Indische Penkrassen. Buitenland. Nederland. EUtGEji AKD. De liberale partjj heeft by de aauvnlliugs verkiezing van het Lagerhuis te Camborne een groote triomf behaald. De liberale candidaat Sir Wil frid Lawson werd gekozen met 3558 stemmen, de Unio nistische candidaat had 2869 stemmen. De verkiezing had plaats ter vervanging van den li beralen afgevaardigde W. Sproston Caine, maar de nn gekozen candidaat was bekend om zijne sympathie voor de Boeren, en werd om deze gevoelens door niemand minder dan Chamberlain, genoemd »oen man, die ver rader werd van zijn land." Aan de «Standard" wordt uit Johannesburg gemeld, dat lord Milner twee maanden vacantie naar Engeland nemen zal in Augustus en September. Hij ziet er zeer afgemat en slecht nit. MACK DOMUS. De toestand in Macedonië blijft ernstig. Men hoopt, dat de Albaneezen tot onderhande lingen bereid zijn, maar gebleken is daarvan nog niets. Uit Sofia wordt aan de Times" gemeld, dat de Re geering van Bulgarije op den aandrang van Rusland en Oostenrijk, om de grenzen beter te bewaken, antwoordde, dat de ophooping van nog meer troepen aan de grens Tnrkije's argwaan zon opwekken. De Russische consul, die onlangs gewond werd bij een gevecht van de Turken met de Albaneezen, is overleden. MAROKKO. De „Standard" ontvangt uit Gibraltar het bericht uit gezaghebbende bron dat de toestand on gunstig is voor den Sultan. Zjjn oom Arafa trok naar de Algiersche grenssedert is niets meer van hem ge hoord. Zijn oom Amrani poogde de Riff-kabylen tot de partij van den Sultan over te halen doch dit mislukte. De minister van oorlog, Menebhi, behaalde een voordeel tje op den Pretendent, doch liet dit ongebruikt. De Sul tan beseft, den ernst van den toestand niet en meent, dat de opstand onbeteekend is. Ken ontploffing. Te Canton had in het Arsenaal een ontploffing plaats in het buskrnitmagazijn naar gemeld wordt zijn 1500 menschen gedood. 8 takings wetten. H. M. de Koningin heeft den 11 de Stakingswetten bekrachtigd, zoodat die nog dienzelfden dag in een buiten gewoon nummer der «Staats-Conrant" werden afge kondigd. Benoeming. Bij kon. besl is benoemd tot gedelegeerde der Nederlandsche Regeering op het in April to Rome te houden 7de internationaal congres voor landbouw D. F. A. Baudnin te 's-Gravenhage. oud-voorzitter der Holland- sche Maatschappij van Landbouw en eerevoorzitter van de internationale commissie voor landbouwcongressen, Edam. De Vo rzitter der Vereeniging van den „Moorder IJ- en Zeedijk", de het-r D. F. Pont, legt die betrekking neder, wijl hij zich eerlang vestigt te Apeldoorn. Tot hoofdingeland van den Zuid Folder, is ge kozen de heer J. Out. Veemarkt. De groote voorjaarsveemarkt te Hoorn zal ge- honden worden op Woensdag 29 April. Stakingsgevolgen I Schagen, In den morgen van den 13 werd door den spoorwegarbeider Hartman bij diens inspectie van zijn baanvak vóór de komst van den eersten trein, nabij de Keins, tnsschen paal 17 en 18, een dwarsligger over de rails gevouden en een doorgezaagde telegraafpaal, mede liggende over de spoorlijn. Van een en ander werd oogenblikkeljjk kennis gegeve i aan de bevoegde autori teiten. KIJp. Voor het onderhoud der gemeente-eigen dommen voor 1903 is bij aanbesteding ingeschreven voor timmer- en metselwerk door de heeren Hamer, de Groot en Legait voor f 290 en door den heer Raiter voor Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. V 7 Maart waren alle passagiers reeds vroeg aan dek. We zonden Gibraltar