No 33 Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 18 MAART. Buitenland. N e d e r 1 a n d. Laatste Berichten. Stadsberichten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dlnsd* g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets, Telefoonnummer 3. Pr|]s der gewone advertenttën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.' Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlb. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. CHINA. Dat de vrees ni8t ongegrond is voor een opnieuw uitbreken van een Bokser's-oproer is dezer dagen opnieuw gebleken. De politie te Hongkong heeft een heel oorlogsarsenaal voor de opstandelingen bestemd, in beslag genomen. Niet minder dan 5000 geweren weiden gevonden. HUITSCHLANU. De Duitsche prinsen zijn niet zeer gelukkig op hunne reis. Eenige dagen geleden vernam men, dat prins Eitel Eriedricb te Kaïro de mazelen bad gekregen en nu is ook de kroonprins door dezelfde ziekte aangetast. Volgens de bulletins heeft de ziekte haar nor maal verloop. De Elzas-Lotharingers zjjn nog niet tevreden met de onlangs ingevoerde opheffing van de uitzonderings bepalingen. De »Landes-ausschasz" heeft zijn wensehen aldus geformuleerd lo. De grondwet van het Rijk moet zoo worden gewijzigd, dat de Rijksdag onbevoegd wordt verklaard voor de bijzondere wetgeving van Elzas-Lotha- ringen. 2o. Landes-anssohusz zal de bevoegdheid en den naam van .Landtag ontvangen3o. drie vertegenwoor digers van den nienwen Elzas-Lotharingschen Landdag, gekozen door den Keizer uit deze vergadering, zullen hnn stem hebben in den Bondsraad voor de aangelegen heden, Elzas-Lotharingen rakende. In de laatste dagen hebben zich in Hannover drie soldaten van een zelfde regiment, het nlanen-regiment no. 13, doodgeschoten, waarsehijniyk wegens slechte be- behandeling van hunne meerderen. Te Potsdam was een twintigjarig jongeling, soldaat bjj een daar garnizoen houdend regiment ulanen der garde, door onderolflcieren op een tafel gelegd en zoo geslagen, dat hij gernimen tijd in het ziekenhuis moest blijven. Toen hij als genezen ontslagen was hing hij zich uit vrees voor verdere mishandelingen aan een boom op. BNÖELANO. Chamberlain is den 14 by zijn aan komst te Southampton door eene ontzaggelijke menigte met groote geestdrift ontvangen. In antwoord op een toespraak zeide Chamberlain: »Ik hoop in Zuidafrika veel geleerd te hebben. De geschiedenis van dat land is onrustig geweest ten gevolge van het verschil in idealen tnsschen de Engelschen en de Afrikaanders, maar ik ge loof, dat een voortdurende vrede thans gevestigd is." Hij waarschuwde tegen overschatting van de verkregen resultaten; de vooruitgang zjI langzaam maar zeker zijn. Hij gelooft, dat men gereedelijk de verzekeringen mag aan vaarden van de Boerenleiders in de nieuwe koloniën en van de Afrikaander-leiders in de Kaapkolonie, dat zij loyaal zullen trachten deel uit te maken van het groote rijk waartoe zij behooreu. Het zal onze plicht zjjn de politieke geljjkheid waar voor zij opkomen toe te staan en hjj verwacht vol ver trouwen dat voor het eerst in de geschiedenis van het vernieowde Zuid-Afrika Engelschen en Hollanders zullen samenwerken voor het gemeenschappelijk vaderland. En hoewel de Hollanders zeggen, dat zij geen moederland hebben buiton het gedeelte waarin zij woonachtig zjjn, hoopt hij toch, dat dit gevoelen zal plaats maken voor de breedero opvattingdat zij behooreu tot een groot rijk en dat onze Hollandsche medeburgers zich bij de Engelschen zullen aansluiten en deel zullen