Stadsberichten. Laatste Berichten. vereeniging, dat men, wat ouderdomsverzekering betreft, medegaat met den Bond van Staatspensionneering. Ken wreede daad. Men meldt aan »De Telegraaf": Woensdagmiddag j.l. heeft een officier nit Arnhem, die in de Ommerhofsche laan te Yelp op zijn rijmel reed, een hondje, dat hem in 't geheel niet lastig viel, met zijn sabel afgemaakt. De kruidenier W. te Yelp heeft als eigenaar van den hond bij den marechausse te Arnhem zijn beklag ingediend. Staking der grondwerkers. Te Amsterdam hadden gisteren den gansehen dag de stakers het werk eenigszins bemoeielijkt van de losse werklieden, die in dienst zijn genomen om rails voor de electrische tram te leggen. Tegen den avond nam de onrustige stemming toe, zoodat de directeur besloot, de arbeiders per tram naar hun tijdeljjk tehuis, een gedeelte der tramgebouwen, te brengen. Toen de wagen ter plaatse kwam, stapten de mannen er in en drongen de stakers op, zoodat eenige charges der ruiterij noodig waren om hen uiteen te doen gaan. Onder politie- en marechaussee-geleide reed daarop de tram met de werklieden door. leger des Hells. De zei f verloochening8-aan vrage van het Leger des Heils, die dezer dagen wordt gehouden, heeft ten doel fondsen bijeen te brengen tot instandhouding van het werk in 't algemeen en voor de uitbreiding der verschil lende takken van arbeid. Wat zooal door het Leger des Heils wordt gedaan, blijkt uit de volgende cijfers, die genomen zijn nit de statistieke opgaven over het jaar 1902. 3.027 915 maaltijden werden verstrekt aan de armen I.320,602 maal werd hnisvesting verleend aan dakloozen II,980 pereonen werden aan werk geholpen (tijdelijk of vast) j 570 ontslagen gevangenen werden in de Door gangshuizen opgenomen; 2806 vrouwen en meisjes wer den in de Reddingshuizen opgenomen 106.808 gezinnen werden in de achterbuurten bezocht door Barmhartig- heids-officieren 5408 zieken werden verpleegd. Oudkarspel. Bij de den 28 gehouden verkiezing van 2 Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel, aftredende de heeren Albert Borst Az. en K. Kroon Jbz. ziin uitgebracht 105 stemmen, waarvan de heer A. Borst Az. 97, K. Kroon Jbz. 81 en W. v. Loe 20 stem men verkreeg. Paaschtentoonstelling Schagen. Ook M. de Koningin-Moeder zond voor het tienjarig bestaan dezer tentoonstelling een zilveren medaille. Vrijdagavond traden in het lokaal van den heer Kist te JBuid-Scharwoude ter verdediging van de Candida- tnnr Zelveldor als sprekers op de heeren Mr. E. Fokker en Th M. Ketelaar, lid der 2e Kamer. Da vergadering was vrij <*oed bezocht. Eerst werd een korten tijd het woord gevoerd door den heer Fokker, die zich daarna naar Noord-Scbarwoude begaf, waar Prof. Treub met den heer Fokker te zamen zonden optreden. De beer Ketelaar zette de beginselen der vrgzmmg- democraten uiteen. Aan 't debat werd deelgenomen door den heer Hels- dingen, lid der Tweede Kamer, volgens wien de Vrijz.- dem. zich aan halfheid schuldig maakten. Hgmond aan Kee. Door den opzichter bij 's Rijks kustverlichting alhier, den heer A. van Willigeu- bnrg is met 1 April a.s. ontslag uit 's Rijks dienst aan gevraagd. 