jajS8|j§ Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 8 MEI. Zitting yan den Gemeenteraad op Woensdag 6 Mei 1903 NO. 55. Eerste blad- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt DInsd» g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advert entten x Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte»! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. W\ AEKJI A AIt, 's namiddags 1 uur. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris: de heer C. D. Donath. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heer de Groot, zonder kennisgeving de he9r van den Bosch. 1 Vacature. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Mededeellngen en Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen a. het rapport van de speciale raadscommissie in zake de wik- en weegloonen. Overeenkomstig de conclusia van het rapport stelt de Voorzitter voor de behandeling tot nader orde uit te stellen. Alzoo wordt besloten. b. Prov. blad inhoudende de mededeeling, dat de ge meenterekening over 1902 voor 31 Aug. bij Ged. Staten moet worden ingezonden. Voor kennisgeving aangenomen. c. Dankbetuiging van den heer K. Butter voor zjjne benoeming tot leeraar aan de gemeentelijke normaal lessen. Alsvoren. d. idem van mej. T. Bakker voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Meisjesschool en verzoek om eervol ontslag als zoodanig aan de 2e gemeenteschool. Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van den datum waarop zij hare betrekking aan de meisjesschool aanvaardt. e. Brief van Ged. Staten tot goedkeuring van het besluit tot aankoop van een pakhuis aan de Oudegracht. De heer Kraakman vraagt, of dat pakhuis reeds in bezit is genomen. De Voorzitter antwoordt, dat zulks geschiedt met ingang van heden, waarop de heer Kraakmen zegt graag te willen weten, of de zich in dat pand bevindende kaas stellingen bij den verkoop waren begrepen De Voorzitter kan daarop geen bepaald antwoord geven, waarom de heer Kraakman aanbeveelt daarnaar een onderzoek in te stellen, om verwijdering tegen het recht van anderen te voorkomen. Nadat dit ondersoek is toegezegd, wordt het schrijven voor kennisgeving aan genomen Verzoek van J. Hoogland c.s. bezoekers en omwo nenden van de groentenmarkt, om niet tot verplaat sing dier markt te besluiten. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. g. Ontslag-aanvrage van den heer S. M. S. Modderman, al« lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Eervol verleend. h. Brief van den heer O. Janssen Oz. houdende verzoek om ontslag als regent van het stadsziekenhuis en mede deeling, dat hij wegens vertrek naar elders zijn ontslag neemt als lid van den raad. Het ontslag als regent wordt eervol verleend. De Voorzitter er aan herinnerende, dat de heer Janssen jaren lang in verschillende bedieningen is werk' zaam geweest, dat de heer Janssen, toen de voorzitter aan het hoofd der gemeente werd gesteld hem als tijdelijk wethouder ontving, wenscht het aftredende lid nog tal van jaren een welverdiende rust toe. Onder applaus stemt de raad met deze woorden in. x. Adres van H. Kooijman in zake koop of ruil van grond aan de Ridderstraat. De Voorzitter stelt voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. De heer Uitenbosch zegt, dat een vroeger inge diend adres in handen is gesteld van B. en W. om be richt en raad. Dat bericht en raad is achterwege geble ven en toch meent hij, dat het voor den heer JCooijmau van groot belang ware geweest, indien B. en W. met hem nadere onderhandelingen hadden aangeknoopt. Hij weet niet, of er reden voor ons geweest zij u om het ad vies achterwege te laten. Het gevolg is thans, dat men in de Ridderstraat zit met een leelijk brandspuithuis en een stukje grond dat misschien in de toekomst, doch zeker in den eersten tijd niet verkocht zal kunnen worden. De Voorzitter kan ten deele meegaan met bet geen de heer Uitenbosch heeft gezegd. Onderhandelingen hebben echter met den heer Koogman plaats gehad, maar men kon tot geene goede oplossing komen. Ten slotto heeft de heer K. gezegd, dat hij, daar hij thans geen kans zag, om tot oplossing te geraken den bonw zoodanig zou regelen, dat later mogelijk zou zjjn een oplossing, die naar wensch zou zjjn van beide partijen. Daarvan is de intrekking van het vroegere verzoek een gevolg. De heer Uitenbosch dankt voor de inlichtingen, waarna overeenkomstig het/ voorstel van den voorzitter wordt besloten. Tc. Schrijven van de vereeniging van losse werklieden onder-atdeeling van den R. C. Volksbond, in zake het doen lossen van kolenwagens voor de gasfabriek door vaste arbeiders, ook op Zondag. De Voorzitter deelt mede, dat dit adres op 6 Mei inkwam en dus niet ter inzage heeft gelegen. Hij stelt voor, daar het een zaak is, die bij het college van B. en W. thnis behoort, het adres in hunne handen te stellen ter fine van onderzoek en afdoening, waarbij men te rade zal gaan met de gascommissie. Dienovereenkomstig wordt beslotennadat de heer Kraakman heeft verzocht, dat de raad van de ge nomen beslissing worde in kennis gesteld. De Voorzitten deelt verder nog mede, dat het huisje bjj de stadskweekeiij van gemeentewege is gesloopt. 