n JNederland. Kantongerecht te Alkmaar. €4-e vonden Ifoor werpen. Na het lynchen trok de menigte weder naar de gevan genis, eischende de invrijheidstelling van een blanke, die in hechtenis was, beschuldigd van mishandeling van een neger. In de hoop het volk te kalmeeren, werd de man in vrijheid gesteld, maar het middel hielp niet. Integendeel, een jacht op de negers begon en ten slotte werd een aanval gedaan op de wijk, waar de negers in hoofdzaak woonden. Vele hnizen werden in brand ge stoken. De politie was machteloos. Te Shreveport is onlangs eveneens een neger gelyncht. Hij werd beschuldigd van moord op een blanke vrouw. Achteraf is thans gebleken, dat de man volkomen on schuldig was. Het huis van President Hruger te Pretoria is voor 50.000 gulden verkocht aan den heer Eloff, schoonzoon van den president. hier al sinds 14 dagen vertoeft. Hoe deze lentebode met al die winterkou aan den kost komt, is onbegrijpelijk. MAWIFjKST. Door den Nat. Vrouwenraad is verspreid het volgende Manifest Utrecht, 15 April. Hegecrfngshalde aan de Miliciens. Van de rede, op 11 April j.l. door den Minister van Binnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer gehouden, is in de kazernes te Amsterkam een afdruk aange plakt. De wolverdiende hnlde was in deze termen vervat: Eindelijk zij 't mij vergund, namens de Regeering, volle instemming te betuigen met do woorden, gesproken door den geachten afgevaardigde uit Znidholland, den heer Vlielander Hein, gewijd aan onze soldaten. Terecht heeit hy ook aan hen gedacht, die door hun militieplicht nit hun rustigen arbeid werden opgeroepen, om voor de belangen van den Staat op te tredeo, en ook de Regee ring aarzelt niet hun hiermede openlijk een woord van warmen lof en ongeveinsde erkentelijkheid te brengen voor hun trouw en flinke plichtsbetrachting. Die trouw en die plichtsbetrachting bieden zells goede hope voor een mogelijke toekomst, als het vaderland in gevaar mocht komen en het leger geroepen zon worden naar de grenzen te trekken, 't Zijn dagen der eere voor het Nederlandsche leger geweest. Van alle zijden toch waren misdadige pogingen aange wend, om bij onze soldaten een gevoel van wrevel op te wekken, van ^ontevredenheid en onwil. En dat geschiedde te midden van een toestand, die uit den aard der zaak voor hen hinderlijk en lastig moest zijn. Om tweeërlei redenen. Vooreerst met het oog op de betrekkingen, die zij te huis achterlieten, en ten tweede in verband met het ^nietsdoen" in de kazerne, zooals 't heette. Van dien toostand werd misbruik gemaakt om te pogen hen tot plichtverzaking aan te zetten. Desniettemin is nu, na statistische opneming gebleken, dat van weigering tot opkomen men kan wel zeggen geen sprake is geweest j en dat, toen nauwelijks het oogenblik gekomen was, waarop onze soldaten uit hun moodelooze rust opgeroepen werden om actief op te treden, zij niet alleen in massa, maar ook waar ze op bun post alleen stonden, in niets hun trouw en plichtsbesef te kort schoot. Dit heeft voor het oogenblik ook zelfs aan de misdadige individuen ontzag ingeboezemd. Het Nederlandsche volk heeft daaraan de terugkeer van het gevoel van zekerheid te danken, en daarom is het niet te veel gezegd zoo ik hier verklaar, dat onze opgeroepen miliciens zich metter daad jegens het vaderland verdienstelijk hebben gemaakt. Oterlcek. De vereeniging Hulp bij Ziekte, die dezen winter nog al veel steun heeft moeten verleenen, mocht, tot hare groote blijdschap van iemand de som van honderd gulden ontvangen, om zoodoende haar kasgeld merkelijk te vergrooten. Het zangkoor Vriendschap'' heeft hare oefeningen weder aangevangen, en verblijdt zich in toeneming van haar ledental, zoodat op de eerste vergadering 13 dames en 6 heeren tegenwoordig waren. Mogen er nog velen zijn in de Schermer, die lust gevoelen, zich als werkend lid aan te sluiten, dan zal haar dertiende vereenigings jaar een vruchtbaar en schitterend jaar zijn. Wieringerwaard. Zooals te begrijpen is, doet het weer der laatste twee weken veel schade aan de bou werij, die er zeer goed voorstond. Ook het