Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 11 MAART. Stadsberichten. NO. 30. ®er8te blad. Kamer van Koophandel en Fabrieken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlns dag-, Bonder d a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0; franco door het" geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,<16. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone|advertentlën Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven f r a n'e o aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij" v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Mejaffrouw I». Faesen, alhier, slaagde den 7 te Utrecht voor het examen nuttige handwerken. Cadettenschool. De minister van oorlog heeft benoemd in de com missie. welke het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool zal afnemen lo. tot lid en voorzitter, den luit.-kolonel J. H. A. Nierstrasz, van het 7e reg. inf. 2o. tot ledende le-luits. W. Tinkelenberg en H. Mulder, beiden van den staf der inf. en leeraar aan de Cadettenschool; den kapitein L. E. Hinrichs, van het 6e reg. inf.; den heer dr. H. A. J. Valkema Blonw, leeraar aan het gymnasinm te Haarlemden kapitein A. L. Boonacker, van het 4e reg. inf.den kapitein W. A. Versteegh, van het 8e reg. inf.; den heer dr. H. A. J. van Swaay, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus .Willem IIte Tilburg; den le idt, J. H. Brackmann van de Water, van het 7e reg. iif.den heer E. J. van Sonsbeek, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem den heer Ch. Altena, lector aan de Cadettenschool 3o. tot secretaris, den le-luit. J. C. Duburg, van den staf der inf., werkzaam aan de Cadettenschool. Voorts zijn door hem in de bedoelde commissie benoemd a. tot plaatsvervangend lid en voorzitter, de majoor jhr. L. 0. van den Brandeler, van het reg, grenadiers en jagers b. tot plaatsvervangende leden: de 2e lnit. T. Boek- holt, van den staf der inf., leeraar aan de Cadettenschool de le-luit. op non-activiteit H. C. van Capelle, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool met vijfjarigen cnrsus te Njjmegende le-lnit. J. Smelt, van het 7e reg. inf.de le-lnit. J. H. Welsch, van het 2o reg. inf. de heer J. A. Verknyl, leeraar aan de Cadettenschool de le-lnit. 0. M. J. Koorevaar, van het 6e reg. inf. de heer J. H. A. van Ravenhorst, leeraar aan de Rjjks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cnrsus te 's Her togenboschde heer R. Lnyten, onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem c. tot plaatsvervangend secretaris, de le-lnit. G. K Miiller, van den staf der infanterie. (»St.-Ot.") Schutterij. Benoemd bij d.d. seautterij alhier, tot officier van gezondheid 2de klasse, de heer Dr. «F. W, Wicherluk, thans a la snite. Badhuis Witte Kruis. In de week van 2 tot 7 Maart zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 31 kuipbaden, 57 regenbaden le kl. en 93 regenbaden 2e kl., tezamen 181 baden. Verkiezing Tweede Kamer. De kiezers, Zaterdagavond 7 Maart saamgekomen in het lokaal van den heer P. Clay, vereenigden zich na uitvoerige beraadslaging met bjjna algemeene stemmen met de volgende motie »De vergadering, gehoord de besprekingen en gelet op de ernstige tijdsomstandigheden, acht het wenschelijk, dat de vrijzinnige elementen, een lijn trekkend, zich aan stonds vereenigen op een vrijzinnig democratisch candidaat." Uit de voorafgaande besprekingen bleek, dat diegenen van de aanwezigen, die niet bij den Vrijzinnig democra- tischen Bond zjjn aargeslotsn, zich met een eandidatuur in die richting zonden kannen vereenigen, indien de ten slotte te kiezen candidaat iemand mocht zijn, die, bij den Vrijz. dem. Bond aangesloten, ook voor hen aannemelijk is wegens zijn persoonlijke hoedanigheden. Ken hulde. In »Ons Land" vinden we een hnlde aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer M. 3. Stuckl, die na een dienst