B0ELHU1S ZÜ1D-ZIJPE. Notaris GOUVERNE Openbare Verkooping Kantoor-Boekhandel. Gesticht Meerenberg, BOELHUIS Kleermakers Kantongerecht te Alkmaar. TOELATING van leerlingen op de vier Gemeentescholen. Advertentiên. Notaris M. GOUVERNE de Huismanswonmg IV ot ar is Crouverne XXet Woonhuis te Alkmaar, LIMMEN en CASTRICUM, Herms. Goster Zoon, SON OMEN SCZX Santpoort-Meerenberg. tieven voor zijn bestrijding geelt spr. tweeërlei, le. dat het recht van staking niet mag worden aangerand. Het is een gevaarlijk wapen, doch een onmisbaar wapen voor den arbeider. EveDwel, vrijheid van arbeid moet ook beschermd worden, en 't is zeer moeilyk in den wetgeving deze twee zaken te vereenigen. Bij staking gebeuren din gen, die af te beuren zijn, die te ver gaan, maar dat rechtvaardigt nog niet dit voorstel, dat naar sprekers overtuiging, zooals het daar ligt in geen geval tot stand zal komen. Zegt men nu dan hadt ge wijziging moeten vragen, dan moet ge afwachten, dan merkt spr. op, dat men te beoordeelen had het ontwerp zooals het is in gediend, en 2e is er van het overleg met de Kamer iets goeds te verwachten Deze tijd had een voorzichtig man als de min. van justitie moeten weerhouden dit ontwerp aan te bieden, juist wijl de regel ng der zaak zoo uiterst moeilijk is. Ook de rekbaarheid van het artikel keurt spr. of, en de ontijdigheid der indiening klemt des te meer, wijl wat thans strafbaar is, niet wordt gehaudhaafd. Spreker komt naar aanleiding van een en ander tot de slotsom, dat het wenscbelijk is, dat deze novelle niet tot stand komt. Het tweede gedeelte betreflende de spoorwegstaking veroordeelt hij, omdat de spoorwegmaatschappij den ter mijn van opzegping kan vaststellen en dus in dat opzicht alle macht heeft. Maar er is meer. Men kan vragen, of contractbreuk door werklieden, strafbaar mag worden gesteld en of dat mag worden gedaan in bijzondere bedrijven. Daar contractbreuk is een zaak' van den burgelijken rechter, is spr. van meening, dat zulks niet kan worden gebracht voor den strafrechter. Mogelijk is dit wel oorbaar voor bepaalde bedrijven, als het spoorwegverkeer, daar de stremming daarvan acuut gevaar oplevert. Theoretisch geeft dit aanleiding tot twijfel, maar nit praktisch oogpunt betreurt en veroordeelt spr. de bepaling op grond, dat ze onnoodig iszonder deze bepaling ook zal toch niet weder een staking in het verkeer plaats hebben, dat erkent ook de meerderheid in de kamer blijken s het voorloopig verslag, waar gezegd wordt, dat het verkeer thans verzekerd is. In de tweede plaats op grond der praktische onuitvoerbaarheid en ondoelmatigheid. Men kan geen honderden of duizenden tegelijk straffen, en 't strijdt met het recblsgevoel, om enkel de leiders uit te pikken, die daardoor «martelaars" zullen worden. Ten derde acht spr. het artikel ongeoorloofd, nu het onderzoek naar de grieven nog moet plaats hebbeD, nu de rechts toestand van het personeel nog volstrekt niet is geregeld. De juistheid daarvan springt dadelijk in het oog. In verband hiermede doet spr. enkele aanhalingen uit het bekende adres der Twintigen en nit, het Rotterdamsche adres, ook door rechters onderteekend, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen dit exeptioneele strafrecht. Hij hoopt dat in bet antwoord der regeering met deze uitspraken is rekening gehouden, en zegt dat hij de re geering prijzen zou, indien ze zelf tot het inzicht kwam dat ze is op den verkeerden weg. Volhardt ze bij hare poging, dan is het de plicht van een ieder, die tegen de ontwerpen is, de noodlottige aanneming te helpen ver hoeden, en daarom ook beveelt hij allen aan te sten men op den heer Zelvelder, mede opsteller van hot adres van den vrijz.