Groote Voorjaars-Veemarkt. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 12 APRIL. Hinderwet. Nederland. Het Vee zal niet ter marktplaats worden toegelaten vóór des voormiddags 5 nar. NO. 44. Eerste blad. ALUAAUSCHE COIItAVl. Deze Courant wordt Ulns da g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte»! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemenne keunis, dat ter gelegenheid van de groote VOOBJAARS VEGIBAKUT op Maan dag 20 April e.k. het ve, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebrachtalleen aangeveerd mag worden langs den llelderschen wegover de Helloërbrug en over de draaibrug over het (Groot Aoordliolland.ch Kanaalby welke plaatsen het vee door deskundigen moet worden gekeurd. Aanvoer van vee langs het Zeglis, over de Geesterbrng, de Vlotbrugde Nieuwlanderbrug en de rustieke voet brug is mitsdien verboden. Het veedat per vaartuig aangevoerd wordt mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daar mede belaste deskundigedie lossing mag alleen gesehleden aan de Kanaalkade op de door den havenmeester aan te wij'.en plaats, welke voor de marktsehulten en vletten aan de lage steigers aldaar ls. Geen vee mag ter markt geplaatst worden zonder vooraf gekeurd ön te zy q Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden mest of stroo op de marktplaats neer te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 April 1903. O. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengeD, ingevolge art. 8 der Hinderwetter algemeene kennis, dat zij in hnnne vergadering van 9 April 1.1., aan G. KAMPER alhier, vergunning hebben verleend tot het oprichten van eene brood-, koek. en beschuitbak- kerij in het perceel Lnttik-Oodorp, wijk C Nr. 74., kadastraal bekend in sectie B No. 220. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 April 1903. C. D. DONATH Secretaris. berate Kamer. Nadat de Centrale Afdeeling van de eerste Kamer gistermiddag na afloop van de openbare vergadering be sloten had de wetsontwerpen betreflende de spoorweg staking onmiddellijk in de afdeelingen te doen onderzoeken, is dit onderzoek dadelijk aangevangen. Tot rapporteurs over de wetten werden benoemd de heeren Van Velzen, Van Nierop, Kist, Djjckmeester en Havelaar. Alles wijst er op, dat met een eindverslag zal worden voLtaan, ten einde zoo mogelijk de voorstellen in de heden te honden zitting aan de orde te stellen. De Ministerraad vergaderde gisteren te 11 uur. Kieviten. Eenige landbouwers in Friesland hebben aan de Regeering een adres ingediend waarin wordt verzocht om de Jachtwet io dien zin te wijzigen, dat het zoeken van kievitseieren moet worden gestaakt op 15 April in plaats van op 1 Mei. De kievit is voor den landbouwer een nuttige vogel en door het vele en langdurige eierzoeken wordt de kievit uitgeroeid. Frans Hosier. De Rechtbank te Amsterdam heeft den 9 Frans Rosier, beschuldigd van poging tot moord op den koffie huishouder Stephensen in de Czaar Peterstraat, veroor deeld tot zes jaren gevangenisstraf. De Rechtbank was van oordeel, dat van ontoereken baarheid van bekl. ter terechtzitting niets is gebleken zoodat er geen termen bestaan om een onderzoek naar zijn geestvermogens in te stellen. De werkstaking opgeheven. Het Comité van Verweer besloot den 10 's mid dags te 12 nnr de algemeene werkstaking op te heffen. Dit besluit werd kenbaar gemaakt in een manifest van den volgenden inhond Het Comité van Verweer aan de Neder- landsche arbeiders. De aanslag op de arbeidersorganisatie, door de Neder- lanOsche Regeering op het stakingsrecht der arbeiders in bet algemeen en op dat der arbeiders bij spoorwegen en pnhl t-ke diensten in bet bijzonder, is voorloopig gelnkt. Me' 81 tegen 14 stemmen heeft de Tweede Kamer der Siaien Generaal de Dwangwet aangenomen en, om ringd door dubbele en driedubbele hagen van bajonetten, is 't Nedei landsche kapitalisme en zijn staatsmacht nog maar al te goed in staat zijn wil te doen dekreteeren. Mede-arbeidersl 't Is een eisch van goede krijgskunde te retireeren als dat moet. Het moet thans. Hat Comité van Verweer heelt vannacht éénstemmig besloten, de Algemeene Werkstaking, geproclameerd tot wering der dwangwetten, P T K II K F F K SI, voor heden 10 April 's middags twaalf nnr. Kameraden! OntvaDgt deze tijding met al de kalmte waarover gij te beschikken hebt. Gij hebt dezen grootsehen strijd met heiligen ernst gestreden. Bewaart die hoading ook thans nog. Geeft ook thans de