van 42 jaren, zijn ambt als hoofdonderwijzer en bestnnrder van de districtkostsohool te Blanwvallei (Wellington) heeft neergelegd. De heer Stncki is Hollander van geboorte. In een tijd, onzer geschiedenis, zegt »Ons Land'', toen het onderwijs der jengd op het platteland nog niet zooveel de aandacht trok als thans het geval is, besloot de heer Stncki zich aan dit vak te wijden, hetgeen hij niet alleen met on- versaagden moed en groot talent heeft gedaan, maar ook met veel socces en tot zegen van meer dan duizend ond-leerlingen en leerlingen. Terecht wordt in het rap port gezegd, dat het een groote bron van vrengde voor den heer Stncki moet zijn om te denken, dat hij deel heeft gehad aan de vorming van het karakter van meni- gen man en menige vronw die thans een gezagenden invloed ten goede in kerk of maatschappij uitoefenen. De kost-inrichting in verband met de school bracht den heer Stncki in aanraking met jongelieden uit alle deelen van Zuid-Afrika, en door hen laat hjj zjjn invloed gelden over de lengte en breedte van het land. Hjj heeft echter in nog wijderen kring veel nut gestichtnamelijk door zijn eenvoudige, en voor schoolgebruik zeer nattige, Hollandsche gramatica. Nederlandsche Protestantenbond. De laatste vergadering van de atdeeling van ge noemden Bond werd gehouden op Vrijdag 6 Maart. Als spieker trad op ds. Van der Wissel van Drachten, met het onderwerp «Zedelijke Strjjd en godsdienstige ver troosting." Hier strijd, daar strijd, overal strijden op elk gebied. Wat een vragen, wat een ideën, de mensch weet bijna niet waarheen te gaan. Raadsel op raadsel doet zieh aan hem voor, zoodat hij zich wel oens afvraagt«waar gaat dat heen Zal het goede ooit komen Da raad, gegeven in de gelijkenis van het onkrnid en de tarwe, n.l. om ze te gelijk te laten opwassen is wel zeer wijs, doeh stemt toch somber. Maar er moet bernsting volgen en zoo blijven er, evenals bij de onde volken drie raadselen vergelding, noodlot en kwaad. Waarom moeten nu goed 6n kwaad te zamen gaan Omdat ze bijna op 't zelfde oogenblik geboren en gekend worden. Het een wordt door het ander opgemerkt. Doch tevens leeren we door die opmerking, dat er geen absoluut goed of absoluut kwaad bestaat. Tusschen die beiden beweegt zieh ons leven. Maar waar is dan de oplossing van 't levensraadsel Waartoe dan nog de bede: Uw Koninkrijk kome We moeten gelooven aan den vooruitgang en evenals in de gelijkenis van het mosterdzaad en het zuurdeeg zal hef evangelie der liefde zich uitbreiden. Onze krach ten worden door den strijd versterkt, die strijd bljjfr, er is geen volkomen overwinning, 't wordt hier de vol maakte wereld nooit. Maar waartoe het ljjden van zooveel goeden De godsdienst treeft kalmte. Men dale innerlijk af in 't centrum van ons zieleleven. Daar vinden we bernsting, of liever aanvaarding van den toestand, waarin wij en anderen met ons verkeeren. In lijden en ongerechtigheid wordt die aanvaarding moeilijker. Duch we vertrouwen en er is zeer veel, dat ons op vooruitgang wijst. En komt niet zelden het goede uit het kwade voort Dient somtijds het kwade het goede niet Ean ideaal, dat bereikt is, bevredigt niet. Het houdt het geesteljjke leven frisch en jong. Er komt geen einde aan de lijn der ontwikkeling. Het terrein van den strijd blijft, maar dit terrein wordt hooger. Er blijven tegenstellingen, doch bij al die tegenstellingen zoekt de ziel gemeenschap met God. Dan vallen zedelijke strijd en godsdienstige ver troosting elkander aan, zoodat ze niet meer tegenover elkander staan, 't Is dan een waken en wachten met 't heerljjkste ideaal voor oogen. Kegelconcours. Zondagmorgen even 12 nar had de opening plaats van dezen wedstrjjd, die gfdniende 4 weken zeker vele belangstellenden en de vrienden van deze sport zal lokken naar het lokaal Diligentia. In de eenvoudig maar met versierde zaal was een plank door 't midden