passeeren Het was het prachtigste weör van de wereld en een lekker zuidelijk zonnetje glansde aan een aznurblauwen hemel. Tal van brninviaschen -.de boer met zijn varkens zooais de zeeman ze betitelt, sprongen en darklden om' het schip, tot groot vermaak onzer soldaten vooruit op den bak. Tegen zeven uur in den morgen vertoonde zich eindelijk de langverwachte hooge kust van het zuidelijkst puntje van Euiopa en ook flauw in de verte het Afri- kaansche strand. Het zijn de kapen Trafalgar en Tarifa aan bakboord en Kaap Spartel aan stuurboordzijde. Vooral zij, die voor het eerst deze zeereis meèmaakten geraakten geweldig onder den indruk, 't Is dan ook werkelijk een heerlijk mooi schouwspel voor ons allen gewend als we zijn aan de eentonig lage vlakten ginds in Holland. 6 Tal van schoeners, brikken en barken gaan ons voorbij en stofieeren zeer schilderachtig *de straatdie wij nn instoomen. Zoo ontmoeten we o.a. het stoomschip Eleonora van de Firma Muller en Co. te Rotterdam en een voor ons onbekenden driemastschoener beide varende onder Nederlandsche vlag. Een salnot wordt gewisseld door net strgken der driekleur en wij passagiers wuiven op- gewonden met zakdoeken onze landgenootsn toe. Och, er zijn er zoo velen in den tegenwoordigen tijd, die durven spotten met heiige gevoelens als vaderlands- liefde, die er zoo ondoordacht op stoflen, dat ze boven dergelijke bekrompenheden verheven zijnIk zou hen echter wel eens willen zien, hier op zee, op een schip, wanneer daar plotseling het dierbaar rood-wit-blauw dundoek zichtbaar wordt en alles naar de verschansing vhegt onder den bigden uitroep van »een Hollander I een Hollander!" Men behoeft volstrekt niet Jaag op f 932. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Het schilderwerk werd opgedragen aan den heer W. Spaarman voor f184. Ii. van de Vjjzel. f St. Pankras. Na een langdurig lijden overleed heden (2de Paaschdag) alhier, in den ouderdom van 65 jaar, de heer L. van de Vijzel, burgemeester dezer ge meente, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, Pen ningmeester van Geestmer-Ambacht en Secretaris van verschillende kleinere polders. an 1861 tot 1891 was de overledene werkzaam als hoofd der openbare school in deze gemeente en werd toen naar den wensch der gemeentenaren als hoofd der gemeente benoemd. Had de heer van de Vijzel als onderwijzer de liefde van leerlingen en ouders verworven, als hoofd der ge meente was hij in den waren zin des woords de «Bor- gervaderHulpvaardig als hij was, was hij de vraag baak van rijk en arm, niets was hem te veel, wanneer hij, wien ook, van dienst kon zijn. Aan eenvond en vriendelijkheid paarde de beminde man eene hooge mate van verdraagzaamheid jegens iedereen, onverschillig van welke godsdienstige of politieke richting! En het was vooral ook deze eigenschap, welke hem zoo uitnemend te stade kwam in eene gemeente als deze, waar de vrijzinnige en de rechtzinnige richtiDg nagenoeg even sterk vertegenwoordigd zijn. Toch kwam hij vrij voor zjjne meeniug nit en was hij jaren lang president der liberale kiesvereeniging aan den Langendijk, hij zag er niet tegen op om met een poli- tieken tegenstander den degen te kruisen, doch kwetsen deed hjj nimmer. Hoe zjjn gemeentenaren deze verdraagzaamheid waar deerden, kwam schitterend nit by zijne verkiezing voor de Prov. Staten, toen zonder uitzondering alle kiezers in deze gemeente hnn stem op hem hadden uitgebracht, wat zeker wel als eene groote