Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG Afgesloten Rijweg. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsb erichten. No* 59. Berate blad 17 MïlT. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,80franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers S ets. Eb,I A VIS Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertenttën t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Huig- brouwernteeg op Haandag 18, Dinsdag 19 en Woensdag 30 Hei a.s. voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 15 Mei 1903. L. VAN DER VEGT, 1°. Secretaris. BEI-ÖIE. Gravin Lonyay (prinses Stefanie van Belgis), gaat haar vader, koning Leopold een proces aan doen ter verkrijging van een bedrag van 17 millioen francs nit de nalatenschap van haar moeder, hetwelk hij haar niet wil nitkeeren. Aan het einde dezer maand zal de zaak voorkomen. Tijdens het onlangs plaats gehad hebbend bezoek van den Londenschen Lord-mayor aan Brussel werd een strooibiljet verspreid, waarop in drie talen(Engelsch, Fransch en Nederlandsch) gedrukt was»Aan Z. M. KoniDg Ed ward VII. Waar blijft de amnestie in nwen naam beloofd ten behoeve der Zuid-Afrikaansche rebellen BUITSCfflliAIMD. Prins Bernhard van Saksen Heiningen zwager van Keizer Wilhelm, heeft zjjn ont slag genomen als chef van het zesde Duitsehe legercorps. Beweerd wordtdat dit ontslag nemen niet geheel vrijwillig is geweest, maar het gevolg zon zijn van een door den prins uitgevaardigde legerorder tegen de sol daten-mishandelingen. Zeker is iu ieder geval dat met het verleenen van het ontslag, ook de legerorder werd ingetrokken. Dat de order niet overbodig was, blijkt uit de veroor deeling nu weder te Straatsburg tot 18 maanden en degradatie van zekeren onderofficier Kirch, die van October 1901 tot einde Mei 1902 zich aan de meest barbaarsohe mishandelingen zijner ondergeschikten schuldig maakte. mAROKHO. Berichten uit Tetuan bevestigen het bericht, dat de Regeeringstroepen een overwinning hebben behaald. De Engelsche onderdanen, die met den Britschen consul uit Tetuan waren gevlneht en schuilplaats hadden gezocht aan boord van een der oorlogsschepen op de rede van Tanger, verlaten thans die plaats, en trekken met de versterkingen en de ammnnitiecolonne mede naar Tetuan. RESEAKB. Het schrikbewind in Finland duurt voort. Weder zijn eenigo personen het land uitgezet. De gouverneur van Wiburg heeft »om de strafbare dwaalleer betreffende de politieke positie van Finland in het Russische rijk" tegen te gaan, een revisie gelast van alle in de Finsche scholen gebruikte leerboeken, voor namelijk echter die over geschiedenis en aardrijkskunde. TURKIJE. Naar de .Times"' den 15 nit Sofia ver neemt, vestigde de Regeering van Bulgarije in een nota aan de mogendheden de aandacht op de groote strengheid waarmede de Turksche overheid optreedt, op wreedheden der Mohamedanen in Macedonië, op de geheimhouding waarmede de handelingen van den krijgsraad te Saloniki omringd zijn. Brand tc Brussel. In den nacht van den 14 is tengevolge eener pe- troleum-ontploffing een zware brand uitgebroken in de Rue des Pierres. In zeer korten tijd stond het geheele perceel, door vele gezinnen bewoond, in vlammen. Ofschoon zeer spoedig hulp toeschoot, kon men niet allen redden. Van eene familie konden de vader en zoon nog intijds zij het ook met zware brandwonden aan gelaat en handen, uit het huis vluchten, maar de moeder is in de vlammen omgekomen. Zjj verscheen voor een venster der tweede verdieping en wilde er uitspringen. Men wenkte haar te wachten op hulp, maar het gelukte niet bij haar te komen. ||a Ka|l^||i| linrAotfin KONSTANTINOPEL14 Mei. Volgens offieieele berichten is het aantal Christenen, die slachtoffers geworden zijn van de jongste onlusten in Monastir en omstreken 72. De toestand begint te verbeteren eenige winkels zijn heropend. De graanrechten in Engeland. LONDEN, 15 Mei. Een invloedrijke depntatie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van belangrijke politieke- en handelslichamen kwam heden minister Baltonr ver zoeken de graanrechten te willen handhaven en de theerechten in de plaats daarvan te willen opheffen. De Minister-President bestreed in zijn antwoord nitvoerig de argumenten van de deputatie en besloot zijn redevoering zonder eenige belofte te doen betreffende het doel van hnn komst. Hofberichten. Heden heelt Prins Hendrik een bezoek gebracht aan Haarlem. De Prins vertrekt 28 Mei naar Weenen, om aldaar enkele dagen de gast te zijn van den Keizer van Oostenrijk. Daarin zal hij eenige dagen in Oarinthie vertoeven en zich vervolgens