Runenschrift. No. 58, Tweede blad Honderd en vijfde jaargang. 1903. V RIJ D A G 15 MEI. FEUILLETON. Een enkel woord van de „Oommissie voor de Weerstandskas" over ket Rapport der Alkmaarsche Raadscommissie. JL1 e r mina. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertcntlcn I'er regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte»! Brieven franco aan de N/V. Boek- on Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Van de Oommissie van de Weerstandskas voor de bchager kaasmarkt, ontvangen we onderstaand schrjjven naar aanleiding van het rapport der raadscom missie in zake de wik- en weegloonen alhier. De tusschen aanhaling steehens geplaatste woorden en zinnen zijn aan het Rapport ontleend. Naar aanleiding van het Rapport der Alkm. Raads- comm. voelt zich de Comm. voor de Weerstandskas te Schagen gedrongen, enkele opmerkingen dienaangaande ter algemeene kennis te brengen. Over de juridische zijde der Wik- en Weegloonen kwestie wenscht ze niets te zeggende Koning, den Raad van State gehoord, heeft in deze uitspraak gedaan en de Oommissie voor de Weerstandskas plaatst zich dus op het standpunt, dat Alkmaar van art. 255 der Ge meentewet moet gebruik maken om te hooge Wik- en Weegloonen te mogen heffen. We zeggen: te hooge W.- en W.I., en vestigen er de aandacht op, dat ook de Alkm. Comm. dit zich plaatsende op ons standpunt volmondig erkent en voorrekenter wordt immers volgens haar toch nog een winst behaald voor Alkmaar van over de f 9000 per jaar. De burgemeester van Oudorp, ons medelid, plaatst zich op het standpunt van de geheele Weerstandskas- Commissie en wenscht niet de uitzonderingswet, maar de Wet gehandhaafd te zien. Dat is zijn lecht endaar- mee strijdt hjj niet alleen voor de belangen van zijn eigen kaasmakende gemeentenaren, maar ook voor die van geheel N.-Holl.'s boerenstand. Dat is geen »curiens staaltje'' vdn den burgemeester, maar een bewjjs, dat de rook van Alkmaar, waaronder ook volgens het rapport zijne gemeente ligt, des burgemeesters helderen en rechtvaardigen blik nog niet beneveld heeft. Het compliment van de Alkm. Comm. aan mr. Van der Kaay, die «Alkmaar1! belangen zoo herhaaldelijk en Bteeds op zoo uitstekende wjjze met woord en pen verdedigde'', met welk compliment, zóó uitgedrnkt in deze zaak, mr. Van der Kaay zeker wel niet zoo sterk zal zijn ingenomen, zou voor burgemeester Bos veranderd moeten worden in een compliment voor zijn verdediging niet van een onrechtvaardig plaatselijk, maar van een zeer rechtvaardig provinciaal én algemeen belang. Tot de winstberekening van f 9651,08 in 1902 bij eene heffing van f 37288.08, komt de Alkm. Comm. op zeer eigenaardige wijze. Ze begint al vanaf 1557 4°/0 te rekenen van de toen gedane uitgaven en vervolgt deze wijze van rekenen over het geheele volgende tijdvak tot en met 1902, dus over pl. m. 350 jaren. Het is duidelijk, dat deze nieuwe manier van uitgaven-becijferen Alkmaar in de gelegenheid stelt E. WEBNER. VEBTALINl TAN 37) Waarom moesten ze ook komen, die vreemden? Met hen kwam voor Bernhard zijn gansche verleden met alle herinneringen terug, dat hij daar ginds had achtergelaten, en 't was waar, wat Harald gezegd haddeze vervolgden hem nog altijd. Het verleden 1 Hildur vermoedde niet, dat 't het tegenwoordige was, dat haar en haar geluk be dreigde. Toen Koen door den predikant eindelijk niet langer aan de praat werd gehouden, richtte hjj zijn schreden ijlings naar