Tot vorming van een billjjk oordeel. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 3 MEI. "StadsberichtenT" Buitenland. Laatste Berichten. NO 53» Eerste blad. ALUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dliisd»g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers 3 ets. Pr{]s der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De mislukking der tweede spoorwegstaking, dank zij de uitmuntende voorzorgsmaatregelen van spoorwegbe- stnren en regeering, is een feit waarover zich allen mogen verheugen, die zich verzetten tegen revolutionairen dwang en het maatschappelijk gezag steunen tegen de roekelooze aanslagen van onverantwoordelijke leiders, die zich geen rekenschap gaven van de ontzettende nadeelen, welke zij aan de algemeene welvaart dreigden toe te brengen door een middel van verkeer te stremmen, waarvan de ongestoorde en geregelde gang door het algemeen belang wordt ge vorderd met het doel om een gevreesde beslissing van de wetgevende macht te verhinderen. Lof komt toe aan de regeering voor de kracht en het beleid, waarmee de maatregelen waren genomen, die den aanslag deden mis lukken. Die lof is haar gegeven door de groote meerder heid van hen die niet tot haar geestverwanten, niet tot haar medestanders worden gerekendmaar de grenzen van rechtmatige waardeering worden overschreden, wan neer zonder eenigen grond wordt verkondigd, dat onder een liberaal kabinet de zaken ongetwijfeld een minder gunstigen keer hadden genomen en aan de liberale Kamer leden wordt verweten, dat zij niet van den aanvang af zich onvoorwaardelijk voor de aanneming der strafwets- voorstellen heeft verklaard. Hoe het zon gegaan zijn als andere personen de leiding hadden gehad, of als de strafwet tegen werk staking by het spoorwegbedrijf was uitgebleven is niet te zeggen. De overtuiging die thans als vaststaande en onwederlegbaar wordt uitgesproken dat zonder eea ministerie als het tegenwoordige het Nederlandsche volk nog in een toestand van onrust en spanning zou ver keeren en het gezag aanmerkelijk zou zijn verzwakt, hangt geheel in de lucht. Wie heeft recht zoo te spreken Waarom zouden ook van een liberaal Kabinet geen voor stellen tot het instellen van een parlementaire enquete naar rechtverhondingen en grieven bij het spoorwegper soneel en tot oprichting van een spoorwegbrigade of soortgelijke maatregelen te wachten zijn geweest Hoe men de spoorwegstaking ook moge veroordeelen zij is uitgebroken na de indiening van het ontwerp tot straf baarstelling van werkstaking bij dit bedrijf en zij is bedwongen niet ten gevolge of in het vooruitzicht van de straf, maar omdat een belangrijk deel van het perso neel er niet aan deelnam, en omdat zij onmogelijk bleek na de doeltreffende voorzorgsmaatregelen, die genomen waren ook om het personeel dat niet staakte, bij zijn werk te beschermen, op alle stations de orde te hand haven en de ljjnen te beveiligen. Van liberale zijde is bezwaar gemaakt tegen de straf wetten, zooals zij waren ingediend en omdat een regeling van de arbeidsvoorwaarden van het personeel ontbrak zoowel ais een vertrouwen inboezemende beslechting van de geschillen daarover en een regel voor de indiening en de behandeling van klachten. In afwachting van het geen na de enqufite noodig zal blijken, is door den bekenden algemeenen maatregel van bestuur het mogelijke gedaan om aanstonds in een en ander te voorzien.