24>/, jaar ileeft bij zjjn bstiekking aldaar met nauwgezetheid vervuld en zijn liehtwuchters hadden m hem een humanen patroon. Zeer noode zien zg hem dan ook vertrekken. Als aandenken aan den onvergetelgken tijd bij dezen opzichter doorgebracht, hebben zij hem een sierlijken fauteuil vereerd, waarin zij hopen, dat hij nog menig jaartje van welverdienden rust mag door brengen. Schoorl. Den 26 dezer trad alhier, op initiatief der Oentr. Ant. Kiesvereeniging, voor de kiezers op Mr. G. J. Sybrandy. Spreker begon met te wijzen op den ernst der tjjden en gaf zjjn vreugde te kennen, dat ook de Lib. partij, door het kandideeren van Jhr. Mr. P. van Foreest, die de motie, aangenomen in een openbare vergadering van de kiezersvereeniging »Grondwet' te Amsterdam, onderschrijft, blijk had gegeven, dat de re geering in deze moeieljjke dagen behoort gesteand te worden. Na deze inleiding kwam spr. tot zijn eigenlijk onder werp- »Welk zijn mijn beginseleE." In een met gloed uitgesproken rede lichtte Mr. S. ziju denkbeelden toe aan gaande do onderwijskwestie, staatspensionneering, onge vallenwet, landbouwwetten, tariefwet, enz., om ten slotte meer btpaald stil te staan bij de gebeurtenissen van den laatsten tijd en de ingediende stakingswetten, Onnoodig te zeggen, dat, mocht spr. gekozen worden in het district Alkmaar, hij met overtuiging zijn stem aan de ontwerpen zon geven. De spreker werd aan het einde zijner rede luide toegejuicht. Na een kwartier pauze werd gelegenheid gegeven tot debat, waaraan werd deelgenomen door de h.h. Reuman en Berlijn uit Alkmaar, die den spreker bestreden en op kwamen voor de arbeidersbeweging. Beiden werden uit voerig door den inleider weerlegd, waarna de voorzitter de vergadering sloot, die door 60 a 70 personen werd bijgewoond. Warnenhulzen. Tengevolge het ontslag nemen als lid van den gemeenteraad door den heer J. de Geus Jz., die deze betrekking sedert 1857 bekleedde, zal op 31 dezer eene verkiezing plaats hebben. Verschillende candidaten worden reeds genoemd, doch vermoedeljjk zal de strijd wel loopen tnsschen de 2 candidaten, gesteld en te stellen door de 2 hier sedert ruim een jaar bestaande kiesvereni gingen. Hofberichten. U. M. de Koningin en Prins Hendrik woonden gisterenavond het avondfeest van den Officiers-Scherm- bond bij Pres. Stcyn erger. Aan de »Nene Freie Presse" wordt uit Montrenx geschreven, dat de gezondheidstoestand van Pres. Steyn plotseling verergerd is. De oude gewrichtsverlamming, die men genezen achtte, is teruggekomen. Toen de kranke eeDige dagen geleden een loopje deed, zonk hij eensklaps in elkaar. De doctoren hopen, dat zij den patiSut binnen acht dagen weer op den been kunnen hebben. De heer Steyn zou voornemens zijn in het najaar tot de Britscbe Regeering het verzoek te richten om terug keer naar Znid-Afrika. Kaapsche rebellen. Door den heer Conroy, ond-commandant bij het Boerenleger, is een telegram gezonden aan sir J. Gordon Sprigg, eerste-minister der Kaap-Kolonie, luidende »Zijn de rebellen-aanvoerders in Europa begrepen in de amnestie Hierop ontving hij het volgende antwoord »Als de rebellen-aanvoerders naar de Kaap-Kolonie terngkeeren, zullen ze terecht moeten staan." Ongeluk van de Unltsche keizerin. BERLIJN, 27 Maart. Op haar wandelrit in het Grüne- wald stortte de Keizerin van haar paard en bekwam daarbij een eenvoudige brenk van den onderarm. Benoemd tot gemeente-arts bij den Gemeen telijken Gezondheidsdienst te Amsterdamde heer M. H. Kluitman, arts aldaar. Bij het wapenfeest van den Officieren-Schermbond te 's-Gravenhage, is bij den personeelen wedstrijd op degen, de vijfde prijs behaald door den heer K Muller, le luik. bij de Cadettenschool. V olksvoordrachten. Den 26, des avonds, hield de Oommissie voor de Volksvoordrachten hare laatste bijeenkomst in dit seizoen. Een 60tal kinderen van de 2e gem.