2. Uitgifte Raadsverslag. Als advies op een verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken om toezending van een exemplaar van 's raads handelingen aan alle ledeu der kamer en den secretaris, deelen B. en W. mede, dat sedert 1808 een exemplaar aan k. v. k. wordt toegezonden, zonder dat men zich met een desbetreffend verzoek tot den raad hoeft en terechtde uitgifte van het raadsverslag be hoort tot den werkkring vau B. en W. Deze zullen dan ook oen exemplaar aan de kamer blijven toezenden en voorts van de bijlagen, onderwerpen bevattende, die in het bijzonder de kamer aangaan voor elk lid gaarne een exemplaar verkrijgbaar stellen. Zij geven intusechen in overweging aan de kamer van koophandel te berichten, dat de uitgifte van het raads verslag een zaak is van het dageiijksch bestuur. De heer CohenStuart verklaart het met B. en W. ge heel eens te zjjn, doch naar aanleiding van een brief van het Dageiijksch Bestuur aan de Kamer van Koophandel is hij zoo vrij een enkele opmerking te maken. In antwoord op de aanvraag om de Kamer een tweede exemplaar van het raadsverslag toe te zenden tegen betaling der kosten, is geantwoord, dat zulks op 't zelfde neerkwam als het verstrekken van een gratis-exemplaar, daar het bedrag weer op de rekening der kamer zon worden teruggevonden. Ofschoon dit volkomen juist is, komt het hem tech voor, dat de weigering practisch onuitvoer' baar is daar het raadsverslag publiek verkrijgbaar is Een weigering was eigenlijk niet mogelijk bij het nazien der rekening kon de raad, indien gewenseht, aaumerking maken op de uitgaaf. Na deze opmerking wordt overeenkomstig het voorslol van B. en W. besloten. 3. Afwijking algem. regen van art. 343 der Algeiu. Polllle-verordenlng. De wed. A. S. Stal geb. Hanekamp heeft zich bij adr es dd. 10 Maart 1.1. tot B. en W. gewend met het verzoek om den maar vóór haar perceel in het Achter-Fnidsen te mogen afbreken en een nieuwen muur van een halven steen te mogen maken en daarna te pleisteren. Daar in een geval als dit, waar het betreft een afwijking te ver- leenen van een bepaling der alg. politieverordening, de raad dient te beslissen, en bij B. en W. geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek, stellen zij voor de gevraagde vergunning tot wederopzegging te verleenen. Conform besloten. 4. Herziening der verordening. Gemeenteblad So. 136. De besturen van de gecombineerde bouwvakken, afd Alkmaar van den R. K. Volksbond en der Timmerlieden- vereeniging »Verbetering door Eendracht", hebben zich hij adres d.d. 15 December 1.1. tot den raad gewend met het verzoek een strenger contrólo te doen uitoefenen op de richtige toepassing der verordening, houdende bepa lingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd, in acht te nemen bij het uitvoeren van openbare werken Daarop dienende van bericht en raad, deelen B. en W. mede, dat zij ter zake het advies hebben ingewonnen van den gemeente-architect. In verband met dat advies stellen zij voor te besluiten: A. aan de adressanten mede te deelen, dat de bedoelde verordening zooveel mogelijk wordt Dageleefd, met nitnoodiging, om de contióle op de richtige toe passing te helpen vergemakkelijken, door den ge meente-architect, te rechter tijd, met feiten en toestanden bekend te maken, welke in deze meer in het bijzonder zijn aandacht verdienen burgemeester en wethouders uit te noodigen eene herziening der vorenbedoelde verordening, in ver band met de sedert Augustus 190U opgedane erva' ring, te willen voorbereiden. heer Uitenbosch merkt naar aanleiding van het bijgevoegde rapport van den architect op, dat dit in 't algemeen juist is, maar toch zou hij B. en W. nogmaals in overweging willen geven een of twee stadstimmerlieden aan te stellen, daar zooveel kleine dingen gedaan worden die gerekend worden buiten het gewone onderhond te vallen, en waarvoor door den aannemer, ofschoon hij het werk door jongens laat doen de aannemer werkt voor 75 °/0 met jongens vrij hoog gerekend wordt. De Voorzitter zegt, dat men met die opmerking rekening zal houden, waarna het voorstel wordt goedge keurd. 5. Benoeming van eene onderwijzeres aan de meisjesschool. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan mej A. J. Jochim verleend eervol ontslag. B. en W. bieden de volgende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den Arrondiesements-sehoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school, ter benoeming van eene onderwijzeres aan de Meisjesschool 1. Mej. A. W. Boeles, onderw. te 's-Gravenhage. 