Buitenlarid. Telegrafische Berichten. tweede kamer. SVAKlUGgWUTTEM. Klnd-examens II. B. 8. De commissie voor de eind examens der EL B. Scholen met. 5 j. carsns die te Haarlem zitting heeft' is aldus samengesteldVoorzitter is dr. H. Brongersma. directeur der H. B. S met 5 j. cursus te Haarlem. Laden zijndr. H. J. Calkoen, dr. G. Nolst Trenité, P. Trisius de Haan, H, J. do Vries en J. G. Tnytel, leeraren aan de H. B. S. te Haarlem dr. D. A. Kerkhoff, directeur der Rijks H. B. S. te Helder, P. J. H. van Gelenken en H. L. Bouwman, leeraren aan deze school; dr. Z. Th. fllehl, directeur der Rijks H. B. S. te Alkmaar, en W. Meijer, leeraar aan deze schooldr. Coelingh, direc- teus der 3e H. B. S. met 5-j. cursus te Amsterdam, dr. N. Quint en H. J. van Dijk, leeraren aan de le H. B. S. met 5-j. cursus te Amsterdam W. P. van Vlis singen, directeu1- der H. B. S. te Enkhuizen, en dr. J. <L Ter wen, leeraar aan de le H. B. S. met 3-j. cursus to Amsterdam. Ontslagen gevangenen en het li. d. II. te Amsterdam!. De commandant van het Leger des Heils alhier heeft onder mededeeling dat het Doorgangshuis voor ontslagen gevangenen verband houdende met de Land kolonie van het Leger des Hails, hoeve »De Groote Batelaar" ODder do gemeente Lanteren, geheel voltoo is, een schrijven gericht tot verschillende gevangenis, directenren, waarin hnnne aandacht op genoemd Door gangshuis wordt gevestigd, en wordt gezegd: »Het is, dnnkt ons, wel waarschijnlijk dat bij het ontslaan van gevangenen gevallen voorkomen, bij wie een ernstige be geerte is om zich te verbeteren, maar die niet in de ge legenheid zijn, om aan hun goede voornemets gevolg te geven. Voor znlke gevallen is ons Doorgangshuis. Zou tegen den tijd dat zulke gevangenen vrijkomen, ons be richt knnnen zenden en ons doen weten of u den persoon in quaestie voor opnemen aanbeveelt, dan zouden wij ons het lot van zulke ongelukkigen kunnen aantrekken en schikkingen maken om hem in onze richting praetische hulp te verleenen". Israëlitisch Paaschfeest. Do Israëlieten vieren dit jaar gelijktijdig met de Christenen hnn Paaschfeest. Paasch-Zondag en de eerste dag van hst Joodsche Paaschfeest vallen nameljjk dit jaar samen, een gebeurtenis, die sedert 1328 niet meer plaats gevonden heeft. (Centrum). Te Oosthuizen is in 79-jarigen ouderdom over leden^ de heer Ci. Kaaskooper, gedurende meer dan 40 jaren voorzitter van de Ederskeimer Braak en dijkgraaf van Schardam en Kenkendijke, en van den polder de Wester koog, welke betrekkingen hij steeds met onvermoeiden ijver vervulde. Voorts was de overledene ook meer dan veertig jaren president-kerkvoogd. Vrijstelling miliciens. Door het hoofdbestuur van de Holl. Maat schappij van handhanw zal een verzoek worden gericht tot de Reegering om de miliciens en hen, die voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen, vrij te stellen gedurende de maanden Jnli en Augustus, voor zooverre zij in den landbouw werkzaam zijn. Bloedvergiftiging. Te 's-Gravelduln-Capelle (N.