Honderd en vijfde jaargang, 1903. VRUDAG 15 MEI. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. NO* 58. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A l km ias 0,90 j franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 cts. IpiÈ Telefoonnummer 3. Pr(Js der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, Nr. 160, is opgenomen het besluit van den Raad dezer gemeente, genomen in zijne vergadering van 6 Mei 1903, waarbij is vastgesteld eene Wijziging der Verordening, ter uit voering der verordening tot regeling van het openbaar lager onderwijs. Welke wjjziging, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergolegd ter ge meente-secretarie en aldaar tegen betaling van 5 cent in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 12 Mei 1903. C. D. DONATH, Secretaris. CRISTA. De kwestie der door China aan de mogend heden te betalen schadeloosstelling is steeds nog hangende. Uit Shanghai wordt aan de Times gemeld, dat door den onderkoning wel onderteekend werd het tractaat met Amerika waarin bepaald is dat de schadeloosstelling in zilver zal worden betaald, maar dat de Chineesche regee ring weigerde te onderteekenen de tractaten met andere mogendheden, waarbij de betaling in goud bepaald wordt. DUITSCHIiASTB. Over den matroos der Duitsche Marine, die verleden jaar te Athene den moord heeft gepleegd op een onderofficier aan boord van het oorlog schip »Loreley" is nu ten tweede male door den krijgs raad te Wilhelmshaven het doodvonnis uitgesproken. Keizer Wilhelm heeft het Hohenzellern-Museum te Berlijn met een strook boomschors begiftigd. Op een brief, aan het voorworp gehecht, staat te lezen .Hiermede legde Z. M. de Keizer den 17 Maart 1903 in het Grunewald het eerste verband om den gebroken arm van H. M. de Keizerin." FRASTKRIJM. De gewezen minister-president Bris- son deelt in de .Siècle" een wetsontwerp mede, indertijd (1898) door den toemaligen minister van Oorlog Oavaignac gereed gemaakt en strekkende om kolonel Picquart, advo caat Labori, het Sonaatslid Trarieux enz. wegens samen spanning tegen de veiligheid van den Staat te vervolgen. In verband met het proces van overste Henry's weduwe tegen Joseph Reinach, dat heden weer voor 't Hof te Parijs komt, zullen de advocaten van dezen en van de .Siècle" aandringen op een onderzoek naar talrijke door hen aangegeven feiten, welke zij zich sterk maken te be wijzen. Een er van is zeer kenschetsend. Den 31sten Aug. 1898, zoo wordt beweerd, tusschen elf en twaalf 's ochtends, deed overste Henry, op Mont-Valérien in hechtenis, een brief ter post bezorgen aan generaal Gonse, waarin hij dezen dringend verzocht bij hem te komen, daar hij hem noodzakelijk spreken moest. Voor het Hof van cassatie is later door goneraal Roget verklaard, dat die brief den heer Gonse ter hand was gesteld. Dit was dan ook werkelijk geschied, maar eerst nadat Henry zich van 't leven beroofd had. Men wachtte op den zelfmoord Henry mocht en zou niet spreken. Generaal Roget nu was toen Kabinetschef van den minister van Oorlog. Minister-presidont Combes heeft zich bezig gehouden met autorisatieaanvragen van 12,000 niet toelaten gods dienstige vrouwenstichtingen3000 op onderwijsgebied werkzaam, waarvan de autorisatieaanvragen niet waren ontvangen vóór den vastgestelden termijn, zijn reeds ge sloten. Van de overige 9000 aanvragen zijn reeds 2000 onderzocht en is aan 1500, die zich uitsluitend met onder wijs bezig hielden, de toestemming om met hun arbeid voort te gaan, ontzegd. MAROKKO. Een den 12 te Madrid ontvangen tele gram meldt dat tiendnizend opstandelingen een aanval deden op Tetnan. Een hevig gevecht had plaats. Men vreest, dat de stad niet in staat zal zijn weerstand te bieden. Een telegram nit Tanger van den Spaanschen gezant meldt, dat Hadji Mohamed el Tores den toestand te Tetnan ernstig acht. Hongersnood. Volgens een bericht uit Hongkong is in de dis tricten Nanning en Tsnni een hongersnood uitgebroken. Van Hongkong werden levensmiddelen gezonden. Werkstaking. Te BTew-ITork hebben 50,000 arbeiders, werkzaam bij den huizenbouw, het werk neergelegd50,000 andere werklieden, timmerlieden, smeden, enz. zullen waar schijnlijk mede staken. Verscheidene stakers zijn Italianen. Zij bedreigen de .onderkruipers", die nu door de aannemers werden aan genomen, met den dood. Hen lastige slotzin. Onlangs vroeg aan 't eind van de gemeenteraadszitting van een Pruisische stad een der leden het woord. Hij wilde n.l. tot de verslaggevers der pers het verzoek gericht hebben voortaan nit