Stadsberichten. Hinderwet. bevonden If oor werpen. BURGERLIJKE 8TO U De Provinciale Synode der Geref. Kerken in Noord holland zal op 17 Jnni te Haarlem .bijeenkomen. Zelfmoord. Aan den sergeant Meindersma, te 's-Hertogenbosch in garnizoen, was een arrest van zes dagen opgelegd, wegens het aannemen van een onbehoorlijke houding tegen een officier. Dit arrest werd Woensdag j.l. ver hoogd tot acht dagen. Nadat dit laatste hem was bekend geworden, heeft hij zich doodgeschoten. Meindersma was als onderofficier met eere bekend en onder zijne kameraden gezien. Men zegt, dat door hem, kort voor zjjne wanhopige daad, brieven zijn verzonden aan zijne familie te Leeuwar den aan H. M. de Koningin ec aan den Minister van Oorlog. Een onderzoek is ingesteld naar de wjjze, waarop M. zich scherpe pratronen heeft knnnen verschaffen. (N. v. d. D.j fllnt-Pancras. De Mirakelenbrng in deze gemeente is weder voor het verkeer opengesteld. De oude brug is vervangen door een solide op metselwerk rustende nieuwe brug, die 60 centimeter lager is dan de vorige. Vooral voor de paarden, welke met zware vrachten deze brug moeten passeeren en dus wel in de eerste plaats voor de paarden van den tram, is deze nieuwe brug een aan merkelijke verbetering. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft hiermede ontegenzeggelijk een goed werk verricht. Naar aanleiding van de schade, welke de mollen van gers in deze gemeente toebrengen aan de akkers en da te veld staande gewassen is door de Landbouwvereeniging alhier een spoedeischende vergadering gehouden ten einde te bespreken, hoe dit kwaad kan worden gekeerd. Een oplossing werd niet gevonden, doch aan het bestuur werd opdracht gegeven om te dezer zake een onderzoek in te stellen moordaanslag In een Schouwburg. In den Schouwburg »Van Lier" te Amsterdam is den 7, een moordaanslag gepleegd. Opeens knalde, tijdens de voorstelling, een schot in de zaal. Een heer in het balkon had geschoten op eene voor hem zittende dame. Een ware paniek ontstond dientengevolge. Men riep »brand", »moord" en drong in angst naar de uitgangen. Inmiddels werd de dader gegrepen. Een liefdezaak bleek de oorzaak van het drama te zijn. Op het balkon hadden twee vriendinnen plaats ge nomen, met een van doze had de dader vroeger liefdes betrekkingen gehad. Het meisje had hieraan echter een einde gemaakt. In de hoop den omgang met haar te kun nen hervatten, had hij haar reeds vaak aangesproken. Nu, begon hij daarmede opnieuw. De twee dames gaven duidelijk te kennen, dat zij niet gestoord wilden worden. Plotseling haalde daarop de heer Van Ingen, een revolver te voorschijn en loste twee schoten op mej. Aujelier. Zijn slachtoffer vluchtte eerst, doch zakte toen ineen, zwaar nit een hoofdwonde bloe dende. Intnsscben werd, zegt het Handelsblad, de aanrander buiten de zaal gesleept, de menschen van de hoogere rangen waren echter reeds de trappen afgestormd en gingen den man in het portaal te lijf, onder het roepen van»Slaat hem dood Lyncht hem 1" Politie rukte spoedig aan en moest zelfs de blanke sabel trekken om den man voor de woede van het publiek te vrij waren. Bij het eerste verhoor verklaarde hjj ongeveer een jaar te Amsterdam woonachtig te zijn, met het genoemde meisje in liefdesbetrekkingen te hebben gestaan en haar menigmaal geld te hebben geleend, dat zij niet terug wilde geven. De toestand van de gewonde boezemt geene bezorgd heid in. Schoorl. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten dit jaar 240 voor den gemeenteraad 214het vorige jaar bevatte de kiezerslijst 233 namen, Vee naar Zuid-Afrika. Het NederlandschTuinbonww eekblad ontving verschillende stukken, hondende wenken en op merkingen ten aanzien van den voorgenomen vee-uitvoer naar Zuid-Afrika, zoowel uit Nederland als nit Afrika zelf en meest van personen die op grond van jarenlange ondervinding spreken. De algemeene indruk van die stukken geeft bevestiging van de reeds door de heeren Wolmarans, Wessels, Botha, De la Key en De Wet aan de hoofdcommissie gegeven verklaring, dat het Nederlandsche vee met