-Br.) heeft zich oen treurig geval van bloedvergiftiging voorgedaan. De 18-jarige C. B. had haar rechteroog uitgewasachen mot een doek, welke tevoren door haren vader was gebruikt bij de behandeling van een dierdat aan miltvuur ge storven was. Een week daarna is zij overleden. (N. R. Gt.) Ken kloeke daad. Te Stavenlsse sloegen de paarden voor een wagen met kunstmest op holde disselboom brak af en een groot ongelak zou onvermijdelijk geweest zijn, indien niet zekere F. H. zich kloekmoedig vóór de paarden had ge worpen. Hp werd door ds paarden meegetrokken, doch wist hen zóódanig om een boom te voeren, dat zjj tot staan werden gebracht. De veerman bad intnsschen in het grootste gevaar verkeerd om zelf tnsschen de paarden te worden getrokken" Kaar de bloemenvelden. Naar Lisse en Hillegom is de groote trek ieder voorjaar, wanneer do bollen bloeien. De bewoners van Alkmaar en omstreken hebben zoover niet te gaan. Zij hebben het dichter bij huis en kannen er gemakkeljjk komen, met spoor en stoomtram, die beide geheel Kennemerland doorsnijden niet minder een bloe- menland in dezen tijd dan de bovengenoemde streek. Het naast in de buurt ligt lammen, wat verder Uitgeest, Beverwijk en Heemskerk. Zij nooden in deze dagen tot een bezoek aan hun velden. Van het station Uitgoest bereikt de wandelaar in een half uurtje het oude kasteel Assumburg. Kent hij deze verlaten hniziuge niet, dan mag hij niet verzuimen de breede Oprjjlaan in te slaan en hier eens rond te zien. Iets verder dan Assnmburg heeft hij de kenze tusschen tw8e wegen. Rechtsaf naar Heemskerk, links langs den Hoflanderweg naar Beverwijk. Van den weg Daar Heems kerk loopt even voorbij bovenbedoelden driesprong een binnenweg, de zoogenaamde Kuikensweg, naar den Rijks straatweg hier kan hij de stoomtram afwachten, die hem naar verkiezing naar Alkmaar terug of nog verder naar Beverwijk brengt. Ook kan hij van Alkmaar de stoomtram nemen naar Noorddorp en vandaar langs Marquette en door Heemskerk naar Assumburg en Bever wijk wandelen. Te LimmeD, rondom Heemskerk, bij het oude kasteel, aan den Kuikensweg en naar den kant van Beverwijk, overal bloemen met rijkdom van kleuren en daartusschen om de tuinen overvloedig houtgewas met het teere uitpuilende vroege lentegroen. Rondom Bever wijk en te VVjjk aan Duin is eveneens genoeg te zien. Kennemerland mag gerust zijn bollenvelden toonen zjj zijn op de aangegeven wyze niet moeilijk te bereiken. Een paar uren dwalens in deze schoone streek zal ook in dezen tijd velen voldoen. en üchagen. Den 5 werd in vereeniging met de rede rijkerskamer, die het stukje »Hoe Jan zijn betrekking behield" van S. Bierman uitvoerde, voor de derde maai door de zangklassen van den heer Ta. Roep ten gehoore gebracht, de kinder operette >De IJskoningen." De cos tames van den heer Meijer te Alkmaar zagen er keurig uit, terwijl de uitvoering aardig wel slaagde. Vooral een dochtertje van den heer Smit zong hare solotjes heel lief. Een kleine honderd personen woonden de voorstel ling bg. fSijhekarspel. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare lagere school te Benningbroek zijn voorgedragen de dames Welbergen te Hoorn, Hoekstra te Hauwert, gemeente Nibbikswoud en Ruiter te Enkhuizen. Mej. J Hoorn te Bergen was door de spoorwegstaking verhinderd, den 6 proefles te geven. Mej. H. van der Wonde van Barslngerhorn, deed den 3 te Utrecht met goed gevolg examen voor de nuttige handwerken. De Coöperatieve winkel vereeniging is te Kolhorn geopend. Ze is genaamd »De Onderneming." Secretaris is den Heer J. Liefhebber en penningmeester de Heer P. Ploeger. De deelhebbers zijn meerendeels vaste arbeiders bouwknechts in de polders Waard en Groet. Te Kolhorn werd dezer dagen een slagersknechtje te Ondkarspei dienende, thuis gebracht, dat door t y p h u s wa3 aangetast. Zoo verbreidt zich