Nederland. de Bulgaarsche bevolking. Ben groot aantal boeren zijn gewapend voor het grootste deel met geweren nit Grie- afkomstig. Eenige leiders der beweging hebben reeds verklaard, dat zij de opstandelingen niet meer in bedwang kannen honden. De krachtige waarschuwingen door en namens de Bnlgaarsche regeering gedaan, hebben niet den min sten invloed gehad. HUID-AFRIKA. Te Pretoria wordt op het oogen- blik onderhandeld tnsschen de Hollandsche predikanten en de Regeering ten bate der Boeren-wednwen en weezen. De Regeering zon van plan zjjn de fondsen te vermeer deren voor de oprichting van landbouwscholen en tech nische onderwijs-inrichtingen, opdat de Boeren-kinderen en weezen een winstgevend beroep kannen leeren. Voor de weduwen zal een stuk grond van twee acres, welbe- vloeid, beschikbaar gesteld worden. Binnenkort zullen De la Rey, Botha en Schalk Burger overgaan tot verdeeliug hunner in Europa verzamelde gelden onder de noodljjdende weduwen en weezen van gevallen Boerenstrijders. We Niagara droog. Zondag bood de Niagara een merkwaardig schouw spel. Het gedeelte van den kolossalen stroom, dat be kend is als de »American falls" was bijna geheel droog. Door het buitengewoon zoele weer was een massa ijs van de hoogere meren losgekomen en kwam nu een dam vor men, die het water belette over de rotsen voort te stroomen. Hier en daar was alleen een beekje tnsschen de rotsblokken zichtbaar. De rotsen, van waar anders de breede" water- stroomen al sedert eenwen neerploften, waren nu te zien, voor het eerst sedert menschenheugenis. Eenige personen wandelden over die droge bedding van de rivier, maar dat was zeer gevaarlijk, want elk oogenbiik kon de stroom weer losbreken. Maandagmiddag gebeurde dat, toen bad het water in den strijd met den ijsdam gewonnen en kreeg plotseling weer den gewonen omvang, waarmee het in den afgrond nederstort. Draadlooze telegraphic. De Times bevatte den 30 voor de eerste maal twee Marconigrammen nit New Vork. Het blad wjjst in een hoofdartikel op de groote beteekenis van dit feit, De Marconi-Gompagny is thans in staat contracten voor een geregelden dienst af te sluiten. Werkstaking in de Ver. Staten. De »Times" en de »Morning Leader" ontvangen nit New-York het bericht, dat de staking der metaalbewerkers bij de American Bridge-Company dreigt over te slaan op alle werklui der groote Staaltrust, met elkaar 500,000 man. Allerlei werken stsan stil. De werkgevers weigeren de vereenigingen te erkennen en willen alleen met hun eigen employés onderbandelen. Stlerenkenrlngen. De uitslag van de stieren keuringen vanwege de Provinciale Commissie voor de Veefokkerij in Noord- Holland, gehouden te Amsterdam op 26 en te Alk- naar op 27 Maart, is dat werden toegekend 5 premiön van f 150 aan de Stieren van C. Posch, Binnen wijzend, ond 4 jr. J, de Veer, Schagen, C. Wit Dz., N.-Niedorp, Stierenvereeniging, Berkhout, H. Kuhc, Naarden, allen 8 jr. 9 premiön van f 125 aan de stieren vanK. Blauboer, Schagen, D. Waiboer, Wieringerwaard, Stierenvereeniging, Hoogcarspel, allen 3 jr. J. de Wildt, Wijk aan Zee en Duin, G. Stapel, Stompetoren, J. Beerasterboer, Venhui zen, J. Bruins, Beemster, C. Diesdorp, Buiksloot, A. Ro man, IJpolder, allen 2 jaar. 9 premiöu van f 100 aan de stieren van: L. Jonker, 8chagen, Rnndveefokvereen., Twisk, J. van der Veer, Koegras, J. Druif, Oostwoud, J. Schoenmaker, Beemster, J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, Stierenvereeniging, Hoogcarspel, P. Kalis, Oterleek, C. Schuurman, Wervers- hoof, allen 2 jr. In reserve werden geplaatst de stieren van G. Claij, Haringhuizen, P. Jongens, Beemster, Jb. Zijp Hz., Wie ringerwaard, J. L. T. Groneman, Wieringorwaard, J. Hoogwoud, Schoorl, J. Breebaart Kz., Winkel, P. Groot, Hoogwoud, allen 2 jr. 10 premiön van f 100 aan de één-jarige stieren van J. Schuijt Gz., St. Maartensbrug, A. Kooij Dz., Beemster, G. Claij, Haringhnizen, S. Mol, Berkhout, D. A. Kaan, Wieringerwaard, P. Dekker, Oosthuizen, Jb. Koojjman Dz., Andijk, J. Jimmink, Wieringerwaard, H. Hoogland, Sloten, F. Schrender, Buiksloot. 