Runenschrift. No. 52. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 1 MEI. Buitenland. FEUILLETON. H ermina. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- ei Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Éis Telefoonnummer 3. Fr|js der gewone advertcntlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen dat bjj hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der personeele belasting No. 5, voor het dienstjaar 1903, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 28 April 1.1.; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wjjze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binneu welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 29 April 1903. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Ingaande 8 Mei a.s. de keuring In stede van 'g Maandags voortaan zal worden gehonden des Zaterdags en dat gedurende de maand Mei AL het op de Zaterdagsche markt aan te brengen vee UlTSLIJITIjlAD aangevoerd mag worden langs de Houttllstraat, by het Kruis punt van Paardesteeg, Pieterstraat en Peper- Straat. Het is voorts van dien tyd af aan aanvoerders en kooplieden nadrukkelijk verboden op den toegangsweg handel te drijven en met rijtuigen, die de markt bezoe ken, denzelfden weg terug te nemen, ten einde den ge- regelden aanvoer niet noodeloos te belemmeren: Vóór 5 uur des morgens mag geen vee op de markt worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 April 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Te Antwerpen hebben een aantal katho lieke Vlamingen vergaderd om bij de Kamers aan te dringen op goedkeuring van het nieuwe voorstel Core- mans ten gunste van het gebruik van het Vlaamsch bij het vrije middelbaar onderwijs. CHINA. Volgens een te Londen ontvangen telegram heeft de Chineesche regeering een formeele weigering gezonden aan de Russische regeering te Petersburg op de eischen gesteld over de ontruiming van Mandsjoerjje. DITIT8CMI.WD. Keizer Wilhelm is den 29 naar Bückeburg vertrokken, waar hij de huwelijksplechtigheid van den Groot-Hertog van Saksen-Weimar en Prinses van Reuss zal bijwonen. Vandaar gaat de reis rechtstreeks naar Rome.) WühlHR. V ERTALING VAN BIOHLAIVD. De .Standard" verneemt, dat de con servatieve Parlementsleden, vooral uit de landbouwdis tricten, zich vereenigen om een tegenvoorstel te doen, tegenover het Regeeringsvoorstel tot afschaffing der graanrechten, door Ritchi bij het overleggen van de be grooting ingediend. In antwoord op een hem gestelde vraag, betoogde in het Lagerhuis de secretaris-generaal van oorlog, lord Stanley, dat tot don 30en Maart de oorlogskosten iis Somali-land bedragen hadden 300,000 gulden, terwijl thans een gelijk bedrag opnieuw was uitgetrokken. De Reg9ering heeft een Blauwboek gepubliceerd, waarin mededeeling gedaan wordt van de maatregelen genomen in de Zuidafrikaansche koloniën na den oorlog. Wat betroft de krijgsgevangen Boeren is daaraan het volgende ontleendKrachtens do voorwaarden te Ver- eeniging getroffen, moesten in vrijheid gesteld worden 33,000 gevangenen. Bevonden deze gevangenen zich in ballingschap buiten Zuid-Afrika, dan moesten zjj kosteloos teruggebracht naar dit land. Tot het einde van het afge- loopen jaar werden op deze wijze 20.000 gevangenen naar Zuid-Afrika vervoerd. Op den 24en Maart 1903, toen het Blauwboek gesloten werd, waren alleu terugge bracht, behalve een twintigtal, die zich hier en elders wenschte te vestigen. Ongeveer 1000 gevangenen weiger den nog steeds den eed van trovw af te leggen. De regeering weet nog niet wat zjj met dezen doen moet. De meesten hunner zijn in Indië en op de Barmnda- eilandeD. Generaal Botha was van meening dat deze wei- geraohtigen zich wel zonden onderwerpen, wanneer hun de stand van zaken duidelijk gemaakt werd. Lord Milner verklaarde dat de regeering wel de kosten zon willen dragen voor de uitzending van e6nige Boeren, die dat 1000-tal gevangenen tot andere gedachten zouden willen brengen. Aldus is geschied en twee Boeren vertrokken naar Indië en de Bermuda-eilanden. De Engelsche minister van landbouw, voorzitter van den Board of Agriculture, Robert William Han- bury, is den 29 aan longontsteking overleden. FRAKKRIJK. De officieeie aanzegging van de wei, gering tot toelating aan de betrokken geestelijke orden- heeft weer aanleiding gegeven tot talrijke incidenten. In al de gemeenten om Brest stuitten de commissa rissen op geweldige betoogingen. Te Versailles