AIJOrATRSCÏÏE COURAVr Stadsberichten. Nederland. No. 38. Honderd en Vierde Jaargang. 1903. Zondag SO Staart 1003. Derde blad. Alkmaarschc Tooneelverecnlging. Woensdagavond ware wij getuigen van eene zeer goede opvoering van Justus van Mauriks blijspel >Een bittere pil". Biedt het alom zoo gunstig bekende stuk door zijn echten humor en hier en daar satirieke gezegden ons reeds veel genot, een vertolkirg zooals die van Woensdagavond draagt er zeker nog veel toe bij om dat genot te verhoogen en algemeen te maken. De tooneelen ze waren zeker uitgezocht en extra gemeubeld het trok aller aandacht en was reeds bij 't rijzen van 't scherm een voorafgaande voldoening. En 't spel, we zouden heusch geen aanmerking kunnen maken of 't zou er eene t?n voordeele moeten zijn. Majoor Brand, TheklaRosa, Arthur, Waldamarze waren uitstekend; maar ook de kleinere rollen kwamen voor 't meerendeel goed tot hun rechtde oude Aaltje bv. deed ieder schateren van pleizier. De geheele uitvoering mag dan ook volkomen geslaagd heeten en de herhaalde toe juichingen bewezen ons dat alle bezoekers ons dit toestem den. De Alkmaarsche Tooneelvereeniging had tot nog toe steeds een gelukkige keus van hare stukken en was, door eenige routine van enkelen en ijver en toewijding der overige leden ook altjjd gelukkig bij de vertooning daarvan. Hijkswet tegen openlijke bulzen van ontucht. Tot het verkrijgen van bovenstaande Wet had op Dinsdag 24 Maart 1.1. in de Harmonie eene openbare vergadering plaats, waarin achtereenvolgens optraden de heer Ds. Crcutzberg, van Wijk aan Zee, Mevr. Wijnaendls Franken—Byserlnck, van Amsterdam en de heer J. 1*. van Munster, uit Arnhem. Bij deze Meeting, die was uitgeschreven en samenge steld door alle hier ter stede bestaande lichamen, waar van men daartoe hulp en steun meende te mogen ver wachten, (zie motie), werd aan den heer Ds. 1(. 13. Vlnke, het openingswoord gegund, die daarbij zijn dank betuigde voor de flinke opkomst, hem een bewijs vau veel belangstelling. Hij hoopte dat allen, door de woorden der verschillende sprekers zouden worden overtuigd, en dat ze van ganfcher harte zonden instemmen met de aan het slot volgende motie, die zeker een reeds lang erkend kwaad nit de maatschappij trachtte te weren. De eerste spreker, Ds. Creutzberg, van Wijk a. Zee, noemde het een mooie zaak, waarvoor men kwam pro- pageeren en zon trachten elkander warm te maken, 't Gaat n 1. zegt hy om de bordeelen, die holen van on tucht, waardoor zelfs in 't beschaafde Europa, reeds zooveel gift is gekomen. Hij overtuigt zyn gehoor van deze bewering en vindt het voor zich, als misschien de jongste en minst ervaren wellicht wat vreemde taak, maar toch volstrekt niet moeielijk of afschrikkend door den twijfel aan succes. Vóór hem toch hadden groote manne», ook Dr. Pierson er reeds krachtig zich tegen verklaard, maar als een roepende in de woestijn. Hun reusachtige arbeid had echter gelukkig gunstige gevolgen waardoor o. a. in 1901 in Arnhem de Raad was omge keerd en de bordeelen waren opgeheven, terwijl nu aan hangig gemaakt zal worden een Rijkswet, die de huizen van ontucht zal verbieden en de keuring ot 't Sanitair toezicht opheffen. Over 't ontstaan en wezen van dit laatste houdt spr. daarop een beschouwing, Men voert wel eens, zoo zegt sprde bezwaren aan 't Kwaad is niet direct uit te roeien en daarom zegt men, laat die huizen maar bestaan want als ge ze op heft en 't niet in kleine middelpunten houdt, zult ge de clandestine-prostitutie in de hand werken