Altjjd nog de Oostersche kwestie. Nö. 59, Tweede blad Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 17 MEI. Nederland. Gevonden XT oor werpen. Harddraverijen en Wedrennen te Bergen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80j franco door het geheele rijk f 1, 3 Nnmmers f O,OA. Afzonderlijke nnmmers 3 cts. ÉBS Telefoonnummer 3. Prfls der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsrnimte.j Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Er is en blijft altijd een Oostersche kwestie, al schijnt het een tijd lang rustig in het gebied van den Sultan, en al beijveren zich de mogendheden om een grooten oorlog te [voorkomen, wetende dat daarin van een een drachtig handelen tegenover den Grooten Heer te Kon- stantinopel geen sprake zou kunnen zijn. Bekend is het verzet, dat zich in 1878 openbaarde na het eindigen van den laatsten oorlog tusscben Rusland en Turkije. De invloed, dien Rusland door het vredesverdrag in het oosten zou verkrijgen, was den overigen mogendheden te machtig. Het geheele vredesverdrag van San Stefano werd door het congres te Berlijn, onder Bismarck als .onpartijdig voorzitter", herzien, tot groot verdriet van Rusland. Bosnië werd nu door Oostenrijk bezet en Enge land kreeg het eiland Cyprus. MaarTurkije zou in geheel zijn Europeesch gebied hervormingen invoeren en gelijkheid voor alle gezindhedenChristenen en Moham - medanen. Van die hervormingen is echter niets gekomen. In plaats daarvan veel wanorde, veel beroering en opstand, moordtooneelen en plunderingen. De mogendheden deden haar klachten en vermaningen hooren te Konstantinopel daarop vernam men weldra dat de orde was hersteld en de schuldigen waren gestraft, maar inderdaad bleef alles bij het oude. Een tijd lang hoorde men van geen nieuwe geweldenarijen of opstanden deden zij zich opnieuw voor, dan werd het oude recept toegepast, en het werd weer stil. Enz. enz. Het schijnt echter niet zoo te kan nen doorgaan. Rusland en Oosteurijk hebben er bij de Porte ernstig op aangedrongen, dat eindeljjk de tijd ge komen is om tot de beloofde hervormingen over te gaan, en de Sultan heeft zich bereid verklaard. Nu echter stuit de Turksche regeering op tweeërlei bezwaar. De Christen-bevolking van Macedonië acht de beloofde hervormingen onvoldoende en hecht aan de be lofte van den Sultan geen waardedaarentegen willen de Turken in Albanië van een gelijkstelling met de Christenen en van nieuwer toestanden, die in strijd zou den zijn met hun eeuwenoude instellingen en gebruiken, niets weten. In Macedonië bestaat een Uitvoerend Comité der revolutie, dat zich thans richt, niet tot de Turksche regeering, maar tot de Europeesche mogendheden, die bij deze op hervormingen aandringen. Het verklaart openlijk, dat het van die hervormingen niets verwacht, dat van het Turksche bestuur niets te hopen is en dat de mogendheden op andere wijze aan de onhoudbare toestanden in het land een einde behooren te maken. Het vordert onafhankelijkheid van de Porte. Om de mogendheden tot krachtiger inmenging te dwingen, heeft het zjjn toevlucht genomen tot bet dynamiet; het wil schade toebrengen en schrik aanjagen. Het voorspelt openlijk, dat hetgeen te Saloniki is gebeurd zich in andere steden, niet alleen in Macedonië, maar tot in Konstanti nopel zelf, zal herhalen. Allerwegen zullen de bommen om de ooren suizen van de vertegenwoordigers der mogendheden, om deze te wekken uit de verdooving en de onverschilligheid, waartoe haar politiek van eigenbaat en zelfzucht haar heeft gebracht. Zoo klinkt de dreigende taal van de revolutionairen en uit talrijke berichten is reeds gebleken, dat de daad volgt op het woord. In het oogvallend is het daarbjj, dat werkelijk hun daden meer tegen de bezittingen en de ondernemingen gericht zijn, waarbij onderdanen der groote mogendheden belang heb ben dan tegen de Turken. Zij leggen zich toe op het vernielen van spoorwegbruggen en tunnels bjj de nade ring van de treinen uit het westen met de post en de dikwijls aanzienlijke waarden die zo vervoeren, op het vernielen van de groote mailbooten en de gebouwen van de vele banken in Turkije, door onderdanen van andere natiën opgericht of gedreven. Welke gevolgen zullen deze wanhopige daden kunnen hebben De mogendheden zijn er toe overgegaan oorlog schepen naar de haven van Salonika te zenden, tot verdriet van den Sultan, die zich in staat acht zelf voor herstel en verdere handhaving van de orde te zorgen. Twaalf vreemde oorlogschepen werden er dezer dagen geteld, maar in hun aanwezigheid moest geen vijandige hande ling tegen den Perte worden gezien zij waren erjalleen om voor