15 premiëm van f 75 aan de één-jarige stieren van F. Köbne Sz., Beemster, C. Schuurman, Wervershoof, Alb. Kaan Dz., Wieringerwaard, H. de Goede Az., Beem ster, K. Lakeman, Twisk, P. Slot, Twisk, J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, K. Blauboer, Schagen, K. Koster Hz.. Wieringerwaard, J. Bcerepoot, Hoogwoud, S. Spaans, Barsingerhorn, J. v. Zjjverden, Haarlemmer meer, B. C. Schenk, Groote IJpolder, P. S. Zjjlman, Haarlemmermeer, C. Mulder Pz., Broek in Waterland. In de Reserve werden geplaatst de éénjarige Stieren van D. Waiboer Dz., Wieringerwaard J. Schnijt Gz., St. Maartensbrug, F. Köhne Fz., Beemster, A. Sleutel, Schagen, A. Slentel Dz., Wieringerwaard C. Druif Jz., Venhuizen. De Jury voor toekenning van drie premiön van f 50 aan stiereu beboorende aan leden van Rundvee-fokver- eenigingen, afstammende van in 't Register ingeschreven vee, plaatste de aangeboden elf stieren in deze volgorde No. 1. Eigendom van K. Lakeman te Twisk, No. 2 van C. Schuurman te Wervershoof, No. 3 van J. Wonder Gz. te Berkhout, No. 4 van J. Jimmink te Wieringer waard, No. 5 van P. Slot te Twisk, No 6 van S. Mol te Berkhout, No. 7 van A. Kaan te Wieringerwaard, No. 8 van J. L. T. Groneman te Wieringerwaard, No. 9 van Jb. Kaan Kz. te Wieringerwaard, No. 10 van Koster te Wieringerwaard, No. 11 van J. Zijp Kz. te Venhuizen. Daar 8 der stieren voor een hoogere premie in aan merking komen, blijven voor de uitgeloofde premie in aanmerking de stieren van J. Wonder Gz., Jb. Kaan Kz. en J. Zijp Hz. Veeultvoer naar Zuid Afrika. Uit de dagbladen, o.a. uit de «Nieuwe Rotterdam- sche Courant", heeft men kunnen vernemen, dat in een brief van Generaal Botha, hier te lande ontvangen, staat: »Ik ben zoo dankbaar nit Nederland te vernemen, dat »er voor ons zooveel vee verzameld wordt. Wat zullen »die prachtige beesten toch een hulp zijn Naar aanleiding van dit bericht wijzen wij nogmaals er op dat de geruchten, alsof het Nederlandsche vee min der geschikt zou zijn voor de Zuid-Afrikaansche boeren, allen grond missen en dus zij, die zich om deze reden van medewerking of toezegging onthielden, alsnog met aandrang verzocht worden de Hoofdcommissie te helpen en hare ook in Znid-Afrika zoo hoog gewaardeerde po gingen krachtig te steunen. Wel is waar, zijn er van verschillende zijden belangrijke aanbiedingen en toezeggingen tot het gratis verstrekken van vee gedaan, doch de Hoofdcommissie mag niet ont veinzen, dat zij in hare verwachtingen tot heden is teleur gesteld. Op dien grond wekken wij bij vernieuwing een ieder op om aan den Secretaris der Hoofdcom miss.e (Westeinde 5a te 's-Gravenbage) zoo spoedig mogelijk, 't zij door toezegging van vee, 't zij door toezending van geld, van bnnne belangstelling te doen blijken, opdat de Hoofdcom missie den heer Botha bij zijne in Mei alhier te verwachten aankomst, kan verblijden met gunstige resultaten. Hofberichten. H. M. de Koningin en Prins Hendrik stellen zich voor 4 April voor een tiental dagen naar het Loo te gaan. De laichtlngen. Van de Regeering is den 30 antwoord ingekomen op het request van de miliciens der opgeroepen lichtin gen, in welk verzoekschrift gevraagd werd om na een diensttjjd van zes weken naar huis gezonden te worden. In dit antwoord, hetwelk door do verschillende com pagnies-commandanten aan de miliciens medegedeeld werd, maakt de Regeering bekend, dat aan het verzoek door H. M. de