Laatste Berichten. Stadsberichten. eenige verliezen, medenemeo. Zeventig bewoners van het dorp vluchtten met de rebellen. De Turken verloren zeven man, waaronder een majoor. De revolutionairen volgen nu een nieuwe tactiek zij barricadeeren zich in huizen, zooals onlangs in Koinsko of Isbishta, in het vilayet Monastir, en geven daardoor de bewoners dier dorpen de gelegenheid den Tarken in den rug aan te vallen. Een telegram uit Constantinopel meldt, dat de Alba- neezen do Muzelmannen in Macedonië en Oud-Servie opstoken om de invoering der door de vreemdelingen opgedrongen hervormingen te beletten en een massalen christen moord voor te bereiden. De mobilisatie van het leger wordt met kracht voortgezet. De Ottomaansche regeering bereidt zich voor op alle gebeurtelijkheden. Weder een spoorwegongeluk. Tusschen Roccasecca en Isaletta, in het Napelsche, is een goederentrein van 't spoor geloopen, waarbij drie personen gedood en twee gekwetst werden. Het verkeer werd door 't ongeval gestremd, zoodat de luxetrein van Rome naar Napels niet vertrekken kon. Het Hngelsche Lagerhuis. LONDEN13 Maart. Bij de discussie in het Lager huis over den toestand in Macedonië sprak lord Lands- downe de hoop uit, dat de hervormingsplannen zegenrijk zouden werkenzoowel door zich zelfals door tot grondslag te dienen voor verder strekbende en belangrijker maatregelen ter verbetering. De regeering keurde het hervormingsprogramma in beginsel goed, maar behield zich het recht voor, wijzigin gen voor te stellen die de ervaring leerde dat noodig zouden zijn. Honing füdward op reis. LONDEN, 13 Maart. De Koning zal einde der maand met het koninklijk jacht een tocht maken waarbij hij den Koning van Portugal te Lissabon zal bezoeken. Gratie In Natal. PIETERMAPiITZBURGr13 Maart. Bij proclamatie des konings gedateerd 12 Maart wordt gratie verleend aan alle inwoners van Natal en Zoeloeland, die beschul digd zijn van hoogverraad of andere delicten en nog niet zijn ge7onnisd. W. F. 8TOHL. t Door bet overlijden van den heer W. F. ütoel verliest Alkmaar een harer nijverste ingezetenen, aan wieu zij veel verplicht is. Zijn helder doorzicht en flinke on dernemingsgeest kwamen onze stad zeer ten goede. Wan neer we nagaan, hoe het Kennemerpark, vroeger een lijnbaan, door hem is gemaakt tot een der fraaiste gedeelten der gemeente, hoe door zijn initiatief een aantal flinke burger- en arbeiderswoningen zijn verrezen hoe hij door de uitvinding van een nieuw systeem kalkovens, zijn naam vestigde op industrieel gebied, en die al meer en meer uitbreidde, dan komen we tot het besef, dat Alkmaar het verlies heeft te betreuren van een maD, die zich zelf door denken en werken beeft opgevoerd tot een der grootste industrieelen, die Alkmaar onder hare ingezetenen telt. Ook ais lid van den gemeenteraad heeft de heer Stoel vele jaren zijne krachten aan de gemeente en hare inge zetenen gewijd, totdat zijne wankelende gezondheid en hooge jaren hem zijn ontslag deden nemen. Hotorboot. Den 12 Maart werd van de Scheepswerf en Machine fabriek „'t Hondsbosch" alhier met goed gevolg te water gelaten een stalen motorboot, gebouwd voor re kening van den heer P. Klant te Schoorldam. „ALBHKTmi". Op Donderdag 19 Maart zal alhierin het lokaal «Harmonie" eene voorstelling worden gehouden door de wereldberoemde handboeienkoning »Albertini". Het »Zaanl, N. en Adv. Blad" schrijft hierover het volgende Alle nummers liepen zonder eenige stoornis in ondenk bare korte tyd van stapel. Vooral het slotnummer boeide, waarin den heer Albertini om hals en middel 2 stevige ijzeren ringen door een slot gesloten, worden aangelegd en om de handen en voeten eene boei bevestigd. Bovendien worden ringen en voetboei onderling door een ijzeren ketting, welke door 8 oogen loopt, stevig aaneengeschakeld en bij elk oog een hangslot aan den ketting gebracht. Binnen enkele oogenblikken was het aldus in ijzer gesloten lichaam vrij gemaakt. Verkiezing Tweede Hamer. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken, is bepaald, dat de Verkiezing (candidaatstelling) voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in dit district in de plaats van Mr. E. Fokker, die verklaard heeft zich niet weder herkiesbaar te stellen, is bepaald op Dinsdag 24 Maart a.s. en de stemming en herstem, ming (zoo noodig) op Dinsdagen 31 Maart en 7 April e.k, Hegelconeours. Naar wij vernemen zullen den 15, den 2en dag van den korpswedstrijd in D i 1 i g e n t i a 22 clubs deoluemen. Ijicfrïadfgheidaconcert. Vier jonge musici uit Amsterdam gaven bier j.l. Donderdagavond een concert. Het programma vermeldde dat het plaats vond ten bate van een leerling van het conservatorium te Amsterdam. De kauze van stukken deed zien dat Kamormuziok zoa worden aangeboden. Het eerste nummer, een trio, (opusnegen) van Beethoven, een der eerste werken dns an den meester werd gespeeld door üe heerenJ N. Visscher (violist), G. Hop Jr. (altist) en Ph. Abas (violoncelist). Dit was reeds een gelukkig begin. Eenvoudig en natuur lijk droeg men bet werk voor. Daarna sonate voor violoueel en klavier van St. Saëns, Zeker, vrij, bijna zouden we zeggen, somtijds met jendigen overmoed speelde de heer A. deze sonatie, hierin uitstekend tor zijde ge staan door den pianist, de heer W. Dehé. Als laatete nummer voerde dit viertal uit een kwartet van Brahms en wel op eene wijze die alle lof verdient. En naast deze twee werken van de Duitsche groot meesters der Kamermuziek, en de sonate van den ook in ons land zeer bekende en geliefde kunstenaar stond eene sonate voor viool en klavier van een jong Nederlan der, van den heer Kor Kuiler. K. is sedert eenige jaren te Groningen gevestigd, is daar ieeraar voor theorie aan de muziekschool en nog niet lang geleden benoemd tot directeur der zangvereenigiDg »Euterpe". De heer K. heeft goed gedaan dit frissche werk van den oud conser- vatorist hier bekend te maken. Door de uitmuntende vertolking van hem en de heer D. verschafte de uitvoe ring er van veel genot. De heer M. die in het trio en in het kwartet de alt partij vervulde, trad daardoor niet zoozeer op den voor grond; hjj heeft niettemin evenals zijn partners recht op waardeering voor de nauwgezetheid waarmede hij de hem opgelegde taak vervulde. Deze nog zeer jonge mannen staan technisch al hoog, maar gelukkig is dit toch niet hun grootste verdienste, de techniek is bij hen slechts een voornaam onderdeel, het herscheppen van het werk staat bovenaan. De geest der nit te voeren stukken hadden zij geheel in zich opge nomen, anders ware het groote verschil van inhoud van het trio en het kwartet niet in die mate opgemerkt ge worden als nu. Hun optreden was bijzonder kalm, het was voor ons een bewijs van de zaak machtig te zijn, en hebben ons daarin niet vergist; het bleek den geheelen avond, dat zij boven de moeilijkheden stonden, in de uitgevoerde werken neergelegd. Dit viertal heeft hier een schitterende getuigenis gegeven van de opleiding die de leerlingen aan het Amsterdamsch conservatorium ont vangen. SOCIALISM» en GHHFHX. OMTHOUOING. In eene