ALKMAARSCHE COURANT. Stad sb ericht en. Nederland. N°- 31. Honderd en vjjfde Jaargang. 1908. I weer in 't bjjzonder aangetoond door don spreker van Trydag 13 Maart 1903. Tweede blad. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeele belasting No. 11, voor het dienstaar 1902, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 7 Maart 1.1. dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, den 9 Maart 1908. G. RIPPING. Alkmaarsche Timmerlieden Vereeniging. Den 7, des avonds, werd eene vergadering gehouden in 't café »Wapen van Munster", waarin als spreker zou optreden de heer Portegijs. Na opening door den Voorzitter, die allen welkom heette en zijn spijt betuigde, dat niet meer leden aanwezig waren, gaf hy gaarne het woord aan den spr., te meer omdat deze liefst met den trein weer vertrok en dus zeker zijn tijd noodig had. De spr. sloot zich aan bij de klacht van den voorzitter, dat er, helaas, niet meer opgekomen waren hij wilde natuurlijk aan de aanwezigen daarvan geen verwijt maken maar, wat mocht dan toch wel de oorzaak zijn dat Alkmaar niet van meer leven getuigde. Hoe lang bestond niet reeds de Vereeniging en wat deed ze? Behalven moreelen en financiëelen steun, helaas nog niet veel. En hoe kwam dit Was men nog niet overtuigd van 't nu en de noodzakeljjkheid van aansluiting en organisatie Dan zon spr. zeggen, mogen we dr. Kuyper nocr dank zeggen voor zijn noodwetje, waardoor hij toch zeker den geest der arbeiders heeft wakker geschud. Hebben de Alkmaarders, zoo vervolgt hij, 't wellicht nog te goed of geen reden van klagen we kunnen 't niet gelooven en al ware dit zoo, dan nog rust op u de plichtte denken aan uwe kameraden, die 't minder goed hebben of te zorgen voor de toekomst van vrouw en kinderen. Terwjjl de voorgestelde wet hier en daar in onderdeelen en met gevolgen voor oogen werd gesteld, was spr. niet te bedeesd om als een boetprediker, de opgekomenen onder oogen te brengen, waardoor en in hoeverre zij zelf daartoe wellicht door lauwheid aanleiding hadden gegeven en hen aan te sporen in de tegenwoordige dagen van spanning toch niet te rusten of te berusten maar op te komen voor hun recht en dat, uit plicht en overtuiging. Hij herinnert hierbij aan zoo menigeen, die wel geen loon kreeg naar verdiensten, maar zijn plicht deed uit overtuiging en met de hoop op verbetering in de toekomst voor vrouw en kinderen of kameraden, 't Was z. i. geen tijd om bjj de pakken neer te zitten, dit getuigt zelfs de regeering door haar waarschuwingen, waarop zij zich natuurlijk nog wel tweemaal zal bedenken. Eendrachtig samenwerken, organiseeren en zich aansluiten, dat alleen is goed en zelfs noodzakeljjk. De beweging die voor de deur staat zaldaaraan twijfelt spr. niet, zeker eiken weifelaar overtuigen. Maar ook hij hoopt door zijn toespraak(die wij slechts in inhoud hier weergeven), daartoe mede te werken. Had hy een meer druk bezochte vergadering ontmoetdan zou hij zeker een ander onderwerp hebben gekozen. Nu hoopt hjj alleen, dat men hem zal herkennen als de trouwen kameraad, die alleen nog eens aan hun plichten herinnerde en ze tot de vervulling daarvan aanspoort. Vol moed kon men z. i. de toekomst te gemoet gaan men was voorbereid en voor het meerendeel van elkanders trouwen steun verzekerd. De arbeider zou zeker naar zjjne overtuiging geen aanleiding geven tot wanorde of verzet en een eerljjke maar krachtdadige handeling zou stellig tot ernstige overtuiging leiden. Hiertoe was elk arbeider verplicht 't zijne te offeren en waar het noodig was voor rechten op te komen. Daarvoor verwachtte hjj ook alles van de Alkmaarsche timmerlieden. Men had zich bij de laatste beweging kunnen overtuigen van de macht der organisatie, maar zich ook zien herinneren aan de plicht zich daarbij aan te sluiten. Na den spreker werd door den voorzitter nog iets ver teld van de geschiedenis der Vereeniging, die mede bewees, dat er nog niet veei was tot stand gebracht. Na hare oprichting en vereeniging met R.