-dem. bond. Debat. De heer Hugenholtï van Haarlem trad met den spr. in debat. Hij was teleurgesteld, daar hij had ver wacht, dat Mr. K. zon spreken over de beginselen der vrijz. dem. partij. Evenwel bad hij sympathieke woorden gehoord. Een enkele opmerking slechts maakte bij. In de eerste plaats naar aanleiding van hetgeen Mr. Kerdijk had ge zegd over de hartstochtelijke woorden, geuit tijdens en nn de staking. Dit moch' men, meende hij den arbeiders niet verwijten, ze moeBten van stopverf zijn en karnemelk in plaats van bloed hebben, als zo na jaren langen strijd ziende, dat hun beweging zon worden gedood, kalm bleven. Verder zegt de inleider, dat rolidariteit niet te pas of te onpas mag leiden tot staking, doch dat gebeurt ook niet, dank zij de discipline in de organisatie, men zal steeds vragen wettigt dit of dat feit een staking in het bedrijf. Als daad van solidariteit is de staking afgekeurd door Mr. Kerdijk, en dadelijk heeft hy daarop gezegd, dat de grieven tot een uitbarsting hebben geleid. Dan had bij het neerleggen van den arbeid op 31 Jan, ook moeten goedkeuren, en bovendien men kan gren tegenstelling maken tusschen loons- en solidariteitsstaking, dat is een voudig hetzelfde, de arbeiders verkeeren allen in denzelf den toestand. De staking heeft dit bewerkt, dat de organisatie is er kend, dat de aandacht is gevestigd op de jaren laDg ge negeerde grieven van het spoorwegpersoneel, daarom juicht spr. die van harte toe. Het manifest van 4 Pebr. kan niet aanleiding zjjn van de oproeping der lichtingen, wat de heer K. tnsschen de regels leest, staat er niet in. Dat manifest keurt hij echter op zijn beurt ook af, maar het was een begrijpe lijk gevolg van de artikelen in De Nederlander. Ook het ultimatum der gemeentewerklieden kon niet de oproeping der militairen rechtvaardigen. De oproeping had plaats, nadat het ultimatnm was ingetrokken. Spreker is niet zoo zeer ingenomen met de enquête als Mr. Kerdijk en noemt zo een voorbijloopen van het resnltaat van den vakstrijd. Ongevraagd zal de regeering nu een handje helpen maar als arbeider, zou spr. zeggen blijf maar, we knnnen 't zelf wel. Het resultaat dier enquête acht hij ook van weinig waarde, daar de maatschappijen eenvoudig zullen zeggen dank voor de moeite, en de rapporten kalmpjes zullen neerleggen. Uitbreiding dier enquête ook over werklieden en gemeentebedrijven acht hi} aan te bevelen. De overname der spoorwegen gaat niet zoo in een vloek en een zucht als Mr. K. dat denkt. De Biigade zal wel onderkrnipersdiensten ver richten, behalve de post zal men ook personen gaan vervoeren. In hoofdzaak is bij het met den inleider ver der eens, hy wijst er echter op, dat ook VaD Knykhof zal tegen stemmen, net zoo goed als Zelvelder. De heer Kerdyk antwoordt, dat er geen telearstel ling behoefde te zijn het onderwerp was gepubliceerd. Hij begrijpt echter de teleurstelling van den heer Hu- genholtz, wiens vingers jeukten. Maar er zal nog wel gelegenheid komen, om over de beginselen te debatteeren. Betreffende de kwestie van de rechtvaardigheid der spoorwegstaking is spr. van oordeel, dat, het conflict met de bootwerkers en de veemarbeiders in aanmerking ge nomen, de solidariteitsstaking niet gerechtvaardigd was. Het motief der staking keurt hij d aarora af. Dat de stakiug ten deele goede gevolgen heeft gehad, ontkeDt spr. niet, maar dat is de zaak niet, waai over het loopt. Wat het manifest aangaat, niot spr. heeft dat tnsschen de regels gelezen, maar hij heeft gezegd: het kon eruit gelezen worden. De regeering echter was verplicht de lichtingen op te roepen, althans die oproeping voor te bereiden, om de veiligheid, die in Amsterdam gevaar liep, tengevolge van het ultimatum. Een andere vraag was en spr. heeft dat er bijgevoegd, of het onder de wa penen honden gerechtvaardigd was. Ook spr. heeft be toogd, dat de regeering de troepen hield om de indie ning van het strafreehtontwerp. Als bij den indruk heeft