Landbouw en Veeteelt. No. 31 derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 13 MAART. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O.SO j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prtjs der gewone advertentlën i Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.- Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Moederkoeken of voedermeel. De winter en daarmede de staltijd loopt ten einde. Op menige boerderij begint de wintervoorraad te krim pen, meer bepaald wat het krachtvoeder betreft. Dé vee houder, die in 't begin van den winter hiervan niet ge noeg heeft opgedaan en bjj, die eerst vervoederd heeft, wat eigen bouwland opleverde, ziet zich thans genood zaakt nit hetgeen de handel aanbiedtden voorraad aan te vnllenopdat hij kan zorgen dat het vee niet te mager in de weide komt. De gevolgen van schrale of onvoldoende voedering gedurende den winter doen zich in den weidetijd nog lang gevoelen. De handel overstelpt de veehouderjj met haar .wel daden." Zoodra de nijverheid een afval- of een bijproduct heeft, waarmede zij geen raad weet, peinst zij op een middel om dit den boeren in den vorm van mest of voeder in de maag te stoppoD, maar meestal doet zij het in den vorm van voeder, omdat het bedrog bij bemesting te spoedig uitkomt. Bij vervoedering achterhaalt de leugen de waarheid niet zoo snel als het spreekwoord wel zegt, omdat de dieren op stal met een mengsel van voedermiddelen onderhouden worden. Dat het bedrog groot is, vraag het aan de cacao fabri kanten, die cacaoschillen, aan de grondnotenolieslagerijen, die schillen en doppen te verkoopen hebben, enz. Nn is 't wel waar, dat men voedermiddelan onder contröle kan koopen maar in het feit, dat een voeder onder openbare kostelooze contiöle verkocht wordt, meent de kooper meestal waarborg genoeg te hebben tegen be drog. Toch is hij de plank mis. Niet alleen koopen met het recht op kostelooze controle, maar gebruik maken van die contröle ook 1 Vele fabrikanten weten wel, dat de meeste boeren tegen de monsterneming opzien. Als al eens een enkele het gekochte laat onderzoeken welnu, zij staan hem ge moedelijk de door het Proefstation berekende korting toede boeren, die het gekochte niet deden onderzoeken, betalen het toch. Maar aangenomen, dat geen bedrog bestaat in het ge garandeerd gehalte aan eiwit en vet, wat moet de vee houder dan kiezen Er wordt immers zooveel aangeboden, dat de kenze uiterst moeieljjk wordt. Wjj kunnen de handelskrachtvoedermiddelen brengen tot twee groepen. lo. zoogenaamde samengestelde voeders van geheime samenstelling, zoools Bibbykoek, Oompoandkoeken etc. 2o. enkelvoudige voedermiddelen in hoofdzaak residuen van de oliefabrieken. Samengestelde voeders zijn altijd af te keuren. De fa brikant garandeert wel een zeker eiwit- en vetgehalte, maar 't is hem onmogelijk zuiverheid te garandeeren, want deed hij dit, dan zon hij de samenstelling van zjjn artikel bekend moeten maken. Maar al bevat z|jn voeder of meel geen schadelijke be- standdeelen, dan is zijn voedermiddel toch zoo goed als immer te dnnr, daar zijn voeder geen byproduct van eigen fabricage, maar een mengsel van elders door hem aan gekochte grondstoffen >s. Hl] moet als 't ware zijn winst zoeken in het mengen. Dit laat hij zich door den vee- houder betalen. Dat deze dan te dunr nit is, behoeft wel geen betoog. De fabrikanten van mengsels werken allen sterk met katoenmeel, omdat dit veel eiwit bevat, dat in vei honding tot het eiwit van andere voedermiddelen goedkoop is. Toch bevatten de meeste mengsels slechts 20 k 30 °/0 eiwit, terwijl katoenzaad- en gronduotenmeei pl.m. 48 °/0 daarvan