Buitenland. Laatste Berichten. Ned r 1 a n d. Stadsberichten. niet gestookt wordt, men spoedig last krijgt van roet- water. Van dat wegnemen hebben B. en W. niets ge weten. Hij onderstelt, dat het waarnemend hoofd der 4e gemeenteschool te rade is gegaan met hetgeen aan de le gemeenteschool geschiedde en dus ook de kachels liet wegnemen. Op de andere scholen, waaronder ook de kos- telooze school aan de Oudegracht, is tot voor een paar dagen nog gestookt. Hieruit kan duidelijk blijken, dat B. en W. ook voor de kostelooze school even lang brandstof beschikbaar stellen als voor de andere voor hen zijn alle kinderen in dat opzicht gelijk. De heer da Lange dankt den Voorzitter voor deze inlichting. De heer Uitenbosch vraagt of B. en W. ook kun nen mededeelen, waarom nog niet van advies is gediend op het verzoek om pensioen van de wed. Haker, dat 15 Dec. 1.1. is ingekomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hebben gewacht tot de Vereeniging voor gemeentebelangen haar gevraagd advies in zake de wet op de pensionneeiing van gemeente- abtenaren aan de regeering zou hebben ingediend. Dat is thans geschied, daarom wil men de zaak nog korten tjjd aanhouden. De heer Kraakman spreekt den wensch uit, dat dan aan de mogelijk te maken bepaling terugwerkende kracht zal worden gegeven. De heer Glinderman meent, dat de verzoekster nog lang kan wachten als er gewacht moet worden op de rjjkswet. De Voorzitter belooft ten slotte, de zaak in een volgende vergadering ter tafel te zullen brengen. Hiermede wordt genoegen genomen, waarna de open bare vergadering wordt gesloten en men overgaat in een zitting met gesloten deuren. BUITSCHLAHTO. De gewezen Kroonprinses van Saksen, thans Prinses van Toscane, heeft het leven ge schonken aan een dochtertje. ENGELAWB. Koning Edward is den 5 in Enge land teruggekeerd. Den 4 zjjn in het Lagerhuis de beraadslagingen over de Iersche landwet begonnen. De Iersche leider John Redmond heeft ten gunste van het Regeeringsontwerp gesproken. Hij zag daarin een voorbeeldelooze gelegenheid om den maatschappelijken vrede in Ierland te herstellen. Er waren wel gebreken in het wetsontwerp, maar hij hoopte dat de Regeering wijzigingen zou willen aanbrengen. Op wijzigingen drongen ook andere sprekers aan. Sir H. Campbell-Bannerman was het met het beginsel van het wetsontwerp eens. De conservatief Coghill daarentegen vond dat het ver worpen moest worden, omdat het tot Home Rule zou leiden en den Engelschen belastingbetaler een veel te zwaren last oplegde. Minister-President Balfour zeide, dat de bedoeling van het wetsontwerp was, de hoofdoorzaken van den toestand, tengevolge waarvan elke politieke beweging in Ierland steeds voedsel vindt, uit den weg te ruimen en er vrede te stichten. Een telegram uit Aden maakt melding van een nieuwen aanval van den Mullah op de Engelschen. Een aanval die met groot verlies aan beide zijden zou zijn afgeslagen. ERABfKRUIi. Het aantal protesten tegen de kloostervervolgingen neemt steeds toe. Vele bisschoppen hebben den Minister-President Combes geschreven, dat deze het recht niet heeft o n de Roomsche eeredienst te belemmeren. De bisschop van Verdun schrjjft o.a. «Het Katholicisme zelf staat op het spel, het Christelijk Frankrijk wordt door de sectarissen aangerand. Aan God en den godsdienst is de oorlog verklaard." Bij de discussie in de Fransche Kamer over de 54 aanvragen van mannelijke kloosterorden, welke, met een afwijzing en bloc die aanvragen eindigde, gaf Minister- President Combes de verklaring, dat de regeering bereid was tot een welwillend onderzoek van nieuwe afzonder lijke aanvragen dezer orden, voor zooverre het niet betrof scholen of industrieels ondernemingen. De meeste orden besloten hierop niet in te gaan, maar zich met geweld te laten uitdrijven. Tot dusver hoort men slechts van één orde, die van het aanbod van den Minister-President wil gebruik maken. Dit is de orde der Dominicanen. Te Parijs is den 4 de eerste zitting geopend van het Internationaal Burean ter bestrijding van Tuberculose, verleden jaar op het Congres te Berlijn benoemd. Er zijn 14 landen vertegenwoordigd. TURKIJE. Tengevolge der