Jlir. Ir, P. No. 41. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 5 APRIL. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt I» 1 n s d a g-, Donderdag- en 'fiaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. 1T.1P.Ï.F De uitslag van de stemming op 31 Maart 11. is van dien aard, dat aan de verkiezing van den heer VAN FOREEST bij de herstemming nauwelijks getwijfeld kan worden. Ook nadat een deel der liberalen zich onder den naam van vrijzinnig-democraten van de partij afscheiddenen met eigen candidaten optraden hebben bij herstemming de beide thans zelfstandige partijen zich vereenigd en de overwinning behaald voor hemdie van haar candidaten in het strijdperk was overgebleven. Wij zijn overtuigd dat het ook nu weer zoo zal gaan, als althans de liberale en vrijzinnig- democratische kiezers door trouwe opkomst bij de stembus hun plicht toonen te begrijpen. Te dikwijls zijn in dit blad de liberale beginselen tegenover die der anti-revolutionairen en katholieken uiteengezetdan dat het noodig zou zijn bij deze gelegenheid op de punten van verschil te wijzen. Wij erkennendat een ministerie als het tegenwoordige door den uitslag der jongste algemeene verkiezingen was aangewezen. Wij zijn steeds van meening geweest, dat het in 's lands belang geacht moet worden aan dit Kabinet gelegenheid te geven door daden te toonen waardoor het zich van een regeering onder liberale banier onderscheidten in hoeverre aan een bestuur naar zijn beginselen en onder zijn leiding de voorkeur zou moeten worden gegeven. Wij hebben er ons over verheugdwanneer ons bleekdat op menig belangrijk punt dit Kabinet niet afweek van de paden zijner voorgangersen in zijn regeeringsbeleid niet meer aanspraak kon maken dan zij op het in toepassing brengen van christelijke beginselen. Met groote vol doening hebben wij opgemerkt, dat er een breede zoom voor wetgevenden arbeid en bestuur aanwezig is waar voor liberalen samenwerking met regeering en regeeringspartij in 's lands belang mogeljjk is en dat ook het ministerie bereid is tot gemeen overleg. Ten aanzien van de wetsvoorstellen die het gevolg zijn der staking van het spoorwegpersoneelis gebleken dat de regeeriug niet doof is voor goeden raadal werd die door anderen dan haar geestverwanten gegeven, zoodat de liberalen haar thans ook in deze voorstellen zonder bezwaar kunnen steunen. Maar zal die gunstige invloed die heilzame verhouding niet verloren gaan dan moet ook de regeeringspartij met geen enkelen man worden vergrootdan mag het gewicht van de loyale oppositie in de Kamer met geen enkele stem worden verzwakt. Daarom verwachten wijdat het district Alkmaar de regeeringsmeerderheid niet zal willen versterken niet de voorkeur zal willen geren aan een candidaatdie het algemeen regeeringsbeleid in Nederland wil richten naar de uitspraken van kerkelijbe leerstersels, die onderling zelfs zoo dikwijls onverzoenlijk tegenover elkander staan, maar trouw zal blijven aan de vrij zinnige beginselendie door de beide fractiën der liberale partij worden gehuldigd. En dat kan niet anders geschieden -dan door in grooten getale zijn stem uit te brengen op t. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 2 April. Staklngsontwerpen. De voorzitter stelt voor de algemeene beraadsla gingen over de drie wetsontwerpen gelijktijdig te voeren. Daartoe wordt besloten. De beer Mees wenscht zijn stem te motiveereu voor deze wetsontwerpen, waar de Regeering getoond heeft, dat het haar ernst is, aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen, door het eerste artikel belangrjjk te wijzigen, en het tweede te verzachten. Over de gebeurtenissen van het laatst van Jan. zal spreker nu niet meer spreken. Komende tot het beginsel van het eerste artikel, zal spreker met volle overtuiging daaraan zijn stem geven. Hij ziet daarin een versterking van de bescherming ^egon een groot gevaar. Wanneer men ziet hoe lichtvaardig werkstakingen soms begonnen worden, dan is het duideljjk dat paal en perk gesteld moet worden aan den dwang, die wordt opgelegd aan degenen, die bereid zijn te blijven werken. Ook tegen het tweede artikel heeft spreker geen bezwaar. Contractbreuk bij openbare diensten kan niet langer ge duld worden vooral niet bg spoorwegverkeer, waarbij men ook rekening heeft te houden met onze internationale ver houdingen. De tractaten met het buitenland berusten op een gere geld spoorwegverkeer. Tegen de straffen in het artikel voorgesteld, heelt spreker geen bezwaar, vooral nu de Regeering zich bereid ver klaarde dit artikel te doen vergezeld, gaan van een alge- meenen maatregel van Bestuur, waardoor een gezonde behandeling mogelijk is. Door dien maatregel zal men krijgen een