bevatten. En waarmede tracht nn de meug- koek-fabrikant de zaak goed te praten. Hij begint met de volgenue groote waarheid te verkondigen Onderzoe kingen van den nieuweren tijd hebben geleerddat de voe dingsverhouding in het voederrantsoen onzer landbouwdieren heel wat ruimer kan zijn dan men vroeger meende en daarom behoedt het voeder ook niet meer zooveel eiwit te bevatten als men vroeger als. vaststaand aannam Ma-ir wij redeueereu aluus De voedingsverhouding kan ruimer zijn dan de oudere voedingsvoorschriften normenaangeven. De veehouder kan nu volstaan met in handelskrachtvoeder minder eiwit aan te schaffen dan vroeger noodzakelijk werd geacht. l>e veehouder kout dus eiwit te kort, al ls '1 niet zooveel als urn vroeger meende. Liefst zou bij dus eiwit koopen en niets dan dit. Dit is echter niet te koop. Alle voedermiddelen bevatten behalve eiwit o.m. ook vet en zetmeelachtige stoffen. Vooral aan de laatste heeft hij geen behoelte. De eerste knnnen hem dienen, omdat zij oen sterk eiwitspa- ronde we king uitoefenen. De veehouder is derhalve genoodzaakt, b|j het eiwit, dat hij verlangt, wat vet te koopen en bovendien min of meer zetmeelachtige stoffen, die hij niet verlangt, Bjj gelijken prijs per kilo eiwit moet nij das dat voeder- middel kiezen, dat zich onderscheidt door een hoog eiwit gehalte. De mengvoeders komen dus niet in aanmerking, alleen reeds om deze reden. Hg is dus aangewezen op den aankoop van zeer eiwit- rjjke voeders. Maar behalve de prjjs per kilo eitwit en het eiwitgehalte, komt ook in aanmerking de specifieke invloed van die voedermiddelen op de spijsvertering en de verteerbaarheid van het voedermiddel. Het is niet doenljjk alle bestaand handelskrachtvoeder de revue te laten passeeren. Daarom kiezen wij vier eiwit rijke krachtvoedermiddelen, die bjj de stalvoedering in ons vaderland op den voorgrond treden: ljjnkoek, grond- of aardnotenkoek (bijna altijd Delft3che veekoek genaamd), sesamkoek en katoenzaadmeel. Hiei onder volgt een overzicht van het gemiddeld gehalte aan eiwit en vet. eiwit vet lijnkoek 30 a 32 °/0 10 a 12 °/0 grondnotenkoek 48 7 v sesamkoek 40 10 katoenzaadmeel le kwal. 48 12 Van alle deze is zuivere onvervalschte lijnkoek het dunrst, zoowel per 100 kilo" als per K.G. eiwit. Het is een oit- mnntend voeder, maar uitgezonderd voor van een ziekte herstellend vee en voor pas gekalfde koeien, te duur. Waar de melk verkocht kan worden voor 6 8 cent, per Liter, zal deze koek met voordeel gevoederd knnnen worden, doch waar de melk tot zuivel verwerkt en slechts 4 a 41/., cent, soms nog minder opbrengt, kannen prima zuivere lijn koeken slechts zelden met winst gevoederd worden. Dit blijkt ook hieruit, dat in vele streken veel mecglijnkoek in plaats van slaglijnkoek gevoederd wordt, omdat de eerste f 1.50 a f 2.per 100 stuk of per 104 KG. goedkooper geleverd wordt dan de laatste. Er zjjn toch ljjnkoekfabrikanten, die niet tevens olie slager zijn. Zij koopen vetarme Amerikaansche lijnkoeken, malen die en brengen ze na vermenging met andere meelsoorten en na vermenging met bezinksel nit olievaten, talk en zelfs minerale olie, weder in koekvorm. Wat zoo'n mengsel met onderwetsche slagljjakoek gemeen heeft, is te begrijpen. De vervalsching van grondnotenkoek is een onmogelijk heid, zelfs voor den meest gerontineerden knoeier. Waar om? Dit kan blijken uiteen beschrijving dar herkomsten de fabricage dezer koeksoort. Hierover den volgenden keer. (Wordt vervolgd.) DUITICJHIjAiSD. In don Rijksdag werd by de behan deling der leger begrooting door den afgevaardigde Bebel, gewezen op de mishandelingen, die soldaten van hunne meerderen moeten