Openbare Verkooping Begonia's voor perken. SGHEEFSHOUT. L. SPRUIT, G- -xrj^isr os deNatuur-V/oilen deraoederen Ingezonden stukken. Advertentièn. SCHimPSIïOUTy Stads-Horlogemaker, STEARINE-KAARSEfl lOO f 6, per 50 f 3.50. Laatste belangrijke afkomstig van het 3mast Barkschip genaamd „Jan Sij brands", Zie circulaires en biljetten. Heerensraat, alkmaab, VLEESCHHOUWERIJSPEKSLAGERIJ. Fijne ROBHAMMEN en de echte WESTFAALSCHE HAMMEN met been. Fabrieks- H0IJER van de Stearine-Kaarsenfabriek „AP0LL0", J. ELDERINH, Bloemist. J. SMITS Co., Drukkerij ARNHEM. mitten voor Transvaal of Oranjerivier-kolonie afgegeven wordt, worden belanghebbenden, die in deze beide koloniën wenschen te worden toegelaten, gewaarschuwd, zich niet naar Zuid-Afrika te begeven, zonder zich het bezit van een permit voor één van die koloniën verzekerd te hebben. Zij zonden anders genoodzaakt zijn wellicht lang in een der kustplaatsen, waar het leven zeer dnnr is, te wachten. Formnlieren tot aanvraag daarvan worden aan het Depar tement van Bnitenlandsche Zaken verstrekt. De consnl-generaal te Kaapstad deelt voorts mede, dat het in verband met genoemde Immigratiewet wenschelijk is, dat de Nederlandsche onderdanen, voor zoover zij zijn boerenarbeiders, dienstboden, werklieden of ambachtslieden, welke zich naar Zuid-Afrika begeven, zich voorzien van een paspoort of van eene verklaring van den burgomeoster hunner woonplaats, betreffende gedrag en middelen van bestaan, benevens wanneer mogelijk de noodige bewijzen dat zij bij aankomst in de kolonie eene vaste betrekking hebben. Personen die niet van zoodanige documenten voorzien zijn, loopen gevaar niet in de Kaap-kolonie te worden toegelaten. (»St.-Ct.") In Jan. en Febr. van dit jaar zijn uit Engeland naar Znid-Afrika vertrokken 7060 Engelschen, 899 Schotten 246 Ieren en 2273 andere vreemdelingen. Intusschen worden er te Kaapstad maandelijks slechts aan 70 Duit- schers, 45 Franschen, 35 Bieder landers, 25 Italianen enz. een pas naar de nieuwe koloniën verleend. Hofberichten. Behalve de Groothertogin-moeder van Mecklenburg, worden tusschen 1 en 20 Mei nog meer Vorstelijke lo geergasten op Het Loo verwacht, zoodat vóór dien datum het Koninklijk bezoek aan Amsterdam hoogst onwaar schijnlijk is. Den 1 keerden de Koningin en Prins Hendrik met gevolg per koninklijken trein op het Loo van Bückebnrg terug. Amsterdam. De nieuwbenoemde hoofdcommissaris van politie, de heer H. S. Hordijk heeft den 30 April zijn functie aanvaard. Hen locomotief gekanteld. Tusschen Bolsward en Harlingen geraakte den 29 de locomotief van een botertram onderstboven. De 33- jarige hulpconducteur S. G., die bjj den machinist stond, kreeg het grootste deel van den stoom en het water over zijn lichaam, en is aan de gevolgen overleden. De ma chinist kwam met een hoofdwond vrij. De oorzaak van t ongeluk is te wijten aan verzakking van den weg. Bene droevige gebeurtenis. Naar de »Midd. Ct." verneemt, is den officier van gezondheid G. M. van der Wall. die vroeger te Middel burg in garnizoen heeft gelegen en thans in Atjeh werk zaam is, een zeer droevig ongeluk overkomen. Hij zelf, zijn vrouw en zijn kind werden door zijn hond, bij wie zich verschijnselen van hondsdolheid voor deden, gebeten. Het gansche gezin is daarop naar de Pasteur-inrichting te Batavia vertrokken. landverhuizers. Den 20 vertrok oen 50-tal emigranten van Den Haag naai Chili (Znid-Amerika). De meesten der vertrekkenden zijn Transvalers. Heen licht. Gebruikers van brongas in »Holland's Noorder kwartier" geraakten deze week, door den zeer hoogen waterstand in de polders, zonder licht. Hymnastlekfeest te Furmerend. Naar