gelegd, waarop de kamp tnsschen de ver schillende clubs zal worden gestreden; tei wijl in de waran da de gewon» baan openblijft, voor den personeelen wed strijd. De Heer Vermeulen opende het feest met een korte, doch kernachtige toespraak. Een feest was t z.i., want 't getuigde weer van het Tienjarig bestaau van een sportclub n.l. de Vereeniging «Alcmaria Victr x." Niet altijd was de lacht voor haar beider geweest, so es zelfs hadden zich boven haar hooid donkere wolkeu samenge pakt. Doch men kon op 't oogenblik zien, wat vereende krachten hadden saamgesteid en daarvan hoopte spr. en alle leden het beste voor de toekomst. Zij wenschten alle deelnemers nit den omtrek en de hen vergezellende dames, het grootst mogelijk genoegen en hoopten op een geam- meerden wedstrijd, die wel warm, maar steeds eerlijk zon mogen toegaan. Laat «Eendracht maakt macht,'' de de bekende lens reeds van ons voorgeslacht, daarbjj ons immer in 't geheugen blijven en aller streven zijn. Ge durende zijn speech bracht spr. onder fanfares aan H. M. onze geëerb. Koningin, Haar hoogen Gemaal Prins Hen drik en onze Konigin Moeder warme woorden van dank voor het schenken van medailles en het daardoor zoo krachtdadig steunen der Vereeniging, bewijzen van sym pathie voor de sport door haar beoefend. Ook aan bet E.A. Gemeentebestnnr, dat hetzelfde daed, en daardoor toonde een warm hart te bezitten voor de burgers en een open oog voor alles, wat tot hunne ontwikkeling kan leiden. Nog werden voor het schenken van medailles of het op andere wijze verleeneD van steun en waardeering dankbaar genoemd: de Vereeniging Alcmaria (tot bev. v. vreemdelingen verkeer.) Burgei kring, de kegelclubs: Bal, Onder ons, Rond en Koekkoek en vele anderen, die er toe hadden bijgedragen om dit feest mogelijk te maken en zeker te doen slagen. Een woora van lof moest hij nog brengen aaD de jongelui van Koekoek, die, wetende wat er bij een feest behoort, gezegd hadden ook het lokaal een feesteljjk aanziet» te geven. Hij hoopte als dank, dat zyzelfs meer dan eens ook zulx een feest mochten vieren en besloot met allen toe te wenschen zoo veel en znlk genot, als zij zich daarvan hadden voor gesteld. Hiermede werd het concours voor geopend ver klaard en zon omdat: 't eerst gooien, vaak niet zoo ge wild is, «Alcmaria Victrix" beginnen, maar buiten mede dinging. Daarna zon de wedstrijd aanvangen met flinke deelname, waarvan de uitslag omtrent deze en volgende dagen later. Vergadering van 5 Maart 19U3. Tegenwoordig de heeren P. J. Boom, H. P. Ibink Me ienbrink, A. Prins Az., A. J. T. Conijn en de secretaris. De overige leden hadden kennis gegeven van verhindering. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering worden de uitgegane stukken gelezen, bestaande nit 1. een missive aan den Burg. en Weth., houdende het door dit college gevraagde advies betreffende de voor gestelde verbeteringen van «de omgeving van de groente markt.' 2. Eene missive aan den gemeenteraad, bonden- de verzoek om meerdere exemplaren van het verslag en de handelingen van den gemeenteraad. Daarna worden de ingekomen stukken behandeld, als: 1. Missive van den minister van Waterstaat, waarbjj advies der kamers van koophandel gevraagd wordt be treffende de oprichting van een bureau voor handelsin- liehtingen. 2. Missive met concept statuten van de reeds opgerichte vereenigiDg: «Bnrean voor handelsinlichtingen," directeur O. Kamerlingh Onnes. 3. Adres van de kamer van koophandel te Oldenzaal, houdende het bjj nummer 1 gevraagde advies, ter kennis neming. De voorzitter stelt voor om eene commissie van twee leden te benoemen ten einde de snb 1, 2 en 3 vermelde stuxben met elkander in verband na te gaan en het ge vraagde advies te ontwerpen, doch die commissie in de volgende vergadering te benoemen, omdat er nu drie leden afwezig zijn, waartoe besloten wordt. 