gegeven, dat staatsexploitatie in een vloek en een zucht tot stand kan komen dan heeft hy daarmede bedoeld dat zeer zeker daartoe in zeer korten tijd het besluit kan vallen tengevolge van de overeenkomst met de maatschappijen en zeker in minstens evenveel weken als thans verloopen voor het behandelen der wetsontwerpen. De erquete die bij uitbreiding zooveel te langer zou duren, wat niet goed zou zijn, zal, meent hij, tot practisch resultaat hebben staatsexploitatiedat is profetie, maar men zal tot de overtuiging komen dat alleen op die wijze aan de grieven een eirde is te maken; de maat schappijen kunnen de eischen niet inwilligen, bij haar is gebrek aan geld Petter erkent dat zelf. De meening dat de spoorwegbrigade een brigade van onderkruipers zal zijn, bestrijdt hij, zij zal niet meer dan de allernoodigste functiën van den staat onderhouden dat wel eens een passagier mee zal gaan in ernstige omstandigheden is natuurlijk. Als de heer H. daarom spreekt van onderkruipers, is dat overdrijving. De re geering moet de macht gegeven worden om de moeilijk heden het hoofd te bieden. De heer H. zong den lof van Troelstra's interpellatie en terecht, maar dat de regeering er geen waarde aan hechtte was, meende spr., wel eenigsziDS de schuld der socialistische leiders. Hij wjjst op de platen in Het Volk, die verbittering hebben gewektdaardoor wordt de arbeidersbeweging niet gediend. Overschat u zeiven niet met geringschatting van anderen zegt hij ten slotte, door hartstochtelijkheid benadeelt gij de zaak. Uit beleefdheid tegenover den heer Kerdyk, wiens keel langer spreken verbiedt ziet de heer Hugenholtz verder van het woord af. De Voorzitter slnit hierop de vergadering met een woord van dank aan spreker en debater en een aanbeveling voor den heer Zelvelder. Zitting van 27 Maart 1903. A. de G., Castricum, J. T. 8., Alkmaar, J. v. d. S., Limmen. dronkenschap, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 3 50 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 1 boete of 1 dag hecht. W. K., 's-Gravenhage, overtreding Spoorwegwet, f 2 boete of 2 dagen hecht. N. B., Heiloo, K. G., Broek op Langendijk, overtreding leerplchtwet, ieder f 1.50 boete of 1 dag becht. G. B., Alkmaar, overtreding arbeidswet, f 1 boete of 1 dag hecht. G. B. Jz., C. B. Lz., J. Z. Rz., M. Z. Jz., L. S. Az., L Z. Kz.. T. S. Jz., C. D. Mz., J. v. d. P. IJz.. W. G. Jz., A. K. Mz., Egmond aan Zee, strooperij, de le en 2e ieder f0.50 boete of 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder f2.50 boete of 2 dagen hecht., de 5e, 6e en 7e ieder f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 8e. 9e, 10e en 11e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. W. K. Az., W. G. Jz., C. C. Hz., Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, de le f 2 en f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. G. J., K, K., N. H., W. L. de V., Alkmaar, K. G., Driebuizen, J. P., Bergen, overtreging politieverordening, de le, 2e, 3a en 4e ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 5e 2 maal f 1 boete of 2 maal 2 dag hecht., de 6ef 1.50 boete of 1 dag hecht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar noodigen belanghebbenden, die n et 1 Mei a.s. kinderen op eene der vier Gemeentescholen toegelaten wen- schen te zien uitdaarvan vóór lft April 1903 aangifte to doen bij de hoofden dier scholen onder overlegging van het geboortebrleffe en het lnën' llngsbrlefje der kinderen waarvan toelating ge vraagd wordt. Voor de aangifte aan de derde Gemeenteschool (hoofdde heer A. P. Zeilmaker) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw aan den Koningsweg, des morgens van S'/ï tot 9 nur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 26 Maart 1903. O. D. DONATH Secretaris. De Notaris B. VAN DER VEEN te Schooridam, zal op Woensdag 15 April 1903, voormiddags 8 uur, op de plaats van Mej. de weduwe A. LOUWE, bij de Sint Maartensbrug, verkoopen 1. 