Veiling van vaste goederen, Kantongerecht te Alkmaar. Veehandel In Friesland. Op de jongste markten veel aanvoer van melk- en kalfkoeien. Er waren vele vreemde kooplieden aanwezig. Eerst ging de handel niet bijzonder vlag; de staking deed nog haren invloed gelden maar al spoedig trad een flinke handel in, met stevige prijzen. Door de spoor- en tramwegmaatschappijen was voor veetreinen gezorgd de verzending liet niets te wenschen over. Op de jaarmarkten, welke op het platteland begonnen zijn, was de stemming in de eerste dagen -c-rij lnsteloos, doch deze is thans ook beter geworden. Er werd door dé vreemde kooplieden vooral eerste kwaliteit vee gekocht. Vette koeien met goeden aanvoer vrijwel in één doen. Vètte kalveren met goeden handel, mede een gevolg van niet grooten aanvoer. Nuchtere kalveren met behoorlijken handel en vrij vaste prijzen. Wolvee, met niet grooten aanvoer, goede aanvoer. Naar lammeren nog weinig vraag, dit vee is nog te jong. Vette va kens, met niet grooten aanvoer, goed in prijs. Ook LondeDScbe biggen voor export wol gewild. Na het weder zeer koud is en do graslanden niet vooruitgaan, is de handel er in de laatste dagen niet beter op geworden vooral niet op de voorjaarsmarkten in de verschillende dorpen. De aanvoer was: 1700 melk- eu kalf koeien, 250 vette koeien, 250 vette kalveren 1000 nnchtere kalveren, 900 schapen en lammeren 90 Vette varkens 500 vette big gen 300 magere varkens 800 jonge biggen. De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 287231 ct., 2e kwal. 25—28 ct., 3e kwal. 22—24 ct., stieren voor de slachtbank 22—26 et., vette kalveren 25—35 ct., vette schapen 22—25 ct., vette varkens 19j—21 ct., Londensche biggen 19—20 ct., per kilo, melk-en kalf koeien f 125—f 260, pinken f 50—f 75, nuchtere kalve ren f 6.—f 10J, weideschapen f 19 f 23, magere var kens f 38—f 48, jonge biggen f 1.15f 1.50 per week. (N. v. d, D.) Overreden. Te Ulsse is de heer G. B hoofd der school te Assendelft, die met de Paaschvacantie bij een familielid vertoefde, bij het afspringen van de stoomtram daar onder geraakt en overreden. Hij werd zeer ernstig aan den voet gewond en is ter verpleging opgenomen in het Akamisch Ziekenhuis te Leiden Nabij Ftten (N.-Br.), heeft men den 16 naast een gebroken rijwiel, voor dood op den weg gevonden, den heer I. van Ginneken, bierbrouwer. In het gasthuis te Etten, waarheen hij terstond ver voerd werd bleek, dat hy aan het hoofd levensgevaarlijk gewond was. Zijn toestand is bedenkelijk. Des avonds was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. Benoemd tot kerkvoogd te Oudcarspel, de heer H. Hart Cz. Tengevolge bedanking van den heer Jb. Pranger als kerkvoogdwerd in zjjne plaats gekozen de heer A. Kroon Pz. Itoinpetorcn. Door da afdeeling Scharmeer der Hollandsche Maatechappjj van Landbouw hiertoe uitge noodigd, hield Dr. Schejj, zuivelconsulent voor Noord holland, den 16 dezer eene lezing over het onderwerp «Uitbetaling van melk naar gehalte." Na te hebben ge wtzen op het belangrijke waardeverschil in onderschei dene soorten van melk, gebleken uit deugdelijk genomen proeven, deed spreker uitkomen, hoe de aitbetaling van melk per kilo, bij