nemen aan hun gevoel van verantwoordelijkheid. Per trein vertrok Chamberlain naar Londen, waar hij door het geheele ministerie werd verwelkomd. De ontvangst hier was aanmerkeljjk koeler. De .Daily Mail" verneemt uit AdeD, dat 7000 man van vijandige stammen gereed zijn de Britten aan te vallen zij snijden dagelijks de telegraafdraden door, uit godsdienstige bezwaren tegen de telegraphic. ITALIË. De Paus heeft nu eindelijk toegestemd rust te nemen en aldas de voorschriften van dr. Lapponi opgevold, die den Paus zeer vermoeid vond en een vol strekte rust had voorgeschreven om zich te herstellen van de jongste vermoeienissen. MACEDONIË. Honderd vijftig bewoners van het dorp Dunbene zijn te voet te Monastir aangekomen om bij de consuls zich te beklagen over de beschieting van het dorp door Tarksche soldaten en de mishandeling van vronwen. De cousuls zjjn van de waarh'id dezer beschul digingen overtuigd, maar de Tarksche autoriteiten maken zich er af, met de bewering, dat de menscben door de revolutionnaire comités zijn opgehitst. Volgens te Londen ontvangen berichten hebben ernstige gevechten plaats gehad tnsschen de Turken en de opstandelingen. RUSLAMD. De Ozaar heeft een manifest uitgevaar digd dat nu echter alleen betrekking neeft op binnen- landsche toestanden, en beoogt betere naleving der wetten van godsdienstige verdraagzaamheid, lotsverbetering der geestelijkheid, adel en boerenstand. Herziening der wetten van de landbevolking moet na uitwerking aan het oordeel van regeeringsconferenties worden onderworpen en dezen ter verdere uitwerking worden gegeven, met het oog op da eigenaardige plaatse lijke toestanden. Aan die conferenties moeten mannen deelnemen, die het veitrouwen des volks genieten. Het grondbeginsel dezer herziening blijft de onaantast baarheid van het gemeentelijk bezit. Uittreden uit de gemeente moet echter minder bezwaarlijk worden gemaakt. Onmiddellijk zullen maatregelen worden genomen tot opheffing van de voor de boeren zeer bezwarende pand stelling. De districtsbesturan moeten worden gereorgani seerd. Ten slotte beveelt de Czaar zijnen ministens hun oor deel over de uitvoerbaarheid zijner voorstellen mee te deelen. ZUID-AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld De vooruitzichten van den Transvaalschen landbouw zjjn donker. De tegenwoordige droogte is erger dan sedert lange jaren. De paardeoziekte heorseht vreeselijk. Vele der aan gerepatrieerde boeren door de regeering verstrekte muilezels zijn bezweken. Ook de echaarsehte aan de in- landsche werkkrachten draagt er toe bij de toekomst voor de boeren moeilijk te maken. De krultniolen te Har worth by Londen is den 14 iu de lucht gevlogen; alle omliggende gebouwen wer- den verwoest en twee personen zija ernstig gewond. Ben blauwbaard. Te Hamilton in Oüio is een 42-jarig man gevangen genomen, die in 20 jaren 8 vrouwen heaft gehad en die allen heeft vermoord1 Hg heeft bekentenis afgelegd en beweert steeds door onweerstaanbaren moordlust to zijn gedreven. Paarden te Parijs. Dat de automobiel het gebruik van paarden allengs doet afnemen, blijkt uit een statistiek, te Parijs gom takt. In 1901 waren te Parijs 96 868 paarden, in 1902 var- minderde het getal tot 91,976 ea in 1903 tot 90,926. Als deze vermindering aldus blijft to3nemen, zou Parij15 in 45 jaar geen enkel paar t meer hebben, dus in 1948 Barslngerhom. De voorloopige candiaaatstel- liug van den heer H. Peisser, door de kiesvereenigingen Sehagen en Kolhorn, is zeer in ff" geest van de vele af- deeliugen der bond