8 puik beste kalfkoeien, 3 kalfvaarzen, 9 puik beste geldekoeien, 4 herfstkalvers, 2 gereden vaarzen, een zwart merrie rijpaard en eenige knikalveren. 2. Kapwagen op veeren, 2 boeienwagens met hokken, 1 driewielde kar cuet hekken, een ierbak, een dorsch- machine met rosmolen, een pesnmachine, een barkmachine, een hooischuiver, 2 troggen, 1 houten hort, een slijpsteen, kruiwagens, loopers voor den stal en pl.m. 600 takke bossen. 3. Boeren- en bouwgeieedschappen en eenig huisraad, waaronder een opgelegen eikenhouten kabinet. Op de plaatb is gelegenheid tot stalling. zal verkoopen te BJBRGR1M op bet Woud, op de Boerderij van den heer A. ADMIRAAL, op Woensdag 1 April 1903, ten 9 ure 19 puike Koeien, die gekalfd hebben, 4 Hokkelingen, eenige Knikalven, 1 brnin Ruinpaard, oud 6 jaar, 1 zwart Rninpaard, ond 12 jaar, 1 Tentwagen, 2 Boerenwagens, 1 Gierbak, 1 driewielige Kar, 1 nieuwe Fiets, Tnigen, Boerengoed en Bouwgereedschap, 1 Tilbury, alsook eenig Huisraad. Uitgespannen kan worden bij N. SWAAN, nabij de plaats. te ALKMAAR, zal verkoopen in de herberg „de staande Leeuw" te GROET, op Dinsdag 7 April 1903, s morgens 10 uar, met Doet, verder Getimmerte, Krf on Tuin, als mede diverse Wellanden te Groet, samen groot 14 hectaren 50 aren 16 centiaren. In huur bij den heer J. KAAG over het loopende jaar. te ALKMAAR, zal verkoopen te Warmcnhulzen, in het Koffiehuis van C. LINGERAK, op Dinsdag IA April 1903 voormiddags 10 uur met SCHUUR en ERF, te Warmenhnizenaan den Hoofdweg en aan de Vaartgroot 3 A. 5 cA. Eigendom van den heer N. KOK. in de BERKMEER, gemeente OPMEER, op de boeren plaats bewoond door de minderjarigen JAN en AAGTJE NIEUWLAND, op Woensdag 1» April 1903, des morgens 9 uur, van 16 Koeien, waaronder 15 koeien die gekalfd hebben of op kalven staan en 1 gereden koe, 4 Hokkelingen en 1 Stier, 1 Vossenbles (merrie ond 4 jaar) mak in alle tnigen, 1 bruine Merrie (oud 2 jaar), 1 zwarte Merrie (gelijktands), 1 Speelwagen op veereu, 1 Kar op veeren, 1 driewielde Kar met ierbak, 1 Boerenwagen met hekken en toebe- hooren, ijzeren Hooibark, Hooiscbudder, Amerikaansche Schuiver, Zontkisten, Zetters en Makers en verdere Boeren- en Bouwgereedschappen, Kippen met Haan. Alles om contant geld. Mr. A. P. H. DE LANGE, Notaris, Alkmaar. Op de plaats is gelegenheid tot stalling. op Maandag 27 April 1903 bij opbod, en op Maan dag A M e 1 1903, bij afslag en combinatiën, telkens des morgens elf nur in »de Vergulde Valk" van den heer IJ. OLDENBURG, ten overstaan van den te Alk maar gevestigden notaris Mr. A. P. H. DE LANGE van: Een boerenplaats, tuin, schuur en uitmuntend wel en hooiland te samen groot 21 Hectaren 87 aren 19 centiaren. Te veilen in diverse perceelen, Behoorende tot de nalatenschap van Mejuffrouw de Weduwe O. POTT, geboren Helder. Het weiland is ver huurd tot Kersttijd 1903, het huis tot Mei 1904. De kooper geniet de geheele hunr van Kersttijd 1902 tot Kersttjjd 1903. Betaling der koopsom 15 Jnni 1903. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van den voor noemden notaris aan de Breedstraat te Alkmaar. De N.jV. Boek en Handelsdrnkkerij, v./h. vraagt om terstond in dienst te treden een net pl. m. 16 jaar, ter opleiding en assistentie. Eigenhandig geschreven brieven in t.e zenden VOOKDAM C 9. NABIJ HKT STATION In bovengenoemd Gesticht knnnea direct geplaatst worden op een salaris van f 120,tot f 17©,per jaar. op een salaris van f IÖO,— tot f 200,per jaar, met 1 M o i 5 op een salaris van f 12©, - tot f 16©,per jaar. Aanbiedingen in persoon 's morgens voir 12 uur aan het Gesticht of met franco brieven aan den lsten Ge neesheer Directenr J. VAN DEVENTER Szn.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6