Groote Paardeoraarkt te Alkmaar Verjaring van vorderingen, ten laste der gemeente. No, 42, derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 8 APRIL. Groote Voorj aars-V eemarkt te Alkmaar. MAANDAG 20 APRIL 1903. op MAANDAG 22 APRIL 1903. Buitenland. Stadsberichten. __Degenen, die over 1902 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeente Alkmaar worden nitgenoodigd hunne rekeningen ten spoedigste in te zenden ter gemeente-secre tarie. Vorderingen, ingediend na 30 Jnni a.s. worden, ingevolge de Wet, gehouden voor verjaard en zijn mitsdien nietig. Kamer van Koophandel en Fabrieken. ALK1IAABSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Ulna da g-, Donderde g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaai f 0,80franco door het rijk f 1, 3 Nummers f 9,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.| Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 6 April 1903. C. D. DONATH, Secretaris. JBUITSCHIiAWD. Keizer Wilhelm heeft een bezoek van eeDige dagen gebracht aan den Koning van Daae- marken. De verhouding tusschen beide vorsten was bizon der hartelijk, zoo zelfs dat Keizer Wilhelm, wiens ver trek eerst op den 4 was bepaald, er op verzoek van zijn vorsteljjken gastheer nog een dagje aanknoopte. CfftCiKIiANI». De heer Wyndham, minister voor Ier land, heeft te Manchester eene opmerkelijke redevoering gebonden over de Iersche qaaestie. Hij gaf daarin toe, dat Ierland vele jaren lang heeft achtergestaan bij de andere doelen van het Brit- scbe Rijk. De Ieren zjjn een landbouwend volk, zeide hij. evenals de Boeren, en het is onrechtvaardig, dat men laatstgenoemden zon voorthelpen en de Ieren niet. Men heeft lang genoeg getracht de qaaestie op te lossen door strijd. Het wordt nu tijd, dat eens te beproeven op andere wijze. De heer Wyndham vertrouwt, dat de poging, daartoe door de thanB ingediende Landwet gedaan, zal slagen en dat beide partijen, landbeeren en pachters, de gelegen heid zullen aangrijpen, welke zoo voordeelig is voor beiden. .Wanneer de geschiedenis van deze Regeering wordt geschreven'', zoo besloot de minister, »dan moge van haar getuigd kunnen worden, dat zij in Ierland zoowel als in Zuid Afrika gehandeld heeft volgens de beginselen van recht en billijkheid Minister Chamberlain heeft dezer dagen in hetLiger- hnis medegedeeld, dat de 19 onverzoenlijke Ceylonsche Boeren-krijgagevangenei, die den gevorderden eed niet willen afleggen en d e wegens hnnne vjjandige houding in strenger arrest worden gehouden, waarschijnlijk eerlang verlof zullen krijgen om naar Java te gaan. Koning Ldward vertoeft sedert den 2 aan het Por- tngeesche hol, waar ter zijner eere vele feestelijkheden plaats hebben. Den 26 gaat Koning Edward naar Rome, doch waar de voorgenomen ontmoeting met President Lonbet zal plaats hebben is nog niet vastgesteld. FRAAHAHIJli. De Kamer nam met 331 tegen 212 stemmen het wetsontwerp aan, waarbij bepaald wordt dat van overheidswege scholen gebouwd zullen worden ter vervanging der verboden coög egatiescholen in geval de gemeentelijke autoriteiten weigeren hiertoe over te gaan. Een telegram nit Djennan (Algiers) bericht een aanval te Ksar-el-Azang door 150 Onladdjeris ondernomen op een Fransch convooi, dat begeleid werd door tirailleurs van het vreemdelingenlegioen der Spahi's. Het hevige gevecht dunrde van 's morgens elf tot 's avonds