grasland is veel te nat. Spoedige milde zonneschijn is noodzakelijk, zoowel voor die gewassen die boven den grond staan als voor de pas gezaaide vruchten. Jammer ook voor de reputatie van de zwaluw, die Aan de Nederlandsche Werkgevers Natuurlijk is ook door ons vrouwen, vertegenwoor digende verschalende standen, richtingen, overtuigingen, die hier tezamen vormen 't Congres van den Nationalen Vrouwenraad, de week van 612 April met groote spanning gevolgd. We hebben tal van arbeiders in vele takken van bedrijf den strijd zien aanbinden we hebben hen dien zien verliezen. Zonder een oordeel te kunnen uitspreken, noch over 't besluit door u genomen, om de stakenden na het ver strijken van een zekeren termijn te ontslaan, noch over de feiten die daartoe aanleiding gaven, veroorloven we ons toch u 't volgende dringend in overweging te geven Bedenkt hoe moeiljjk - 't is in tijden van zóó groote beroering koel van hoofd te blijven, kalm van geest; altijd te kannen onderscheiden wijs beleid van dwaling' recht van onrecht. Bedenkt hoe welwillende tegemoetkoming uwerzijds thans weldadige ontspanning kan brengen, veel misver stand en verbittering kan wegnemen. Denkt ook vooral aan do ellende die de vrouwen en kinderen dier mannen bedreigt. Handelt zachtkens met hen." Neemt wie werken wil en op loyale wijze den arbeid hervatten wil, weer als arbeider op in uwe inrichtingen Namens den Vrouwenraad MARTINA KRAMERS, Secr, »lk kan u tot mijn spijt niet in uw eigen taal welkom heeten, freule van Hohenfels. Ge moet 't dus maar in de mijne voor lief nemen.'' Sylvia glimlachte. »Freule van Hohenfels Neen, Hil- dur, we zullen als aanstaande nic itjes toch niet zoo vor melijk zijn Ik verzoek je ten minste mij by myn voor- naam te noemen. Dit klonk niterst beminnelijk, en terwijl zij sprak, hield zy de oogen onafgewend op Hildnr's gelaat ge vestigd, die den blik kalm en ernstig beantwoordde. De jonge freule was dien dag geheel in het wit gekleed. Haar neteldoeksch kostuum scheen zeer eenvoudig en was eigenlijk toch zeer kostbaar door de fraaie kanten, waarmee 't bezet was. Hildnr zag dit wel is waar niet, haar ontbrak de maatstaf voor znlke toiletten maar zij zag dat mooie gezichtje onder het donkere haar, de groote, vochtig glinsterende oogen, al het bekoorlijke van die gansche verschijning en daar kwam 't op eens terng, dat onbestemd, beklemmend gevoel, dat zich het eerst bij de komst van Koen in baar binnenste had geopenbaard, het vermoeden, dat haar iets kwaads, iets vijandigs dreigdeen dat, wat daar voor haar stond, was toch zoo lief en innemend. Na verscheen ook Inga met de beide heeren maar haar viel 't niet moeilijk zich te doen verstaan, daar zij wel geen Dnitsch, maar even vloeiend Engelsch sprak als de prins en Sylvia, waarom Bernhard, die dit wist, hen in deze taal aan elkaar voorstelde. Al pratende, was het gezelschap bij den uitgang gekomen, waar het rijtuig stond. De knecht hield zich gereed om de leidsels aan zijn meester te overhandigen maar deze gaf hem een wenk, dat hij zou wachten, en zeide daarop vluchtig tot Bernhard »Ik ben dominee Eriksen eigenlijk nog een bezoek schnldig, en ook freule van Hohenfels zou hem graag leeren kennen. Mogen we soms vandaag »'t Zal ons veel genoegen doen, Hoogheid," was het beleefde antwoord, hoewel 't even stijf klonk als dat van Hildur sttaks. Wordt vervolgd. Overijselsche Hypotheekbank te Meventer. Bovengenoemde hypotheekbank, die het vorige jaar werd opgericht en in het vorige boekjaar (loopende over ruim 9 maanden) tot een bedrag van f 511.800 aan hypo theken sloot en tot een bedrag van f 503.800 aan pand brieven plaatste, geeft thans nit f500.000, 4 pCt pand brieven. De inschrijving zal plaats vinden op Vrijdag 1 Mei a.s. en is te Alkmaar opengesteld bij de firma De Lange en de Moraaz. Kiandbouwvertegenwoordlglng. Vanwege den Nederlandschen Bond van Landbouw vereenigmgen is den 22 te Haarlem eene vergadering gehou den, voornamelijk om te protesteeren tegen een artikel van den heer K. Reijne, over de »lanöbouwvertegenwoordi- ging", in de Vragen des Tijds