-school, zongen onder leiding van den heer J. Ott op verdienstelijke wijze voor en na de panze een achttal liederen terwjjl de heer P. J. Glasz een novelle van P. Heerens voordroeg, welke zeer in den smaak viel. Een groot deel van het pubiiek heeft bij zang en voor dracht veel genoten, maar achter in de zaal was het voordurend rumoerig, zoo zelfs, dat het den spreker hinderde. Dat de heer G. geen lust gevoelde na de pauze weer op te treden, zullen de aandachtige orderlievende hoor ders knnnen billijken, reden waarom deze bijeenkomst reeds om half tien afgeloopen was. Kegelconcours. Mfij maken liefhebbers er op opmerkzaam, dat de eerewedstrijd van het Nationaal kegelconcours in Dili— gentia zal plaats hebben op Zondag 29 Maart. Bevordering. De heer A. van Trotsenburg, alhier, werd Zaterdag aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot arts. Mr G. J. Sybrandy. Ter inleiding van zijne candidatnur trad de heer Mr. G. J. Sybrandy op Vrgdag 27 Maart op, in een openbare vergadering van de kiesvereeniging Nederland en Oranje, gehouden in het lokaal vHarmouie. De vergadering was drnk bezocht en werd geleid door den voorzitter den heer Wolzak. Na zijn dank gebracht te hebben aan het bestuur voor de gelegenheid hen geboden, om ais candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, nader met de kiezers kennis te maken, zette de spreker zijne beginselen, of liever die der Christelijke partijen uiteen. Hij achtte dit noodzakelijk, omdat, hoezeer zeker ook de staking en de regeeringsmaatregelen een richtsnoer zijn in dezen strijd, het op de beginselen in de allereerste plaats aankomt. De Christelijke partijen zijn de partgen van het_ gezag en erkennen daarnaast een zekere mate van vrijheid. Zij erkennen voorts de sonvereiniteit Gods en verklaren zich tegen de sonvereiniteit deB vo ks, die nooit een vaste bron van gezag kan zijn. Waar zijn partij een partij van ge zag is, keurt hij, zooals bekend is, de staking af en dienen wij, zegt hg, de regeering te steunen bij hare maatrege len. Hoe men over de staking denkt is van tijdelijk be lang. Van meer gewicht is het, hoe men denkt over den Christus in het staatsbestuur. Het antwoord daarop vindt men in bet karakter van onzen strijd, die gaat langs bet kabinet als Kayper zeide en Borgesins ook beaamd heeft bij de vorige verkiezingen, 't is een stïijd van levensbeschouwing tegen levensbeschouwing, van beginsel tegen beginsel, van de zijde der Christelijken om de Christelijke grondslagen der maatschappij te be houden. Evenals thans voor do sociaal demoeraten was in dien strijd het wapen der Christelijke partijen steeds de op positie, die gevoerd werd door Dr. Knyper en Schaopman, den grooten emancipator der katholieke partij. Vraagt men naar het succes van dien strijd, dan wijst spreker op de winst, die is behaald ten opzichte van het onderwijs. Na jaren van strijd tegen de verschillende lichtingen op dat gebied is de vrije school erkend. In de tweede plaats is door de zending, waarvoor de liberalen destijds onverschillig waren, doch waarvan nu zelfs door van Kol het belang is erkend. Wij moeten voortgaan in dien strijd en onze taak voor de toekomst moet zijn, te behouden, wat is verkregen en te zorgen nog meer te verkrijgen. Wij moeten verkrijgen wetten, waaruit ons beginsel spreekt, dat beginsel moet ook lig gen in de sociale wetten. Die wetten zijn beloofd en daarom mooten we het ministerie sieunen. Een van de eetste zaken daar dit ministerie voorge- pteld was de gelijkstelling van het. hooger onderwijs, waardoor een groot onrecht wordt weggenomenen de waarborgen tevens zgn gegeven voor goed onderwijs. Beloofd is verder eea