Indische Penkrassen. No. 51. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 29 APRIL. Buitenland. Vóór 5 uur des morgens mag geen vee op de markt worden geplaatst. UklIVtRSCIIIi COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, «onder dag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OU. Afzonderlgke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Ingaande 3 Mei a.s. de keuring In stede van 's Maandags voortaan zal worden geliouden des Zaterdags en dat gednrende de maand Mei AL het op de Zaterdagsche markt aan te brengen vee UITSMJITEWO aangevoerd mag worden langs de Houttllstraat, by het kruis - punt van Paardesteeg, Pieterstraat en Peper straat. Het is voorts van dien tyd af aan aanvoerders en kooplieden nadrukkelijk verboden op den toegangsweg handel te drijven en met rijtuigen, die de markt bezoe ken, denzelfden weg terug te nemen, ten einde den ge- regelden aanvoer niet noodeloos te belemmeren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 April 1903. 0. D. DONATH, Secretaris. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der personeele belasting No. 6, voor het dienstjaar 1903, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 27 April 1.1.; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binneu welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 28 April 1903. G. RIPPING. ontevredenheid van het kabinet te Washington over die eischen mede te deelen, en de hoop uit te spreken dat China die niet zal inwilligen. DlTITSCHEiAltfU. Den 1 Mei begint Keizer Wil helm zijn reis naar Italië. Te Rome zija reeds 1200 Daitsche pelgrims aange komen, om hunnen Keizer aldaar te begroeten, hetgeen zal geschieden in den tuin van het Vatikaan op den dag, dat Keizer Wilhelm met zijn beide zoons den Paus bezoekt. EWGELAIVD. Het is generaal Manning gelakt kolonel Cobbe te ontzetten en tevens den Moellah een nederlaag top te brengen. Volgens de eerste berichten zou diens verlies niet minder dan 2000 man aan dooden bedragende Engelsche verliezen waren nog onbekend. Een later telegram vermeldt echter een gevecht tusschen de colonne van majoor Goagh en de troepen van den Moellah, zuidwestelijk van Bohotle. Da Enpelschen ver loren dertien dooden, onder wie twee officieren. Vier officieren werden gewond. De vjjand had tweohonderd dooden. Vermoedelijk hebben beide telegrammen betrek king op hetzelfde gevecht en de laatste, de juiste is. En gelsche oorlogstelegrammen zijn wel eens meer gebleken niet geheel betrouwbaar te zijn I MACEMOKIE. De «Morning Leader" verneemt uit Sofia, dat de geestdrift in Macedonffi toeneemt, en dat weldra ernstige gevechten worden verwacht. De Turksche ambassade weerspreekt het bericht van de »Times" uit Rilo, over gruwelen door Basji-boezoeks in de Europeesche provincies gepleegd. De ambassade zegt, dat de Porte in de Europeesche provincies noch Basji- boezoeks, noch andere Europeesehe troepen gebruikt. Uit Ueskjoeb verneemt de «Times", dat de Rnssische overheid de Russische consols in het vilayet waarschuwde, dat zij door de revolutionaire comité's ter dood veroor deeld zijn. De .Bulgaren, met de executie belast, zijn reeds de grenzen overgetrokken. CUIlfA. Dat de overige mogendheden maar niet zoo kalmweg zouden berusten in de overeenkomst, die Rusland met China hoopte te slaiteo, was wel te voorzien. Zelfs al mocht de Chineesche regeering bereid worden gevonden, de zeven Russische voorwaarden aan te nemen, dan toch zou er zeker oppositie gevoerd worden van de zijde der mogendheden. De Vereenigde Staten hebben hunne meening reeds doen blijken. De gezant der Ver. Staten te Peters burg heeft namelijk last gekregen aan de Russische re geering een nota te overhandigen, die hoewel schjjnbaar een verzoek om inlichtingen inhoudendende, feitelijk een krachtig protest is tegen de Russische eischen in Mands- joerije. De heer Conger, de gezant der Ver.-Staten te Peking, heeft last ontvangen aan de Chineesche Regeering de Overstroomingen in België. Den 26 viel een groote hoeveelheid sneeuw in de provincie Luxemburg. De sneeuwlaag had een dikte van 50 centimeter. Hevige regenbuien veroorzaakten overstroomingen der Senne in de buurt van Brussel. Tusschen Maastricht en Maeseyck trad de Maas buiten de oevers. Do toegebrachte schade is aanzienlijk. Gedeel telijk is de scheepvaart op de Maas gestremd. Ijsbergen. Het Daitsche stoomschip »Deutschland", dat dezer dagen te New-York aankwam, moet onderweg daarheen op 43.30 gr. N.