die ziekte, en doet zich de behoefte gevoeleD, aan afzondering en verpleging»' inrichtingen ook ten plattelandè. Fletsongeluk. Te Helden heeft de heer Uljée, fabrikant in minerale wateren en limonades, voor het eerst met een stoomfiets op weg, het ongelak gehad in volle vaart tegen een boom te rijden met het droevig gevolg, dat hij op de plaats onmiddellijk dood bleef. Moordaanslag. Zondagnacht is in de bernchie Zandstraat te Rot terdam een verdwaalde Spaansche zeeman door 4 straat- roovers aangevallen. Hem werden 7 messteken in hals en rug toegebrachtlevensgevaarlijk verwond werd hij in het ziekenhuis opgenomen. De vermoedelijke dader is gearresteeid. Brand. Den 5 is de verfmolen van de firma Latenstein te Zaandijk, genaamd »De Valk", geheel afgebrand. De motorboot tnsschen Schagen en Kolhorn vervoerde in de eerste 3 maanden van 1902 1394passa' giers en pl. m. collis goederen. In 1903 waren dezé cijfers 2003 en 799. Een verrassende vooruitgang zeker. BUITSCHLAIliO. Door den erfprins van Saksen- Meiningen, commandeerend generaal van het ze=de Prui sische legercorps, is een legerorder uitgevaardigd tegen de mishandeling van soldaten. KVGKIiANl». Koning Edward heeft den 7 Lissabon verlaten. Bij het afscheidsmaal bracht Koning Edward een toast uit op Koning Carlos. »Er bestond, zeide hij, tusschen de beide naties meer dan een verbond, nl. een krachtig gevoel van vertrouwen. Engeland had evenals Portugal slechts één wenschde eer der vlag op te houden en de koloniën, die zij bezaten, te behouden, zonder op de bezittingen van anderen inbreuk te maken." De quaeBtie der Delagoa-baai, volgens een deel der Engelscüe pers, het eigenlijke doel van dit Vorstelijk bezoek schijnt dus geheel van de baan te zijn geschoven. Het is nu zeker dat Koning Edward, Parijs zal be oeken. Z. M. zal daar 2 Mei aankomen en eenige dagen big ven. FttAK&RDIi. In de Kamer, heeft naar aanleiding der verkiezingen, de socialistische afgevaardigde Janrès de door hem gewensebte gelegenheid gevonden de zaak Dreyfns ter sprake te brengen. tig ginS n'et mede, zeide bij, met hen, die na de aan Dreyfus verleende »amnestie" nu een verder onderzoek naar de waarkeid verboden wilden zien. Te minder daar meer en meer blij kt hoe deze geheele treurige geschiede nis van vervalschingen aan elkander heeft gehangen. Veivalscht, aldus somde Jaores na op, is geweest een stuk met de handteekening van den Dnitschen Keizer (waarvoor hij een nianw bewijsstnk toezegde), vervalscht heeft wijlen majoor Hemy, eerst alleen, en later met medeweten van cien Staf, om een overtuigingsstuk te fabriceeren dat eene verklaring van den Dnitschen gezant zou moeten te niet doen. Verder verklaarde Janrès, dat toen generaal Pellienx van de zaak-Henry vernam, hy aan den minister van oorlog een brief schreef, die niet werd gepubliceerd. Per sonen nit zijn omgeving gaven mij, verklaarde spr., den tekst, dien ik aan de Kamer zal mededeeleo. Het schrijven luidde >Pargs, 31 Augustus 1898. Slachtoffer van lied> n zonder eer, niet langer kunnende rekenen op het geweten van ondergeschikten en geen vertrouwen kunnende heb ben in chefs, die mij laten werken op grond van valsche stukken, viaag ik ontheffing van mijn dienst." Brisson viel in de rede en riep Ik was toen minister president en verklaar van dat schrijven geen kennis te hebben had. Brisson toonde verder aan dat Cavaignac, oud-minister van oorlog van den bewasten