zeldzaamheid mag worden aangemerkt. Groot was tijdens zjjne langdurige ziekte de belang stelling. Ook nit naburige gemeenten kwam er veel be zoek en hoeveel pijn hij ook leed, hoe benauwdheden hem ook kwelden, van korzeligheid was geen sprake, zijne gewone vriendelijkheid bleef hem bij. De hnlp van een echtgenoote moest hij in zijn lijden ontberen. Zijn trouwe gads, die ook in zoo hooge mate de liefde van hare dorpsgenooten had verworven, werd hem twee jaren geleden door den dood ontrukt. Doch zijne trouwe dienstbode, die gedurende 23 jaren lief en leed met haar meester en meesteres heelt gedeeld, wist door eene voorbeeldige verpleging veel lyden te verzachten. Met weemoed staren wy onzen braven burgervader na. Hij heeft ons door zijn voorbeeld geleerd, hoe wij moeton leven om elkander het leven aangenaam te maken. Laten wij trachten dat, voorbeeld te volgen. Oudkarspel. Het beslnit van den Raad der ge meente Znid-Scharwonde, om tot gedeeltelijke slooping van den kerktoren etc. aldaar, over te gaan, wordt niet met algemeene ingenomenheid begroet. Door 154 personen uit die gemeente, is aan Ged. Staten van Noord- Holland verzocht, het desbetreffend beslnit, niet goed te keuren. Sybekarspel. De gemeenteraad benoemde in zjjne zitting van 11 dezer tot onderwijzeres aan de school te Benningbroek, Mejuffrouw A. M. Welbergen, tijdelyk werk zaam aan de openbare lagere school te Wognnm. Warmenhuizen. Onze plaatsgenoot J. de Geus Kz. behaalde dezer dagen te Haarlem het diploma voor hoefbeslag; eene welverdiende belooning voor de getrot seerde, dikwijls moeielijke reizen in den winter van hier nit naar Haarlem. De belooningen van de postboden alhier zijn met ingang van 1 April behoorlijk verhoogd, respectievelijk met 1 60 en f 85 per jaar en 20 ct. per dag. De kiezerslijst is nier vastgesteld met een getal van 305 kiezers tegen 275 op de vorige lijst; er komen 41 loon- woning- en spaarbankkiezers op voor. Stompetoren. De uitvoering der Za'g/ereeniging Vriendschap" en van de zangschool »Hot vergeet mij nietje" op 12 dezer is uitnemend geslaagd en den leden met hnn wakkeren Directeur mag een woord van lof andere naties neer te zien, men kan het goede in den vreemde waardeeren en zelfs gaan begrjjpen, dat wy, Nederlanders, in veel, zeer veel nog ton achter zjjn, doch bij dat alles houde men steeds en overal het vaderland hoog 1 Zekerwij hebben onzen onden roem overleefd we zgn niet meer wat wij waren, onze vlag is niet langer de schrik van den oceaan doch zij wordt gelukkig nog steeds geëerd. Treffend bleek het nn weör in de Straat van Gibraltar, toen een Dnitsche mailboot ons voorbij stoomde en het eerst met de vlag salueerde. Uit dit salnnt van dien vertegenwoordiger onzer machtige oostelijke naburen spreekt duidelijk de oprechte erkenning van onze vroegere grootheid op zee. We zijn thans midden in tde straatAan stuur boord (rechts) bemerken wij een ontzettende rots op de Afrikaansche kustdit is de z.g. Apenbergterwijl om 8 nur 50 v.m. Gibraltar gepasseerd wordt. Met kjjkers gewap nd bewonderen wij de prachtige vestingwerkendie in de rotsmassa zjjn uitgehouwen en nog vrij wel als onneembaar worden beschouwd. Honderden vuurmonden, onzichtbaar opgesteld, verdedi gen hier, zoo noodig, den toegang tot de Middellandsche Zee en men moet wel tot de erkenning komen, dat de Engelschman er bijzonder goed slag van heeft, om zich op een voordeelig punt te nestelen. Van die steile rotsen heeft hij zich met