2. T. Ypes, Zaandam. 3. L. C. A. Roelants, Groningen. B. De Benoemd Mej. A. W. Boeles met 13 stemmen op Mej. Roelants was 1 stem uitgebracht. 6. Onderhandsche verhuring van gemeente-eigendommen. Bij besluit van 9 April 1902 werd besloten het pand bekend als »het Klompje Gouds" en het daarnevens staande perceel aan de Kaasmarkt onderhands te verhu ren tot 1 Mei 1903. Daar B. en W. den tijd nog niet gekomen achten om voor te stellen tot amotie van deze perceelen over te gaan, geven zij in overweging die per- ceelen opnieuw tot 1 Mei 1904 te verhuren a. het koffiehuis genaamd »het Klompje Gouds" aan de Vries, voor een huurprijs berekend naar f 468 per jaar b. de bovenwoning aan J. G. Meijer Hz., voor een huurprjjs berekend naar f 130 per jaar c. het bierhuis op den hoek van de Kaasmarkt en de Houttilstraat aan C. G. Zindel, voor een huurprijs berekend naar f 130 per jaar. Conform besloten. 7. Vaststelling van het suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 190S. Het suppletoir kohier der straatbelasting, dienst 1902, is opgemaakt tot een bedraag van f 120,89'/j. Onveranderd vastgesteld. 8. Benoeming tijdelijk leeraar In het vakteekenen aan de Burgeravondschool. Ter benoeming van een tijdelijk leeraar in hst vaktee kenen op eene jaarwedde van 400 aan de Burgeravond school, voor den cursus 1903/1904 in de plaats van den heer A. van Pagè, bieden B. en W. een aanbevelingslijst aan, opgemaakt door hun college in overeenstemming met de adviezen van den directeur der school en de commissie van to'ezicht op het middelbaar onderwjjs 1. H. van den Hof, gediplom. bouwkundig opzichter te Delft. 2. T. Feenstra, gediplom. mr. timmerman te 's-Gravenhage. 3. D. Dolman, timmerman te Loosdrecht. Benoemd do heer H. van den Hof, met algemeene stemmen. 9. Overplaatsing van [het hoofd der 3 de Ge meenteschool naar de 4de Gemeenteschool. Het hoofd der 2de Gemeenteschool, de heer C. J. Rei ziger, heeft zich bij adres d.d. 18 April 1.1. tot den raad gewend met het verzoek hem als zoodanig te willen over plaatsen naar de 4de Gemeenteschool, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. B, P. Hoff. De districts-schoolopziener, hieromtrent geraadpleegd, heeft verklaard tegen de inwilliging van het bovenbe doelde verzoek geen bezwaar te hebben, te minder wijl hij met B. en W. van meening is, dat het aanbeveling verdient voortaan althans eenige jaren bjj wijze van proef in de scholen dezer gemeente met zes of zeven klassen geene ambulante schoolhoofden meer te benoemen, doch het hoofd der school met het onderwijs in de hoogste klasse te belasten. Nu bestaat er juist aan de 2de Gemeenteschool eene vacature van onderwijzeres, wegens de benoeming van Mejuffrouw Bakker aan de Meisjesschool. Indien de raad den wensch van den heer Reiziger inwilligt, zou/voor de 2de Gemeenteschool een nieuw hoofd kunnen worden be noemd, aan wien het onderwijs in een der klassen reeds dadelijk kan worden opgedragen, als wanneer de vacature van Mej. Bakker niet zou behoeven vervuld te worden. Daar de vigeerende verordening tot regeliDg van het lager onderwijs zich niet tegen de uitvoering van dit plan verzet, stellen B. en W. voor te besluiten A. den heer C. J. Reiziger, hoofd der 2de Gemeente school, in overleg met den districts-schoolopziener, mot het begin van den nieuwen cursus, als hoofd der school over te plaatsen naar de 4de Gemeente school B. da vacature van onderwijzeres aan de 2de Gemeente school onvervuld te laten in verband met dc be noeming van een hoofd aan deze school, aan wien het onder wijs in eene klasse zal worden opgedragen. De heer Kraak man wenscht hier een woord te wijden aan de nagedachtenis van den heer Hoff. Spreker was reeds lid van den raad, toen de heer Hoff werd be noemd. Deze was toen No. 2 der voordracht, maar niet tegenstaande datis het toen hem en een paar andere leden gelukt den heer Hoff te doen benoemen. Zelden heeft de medewerking tot een besluit hem zoozeer verheugd. De heer Hoff toch heeft zich op de moest eervolle wijze van zijn taak gekweten, een woord van dankbaarheid van een lid mag dus wel in de notulen worden opgenomen. Spr. onderschrijft gaarne het voorstel van B. en W., waardoor de heer Reiziger tot hoogeren rang in het school wezen wordt opgevoerd. Dat de heer Reiziger dit ver langt, pleit zeer voor hem. Wat het tweede punt betreft, zou hij willen vragen, of niet een gedeelte der administratie overgebracht zou kannen worden op het personeel, als het te benoemen hoofd ook voor de klasse komt te staan. Officieel is het hoofd wel degene, die als verantwoordelijk persoon do administratie voert, doch hij meent dat het niet onmo gelijk is dat verdienstelijke onderwijzers, die we hier

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1