briot geweten moet hebben. Cavaignac trachtte de verklaringen van Brisson te ontzeunwen. Janres eindigde zijne rede met te verklaren dat het plicht is der Republikeinsche Regeering te vragen een onderzoek in te stellen, hoe een zoo ernstig document als het schrijven van generaal Pellienx achtergehouden werd en hoe een valsche brief van Keizer Wilhem kon worden gebruikt. Generaal André verklaarde, dat de regeering het onder zoek naar de waarheid in deze zaak wil vergemafekelijke- lijken. Al was de eer van het leger in deze zaak met gemoeid, spr. kon natuurlijk niet gernst zijd over de veroordeeliug van een Fransch officier voor een zoo schandelijke misdaad. Ik hond me aan het laatste oor deel van den krijgsraad, maar ben van meening, dat het geweten van het land zeer verontrust is door verschil lende omstandigheden, die dit oordeel verzwakken. Om mijn deel bjj te dragen tot de waarheid, zal ik het schrij ven van generaal Pellienx overleggen." Generaal André deelde mede, dat onderzoek was gedaan in het ministerie van oorlog en men vond het scbryven van Pellienx, dat spr. voorlas in een tekst, volkomen gelijk aan dien door Janrès meegedeeld. De minister eindigde met de verklaring een admini stratieve enqaëte te aanvaarden met medewerking van een zeker aantal magistraten. Cavaignac verklaarde een punt te kannen vaststellen. Het schryven van Pellienx werd hem eerst na 13 dagen overhandigd door generaal Zurlinden, maar de minister van oorlog verdonkeremaande den brief niet voor den minister-president, zooals Brisson volkomen ten onrechte had beweerd. Een motie van Chapnis, uitsprekende vertronwen in de Regeering en den vasten wil der Kamer om de zaak- Dreyfas niet baiten het rechterlijk domein te doen treden, werd ten slotte met 350 tegen 75 stemmen aangenomen. 's Gravenhage 9 April. Onderhandelingen Staatsspoor. Het Vaderland bulletineert, dat Oudegeest en Petter tot de Staatsspoorwegmaatschappij het verzoek gericht hebben om onderhandelingen te openen, om tot over eenstemming te geraken en het geschorste en ontslagen personeel weder in dienst te stellen De heer Troelstra verkreeg verlof op nader te bepalen dag den minister van waterstaat te interpelleeren over zijns inziens gevaarlijke wijze, waarop thans getracht wordt op de spoorwegen de zaken loopende te houden. De heer Troelstra zyn rede van gisteren vervolgende, achtte de werkstaking door de Reg. uitgelokt, die gezag boven recht plaatst en stelde haar aansprakelijk voor het bloed dat te Abcoudo beeft gevlooid. De heer Marchant bestreed de strafbedreiging tegen aanleggers ol leiders der samenspanning. Toen na de rede van den heer Melchers, die de strafbepalingen had ver oordeeld een der personen op de publieke tribune in de handen klapte, gelastte de Voorzitter dien persoon, die door verschillende kamerleden werd aangewezen, zich te verwijderen, anders dreigende met ontruiming der tri bune. Bedoelde persoon verliet daarop de tribune, waarna dit incident eindigde. De heer Drucker verklaarde mede namens zijn politieke vrienden tegen art. 2 der strafnovelle te zullen stemmen. De heer Staalman verklaarde eveneens te zullen stemmen tegen art. 2, waarin hij zag willekeurige toepassing van het gezag ten faveure van het kapitaalten nadeele der arbeiders, ten koste van het recht. Op de vragen van Oudegeest en Van den Berg over het weder Indienstneming van het stakende personeel, heelt de Staatsspoor- directie geweigerd te antwoorden. Oe Bakkersstaking ls geëindigd. AMSTERDAM. lert Nederland, N. W. Schuld ditodito dito, Oblig3 Oostenrijk Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug. 6 dito, zilver Jan.