hun verslagen den slotzin weg te laten. De voorzitter begreep dien wensch niet goed en daarom lichtte de voorsteller zijn bedoeling nader toe. Vaak vergadert de Raad des avonds en dan eindigt het verslag in de bladen geregeld aldus »Te 9 of 9J uur wordt de vergadering gesloten". Gaan dan de heeren, omdat het nog zoo vroeg is, een glas bier drinken en komen zij b.v. te 12 of 1 nur thnis, dan moeten zij den volgenden dag hooren .En de vergadering was al om 9 uur nit 1" en wat er dan meer volgt. Om deze onaangename ervaringen te voorkomen, moesten die slot woorden maar wegblijven. De Raad betuigde algemeene instemming en de voorzitter bracht in eenige gevoelvolle woorden den wensch aan de vertegenwoordigers der pers over. Platte daken als kinderspeelplaatsen. Het denkbeeld, door dr. Northrnp, professor in de leer der behandeling van kinderziekten te New-York, voor eenigen tijd aan de hand gedaan, om de stofvrije lucht, die men boven op de daken kan inademen te brengen in de iongen van hen, die geen gelegenheid hebben ver van de groote stad verkwikking te zoeken, vindt hoe langer hoe meer toepassing. Van tal van gebouwen zijn de daken voor dit doel ingericht. Naar de noordzijde door een stevigen muur beschut, zijn ze aan drie zyden of geheel open na tuurlijk van een borstwering van voldoende hoogte voor zien of door lichte maren, met vele en groote vensters voorzien, omringd. Ook vele scholen zijn op deze wijze in't genot gesteld van eene, althans voor de zomermaanden, ideale speelplaats. (Handelsbl.) President 9teyn. Volgens een bericht uit Clarens is president Steyn gistermiddag met de zijnen naar Reichenhall in Beieren vertrokken. Acht maanden heeft de president aan het meer van Genève doorgebracht. (»N R. Ct.") De toestand op liet Balkanschlerelland. KONSTANTINOPEL, 13 Mei. Het onderzoek naar de dynamiet-aanslagen in Salonika heeft aan het licht gebracht, dat de ontplofbare stof is ingevoerd nit België over Griekenland. Turkije weigert schadeloosstelling te geven aan de vreemdelingen in verband met de gebenrtenisssen in Salonika. PARIJS, 13 Mei. Een telegram nit Konstantinopel aan de .Francais" meldt, dat een zestigtal Macedonische opstandelingen te Koundius bommen wierpen naar 2000 Basjibozoeks, van wie 150 werden gedood en evenveel gewond. Daarop trokken de oproerlingen zich in de bosschen terug. De toestand In Marokko. MADRID, 13 Mei. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Engelsche consul uit Tetnan is aangekomen en dat naar diens mededeeling de toestand in Tetnan uiterst ernstig is. Hij bevestigde, dat een Franseh schip uit Oran, dat eenige gezinnen uit Tetnan wilde opnemen, dit plan moest opgeven, omdat het niet in de haven kon binnen komen. Twee Engelsche schepen zijn naar Tetnan ver trokken. De Snltanstroepen rukken op naar Tazza. Dicht bij Fez versloegen zij de opstandige bergbewoners, die groote verliezen ieden. Hofberichten. Na het officieele bezoek, hetwelk Prins Hendrik der Nederlanden in het einde van Mei of het begin van Jnni aan den Keizer van Oostenrgk zal brengen, zal de Prins nog eenige dagen de gast van den Keizer zjjn op diens lustslot Schönbrunn en aan jachtpartijen deelnemen. De Vorstinnen van Wied zjjn den 13 van Apel doorn naar Keulen vertrokken. H. M. de Koningin-Moeder heeft den 12 vergezeld van Gravin van Lijnden van Sindenburg, in den Kon. grafkelder te Delft een palmtak gelegd op het graf van Koning Willem III. Gelijk men weet, is 12 Mei de datum waarop in het jaar 1849 Z. M. Willem III als Koning werd ingehuldigd. De heer Rogmans is lijdende aan longontsteking. De toestand van den grooten zanger is wel ernstig, maar sedert, Dinsdag is er eenige verbetering. De Tweede Hamer heeft den 12, haar werk zaamheden hervat. Het nieuwgekozen lid voor Alkmaar, Jhr. Van Foreest, heeft, na esdsaflegging zitting genomen. Daarna werden de afdeelingen hernieuwd. Overreden. Te Hilversum is den 12 's nachts op de spoor baan nabij de Craajjloosche brag een militair door een trein overreden. Vermoedelijk had hij zich over de heide uaar zijn garnizoensplaats Naarden willen begeven. Het zwaar verminkte lijk is naar het lijkenhuis op de Algemeene begraafplaats te Hilversum overgebracht. Veertien dagen geleden werd, door valschheid in geschrifte te Rotterdam, ten nadeele van de firma Vierhout en Sleurs een aangeteekende brief ontvreemd, inhoudende ruim f6000 aan Rnssische effecten. Den 12 werd het pakket ten kantore der firma in den bns gevonden met een brief er bij, waarin de schrij ver verzocht er