Voor Staatspansioneering. Mocht on verhoopt den heer Peisse voor de candidatnur bedanken, dan zal, buiten de kiesvereenigingen om, een ander voor vechter voor Staatspansioneering candidaat worden ge steld. West graftd ijk. Mej. A. G. Keizer alhier heaft den 14 Maart te Utrecht met goed gevolg examen af gelegd voor de akte nuttige handwerken. RijP- Den 13 heeft de Gemeenteraad met aige- meeue stemmen benoemd tot hoofd der openbare school alhier den heer E Veldhoen, onderwijzer te Zaandam. Deze is ook benoemd tot hoofd der school te Landsmeer. Oostgraftdijk. Uit het verslag van het begrafe nisfonds voor Oostgraftdijk en omstreken blijkt, dat in 19U2 de ontvangsten bedroegen aan contributiën f 321.43 aan rente f 68 20 batig saldo van het vorige jaai f "2457.73. Do geheele ontvangst bedroeg dus f 2847.36 Het totaal bedrag der uitgaven beliep f 163.50, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f "2683 86. 8t. Lodewjjks-Vereenlglng. Sehagen. Den 15 vergaderde bovengenoemde ver- eeciging in de parochiale school alhier. De Vareeniging verkeert blijkens de rekening en verantwoording in zeer gunstige finantiesle omstandigheden. Wegens het over lijden van den heer O. N. Vlaming moest esne bestuurs verkiezing plaats hebben. Do heer A. Scant werd als zoodanig verkozen. Voorzitter werd da heer H. P. Oaarls. „Volharding." Den 15 vergaderde in het locaal De Posthoorn alhier de afdeeling Volharding van den Bond van post- en t.e- legraafbeambten. Wegen3 vertrek van den heer Van Eeten naar Haarlem moest een nieuw bestuurslid wor den verkozen. Den heer Peetoom van Winkel viel die eer ten deel. Voorzitter werd de heer O. Schnt te Sehagen en secretaris in diens plaats de heer C. Melker, mede te Scbagen. Door den vertrekkenden voorzitter, den heer Van Eeteu, werd met een toepasselijk woord aan den beschermheer, den heer Oudenhoven, directeur van het postkantoor Sehagen, een insigne aangeboden. Verkiezing. Den 15 had in het locaal Céiès alhier eene conferentie plaats van een twintigtal afgevaardigden van liberale kiesvereenigingen en belangstellenden ter bespreking van de a.s. kamerverkiezing. Verlegenwoordigers van de pers werden niet toegelaten. Naar uit. goede bron werd ver nomen, giog het op de vergadering niot altijd even kalm toe en kwam men niet tot overeenstemming. Alkmaar wenschte den heer Peisser niet als candidaat over te nemen, maar achlte voor geheele samenwerking oen can didatnur Zelvelder ook voor Sehagen gewenscht. War- menhuizen bleek ook niet voor den heer Peisser te zijn, maar wilde met Alkmaar in elk geval meegaan. Nieuwe Niedorp was sterk voor Peisser, vooral om dien3 ijveren voor staats-pensionneoring. Ook Kolhorn was voor Peis ser, maar onder eeuig voorbehoud. Dea 16 vergadert het bestuur der Schager kiesvereeniging en den 18 zal er waarschijulijk op eene algemeene vergadering een defini tieve candidaatstelling plaats hebben. Veehandel la Friesland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien was een minder dan grooter vergeleken bij diek van vorleder week, Over get geheel was de hoedanigheid der aange voerde melkekoeien zeer goed. In dit vee was behoorljjk drukke handel, ofschoon geen buitenlandsche kooplieden aanwezig waren. Hollandsche kooplieden deden nog al wat. In die provincie» schijnt men voor den weitijd nog melk vee noodig te hebben. Kalvekoeien waren tamelijk gevraagd, doch de prijzen waren niet hooger. Vette koeien, met flinken aanvoer, wel zoo stevig in prijs. Stieren voor de slachtbadk, met matigen aanvoer, over het