hygiënische behandeling der kwaal, in plaats van dwangmaatregelen. Al zijn nu alle bezwaren van spreker niet te niet ge daan, het zal hem niet onthouden van het geven van zijn stem aan de wetsontwerpen. De heer Troelstra heeft den indruk gekregen, dat de Regeering zieh nog niet heeft weten op te werken tot een humane obj'ctieve beschouwing van de gebeurtenissen in het laatst van Januari. Die beschouwing is van den beginne af eenzijdig geweest. Niets anders hebben wij van de Regeering vernomen dan den cynischen toon, van eeu gezag dat steunt op kanonnen en bajonetten. Geen poging werd gedaan om zich in te denken in de gevoelens van hen, die 13 jaar lang zonder steun van Regeering en publiek gestreefd hebben naar verbeterde toestanden. Wij missen in de Mem. v. Autw. den toon, waaruit kan blijken, dat ook het hart, heeft meegesproken. Integen deel de Reg. maakt den indruk van een wat al te ciimi- neelen officier van justitie, die wegredeneert aile verzach tende omstandigheden. Men spreekt in de Memorie van de .schuldigen", en van het .onverantwoordelijk en snood bedrijf." De leidende gedachte van de Regeering, zooals die zich openbaart in de staatstukken, is weer te geven met het antwoord of de vraag of men het strafwet-ontwerp niet voorloopig zou intrekken. En sprekei noemt bet van den premier een schromelijke overdrijving te spreken van »de almacht van een revolutionaire groep," terwijl hij weet dat die almacht niet bestond. De leid«nde gedachte vindt men ook terug in de woorden v/d. Memorie, »de suprematie van het staatsgezag dient gehandhaafd.'' De voorzitter meent dat de heer Troelstra zich meer tot de wetsontwerpen zou kunnen bepalen. Do heer Troelstra meent dat de politieke beschouwingen hier toch op haar plaats zijn Het optreden van de Re geering heeft een averechtsche uitwerking, de klassenstrijd wordt zoo algemeen mogelijk gemaakt en verscherpt. Spr. stapt van deze politieke beschouwingen af en komt tot de huidige houding van de Regeering, die allen oproept voor handhaving van net gezag. Wie met de Regeering niet meegaat wordt ingedeeld bjj de revolutionnairen, die alle iiez .g willen omverwerpen. Die voorstelling wraakt spreker. Er is 8iechis één partij in Nederland tegen alle gezag, dat is de anarchistische, die de Regeering inderdaad nieuw leven heeft ingeblazen. De sociaal-democraten hechten wel aan het gezag, evenals de liberalen. Maar het gaat hier niet om het gezag, het gaat om de vraag, wie het gezag in handen zal krijgen. Spreker geeft toe dat verplaatsing van bet gezag plaats heeft, maar dat is in vroegere eeuwen ook vaak gebeurd. Wat thans in ons land plaats heeft, is niets anders dan den strijd tnsschen de bourgeoisie en de arbeidersklasse De Regeering voert op het oogenblik een strijd te*en de revolationnaire groepen. De Rageering zegt geen aan val te doen op de neutrale vakbeweging. Maar zij wil de vakbeweging leiden in de .goede" d.i. in de Cnristelijke banen. Spreker wil aantoonen wat de Neutrale vakbeweging op stoffelijk en g estelijk gebied haeft gedaan. De Voorzitter meent dat de heer Troelstra daar mee buiten de orde gaat. De heer Troelstra doet een beroep op den voor zitter om te mogen zeggen, wat hg meent dat gezegd moet worden. Daarna gaat spreker na de verbetorigen in de positie van de werklieden gebracht door de werkzaamueid van de neutrale vakbeweging. Als de minister daarbij de vakbeweging indeelt, dan geeft d minister blijk de vakbeweging niet te kennen. Men heeft zich geëigerd over de heftige agitat e tegen de eerste wetsontwerpen, van de vakbeweging. Maar men vergeet, dat men de vakbeweging en daarmede de ai beiders in hun hart raakt Uitteraard moeten er bij stakingen conflicton voorkomen. De arbeiders moeten trachten te beletten, dat de patroons geen arbeiders in dienst nemen voor stakende arbeiders. Dat is de si rijd tegen de ouderki uipers, die niet alleen gevoerd wordt door de neutrale vakbeweging, maar ook door de Cnristelijke vakorganisatie. En deza strgd geeft de aanleiding tot conflikten. Het grootste bezwaar nu dat spr. heeft tegen het wetsartikel, waarbij de regeering die oudei kruipers wil beschermen, is dat deze wetsbepaling in de practijK nood- zakolgk er toe zal lijden, dat wat geoorloofde pressie is wordt gebracht onder het begrip van wederrechtelijke uitoefening van dwang. De grens tnsschen beide is moei lijk te trekken en spr. erkent, dat er dikwijls min ge oorloofde dingen voorkomen, maar daartegen kan met strafbepalingen niet worden opgetreden. De groote moei lijkheid is, dat men de onderkruipers beschermende ook de patroons beschermt. De feiten, die de Regeering noemt, vallen niet onder bet begrip van terrorisme. En door die feiten is allerminst de aanslag van de Begeering op de vrijheid van ols volk gerechtvaardigd. Met een vergelijking tnsschen het oorspronkeljjk en tegenwoordig wetsontwerp wil spreker rechtvaardigen de heftige agitatie van de arbeiders tegen de wetten. Spr. hondt vol, dat de artikelen in het oorspronkelijk wetsontwerp zeer slecht waren, en een schandelijke aan slag m zich hielden op de vakbeweging. Spr. tracht dit nader uiteen te zetten, aan de band ook van de Duitsche strafwetgeving. Met kracht komt spr. vervolgens op tegen de verdachtmaking, vooral van de Christelijke sprekers en leiders, die de verontwaar diging der eoc.