^ Dat dit een goede maatregel is, wordt niet ontkend. Integendeel, de geestverwanten van het ministerie verheffen de staats- manswijsheid, waarvan hij getuigt. Zij verzekeren dat het niet de liberalen zijn, die er het eerst aan hebben gedacht. Wij willen het wel aannemenmaar zooveel is dan toch zeker, dat hij bij de indiening der strafwetten niet is aangekondigd, ofschoon in de toelichting van het voorstel tot het instellen eener enquöte de vermelding van dezen voorloopigen maatregel volkomen op haar plaats ware geweest, De heer Mees kon met volkomen recht in de Tweede Kamer zeggen: »Eeu goed medicus zal, wanneer hij staat tegenover een acuut ziekteverschijnsel, niet schromen for- sche middelen aan te wendenmaar hij zal tevens be dacht zijn op hygiënische maatregelen tot voorkoming van herhaling. Wanneer de regeering naast art. 2 den maatregel van bestuur stelt, dien zij voornemens is nit te lokken, dan geloof ik, dat wij te doen zullen hebben met een hygiënische behandeling van het kwaad, dat men wil bestrijden. In het eerste ontwerp gaf de regee ring alleen een forsch medicament, en verzuimde zij de hygiëne. Dat oordeel schijnt ons volkomen juist, Daarom was er grond voor de opmerking van dit Kamerlid, dat het te Telefoonnummer 3. betreuren is dat dit niet terstond is geschied, want dat daardoor veel onrust zou zjju vermedendaarom was hij gerechtigd tot zijn slotwoord, dat ook hier weer aan den dag is gekomen, »dat een zakelijke, ernstige oppositie voor een regeering heilzamer kan zijn dan volgzaamheid, die zich onthoudt van critiek. En nu mogen de regeering en de regeeringspartij reeds aanstonds aan dezen heilzamen maatregel, aan de hygiënische behandeling van het kwaad gedacht hebben, er is grond voor twijfel, of die gedachte zou geleid hebban tot een daad indien er niets anders ware gehoord dan steramen van goedkeuring en instemming, zonder ernstigen aandrang op hetgeen aan de genomen maatregelen ontbrak, om er zijn bijval aan te kunnen schenken. telegram met sympathiebetuigingen aan de beambten der Ottomaansehe Bank, terwijl bevolen werd de uitgifte vau nieuwe premissen. De inspecteur-generaal van de Ottomaansehe Bank vertrok gisteren naar Salonika om het toezicht te oefenen op de heropening der Bank in de nieuwe gebouwen. Bij het opruimen der puinhoopen van het oude gebouw is gebleken dat (ie brandkast ongeschonden bleef. BBliUlH. Door Koning Leopold, die zich thans te Bonlogne bevindtworden dringende pogingen aange wend Koning Edward te bewegen op zijn terugreis naar Engeland, Belgie te bezoeken. Vermoedelijk zal de her innering aan Sipido's aanslag aan het station te Brussel, nog te goed in het geheugen van Engeland's koning bewaard zijn gebleven om dat Belgisch uitstapje aan lokkend voor hem te doen zijn. De beteekenis van de I Mei-beweging neemt voort durend af in Belgie. Te Brussel en in de voorsteden werd nergens het werk gestaakt. In de kolenbekkens van Lnik en Charleroi waren eenige duizenden arbeiders die vandaag niet werkten. Er is nergens eenig incident voorgevallen. EHieiElIiASf». De Engelsehe en Italiaansche bladen melden zeer weinig omtrent het bezoek van koning Ed ward aan den Paus. Het onderhond, dat in het parti culiere vertrek van den Paus gehouden werd heeft een half nur gednurd. Den 30 is Koning Edward nit Rome vertrokken door koning Victor Emmanuel na^r het station vergezeld. In bet Lagerhuis bij de beraadslagingen over een krediet van 6,875,000 ten behoeve van het leger stelde Charles Hobhouse een verlaging voor als protest tegen de actie van de regeering in Somaliland. Deze motie werd met 233 tegen 118 stemmen verworpen FRAMK.H1.IH.. President