openbare vergadering, Vrijdagavond in het lokaal Diligentia belegd, door de arbeiderspropagandaclnb voor geheel-onthouding trad als spreekster op mej. Roosje Tos van Amsterdam. De Voorzitter, de heer Peters, zich er over ver heugende dat de zaal zoo goed bezet was stelde met een onkel woord de nog jeugdige vereeniging voor en gat daarna het woord aan de spreekster. Wijzende op de groote belangstelling, die in deze dagen getoond wordt door de arbeiders in het algemeen en ook hier te Alkmaarmoest daarvoor meende zij zeker iets geweldigs gebeurd zijn, om in tal van mensehen, die anders lauw en laksch zijn, een beeije vnur te brengen. Dat is gebeurd. Er is een strijd gevoerd door de arbeiders, die in de laatste jaren gr organiseerd zijn in allerlei bonden. De oorzaak van die aaneensluiting was, zooals spreekster aantoonde, de wijziging in den arbeid, door het machine- en stoomwezen. Van de groote plaatsen waait die beweging, die vak organisatie ook over naar kleinere en begint men ook daar te begrjjpen, dat het sociaal belang eischt, dat men zich allen aansluit. Algemeen is men er van overtuigd, dat het sociale leven hervormd moet worden: de vraag is echter: hoe? De een zegt de menschen moeten niet meer drinken anderen honden zich aan Gods woord en meenen dat men alles aan den wil van God moet overlaten. Weer anderen zeggengeheel-onthonding is wel goedmaar moet. niet vooropgesteld worden. Naast die anderen staan weer anderen, die van oordeel zijn dat de drinkgewoonte haar oorzaak vindt in werke loosheid enz., in 't algemeen in slechte sociale toestanden. Iu dit laatste ligt het verband tnsschen socialisme en geheel-onthouding. Door de drinkgewoonte, die erfelijk is en oorzaak van de mime bevolking onzer gevangenissen en krankzinni gengestichten oirzaak ook van het bestaan van vele idioten, werkelijk vaak een gevolg kan genoemd worden van sociale misstanden toont spreekster aan met ver schillende voorbeelden. De groote inspanning bij het stukwerk waaraan men zich stuk werktmaaktdat de arbeider al te veel naar de flesch grijptmeenende zich daardoor te ontspannen de lange arbeid der veld- arbeiders is de aanleiding dikwijls tot drinken. Dat ook de vrouw die in de fabrieken werktvaak drinktziet men in Twentede vrouw bet zwakke geslachtdat ech er bij fabrieksarbeid nog de huiselijke bezigbedtn moet verrichten. De wet op den vrouwenarbeid is ta- meljjk goed, doch het harinpspeeSsterswetje, door dr. Kuij per ingediend en in de Staten-Generaal eenmaal root vlag en wimpel er door gehaald als in het belang der kapitalisten heeft den toestand zeer verergerd. Dr. Knijper beeft dit wetje o. a. verdedigd door te zeggen10 jaar lang heeft men de wet reeds ontdoken. Zoo zou men tot de arbeiders kunnen zeggen als je eerst maar 10 jaar een wet ontduikt, bijv. door brood te stelen aan zal dr. Knijper wel een wet maken dat je stelftu mag. Dat zal echter niet gebeuren maar bier gold het den'honger van de brandkast te stillen en dan is 't wat anders. Als men op deze wijze blijft handelen met de arbeiders, dan moeten dazen daar iets anders tegenover stellen zelf trachten zich te vormen tot hooger staande menschen, om te zorgen dat er voor hen betere toestanden komen. Die kan men alleen krijgen door samenwerking. Daar voor dient do arbeider zich te ontwikkelen opdat men niet meer kan zeggen dat hij te dom is. Hij moet aan dringen op korter arbeidsduur dan zal bij niet meer gedwongen worden naar do flesch te grijpen. Bij korter arbeidstjjd zal de arbeider niet zooals men wel eens