de veiligheid van eigen landgenooten te zorgen De zelfstandige Staten op het Balkan-Schiereiland, Roe menië, Servië eu Bulgarije zullen zieh, dank zij de ernstige vermaningen van Rusland en Oostenrijk-Hóngarije, wel onthouden van steun aan den opstand; maar dat de Bulgaren in Macedonië even gewillig aan de vermaningen gehoor zullen geven, is niet waarschijnlijk. Hun hande lingen en de woorden van het Comité der revolutie spreken tot nog toe van een heel anderen geest. Christenen en Mohammedanen staan in het rampzalige land vol verbittering tegenover elkander, en onder hen zullen Turksche soldaten, waaronder de bekende Basie-Bezoeks, de orde moeten bewaren. Zal het voor de Chrislen-mogend- heden mogelijk zijn, alles aan de Turksche regeering over te laten en zich tot vermaningen en toezien te bepalen Ook tegen do Albaneezen rukken Turksche troepen op. Maar dat zijn Muzelmannen, wel niet bijzonder onder - danig aan den Sultan als hun wereldljjk hoofd, maar toch aan hem trouw als geestelijk hoofd van alle ge- loovigen. Zij wenschen alleen uit Konstantinopel niet bemoeilijkt en met rust gelaten te worden, in hun land te leven naar hun eigen gebruiken en vooral niet met de Christenen op ééne lijn te worden gesteld. Van hun onafhankelijkheidszin hebben zij nog in het begin van de vorige eeuw een bewijs gegeven, toen de bekende Ali-Faeha, stadhouder van Janina, tegen den Sultan in opstand kwam, en zich als onafhankelijk beheerscher van bijna geheel Albanië een paar jaren wist te hand haven, totdat hij in 1823 door den dolk van een sluip moordenaar viel. Zal nu de Sultan inderdaad deze trouwe maar wat eigenzinnige en lastige Muzelmannen ernstig bestrjjden en hen noodzaken met de Christenen in hun land als broeders te leven Turksche troepen zijn het land binnengetrokken, maar gevochten is er niet. De Albaneezen hebben zich niet verzet. Waartoe ook Deze troepen zijn niet hun vjjanden ze zijn trouwe Muzel mannen evenals zij. Een andere vraag is of de zoogenaamde hervormingen, waarvan zij niet gediend zijn, ernstig en krachtig zullen worden ingevoerd, dan wel, of deze ge heele Tarksche expeditie naar Albanië zal uitloopen op een ijdele vertooning, evenals de hervormingen waartoe zij, zoo noodig, zon moeten dwingen. Maar als dan zes groote mogendheden den Sultan niet kunnen dwingen tot ingrijpende hervormingen, waardoor vrede en samenwerking zal worden verkregen tussohen deze onder elkander levende ingezetenen van verschillend ras en verschillende godsdienst, dan maken zij toch een pover figuur, zal men zeggen, 't Is niet te ontkennen, maar daartegenover zie men niet voorbij, dat de taak die hier te vervullen valt, al bijzonder zwaar is. Een staatsregeling te vinden en in te voeren, die den lands- vrede verzekert tusschen twee soorten van ingezetenen waarvan de eerste eeuwenlang gewoon is geweest alleen heer en meester te zijn, de andere niet te tellen en te minachten als ongeloovige honden, en die andere doo r eeuwenlange onderdrukking en mishandeling is verbitterd. Stompetoreu. De heer A. J. Werner, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Noordschermer, niet Grootschermer, zooals in 't »N. v. d. D." is vermeld, heeft als zoodanig een beroep ontvangen naar Leeu warden. Rtjp. De heer J. C. Sarlet, dio 1 Maart jl. afge treden is als hoofd der openb. school alhier, en weldra deze gemeente metterwoon gaat verlaten, heeft deze week ook bedankt voor zijne betrekking van secretaris-penning- meester der Ned. Herv. gemeente alhier, welke betrek king door hem bijna 34 jaren vervuld is met de meeste ijver en toewijding, en zonder dat de titularis daarvoor eenig salaris genoot. Kerkvoogden en notabelen vereerden den heer Sarlet bij zjjn afscheid nemen een aquarel der Kerk en dankten in harteljjke woorden voor al hetgeen dat de heer Sarlet voor het kerkbestuur en als lid daar van verricht had. Westgraftdijk. Den 12en hield de afdeeling Graft van het Witte Kruis'', alhier, hair gewone voor jaarsvergadering. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer P. Bruin te Noordeinde. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam, werden benoemd de heer en W. Koppen en J. Graftdjjk. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in 1902 de ontvangsten bedroegen f 360,27 en de uitgaven f 259,63, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 100,64. Rijp- Op een vraag van den inspecteur der post en telegrafie omtrent de voorwaarde waarop de gemeente den grond, waarop het oude schoolgebouw staat, zou willen afstaan, heeft het gemeentebestuur besloten dit terrein voor f 800 aan het Rijk af te staan, dat is ongeveer f 2,50 per M2. Aanbesteding. Door het Prov. Bestuur Noordholland werd den 14 aanbesteed de voorziening van een gedeelte van den Vangdam der Rjjkszeehaven Het Nieuwediep. Minste inschrijver J. Ros kam Oz., Dordrecht, voor 21000 scheepston bazaltsteen voor f 75,000 het verbeteren van hoofd VIII voor de Pettemerzee- wering, behoorende tot de Rijkszeewerken in Noordholland. Raming f 10.000. Minste schrijver J. Oldenburg te Ber gen voor f 9238. Purmerend. Bij de den 13 gehouden verkiezing voor bestuursleden van den Overweegschen polder werd tot lid van het dag. bestuur herkozen de heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede en tot hoofdingeland de heer C, Konijn Wz. te Wijde Wormer. Voor en na zijn in de nieuwe beurs te Amster dam wel 'n 1300 kleine in lood gevatte ruitjes vernield, samen ter waarde van f 500. Jongens van een jaar of tien blijken de schuldigen en 't was hun niet om bal dadigheid te doen, maar als ze weer eenige ruitjes had den stuk geworpen, tilde de eene jongen den ander op, die dan de reepen lood uitscheurde. Dit verkochten ze bij een opkooper voor een paar centen, die gewoonlijk dadelijk werden versnoept. Eindelijk is een jongen op de daad betrapt. De Off. van Justitie heeft zijn opzending naar een rijksopvoedingsgesticht gerequireerd tot zijn 18e jaar. Schermerhorn. Het zal zeker velen genoegen doen te vernemen, dat de beroemde zangvereeniging »Jacob Kwast" zich op Hemelvaartsdag zal doen hooren in het kerkgebouw te Schermerhorn. Wie haar heerlijk gezang nog niet gehoord hebben, kunnen nu bun schade inhalen, en ongetwijfeld zullen vele anderen de gelegen heid aangrijpen, om er voor de tweede of derde maal van te genieten. Dit concert ontleent nog een bijzon dere aantrekkelijkheid hieraan, dat het gebouw, waarin het zal plaats hebben, voor een dorpskerk, zeldzaam schoon mag genoemd worden, sedert het met steun van rijk, pro vincie en synode werd gerestaureerd. De fraaie geschil derde ramen en de bouwstijl van het geheel wekken de bewondering van ieder kunstkenner. In zulk een gebouw komt men als vanzelf in de rechte stemming om van een uitvoering als di9 van »Jacob Kwast" te genieten. En daarbij men doet een goed werk met bijwoning van dit veelbelovend concert, daar de zuivere opbrengst ervan door »Jacob Kwast" welwillend wordt afgestaan voor de restauratie van het kerkorgel, die reeds lang noodig was, maar steeds achterwege bleef, wijl het kerk bestuur de gelden daarvoor ontbraken. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een ring met drie sleuteltjes, een medaille, een paar zwarte kousen, een rozenkrans, een knipmesje, een bril, een zilveren armband, twee sleutels aan een koordje, een doublé armband, een bruine ceintuur, een zilveren broche, een rozenkrans met zilveren kruis, twee parapluies, een band van een sportkar, een dop van een kinderwagen, een rolletje blauw bandeen zilveren oorknopje, een bruin mesje, een schilders-kwast, een goud dames-horloge, een witte kinderzak, een zwarte ceintuur met gesp, een hamer, drie honden, twee reclameplaten. Alkmaar, De Commissaris van Politie. 15 Mei 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. Den 24, zal de Kennemer Sportclub hare eerste race te Bergen houden, waarvoor zijn aangegeven 39 paarden voor de draverjjen en 28 voor de rennen. Aan prijzen zal worden uitbetaald f 3100, terwijl voor de Sweepstakes, daarenboven ook nog de inleggelden zullen worden uitgekeerd. Ongetwijfeld zullen we Zondag, den 24, velen zich naar Bergen zien begeven, daar deze courses zich in eene groote populariteit van de sportwereld verheugen, en aan liefhebbers van heerlijke natuur eene ongezochte gelegen heid aanbieden, om met volle teugen te genieten van dat heerlijke Bergen, dat thans in zjjn eerste lente dos, onvergelijkelijk schoon is. KENNEMER SPORTCLUB. Programma der Harddraver ij en e n We d r e n n e n op Zondag 24 Rel 1903, des namiddags ten half twee uie, op het landgoed van mevr. Van Roenen, te BEKUKHV. (Onder de reglementen der NedDHarddravtrij-en Ren- vereeniging). Bestuur: J. van Reenen, Voorzitter, N. A. Conijn, Luit. G. J. A. A. Baron van Heemstra J. Oldenburg. J. A. van den Berg, A. de Vries, Secretaris-Penning meester. Ren-Oomitó: Luit.-Kol. H. F. D. Braams, Yft»r- zitter Jhr. L. Boreel2e Voorzitter Julius Petersen S. A. F. B ron Creutz, Kapt. Jhr. R. J. Rutfers van Rozenburg, J. van StolkSecretaris, Luit. G. J. A. A. Baron van Heemstra2e Secretaris. De betrekkingen zullen worden waargenomen J. van Stolk, Rechter, Ritm. O. D. van Tiepenbrugge, II li ■Hl i l MÜl

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5