zes nnr. De Franschen vochten tot hun voorraad patronen uitgeput was. Daarna werd de strijd voortgezet man tegen man. De Onladdjeris bi ven meester van het terrein. De Franschen hadden 9 dooden, 13*gewonden, onder wie één officier, twee vermisten, van wie er een ster vende werd teruggevonden. De Onladdjeris leden hevige verliezen. Zij lieten 8 dooden achter en voerden de overige dooden en gewonden mee op veertig kameelen, welke zij bnit gemaakt hadden. Ambachtsschool. In eene vergadering van het Bestunr der Veree- niging »de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken", bad den 4, des namiddags 3 nur, na een hartelijke toe spraak van den Voorzitter, den heer Mr. F. H. G. van der Hoeven, de uitreiking plaats der diploma's, aan de eervol ontslagen leerlingen die den 3jarigen cursus met vrncht gevolgd hadden. Do uitslag was dat 17 timmerlieden, 14 smeden 4 meubelmakers en 5 schilders een getuigschrift erlangden. Timmerlieden. C. W. Beelenkamp C. Berk- honwer, 0. Blantendaal, P. den Das, I). Dirkmaat, A. J. de Groot, J. v. d. Kappelle, J. G. F.Kneter, P. Leering, P. Miessen, D. Olie, N. Ondejans, A. A. van Pel, J. Ras, D. Saai, F. Stroomer, J. Tiessen. Smeden. C. BruDtink, P. J. 0. A. Duinker, P. W. Kalkman, H. Kluiver, B. Kok, A. Meijer J. Potgieser, D. Prins, J. Prins, L. J. Roggeveen, J. Schoen, J. A. Vaske, I Vooren, J. H. Wiese. Meubelmakers B. Greater, P. H. Holtes, J. Stam, C. Woestenbnrg. Schilders. J. M. Kamp, G. Kniper, J. de Moor, E. de Vrij, C. de Waard. Burgeravondschool. De overgang- en eindexamens der leerlingen van bovengenoemde inrichting hebben plaats gehad voor zoo ver het schriftelijk gedeelte betreft, op Maandag, Dinsdag en Woensdag den 30, 31 Maart en 1 April, het monde ling gedeelte op Donderdag en Vrijdag den 2 en 3 April 1903, in het bijzijn van de Oommissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Op Zaterdag 4 April, des avonds 8 nor, werd dDnit- slag der examens bekend gemaakt en werden de diploma's aan de leerlingen die den 4jarigen cnrsns met vrncht gevolgd hadden, uitgereikt. De Voorzitter der Comm. van Toezicht den heer Mr. N. H. de Lange sprak daarbjj den leerlingen zeer harte lijk toe, waarbij ook die de- voortgezette klasse niet, werden vergeten. Een g -lnkwensch werd daarbij geuit aan hen, die zich hadden ingespannen naar een volgende klasse over te gaan of een einddiploma konden erlangen, terwijl een vermaning, maar tevens eea bemoedigend woord niet werd onthouden voor die leerlingen die niet voor een bevorde ing in aanmerking konden komeD, ten slotte een opwekking voor allen en deze vooral met het oog op de gediplomeerden, om door ferm gedrag en voort durende ijver de eer der inrichting waarop Alkmaar trots mag zijn, ook in de maatschappij hoog te houden. Nadat nog door den Voorzitter het Bestuar dezer Gemeente hartelijk dank was betuigd voor de voort- durenden belangstelling in deze zoo nattige inrichting, den Directeur en de leeraren een woord van hulde werd gebracht voor alles wat zij hebben gedaan in h«t belang der leerlingen en die der school, was deze plechtigneid afgeloopen. De uitslag was als volgtbevorderd van de le naar 2e klasse: D. Badenhn zen, A Bak, J. A. G. ter Berg, M. Biesterbo8eb, W. Bijl, G. B. Godijn, A. Groot. D. J. Hoen, M. J mmink, G. Klomp, Kl. Kooij, A. P. Koster, D. N. de Louw, D. Miessen, J. v. d. Molen, A. Morsch, W. Mooij, F