-Br. en 47.47 gr. W. L., ongeveer 200 drijvende ijsbergen gezien hebben op den Atlantischen Oceaan. Aan het buitengewoon ver naar het Zuiden komen van het Noordpoolijs wordt de aanhoudende guurheid van het weder in deze wintersche Aprilmaand toege schreven. Een stad verwoest. De Australische stad Towasville, in Queensland, moet door een hevigeu storm bijna geheel en al verwoest zijn. Er kwamen, naar men bericht, ook vele menschen om het leven, o.a. in het groote stedelijke ziekenhuis, waar een zijmuur instortte en vele zieken onder het puin wer den bedolven. Een versiering van sinaasappelen. De versiering van de Algïersche stad Blida, de sinaasappelentuin der wereld, moet ter eere van president Loubots reis even eigenaardig als stijlvol zijn geweest. Men had als eenig versieringsmateriaal sinaasappelen gebruikt, en daarvan had men eerepoorten gebouwd, opschriften geknutseld, gnirlandes gevlochten en de hnizen van stoep tot nok versierd. Een waterfeest. Ter eere van Koning Edward is in den haven van Malta een waterfeest gehouden, dat bijzonder goed slaagde. Het was een soort van carnaval, en de voornaamste vertooning bestond uit de nabootsing van een aantal schepen uit verschillende tjjdperken, van de Ark af tot het nieuwste oorlogsschip »King Edward YII toe. De schepen zeilden of werden voortgeroeid en die van lateren tijd stoomden voort. Het grootste was Great Harry", een schip uit deu tijd van Hendrik VIII. dat statig voor den wind zeilde. Dan volgden »Grenville" en »Revenge", de Ark (gedag- teekend 4000 v. Chr.), Chineesche jonkeD, Phoenicische galeien, een Romeinsche trireme (galei met drie rijen riemen), Columbus' »Pinta", enz. De schepen waren allen behoorlijk bemand en verlicht. Boven op de Ark zag men Noach en zijn zonen snaar instrumenten bespelen, met Noach's vrouw en dochters in verschillende kleeding er bij. De dieren olifant, tijger, beer, aap enz. werden voorgesteld door Japansche matrozen met groote pantomime-maskers. Bij het voorbijvaren van het Koninklijk jacht liet men uit de Ark een witte dnif los, die over het vorstelijk vaartuig heen en weer vloog en toen in de Ark terug keerde. Tot slot ontstak men rood Bengaalsch licht op de oor logsschepen en van het Koningsjacht werd duizend vuur pijlen opgelaten, die in een veelklenrigen regen over het water neervielen. Een automatische dokter. Men vindt te iParijs tegenwoordig aan de spoor wegstations automatische toestellen voor medicijnen, in den vorm van een ouderwetsch heertje met kuitenbroek, pruik en bril, waaraan men den naam »Hollandsche dokter" heelt gegeven. Zulk een automatische dokter lezen wjj in het «Journal des Débats" heeft in zijn kleeding verschei dene gleuven, waarboven de naam van een of andere kwaal staat en men heeft slechts een stuk van 10 cen times in zulk een gleuf te werpen om een raad voor een geneesmiddel te verkrijgen. Werpt bijv. een verkouden mensch 10 centimes in de gleuf «Ik hoest" dan verschijnt er terstond een antwoord Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. VII. Dat hebben we alwéér achter den rug 1 Heden 12 Maart om half vier in den middag verlieten we voor goed ons werelddeel Europa. We houden thans koers op Port-Saïd, het derde station. Gedurende ons verblijf in Genua troffen we het prachtig met het weer. We hebben er dus werkelijk veel kunnen genieten, wat trouwens ook wel mocht na onze zoo stormachtige zeereis. Genuain het Italiaansch Genova geheeten, is een bui tengewoon mooie stad. Van uit de groote haven ziet men haar liggen, amphi- theatersgewijze opgebouwd tegen de vrij steile berghelling der Apenijnen. Wjj schreven n reeds in onze vorige Pen-' kras hoe machtig schoon het effect was van de duizenden lichtjes op dien morgen bij het binnenstoomen der haven werken. Doch ook overdag maakt Genua zooals het daar ligt een onuitwisbaren indruk. De Italianen gaven haar met recht den bijnaam van la Superba (de Fiere), een bijnaam, die zij niet alleen door hare schoone ligging verdient, doch ook door de vele trotsche marmeren paleizen, die van nit zee gezien zich boven elkander verheffen. Genua heeft H: 250.000 inwoners, is de voornaamste handelsstad van Italië, de zetel ook van een Aartsbisschop en heeft bovendien een beroemde Universiteit en een zeer sterk garnizoen. De ruime tPorto(Haven) is één der beste van de Middellandsche Zee en wordt voor de helft door de stad in een halven kring van bpna 2 uur gaans omsloten. Er is daar plaats voor wel vijfhonderd groote mailstoomers en we zagen er de vlaggen van bijna alle naties. Nauwelijks is een boot aan, of van de kade komen tal van roeibootjes er op af. 