Koningin niet kan worden voldaan en dat voorts nog geen tijd zal bepaald kunnen worden. (N. v. d. D.) Op de voordracht voor heemraad van den Anna- Paulownapolder zijn geplaatst de heeren D. C. Re- zelman, J, Stammes en J. Groot. Utrecht. Den 1 is bij eenige in aanbouw zijnde huizen de steiger ingestort. Vijf werklieden vielen, doch gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren. Drie kwamen met den schrik vrij en de twee anderen hadden slechts lichte kneuzingen. Uit oude tijden. Te Zaandam is bij het graven voor de fundeering van een nieuw gebouw aan jden Dam, ter vervanging van een ander, dat dezer dagen werd afgebroken, de «Slee" gevonden, waarmede vroeger ten tijde van Czaar Peter den Groote, de schepen van de Voorzaan over den dam naar de Achterzaan werden gehaald. Te Haarlem had den 1 eene benziDe-ontploffing plaats in de Eerste Haarlemsche stoomververjj en che mische wasscherjj van de firma C, Hoeing. De ontplof fing ontstond, doordat karpetten, weike chemisch ge zuiverd waren, te drogen hingen en een dear van de strijkkamer openstond, zoodat. de benzine-dampen in die kamer trokken. Vier meisjes die daar bezig waren kregen hevige brandwonden. Met brandende kleeren vlnchtten de meis jes op straat, door voorbijgangers werd de eerste hulp geboden en na door Dr. Proot voorloopig verbonden te zijn, werden de gewonden naar het St. Elisabeths-gast- buis gebracht. Haar toestand is gelukkig niet zorg wekkend. De brand, waarbij het machinegebouwtje met de strijk en droogkamer verloren ging, werd door de brandweer spoedig bedwongen. Do aangrenzende woningen zijn gespaard gebleven doch kregen veel waterschade. Het verbrande moet slechts laag verzekerd zijn. Boterlnvoer In België. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brus sel heeft een schrijven gericht aan het Nederlandsche Landbouwcomité. Daarin wordt de aandacht gevestigd op het groote belang, dat door de Belgische melkerijen een petitie is of zal worden ingediend bij de regeering, ten doel hebbende te verkrjjgen, dat de wet op den boterinvoer zoodanig worde gewjjzigd, dat het minimum- ge halte aan vluchtige vetzuren van 25 worde gebracht op 28. Wanneer aan dit verzoek geen gewillig oor werd ver leend, zon aan den invoer nit Nederland wederom een gevoelige slag worden toegebracht, daar in verschillende provinciën van Nederland het gehalte van de boter vaak ver onder het cijfer van 28 zal bljjven. Het komt der Kamer derhalve noodzakeljjk voor, dat alle belanghebbenden in Nederland en ook de Regeering, al hunnen invloed aanwenden teneinde het streven der Belgische melkerijen te verjjdelen. De Kamer geeft het Comité in overweging zich met deze zaak bezig te honden. (Handelsblad.) Schipbreuk van de „Prins Frederik Hendrik". Een Lloyds-telegram van Trinidad meldt dat de «Prins Frederik Hendrik" (een stoomschip van den Kon. West-Indischen Maildienst te Amsterdam), den 28i een totale schipbrenk geleden heeft bij Tunar-point (eiland Margarita in de Oaraibiscbe zee). Alle opvarenden zijn gered. Een deel der lading ban misschien geborgen worden. Verkiezing. Schagen. Den 1ste trad alhier, voor de herstem ming, als spreker op de heer Sybrandy. De zaal was, ondanks de pas afgeloopen Paaschtentoonstelling, vrij goed bezet. Spreker verklaarde op te treden om kennis te maken met de kiezers en deze te doen hoeren, wat zijne beginselen zijn. De stemming had bewezen, dat in het district Alkmaar eene sterke strooming is voor aan neming der bekende stakingsweften. Nu deze nog zooveel verzacht zijn, behoefde hij daarover niet te spreken. Beter achtte hij het zjjne beginselen te ontvouwen en die van de tegenwoordige regeering. Wat hem van de conservatief-liberalen vooral onder scheidde, noemde spreker