zegt naar de kroeg gaan. Integendeel do politiek zoowel als de vakbeweging het bewijs is geleverd, doet bet aantal geheelonthouders onder de arbeiders toenemen, dat bljjkt voural sterk bij de veenarbeiders. De geheelonthouding zal maken, dat de arbeider meer gevoel van eigenwaarde heeftwaardoor hij ook beter hooger loon zal kunnen eischen. Hoe zal men ook vakkennis opdoen als men drinkt van zijn prilste jougd at, want het staartje uit vaders of moeders glaasje is vaak de grondlegger van den dronkaard. Vooral de vrouwen dmkt spr. dit op het hart, de vrouwen, die de ellende van het drankmisbruik het meest onder vinden. Haar roept spr. toe geen dropje te drinken, elk meisje spoort zij aan liever geen man te nemen, dan omgang te hebben met iemand die naar drank ruikt. Geheelonthouding is echter niet genoeg, strijden inde vakbeweging moet daarmede gepaard gaan, om verkeerde toestanden als oijv. bij de bootwerkers, die alleen werk kunnen bekomen in de kroeg waar de bazen om volk komen te doen opboudin. Dat kan als de tegenwoor dige wanorde in de maatschappijdie orde wordt ge noemd verdwijnt. Niet de regeering maar de arbeiders willen orde bren gen en als zij dat willen en na te hebben gevraagd en gesmeekt om verbetering het werk willen neerleggen dan haalt men alle oudroest-geweren voor den dag en roept men alle miliciens opom de maatschappelijke orde te handhaven. Dat is het echter niet, het is te doen om de arbeiders beweging te wurgen. Den arbeider is het te doen om staking, zegt men doch wie staking willen, zijn de pa troons, de werkgevers, zy zijn de opruiers. Dat de grieven van het spoorwegpersoneel bekend zjjn heet men liegen en toch is het grievencahier aan de regeering toegezonden en is in de 2e Kamer herhaaldelijk op de misstanden gewezen. Men meentdat het volk nog dom is maar wij be grijpen waar de schoen wringt, bij het kapitalisme. Daar tegen trekken wij op mannen en vrouwen. Met voldoe ning wjjst spr. op de vereenigingen van arbeidsters, van naaisterswinkeljuffrouwen dienstboden enz. Met de mannen moeten zij samenwerken tegen het kapitalisme dat beslag legt op uw arbeid uw willen nw mensch- zijn dat doodt het jonge leven in de moederschoot en knakt de jeugd van het proletarenkind. Dat de patroon beslag legt op het willen der arbeiders bewijst spr. met het voorbeeld van den metaalbewerker Jan van Blanken uit Enschede ontslagen omdat hij aaD het hoofd der beweging van de metaalbewerkers stond en met feiten uit haar eigen geschiedenis door zich aan te sluiten bij de vakbeweging verloor zij meer en meer haar naaihuizen. Doch dat hindert niet, geen kapitalist kan den strjjdenden arbeider terugdrijven. De beweging groeit tegen de ver- drnkking in. Het kapitaal doodt het kind in de moederschootdat ziet men bijv. in de kaarsenfabriek te Amsterdam, waar de moeder te zwaar moet werken het knakt de jeugd die met vader en moeder hard moet werken en tot ont wikkeling daardoor ongeschikt is. Een plant heeft luchtlicht en verzorging noodig en ontvangt dat alles; het menschplantje wordt in den hoek gedrukt en vernield, voordat het is gegroeid. Dat is de wanorde in de maatschappijdie er uit moet. De kapi talisten sluiten daarvoor de oogen, wij dienen ze daarvoor wjjd open te zetten doch ook mede te werken om te komen tot eene betere maatschappijdat is de plicht als menschals arbeiderwie de koe toebehoortpakke haar bij de horens. Na een kleine pauze worden meer bepaald de gevolgen der drinkgewoonten besproken en tevens aan de hand van het werk »het Heden