en zoo zeker 't kwaad nog vermeerderen. Na volgt van den spr. een pleidooi voor 't tegendeel uit bekende opgaven, o.a. in Haarlem, ten tweede bewjjst hij, dat 't bestaan der be ruchte huizen den handel in blanke slavinnen zoo in de hand werkt ten derde dat door de bordeelen ontucht meer wordt bevorderd dan door de eland, prostitutie en ten vierde dat bij 't laatste ten minste de vrouw nogviij blijft, en niet verplicht is zich door verhuring geheel ten onder te werken of onmenschelijk te moeten ljjden. Een en ander noopt hem ten slotte den steun der ver gadering in te roepen ter verkrijging der in dezen voor gestelde Rijkswet. Mevr. Wijnaendts Franken—Dyserinck zegt: ja lapwe1 k zal men ons toevoegen, lapwerk is zoo'n Rjjkswet. 't Helpt eigenlijk niets en men heelt daartoe 't recht, als men eens nagaat hoe 't werkt bij drankwet oa Ik hond wel niet van toekomst-voorspellingen, maar ik dnrf toch be weren 't succes zal afhangen daarvan, hoe mon de wet ontvangt. Elke wet kan ontdoken worden en alleen een machtige openbare meening kan ontduiking voorkomen. De opinie moet om, en dat verschijnsel openbaart zich gelnkkig reeds hier en daar. Men beweert welge zult geen eind er mee maken aan de prostitutie en dat zal zeker waar zyn. Zoolang er geon verandering bomt in den st-xueelen toestand der vrouw, zoolang de rijke nog uit weelde grijpt naar 't ge not, zoolang de omgang tnsschen jonge man en meisje nog zoo beperkt is, zoolaDg 't woning-vraagstnk niet ge lukkig is opgelost, zoolang sommige vrouwen 't nog niet zoo erg vinden, zoolaDg de moeder met haar volwassen kinderen nog niet vrijer durft spreken over den sexueelen omgang enz., zoolang zal een Rijkswet niet voldoende heipen. Maar vraagt spr. als een dokter meent een zieke niet zeker te kunnen redden, doet hij dan goed, met eenvoudig weg te loopen, zonder verder te onderzoeken of bij nog wellicht iets kan doen De prostitutie en haar kwaad wordt erkend en dat is dunkt mij reeds veel gewonnen. M.i. moeten vooral de arbeiders en hunne vrouwen meewerkenwant, helaas door omstandigheden wordt hun kind veelal allereerst het slachtoffer van de prosti tutie en zijn er weer anderen dre daar van 't slachtoffer worden. Nog te schandelijk worden de gelijke rechten tnsschen man en vrouw voor de laatste miskend en deze gelijk gesteld met idioten en kinderen. Dit kan en moet anders worden, de heeren deSavomin, Lobman en v. d. Kaay hebben vroeger reeds als hun meening uitgesproken, dat prostitutie niet noodig is maar na 85 is men daarvoor doof gebleven. Laat ons al deze stemmen weder herlevendigen en an deren mede ten strijde roepen door deze en andere verga deringen, die er toe meewerken, dat een adres om een wet en straf bepalingen aan de Koningin zal worden ge richt Laat ons strijden tegen 't bolwerk der prostitutie n.l, togen hen, die rneenen, dat ze niet gemist kan worden nog nooit zagen we een slachtoffer van reinheid, maar steeds het tegenovergestelde. Laten we trachten ze te bewerken en te overtnigen liever, dan te wachten tot ze uit straf voor hun moed willige dwaling, hun eigen kinderen zien als slachtoffers daarvan. Na deze spreekster werd 't woord gegeven aan den heer J. M. van Manster van Arnhem. Spr. meende wel met eenig recht van ondervinding te mogen spreken omdat bij reeds jaren zijn hulp had ver leend aan de Middernachtzending ook als journalist en nog al een? in de rechtszaal bij een zitting op dit onder werp betrekking hebbende, een en ander had meegemaakt. Evenals daar zoo vaak