machthebbers geen gelegenheid tot bloedvergieten. Ed dan, in dit voor de Nederlandsche arbeiders beweging zoo ernstig oogenblik, hebben wjj u één woord te zeggen Waak voor uw Organisatie DAAr is uw hoop DaAr is uw toekomst 1 Het is toch waar, het fiere woord Ons zal de wereld zijn, ondanks alles. Het Comité van Verweer. Het »N. v. d. D." meldt dienaangaande het volgende Deze afloop van de zaak werd blijkbaar door vele arbeiders met tegenzin ontvangen en aan de waarheid van het Manifest getwijfeld. In den vroegen morgen waren nog eenige nienwe stakingen uitgebroken, o.a. onder de bierbrouwersknechts, de schilders en het personeel van »Seltens' gloeilicht maatschappij", zoodat men het een met het ander moei lijk rjjmen kon. 's Middags werd er eene door ongeveer 5000 man zeer bezochte en woelige vergadering gehouden, waarin het besluit van het Comité van Verweer zon worden toe gelicht. De redenen die het Comité van Verweer met alge meene stemmen deden besluiten tot de opheffing der staking bomen in het kort op het volgende neer. Na de Iweede Kamer de wetten aannam en het in werkiüg treden van de wetten, na de behandeling in de Eerste Kamer zeer spoedig kan worden verwacht, zouden da leiders op grond van die nienwe wetten voor den rechter kunnen worden gebracht. Dan zon er niets overblijven van de revolutie, wat bet comité nooit heeft gewild. Das restte er niets dan tot de opheffing te besluiten. Was dat niet geschied, dan zou het partjj-bestuur van de S. D. A. P., dat van den aanhang af van eene alge meene werkstaking niets verw-chtte allicht hebben be sloten zich uit het Comité "an Verweer terug te trekken. De anarchistisch-gezinde leden in het Comité wilden niet dadelijk meegaan maar ten slotte heeft de meening van de parlementairen gezegevierd. In de vergadering in het Paleis voor Volksvljjt. werden wel heftige stemmen tegen de hoading van het Comité vernomen, maar ten slotte ging men te 1 uur kalm uiteen. In deze vergadering heerschte groote verdeeldheid en bleek verschil van gevoelen te zijn over al of niet staken. (N v. d. D.) Door het Comité tot O ganisatie van den Siooor- wegdienst bij staking werd de navolgende circalaire verspreid «Kameraden Het is beslist. De staking heeft kolosaal fiasco geleden. De verdeeldheid onder stakers beeft hen, zooals te voorzien was, ten onder gebracht Trouwens niemand darfde de verantwoordelijkheid van dezen twee den aanval op het rustig verkeer op zich nem»n. De leiders van de Algemeene Ned. Ver. van Spoorweg personeel hebben er wel toe aangehitst, maar nu zij zi«n, dat zij lam geslagen zijn en zich den kop te pletter hebben geloopen tegen Uw standvastige troow laten zij hnn schapen aan hun lot over. Menig huisgezin is zjjn broodwinning kwijt. De Maat schappijen kunneh al die stakers missen en onderhouden het personenverkeer, om weer spoedig het goedervervoer te hervatten. Dringend verzoeken wij u de dwalende kameraden nog tjjdig tot andere gevoelens te brengen en te zorgen, dat zij hun brood niet weggooien. Dutzende gelukwenschen met uw naderende zegepraal." Over de staking en hare gevolgen wordt nog het volgende gemeld: Het Spoorwegverkeer. De internationale reisverbimlingen door ons land zijn voortdurend volkomen regelmatig bediend. In bet binnenlandsch reizigersverkeer werd ook ove al geregeld voorzien, op een groot aantal baanvakken volgens de ge wone dienstregeling; met name op het Noorder- en Zuider- net der Staatsspoorwegen uitgezonderd op den spoorweg Nijmegen Maastricht, waarop beperkte dienst plaats heeft en den Nederlandschen Centraalspooi weg Op de overige lijnen werd een bepeikte dienstregeling ingevoerd in dier voege evenwel, dat op den eersten dag der staking op de lijn Amsterdam - Rotterdam der H. IJ. S. M. niet minder dan 39 personentreinen hebben geloopen, terwijl in den loop der week die beperkte dienst regeling herhaaldelijk werd aangevuld. Ook het goederenverkeer bleek in een groot deel van het land ongestoord bediend te kunnen worden op som mige lijnen, waar aanvankelijk stremming aanwezig was, kan dat vervoer natuurlijk in de eerste plaats dat van ijlgoederen, wederom worden opgenomen. Bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn de vrijbiljetten van 10 tot en met 14 April a.s. niet geldig. De gunst-vrijbiljetten op de Staatsspoorwegen zjjn van 11 tot en met 14 April a.s. niet geldig. Noord-Hollandsche Tram. De dienst op de ljjnen der N. H. T. is weder ge heel hersteld. Ontslagen