herziening vau het middelbaar vakonderwjjs, pensionneenng van bijzondere onderwijzers en de wednwen en weeien der onderwijzers in het alge meen. Aangekondigd is dit jaar de ïegeling van het arbeids contract; de wet op de landbouwraden, een zaak voor dit district van veel belang en voorts is ter indiening gereed de nienwe arbeidswet. De regeering weikt das hard. Waar in de laatste tjjden slechts geroepen wordt om wetten voor de arbeiders, alsof er geen andere klassen waren, wijst spr. op een andore klasse, die evenzeer gebukt gaat n.l. de mddenstand; gedrukt door arbeiders en groot kapitaal. De belangen van dien stand staat ook hg voor, er dient te komen een wet op de oneerlijke concurrentie en een octrooiwet. Waar de middenstand bloeit, daar bloeit de maatschapbjj. Tot dien middenstand behooren ook de landbouwers die spr. en veehouderswier belangen hjj zoo ongeveer verwaar loosd acht. Zij moeten bij de regeering hebben een mond, waardoor zij spreken, om de regeering voor te lichten, een lichaamwaarin belanghebbenden zgn vertegen woordigd. Nog wijst spi eker op de noodzakelijkheid van onze ta rieven, ook in verband met het Duitsche toltarief, waar door onze tninbonw zal worden gedrukt. Sociale wetgeving acht hjj goed, doch ze moet niet bepaald in het belang van ééne klasse zgn, het doel moet ook niet slechts zgn verbetering der stoffelijke be langen, maar zedelijke en godsdienstige verheffing van ons volk. Maatregelen, die dat beoogen zal spreker steeds steunen, vooral in deze omstandigheden. In het kort zet spr. ten slotte nog eens zijn stand punt uiteen ten opzichte der wetsontwerpen, de spoor wegstaking en de arbeidsorganisaties. Breedvoerige be spreking daarvan acht hij niet meer noodig na de ver gadering der vorige week en er nog eens op drnkt, dat de organisatie, die zieh los maakt van het wettig recht, den socialen strijd neerslingert in den anarehistisehen chaos. Hij keurt de jongste daad der organisatie ook nog af, daar ze het beslaan, de welvaart aantast, daar welvaart afhangt van het verkeer. Hij eindigt met beroep op de kiezers, van wie hjj hoopt, dat ze ais znllen staan aan de zijde der regeering. Debat Aan het debatdat op deze rede volgde werd deel genomen door den heer Vliegen en den heer Men del, den eersten als sociaal-, den laatsten als vrijzinnig- democraat. De heer Vliegen meendedat de antirevolutionaire partij niet meer was een wolf in schaapskleeren als vroe ger maar nn een wolf zonder schaapskleeren. Zij heeft zich ontpopt in den vollen reactionairen glans. Zij geeft democratische woorden maar reactionaire daden. De strijd moet thans gaan tegen de brutale reactie. De onderscheiding tnsschen sonvereiniteit Gods en volks- souvereiniteit geeft in de praktijk niets't is eenvoudig te doen om de regeermachtwie de meeste stemmen heeft wint het. Over het christelijk beginsel hoort men in de Tweede Kamer nooit iets; 't gaat niet geloot tegen ongeloof, dat blijkt nit geen enkele stemming. Er is alleen een strijd van belangen tnsschen de kapitalistische klasse, waarvan de regeering de dienaresse is, en de arbeiders. Over de stakingswetten sprekende zet hij het standpunt der sociaal-democraten te dien opzichte niteen en spreekt ten slotte de hoop uitdat de aibeiders in het distriet Alkmaar die kiezer zijn lnide hun protest znllen doen hooren aan deze regeering. De heer Mendel wijst in verband met de staking op de overdrijving, die aan de beide uiterste zijden heerscht en bespreekt in het kort de slaking op dezelfde wijze als Mr. Kerdijk dit deed De regeering verwijt hij dat ze de crisis niet had voorzien en dat ze voor de staking niet had ingegrepen. Het onder de wapenen houden der lichtingen acht hij niet gemotiveerd. Een enkel pnnt uit het betoog van den inleider be spreekt hij na nog en legt daarbij den nadruk er op, dat de vrijz.