geen politiezaak van te maken. Hjj on- derteekende»Een eerlijk slachtoffer der werkstaking". Nog ontbreken echter 130 coupons, welke de schrijver hoopt terug te brengen. Een coupon werd onlangs in betaling gegeven in het hólel Coomans te Rotterdam. Barslngerhorn. De heer G. H., opzichter_van de polder Waard en Groet, die den 11 te Kolhorn met paard en rijtuig van den dijk viel, overleed reeds denzelfden dag. Het verbrande kind leeft nog, maar de toestand is zeer zorgwekkend. Algemeen is men te Kolhorn onder den indruk van dit hoogst treurig ongeval. Het terrein van den gesloopten watermolen van den polder Geestmer-Ambacht (Ooaterdijk en Molengeer- sen) is door de gemeente Oudkarspel in pnblieke veiling aangekocht voor den prijs van f2292. ©terlcek. Den 9 des namiddags werd de meel- molenaar L. door een gaande molenwiek in 't gelaat getroffen, zoodat hij eenige kwetsuren bekwam, die eerst het ergste deden vreezen, maar gelnkkig koestert men thans hoop op geheele genezing. Hollandsch vee voor Zuid-Afrika. Van bevriende zijde ontvingen wij weer een brief nit den Vrijstaat ter inzage. Het schrijven komt van een onvervalsohten Boer en handelt over de vraag of Hollandsch vee geschikt is voor Zuid-Afrika. Na te rade gegaan te ziin met onde Boeren en met eigen ondervinding, komt schrijver tot de overtuiging, dat Hollandsch vee in Zuid-Afrika zeer goed voldoet. Schrijver vervolgt dan: »Ik zou gaarne voor een proef u geld zenden voor zoo wat 10 beesten, als gij ze voor m\j kunt koopen en overzenden, want ik kan u mede- deelen, dat het een artikel is, dat bij ons in Afrikazear echaarsch is en daarbij onbetaalbaar dnnr. Schrijf mij spoedig wat de beesten mij moeten kosten, geleverd in Durban of Port Natal. Als het voor mjj bestaanbaar is, zend ik het geld. Ik zon u raden om geen beesten te zenden naar Afrika voor het eind van October. Din is de winter pas voorbij en begint het gras uit te botten." (»Z. Ct/') Oronlngsche Hypotheekbank. In de prijscourant, uitgegeven door de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam van Zaterdag 9 Mei 1.1., is opgenomen het bericht van het bestuur, dat zy in de officiëele prijscourant der vereeniging zullen op nemen de noteeringen van de 4 pet. pandbrieven van de Groningeche Hypotheekbank voor Nederland, gevestigd te Groningen, directeuren de heeren M. Brouwer, mr. W. Switters en F. J. Bolt. Sint Pankras. Den 11 vergaderde in het lokaal van den heer Slik alhier de afdeeling S. P. van »het Witte Kruis". Door het slechte weder was de opkomst gering. De toestand van de afdeeling bleek uit het ver slag van den secretaris gunstig te zijn. De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van f 9,25. Als voorzitter en penningmeester werden resp. herkozen de heeren G. Kempers en K. Visser, terwijl als nienw bestuurslid gekozen werd de heer P. van der Woade. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de heeren J. ten Hoeve en G. Kempers. Iiangedijk. De groentehandelaren alhier hebben op eene vergadering besloten het voorstel der »Landbonw- en Handelsvereeniging Langedijk en omstreken" tot in voering van contante betaling op de pnblieke markten aan te nemsn onder voorwaarde, dat J pet. korting wordt toegestaan. Zuidscharwoude. Alhier is eene liberale kies- vereeniging opgericht als afdeeling van de Centrale Libe rale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Alkmaar. Hoedijk. Door de liberale kiesvereeniging alhier is de heer H. Feisser candidaat gesteld voor de Provin ciale Staten. Amsterdam. Een bewoner van de Nieuwe Achter gracht heeft een treurige daad begaan. Na vooraf zichzelven met petroleum overgoten te hebben, stak de ongelukkige die zeker in oogenblikken van verstands verbijstering verkeerde, zijne kleederen in brand. Buren, die het ernstige geval bemerkten, snelden ijlings toe en slaagden er gelnkkig in de vlammen te dooven. De man heeft echter zulke zware brandwonden bekomen, dat ver moedelijk de linkerarm moet worden algezet. Te Apeldoorn heeft een vrouw zich van het leven beroofd, nit wanhoop over het drankmisbruik van haren man en haren zoon. Tot voorzitter van „de Ktradijkerkoog" is gekozen de heer J. Uitentnis Jr.; tot hoofd-ingeland de heer P. Kwantes. Bloedvergiftiging. Te Iiozendaal is een vijftienjarig meisje aan bloed vergiftiging overleden. Zij had een wondje aan het been, hetwelk in aanraking kwam met nienwe gekleurde kousen, waarop het been geweldig opzwol en bloedvergiftiging het gevolg was.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1