Hollands hnlp meester gemaakt, om ze daarna vrij handig voor zich zelf te behouden. En thans nemen wij afscheid van den Atlantischen Oceaan en gaan we weer in noordelijke richting. Byna den geheelen dag genoten wjj van de Spaansche kust, een reeks van bergen grillig en woest van vorm. Nn en dan zagen wg de witte huisjes opgebouwd tegen de hellingen en ook de hooge vunrtorens, die 's nachts den koers moeten wijzen. De zee is als een spiegel zoo glad. Lucht en licht zjjn hier helderder, zuiverder, zachter. We zijn ais in een betere wereld verplaatstgevoelen ons op de 'liefe- ljjke blauwe wateren der groote binnenzee gelukkiger dan unders. Van die mooie gelegenheid moeten we profiteeren niet worden onthouden. Trouwens het flink opgekomen publiek, de bijvalsbetuigingen alsmede de warme woorden van waardeeriDg door een der aanwezigen na afloop, het gezelschap toegesproken, zijn bewijzen dat het werken en streven van «Vriendschap" op prijs wordt gesteld. Een welgemeende raad aan het adres van een paar jongelui, die blijkbaar voor znlk een uitvoering mets gevoelen is hier niet misplaatst. Laten zulke jongens bij dergelijke uitvoeringen thuis bljjven, zij znllen het publiek en de werkende leden veel ergernis besparen en de kans missen om buiten het lokaal te worden gezet. Stompetoren. Voor de aanbesteding van den pol der Schermeer, gehouden op 11 dezer, waren de volgende inschrgvingen: Voor 800 M3. grint, G. Ondakker te Dord recht, f 1.82 per M3. gegund. P. Messelaar te Alk maar, f 1.94 per M3. H. Broekmenlen te Kerkdriel, f 1.95 per M3. C. Schipper te Amsterdam, f 1.99 per M3. W. F. Stoel Jz. te Alkmaar, f 2.17s per M3, Joh. Meinen te Kampen, f 2.30 per M3. Eene inschrijving voldeed niet aan het bestek. Voor 125000 straatsteenenP. Messelaar, te Alk maar, pare. 1merk no. 1 P M f 19.25 per 1000 gegund, merk no. 2 P M f 18, perc. 2, merk no. 1 P M f20.25, merk no. 2 P M f 19, merk no. 3 P M f 18.50, C. de Wild te Alkmaar perc. 1, merk C D W f 18, perc. 2, merk C D W f 18.60 gegund. D. v. d. Werf Gz. te Bolsward perc. i, merk D. v. d. W. Gz. f 17.84. Eene inschrijving voldeed niet aan het bestek. Ma de opheffing der Staking. Het bericht in ons vorig nummer, waarin de toe stand te Amsterdam als zoo onrustig werd beschreven, dat vermoedelijk de staat van beleg zon worden afge kondigd, is gelnkkig niet juist geweest. Wel heerschte er eene opgewonden stemming en de onderlinge verdeeld heid der vak-organisaties was oorzaak dat door de mili taire autoriteiten strengere instructies werden uitgevaar digd en maatregelen genomen om zoo noodig het garni zoen nit te breiden, maar de verontruste gemoederen zgn van zelve weder tot kalmte gekomen en het krachtig in8rÜPeI1 der militaire macht is gelukkig niet noodig geweest. Dat er echter menig hartig woord is gevallen tnsschen het Comité van Verweer en besturen van verscheidene bonden, daarvan getuigde eene vergadering van die ver schillende besturen, waarin het Comité van Verweer ver antwoording zon afleggen van zijn handelingen tegenover de aangesloten organisatie. Op deze vergadering die den gansehen nacht van Zaterdag tot Zondagmorgen half zeven voortduurde, ging het zeer heftig toe. Een eenig- zius uitvoerig verslag kan niet worden gegeven daar alleen aan verslaggevers van »Het Volk", »Het Volks dagblad" en »De Vrije Socialist" toegang was verleend. De heer Domela Nienwenhnis was ook tegenwoordig en het was op zijn advies dat besloten werd geen nienw comité