van Maart 1903. Daarin kwam de heer Reijne tot ae slotsom, dat »de wettelijk geregelde landbonwvertegenwoordigiug" door de land bouwers noch gewenscht, noch gevraagd wordt, en de bui- tenlandsche ervaringen sporen aan tot groote voorzich tigheid. »Ze is vorwerpeiy k van uitgangspunt, wyl ze een byzouder recht schept voor een bepaalde klasse, wijl ze niet streeft naar de best mogelyke samenstelling en de best mogelijke adviezen maar een oflBeieel college gaat scheppen, dat reeds nu als ministerieels kapstok dienst doet. Ze is verwerpelijk ook van uitvoering, wijl ze de politiek gaat brengen in do vak vereeniging, geen juist beeld kan geven van het veelzijdig landbouwbedrijf, haar macht legt in de handen der minst-ontwikkelde land bouwers en de vrije landbouw-organisatie ernstig be^ dreigt." Tegenover deze uitspraak verdedigde de heer J. Schor- tinghnis, van Zaandam, de volgende stellingen 1. Daar de landbouwers zich nog niet hadden uitge sproken, kon de stelling dat de wettelijke geregelde ver tegenwoordiging van den landbouw door hen niet wordt gewenscht, slechts berusten op vermoedens. 2. Waar de landbouwers zich op dit oogenblik uit spreken voor eene vertegenwoordiging, doen zij dit in het volle bewnstzjjn van den ernst van den toestand, over tuigd dat de Regeering den weg opene dat de landbouw belangen niet meer behartigd behoeven te worden door belachelijk opgeblazen colleges, die voor zoover zij offi cieel erkend zijn, een onderdak zijn voor landbonwauto- riteiten, welke laatste het voortdarend doen voorkomen alsof zij de aangewezen personen zijn om de landbouw vraagstukken op te lossen, waardoor het de grootste moeite en inspanning kost om het vrije vereenigingsleven waarin de boer de zaken leidt en bestuurt tot stand te brengen. 3. Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, betreffende instelling van landbouwraden, zal aanmerke lijk moeten gewijzigd worden, zal de daarin bedoelde vertegenwoordiging passen in het kader van den land- bonwstand. 4. Niettegenstaande bet ingediende wetsontwerp niet voldoet, is het plicht onzerzyds de Regeering krachtig te steunen zij het dan ook door opbouwende critiek eener- zijds en anderzijds door de weerlegging der argumenten van de tegenstanders die door af brekende critiek het streven der Regeering trachten te verijdelen. De heer Schortinghnis lichtte deze stellingen nader toe, en kwam tot de slotsom dat de meening van deu heer Reijne op principieele bezwaren rusten moest. Al konden velen zich ook niet geheel met het wetsontwerp veree- nigen toch zou eene wettelijk geregelde landbouw-ver- tegenwoordiging van zulk een groot belang voor de land bouwers in den lande zyn dat het wenschelijk is dat dezen zich daaromtrent eens uitspraken. De Heer Reijne, tot bijwoning van de bijeenkomst uit- genoodigd, zeide dat de Heer Schortinghnis zijn staats rechtelijk principieel bezwaar tegen de wet n.et begrepen had, wyl de voorgestelde Landbouwraden veel van de Regeeringsverantwoordelijkheid zouden overnemen, eD be staan zouden uit elementen, welke den landbouw eer achteruit dan vooruit zonden brengen. Over het gesprokene werd nog door vele personen ge- dachtenwisseling gehouden. (N. v. d. D.) Bekroningen op de tentoonstelling van voortbreng selen van nijverheid, gehouden door de afdeeling Oud carspel, van het departement, tot Nnt van 't Alge meen, den 22 gehouden. Afdeeling A. Handwerken van schoolkinderen. Juryleden: De dames: G. Hopman, te Noordschar- woudeZaadnoordijk, te Alkmaar, en Buurs, te Zuid- scharwonde. Inzenders: 2 le prijzen Teetje Kaas, te Broek op' Langedijk, an- timacasser, en Neeltje Klinkert, te Oudkarspel, rok. 2 2e prijzenJantje Schagen, broek, en Mina van Dort, rok, beiden te Ondcarspel. 2 3e prjjzen Gnnrtje Slotemaker, kleedje, en Jantje Schagen, borstrok, beiden te Oudcarspel. Diploma Antje Schrieken, te Oudcarspel, kleedje, Brech- ta Kroon, te Zuidscharwoude, schniertasch, schoolkinde ren te Ondcarspel, stoplappen en breilappen, Jantje Scha gen, te Oudcarspel, flanel. Afdeeling B. Dameshandwerken Juryleden als boven. Inzenders: 2 le prijzen: De dames: G. Kroon Kd., antima- casser. en M. Hansen, tafeilooper, beiden te Ondcarspel. 