Loubet is den 30 te Mar seille aangekomen, negroet door het Amerikaansche eska der. Admiraal Colion betuigde Loubet zijn vreugde door den president der Vereenigde Staten belast te zijn hem de oprechte wenschen van de Amerikaansche natie en haar president voor den voorspoed van Frankrijk en het welzijn van Loubet te mogen overbrengen. Deze verklaarde zeer getroffen te zijn door deze vriend schappelijke batooging, die Frankrijk zeer op prijs stelde. ZüJID-AFRIIiA. Het Congres van den Afrikaan- dorbond werd den 30 April te Somerset-East geopend. Het lid van het parlement Theron presideerde hij ver klaarde dat de Kaapsche Afrikaanders besloten, zich neer te leggen bij de resultaten van den oorlog, en das vurige kolen te stapelen op de hoofden der tegenstanders. Boven dien, zeide hij, dat de Afrikaanders niet geschokt zjjn in hun trouw als Britsche onderdanen. Op de agenda komen tal van belangrijke qnaesties voor als algemeene amnestie voor de rebellen, betaiing der schadevergoeding, uitgebreide invoering van de Neder landsche taal op school, een amendement op de registra- tiewet, maatregelen tegen de krijgswet, teruggave der geconfisqeerde geweren en bescherming der koloniale pro- dructen tegen de oorlogsbelasting. Honing Hdward te Parijs. PARIJS, 1 Mei. De koninklijke trein kwam om 3 nur aan. President Loubet bevond zich aan het station met den secretaris-generaal van het Presidentschap. Een dichte menigte was op de been. PARIJS, 1 Mei. Koning Edward en president Loubet drukten elkaar aan het station hartelijk de hand. De voorzitters van de Kamer en den Senaat, de mi nisters, burgerlijke en militaire antoriteiten waren aan wezig. Koning Edward trad te 5 uur het Elysée binnen. Pre sident Loubet verzocht hem plaats te nemen op een fau teuil naast de zjjne. Het onderhoud tnsschen beide Staats hoofden, dat een half uur duurde, was zeer hartelijk. De vorst reed terug, door de menigte toegejuicht. Geen enkel incident van beteekenis is voorgevallen. Koning Edward, de Britsche Kamer van Koophandel ontvangende, sprak in zeer harteljjke woorden over Frank rijk, en met een hoffelijkheid, welke een levendigeu in druk maakte op de toehoorders. 0e toestand op liet Balkan-Schiereiland. KONSTANTINOPEL, 1 Mei. Bulgaarsche agitatoren gingen gisteren door met het werpen van bommen in de straten van Salonika. De politie arresteerde velen hunner. Op verschillenden, welke trachtten te ontsnappen, werd gevuurd, zoodat vele dooden vielen. Da Sultan zond een Zangkunst. »Het Nieuws" een plaatselijk blad voor Loenen Vreeland enz., eeno uitvoering van de te Loenen geves tigde dames-zangvereeniging »Csecilia" besprekende, waar als gast onze plaatsgenoot da heer van Arnhem mede werkte zegt o.a.: Prachtig was de heer Van Arnhem in Wandellied. Hier viel niet alleeu zijn mooie, vooral in de hooge noten zoo krachtig uitkomendevolle stem te bewonderen, maar ook zijn voordracht was eenig. Maar niet minder goed Was hjj in die beide guitige stukjes»Van een harderin" en »Gloeiend gesmeed'De herhaalde toejuichingen waren zeker wel het ondubbel- zinnigst bewijs, hoezeer zij in den smaak vielen. 