bom-aanslagen te Salo nika heeft de Porte aan de Bulgaarsche Regeering een zeer scherp gestelde nota doen overhandigen, waarin zjj zich beklaagt over da onvoldoende bewaking van het grond gebied van het Vorstendom, en van de bewegingen der agitatoren, die daardoor naar Macedonië kunnen komen en aanslagen kunnen ondernemen, waarvoor Bulgarije verantwoordelijk moet worden gesteld. VBNfEIUELA. Generaal Matos, het hoofd der Vene- zuelaansche opstandelingen, die eenige maanden geleden de wijk nam naar Curasao is vandaar teruggekeerd. Hij kwam te BirqniBimeto aan, waar 2000 opstandelingen zijn geconcentreerd. De Regeering zond in vier afdeelingen 7500 man troe pen om de stad in te sluiten. De aanval wordt tegen Zaterdag verwacht. De toestand van Matos wordt hopeloos geacht. Ontsporing. Te Barlef, in het Zwitsersche kanton Zurich is een passagierstrein, bestaande uit zes rijtuigen, ontspoord en in een diepte gestort. Zes menschen werden gedood en vele anderen gewond. Een Aanvaring. Dit New-York wordt gemeld j Twee Amerikaansche kuststoombooten, «Hamilton en Saginaw" zijn bij Hay Island dicht bij de kust, ten gevolge van den mist in aanvaring gekomen. De aatstgenoemde boot, die twintig passagiers aan boord had en een bemanning van veertig koppen zonk; twintig of dertig menschen kwamen om. Het Duitsche eskader. Naar wij uit goede bron vernemen, is van het be zoek van het Duitsche eskader aan Nederlandsche haven plaatsen afgezien. Het schijnt dat uitgebreider oefeningen van bet eskader, waartoe nader besloten is, geen tijd meer overlieten voor het aandoen van onze havens. (Handelsblad.) Keizer Wilhelm op reis. ROME, 6 Mei. Keizer "Wilhelm vertrok te 4 u. 45 naar Donaueschingen Aan het station werd hem uitgeleide gedaan door den Koning, de Italiaansche en Duitsche Prinsen, ministers en andere autoriteiten. He toestand op het Balkanschlerelland. SALONIKA, 6 Mei. Bij het dorp Banitza in de buurt van Serres had een gevecht plaats met een Bulgaarsche bende. Vijftig Bulgaren werden gedood, onder wie de hoofdman. De Turken verloren vijf dooden en drie ge wonden. Dertig huizen werden in brand gestoken. Een troepje van twaalf man onder Petrofi werd bij Krapestitza in da nabijheid van Flonna uiteengeslagen. Zeven man werden gedood, de rest nam de vlucht, achterlatende hun buit en een aantal dynamietbommen. KONSTANTINOPEL, 6 Mei. Hasso-pacha seint, dat rust en orde te Salonika hersteld zjjn. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Thans is officieel bericht ontvangen, dat de Koningin en Prins Hendrik Vrijdag 22 Mei te Amsterdam zullen komen en dat het bezoek duren zal tot Donderdag 28 Mei. President Kruger. Wij vernemen uit Mentone dat president Kruger het goed maakt en dat zij, die hem in enkele maanden niet zagen, getroffen werden door zijn vermeerderde kracht. Z Ed. gaat 15 Mei naar Nederland, waar hij zich de villa «Djemnah" te Hilversum tot verblijf heeft ge kozen. (Hand.bl.) Benoemd s tot heemraad van den Anna Paulow- napolder D. Rezelman Cz., te Anna Paulownatot heem raad van den polder Waard en Groet R. Kaan Dz., te Slotentot heemraad van den polder Eijerland R. P. Keyser Jz., te Texeltot heemraad van het Ambacht van West-Friesland genaamd Drechterland voor de Wes terkogge, C. Wjjdenes Spaans, te Avenhornvoor de Zuiderkogge, C. Haringhuizen, te Oostérleek tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van West-Friesland, vanwege het ambacht van West-Friesland, genaamd Drechterland, J. Groot te Andijk. Lichting 1903. Men meldt aan de »N. R. Ct." De miliciens der lichting 1902 worden den 25 Juli met onbepaald verlof huiswaarts gezonden. Lichting 19Ö3. Evenals voor de infanterie is voor de miliciens der lichting 1903 van het korps genietroepen, die zich met verlof bevinden, bepaald, dat zij 12 Mei a.s. voor eerste oefening onder de wapenen moeten komen. De korps-commandant zal hen daartoe per dienstbrief oproepen. Slachtoffers der Staking. Uit een mededeeling van het Landelijk Oomité tot ondersteuning van de slachtoffers der algemeene werk staking, blijkt dat bij de eerste opgave het aantal slacht offers was 4495 met 7655 kinderen. Amsterdam komt in die lijst voor