wist het volk de aangebrachte zegels af te rnkken. De stormklok werd geluid en de paters moesten den magistraat besehermen tegen de woede der menigte. Te Nantes hebben eveneens ernstige woelingen plaats gehad. De vrienden der paters hadden eene betooging voor de prefectuur op tonw gezet, waarop de socialisten eene tegenbetooging hielden. Weldra werd men handgemeen en de gendarmerie moest herhaaldelijk optreden. Meer dan 2000 personen, aan wier hoofd het Kamerlid graaf De Dion, trokken door de stad, roepend Leve de vrijheid Weg met Combes In den avond werd graaf De Dion in hechtenis ge nomen. De aartsbisschop van Rouaan heeft een schrijven uit gevaardigd, waarin onderwerping wordt aangeraden aan de overheid. Da heer Reinach heeft in »Le Temps" een paar brieven doen plaatsen, indertijd door hem van den Duit- schen gezant, graaf Munster, en van president Oasimir Périer ontvangen, waaruit weer een aantal nieuwe bijzonderheden bljjken ten gunste van Dreyfus en ten laste van Esterhazy. Herziening schjjnt onvermijdelijk» President Lonbet heeft zijn intocht gehonden in Tunis, dat sedert een twintigtal jaren ondar Fransch protecto raat staat. Hij bracht dadelgk een bezoek aan den bey van Tunis, Sidi Mohamed. Aan het feestmaal bracht Lonbet een dronk uit op den bey, en herinnerde de gasten aan alles wat in die twintig jaren door Frankrjjk gedaan was ten gnnste van Tunis. Te Marseille zijn ernstige ongeregeldheden den 28 voorgevallen tengevolge van de arrestatie van een man, die een priester lastig viel. De politie werd mat steenen geworpen, het commissariaat overmeesterd, de agenten losten een twintigtal revolverschoten in de lncht. Vier personen werden gearresteerd. Er werden versterkingen gevraagd. ITAULIEl. De Italiaansche bladen roepen in hunne hoofdartikelen den Koning van Engeland een harte lijk welkom too in Rome. En deze huldebetuiging is een weerklank van den geestwelke thans onder de bevolking dezer stad heerscht. Koning Edward wordt steeds door een groote menigte luide toegejuicht. In een toost aan het diner ten hove herinnerde koning Victor Emmanuel aan de vriendschappelijke betrekkingen sedert overoude tjjden bestaande tnsschen de souvereinen van Italië en Engeland. Hg herinnerde ook hoe onder koningin Victoria Engeland onder ernstige omstandig heden Italië bij goed en kwaad fortuin begunstigde. De tegenwoordigheid van koning Edward roept deze heilige herinneringen in het geheugen terng. De koning hoopt, dat deze vriendschap zal voortdnren en steeds hechter zal worden. Koning Edward antwoordende sprak zijn volkomen vertrouwen uit in de vriendschap, die zoo lang reeds beide landen veroenigde en die niet zal eindigen, daar beide de vrijheid der instellingen wenschende, gezamen lijk den weg der beschaving zullen betreden. Laat ons samen voortgaan te werken voor de hand having van den wereldvrede en voor den zaak der vrij heid, de beschaving en van den voorspoed van alle natiën. Beide toespraken werden staande aangehoord en gevolgd door de volksliederen. VMMKïUEAiA. Een te Londen ontvangen telegram meldt, dat de heer Bowen aan de gezanten te Washing ton een gewijzigd protocol zond over Venezuela, waarin wordt voorgesteld dat de Czaar de scheidsrechters kiezen zal uit de leden van het Haagsche Hof van Arbitrage. 33) Sassenbnrg scheen dit niet op te merken; hij was geen onbekende gast in de pastorie daar hij steeds bij zijn komst den predikant van Raansdal een kort bezoek placht te brengen. Dit had geen verderon omgang ten gevolge, maar werd allengs een gewoonte. Ditmaal was 't achter wege gebleven met het oog op de stelling van den mi nister ten opzichte van zijn neef en diens verloving. Des te verrassender was deze toenadering thans. Toen Eriksen nit de kerk kwam trof hij in de hnis- kamer de beide gasten aan en verheelde zijn blijde ver bazing daarover niet. De oneenigheid in de familie had hem altijd gehinderd en menigmaal de gedachte in zijn ziel doen oprijzen of hg wel goed en verstandig had ge- handeld met zijn toestemming te geven daar hij dien twist alleen aan Bernhard's verloving met zijn dochter toeschreef. Van den veel erger en dieper tweespalt tas schen den minister en zijn neef, die al sinds jaren bestond en eigenlijk altijd bestaan had wist hij niets. Bernhard sprak nooit over zijn familieals hg 't niet moest doen, en deelde ook dan slechts het allernoodzakelijkste mede. Nu scheen de zaak eindelijk bijgelegd te znllen