-K. Volksbond was 't gevolg de oprichting der Ver. van Patroons in 't Bouw vak, en hoe was 't gegaan met de aanvraag om 2 ets. verhooging, begonnen in Juli 1902 Nu moest nog een en ander worden medegedeeld, dat zeker niet aan genaam was voor de leden en ook stellig niet goedge keurd zou worden door het Alkmaar's publiek, zoo dit 't eindelijk ook eens vernam. Hiertoe hoopte hij op de mededeeling der pers. Het betrof nl. de ontvangst van hun herhaald verzoek aan de bazen-vereeniging. Den 20 Dec. 1903 was eene ljjst aangeboden, maar zonder eenig gevolg. Den 17en Januari '03 was weder aan de patroons beleefd maar dringend om antwoord verzocht en weer te vergeefs. Den 28ste Febr. werd opnieuw gevraagd, maar tot op 't oogenblik was nog geen enkel antwoord gegeven. Wat daarvan te denken en hoe die behandeling te noemen, zeker niet uiterst beleefd. De eisch was toch ook niet onbillijk, nl. het loon te brengen op 20 centsoveral elders heeft men dat, ja op vele plaatsen zelfs meer. Men beweerde wel eens, dat om 20 cents te kunnen geven, men 4 cents voor de patroons niet in rekening durfde brengen, dit was echter onwaar er onverklaarbaar, te meer daar men bij uitbe taling van 18 er wel 6 of zelfs 8 durfde bijrekenen. Ook is 't bekend, dat met enkelen, en dan in stilte uitzonde ringen werd gemaakt, waarover ze dan natuurlijk moeten zwijgen. Dit werkt zeker niet mede om de kameraadschap onder de vakgenooten aan te kweeken en dat die toch zoo noodig is, werd telkens weer bewezen en was nog dien avond. Bij zijn vertrek had bij den aanwezigen nog toegeroe> pen kameradon verblijdt mij morgen maar met 't bericht; Alkmaar heeft zich aangesloten", en dit had hij, door zijn opwekking naar veler meening zeker verdiend, maar omdat nog minder dan de helft der leden tegenwoordig waren, meende voorz. daaromtrent nu nog geen besluit te mogen nemen. Met en door het bestuur zou direct een en ander wor den besproken en dan zeker zoo spoedig mogelijk een nieuwe vergadering worden gehouden. Hierbij hoopte bij dan zoo mogelijk allen bijeen te zien, opdat men niet meer met eenig recht zou mogen spreken over de lamlen digheid, maar met lof zou getnigen van do energie der Alkmaarsche krullenschavers. Voor we de zaal verlieten merkten we nog op, dat door de zorg van den eigenaar, de heer de Groot, het perceel bij verbouwing heel wat verbetering onderging, en vooral het zaaltje waar de vergadering plaats vond. 't Is vergroot veranderd netjes bekleed en zoo goed mogelijk ingericht, 't Spreekt er zeer gemakkelijk en voor niet al te groote vergaderingen vond men deze gele genheid dan ook eenparig aan te bevelen. TWEEDE KAMER. Zitting van 10 Maart. De tribunes en loges zijn stampvol. Behalve de Minister van Koloniën zijn al de Ministers tegenwoordig. Aan de orde waren de interpellaties van de heeren Mees en Troelstra. De V oorzitter wees er op, dat de ingediende wetsontwerpen buiten het debat moesten blijven. De heer Mees achtte thans het tijdstip voor kalm overleg beter dan dadeljjk na het gebeurde in het einde van Januari. Spreker, interpelleerende, stelde deze vragen Heeft do Regeering getn aanleiding gehad om voorbereid te zijn op eene werkstaking waarin ook het spoorweg verkeer dreigde betrokken te worden Op welk standpunt heeft de Regeering zich geplaatst, toen zij kennis kreeg van het feit, dat in het spoorweg verkeer eene gedeeltelijke staking plaats had, en van het gevaar, dat die staking zich verder zou uitbreiden Daarna hield de heer Troelstra zijn interpellatie. Hij schetste den ernst van den huidigen toestand. De tegenwoordige toestand was zijns inziens veel ernstiger dan in 1848, omdat het toen gold een hongeroproep als uitbarsting eener ongeorganiseerde volksmenigtewelke gemakkelijk door het ontplooien van militair geweld tot rust was te brengen. Thans is de toestand veel ernstiger, en alles moet gedaan worden om zoo spoedig mogelijk daarin verandering te brengen want weinig is noodig om eene uitbarsting te bewerkstelligen en het economisch leven van ons volk in gevaar te brengen Spreker wees er op, dat de Internationale Federaties van Transportarbeiders reeds bezig zijn om in ons natio nale conflict stelling te nemen en de Nederlandsche transportarbeiders te steunen in geval van werkstaking. Uit Engeland kan op 1 ton gouds per week gerekend worden. Uit het een en ander bleek zeide spreker dat wij groote gebeurtenissen wellicht tegemoet gaan. Daarom was het hoogst noodig, dat alles werd nagelaten tot on- noodige verergering van de bestaande conflicten. Het doel van sprekers interpellatie was dan ook te trachten mede te werken tot eene snelle beëindiging van de bestaande spanning en voorkoming