-dem. over deze wetten verklaarden voor valscbe munt. Hij constateert, dat zjj, die zulk een voorstelling van de zaak gaven in hun ijver om op te komen voor den van .God gegeven leider", de zaak onjnist voorstelden. Intusscben, het doet spr. genoegen, dat de heeren door daden getoond hebben, dat hun woorden niet in al te letterlijken zin moeten worden opgevat. Zoo constateert spr. met genoegen, dat het .posten" niet meer straf baar is, terwgl net in bet eerste wersontwerp viel onder het begrip »binder of overlast" Spr. constateert voorts met vreugde, dat teruggenomen is de bepalrug vau het ontnemen van het passieve en actieve kiesrecht. Spr. begrijpt echter niet, waarom het verlies van dit kiesiecht wei is vastgekuoopt aan artikel 358bis. Dit begrijpt spr. nog minder vaa dezen minister, die zich cunsten-democraat noemt. In hoeverre ütt sp .orwegpersoneel en dergelijke werk lieden stialbaar moeten worden gesteld wil spr, uagam. Wordt het algemceu belang als richtsnoer voor straf- baai stelling aangenomen, dan zal men de strafbaarstelling meer en meer moeten Uitbreiden. Het beginsel der strafbaarstelling qualificeert spr. dan ook als aanslag op de arüeidersbewe ing. Daartegenover stelt spr. dat net stakingsrecht van de arbeiders ongerept moet blijven. De spaoi wegstaking heeft dat resultaat gehad, dat de Regueuug thans plotseling ziet dat het personeel grieven heelt. Zai da Regoenug den arbeiders nu het stakingsrecht onine nen Dit zou gewettigd zijn wanneer men Wist dat in ue positie van üet personeel niets meer verbete ring eischte. Eu dat weet men nietl Al komt er een scheidsgerecht en worden andere maatiegeien ingevoerd, de directies hubben de regel.ng der ioouen en honden het heit in handen. Daarom blgft spr. zich verzenen met zijn vrienden met kracht tegen art. 358. Spr. sommeert de leiders der christelijke arbeiders om uan te too non dut de spoor wegai beiüeis conti act- en eedbreuk nebben gepleegd. De beeren Vau Hasselt en N.eistiasz hebben zeil ontkend. Wat do Contractbreuk aangaat, bp ue H. IJ. S. M. bestaat geen opzeggings termijn (up do S. 14 dageuj. Boveudien, staken 18 geen unieJagname, maar een poging om, loop nde de veibintems, betere voorwaarden te bedmgen. Daarbij komt, dat bet bp staking met geldt de verhouding van den ïndiviuoeeien ai beider ot den patioon, maar de arbeiders organisatie die vei bonding ve» breekt. Spi. komt vervolgens tot den aigemeeuen maatregel van bestuur, by wil dien nader bekpken. Do Re6. wii na ineens bet geheele ar beider scon tract gaan regelen. Mr. L vy vindt dit onwet tig, Spr. heelt een ander bezwaar, n.l. dit, dat het per soneel met den waai borg heelt, dat het goed verzorgd Zal zpn, voor dat de stialbej-aimgen ei komen. (Jonciadeerende zegt spr. dat we bier hebben een stak van ieactiOnnaue wetgeving, dat ons brengt op den Vbikeeidou weg, dat ons üringt op het gebied van de bevoorrechting van do bezittende bovendo arbeidersklasse dat- de Kegeenng heelt getoond geen vertrouwen te bob ben m het meest intelligente deel van ue aibeideis. Ten Slotte Constateert spr., dal bet streven van deze Kegeenng duidelijk is gebleken om de ouiwikke ing van do arbei- dersboweging kunstmatig tegeu te noadeu. Do heet Heemskerk verklaart, dat hij en zijn vrien- don Voor bet wetsontwerp zaden stemman. De opportu niteit van de indiening van deze weisoutwerpen slaat volgens spreker vast. Spiekei b uoeil geen verwyt aan öeuige politieke party, wanneer by m ent te moeien zeggen, oat np en zpn vrienden niets andeis kunnen dan 't be treuren, dat eeue deigelyke legeung leeus met vroeger tol stand kwam. Hot totstandkomen van den algooieeneu maatregel van OcSLudf vloeit voort dit de uoginoeleu vaü do Regeering zelve. De anti-revoiatiocnaire pai ip en ook de roomsch-kath. bobben steeds aan^edrongeu op regonug van het arbeids contract. En evengoed als ei siralbepalingen noodig zpn waar leemten zijn gebleken, daar acht ik ook g<dpk de algemeene maatregel van nest uur wil betere recht spraak van het personeel noodig.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1