personeel. Van het personeel der afdeeling vervoer der Holl. Spoorweg Mij. zij» 86 personen die aan de staking heb ben deelgenomen, als ontslagen te beschouwen. He machinist Petter. Bekend was dat de machinist Petter, in dienst bjj de H. IJ. S. M., die wegens zijn gezondheidstoestand te Laag-Soeren verpleegd wordt, toch te Amsterdam vertoefd heeft om met Comité van Verweer te beraadslagen. Het li.blad deelt mede, dat hij naar Laag-Soeren wilde terngkeeren en reeds in den trein zat, toen hij daarin gezien werd door een der hoofdambtenaron der Maat schappij, die hem .vroeg nit den waggon te stappen, en hem zeido, dat de Maatschappij hem wel naar Liag Soeren had gezonden voor herstel, doch niet om te Amsterdam meetings bij te wonen. Toen deze nmbte aar aan Petter vroeg of hij ook medegestaakt zon hebben, luidde het antwoord bevestigend. Daarop is Petter dadelijk uit den dienst der Maatschappij ontslagen en door de militairen buiten het Stations gebouw gebracht. Volgens het N. v. d. D. is Petter niet ontslagen. Hem werd alleen een berisping toegediend. Te Amsterdam bleef alles rustig. In het Bak kersbedrijf werd de arbeid grootendeels hervat. De staking aan de gasfabriek had tot gevolg, dat niet alle lantaarns werden aangestoken, en men vooral in groote gemeente- gebouwen en magazijnen met deze verlichting zoo spaarzaam mogelijk was. Bij het opsteken der lantaarns, dat onder militaire bescherming geschiedde, werd betrekkelijk weinig overlast ondervonden van de stakende arbeiders De reinigingsdienst heeft nog 't meest van de staking te Ijjden. De straten werden niet geveegd en de ge volgen kon men duidelijk waarnemen, vooral in de volksbuurten, in de Jodenwijken en in de Jordaan, waar het zuil z eh ophoopte en allerlei af val de straat bedekte. Het tijdeljjk Liernnrstelsel kon niet meer bediend wor den, aangezien er werkkrachten ontbraken. Aan het pompstation werd onder militaire bewaking doorgewerkt. Van het personeel der Reiniging staakte ongeveer deel. Van de 80 vuilniswagens konden niet meer dan een 12-tal uitrijden. Dit geschiedde, nadat sommigen eenige bemoeilijking van het, publiek hadden ondervonden, onder begeleid,Dg van huzaren. Bjj Rotterdam heeft een droevig ongeval plaats gehad. Langs de spoorbaan uit de richting IJ-elmonde kwamen vier mannen. Niettegenstaande de herhaald-waarschuwin gen van de aldaar gestationneerde schildwachten hieven de mannen doorloupen, waarop door een der schildwachts geschoten werd, met het droevig gevolg, dat een man neerviel. De getroffene bleek te zijn de 53-jarige wegwerker Aloertus De Jong, wonende aan de Oranjeboomstraat 201 de kogel is hem dwars door het hoofd gegaan. De man was direct dood. Het ongeval bleek geheel en al te wijten te zijn aan roekeloosheid der arbeiders zeiven. De Jong had met een andeien arbeider tot twaalf uur gewerkt aan het station IJs lm rnde en keerde nu huiswaarts, waarbij de beide manuen die hem zouden aflossen, hem een eind nuiswaarts geleidden. Zij wisten dat daar schildwacb'en geposteerd waren en dat zij zich op verboden terrein b-von len. De J ng had zich evengoed langs den straatweg naar huis kneuen begeven. De omgekomene was een oppassend en geacht man bij heelt eenige volwassen kinderen. Den 8 werd te Rotterdam een drukbezochte samen- kom-r gehouden, waarin Holsdingen, Spiekman, Samson eu Herin.,D8 het woord voerden Beweerd werd, dal de zaak der stakingen goed slond, want dat die niet opeens kon viikregen worden en overleg me' plaatselijke comi ó's nood g was. Ook nadat de Tweede Kamer de wetten h' eft aauge- nomin, zeide een der sprekers, moet, zoolang zjj nog niet in bet «Staatsblad' staan, de strijd worden soort- gezet, zonder wanordelijkheden. Hermans is van meening, dat het volk nog lang niet genoe bewnst is van zjjn zaak. Ten slotte werd door de vergadering beloof 1, dat allen hnn woord zonden gestand doen en niet aan het w»rk gaan óóidat het Comité daartoe bevel geeft. Te 's Kravenhage is de toestand over het alge meen mstig Ook te Haarlem werd in enkele bedrjj ven en faörieken het werk hervat. Van zeer verschillende plaatsen in ons land komen soortgeljjke belichten STAKING? Gemeente-werklieden. Amsterdam. In Plancios waren gisteravond vergaderd de stakende gemeente-werklieden van telephoon, hydraulische inrichting, reiniging, gasfabriekea, straten makers en 92 losse werklieden van de Gemeentetram.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1