ondergaau.De minis'er kenrde dergelyke misdrjjven ten strengste af, maar stelde in het licht dat de gevallen daarvan steeds minder talrijk worden. Elke lichamelijke kastjjding van een mindere door een meerdere, zeide hg, woidt tegenwoordig volgens de wet ge straft, terwijl vroeger alleen discipiaire straffen werden toegepast. Eindelijk is uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van den voormaligen directeur der Leipziger Bank. Exner, die in eerste instantie wegens bedriegelijke bank breuk was veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf. De jury rechtbank te Leipzig, waarheen de zaak door het »Reiebsgericht" verwezen werd, was van meening dat geen beJriegolijke bankbreuk was gepleegd en ver oordeelde den beschuldigde Exner wegens verduistering en poging tot bedrog tot 21/* jaar tuchthuisstraf, met aftrek van 15 maanden voorloopige hechtenis. De kosten van het geding zullen ten deele door den Staat, ten deele door Exner moeten worden gedragen. De stad Essen in Westfalen, die zich door de fabrieken van Krupp zoo snel heeft uitgebreid en onge veer 130,00 inwoners telt, is door den dood van Alfred Krnpp in hare inkomsten zeer achteruit gegaan. De groote fabrikant was ia 't laatste jaar voor 22 millioen mark inkomen aangeslagen, waarvan hij 1 millioen belasting betaalde. Zijn weduwe heeft voor dit jaar een inkomen van slechts 13 tot 14 millioen opgegeven, wat voor de inkomstenbelasting een groot verschil geeft. Krupp heeft aan verschillende stichtingen 4 millioen, aan da stad Essen zelf 1 millioen vermaakt en nog tal van groote legaten aan verschillende personen nagelaten. ZUED-AFRIHA. Uit Kaapstad is het volgende bericht ontvangen. Het blad »Ons Land'' meldt, dat de minister van justitie Graham den 2 een bezoek bracht aan de politieke gevangenen in de gevangonis van Tokai en hun aanzegde, dat ze allen binnen een maand in vrij heid gesteld zullen worden. Enkelen werden onmiddellijk ontslagen. Cholera T - De gezagvoerder van het stoomschip »Karamania" van Napels, meldde by aankomst hier, dat vier tusachen- dekspassagiers en twee matrozen zijn gestorven, terwjjl zestien personen tijdens de reis ernstig ziek zijn geworden. De ljjders werden overvallen door hevige krampen en neiging tot braken. De ziekteverschijnselen werden aan vankelijk toegeschreven aan het inademen van giftige dampen, opstijgende nit de lading, welke voor een deel bestond nit chemicaliën. De officieren desinfecteerden en verzegelden de kwartieren der l|jders, waarop zich geen verdere ziektegevallen voordeden. De quarantaine commissaris te New-York deelde na inspectie mede, dat de vereehjjnselen by de slachtoffers zeer sterk wezen op cholera. De >Karamania" wordt derhalve in quarantaine gehouden met zjjn 733 reizigers aan boord. Spoorwegramp. De trein van Nieuw-York naar Lake Erie, van de Western Railroad, hoofdzakelyk bestaande nit olitanks, biak den 10 in tweeën, in de nabyheid van Olean in den Staat Nienw-York. Twee stukken liepen tegen elkan der, waardoor eene ontploffing ontstond, gevolgd door brand, waardoor ongelukken ontstonden in de menigte, die langs den spoorweg stond. Veertien dooden werden reeds gevond nmen gelooft, dat een 25-tal personen omkwamen. Veertig menschen kregen brandwonden sommigen zeer ernstig. Professor Beets. De toestand van professor Beats is achteruitgaande. De krachten nemen meer en meer af. Tweede Kamer. Zitting van 11 Maart. Tribunes en loges zjjn weder stampvol. Voortzetting van de interpellaties van de heeren Mees en Troelstra. De Heer Mees kwam op tegen de wjjze waarop de Premier had beantwoord zjjne interpellatie, die slechts