met 2663 slachtoffers en 4763 kinderen. De tweede lijst gaf aan3383 slachtoffers, van wie alleen te Amsterdam 2177. Er waren dus toen ongeveer 2000 weder aan den arbeid gegaan. Daar niet alle plaatsen opgaven inzonden, acht het comité bovenstaande cijfers eer te klein dan te groot. De eerste uitkeering geschiedde 22 April en bedroeg toen twee gulden. Op 30 April (de tweede uitkeering) kon per hoofd f 2.50 worden uitgekeerd. Een deputatie naar II. M. de Koningin. Naar «Het Volksdagblad" verneemt, bestaat bij de slachtoffers der Algemeene Werkstaking het voornemen een deputatie te zenden naar Hare Majesteit de Koningin tijdens haar aanstaand bezoek aan de hoofdstad, ten einde haar te verzoeken haar invloed bij de Spoorweg-Maat schappijen en de Gemeente Amsterdam aan te wenden, om de uitgeslotenen weder in hun vorigen werkkring geplaatst te krjjgen. Een verzoek aan den Burgemeester van Amsterdam zal worden gedaan om toestemming voor een demonstratie, waartoe de geheele burgerij tot deel name zal worden uitgenoodigd. Dat kan een indrukwek kende betooging worden. Bekroond. Op de internationale tentoonstelling van voedings middelen en hygiëne, te Parijs gehouden, is de heer W. Cadovius te Beverwijk voor zijne inzending van gedroogde groenten bekroond met een eere-diploma, met kruis en gouden medaille, en de heer H. W. van der Hagen te St. Oedenrode voor zijn inzending Hollandsche boter met een gouden medaille. Barslngerhorn. In een den 5 gehouden vergade ring van den Bond van Staatspensionneering afdeeling K o 1 h o r n, werd als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering den 27 te Apeldoorn te houden, benoemd de heer W. Oudt, in de plaats van den heer J. A. Kalf, in vorige vergadering benoemd, maar die later bedankte. Als spreker, in een 's avonds te voren openbare ver gadering vanwego het Hoofdbestuur, zal optreden Ds. H. G. W. Briedé van Kolhorn. Castrlcuin. Den 5 dezer herdacht onze burger vader zijn 25-jarige echtvereeniging, en hoewel Z.Ed. te kennen gegeven had, dat de viering van zijn jubileum tot een huiselijk feest zou beperkt blijven, ondervond hij toch veel blijken van genegenheid. Al heel in de vroegte was voor zijn huis een soort prlëel opgericht, voorzien van lampions en glaasjes, welke des avonds een mooi effekt maakten. Dit was 't werk van vriendelijke en handige buren. Om half tien werd in de parochiekerk een solemmeele dienst gehouden. Op de receptie van 123 verschenen zeer vele inge zetenen, die 't echtpaar hunne wenschen kwamen aanbie den en meteen de prachtige cadeaux konden bewonderen, reeds daags te voren hun geschonken. Onder deze munten uit: een pendule met coupes, aan geboden door de raadsledeneon album op standaard, door de leden van 't armbestuureen aardig rookstel, door de politiemaar vooral 't rijke salonameublement door de gemeentenaren, wier namen zijn aangegeven in een mooi gebonden calligrafisch album. Mede verscheen op de receptie 't hoofd der school met eene deputatie uit de leerlingen, die na aangeboden wen schen hartelijk door den burgervader werden toegesproken. Des avonds hebben de raadsleden, de leden van 't arm bestuur en nog enkele notabelen bij de jubilarissen hunne opwachting gemaakt. Bollen. Men schrijft uit de Bommelerwaard nog over de reeds vermelde vraag naar mollenvellen Deze mijnwerkers onder de dieren moeten het dit jaar wel bijzonder ontgelden. Uit verschillende streken des lands toch komen de mededeelingen, dat ze bij groote hoeveelheden opgekocht worden. En wel voor den prijs van een dubbeltje per stuk en hooger. Een bagatelletje Toch maken sommigenmet stokken schapenschopjes en netten gewapend, een goede vangst en besommen een daggeld van twee gulden en meer. Een opkooper in de Bommelerwaard verzamelde er op zijn route ruim 700 stuks, opgekocht tegen 10 tot 12 ets. Thans belooft men in deze streken reeds 13 ets. per stuk. Het is wel treurig, dat bij vele landbouwers zoowel als bezitters van een tuintje, zulke wanbegrippen be staan, vooroordeelen, hecht en vastgeworteld niet al leen, maar ook, dat honderden niet kunnen of willen beseffen, hoe door een kleine schade een groot gewin kan verkregen