aanleiding van 't dezer dagen gevierde feest van 't 25-jarig bestaan der gymnastiek-vereeniging Vol harding" te Purmerend, zal dezen zomer, waarBchjjnlijk in 't laatst van Juli, aldaar een uitvoering gehouden worden van 't gewest Noordholland van 't Nederlandsch Gymnastiek Verbond, staande onder de hooge bescherming van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Ne derlanden. Dit feest, waaraan andere groote feestelijk heden zullen worden verbonden, zal twee dagen duren. He kolonie te Blarlcum. Volgens het »Hbld." zal da kolonie uit Blaricum verplaatst worden naar Hardegarijp (Fr.). Eerst moet de keuze gevallen zjjn op het dorp Knijpe, maar door de minder goede gelegenheid voor verzending naar de och tend-groentemarkt te Amsterdam, werd de voorkeur ge geven aan Hardegarijp. De bekende drukkerij »De Vrede" zal van Blaricum worden overgebracht naar Amersfoort, waar 3 perceelen voor haar zjjn gehuurd. Langzaam wendde zij het aangezicht naar hem toe, nog altijd met die strakke, bijna angstwekkende uitdruk king. Hij was al uitgestegen en stak haar de armen toe om haar uit het rijtnig te tillen. Slecht éen oogenblik hield hij de slanke, witte gedaante omvattoen sprong zij schielijk op den grond. »Goed 1 Laten we dan maar wandelen 1" Alfred's aangezicht helderde merkbaar op eindelijk wilde ze hem dus te woord staan. Zij lieten den breeden, zonnigen rijweg achter zich, dien het rijtnig vervolgde, en sloegen een zjjpad in, waar het dennenbosch hen koel en geurig tegenruischte, schitterend van ochtenddauw en zonneschijn. Sylvia ging vooruit op het smalle voetpad, maar de volgende minuut was Alfred aan hare zijde. »Zie mij aan, Sylvia smeekte hij zacht. »Laat mij eerst in je oogen de runen van mijn noodlot lezen Zjj sidderde onwillekeurig. Runen noodloot 1 Die woorden herinnerden baar eensklaps aan dat uur in Isdal, toen zij spottend en zonder iets naars te vermoeden, had gevraagd, welk lot dat runenschrift haar ongeinkkigen oom had voorspeld, en aan Bernhard's bitter, somber antwoord »Den dood 1" Evenals toen voer een rilling haar door de leden. Ze had een gevoel, alsof ze moest omkeeren, alsof ze moest vluchten, alsof ,die woorden door eiken boom, door eiken struik werden weerkaatst. Maar nu was 't te laat. De weg, dien zij beiden gingen, was ook door het noodlot aangewezen, want daar werd het lot van twee menschen- levens beslist. Wordt vervolgd. Bene schenking. De heer S. M. van Wijck, lid der Tweede Kamer, heeffc zijn villa en koetshuis te Renkum geschonken voor de stichting van een zusterschool. H. M. de Koningin zond den heer J. D. H. van van Uden te Tiel f 25 ten behoeve van den Rus Chodas- schewitz, onlangs te Zoelen zoo mishandeld, dat hij het gebruik zijner rechterhand zal moeten missen. Steun voor de slachtoffers. Bij het Landeljjk Comité tot ondersteuning van de slachtoffers der algemeene werkstaking is tot dusver in gekomen een totaal bedrag van t 10.433.86. Als oen bewijs van het enorme gebruik van kunst mest in Hrente kan dienen, dat nat 3 April jl. aan het Centraal-Bureau tot aankoop van landbouwbenoodigdhe- den niet minder dan 1.150.000 K.G. slakkenmeel door tussehenkomst van het Provinciaal Comité is opgegeven. Na 1 Januari werd reeds 2.800.000 K.G. besteld. W lerlngerwaard. Stond verleden Zaterdag het water ook in onzen polder ongekend hoog dank zij de nieuwe, uitstekende machine in 't stoomgemaal, moch ten we^ Woensdag getuigeD, dat het water weer heel laag was. Een sterk contrast met den toestand in onze om geving tot ver buiten den Westfrieschen dijk, waar de molens tengevolge van dén weinigen wind niet hebben kunnen