zijn voorstaan van het organi- seeren van de arbeiders, zijne overtuiging, dat de sonve- reiniteit van God en niet van het volk is en zijne mee ning, dat de anti-revolutionairen wezenlijk zeer democra tisch en vooruitstrevend zjjn. Voor de arbeiders en dier belangen was hij zeer zeker, maar niet minder voor de be hartiging der belangen van den middenstand. Ettelijke wetten werden door spreker opgenoemd door de tegen woordige regeering voorgesteld of in voorbereiding, alle voor de belangen van de zwakke klasse onzer maat schappij. jOob zeer wenschelijke wetten stelde hij in het vooruitzicht, die door de tegenwoordige regeering zonden worden saamgesteldeen op vervalschicg van levensmid delen, octrooiwet, een op oneerlijke concurrentie, pen sioenwet voor ouden vau dagen, voor weduwen van onder wijzers, enz. In het breede lichtte spreker toe, dat deze regeering eigenljjk eene regeering was voor het platteland en voor landbouwbelangen. Het wetsontwerp op de landbouw raden we^d daarbij behandeld en de herziening der ta rieven van invoer. In zjjn hart verklaarde spreker voor vrijhandel te zijn maar de practijk dwingt tot bescher mende rechten. Cort v. d. Linden had ook reeds gezegd Nederland, herzie Uw tarieven 1 Dat, meende spreker, was een eisch des tijds. Aan het einde zijner rede beval hij zich bij de kiezers aan als iemand, die als vertegen woordiger van het geheele land nooit zou vergeten, wat ook de behoeften van dit district waien. Van de gele genheid tot debat werd geen gebrnik gemaakt ondanks herhaald vragen. Overreden. Nabij Vogelenzang heeft den 31 een zeer droe vig voorval plaatsgegrepen. Door den ploegbaas Vos werd op de spoorwegrails het ljjb gevonden zjjner twintig jarige dochter. Het meisje was door een spoortrein overreden. Oudkarspel. Uit deze gemeente, slaagden voor het toelatingsexamen tot de Ambachtsschool te Alkmaar, Marins van Loo en Jan Balder. In deze gemeente, doet zich wederom een geval van dyphteritis voor. Amsterdam. De 68-jarige van Tenteen der genen, die 18 Maart jl. aan den Sloterweg gewond werden Verkiezing Tweede Hamer in het Hoofdkiesdistrict ALKMAAR. Uitslag van de gebonden stemming op 31 Maart voor een lid der Tweede Kamer. Aantal Uitgebr. Geldige Jhr. Mr. P. J. G. van Mr. G. J. C. A. Stemdistriet. van Foreest Knykhof S. D. Sybrandy A. R. Zelvelder kiezers. stemmen. stemmen. Lib. V. D. Alkmaar I 841 724 717 246 69 281 121 II 954 815 805 213 143 342 107 III 732 613 607 169 106 219 113 Barsingerhorn 330 199 199 71 32 10 86 Bergen 286 220 218 86 5 107 20 Broek op Langendijk 318 292 291 14 9 240 28 Haringcarspel 375 806 304 46 11 185 62 Heerhugowaard 597 528 527 58 23 289 157 Heiloo 338 304 300 145 5 142 8 Koedijk 248 195 194 38 20 30 106 Nieowe Niedorp 284 204 203 51 38 29 85 Noordschar wonde 260 230 230 57 24 73 76 Oterleek 150 131 130 88 9 21 12 Onde Niedorp 181 135 135 15 4 77 39 Ondkarspel 304 251 250 101 44 41 64 Oodarp 119 93 93 25 3 57 8 Schagen 500 381 377 24 21 98 234 Schoorl 233 208 208 104 10 76 18 Sint Maarten 163 109 108 23 10 38 37 Sint Pankras 157 133 130 26 24 64 16 Warmenhnizen 275 238 237 16 8 138 75 Wieringerwaard 173 90 90 51 2 1 36 Znidscharwonde 272 243 239 39 36 87 77 Totaal 8090 6642 6592 1706 656 2645 1585 -uLtiiosDuiiuiug tuBBuutju uo uoeieu m.r. J. er. QlOJttANJJI en Jnr. Mr. r. VAN rUKNCiöT. Bjj de algemeene verkiezingen in Juli 1901, toen Mr. E. Fokker by herstemming werd gekozen, waren in het district Alkmaar 7824 kiezers. Deze brachten uit 6132 geldige stemmen, waarvan verkreeg Mr. Fokker (vrijz. dem. aftr.) 2589, de heer N. Oosterbaan (antirev.) 2175, Mr. W. C. Bosman (lib.) 941 en de heer J. G. van Kuijkhof (soc.-dem.) 427 stemmen.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2