en de Toekomst"uit het Engeisch vertaald door Henri Polak, aangetoond, dat de toestand waaronder man loeft vaak voert tot de drink gewoonte. Op de 100000 kinderen in de iandbouwgraaf- sehappen van Engeland stierven er 9717, in de fabrieks steden 21901 meer dan tweemalen zooveel. Van de 57 kinderen, waren er slechts 10 normaal, 25 stierven aan stuipen6 waren volslagen idioot 5 misvormd 5 leden aan epilepsie enz Dat ook drank zucht het aantal misdadigers doet toenemen zoowel als dat der krankzinnigen, werd eveneens aangetoond. Als andere nadeelen van het alcoholgeoruik noemde spr. het ongeschikt worden tot werken en het noodeloos uitgeven van veel geld waarvan men alleen iets terug krijgt in den vorm van kogels. De arbeiders betalen door den drank verbazend veel belasting, wat dr. Knyper nog wil verhoogen en wat hij kan doen, omdat de arbeiders niets te zeggen hebben. Daartegen beeft men slechts één protest: geen droppel meer te dripben. De jeneveraccijns geeft 30 millioen aan de schatkist dat is belasting door den arbeider betaald evenals hjj zooveel belasting betaalt in den prijs der waren begrepen, by v. in dien van de suiker. Als de arbeider invloed had zou dat anders zijn en dan zonden ook de dwangwetten niet zyn voorgesteld dat zou anders zijn als men reeds langer had gewerkt voor algemeen kiesrecht. Spr. wijst er op dat thans allen sociaal-democraten, vrije socialisten en anarchist u een lijn trokken tegen do wetsontwerpen. Dr. Kuyper heelt daa door bewerkt wat nooit iemand kon bereiken. Nu echter moet aan die eenheid gepeuterd worden door Christelijke organi saties, als bijv. «Recht en Plicht", dat nooit iets anders heeft verkregen, dan dat de spoorwegarbeiders een lapje grond hebben ontvangen om kool te verbouwer). De Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft echter gemeend, dat het nu tijd was zoo'n kool te stoven en heeft daarom een roode genomendie den heeren niet smaakte. Christelijke organisatie noemt spreekster een onding. Ten slotte schetst zij het onheil, dat ds drankgewoonte sticht in het huiseljjk leven en wijst zij ook op den invloed op het menschelijb organisme om te eindigen met de opmerking om zich aan te sluiten bij de geheel onthouding en de sociaal-democratiemet een gedicht da arbeidershet «ontwaakttoeroepende. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer Hulstdie de spreekster lof brengende «oor het behandelde onderwerp, de aanmerking maaktedat zij blijkbaar niet op do hoogte van de handelingen der le en 2e Kamerniet had aangetoond dat ook christelijke personen als de Sivornin Lohman zich aan de zijde der onthouders schaarde. Toen hij begon te spreken over zijn optreden voor de geheelont houding in de Jongelingsvereeniging meende de voor zitter hem te moeten herinneren dat dit uit het debat moet worden weggelaten. Da heer Hulst verklaarde toen, dat hij niets meer had te zeggen. Mej. Tos repliceerde met een enkel woord. De lof haar toegezwaaid, wees zij afdien verlangde zij niet. Zjj ontkende niet dat er ook christelrjken voor de ge heelonthouding streden maar had alleen wiilen wijzen op de daden dezer christelijke legeering, in wie zij ver schillende onsehristelijke maatregelen heftig afkeurde. De voorzitter sloot daa op de vergadering erkentelijk voor de wijze, waarop de spreekster voor do vereeniging had propaganda gemaakt. Hy zette het doel en het werken der vereeniging kortelings uiteen en deed een beroep op de offervaardigheid voor de kas.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2