't Zijn de z.g. Scialuppa a remi", die u voor een halve tlire" (25 cent) overvaren. De roeiers, echte zuidelijke typen, trachten elkaar natuurlijk passagierB af te snoepen en schreeuwen daarom steeds hun tsignori! signori!" Ze hebben blijkbaar veel ver trouwen in hunne klanten, bereid ah ze zijn crediet te verleenen tot aan onzen terugkeer nit de stad, mits men maar be'ooit ook dan wéér in hnn bootje plaats te nemen, We gingen dus naar den wal en als ik u nu al mijn indrukken, daar opgedaan, moest weergeven, dan had ik zeker wel stof voor tien «Penkrassen". Ik moet me dns tot het voornaamste beperken. Al dadelijk merkten we het eigenaardig zuidelijk karak ter van stad en bevolking, zoo geheel afwijkende van wat we gewoon zijn in het Noorden. De huizen zijn er vuil geelachtig wit met meestal groene blinden en zeer hoog. De achterbuurten bestaan nit een doolhof van steegjes, soms niet breeder dan 1 1.5 M. en evenals de hoofdstraten en pleinen geplaveid met groote zerk- steenen. De huizen in die steegjes zijn liefst 7 £t 8 ver diepingen hoog en zeer bouwvallig. De hoofdstraten in de hartader van het verkeer ge legen, zijn breed en modern aangelegd. Men ziet daar en op de pleinen prachtige paleizen wier marmeren gevels met grootsche poorten, breede marmeren trappen en heerlijke zuilenrjjen een machtigen indruk maken. Die rijke buurten zijn 's avonds met electrische boog lampen verlicht en electrische trams met bovengrondsehe geleiding als te Amsterdam, voeren u voor enkele «cen- tisimi" (halve centen) van d&&r naar verschillende buiten wijken der stad. Ik zal nu niet als in een reisgids de verschillende trotsche gebouwen en kerken gaan opsommen, die we te Genua hebben bezichtigd. Men zou er van uit de verte toch maar weinig aan hebben. Alleen kan ik u zeggen, dat het er meer dan mooi was. Voor ons Nederlanders was het wel aardig om hier en daar een reclamebord te zien, waarop met groote letters Cacao Bensdorp AmsterdamOok zagen we een bier huis met vier natievlaggen versierd. Een van die vlaggen was de onze. Natuurlijk gingen we er uit pure erkente lijkheid een potje vrij slecht bier drinken. Wijn is in Genua goedkoopVooral de beroemde Muscadello, een heerlijke Italiaansche landwijn, die slechts veertig cent de flesch kostWij vroegen in een wijn huis tSprechen Sie Deutsch?'' waarop de buffetjuf heel pertinent antwoordde: «O ges!'' Karren met drie en meer paarden, alle achter elkaar gespannen trokken onze aandacht, 't Zijn anders maar leelijke beestjes, die paarden te Genua en ook het vee, dat we zagen, zag er slecht en mager uit. Verschillende huizen zijn voorzien van platte daken, waarop geheele tuinenja tropische palmboomenBe paald typisch om te zien 1 Op de hoeken der straten treft men hier en daar Mariabeeldjes aan, beeldjes zooals wij ze ook veel in Limburg hebben. Natuurlijk heeft men er tal van praehtïge kerken, waarvan sommige reeds duizend jaar oud zijn. Het zonnetje scheen lekker en in enkele straten profi teerde men daarvan door te pavoiseeren met hemden en onderbroeken van allerlei kleur. Er worden daartoe, zeker in overleg met de buren van de overzij, touwtjes ge spannen, waaraan het goed dan te drogen hangt. De Italianen maakten op ons geen onverdeeld ganstigen indruk. Over 't algemeen lijken 't mjj zeer onbetrouwbare luitjes, die op de onbekendheid met hun taal specnleeren om in den kortst mogelijken tijd zoovoel mogelijk van den vreemdeling te plukken. Men vindt er dan ook echte boeventronies onder, echte Rinaldo Rinaldini-typen Zij zijn over 't algemeen veel losser gekleed dan de bewoners der Germaanscbe landen, erg bewegelijk en druk in hun doen, en weten, hoe arm dan ook, soms toeh nog een zekeren geur te slaan. De straatjongens loopen er barrevoets of liever liggen als bandrekels in dolce jar niente (zalig niets doen) op de stoepen. Van de mindere militairen kreeg ik geen bijzonder goeden indruk. Ze zijn slordig gekleed en loopen er meestal nog al lummelachtig bij. De officieren daar entegen maken over 't algemeen een kranig figuur. Zij zijn zeer correct gekleed, altijd gewapend met de sabel en schijnen zeker niet in politiek te mogen loopen, want we zagen ze tot laat in den nacht bij tientallen op straat.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1