4. Een adres van do kamer te Nijmegen aan den mi nister van Waterstaat, waarbij wordt gewezen op het groote verschil in het tarief voor geldverzendingen met aangeteekende brieven en per postwissel en waarbjj, onder verdere verwijzing van de bepalingen, die in Dnitschland hieromtrent gelden, gevraagd wordt voor postwissels boven de f 50, het, tarief te verminderen en zoo laag moge lijk te stellen. Na disenssie wordt met algemeene stemmen besloten om dit adres te ondersteunen. Vervolgens is aan de orde het verslag aan den Raad der gemeente over 1902. Het daarvoor door den secre taris opgemaakte Concept wordt behandeld en met do noodige wijziging en aanvulling vastgesteld. Daarin komt o.a. het volgende voor, wat de algemeene beschouwingen betreft: «Hoezeer het afgeloopen jaar voor den handel en in dustrie in deze gemeente niet juist ongunstig is geweest, hebben zich toch geen omstandigheden voorgedaan, waar door van groote uitbreiding of buitengewone bloei is gebleken. De voornaamste fabrieken, nijverheidsinrich tingen en handelszaken bleven bestaan, doch nieuwe van groot belang werden niet opgericht Het aantal winkels, waarin handel van minderen omvang wordt gedreven, werd wederom aanmerkelijk vermeerderd. Het marktwezen kan over het algemeen gerekend worden stationair te zijn gebleven of zelfs eenigermate te zijn achteruitgegaan. Alleen op de kaasmarkt was de aanvoer iets grooter, op de overige markten daarentegen minder. Het aantal behandelde telegrammen vermeer derde slechts met percent, het aantal telefoongesprekken in intercommunaal en inte.nationaal vermeerderde met bijna 20 percent, hetgeen echter in verband staat met de omstandigheid, dat Alkmaar voor acht andere plaatsen in de omgeving overgangskantoor (contióle-kantoor) is. Het totaal aantal aangeslotenen aan het plaatselijk telefoonnet bedroeg op 31 December 1902, 121, dat voor intercommunaal verkeer 32. De aanvoer op de Maandagsehe enZaterdagscbe mark ten verminderde met 6,04 pereent, die der Vrijdagsche kaasmarkt nam, wat het aantal stapels betreft, af met 51/3 percent, d ich nam wat het gewicht betreft toe met 23/4 percent. Het blijkt dus, dat de stapels, die ter markt werdeu aangevoerd, weder grooter waren. De aanvoer ter graan- en zaadmarkt verminderde met 5,70 p -rceut. Er werdeu in de gemeente in het geheel 25 gasmotoren en 2 gaskuffiebranders gebruikt." Nadat het verslag is vastgesteld wordt de vergadering die voor een gedeelte werd gehouden met gesloten deuren, ter behandeling van geheime stukken, na de gewone rondvraag gesloten. Nationale protestdag. Evenals op meer dan 50 andere plaatsen van ons land werd Zondag 8 Maart, ook hier ter stede in het lokaal «Harmonie" een groote protestmeeting gehouden, uitge schreven door het plaatselijk comité van verweer. De zaal was zoo mogelgk nog voller dan Donderdag avond, tot zelfs het tooneel was door het publiek ingenomen. De voorzitter de heer Peters (in het verslag der vorige protestvergadering werd deze naam abusievelijk met twee e's geschreven) wees met een enkel woord op de groote beteakenis van dezen algemeeneu protestdag, en verheugde zich over de zoo talrijke opkomst, die men, daar eeu paar dagen geleden de arbeiders reeds ia zoo grooten getale waren saamgekomen, thans niet had durven verwachten. Daarna gaf hij het woord aan den heer Jongens van Amsterdam. Herinnerende aan de meening van dr. Kuypor, uitge sproken in 't jaar 1872 in de «Standaard", dat het eenige rechtsmiddel van den arbeider was de werkstaking, stelde hjj daartegenover denzelfden dr. Knyper, thans niet meer de verdediger der «kleine lnyden", doeh voorzitter van deu ministerraad die de arbeiders, lang genoeg getrapt, wil muilkorven. Jarenlang is er onder de arbeiders ge propageerd, om er bij hen betere denkbeelden in te brengen, langen tijd is er getracht, hen tot verzet tegen hun nit-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1