geheel niet van beste hoedanigheid, en dalende prijzen. Vette kalveren goed gevraagd, de aauvoer was niet groot en deze omstandigheden werkten mede tot rijzing der prijzen. Nuchtere kalveren, met grooten aauvoer en stadigen handel. In wolvee bestond behoorlijke vraag, met goede prijzen. De aanvoer was niet groot. De aanvoer van vette varkens was vrij grootde han del daarin ging behoorlijk vlot tegen prijzen, die met de vorige week weinig verschillen. In Londensche biggen voor export wel vraag en drukker handel dan in de vorige week. De aanvoer was1000 melk- en kalfkoeien, 100 stie ren, 340 vette koeien, 180 vette kalveren, 1800 nuchtere kalveren, 700 schapen en lammeren, 190 vette varkens, 700 vette biggen, 200 magere varkens, 500 kleine biggen. De prijzen zijn: Vette koeien, le kwai. 28— 30$ ct., 2e kwal. 2527 cfc., 3e kwal. 20—22$ ct., vette kal veren 26—36 ct., stierenct., vette schapen 2326 ct., vette varkens 1920$ et., Londensche biggen 1819 ct., alles per kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f250, pinken f60f80, nuchtere kalveren 1 7.f 11, weideschapen f 16f21, melkschapen fmagere varkens f42—f 56, kleine biggen f 1.20f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Chamberlain In het Lagerhuis. LONDEN, 16 Maait. Toen Chamberlain het Huis, dat dicht bezet was, binnentrad, werd bg van alle zijden met laugdurige geestdriftige toejuichingen, vooral van de minislerieelen, begroet. De liberale afgevaardigde John Ellis, die een vraag aan Chamberlain deed, begon met hem geluk te wensehen met zijn terugkeer. Toen Chamberlain opstond om op die vraag te antwoorden, werd hy opnieuw met gejuich begroet. In antwoord op een andere vraag las Chamberlain een telegram voor van den gouverneur van Natal, meldende dat gratie verleend was aan alle rebellen iu de gevan genis, en dat de amnesti» was afgekondigd Arrestaties ln Transvaal. PRETORIA, 16 Maart. De politie deed Zaterdagavond een inval in alle hotels en koffiehuizen. Meer dan hon derd personen werden gearresteerd, die zonder vergunning Transvaal waren binnengekomen of er waren gebleven. Hegelconcours. Do stand van don w-dstrgd op Zondagavond, den 15van het Nationaal Kegelconcours is als volgt Vareeniging aantal punten Koekoek, Alkmaar, 242 Vriendschap, Amsterdam, 236 Kroon I, Haarlem, 222 Teller I, Haarlem, 215 T. O. G. I. D. O., Amsterdam, 210 A. T. G, V., Amsterdam, 210 Bolle club id., 207 Prius Hondrik, id., 205 Kegellust, id., 204 Germania, id., 204 Eendrachtspolder. In de plaats van den overleden heer N. Berger, is den 17 als poldermeester gekozen de heer A. Borst alhier. Albertinl. De wereldberoemde handboeienkoning en uitbreker Albertini die Donde-dag den 19, alhier zal optreden in de schouwburg »H a r m o n i e", zal, met toestemming van den heer commissaris van politie door een agent in de door onze politie gebruikte boeiou woiden gesla en. Wij twijteien er niet aan of bij zal zich ook van deze boeien bevrijden, 't Zal zeer interressant zijn deze voor stelling by te wonen. HUYMAER VAN TWIST. In een openbare vergadering der anti-revolntionaire kiesfereeniging iNederland en Oranje", op Maandag 16 Maart in het lokaal Harmonie"gebonden, trad als spreker op de heer Duymaer van Twist, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal mot het onderwerp »de Nieuwe Koers". Na een kort woord tot opening door den voorzitter, den heor Wolzak, word den spreker hot woord verleend. In zijn rede nam spr. zich, zooals hij zeide voor, in

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1