van nieuwe in de lucht hangende conflicten. Alles moet er op gericht zjjn om in plaats van verergering, ontspanning te brengen. Wordt niet aan weerszijden met beleid en zelfverloochening gewerkt dan gaan wij een tijdperk van gewelddadige revolutie te gemoet. De interpellant ging hierna de spoorweg toestanden na, en schreef de schuld van de staking toe aan hen die nooit hebben willen luisteren naar de 13 jaren lang ge uite rechtmatige grieven en klachten van spoorwegperso neel. Spreker betoogde voorts dat de staking niet het werk was van enkele raddraaiers en er evenmin mede betoogd werd eene politieke manoeuvre of verplaatsing van gezag. Onder den indruk van overdrijving, tengevolge van de staking bij bourgeoisie en arbeiders is de groote conservatieve pers opgetreden op zeer nadeelige wjjze waaraan spreker den tegenwoordigen gespannen toestand toeschrijft. Hierop kwam de interpellant op het onder do wapenen roepen van de lichtingen dat wegens de kosten een eco nomische slag voor het volk is en waardoor voedsel is gegeven aan de bestaande spanning en ernstige vermoedens zijn opgewekt. Spreker stelde daarop de volgende vragen lo. Of het plan bestaatmilitairen te verplichten bij een eventueele staking in het spoorwegbedrijf dienst te doen in plaats van stakende machinisten en zoo ja op welke wettelijke bepalingen dit zou steunen? 2o. Of de minister geen toezegging kan doen, met het oog op de groote kosten dezer buitengewone oproepingen, de herhalingsoefeningen der lichtingen '97, '98 en 1900 voor dit jaar te laten vervallen. 3o. Of de Regeering bereid is de voorgestelde wijzi gingen van het Wetboek van Strafiecht in nadere over weging te nemen en daaromtrent eerst na de verschijning van het rapport der eventueel te benoemen enquête-com missie een definitief besluit te nemen. Spreker zal de wetsontwerpen niet behandelen, maar vestigt er de aandacht op dat de voorgestelde wetsont werpen een unicum zijn overal elders heeft men het wel met andere maatregelen kunnen doen. O. a. Engeland Oostenrijk, Belgie en Zwitserland. Ten slotte legde de interpellant nog nadruk op zjjn laatste vraag en hij hoopt dat de Regeering haar met ernst zal overwegen. Interpellant spreekt hier niet namens eenige partij of eenige organisatie, maar als iemand bekend met de toe standen. Vooral Amsterdamsche afgevaardigden wijBt hij op groot gevaar voor de hoofdstad bij nieuwe staking. De Voorzitter constateert dat de Regeering op de laatste vraag niet zal kunnen antwoorden voor kennis genomen te hebben van het verslag. De Minister van Binnen 1. Zaken (de heer Kuyper) zal weinig meer kunnen doen dan aanvullen hetgeen hjj reeds gezegd heeft. In de tegenwoordige positie kan de Regeering, in het belang van den Staat, niet zeg gen wat zij anders wel zou kunnen doen. Thans de interpellatiën. De minister herhaalt dat bij geen der departementen iets omtrent de staking bekend was. Na het onderhond met het bestuur der H. IJ. S M. is de ministerraad tot de conclusie gekomen, dat de Regeering verplicht was een neutraal standpunt in te nemen. Verder heeft de Regeering maatregelen genomen zoo dat zij thans gereed is om, zij het dan slechts tijdelijk en op gebrekkige wijze in het vervoer kan voorzien. Betere maatregelen kan zij niet nemen. De Minister komt nu tof den tweeden interpellant. Deze vroeg wat aanleiding gaf tot het oproepen der mili ciens. De Regeering is verplicht de rust en orde te hand haven en zjjn daartoe geen troepen genoeg dan is het haar plicht die onder de wapenen te doen komen. Er zijn thans geen 26000 (gelijk mr. Troelstra beweerde) maar slechts 13000 man onder do wapenen geroepen. (Brussel heeft in gewone tijden 4000 en Antwerpen 6000 man onder de wapenen). Da troepenzending naar Amsterdam geschiedde op her haalden aandrang van den plaatselijken commandant aldaar. De minister releveert de baldadigheden in de Durger- dameche zaak en herinnert aan de stemming onder de stakers. De oproeping van de miliciens was ook dringend noodig, omdat wij hier te doen hadden met een pohtieken aanval. Wel is het manifest van Oudegeest en Petter door mr. Troelstra vergoeljjkt maar voor de Regeering bestaat het nog in al haar kracht. Wat zou men wel gezegd hebben als de Regeering er geen notitie van had genomen. Waar het eerst een quaestie was van solidariteit werd het later