uitmalen. Opening van een openbaar slachthuis. Maandag 27 April 1.1. werd in Leiden het openbaar slachthuis geopend. De Burgemeester Mr. N. de Ridder hield daarbij een toespraak, die door velen en vooral door twijfelaars ge lezen en herlezen behoorde te worden. Zij is leerrijk en luidde als volgt: Mijne Heeren! De Raadscommissie voor het Openbaar Slachthuis bracht onlangs de vraag ter sprake, of een officieele opening dier inrichting behoorde plaats te hebben, en vond dit gewenscht. Wat aan de in gebruikstelling van andere inrichtingen van openbaar nut pleegt vooraf te gaan, mocht zoo meende men ook hier niet achterwege blijven. Ook het Dageljjksch Bestuur was van dit gevoelen en zoo gebeurde het, dat de uitnoodigingen tot bijwoning dezer opening uitgingen en dat op mij de taak kwam te rusten u hier welkom te heeten. Ik doe dit van heeler harte. In 't algemeen zullen de meesten uwer wel voorstanders zijn van openbare slacht huizen. Ik ben door ervaring, elders opgedaan, krachtiger geworden in mijn sympathie dan ik oorspronkelijk was ik wil dit gulweg verklaren. Zal ik herinneren wat in t algemeen voor dergeljjke inrichtingen pleit? Het meest sprekende zij slechts aangestipt. Dat slachtplaatsen in dichtbevolkte buurten verontreini ging van bodem, lucht en water veroorzaken en dus aan de volksgezondheid weinig bevorderlijk zijn valt bijna niet te betwistendat het allerwegen vorrichten van slachtingen aan menigeen hinder en aanstoot geeft, staat wel vast; dat eindeljjk de op het voorbeeld van Duitsch- land, aan de openbare slachthuizen verbonden inrichting tot bewaring van vleesch bij lage temperatuur (de z.g. koelhuizen) een voordeel biedt aan consumenten en slach ters, niet hoog genoeg aan te slaan 't is buiten kijf. En toch moet geconstateerd worden, dat, ofschoon de wet van 2 Juli 1875 hiertoe alreeds de bevoegdheid gaf, eerst langzamerhand, eerst gaandeweg, de grootere ge meenten hebben opgericht en daargesteld wat bij geen enkele gemeente van eenige beteekenis in Duitschland sedert jaren ontbreekt, en niet dan nadat velerlei tegen stand is moeten worden overwonnen. Vanwaar dit ver- schjjnsel Niet maar door de kosten quaestie alleen. Te verklaren is dit uit den ons volk in 't bloed gevaren af keer van alles wat ook maar zweemt naar ingrijpen van overheidswege in de vrijheid van 't bedrijf, van de nering. Dit meende men hier aan te trefien en die overheidsbe- moeizucht, zoo oordeelde men, moest gekeerd. En toch is dit een dwaling. Niet de vrijheid van het bedrijf wordt hier aangetast, maar alleen wordt de wijze, waarop een voorbereidingshandeling tot de uitoefening van het bedrijf en den handel geschiedt, van overheidswege ge regeld en zulks in het belang der volksgezondheid. Im mers het bedrijf zelf, de vleeschhouwerij, de vleeschhandel, blijft intact en men behoeft slechts de werking van eenige openbare slachthuizen hebben gevolgd gHijk dit mij te Groningen te beurt viel om te kunnen vol houden, dat van achteiuitgang in het bedrijf niets bljjkt. De tegenstand aldaar is vrijwel verstomd en het publiek, de ingezetenen, de consumenten loven de inrichting. En dus mag het hier nitgesproken, dat er van een indruk uitgeoefend bedrijf nauwelijks de reden meer zijn kan. Waar ik dan ook een voorspelling wagen mag, daar zal het deze zijn, dat men in steeds wjjder kring alhier een open oog verkrijgen zal voor het gerief, voor het nut ten bate der gemeenschap van deze inrichting. Deze beschouwingen zijn het, Mijne Heeren, die ik mij geroepen voelde thans hier te doen hooren, om er ons allen, hetzij we de inrichting onverdeeld sympathiek ge zind zijn, hetzij