begeven naar Aken, teneinde aldaar, even als het vorige jaar, de baden te gebruiken. Verkiezing Prow. Staten. Ten Raadhnize te Schagen zjjn officieel candidaat gesteld voor de Provinciale Staten voor Noord-Holland de heeren G. Bos Hz. te Ondorp, H. Feisser te Schagen, J. v. d. Stok te Nienwe Niedorp. Een manifest. Naar aanleiding van de te Kischinefif, in het Zuiden van Rusland, onlangs gepleegde gruwelen tegen de aldaar wonende Joden, heeft het hoofdbestuur van den »Neder- landschen Zionistenbond" (voorzitter de heer A. J. Men- des da Costa, secretaris de heer E. Slijper, penningmeester de heer G. C. Polak, allen te Amsterdam) een manifest gericht »aan allen weidenkenden, Joden en niet-Joden in Nederland", waarin zij niet alleen opwekken tot het verschaffen van geldeljjken steun aan de ongelnkkigen, maar om mede te werken tot de beweging van het Zio nisme, om de verhuizing naar Palestina te bevorderen van Joden uit landen waar voor hen geen recht bestaat. De Amsterdamsche afdeeling is voornemens over deze zaak eerlang eene vergadering te honden. (N. v. d. D.) Haringcarspcl. Werd voor eenigan tijd na afloop van de laatste gevallen, de besmettelijke ziekte typhus, die vooral het vorige jaar in deze gemeente in nogal hevige mate woedde, als geweken beschouwd, thans heeft zich opnieuw een geval voorgedaan. Benulngbroek. Donderdagavond werd hier de algemeene vergadering gehonden der afdeeling Midwond en Omstreken van 't Witte Kruis. De algemeene toestand onderging sedert 't vorige jaar weinig verandering;'t aan tal leden bleef stationair, de finantiëele toestand bleef voldoende enz. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te Amster dam werd gekozen de heer Avis, voorzitter, en tot plaats vervanger de heer Van den Berg, beiden te Midwond. Berkhout. Wanneer nr sprake is van rattenplaag. dan is aller oog gevestigd op den Langendijk, alsof dit het eenige deel is, in N. H, waar deze dieren hunnen vernielzucht bot vieren. Dat dit evenwol anders is zouden vele bouwers hier, bunnen verklaren. Ook in deze om geving, komen tal van schadeposten voor, welke op der ratten rekening moeten worden gesteld. Door vraatzucht graven zij zelfs paardenboonen uit, welk gewas reeds 10 a 12 cM. heeft bereikt. Nu is het niet de grondbelasting .volgens sommigen'' maar wel de jachtwet die vei biedt, ze op de eigen akkers te dooden, met het schietgeweer. En om vergunning er voor te bekomen, dient zelfs bijna hemel en aarde te worden bewogen. Waarvoor zulk soort ratten bescherming toch eigenlijk dient? Zonder geweer kan men toch niet veel uitrichten, daar deze dieren de menschen meestal te vlug af zijn! Sint-Pankras. Door het gemeentebestuur, dat de laatste jaren telkens eene subsidie gaf van f 50 voor de ratten verdelging, is thans met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek der Landbouwvereeniging alhier, om ook dit jaar weder die subsidie te mogen ontvangen. De Provinciale Vereeniging van Hoofden van Scholen in Noord-Holland zal Donderdag 21 Mei a.s. hare eerste Algemeene Vergadering houden in Café »Neuf"teHaarlem. Een der punten van de agenda dier vergadering vermeldt: .Causerie over Land en Ingezetenen van N.-Indië door Jhr. G. Graafland, gepen. Luit. Kolonel van het Ned.-In. leger." De andere punten zijn huishoudelijk. Hoorn. Den 17 des namiddags 2 uur zullen we het groote voorrecht hebben te kunnen genieten van eene nitvoeriDg van Spoel's Vocaal-ensemble, welke uitvoering in %de groote Kerk alhier zal worden gegeven. Dit ensemble trad reeds in verschillende steden met groot succes op o.a. de te s' Hage, Delft, Gouda, Schiedam, Dordrecht en Amsterdam natuurlijk niet te vergeten. Ieder die deze concerten bezocht, is een en al lof over het aldaar gesmaakte kunstgenot. In verband met het te verwachten drukke bezoek, raden we ieder aan zich tijdig van toegangskaarten te voorzien, die bij den boekhandelaar P. Geerts verkrijg baar zijn. Te den Helder is het 3-jarig zoontje van den spoorweg wachter Biegstraaten, op korten afstand van de ouderlijke woning in een sloot gevallen en verdronken. Het kind was met een kannetje uitgezonden om den vader koffie te brengen en is waarschijnlijk spelende in de sloot geloopen en in den modder gestikt. Het lijkje werd weinig tjjds later door de moeder gevonden. Belangrijke verduistering. Bij eene gemeentelijke handelsinstelling aan de Boompjes te Rotterdam is men tot de ontdekking gekomen van eene belangrijke verduistering. Toentengevolge dat een der beambten zijn been gebroken had een ander met het bijhouden der boeken belast waskwamen de vervalschingen aan het