een quaestie van machtsverkrijging. De aard en de soort van het gevaar waarvoor de Re geering stond, maakt een groot aantal troepen noodig en zoo noodig zullen er nog meer troepen WO' den opgeroepen. Wij kunnen ons, zeide de minister door geen macht laten overvleugelen maar rust en orde zal de Regeering hand haven. Ook de Regeering wenscht, dat alles zonder botsing zal afloopen, maar zij zal zich niet door sirenengezang in 3laap laten sussen. Hare plannen met de troepen kan de Regeering natuur lijk in het belang van den Staat niet mededeelen. Niet oproepen voor herhalingsoefeningen kan eerst over wogen worden, wanneer deze lichtingen rustig naar huis zijn. Op de laatste vraag van mr. Troelstra in zake de strafrecht-novelle geen besluit te nemen voordat de enquête is afgeloopen, kan de Regeering gelijk door den voorzitter reeds werd opgemerkt thans niet ant woorden. De Regeering zal da rechten van alle ingeze tenen gelijkelijk behartigen, maar de Rogeerieg is ver plicht orde en rust te handhaven en zij zal haar gezag niet prijsgeven. Vervolg la het Kerste blad. Jaarvergadering smedenbond Hollands Noorderkwartier. Den 8 werd in het locaal Ceres te Schagen deze jaarvergadering gehouden. De afd. Enkhuizen is ontbon den werd meegedeeld en die van Purmerend is bjjna even verde afd. Hoorn telt echter 33 leden en die van Schagen 54. De rekening wees een batig saldo van f 39.68. In 1902 werd te Hoorn een 2jarige cursus in hoefbeslag gehouden. Eene voorgestelde motie van af keuring van de aanhangige stakingswetten werd op voor stel van het bestuur niet in behandeling gebrachtde bond telt leden van alle kleur. Met eene verloting van smidsvoorwerpen werd de vergadering besloten. - Heerhugowaard. Op deden 10 gehouden ver kiezing van 4 Hoofdingelanden van den polder zijn her kozen de heeren K. van der Basse en J. Nieuwland en gekozen de heeren D. de Boer en J. Schilder in de plaats van wjjlen de heeren A, Klomp en O. Konijn. Starnnieer en Hamcrhop, Herkozen als hoofd ingeland van het Waterschap de heer D. Wagenmaker te Alkmaar en gekozen de heer J. Peek, te Spijkerboor, gemeente Jisp. Oudcarspel. De alhier opgerichte Landbouw- vereeniging »de Eendracht" telt thans reeds 103 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Hart Oz., J. Hansen, M. Rootjes, A. Kroon Jbz., N. Wjjker, N. Brujjn en J. Eecen Az. Schagen. De leerlinge A. Kant van de openbare lagere school alhier deed den 7 met gunstig gevolg ex amen voor de rijksnormaalschooi te Den Helder. Den 6 April zal de Nuts-zangschool alhier eene uit voering geven van de bekende operette »De Ijskoningin." De heer T. Roep is als onderwijzer der school ijverig bezig met de leerlingen dit aardige toonwerkje in te studeeren. Motordlenst HolhornSchagen. Den 9 had van bovengenoemde naamlooze vennootschap een aandeelhouders-vergadering plaats in het N. Holl. koffiehuis alhier. Het bestuur deelde mee, dat de benoo- digde 120 preferente aandeelen f 10 tot verhooging van het oorspronkelijk aandeelen-kapitaal alle waren ge plaatst, waarna de vergadering met 34 tegen 6 stemmen besloot niet tot liquidatie over te gaan, maar door te blijven varen. Besloten werd aan houders van 3 prefe rente aandeelen dezelfde rechten toe te kennen als aan de eerste aandeelhouders. Houders van 1 preferent aan deel zal toegang tot de vergaderingen worden gegeven met recht van deelname aan de discussion. De roudvraag, weinig belangrijks opleverende, werd de vergadering gesloten. Den 29 Maart zal de Schager Harmoniekapel haar tweede winter-concert geven. De Schager rederijkerskamer gaf den 8 Maart eene openbare uitvoering, welke tamelijk bezocht was. Het eerste, door haar opgevoerde stuk »Goede voornemens" van Johannes, bleek boven de krachten der spelenden te zijn. Het tweede»Hoe Jan zjjn betrekking heeft be houden", was een blijspel in 1 bedrijf, vervaardigd door den heer S. Bierman te Schagen. Het stukje was wel aardig in elkaar gezet en deed het publiek menigmaal hartelijk lachen. Men schrijft uit St. Pancras s Bij de gacandeerende gemeente- en polderbesturen is van de Directie der H. IJ. S. M. een opgave ingekomen van hut vervoer over de op 15 Juni 1902 geopende toe voerlijn te Broek op Langedijk. Het begin is gunstig. Van 15 Juni tot 31 December toch zjjn 2682 waggons

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5