't Is hier stellig de plaats om terloops den wensch uit te spreken, dat wij den heer Van Arnhem nog meer dan eens in Loenen te hooren krijgen, en wij zijn vCaeeilia" dankbaar, dat zij bij het zoeken naar medewerking voor dezen avond de gelukkige gedachte had, den heer van Arnhem hiertoe wederom uit te nooaigen. Huishoud- en Industrieschool. Naar wij vernemen zal de Algemeene Ledenverga dering gehouden worden in het gebonw der school a.s. Dinsdag, 5 Mei, 's nam. 2 ure, ter behandeling van de Rekening en het Jaarverslag over 1902, welke stnkken in de Bestuurskamer voor de leden ter lezing zijn gelegd. Nog komt op de agenda voor, nitloting en Statuten wijziging. Woord-Hollandsch Oroiulcredlct. Uit het jaarsverslag van de naamloose vennootschap vNoordhollandsch Grondcrediet" hypotheekbank te Alk maar, blijkt dat in 1902 werden behandeld 130 aanvragen om hypotheek, tot een bedrag van l 665480, waarvan werden aangenomen 97, gezamenlijk bedragende f 363770. Het bedrag der gesloten hypotheken van af de oprichting der vennootschap tot 31 Dec. 1901 bedroeg f 1452120, gedurende 1902 werden gesloten f 363770, te zamen f 1815890, hiervan werden 31 leeningen voor het geheel in 1902 afgelost tot een bedrag van t 108310, zoodat op 31 Dec. 1902 in hoofdsom nog loopende waren 384 hy potheken tot een bedrag van f 1707580, waarvan Bedert 1897 een bedrag van f 123915 is afgelost, zoodat op 31 December 1902 aan hypothecaire vorderingen uitstaande was f 1583665. De getaxeerde waarde der perceelen waarop gelden wer den verstrekt en waarvan de onderpanden voor het. meeren- deel in Noordholland zijn gelegen, bedraagt f 2830257.28, zoodat gemiddeld ongeveer 602/10 pet. is verleend, zjjnde f 1707580. Tot 31 December 1902 zijn gecreëerd S1/^ °/0 pand brieven tot een bedrag vau f 607500, 4°/e pandbrieven tot een bedrag van f 900000, totaal gecreëerd f 1507500, waarvan in portefeuille 3Vi °/0 pandbrieven f 5000, 4°'s pandbrieven f 32600, te zamen f 37600, zoodat op 31 Dec. 1902 in omloop was een bedrag van f 1469900. De winst- en verliesrekening geeft aan als 1 a s t en onkosten f 4225.28'/^, voor nitkeering provisie aan agenten f 1481.97, voor te betalen intrest van in omloop zijnde pandbrieven f 52508.56, voor afschrijving der koers en kostenrekening f 1852en voor Extra Reserve f 3000, terwijl als baten voorkomen, een saldo van 1901 groot f 20.38*/ï, voor gemaakte provisie f 4428.95, voor rente der uitstaande hypqtheken f 62045.30, en voor intrest van a deposito gegeven gelden f 2751.61, zoodat het winst saldo bedraagt Aangezien de verkregen i¥;/jrmsten bevredigend zijn, werd een Extra Res p^APfiteiDgelegd en daarop zooals reeds onder de lasten is'"tiarf|'egeveLl f 3000 gebracht. De Reservekas werd met 1 400 verhoogd, ingevolge artikel 22 der Statuten, zoodat dit thans op f 1300 werd gebracht. Aan aandeelhouders is t 5000 uitgekeerd zijnde 5°/0 over hunne stortingen. Nog werd gereserveerd f 125 voor bedrijfsbelasting en f 53.43 als saldo op nieuwe rekening overgebracht. In de vergadering van aandeelhouders, gehouden op Vrijdag 1 Mei werd de balans en winst- en verliesrekening over 1902 goedgekeurd. Voorts werd na eenige bespreking de voorgestelde Statutenwijziging van Art. 21a aange nomen. De aanvulling van dit artikel luidt als volgt Bij de winst- en verliesrekening zal nit het bedrag, waarmede de ontvangsten de uitgaven overtreffen, kunnen worden afgezonderd een door Commissarissen te bepalen bedrag, dat zal strekken tot Extra Reserve. Deze Extra Reserve vormt een Waarborgfonds, uitslui tend bestemd tot verzekering van de rente en aflossing der pandbrieven. De wjjze van belegging dezer Extra Reserve wordt door Commissarissen bepaald- Tot Commissarissen werden herkozen de heerenC. van Rossem Czn. te Rotterdam, Mr. H. Goeman Borgesius te 's Gravenhage, Jhr. Mr. P. Van Foreest te Heiloo en M. Tromp to Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1