geschiedtwil ook spr. de cle mentie der vergadering inroepen niet voor zijn cliënt maar voor zich zelf. Gaarne zou hij den heer Wierdels hier hebben zieu staan want zeker oneindig beter dan hij dit kan zou deze hebben kunnen getuigen hoe kar dinaal M. en Pans Pius IX over dit onderwerp dachten. De heer W. zou ook zeker de katholieken in Alkmaar beter kunnen aansporen evenals in de 50 vergaderingen daartoe gehouden en waardoor vrouwen en manuen van alle staatspartijen den strijd daartoe hebben aangebonden. In t blad van Staalman zegt spr. werd onlangs gevraagd óf het wel noodig is in openbare vergaderingen er over te spreken. Hij meent dat het onnoodig is dit te vragen en allen die met hem de vergadering belegden gelooven dat. Nog beweert spr. o. m., dat 't meerendeel der prostituees geleverd wordt door meisjes van het platte land en z. i. vindt dit zijn oorzaak daarin dat over allerlei zaken door vaders en moeders met hunne kinderen wel wordt gesproken, terwijl juist als 't op 't punt van den sexueelen omgang aankomtmen blijkbaar niet viij is zich tegen hen daarover uit te laten. Meermalen ondervond spr. dit en hij raadt ook anderen san dit eens te ondeizoeken. Aan allen die er nog geen kennis mede maakten wil hij daartoe aanbevelen 't boekje van Nelly van Kol: »Hoe de onders hun kinderen moeten inlichten.'' Alle ouders zou hij willen toeroepen 't is uw plicht uw kinderen te waarschuwen. Laat ook de voorgenomen wet zoo vervolgt, hjj een wet van waarheid zijn laat ods waar en zooveel we kannen de vrouwen recht doen en ze verheffen tot haar reenten daarvoor yveren wy. Als we voor 't recht strijden dan doen wij een goed werk en schande voor ons als wjj dit nalaten. Een eenvoudige waarheid is en blyft 't toch ontucht is kwaad en reinheid is goed. Elke man zal bjj zyn huwelyk hoe hij ook vr. eger geleefd heeft, een reine vrouw verlangenmaar heeft ook niet de vrouw ;bet recht ditzelfde van den man te eischen Mannen en vrouwen zijn gelijk dit hebben we te eerbiedigen één moraal voor man en vrouw. Nog bewijst spr, dat bij een wet, die dus hare toepas sing eischt de taak van Burgemeester en politie wordt vergemakkelijkt en het gezag te gelijk daarmede verhoogd. Dan zal er niet, zooals nu helaas al te vaak geschiedt sprake kuunen zijn van eeu recht van toegeven ol weigeren. Maar zoo eindigt spr. om goed te zijn en alleszins te worden geëerbiedigd moet dan ook die wet zijn, zooals ik u zeide een wet van recht, waarheid en barmhartigheid en mogen allen ons hierbij helpen, opdat ze worde uitgevoerd (luid applaus). Na een korte pauze werd, daar niemand zich voor het debat had aangemeld of inlichtingen vroeg de vol gende motie voorgelezen »De groote openbare Volksvergadering gehouden te Alkmaar op 24 Maart 1903 uitgeschreven door de ver- eenigingenPatrimonium, R. K. Volksbond, Nat. Ohr. Geh. Onth. Vereeniging Ver. van Cbr. belangen Ned. ProtestantenbondAntirev. KiesvereenigingAntirev. Propagandaclnb Ned. Herv. Kerk en Chr. Jongel.ver. »Zacheus", kan zich met volle instemming vereenigen met het adres door de Nederlandsche Vereeniging tegen prostitutie de Nederlandsche Vrouwenbond tot verhoo ging van het zedelijk bewustzijn en de Nederlandsche Middernachtzendingvereeniging aan Hare Majesteit ge richt evenals met het daarin gedaan verzoek om het strafwetboek in dien zin te wijzigen dat het openlyk houden van huizen van ontucht, in welken vorm ook, strafbaar worde gesteld en de verplichte inschrijving tot geneeskundig onderzoek van vrouwen worde