-democraten evenmin als de antirevolutionairen den middenstand vergeten, dat bljjkt nit hun program. Die middenstand is echter niet zelfstandig, zooals de heer 8. dat heeft voorgesteld, maar afhankelijk ook in hooge mate van de arbeidende klasse. Met het oog op den toestand van heden meent spr. niet te moeten aanbevelen een man der uiterste partgen te kiezen en zou het stemmen op den vrijz.-democraat beter zgn. De heer Sybrandy de beide debaters beantwoordende, merkt op dat door alle rechtsgeleerden wordt onder scheiding gemaakt tnsschen Gods en Volkssoevereiniteit, 'tls niet te doen om de regeermacht bij de chr. partijen, wel bij de sociaal-democraten, wij wilien alleen invloed. De Chr. beginselen liggen wel in de regeeringsmaatregelen bijv, in beperking van den Zondagsdienst bij het spoor en andere bedrijven. Is dat nog niet veel, de hier Vliegen kan gerust zijn, hij kan er nog last genoeg van krijgen. Dat de stemmingen niet wezen op strijd tnsschen ge loof en ongeloot is niet zuo te verwonderen, verschil van inzicht is er bjj alle partgen, maar 't bleek bij de ver kiezing te Zuidhorn en Leiden wel degelijk dat van de zijde der socialisten ook de strijd werd gevoerd tnsschen geloof en ongeloof, waar deze bi) herstemming den liberalen kozen, al was hjj conservatief, 't Gaat dus niet belangen egen bela gen. Hij houdt verder vol, dat de sociaal democraten de samenwerking van alle arbeiders hebben onmogelijk gemaakt, en wat de staking betreft, 't was geen sohdariteitsstaking, de federatie met het spoorweg personeel was nog niet klaar. De staking wordt door de wetsontweipen met verboden, dat ziet men in België, waar ook opzegging van het contract moet plaats hebben. Hij wijst er verder op, dat de socialisten, alle niet 800. democraten voorstellen als staande aan de zijde van het kapitaal, alleen Staa man en de Vries niet, die zijn ook rood geworden, dat rood geeft af, zegt men, maar dan is het slecht rood, meent spreker. Nog toont hij aan, dat door de ontwerpen de stakiDg niet verboden wordt en wijst dan op België. Den heer Mendel ant woordt hij, dat de regeering niets van het ophanden zjjn der staking wist. Ondegeest had enkele dagen te voren zoo'n staking in de eerste 25 jaar onmogelijk genoemd. De oproeping der lichtingen verdedigt spr. Nog dreigt er gevaar voor een economische staking. Een arbeids contract, waarvan de vrijz. dem. alles verwachten, kan met alle waarborgen geven, dat zag men in Amsterdam. Spreker voorziet in do toekomst twee uiterste partijen, de christelijken en den sociaal-democraten de tnsschen" partijen verdwijnen. Zoon middenman als deD vrjjz. de moeraat kieze men niet. Nadat de heer Vliegen en de heer Mendel nog een maal bet woord gevoeld hebben en de heer Sybrandy het laatste woord heeft gehad, sluit de Voorzitter de vergadering, allen opwekkende Dinsdag te stemmen op den candidaat van Nederland en Oranje. Aikuaarsehe Handelsrelrtgersvereentglng. Alhier is opgericht eene Vereeniging van Han delsreizigers, onder den naam van Alkmaarsche Handelsreizigersvereeniging". Zg is samengesteld nit patroons, die zelf reizen, han delsreizigers, handelsagenten en commissionairs, terwijl zich bereids 50 leden hebben aangesloten.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2