licht en werd de politie in de zaak betrokken. De verdachte de 54-jarige D. heeft volledig bekend en is naar het huis van bewaring overgebracht. Het verduisterde bedrag beloopt circa f 8500. (Haarl. Ct.) Be misdaad te Huitaart. De 59-jarige Frans Koole is den 14 overleden. Den vorigen dag had hij nog eenige onsamenhangende woorden gesproken. Zijne echtgenootegeboren Santina de Visser oud 59 jaarverkeert in allertreurigste omstandigheden. De hersenen puilen haar nit het hoofd en zij lijdt zooveel pijn dat wijl er toch geen hoop op herstel is de naastbestaanden zeiven naar het einde wenschen. Salomon Koolehun zoonop wien zware verdenking rust, is gearresteerd en te Middelburg naar het huis van bewaring overgebracht. Nader meldt men Tegen den gearresteerden Salomon Koole zijn zeer ernstige vermoedens gerezen doch hij blijft halrstarrig ontkennen zich aan de gruweldaad schuldig te hebben gemaakt. Dat er tusscheu de dienstbodedie eene bezwarende verklaring aflegde en den verdachte intieme ver houdingen hebben bestaan staat vast en dit kan ook een der drijfveeren voor de misdaad geweest zijn. Nog kan gemeld worden, dal de familie zoowel als de publieke opinie, den gearresteerde voor den dader houdt. Nabij Hoogeveen gaf een bruidspaar een kinder feest. Bij het spel geraakte een der jongens in het kanaal, waarop de bruid, zich te water begaf, om het kind te redden. Dit mocht haar niet gelukkenwant ook zij zonk in de diepte weg. Gelukkig werd dit opgemerkt door een derde die zieh te water begaf en met gevaar van zijn eigen leven de drenkelingen nog juist bijtijds redde. Joh. <1. Rogmans. Volgens de »N. Ct." was de toestand van den heer Rogmans den 14 iets beter. De behandelende geneesheer verklaarde den toestand voor vrij bevredigond. Als er geen complicaties bijkomen, blijft hoop op herstel bestaan. 91. Judels. f Te Amsterdamis de heer N. Jndelsbekend voormalig tooneelspeler, op 87-jarigen ouderdom overleden aan eene longaandoening. Hij was dezei dagen in den Amstel gevallen en niet onwaarschijnlijk is hierin de aanleiding te zoeken van zijne korte en hevige ziekte. Ernstige mishandeling. Het O. M. bij de rechtbank te Tiel eischte, wegens ernstige mishandeling van den berenleider Chodazschewitz, tegen Van den Berg en J. C. Piuym 4 jaartegen Borneman 3 jaar gevangenisstraf en tegen J. J. Pluym wegens medeplichtigheid1 jaar. moordaanslag. Den 14 's avonds heeft te Naarden een moordaanslag plaats gehad. Een landlooper met zeer ongunstig uiterlijk ea de hem vergezellende vrouw die zich deerlijk aan sterken drank hadden te buiten gegaan, vroegen bij den landbouwer Gerrit van Ee nachtverblijf. Deze weigerde, waarop de man den boer plotseling met een groot mes stak waardoor eene groote gapende wonde ontstond. Dr. De Jong uit Naarden verleende geneeskundige hulp en deze verklaarde dat de wond niet gevaarlijk was. Dadelijk na het bedrijven van de laffe daad maakten beide personen zieh uit de voeten. Dj politie vond hen achter een molenwaarop zij per kar naar Naarden werden vervoerd en in verzekerde bewaring gesteld. De man die snijwerk van sigarenkistjes gemaakt verkocht maakte het reeds 's middags vele inwoners van Naarden lastig. Schermerhorn, Door de Afdeeling »Schermer- merhorn en Mijzen" van de N.-H. Vereeniging »Het Witte Kruis" zjjn tot afgevaardigden benoemd voor de algemeene vergadering, de heeren J. Koster en D. Oot- jers tot plaatsvervangers de heeren A. Weeshoff en W. Brom. muziekuitvoering. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op Zondag, den 17 Mei a.s., des namiddags ten 2 ure, in den StadB* houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Soldiers in the park", marsch v. L. Monckton. 2. Ouverture zum „Fiühlingsfest" C. Reinhardt Sr. 3. »Pilgerchor und Lied an den Abendstern" aus »Tannhë,user" R. Wagner. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra »Guillaume Tell"G. Rossini. 5. Ouverture de l'opéra »La dame Blanche"Boieldieu. 6. Fantaisie op motieven uit de opera »Orphée anx Enfers" Offenbach. 7. a. »Sobre las Olas" vals por Jur. Rosas. b.»Polka Militaire" Kühner. 8. »Militür und Civil", Humoris- tisches PotpourriH. Titze. Een gouden Jubileum. Een bijzonder voorrecht zal op 1 Juni a.s. onzen stadgenootden heer «I. Hoekten deel vallen. Dien dag toch zal het vijftig jaar geleden zijn, dat hij zjjne betrekking aanvaardde als commies aan de secretarie dezer gemeente. Veel is in dat tijdperk door den a.s. jubilaris in het belang der gemeente verricht. Met trots mag deze ijverige en kundige ambtenaar terugzien op

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1