we alsnog aarzelen met onze sympathie betuiging, van te doordringen, dat wij, voor zooveel we zijn voors tander s, door verstandig, tactvol beheer de nieuwo inrichting het burgerrecht moeten trachten te be zorgen, wij andoren, (ik zog niet bepaald tegenstanders, maar minder sympathiekgezinden) dat wij niet vooringeno men do werking gadeslaan, maar onbevangen de resultaten toetsen aan de winst voor de volksgezondheid daardoor verkregen. De volksgezondheid, tegenwoordig meer dan ooit voorwerp van gestadige regeeringszorgde volksge zondheid, aangelegenheid sinds lang boven elk partij inzicht verheven, en die ingrijpen in particuliere belangen, dikwerf en zonder iemands tegenspraak wettigt. Ed zoo zal dan ook ons Openbaar Slachthuis geopend worden. Moge het meer en meer blijken, dat hier iets goeds tot stand werd gebracht, waard de belangrijke geldelijke offeis, die het gemeentebestuur meende daarvoor te mogen brengen. Mogen onze goede vorwachtingen niet worden beschaamd en ook de gemeente Leiden, op het voetspoor van zoo menige andere stad in ons vaderland, deze in richting onder haar nuttige, baar alzijdig gewaardeerde inrichtingen gaan tellen!'' Wanneer na korter of lunger tijd alhier de stichting ven een Openbaar Slachthuis in behandeling wordt ge nomen dan behooren de tegenstanders ernstig er aan te denken, welke overgroote belangen der Volksgezondheid met die stichting gebaat zullen worden. In onze dichtbebouwde gemeente, binnen de Singels waarvan, men bijna geen open terrein meer kan koopen, verrijzen de slachtplaatsen als slakken uit den grond en dien hinder dient gekeerd te worden. De gemeenten in ons land^ die reeds slachtplaatsen openden of de stichting daarvan in voorbereiding namen, zijn bij tientallen te tellen. Ondanks allen en alles zullen de slachthuizen er komen een ernstig wikken en wegen der voor- en nadeelen, doet het groote voordeel zoo sterk op den voorgrond treden, dat men met gerustheid n ag verwachten, dat de plaats onzer inwoning, aan de steden boven het IJ, zooals reeds in meer goede en belangrijke zaken het geval was, een goed voorbeeld zal geven. Uw abonné A. op Woensdag 6 Mei 1903, 's morgens 10 uur Precies, te BURGERVLOTBRUG. «EG. KLEIN, Deurw. Alkmaar. beveelt zich beleefd aan voor het leveren en repareeren van alle soorten uurwerken. Abonnement voor het opwinden. Telefoon. No. 117. FSlBSmS 57, Telefoon no. dB. Weder geregeld voorhanden VUii HARDE, W 1TTE en ZUIVERE te 8CHIEIJ9AM. Bekroondte Weenen 1873 met de Verdienst-Medalje; te Parijs in 1878 met de Gouden Medalje; te Amsterdam in 1883 met de Houden Medalje; te Antwerpen ln 1885 met het Here-Diploms (hoogste onderscheiding.) te Parijs ln 1900 met Hrand Prix. Zijn Terkrjjghaar bfj alle voorname winkeliers Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook big het uitblazen. Onovertroffen in grootte en bouw der bloemen per Heemstede bij Haarlem. manuur. Wie ons vóór Hlnsdag 18 Mei e.k. de meeste woorden inzendt van niet meer dan 5 letters, gemaakt uit bovenst, woord b v. was, moor, armer enz. ontvangt een HUISOKHHIi, 2de een gewaarb. goad. Horl. 5 volg. elk een nlkk. trekpot met dito onderstel. Bovendien hebben alle inz. vau minstens 40 woorden kans op prijzen t.w. van f25.—f 10.—2 van 1 5.—, en4 van f 2.50. Daarbij ont. 20 van de eerste 100 inz. van buiten Arnhem, elk 1 kistje (lOO) beste sigaren of een pr. armband. Inzendingen met 25 ct. p. postw. des noods aan postz. Uitslag ontvangt elk deelnemer 23 Mei fr. aan huis. Vorige wedstr. gew. buisorgel G. Frankena, Molkwerum; goud. horl. W. Bakker, Zaandam.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6