levering aan zuivelfabrieken, tot onbillijkheid aanleiding geeft en soms tot kwade prak tijken. In Friesland, waar de melk bij de leverantie aan de bestaande boterfabrieken naar gehalte wordt uitbe taald is men er dan ook voor klaar om de koeien, die minderwaardige melk geven, van de hand te doen en het zon dus knnnen gebeuren, dat die voor Noordhol land, waar men tot dasver niet veel met die gehalte bepaling op heeft, werden aangekocht. Hoe men tot eene vrij goede waardebepaling komt, het onderzoek naar het schreeft Dat had juist de verkeerde uitwerking, want daardoor kreeg ik zin om een storm bij te wonen, en nu begin ik die sage hoe langer hoe interessanter te vinden. Ik voel mij wel niet thuis in die «droom- en tooversferen", zooals prins Alfred 't noemt, maar echte tooverkracht oefent ook invloed op ongeloovigen. Mis schien is Thor wel galant en laat hij mij iets prettigers lezen dan je vriend Mijn hemel, Bernhard, ge trekt een gezicht om bang voor te worden 1 Men is niet veilig meer in je nabijheid, geloof ik. Maar ge zult toch wel genadig toestaan, dat ik vast een pand meeneem Zjj boog zich over het mos, dat met zijn donker groen welig onder om de rots groeide, en wilde iets daarvan losmaken, maar nu greep Bernhard haar bjj de hand en trok haar terng. «Blijf af I'* viel hij driftig tegen baar nit. «Baak dien steen niet aan 1 't Zijn bloedige runen, die daar geschre ven staan hier op deze plek stierf mijn vader!" Een balt onderdrukte kreet ontsnapte het jonge meisje, dat ontsteld achteruitweek. «Oom Joachim «Ja Daar op het mos lag hij, badende in zijn bloed de gebroken oogen opgeslagen die teekens waren het laatste wat hij heeft gezien 1" «En eu zegt ge mij dat eerst?' vroeg Sylvia met stokkenden adem. «Omdat gij 't mij hebt afgedwongen. Wilt ge nu nog daarmee spotten Sylvia was bleek geworden. Langzaam en beschroomd week zij nog verder achteruit. «En mijn vader weet bij 't «Neen. Hij woet alleen, dat zijn broer op hot kerk hof to Raansdal begraven ligt. Alleen Harald Thorvik en ik kennen deze plek wij hebben hem opgenomen en den berg afgedragen." «Ja, ik weet 't wel, hij had een ongeluk met zijn ge weer, toen hjj op de jacht was," zeide Sylvia zacht. «Waart ge er bij, toen 't gebeurde Bernhard schudde somber en ontkennend het hoofd en wendde zich af. 't Scheen hem al te beronwen, dat hij zich in zijn opg-wondenheid die bekentenis had laten ontvallen «Neen 1 Ik zwierf daar beneden in het bosch met mijn buks rond. Harald ging hoogerop naar Isdal, en toen kwam hij aansnellen en riep mij bij een doode 1" Dit kwam den jongen man halfluid en onwillig over de lippen, alsof elk wuord hem moeite kostte, maar wat daarin doorschemerde, was geen droefheid, maar dofle wrok. Tien jaren waren verloopen, sinds het «afgods gehalte der melk, alsmede de berekening voor de uitbe taling werd door spr. vervolgens behandeld, terwijl een door spr. uitgegeven werkje, dat hierover alle inlichtin gen geeft, aan de besturen der kaasfabrieken zal worden toegezonden. De bespreking van het. voor deze omgeving zoo be langrijke onderwerp werd mot aandacht gevolgd en wij twijfelen niet of de heer Scheij zal weldra ervaren, dat