den tuin. Hij was dien dag tot een besluit gekomen betreffende een zaak, waarmee hij zich reeds lang het hoofd had gebroken, en wel deze, dat juffrouw Inga Lundgren uitstekend geschikt zon zijn om de vrouw van den toe- komBtigen admiraal Fernstein te worden. Zij zag er dien dag bekoorlijk uit in haar lichtrose kleedje, en hoe allerliefst klonk 't als zij op eens van de eene taal naar de andore oversprong of zoo schertsend en ongedwongen met Sylvia en den prins omging 1 In alle opzichten was zjj voor de bewuste hooge betrekking geschikt, die echter nog in de toekomst iag en verschei dene tusschenstations vereischte. De luitenant vond 't nochtans practisch, zich reeds nu van de admiraalsvrouw te verzekeren. Wel wist hij, dat hij voor het oogenblik in ongenade was gevallen, maar verontschuldigingen van zijn kant en de daarop volgende verzoening zouden hem dan juist gelegenheid geven om met zjjn liefdesverklaring voor den dag te komen. te bewijzen, dat het bij gelijke omstandigheden over nóg 360 jaren etteljjke duizenden guldens toelegt op de W.- en W.l. Alkmaar volgende in zijn wijze van berekenen, zouden wjj tot de conclusie komen, jlat met f 1400 per jaar in die 3»/2 eeuw de onkostenrekening van f483.318.82 door den boer geheel betaald was en dat het niet aangaat hem voor die f 1400, die Alkmaar verzuimd heelt jaar op jaar af te lossen, nu nog jaar op jaar f 19333 te laten betalen, d, i. nog f 2000 meer dan de gehééle renteschuld van Alkmaar bedraagt. Het zou ons te vor voeren, alle posten op de Alk maarsche rekening afzonderlijk te bespreken. Op een enkelen zij echter de bijzondere aandacht gevestigd. Het waaggebouw wordt geschat op niet minder dan 1 180.000. Gelukkig voor Alkmaar, dat de boer nooit een stem van meespreken heeft gehad in de stichting en de herstelling van dit gebouw. Het ware hem anders alleen voor de kaasmarkt en voor versiering heeft hij er op zijn dorpje toch zeker niets aan, wel wat duur geweest. Toch plaatst de Alkm. Comm., alsof er niets anders gewogen wordt, het maar geheel voor rekening van de kaasmarkt. Ireurig noemen we den moed van de Raadscommissie, te dnrven zeggen, »dat do in de opgave voorkomende posten tot aanleg, verbetering en onderhoud van wegen geheel der kaasmarkt mogen worden toegekend" en dat Alkmaar »desnoods" aan »paden" genoeg zou hebben als de kaasmarkt er niet was. Alkmaar door paden bereikbaar 1 Voor de tientallen vrachtrijders soms, die eiken dag met hun zwaar geladen wagens de stad in-en uitrijden De Alkmaarsche neringdoenden zullen zich zeker wel oen beetje geschaamd hebben, toen ze het rapport onder de oogen kregen en bemerkten, dat er in hun Raad zitten, die zóó iets van hun stad durfden schrijven. Waarlijk, met zulkejberekeningen en argumenton zullen deze Alkmaarsche strijders een tweede Alkmaarsche »vic torie" moeiljjk bereiken. In ieder geval, hoe de rekening dan ook door hen wordt opgezet, 25°/0 zuivere winst wordt er toch ook nog door de heeren zeiven voor Alkmaar becijferd. Wo hopen, dat de Regeering hiervan nota zal nemen en dat ze dan ook de W.- en W.l. alvast beginne te verminderen met die 25 Naast de eigenaardige uitgaven-berekening der Alk maarsche Commissie, houdt deze er ook eene even eigen aardige bepleiting op na voor het behoud der te hooge W.