Visser, A. Zon bier, A da Rooij, C. Hof stee, G. C. P. Bias, J. Groot, I. Lemmers, A. Manoea M. Wesseimg, O. L. Kaindl, S. Koning, L. H. J. Stein- meier, J. A. Blom, W. P. de Boer, J. A, Bokhorst, H. v. d. Bogaerde, A. Haasbroek, J. P. K-essen, J. v. d. Koot, J. Morsch, J. Mooi.), A. J. Opmeer, F. ten Pas, J. Rentenaar, D. Ruijterman, C. P. Vis, G. Wit, B. Zonderhnis, A. Dane, H. Hofstee, C. H. Ofman. J. L. v. d. Patten, J. C. Smakman, M. Herschel, C. Nierop, J. H. van Schaik. Niet bevorderd 7. Van de 2e naar de 3e klasse G de Bears, P. Blom, K. Brnin, C. J. Erkamp, A. J. Tn. Groen, V. Jonker, J. Klomp, 0 v. d Map, J. N. Oldenborg, J. Schoen Gzn., F. Schouten, G. L. Schuurman, P. Smit, 0. Suel, O. S'een, Tn. Tromp, G. Ooijevaar, J Wiese, K. Brasser, K. Pander, D. Haasbroek, W. Flihrmann, H. Bossert, A. H> k, Kl. Maatje, A. Adelaar, K. Brogta, WBraak, F. W. Oarst, H. J. Oornielje, B. P van Dim, J. M. Hazes, J. Hoogland, C. W. A. Koot, A. KlUanen, J. Nelis, D. Over, A. Stins, J. Terbaak, G. Traas, R de Vries, K. Adelaar, P. D. Dekker, J. Grootss, D. L-kke, P J. Melker, P. Stolp, N. "an Twuijver, J. v. d.Laan N. Jonker Niet bevorderd 6. Van de 3a naar de 41e klasse: M. Dninmeijer, D Gelder, J. D. Gosker, A. de Graaff, J. Hart, D. Hoekman, W. Oakes, W. Ploeger, P. H R ogers, C. Spruit, A. J. van Trotsenburg, C Vos, L. Zwakman, J. P. van Eijk, E. Mak, P. J. S. Mooij, D. Lek, D. Mienes, M. Mooy, A. Bloothoofd, W. Gro-n, D. Harder, J. Amelsbeek, Kl. Baas, J. Boek, C. Bos, Kl. Bos, J. A. Oornielje, A. Dek ker, G. Geus, P. v. d. Gors, J B. Grootenboers, J. O Klaver, J. S. W. v. d. Menlen, O. E. Mjjlhof, J. P. Rike, G. J. do Vink, W. B. H. de Vries, J. L. L. Harms. Niet bevorderd 1. Het diploma werd toegekend aan: C. Beelenkamp, C. Blankendaal, D. Bmin, D. Dirkmaat, A. J. de Groot, J. J. Hulskamp, S. P. G. Knuist, J. v. d. Kappelle, J. v. d. Kommer, J. G. P. Kaeter, P. Leering, D. Olie, A van Pel, J. Rus, D. Sail, H Schoen, C. J. Smit, A. J. Cuppens, M. Hoogervorst, J. Meijer Ja. Bas, G. Kniper, E. de Vrii, J. W. van Assen, 0. Bruntink, P. J. O A. Duinker, H. Kluiver, B. Kok, A. Meijer, J. Potgieser, A. Schouten, A. A. Smorenberg, J. A. Vaske, J. H. Wiese, A. Mooij, G. Faber. Van de voortgezette klasse-leerlingen werden lof f e- 1 ij k vermeld J. D. G. Balder, A, v. d. Heij, C. J. Hoen, C. Noort, W. J. D. Coppens, N. P. Badenhnizen, G B O. Einwachter, H. J. Helleman, J. SchoeD, G. Voorn, O. de Vries, W. Bakkum, J. Langedijk, J. Metz, C. Mooij, G. J. Wesseling, G. Burgmeijer, J. Molenaar, L. Ploeger, S. J. Molenaar. Spoorweg Hguiond aan Zee over Alkmaar naar Bergen. Een wetsontwerp is ingediend tot onteigening van eigendommen in de gemeenten Egmond aan Zee, Egmond- B nnen Alkmaar en Bergen, noodig voor den aanleg van bovenbedoelden spoorweg. Keinonstrantsche Broederschap. Viertal teGonda: H. van Assendelft, te Dokknm A. C. de Uegt te AlkmaarA. H. Haentjes te Haarlem J. Hooykaas Jr.te Amersfoort. Badhuis Witte Bruis. In de week van 30 Maart tot 4 Ap il zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomeu 30 kuipbaden, 61 regenbaden le kl. en 97 regenbaden 2e kl., tezamen 188 baden. Doopsgezinde Kerk. Goede Vrijdag 's avonds 7 uren godsdienst oefening. Industrie- en Huishoudschool. Na al het onverkwikkelijae geschrijf, dat verleden jaar de bladen vulde zal het zeker ieder