2 2e prijzenDe dames Keppel, lappendeken, en P. Eecen Cd., sprei, beiden te Oudcarspel. 4 3e prijzen: De dames: Brinkman—Bout, Noord- scharwoude, tafeilooper, van Wielen—Smit, rok, G. Blom, lampenkamp, beiden te Ondcarspel, en N. Huiberts— Bregman, Zuidscharwoude, vloerkleedje. Diploma: KroonSwager, pianokleed, G. Kroon, kant en antimacasser, P. Eecen Gd., jurkje, T. Eecen, schortje, allen te Oudkarspel, M. Berkhout Jd., Znidscharwoude, kussen, en J. Schrieken, Oudcarspel, stoplap. Afdeeling O. Huisvlijt van schoolkinderen. Juryleden: De heeren: W. Bogtman, te Amsterdam, Joh. Oosterlee, te Noordscharwoude, en Joh. Groot, te Broek op Langedijk. Handteekenen. Inzenders, le prijs »Stilleven", G. Kramer, diploma's lijnteekening C. M. Winder en handteekening G. Kramer, allen te Oudcarspel. Gemengde inzendingen. Inzenders, le prijs niet toegekend, 2e pr, J. Balder, etagère, 3e pr. J. Prijs, kartonwerk, diploma O. en N. Rootjes, pop- penmeubelen, allen te Ondcarspel. Afdeeling D. Huisvlijt van onderen. Juryleden als boven. Han dteekenen. Inzenders, le prijs 0. Kuilman, Gothische letterstudie, 2e pr. G. Sloves, handteekening beiden te Ondcarspel 3e pr. damastpatroon en diploma letterstudie J. Visser, te Bergen. Hont- en marmerstudiën. Inzenders, le prijs en diploma J. O. Speets, staal nap. gris en wit marmer, 2e pr. G. Kooijman, houtstaai, 3e pr. niet toegekend, diploma C- Kuilman, greenenhout en St. Remi, allen te Oudcarspel. Schilderen. Inzenders: le prijs niet toegekend, 2e pr. en diploma G. Kooy- man, te Oudcarspel, »Stil leven" en pleisterstudie, 3e pr. en diploma mej. G. Hopman, te Noordscharwoude, aqua rel en gordijnontwerp, diploma C. Kuilman, aquarel, en H. W. van Loo, craijonteekening, beiden te Ondcarspel. Bouwkundig teekenen. Inzenders: le prijs J, Ratsen, te Noordscharwonde, 2e en 3e pr. niet toegekend- Gemengde inzendingen. Inzenders: le prijs O. Bierman, te Oudcarspel, vijl- en draaikoper- werk, 2e en 3e pr. J. Krul, te Zuidscharwoude, vogel kooi en inktstel, diploma A. Prijs, te Ondkarspel, stoel, en mej. G. Kroon te Zuidscharwoude, bloemstuk, papier. Hensbroek. 131 Mrt. Geboren. Geertrnida, d. van Jan Kniju en Geertrnida Boots. Simon, z. van Hendrikns Johannes Overman en Aagje Bleeker. Wilhelmus Maria, z. van Johannes Francis- cus Homan en Elisabeth de Vries. Johannes, z. van Hendrik de Boer en Grietje Bakker. Trijntje, d. van Pieter Brink en Elisabeth Musen. Overleden. Maartje Appelman, 5 j. Cornells Commandeur wednr. van Trijntje van Diepen, 84 j. Zitting van 24 April 1903, G. B. Kz., Egmond aan Zee, Jachtwetovertreding, 13 boete of 2 dagen hecht. E. D., Limmen, dronkenschap, f2 boete of 2 dagen hecht. C. V., J. F. H., Alkmaar, opgeven van een valschen naam, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. J. F. H., C. V., Alkmaar, het verwekken van buren gerucht, ieder 12 boete of 2 dagen hecht. E. de G. Jz., W. Z Tz., J. V. Ez., Egmond aan Zee, loopen over verboden grond, de le f3 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 4 boete of 2 dagen hecht. J. ter K., P. J- P., Alkmaar, J. P., Noordscharwonde, G. V., Uitgeest, P. V., Castricum, J. J., Wijk aan Zee, A. v. W., Heiloo, G. W., Egmond aan Zee, overtreding politieverordening, de le, 2e, 3e en 6e ieder f 0.50 boete of 1 dag becht., de 4e f3 boete of 1 dag hecht., de 5e en 7e ieder fl boete of 1 dag hecht., de 8e f2 en fl boete of 2 maal 2 dagen hecht. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een nickelen sigarenknipper, een bruine damesporte- monnaie, een zilveren dames remontoir-horloge, een zil veren broche, een vermoedelijk zilveren kruisje, een R. C. gebedenboekje, een duimstok, een defecte rozenkrans, een zwarte lap (Tule), een portemonnaie, inhoudende f0.14, een band van een sportkar en sleutel, eon ver moedelijk zilveren broche, een kinderzak met portemon naie, een gouden broche. Alkmaar, De Commissaris van Politie. 24 April 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6