- en W.l. S Moge in vergelijking van menige andere gemeente (de ^aanslag voor de hoogst-belastingbetalenden) niet veel zyn" zeggen de heeren Rapporteurs men vergete niet, dat voor het zich vestigen van anderen in het vriendeljjk Alkmaar »een niet te hooge belasting" een eerste vereischte is. Dat heeft toch zeker veel van eerst de boerenschaap- kens scheren door te hooge heffingen en met het verkregen geld de plaats verfraaien, om ze later als renteniers Voorwaarts dus! Eerst was 't zaak Philip Röder te expediëeren, die hierbjj geheel overbodig was. Dit had zijn bezwaren, daar Philip, als ^t hem ergens beviel, bleef en niet weg te krijgen was, en in de pastorie beviel 't hem helaas maar al te goed. In de gang kwam Koen al dadelijk Christiaan Kunz tegen, die uiterst tevreden was, daar «mjjnheer ziju lands man" zjjn hulpvaardigheid steeds met klinkende munt placht te beloonen. Luitenant Fernstein voer evenwel tegen den niets kwaads vermoedenden jongen uit: Daar hebt ge nu wat fraais uitgevoerd! Ge zijl zeker als beëedigd tolk bjj de heeren en dames daar buiten aan gesteld t Voor mijn part kunt ge met je Noorweegsch naar den drommel loopen »Ik heb nooit iets anders overgebracht, dan wat mjjn heer Röder en de juffrouw tot elkaar zeiden," kwam Christiaan beleedigd hiertegen op. »Ze kunnen 't alléén niet gedaan krjjgen." »En wat hebben ze dan gezegd? Den eersten keer, bedoel ik, toen gij met je taalkennis geschitterd hebt," vroeg Koen, die althans in dit opzicht het fijne van de zaak wilde weten. De jonge matroos trok een verlegen gezicht. »Ja, daaruit kon ik eigenlijk niet wijs worden en mijn heer landsman ook niet, geloof ik. 't Was zoo verward, maar de juffrouw was erg boos, dat weet ik wel. »Dat 'swel schande!" zeide ze," De toehoorder kroeg 't eenigszins warm bij dezo mede- deeling, maar zette zijn onderzoek voort »En waarover spraken ze vandaag?" «Vandaag Christiaan bleef stoken. Het gesprek van zoo straks scheen niet geheel onschuldig te zijn geweest, daar Chris tiaan er niet voor durfde uitkomen en ten slotte het antwoord ontweek. «Mijnheer Röder wil nu bij de juffrouw Noorweegsch gaan leeren," zeide hij. »Wel komaan riep Koen, terwijl hij verwoed den tuin instormde. die het zoo ver brengen - nog voor goed van hunne dorpen af te halen. Past achter deze Alkmaarsche redeneering soms het elders in het rapport aangehaalde Chineesche spreekwoord «eerst ik en dan ik nog eens en dan jij (platteland) nog lang niet!"?? 8 Of Alkmaar dan niet iets voor den «armen Michel" in het rapport onzes inziens ongepast gebruikte Duit- sche spotnaam voor boer doet De Comm. zal ten bewijze van Alkmaar's goedaardig heid ten opzichte van den boer haar beste troef natuurlijk het eerste uitspelen en noemt wat denkt ge 'de R ij k s hoogere burgerschool— wie lacht daar van do Michels de Ambachtsschool, hm de Burgeravond school en de lagere school. We wisten niet, dat onder de opgesomde leerlingen van buiten op die inrichtingen zooveel kinderen van kaasproducenten waren. Of moet de boer met W.- en W.l. ook nog het onder- wjjs betalen van den zoon van zijn notaris, van ziin dokter Ja, dan ook zeggen wij «arme Micbel Maar één ontdekking toch heeft de Raadscommissie gedaan, al onderwerpt ze haar twijfel in deze 't is jammer genoeg nog maar een twijfelontdekking «niet dan huiverend aan het oordeel van méér bevoegden." t Is deze: de boer heeft volgens de Raadscommissie geen cent voordeel van de verlaging der W.- en W.l.