verboden. Redenen waarom zij eerbiedig den wensch nitspreekt, dat het Uwe Majesteit moge behagen in den geest van bovengenoemd vei zoek te willen besluiten". Aan de vergadering werd daarop gevraagd: door het opsteken van de hand zich vóór ot tegen deze motie te verklaren. Er waren er velen vóór, maar om zich zeker van de stemming te overtuigen werd ten slotte verzocht het omgekeerde n.l. zichtbaar te verklaren wie er tegen was en één hand slechts werd opgestoken. De leider der vergadering noemde dit een verbljjdend verschijnselwaarvoor hij zeker met recht daDk mocht brengen aan de geachte spreekster en sprekers, die door hun warm pleidooi zeker menig hart dien avond ook warm hadden gemaakt voor deze goede zaak. Hij eindigde met den wensch, dat het ook H. M. zou moge behagen, in deze aan den wensch van haar volk gehoor te geven, door de spoedige invoering der voorgestelde wet. Dubbele moord te Amsterdam. De rechtbank te Amsterdam maakte den 25 een aanvang met de behandeling van den een jaar ongeveer geleden gepleegdon dubbelen moord in de Chaar Peterstraat aldaar. Als verdachten van die moorden worden beschuldigd Johannes de Wolf en Gornelis Donker. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij in vereeniging met hun beiden of meer andere personen in den nacht van 9 op 10 April 1902 opzettelijk en met voorbedachten rade Petrus Brou wer en zijne nicht Johanna Maria Petronella Smaal van het leven hebben beroofd, althans hen zwaar lichamelijk letsel hebben toegebacht, in elk geval hen hebben mis handeld met snijdende voorwerpen waarvan de dond het gevolg was dat zij in de woning van den vermoorde Brouwer hebben weggenomen een bedrag aan geld. Zeer lang duurde het voor dat de juotitie de vermoe delijke bedrijvers dezer misdaad op het spoor kwam, ofschoon de officier voornoemden Donker reeds als een der hoofddaders verdacht toen deze wegens diefstal en inbraak in de villa des beeren Dreesman te Hilversum terecht stond, voor welk feit hij tot 7 jaren gevangenis straf werd veroordeeld. Beiden beklaagden ontkennen. Als verdedigers treden op mrs. H. Maten en E. A. L. Boas. Gedagvaard zijn 42 getuigen. De behandeling zal 4 dagen duren. Te Burgerdam is bij de landverhuring van deü polder IJdoorn een oude gewoonte afgeschaft, namelijk het toekennen van plokgeld. Ook zal het bestuur van dien polder zich voortaan het recht voorbehouden om na 1 November het land onde- water te laten loopen, dus het zeewater des winters vrijer toegang te geven, om zoodoende de bemesting (kleiben zinksel) te bevorderen. De totale opbrengst was f 4095. Brand. In den nacht van den 23 had te Meppel een hevige uitslaande brand plaats in 't huis van den heer B. van Golder. De vlammen verspreidden zich dermate, dat de dienstbode, die boven sliep, niet naar beneden kon en poogde zich door een dakglas te wrinren. Het was onmogelijk haar vau uit hat brandende huis te red den. Een ontslagen kolonist klauterde als eeu kat tegon een looden pijp van 't belendende huis op, sprong op het dak en bracht het meisje ongedeerd beneden. Het huis is geheel uitgebrand. Alles is, hoewel laag, verzekerd. Aardbeziën. In het Westland is de aardbeziënteelt door een zwaren slag getroffen. De plauten zijn zwaar en fraai, doch de knoppen deugen niet. Er ontwikkelen zich weinig en dan nog zwakke bloemen. De broeibakken mislukken meest alle ot zullen op zijn hoogst een klein half gewas leveren, en de koude bak is twjjfelachtg. Er wordt veel plant uitgetrokken en de schade zal zeer groot