succes in Zuid-Afrika kan worden ingevoerd, natuurlijk met inacht neming van bijzondere maatregelen omtrent voeding, verzorging, enz. Een flinke belooning. Te Rotterdam is zooveel ingekomen voor het politiepersoneel aldaar als een belooning voor bewezen extra-diensten tijdeus de jongste staking, dat aan bet geheele politiekorps, de Rijksveldwacht en de beambten van den havendienst een bedrag kan worden uitgekeerd gelijkstaande aan 4^ dag traktement. Amsterdam. Van velerlei zijde komt men er tegen op, dat in de nieuwe Beurs een »Royal lunchroom" zal zijn gevestigd. Men wil deze woorden verwijderd zien. Iemand oppert in >De Telegraaf" het donkbeeld om, als er niets anders te bedenken valt, er bijv. voor in de plaats te zetten: iHet Hollandsch ontbjjthnis". Men moet zóó tegen het Engelsche opschrift gekant zjjn, dat een cacao-fabrikant, wien gevraagd werd om een advertentie te plaatsen op de menu's, geantwoord moet hebben»Ga den Koning van Engeland een ad vertentie vragen. Ik kom niet in The Royal Lunchroom." Tabaksbelasting. Aan de Tweede Kamer is door de Vereeniging van sigaren- en tabaksfabrikanten Eindhoven en omstreken een adres gezonden, waarin zij met aandrang verzoekt zieh tegen de invoering eener belasting op de tabak te verzetten. Daar de Eindhovensche nijverheid voornamelijk bestaat nit sigaren- en tabaksindustrie zal wanneer de belasting wordt ingevoerd, deze een gevoeligen slag ondervinden. Valsch geld. Het »Vad." bevat het volgende bericht Oppassen »Er zijn valsche guldens in omloop, wel 10.000 wordt er beweerd. Men herkent ze hieraan, dat de y in het randschrift (in het »zy") g6en Grieksche y is, maar ge vormd wordt door een i en een j." Overreden. Te Hulden reed den 7 een verhuiskar van den heer J. B. Schouten over de rails van de Gooische Stoom tram toen een der wielen er in vastraakte. Een der mannen sprong van den wagen en haalde het wiel uit de rails. Juist toen de man weder op den wagen wilde springen, reed het paard door, zoodat hij er af viel en met de borst onder het wiel geraakte. De ongelukkige was terstond dood. Hij laat eene vrouw met zes kin deren achter. Raad van sic roep. In den Raad van Beroep, zetel hebbende te Haarlem, zijn voor Alkmaar benoemd tot lid werkgever T. van Spall, A. G. Bosman, J. Bier drager tot plaatsvervangend lid-werkgeverC. P. Oasaretto, J. F. van der Oord, J. de Wit Dzn. tot lid werkman H. H. J. Leemejjer, P. A. Fransen, S. Pascha; tot plaatsvervangend lid-werkmanJ. M. Janssen, H. J. Wansink en E. H. J. ten Pas. Hemonstr. Gereformeerde Gemeente. Zondag, den 10, zal de dienst in bovengenoemde kerk vervuld worden door Dr. H. IJ. Groenewegen, hoog leeraar bij de Ramonet. Broederschap, en niet door ds. de Ragt, zooals abusievelijk vermeld werd op het Predikbenrtenbriefje. Examen L. O. Mejuffrouw S*. Schermer alhier, slaagde den 8, te Haarlem voor het akte examen L. O. Hondententoonstelllng. Op de Internationale Hondententoonstelling, Jwelke 8, 9 en 10 Mei, in het Paleis van Volksvlijt te Amster dam wordt gehouden, behaalden de honden van de heeren V. Hall, te Egmond aan Zee, en K. Kalis, te Schermer- horn, beide de eerste en eere-prijzen, terwijl de hond van den heer W. de Eange, do tweede prijs verwierf. Alle bekroonden zijn geboren bij onzen stadgenoot den heer J. E. van der Oord. W aarschu (ving. In het algemeen Politieblad van den 8, waarschuwt de Commissaris van Politie alhier, tegen de handelingen van Ane Hijltolf, vroeger klerk op oen der belasting kantoren te Rotterdam, laatst wonende te Njjkerk, die er zijn werk van maakt, gelden te leenen, en andere schulden te maken, op naam van Harsten 'finliolt, of Jan Tinholt, onderwijzers, respec. te Alkmaar en te Zeist. S chiet wedstrij d. Vrijdagavond j.l. vargaderde de afd. Alkmaar van den Bond van Oud-Onderoffic.eren voor het eerst in het lokaal Diligent ia. Het bestuur had gemeend aan deze eerste samenkamst een huishoudelijke schietwedstrijd te moeten verbinden, er werd geschoten op 12 meter met cylindergeweer. Maximum 120 punten in 10 schoten. De uitslag was als volgt. De prijzen werden behaald door de heeren A. J. Stikkel le pr. met 112 pnnten G. van Os 2e pr. met 111 p., L. Trjjbetz 3e pr. met 108 p., R. Oosterveld 4e pr. met 108 p., G. S. Groene- woud 5s pr. met 107 p., F. Rike ,6e pr. met 107 p., J. J. de Roos 7e pr. met 107 p. Verder werden nog prijzen behaald met 105 104 100 p. enz. De rozenprijs werd behaald door den heer G. van Os met 6 witte rozen. Muziekuitvoering. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op Zondag den 10 Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, in den Stads- hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Marche Lorraine", pas redoublé v. Louis Ganne. 2. Ouverture iSylvana", eomposée en 1807 O. M. v. Weber. 3. »Ange d'Amour", suite de Valses EmileWaldteulel. 4. Fantaisie op motieven nit de opera »Das Glöckchen des Eremiten Aimé Maillart. 5. Ouverture Zur Oper »Maritana" v. W. V.Wallace. 6. Fantaisie-Ballet a. Entrée des grou- pes. b. Dans des almée. c. Valse des Sylphes. d. Finale L, Montague. 7. »La chanson des Nids", Fantaisie pastorale pour deux elarinettes en si mol Buot. 8. »VonGlückbis RichardWagner", Eine chronologische Potpourri Ad. Schreiner. „Bilderdijk." Onze Rederijkerskamer »Bilderdijk" gaf Donderdag den 7 Mei jl. haar tweede en laatste voorstelling in dezen winter. Het vertoonde stak »Verlaten", naar 't Zweedsch van Alfhild Agrell, vertaling van J. A. Hol- trop, was van geheel anderen aard dan de tooneelspelen, die wij in den laatsten tijd van de Kamer gezien heb ben. Het was geen mak blijspel als »Dr. Klaus" of een romantisch tooneelspel als »Mlle de la Seiglière", maar een salonstuk, datnaar den snit en met de stof der Fransche drama's, een teere kwestie van het leven, met het huwelijk in verband staande, behandelt. Treffend laat de schrijver zien, hoe eene Moeder lijdt, eiken dag lijdt, èn door de vernedering van anderen, èu door de zoo grievende woorden van hare eigen dochter, als zjj deze den naam haars vaders niet geven mag. Zij is nooit slecht geweest, maar bedrogen en tracht nu door haar voorbeeld en door haar opvoeding waarbij het streven naar waarheid op den voorgrond staat, haar dochter en zich zelf gelukkig te maken en hen, met wie zjj in aanraking komt, te dwingen haar achting te betoonen. Zjj is zoo gelukkig een maa voor haar dochter te zien verschijnen, die deze blijft liefhebben, ook nadat hjj alles van haar geboorte weet. En het hnweljjk zal gesloten worden op deze voorwaarde van den aanstaanden schoon vader, dat de moeder hnwe met den verleider, die een slecht mensch was en is gebleven. Dat kan de moeder niet, daar is zij te degelijk voor. Te degeljjk voor ge worden ten minste. Zjj scbjjnt het geluk van haar kind minder te aehten dan het hare en wordt daarom door allen verlaten door haar dochter door den beminde van deze, zelfs door haar trouwen, belangloozen, degelijke» huisvriend, 't Doet wel goed op te merkendat de moeder haar dochter juist niet voor altjjd ongelukkig maakt, want deze en haar verloofde zullen later, na flink gewerkt te hebben, elkaar weer opzoeken, maar 't is hard voor den toeschouwer te zien, dat in het slot van het stuk zelf niet eene gelegenheid aangegrepen is om te doen nitkomen, dat de heldin-moeder te prjjzen was om haar weigering zich voor hare dochter in de grootste ellende te storten. 't Bljjkt geen hachelijk ondernemen van »Bilderdjjk" te zijn geweest zulk een stuk te hebben opgevoerd, althans wat het spel betreft. We mogen niet in détails treden, maar zeker is over 't algemeen voorfcreffeljjk gespeeld door allen niemand uitgezonderd. Op den voorgrond treden natuurljjk de rollen van de moeder en den dok ter-huis vriend. Mej. B. heelt het moeilijk 3e bedrjjf met veel stil spel als eene geschoolde actrice met kunst gespeeld en de heer v. d. B. heeft met zijn dankbare rol vol leven, beweging en humor het tra gische van het geheel op de meest natuurlijke wjjze wat zonlicht geschonken. Of de aard van het stnk het publiek bevalt Gelukkig hebben we in »Verlaten" met Zweedschen ernst en niet met Fransche wuftheid te doen. Mocht »Bilderdjjk" in deze richting hare studie willen voortzetten, dan is haar uiterste voorzichtigheid aan te raden in de keuze der stukken Hoop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over April 1903. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Mei 9290 mannen en 9794 vrouwen, te zamen 19084 personen. Geboren werden: 13 jongens en 16 meisjes, samen 29 kinderen, dat is 18.2 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werd ingeschreven 1 kind van het vronweljjk geslacht. In deze maand overleden 9 mannen en 9 vrouwen samen 18 personen, dat is 11.3 per 1000 per jaar. Besmetteljjke ziekten bij de wet aangegeven gecon stateerd 1 geval van diphteritis, 1 van roodvonk 1 van febris typhoïdea. Overleden geene. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 11.3 was, bedroeg voor Rotterdam 21,6, 's-Gravenhage 17.2, Amsterdam 14,5, Utrecht 19.7, Groningen 21.8, Antwerpen 14.9, Parijs 19.7, Londen 17.9, Weenen 21.0, München 21.6, Hamburg 18.5, Keulen 20.5, Bern onbek., Ohristiania 18.7, Moskon 28.1, Brnssel 17.7, Berlijn 16.8, Petersburg 26.3, Dublin 27.0 en Edinburg 18.3. Benoemd tot raadsheer aan het gerechtshof ta 's-Gravenhage, de heer rar. Th. A. lannes, president der arrondissements-rechtbank alhier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zjj in hunne vergade ring vao 30 April 1903, aan D. PURMER voorwaardeljjk vergunning hebben verleend tot het oprichten van eene slachtplaats voor varkens en van een rookerij in het perceel Zijdam, wijk C Nr. 8., kadastraal bekend in sectie B No. 133. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING Voorzitter. C. D. DONATH Secretaris. Te bevragen aan het bureaa van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Eeu lorgnet, een fietstascbje met benoodigdheden, een bedelstukje, een witte koralen rozenkrans, een band van een kinderwagen, een defecte gouden ring, een tascbje met f 0.25, een bruin kinderschoentje, een hondenketting, een rjjtuigmoer, een damesparaplnie, een duimstok, een sponsendoos, een tabakspjjp, een zilvereen oorknopje, een postduif met ring om de poot gemerkt1901 no. 7 Alkmaar, De Commissaris van Politie. 8 Mei 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. ONDERTROUWD. 7 Mei. Johannes Zacheos Bierman en Agatha Annamina Balder. Simon Duin mager, te Enschede, onlangs te Groningen, en Glasina Hendrika Roo- zendaal, alhier. Johannes Besseling, te Haar lem en Catharina Koster alhier. Herman Eppo Deekens te Heiloo en Frederika Gesina Margaret,ha Lutjeharmsalhier, Johannes Franse en Willemina Hendrika van Hejjningen beiden alhier, laatstgen. onl. te 's-Gravenhage. Gjjsbertus van Vegten en Simonetta Slot. Jo hannes Hendrikns Vrejjbloedt en Adriana Jo hanna Bezaan. Jan Oosterwjjk, te Heerhugo- waard, onl. te Amsterdam, en Trjjntje Huiberts, alhier. Gerbrand Contant Groette Bergen, en Aafje Schipper, te Heiloo, laatst alhier. Cornelis Huisman te Krommenie, onl. te Uit geest en Petronella Daineveld te Krommenie, onl. alhier. Simon Klerk en Angnsta Frede rika van Brink, beiden te Zutphen, laatstgen. onl. alhier. -— Cornelis Vennik, te Ondorp en Neeltje Bakker, te Akeisloot, onl. alhier. GEBOREN. 8 Mei. Johanna Catharina, d. van Antonius de Gier en Neeltje van den Berg. OVERLEDEN. 8 Mei. Wilhelmina Kesler, echtgen. van Arnoldns Ton- neman 48 j. en 7 m. Harslngerhorn. Van 1—30 April. Getrouwd. Jacobus Cornelis Glondermans en Geertje Vink. Ondertrouwd en getrouwd: Gijsbertus Plevier en Christina Beers. Pieter Bom- mer en Geertje Stoop. Gerrit Kater en Trjjntje Ott. Jacob Otsen en Grietje Timmerman. Nanne van den Ben en Anna Moerbeek. Ondertrouwd: Jan Visser en Trjjntje Keetn an. Jacob van Bossnm en Gaurtje Keesman. Jacob Kistemaker en Johanna Rosetta Kis. Meijert Boerman en Gaurtje Cam. Geboren. Maartje, d. van Cornelis Herman en Trjjntje Moerbeek. Overladen. Neeltje Roos, 19 j., ontreh. Aagtje, ond 3 m. d. v. Pieter v. d. Klooster en Maartje Bakker. Klaas Hoog land, echtgen. van Marjjtje van der Hef 57 j.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2