-Juli.. 5 ditodito April-Oct.5 Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... 3 dito, 1888/89, a frs. 500 met id4J Rusland, Iwang. Dombr. Oblig.,4| dito, Binnenlandsche 18944 dito, 1880 gecons.Z.R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 1'2eser. 1 Jan. 1 Apr. 1 JulilOct. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov........ 4 dito, Groote Spw. Oblig. 18614 dito, dito, Z. R. 500 1898 4 dito, Transc. Spw. Oblig. Z. R. 125 6253 dito, Zuid-W. Spw. Oblig. Z. R. 6254 dito, 18893 dito, in goud 1884, 13 Jan. 13 Juli.!.*.'.' 5 ipanje, Obl. Buit. Perpetuele4 ''urkije, gepriv. Conv. mening4 Recep. v. Oblig. 19024 dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl. leening 18764 'ilexieo, Obl. Binn. Sch. aflosb. oblig6 dito dito 1899 5 Venezuela Obiigatiën 18814 üf V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbr.. 4 V. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen........ Ned. Ind. Handelsb. Aand Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. Petr. Mij. Snmatra-Palembang A. Aand. Ned. Ind.Expl.Mij Expl. St. Spw. Aand Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 Ned.-Zuid-Afr 1889.4 dito, N. Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. talie, Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel -tusland,Wladik. 1885 a Z.R. 625 Oblig.... 4 imerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... dito, Alg. Hyp. Obl4 dito, Denv. Rio Grande Aand dito, Erie Spw. Mij gew. Aandeelen dito, Illinois Cert. v. Aand dito, Kansas City South. Railw. Aand dito, Jouisv. en Nasbv. Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A dito, Miss. Kans. Texas Cert. v. Aand.. dito, dito, le Hyp4 dito, Oregon Calif, goud le hyp5 dito, South. Pacific, gew. Aand dito, Southern Raylway gew. Aand dito, Union Pac. Hoofd. C. v. A dito Wabash Ct. v. pref. Aand Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Tbeiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18605 dito dito 1864 lusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening 8 Apr pCt.i 2} 3 9 Apr i 79| 96j 84! 84 84ft dito, dito, dito, dito, dito, dito, dito 30! 50! 100! 62! 96! 97 94! 101 98 98f 83 J 97 82! 94 92! 28-ft 107! 38 102 35 99J 157 36J 29! 60 464 67 107! 108! 89 66ft 66| 121! 96! 81ft 100 36! 34| 137! 30! 80 25 A 98| 101 56ft 46! 106! 132 129! 208! 279 217 28! 79| 93 96! 84! 84£ 84ft 84! 99f 97! 84 97! 80ft 29! 38 102! 99! 158 36 464 86! 66! 121! 96! 85 30§ 30§ 25 ft 57! 93U 107ft Schagen, 9 Apr. Aangevoerd 16 paarden f 80 a f 300, stieren f 100 a f 150, 75 geldekoeien f 120 a 210, 32 vette koeien f 180 a f 300, 100 kalfkoeien f 140 a f 250, 8 pinken f 60 a 120, 90 nuchtere kalveren f 6 a f 14,—', O magere schapen f a 280 overhouders f 17,1- a d7, vette schapen f a 30 magere varkens f 13.a 15.—, 6 vette varkens f 0.36 a 38 ct. p. K.G., 90 biggen f 9,— a 11.—, 700 kop boter 50 a 55 ct., 15000 kipeieren f2,50 ai 2,70, 3500 eenden dito f3,10. Schagen, 9 Apr. Kaas. Aangevoerd 27 stapels kleine f 27.en 1 stapel middelbare f 20.Gewogen 11999 Kgr. Hoorn, 9 Apr. Kleine kaas f 28.—commissie f 25. Aangevoerd 97 stapels, wegende 36037 Kg

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3