beoogde vragen om licht, hetgeen evengoed van de zjjde der Regeeringspartij had knnnen geschieden. Polemische sterking of politieke bedoeling was aan sprekers vragen volkomen vreemd. In één opzicht is spreker 't volkomen met Mr. Troel stra eens, nldat de tjjden zeer ernstig zijn, en meer dan ooit moet ieder zjjn plioht beseffen. Vooral ook de spoorweg-directies moeten toonen, dat zij op loyale wijze de in Januari gedane beloften tegenover het personeel zullen nakomen. Wanneer de wetten in de Kamer worden behandeld, hoopt spreker dat 't niet zal uitloopen op party-stemmingen. Spreker hoopt, dat de Regeering tot gemeen overleg zal bereid zjjn, en vooral hoopt spreker dat de Minister- President nog zal blijken te zjjn de bekwame volkskenner en volksleider. Mr. Troelstra achtte het oogenblib nog niet ge schikt om eeno conclusie te trekken. Allereerst vraagt hij nogmaals inlichtingen omtrent de feiten die wjj zen op het terrorisme, door directie hier en daar op het per soneel toegepast. Alvorens op 's Ministers antwoord in te gaan, wenschte Bpreker, dat eerst twee andere groepen het woord voerden, nl. de woordvoeders van Caristeljjke werklieden, de z. g. Ohristen-democraten, en de leden der Regeeringspartij, die Amsterdam vertegenwoordigen. Spreker hoopte, dat beide groepen haren invloed bjj de Regeering zouden aan wenden om den gisteren door spreker aangegeven weg te bewandelen, hetgeen z. i. alle partijen gerust konden doen zonder opoffering van beginselen. De Heer Melchers herinnerde daarna aan de grie ven van het spoorwegpersoneel. Na de groote verbittering wegena de behandeling en het niet gehoor geven aan rechtmatige grieven, was het, zijn inziens, verklaarbaar, dat het personeel het solidari- teits-gevoel heeft gesteld boven het gevoel van plicht tegenover de directies. Met klem deed spreker ten slotte een beroep op de publieke opinie, Kamer en Regeering om de grieven weg te namen, opdat de verbittering niet uitsla in een laaie vlam. De beer van Helsdingen betoogde, dat, wanneer gesproken wordt van terrorisme der arbeiders, daartegen over honderd-eu een gevallen van terrorisme, door patroons uitgeoefend, tegenover arbeiders, zijn aan te wijzen. Hjj vroeg wat tot nu toe gedaan is van regeeringswege tegen het terrorisme van de zijde der fabrikanten en patroons. De Minister van Waterstaat beantwoordde de interpellanten op enkele pnnten. Vervolgens was de heer Troelstra aan het woord. De hoer Tr oelstra heeft afgewacht of van de reehterzjjde op zjjn oproep zon worden geantwoord. De heeren hebben gemeend te moeten zwijgen. Welsprekend is dit niet. Betoekent bet dat zij niet willen medewerken op dit oogenblik de spanning op te heffen in ons land Hjj constate rt dit met leedwezen. Het. antwoord van den Minister van Binnenlandsche zaken heeft spr. teleurgesteld, omdat daaruit blijkt, dat de minister de hem aangeboden hand niet beeft aange nomen. Beseft de min. niet den ernst van den toestand. De min. moet weten, dat het hier geen dreigement geldt en dat de toestand hoog gespannen is. Welken geest bezielt do regeering Meent zij werkelijk met 13000m an den toestand te kun nen beheerschen. Wil zij met alle geweld van die troepen gebmik maken? Deze minister is een sterk man, maar sterkte is niet het eenige wat wij behoeven naast sterkte moit rechtvaardigheid staan en de minister toont thans niet door dien goeden geest van rechtvaardigheid bezield te zjjn. 's Ministers argument, dat hij eerst hel verslag moet afwachten, kan men zoo zwaar laten wegen als men wil, maar met goeden wil kan men dat argument zoo licht

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1