zijn betoog praktische gevolgen heeft. door den Notaris VAN TOORNEN BURG H te Alkmaar, 14 April 19'j3. Woonhuis met erf eu tnin te Alkmaar, aan de Tous- samtstraat, No. 22, kad. sectie F, No. 1357, groot 98 c.A. Str. D. Balder Dzn. f 2210, Woouhnis met erf en tnin daarnaast, No. 24, kad, sectie F, No. 1356, groot 97 c.A. Str. C. Mooijman f 2320, De afslag blijft bepaald op Dinsdag 21 April a.s., 7 uur, in het café «het Langedjjker Welvaren", aan de Kraanbnurt te Alkmaar. Zitting van 17 April 1903. H. N., Castricum, en P. B., Uitgeest, overtreding leerplichtwet, de le f 2 boete of 2 dagen hecht,, de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. J. V. Ez., Egmond aan Zee, konjjneudelven, f 3 boete of 3 dagen hecht. P. O. Hz., H. S. Gz. en M. P. Jz., Egmond aan Zee, jachtwetovertreding, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 1.50 boete of 2 dagen heeht,, de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht. M. v. G., Amsterdam, P. D., Alkmaar, en R. V., Broek op Langeoijk politie-overtreding, de le en 3e ieder f 2 boete of 1 dag hecht., de 2e f 0 50 boete of 1 dag hecht. 0. C. Hz., J. V. Gz. en E. Z. Pz., Egmond aan Zee, overtreding art. 461, wetb. v. Strafrecht., de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 2.50 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 1.50 boete of 2 dagen hecht. W. G. Hz., C. K. Az., E. G. Hz„ T. G. Az., G. B. Jz., W. G. Jz., C. Z. Ez., H. S. Gz., W. Z. Jz., A. S. Tz. en G. Z. Cz., Egmond aan Zee, strooperij, de le, 2e en 3e ieder f 4 boete of 4 dagen hecht., de 4e, 5e en 6e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 7e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 8e f 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 9e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 10e f 2.50 boete of 2 dagen hecht., de lie f 1 boete of 1 dag hecht. Uitgeest. Getrouwd. 8 Mit. Jan Bakker en Guurtje de Jongh. Geboren. 6 Mrt. Jacob, z. van Dirk Oudhuizen en Maartje Koeman. 7 Pieter, z. van Pieter de Goede en Elisabeth Hoeben. 8 Antje, d. van Klaas Blokker en Elisabeth Luijt. 27 Dirk, z. van Jan Twisk en Trijntje Blokker. 28 Grietje, d. van Klaas Smit en Aagje Harrevelt. 30 Cornelis, z. van Jan Dobber en Maartje Bns. 31 Bazilius, z. van Hermanns Zonjee en Johanna Groen. Overleden. 2 Mrt. Johannes, z. van Klaas Daan, 2 j. 13 Jansje Nnjjens, echtgen. van Leendert Berk hout, 54 j. 17 Grietje, d. van Klaas Bloedjes, 7 m. 24 Maria Klasina, d. van wijlen Klaas Rozemeijer en Neeltje Tromp, 6 m. beeld" van den knaap was verbrijzeld, sinds hij vernam dat zijn vader, die voor hem alles was geweest, hem vrijwillig verlaten, hem alleen achtergelaten had hij was 't nog altijd niet te boven gekomen. Al lnider en luider klonk het bruisen en klateren van den waterval, 'het gernisch van de Raan in de diepte. De wind, die tot dusver slechts de wolken voortgedreven en rondom de bergtoppen gewaaid had, drong nn het dal binnen en streek gierend en fluitend langs de rots wanden. De woestenij in het rond, straks zoo stil en zoo doodsch, verkreeg een wonderlijk leven, 't Was, alsof allerlei geestenstemmen fluisterden Jfcusschen al dat schui men