worden. Dat de mol geen plantaardig voedsel kan gebruiken, dat zijn gebit alleen voor het verorberen van dierlijk voedsel is ingericht, wordt door velen nog glimlachend aangehoord. Trouwens, hoe kan het anders De mol is eenmaal bij de overgroote massa een plantenverdelger, gelijk de vleermuis spekvreetster enze zullen het misschien ten eeuwige dage blijven Kom thans nog in streken, waar de egel zich nog al eens vertoont, en tal van menschen zullen u weten te vertellen, dat hij de melkkoeien in de weide uit zuigt. Ze hebben het wel niet gezien, maar Voorzeker, waar de mol zijn jachtgebied heeft, het uitbreidt of verlegt, schijnt hij door het opwerpen van hoopen, het graven van gangen, wier bovenaardsche verhevenheden het land dooraderen, wel een spoor van vernieling na te latendoch in werkelijkheid is het een bewijs van zijne bedrijvige werkzaamheid. Of men dan niet beseft, dat daar, waar de mol heerscht, ook een ruim veld is voor schadelijk gedierte, hetwelk in den grond een werk van vernietiging begint en voort zet en dat, als deze vijanden ongestoord hun vraat zucht konden botvieren, nog grooter verwoesting zou aangericht worden. Op akkers, in weiden en tuinen waar de mol veelvuldig voorkomt, zijn ook een aanta vijanden, die het plantenleven bedreigen en vernieti gen dat staat vast En al brengt hij nu door het graven van zijn gan gen, het loswoelen van planten, het blootleggen van zaden en kiempjes eenige oogenblikkelijke schade daarom hem nog niet gedoodDe beste breier laat wel eens een steekje vallen Dan hem nog veel liever verjaagd. En daarvoor bestaan wel eenige middelen, vooral als het plekje gronds niet te groot isbijv. een 'tuintje. De volgende zijn ons bij ondervinding deugdelijk gebleken Als een mol zijn gangen door een bed voerde, staken wij op korte afstanden van boven houtjes in die gangen. De wroeter stootte gedurig zijn kopje, bezeerde mis schien zijn snuitje enbleef weg, van de plaats, waar hij gestoord werd en wij hem niet gaarne hadden. Rottende voorwerpen, lompen in petroleum gedrenkt, in eenige gangopeningen gestopt, deden mede goeden dienst. Soms plaatsen we in verschillende gangen hier en daar een stok, die ver boven den grond uitstak, Telkens als een der huisgenooten in den tuin kwam, sloeg hij met een stuk hout, dat hier of daar lag, in het voorbijgaan tegen die stokken. Dit slaan scheen den grond zoo in trilling te brengen, dat de mol er bang voor werd of het ten minste zeer onaangenaam vond en verhuLde. Het middel om flesschen in den grond te graven, zoo, dat de opening juist aan de oppervlakte komt, zagen wij ook in onze omgeving met succes toegepast. De luchtstrooming toch brengt in den hals der flesch een toon voort, die den mol ook niet behaagt, want hij is niet doof, zooals wel eens beweerd wordt, waar om het gezegde: „zoo doof als een mol" evenmin waar is als„zoo blind als een mol." Het zijn eenvoudig woorden uit den tijd, toen men niet op de hoogte was met het leven dezer dieren. Dat het botte onverstand nog altijd zulk een mach tige factor is bij het verdelgen van vele nuttige dieren, is wel te bejammeren. Daarom trede ieder, die het wel meent met het voortbestaan dezer dieren, op als be schermer, elk in zijn kring, met woord en daad. Verkiezing Gemeenteraad. De heer C. Janssen Cz., zitting hebbende voor het 2e kiesdistrictheeft zijn ontslag als raadslid inge zonden op grond van vertrek uit deze gemeente. Met den len Dinsdag in Ssptember a.s. behooren als leden van den gemeenteraad alhier af te treden de heeren Mr. H. Boelmans ter Spillle district. G. de Groot Jz., 2e Mr. J. P. Kraakman1 N. Glindermanj De verkiezing (candidaatstelling) moet plaats hebben op den laatsten Dinsdag van Juni dat is dit jaar op den 30 Juni. De verkiezing voor een raadslid, in de plaats van den heer Janssen, zal waarschijnlijk wel gelijktijdig geschieden. Alkmaarsche GlazenwasscherlJ. Eene zaak die nu eens werkelijk in eene bestaande behoefte voorziet, zal den 11 dezer worden geopend Schar- loo E no. 10. De heer A. Beek Jz., die gedurende eenige jaren opzichter was van eene glazenwassche g en puibe-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3