zyn. De ooi zaak van het verschijnsel is onbekend. Velen gelooven aan het bevriezen van de planten, doch ervaren telers achten dit niet waarschijnlijk. (N. v. d. D.) Heibrand. Te Zuidlaren (Drenthe) is in de nabijheid van bet gesticht »Dennenoord" een uitgestrektheid heide in brand geraakt. Het vuur sloeg van daar over in de liosschen van genoemde stichting en kreeg weldra zulk een dreigenden omvangdat men zelfs evaur duchtte voor de gebouwen. De spoedig 'oege choten hulp van een aantal werklieden werd dit gevaar gelukkig afge wend. Eene groote uitgestrektheid bosch is evenwel in de vlammen opgegaan. Op een open plek, waar de ziekenbarak gebouwd is, werd het vuur tot staan gebracht. Verkiezing. Door de kiesvereeniging te Schoorl, werd met algemeene stemmen candidaat gesteld, voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, de heer jhr. mr. P. van Foreest, te Helloo. «ijp. Den 1 April e.k. is het 25 jaar geleden, dat de postbode 0. Olij alhier, in dienst trad bjj de pos- terij. Vóór het bestaan van de Noord-Hollandsehe tram, was hij postbode van Rijp naar Grcot-Schermer. Bij zijn superieuren stond hij steeds als een yverig, stipt en nauwgezet postbeambte bekend. Verkiezing. Schagen. Wegens gebrek aan publiek is de open bare vergadering op 26 dezer, waar de candidaat Van Kuykhof zou spreken, alhier niet doorgegaan. De heeren Ter Laan en Van Kuykhof en de heer Ketelaar, die om te debatteeren was overgekomen, konden weer elders heen trekken ter verdediging van hun partij-beginselen. Nu zal er den 28sten in het N.-H. Koffiehuis gesproken worden door Van Helsdingen en Roosje Vos, ter bevor dering van de candidatnnr Van Kuykhof, fcchagen's barmoniekapel zal deu 29sten haar tweede winterconcert geven in het N.-H. Koffiehuis alhier, met welwillende medewerking van mej. M. de Veer (piano). De heer Schouten zal een viool-solo voordragen, fantasie stuk van Ch. Dancla, terwjjl de nummers vl'Escamoteur", van J. Martin, (geschenk vaD den heer Oudenhoven) en »Luna Walzer", van P. Lineke, voor het eerst door de kapel zullen worden gegeven. Den 3de Mei zal de kamerzangveraeniging »Euphouia" haar tienjarig bestaan vieren, o. m. met het ten gehoore brengen van een nieuw zangspel vm den directeur, den heer M. Visser, getiteld: »de Toovcrfee''. Geheelonthouding. Naar men verneemt zuilen er pogingen worden aangewend om te komen tot de oprichting van een pre dikanten gehe lonthouders-vereeniging. Blijkens oen ingesteld onderzoek zjjn eeu kleine 200 Ned. Herv. predikanten geheelonthouders St Pancras. In dej sehoo'spaarbank werd in het atgeloopen kwartaal gespaard f 102.80, terwijl werd teruggevraagd f 229.41s. Volgens de thans vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in deze gemeente 168, dat voor den gemeenteraad 163. De thans nog geldende kiezerslijst wijst aan de ge tallen 157 en 152. Te Sloordscharwoude heeft wegens het niet verschijnen van de heeren Schaper en Ter Laan mej. Roosje Vos van Amstordam, alhier gesproken. Zj ver dedigde de candidatuur van den heer Van Kaijkhof, Ouder meer besprak zij de voorgestelde stakmgswetten in verband met de jongste stakingen. Aan het debat werd deelgenomen door het hoofd der chr. scnool en den heer Dirkmaat., beiden te Broek op Langendijk, welke door de spreekster werden beantwoord. Hcerhugowaard. De kiesvereeniging Burger plicht", heeft met algemeene stemmen, de heer Zelvelder candidaat gesteld voor de verkiezing van lid der Tweede Kamer.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9