worden en de eerste stap werd door de andere partij gedaan Het gesprek, dat na volgde had iets zeer eigenaardigs, daar er drie talen door elkaar werden gesproken. De predikant hield zich hoofdzakelijk met den prins en zijn aanstaanden schoonzoon bezig. Inga praatte nü Engelsch met de beide gasten d&n Noorweegsch met haar familie leden en voelde zich geheel vrij en op haar gemak ook tegenover de vreemden die toch tot een geheel anderen kring en stand behoorden dan zij. Sassenbnrg, die dikwijls het woord tot haar richtte, scheen al eveneens ingenomen met die kennismaking als Sylvia, en Koen merkte dit op met heimelijke voldoening. Van hem werd echter nog altijd geen notitie genomen en al de pogingen om te toonendat hij ook present was, loden schipbreuk bij de jonge dame die het talent bezat hem voor ijle lucht te honden. Het middelpunt van het gesprek was Sylvia, die blijk baar haar best deed om ook Hildur daarin te doen deelen, maar hier bleek het verschil van taal toch een groot beletsel voor het gezellig verkeer. Wel traden Bernhard en Sassenbnrg hulpvaardig als vertolkers op, maar elk gezegde moest toch eerst vertaald wordenen dit gaf iets vreemds en gedwongens aan het gesprek. Sylvia had daaraan geen schuld daar zij de beminnelijkheid was in persoon. Al in het eerste kwartier had zij de predikant en Inga geheel ingepalmd. Philip Röder, die natuurljjk meegegaan was staarde haar vol bewondering aan en ook Koen zag haar thans voor de eerste maal in al haar stralende bekoorlijkheiddie zelfs aanstekeljjk op den prins scheen te werken daar hg buitengewoon vroolgk en opgewekt was. Slechts één persoon kwam niet mee onder die betoo- vering. Bernhard deelde in het gesprek evenals de anderen en nam alle beleefdheden in achtdie de bezoekers mochten verwachten maar hij bleef koel en ongenaakbaar en liet de oogen soms met een raadselachtige uitdrukking op de twee jonge meisjes rusten die daar naast eikender zatenSylvia als een elfo in een witte geurige wolk nit het een of ander tooverland onder mensehen verzeild geraakt Hildnr in haar zwartzijden japon het beeld van de nnchtere werkelijkheiddie niets van tooverver- halen weet. Maar bet mooie blonde meisje met haar ernstige wezenstrekken hield 'ook in dit gezelschap de eer van het hnis nitsteksnd op. Zij was stilzooals altjjd in den voor haar ongewonen omgang met vreemden maar linksch nog verlegen. Bernhard's verloofde gevoelde, dat zij juist hier haar toekomstige stelling moest hand haven en deed dit kalm en met edelen trots. Na verloop van een half nur maakten de gasten zich gere' d om te vertrekken. Berhard was aan het venster getreden om naar hot rjjtnig nit te zien, en Sassenbnrg volgde hem, schijnbaar zonder opzet, maar daarbij zeide hij zacht en veelbeteekend «Wij meenden, dat ons bezoek hier welkom zon zjjn maar bij u zijn wij 't niet, mijnheer van Hohenfels." Deze verzette zich niet tegen dat verwijt, maar ook hg liet zijn stem dalen, toen hij antwoordde: Ik weet alleen niet, waaraan ik dat bezoek moet toeschrijven. Weet mjjn oom iets daarvan «Neen, maar hij zal 't hooren, als wij thuiskomen." «En dan znlt gij en Sylvia 't moeten verantwoorden." «Natuurlijk. Dat zullen we afwachten, 't Is niet de eerste maal dat we een coup d'état ondernemen, als wij 't toevallig niet eens zijn met zijn Excellentie." »0 zool" Bernhard beet zich op de lippen. »Dns was 't zeker ook znlk een coup d'état, toen ik op den «Zee arend" werd nitgenoodigd." «Uitgenoodigd herhaalde de prins, min of meer ver legen. «Ik heb n toen slechts de komst van uw familie doen weten. Ik voelde mij verplicht «Als ik u verzoeken mag, Hoogheid, wees openhartig!" viel Hohenfels hier in. «Onze kennismaking was verleden zomer veel te oppervlakkig om mij op znlk een beleefd heid aanspraak te geven. Ik zal die wel alleen aan Sylvia te danken hebben." «Ge drijft mij in het nanwzeide Sassenbnrg lachend. Na ja dan Freule Sylvia wilde haar neef terugzien, en vandaag wilde ze zjjn aanstaande vrouw loeren kennen. Dat zgn toch zeer gerechtigde en natuurlijke wenschen." Bernhard haalde spottend de schonders op. ,'tls vergeefsehe moeite, tnsschen oom en mij vrede te stichten," hernam hg. «Hg vergeeft 't mij nooit, dat ik mijn leven naar mijn eigen z n heb ingericht, zonder mij aan den zjjnen te storen, en ik heb zijn vergiffenis niet noodig. Hg gaat toch ook schielijk naar Dnitschland

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1