- dat heeft alleen de consument Hadden de kooplieden dat maar eer geweten Hoe zonden ze met den boer hebben meögestredeu o-n ver laging te krijgen. Immers, zij konden dan op de wereld markt beter concurreeren met de kaasproducten van an dere landen Zoo'n domme koopman toch Of zonden soms andere oorzaken dan Wik- en Weegloonen den prijs van het wereldartikel kaas bepalen, andere oorzaken, die der aandacht van de Alkmaarsche Commissie ontsnapt zijn Dit denken wij wei en zonder twijfel. Dat «het^ onderzoen (der Rapporteurs) door het gebrek aan tijd niet zóó volledig en grondig heeft kunnen zijn als (zij) zouden hebben gewenscht" blijkt op meer dan ééne plaats. Zie hier enkele voorbeelden. Den heer H. Jb. Avis hadden ze dan zeker geen secre taris der Com. tot verlaging der W.- en W.l. genoemd en de weerstandskas evenmin, met Jhr. Mr. P. van Foreest, een middel om de Schager markt tot bloei te bren gen. Ze zouden dan geweten hebben, dat de weerstands kas een weermiddel is tegen het verbond der kaaskoopers en dat ze nooit zou zyn ingesteld, wanneer die heeren kaaskoopers den strijd zuiver hadden gehouden. Ook hadden de rapporteurs dan niet maar zoo klakke loos neergeschreven, dat «zelfs de meesten van de heeren, die in de nabijheid van Schagen wonen, liever te Alk maar markten", evenmin de woorden van den heer Avis op Holl. N.-kwartier toegeschreven aan den heer K. Bree- baart, die juist niet voor subsidie aan de Weerstandskas wasen zeer zeker niet gezegd, dat de kaasdragers te Schagen slechts f 1.— per markt zouden verdienen, waar Bjj den eersten stap kwam Philip hem hier reeds te gemoet, zeer tevreden over hetgeen de voormiddag had opgeleverd. Hjj was aan een echten prins en aan de dochter van den gevierden minister voorgestelden maakte zich allerlei illusies van zjjn gesprek met Inga, zoodat hij van inwendig genot straalde. Ongelukkig was hij ditmaal niet verzocht om te bljjven eten, en daar het middaguur naderde, zat er niets anders op dan naar huis te gaan. «Waar hebt ge toch gezeten, Koen vroeg hij niet zonder eenig leedvermaak. «Ik had het een en ander met den predikant te be spreken," antwoordde Koen kortaf. «En ik ben in den tuin geweest met juffrouw Lund gren.^ We hebben zoo gezellig samen gepraat 1" «En gaat ge dan toch heen «Ja, maar ik kom van middag terug," verzekerde Doder haastig. Ik ga nu Noorweegsch leeren bij juffrouw Inga en we zullen vandaag maar dadelijk beginnen." «Wel, waarom? Ge hebt Christiaan immers?" her nam de jonge zeeman spottend* «Hij kan desnoods ook wel een liefdesverklaring voor je afsteken, als ge hem die behoorljjk inpompt, en dan valt gij daarbjj op de knieën en illustreert alles met de gebruikelijke blikken en zuchten. Verdeeling van arbeid echt modern «Je boosaardige gezegden laten mjj koud," zeide Philip zeer uit de hoogte. «Met leede oogen ziet ge mjjn succes bij de jonge dame dAt heb ik al lang gemerkt. Adieu, waarde Koen Wees maar niet jaloersch Wie weet, wat er binnen eenige weken hier te Raansdal ge beurt Met opgeheven hoofd verwjjderde hjj zich, zjjn school kameraad genadig toekikkende. Deze zag hem na en zeide slechts op veelbeteekenenden toon «Schaapskop En nu ging hjj zelf door de spitsroeden loopen. De tuin van de pastorie was klein en bescheiden ge durende het grootste gedeelte van het jaar lag hjj dan ook onder de sneeuw bedolven. Maar nu, midden in den zomer, groeide en bloeide alles op dit plekje gronds. Koen wenddo zyn schreden naar het priëel aan het

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5