en bruisen en klateren door een woest, huive ringwekkend koor, even geheimzinnig en dreigend als die oede tooverteekens daar op den rnnensteen. Bernhard stond nog altijd half afgewend, de armen over elkander geslagen. Hém waren die stemmen niet onbekend, hij had ze menigmaal vernomen, als hij de plek bezocht, waar zijn vader was gestorven, maar ook Sylvia hoorde ze thans, Met inwendige ontroering en angst eu toch onweerstaanbaar geboeid, luisterde zij naar die onbepaalde geluiden, die in een vreemde, nooit ge hoorde taal tot haar schenen te spreken. Er lag iets be schroomds, iets beklemds in den toon van haar stem, toen zij het gesprek hervatte. «En heeft hij alleen moeten sterven Hebt ge in zijn laatste oogenbhkken niet eens bij hem knnnen zijn Bernhard beet zich op de lippen. Die woorden werden zonder eenige bijgedachte geuit, maar voor hem waren ze een foltering, evenals dat gansche gesprek. Ten koste van eiken prijs wilde hij daaraan een eind maken, en zoo nam hij zjjn toevlucht weer tot zijn oude barschheid. «Zwijg daarvan 1" zeide hg op knorrigen. toon. «Gij hebt hem immers eens gekend wat kan 't je dus schelen hoe hij stierf?" «Zou mij dat niet knnnen schelen? Hij was de eeaige broer van mijn vader «En een vogelvrijverklaardeeen bannelingwiens naam in de familie slechts genoemd weid als dien van een verworpeling 1 Dat zal je vader je toch wel verteld hebben. Hij ging o zoo beminnelijk om met dien eenigen broer Hjj was 't die den jongen driftkop met zijn on stuimig verlangen naar viijheid binden en tiranuisseren wilde op dat stille, eentonige Gnntersberg, die hem tot dat ODgelnkkig huweljjk dwong, die de ouders altijd weer opnieuw tegen hun vroageren lieveling ophitste. Nu, hij heeft 't dan ook gedaan gekregen, hij heeft Koedijk. Getrouwd. 6 Mrt. Pieter Blokker en Cornelia Butter. Geboren. 14 Mrt. Pieter Jacobz. van Jan Lammerschaag en Maartje Boldewijn. 18 Marijtjed. van Jacob de Jong en Maartje Stammes. 25 Oatharina Maria, d. van Willem Hes en Maria Schoen. Overlod en. Pieter Stam Jacobszoon, echtgen. van Engeltje Bar- singsrhorn, 27 j. Zuidscharwoude. Ondertrouwd 20 Mrt. Jb. Zomer en C. Berkhonwer. J. Stekelbos en W. Kuiper. Getrouwd. 5 Mrt. S. de Boer en E. de Boer. Geboren, 1 Mrt. Guurtje. d. van P. Schoen en T. de Wit. 13 Theunis, z. van C. de Jong en P. Klinkert. 25 Aaltje, d. van C. Klingeier en W. IJven. Overleden. 2 Mrt. Pieter de Ruiter, 17 dagen. Harl ngcarspel. Ondertrouwd. 19 Mrt. Arien Mijts, te Oude Niedorp, en Jansje Pere boom, alhier. Geboren. 24 Mrt. Johannes, z. van Simon Jaspers en Jantje Koog, 29 Barend, z. van wijlen Jan Biesboer en Aafje Kistemaker. Simon, z. van Pieter Borst en Naatje Ligthart. O verleden. 26 Febr. Christina Bakker, echtgen. van Jacob Molenaar, 43 j., overl. te Amsterdam. 13 Mrt. Elizabeth Houtman, echtgen. van Willem Keesom, 70 3- Helloo. Ondertrouwd. 19 Mrt. Abraham Gerrit Adrianus Idenburg, wednr. van Petronella Gerardina vau Dokkum, te Utrecht, en Augustina Jacoba Sophia Pool, alhier, laat stelijk te Utrecht. 27 Dirk Aaij, te Ursem, en Trijntje Hardebol, alhier.- Geboren. 12 Mrt. Johanna Antonia, d. van Simon van Wetering en Maartje Zeegers. 