tot voortzetting der staking te vormen. De handelwijze van het comité werd door het meeren- deel der aangesloten vereenigingen op kraBse wijze veroor deeld. Dat de houding van het pnbiiek tegen het comité niet zeer vriendschappelijk was, blijkt wel tot het feit, dat Vrijdag bij de vergadering in het Paleis van Volksvlijt de heeren van het Comité zich zoo ongerust gevoelden over de stemming die ten hnnnen opzichte onder een deel der vergaderden heerschte, dat zij telephonisch om «militaire bescherming" vroegen I Te Rotterdam zijn den ]11 vergaderingen ge- houdeo, waarin het plaatseljjk Comité van Verweer op helderingen zon geven. Veel bijzonders werd, door de sprekers niet meegedeeld, maar betoogd werd dat al was de strijd verloren, de oorzaak daarvan niet bij de leiders gezocht moet worden, gezocht by andere, voornamelijk bij de cprniende kapitalistische pers. Men veronderstelde tevens dat niemand nit de vergadering dit mislukken zon wijten aan de verschilonde sprekers, omdat, nietwaar, deze slechts hadden uitgevoerd wat de werklieden wensch- ten en men had te goeder tronw gemeend in dier belang te handelen. Immers men moest doen wat gedaan is, het zon een oneer geweest zgn zich zonder verweer neer te leggen bij de dwang wetten. Alie sprekers wiren inmiddels de meening toegedaan dat, mocht de strijd geen direct resultaat hebben opge- om nader met ons drijvend stoomhotel kennis te maken. Het is maar een prachtig schip, die Koning Willem 11" der Maatschappij Nederlandvoorzien van alle moge lijke gemakken als goed geventileerde ruime salons rookkamers flinke hnttenbadkamerseen hensche kapperswinkel een bakkerij een slachtery vries- en koelkamers enz. enz. In 1900 liep de Koning Willem 11" te Rotterdam van stapel en hij doet de bekende Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw «Feijenoord" alle eer aan. Zij behoort tot het nieuwste type mail- booten evenals de Koning Willem 1"de Koning Willem 111" en de Oranje". Ons huis is 120 Meter lang en heeftin het midden gemeten een breedte van 14 Meter, terwijl het 8,6 Meter diep is en een inhoud heeft van 4291 ton. Een aardig boo je dus, al zagen we in de dokken van Southampton nog veel grootere zeemonsters. Het schip is geheel electrisch verlicht, wat het brandgevaar zeer vermindert. Ook de toplicdten in de masten de zij- en kompaslichten en de lichten by de stuur- en machinetelegraaf worden electrisch ont stoken. Een prachtstuk van een machine met vier cy linders geeft ons schuitje oen snelheid van 14 Engalsche mylen per nar (een mijl is 1825 Meter). De bemanning bestaat nit 98 koppen en men vindt daaronder behalve de scheepsofficieren, matrozen, tstokers eu tremmers o. a. nog een bakker een slagereen timmerman, een smid, een ziekenvader, een kapper, de noodige Inlandsche bedienden, koks enz. enz. Een lang en breed promenadedek" verbindt de 1ste en 2de klasse, waarin plaats is voor totaal 120 passagiers. Het grootste deel van dat wandeldek is geheel tegen zon en regen beschutwant vooruit heeft men boven de 2de klasse de z.g. »brug,'t die boven het midden schipin een sloependek zich verlengt. Op dit sloependek vindt men o.a. zoowel aan bak- als aan stuurboordzijde vier stalen sloepen, die elk 45 man knnnen opnemen en naar wij van harte hopen en vertrouwen nooit of nimmer znllen noodig zgn. Ze zgn intusschen van alles voorzien wat bij een schipbreuk te pas zon knnnen komen. r

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2