die het wèl meeit met de Alfemaarsehe Ind. eu Haish. school, een groot genoegen doen te vernemen op welke prachtige resultaten de school juist dit jaar kan bogen. Allo candidaten voor de Handwerken (drie voor fraaie en negen voor nuttige) slaagden. Eere in de eerste plaats aan M«j. Van Velzende onderwijzeresdie met de opleiding was belastdoch ook een woord van gelnkwensching aan de tegenwoordige Directrice, die onder zoo uiterst moeielijke omstandigheden hare betrekking aanvaardde. Vergadering van 1 April 19 3. Tegenwoordig de heeren J. G. Potgieser, A. J. T' Conijn, P. J. Boom, A. Prins Az en H. P. Ibink Me len brink; de overige leden waren verhinderd wegens on gesteldheid. Na behandeling der notnlan worden de uitgegane stuk ken gelezen, n.l. 1. Een adres aan den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, waarbij de wenscbelijkheid wordt be toogd, dat het tarief voor postwissels en vooral ook dat voor postk witanties wordt verlaagd. 2. Een adres aan hetzelfde Ministerie, ter ondersteuning van i ea adres van de Kamer van Koophandel te Weert, strekkende om zoo spoedig mogelijk de verbindingslijn W-ertEcht tot staDd te doen brengen leneinde de mijnexploitatie en het betrekken van steenkolen op goed- koope en snelle wijze te bevorderen. Vervolgens worden de ingekomen stukken behandeld, bestaande uit 1. Van de vorige vergadering. Een door den minister van B. Z. gevraagd advies over het wetsontwerp tot re geling van bet arbeidscontract. Tot het opstellen van een rapport hierover wordt een speciale commissie benoemd, waarin woideu gekozen de heeren de L mge en Potgieser. 2. H t door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid evraagde ad-ies betreffende de instelling van een bureau tot voorlichting van handel en nijverheid. De heer Conijn zegt, dat reeds iti eeoe vorige vergadering besloten was, om af te wachten, welke adviezen hier omtrent door eenige andere Kamers van Koophandel worden gegeven en dat is nn Dog maar van zeer enkele kamers gebleken. Hij zou daarom voorstellen deze zaak, die geen haast heeft, nog tot een volgende vergadering aan te bonden. De Voorzitter geelt de voorkeur aan het instellen van bedoeld bureau van Rijkswege boven een part'Cnliere inrichting en stelt voor om in dien zin aan den Minister te adviseeren er zonden dan van Rijkswege ambtenaren voor benoemd worden, die vermoedelijk meer onafhankelijk en onpartijdig zijn en waardoor het doel van zoodanig bnrean beter zou worden bereikt. De heer Potgieser kan zicb daar wel mede vereenigen, doch merkt op, dat bij aanneming van het voorstel van den voor zitter het besluit, in de vorige vergadering genomen, om een commissie t- benoemen, ver althij had vernomen, dat de Kamer van Koophandel te Amsterdam geadviseerd had om eerst met de oprichting van particuliere zijde een proef te nemen hij is echter voor het voorstel van den voo zit ter. evenals den heer Meienbrink. Daar de heer Oouijn zich nn ook hiermede vereenigt, is alzoo be sloten, dat het instellen van een Rijksbureau aan den Minister in overweging zal worden gegeven. De Secretaris merkt op, dat daarmede nog niet beantwoord is al het geen de Minister heeft gevraagd, maar alleen de twee eerste ponten daarvan. En juist, nu de kamer besloten heeft om den Minister de instelling van Rijkswege van

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1