19 Maria Oatharina, d. van Jacob Adrichem en Theodora de Wit. 27 Petrus, z. van Johannes Opdam en Aaltje Batter. 29 Alida Oatharina, d. van Simon de Geus en Jantje Wjjhenke. Overleden. 15 Mrt. Hendrik Ranzijn, echtgen. van- Teunisje Roo- zendaal, 47 j. en bijna 11 m. 18 Sara van der Kolf, echtgen. van Pieter Docter, eerder geh. gew. met Anke Dierdorp, 47 j. en ruim 10 m. Schoor 1. Geboren. 6 Mrt. Rejjer, z. van Pieter de Gens en Maartje Bas. 12 Jacobns, z. van Cornelis Modder en Guurtje Hofdjjk. 14 Floris, z. van Pieter Breed en Re'noutje Ruis. 21 Jacobus, z. van Cornelis Petras Bibo en Marga- retha de Waard. 27 Trijntje, d. van Arie Hoogvorst en Cornelia de Jong. Ondertrouwd en Getrouwd 13 en 26 Mrt. Pieter Greeuw en Neeltje Knoef. «Zeg niets van mijn vader!" viel Sylvia hem plotse ling driftig in de rede. «Hij heeft zijn best gedaan om zijn broer voor zijn land en familie te behouden, hij heeft dat ook bjj jon beproefd. Gij noch je vader hebt g e- w i 1 d, dat was jullie zaak, maar hém moogt ge daarom niets verwijten. D&t wil ik niet hooren 1" Bernhard zag haar het eerste oogenblik verbaasd aan, niet denkende dat zjj zoo krachtig partij zou kiezen. Nu lachte hij echter schamper. «Moet ik hem soms nog dankbaar zijn voor zijn «vader lijke" opleiding? Ik was een wilde, onafhankelijke jongen, aan de zee en tnsschen de bergen opgegroeid, ik kende geen bandon en geen muren. Hjj sloot mij op in de ge vangenis te Rotenbach, in dat model van een drilinrichting, waar wilde vogels desnoods met geweld tam werden ge maakt. Hjj zorgde wel, dat ik dat geweld mee te onder vinden kreeg, maar tam ben ik niet geworden, ik heb alleen leeren zwjjgen en wachten, totdat het uur van de vrjjheid voor mij was geslagen. Hjj heeft zich immers altjjd verbeeld almachtig te ziju. Iedereen wilde hjj den weg voorschrjjven, iedereen zjjn wil opdringen, maar mjjn vader en ik wjj lieten ons niet de wet stellen. Mjjn vader boog zich niet voor zjjn broer, die met zjjn hoog geprezen geestkracht de geheele familie regeerde, en ik buig mij niet voor den minister, die dit nu op nog grooter schaal voortzet en niet alleen zjjn eigen land, maar de halve wereld onder zjjn bestuur zou willen hebben. Bjjna heeft hij 't zoover gebracht. Overal in de wereld spreekt hij mee. Ja, ge kunt trotech zjjn op je vader!" 't Was een teugellooze uitbarsting vau wraakgiorigen toorn - een wraakneming voor de wreede spotternjjen van straks. Al waren zjj niet als zoodanig bedoeld, ze hadden hem als zoon tocb diep gekwetst. Na wilde hjj ook kwetsen, en dit gelukte maar al te goed. Sylvia hief driftig hot hoofd op. «O ja, ik ben trotsch op mjjn vader 1 Hjj heeft den naam Hohenfels wereldberoemd gemaakt, zoodat hij hem en zjjn geslacht lang zal overleven. Allen zien tot hem als tot hun leider op. Allen vertrouwen, volgen hem. Probeer 't eens, hem te baleedigeu het genoele land zal partjj voor hem kiezen. Ja, zeker ben ik recht trotsch en gelukkig zijn dochter te wezeu! Wat heeft jouw vader ooit in zijn leven gedaan, en gij wat zijt gjj hier in je Raansdal, waar ge leven en sterven wilt Wordt vervolgd. Drukkerjj v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 10