Ingezonden stukken. Kantongerecht te Alkmaar. Eig. Den WelEd. Heer P. VAN DER HORST. Handicapper, A. van den Henvel, StarterJhr. 0. van der Wijck, Weger, J. 0. W. 1'. de Kat-, Penningmeester, A. van den Henvel, Baan-Gommissaris. Harddraverij-Comité: J. van Reenen, Voor zitter, H. P. de Kat van Hardinxveld, Jhr. W. A. L. Mock, N. A. Conijn, A. de Vries, Secretaris. De betrekkingen znllen worden waargenomen J. van Reenen Judge, Jhr. W. L. A. Mock, Handi capper, A. de VriesStarter, Anton J. van Wijck, Tijd opnemer, A. de Vries, Baan-Commissaris. J nry-leden zijn de heeren A. Wijnands, W. Teengs E. van DobbenJ. H. Houtman, W. van Dieren Bijvoet, J. Oldenburg. I. Prjjs van Wimmenum. (lè uur). Wedren op de vlakke baan voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. Voor iederen prijs gewonnen nè, 16 Mei 2 K.g. overwicht. Ie Prijs f 400,—, 2e pr. f 75,—, 3e pr. f 25,—. Afstand 1800 M. Inleggeld f 15,—, Rouwgeld f 10. 1 Billiton, Eig. Abr. van Hoboken, van Hoedekenskerke. 2 Kempred, denzelfde. 3 Golden Lilly, denzelfde. 4 Estcourt, denzelide. 5 Valerie, G. f. A. A. Baron van Heemstra. 6 Garaio, G. J. v. d. Vliet. 7 Diamant. Jhr. L. Boreel. II. Harddraver jj. (2 aur.) (Sweepstakes) voor Nederlandsche hengsten en meniën, geboren in 1900 (ingespannen). Afstand 1600 meter. Ie Prijs f 250, plus 2e prijs f 75, plus '/3 der pleggelden, 3e prijs f 25. 1. Gouddraad, Eig. A. H. v. Wickev. Crommelin 2. Goudmijn, denzelfde. 3. Morningstar, Stal Carlo. 4. Dops, Stal Avanti. 5. Martha, H. K. Glas Jz. III. Prijs van Schoor 1. (2j uur). Verkoopswedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Nederlanders en die te koop zijn gesteld voor f1500, Gewicht 10 Kg. boven de schaal, voor iodero f 100, minder te koop 1 K.G. ontheffing. De winner wordt bij opbod verkocht. Ie Prjjs f400,—, 2e pr. f75,—, 3e pr. f25, Afstand 2100 Meter. Inleggeld f15. 1 Nebucadnesar, Eig.W. Jochems. 2 Reinette. denzelfde. 3 Polydorus, Abr. van Hoboken van Hoedekenskerke. 4 Europa, denzelfdo. 5 Lady Doneraile denzelide. 6 Equerry, S. A. F. Baron Creutz. 7 Coke, denzelfde. 8 Miss Charlotte, Mr. John. 9 Deerslayer, R. Graaf v. Byland. 10 Jeannot, denzelfde. 11 Mayfly, Mr. Kean. IV. D ufi n p r ij s. (3 uur). Record-Harddraverij voor Nederlandsche paarden met, een record van 1.58 gaan van start, voor iedere betere record-seconde 20 meter meer. Minimum-afstand 2000 meter. Ie Prijs f 250, 2e prijs f 75, 3e prijs f 25. Inleggeld f 10. 1. Avenir, Eig. H. B. v. Munster. 2. Krylaty II, W. A. Ockhorst. 3. Mascotta, A. A. v. d. Berg. 4. Controleur, H. K. Glas Jz. 5. Ideaal, Akkermans en Visser. 6. Antoinette, Stal Pech. 7. Don Quiebotte, J. de Mol. 8. Molly, A. A. v. d. Berg. V. Verbrandepan-prijs. (3 j uur). Hordenren voor paarden van 4 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide het eigendom van Nederlanders en bereden door Nederlandsche heerrijders. Handicap, gewicht zwaar. Voor iederen prijs, gewonnen na 16 Mei 5 Kg. overwicht. Ie Prijs f400,—, 2e pr. f75,3e pr. f25,—. Afstand 3400 M. Inleggeld 115,Rouwgeld f 10, 1 Cher Amour, Eig. W. Jochems. 2 Zip, den zelfden. 3 Dauphiné, Mr. Oakskot. 4 Miss Amphion, Abr. van Hoboken, van Hoedekenskerke. 5 Polydorus, denzelfde. 6 Europa, denzelfde. 7 Waddon, denzelfde. 8 Deerslayer, R. Graaf v. Byland. 9 Parsimony, denzelfde. 10 Mayfly, Mr. Kean. VI. Alcmaria-prijs. (4 uur). Heat-Harddraverij. Handicap (2 maal winnen). Minimum-afstand 1600 meter. Als minste snelheid wordt aangenomen 1.50. Prijs f 300 en f 50 voor den tweede aankomende in de beslissende heat. Indien meer dan 2 heats moeten wor den geloopen, zullèn de prijzen voor iedere heat meer met f 50 worden verminderd. Inleggeld 15. 1. Ideaal, Eig. Akkermans en Visser. 2. D. D., S. Witteveen. 3. Prinses Charlotte, H. K. Glas Jz. 4. Anton, Stal Minerva. 5. Molly, A. A. v. d. Berg. 6. Redstar, Stal Carlo. 7. de Luitenant, J, Koster. 8. Belle Bay, A. A. v. d. Berg. 9. Miss Kate, J. W. Schnyl. 10. Robert See Steele, J. de Mol. 11. Bellwood, A. A. v. d. Berg. VII. Mei-prjjs. (C/s uur). Handicap. Harddraverij voor paarden van 3 jaar en ouder. Minimim-afstand 3200 meter. Als minste snelheid wordt 1.45 aangenomen. Ie Prijs f 400, 2e prijs f 100, 3e prijs f 25. Inleggeld f 15. 1. Isabelle, 2. Molly, 3. de Luitenant, 4. Redstar, 5. Dueaat, 6. Eddallah, 7. Nettie Bruen, 8. Dobrina, j;9. Julia Bel, 10. Sierra, 11. Robert See Steele, 12. Bellwood, 13. Carmalita, 14. Ward, 15. Aneelor, H.ÏÏ. Eigenaren worden attent gemaakt op de geheel tegen koude beschutte stal met boxen, op het Paddock, alsmede op de remise voor de Snik y's, zoodat nu voor alle paarden voor de coursen te Bergen achter het Paddock, gelegenheid is tot stalling. Voor het bespreken der boxen vervoege men zich bjj den Secretaris der Kennemer Sportclub, den heer A. de Vries. A. A. v. d. Berg. dezelfde. J. Koster. Stal Carlo, A. R. v. d. Hilt. Stal Trio. Joh. v. d. Bergh. S. Witteveen. W. A. Ockhorst. Stal Avanti. J. de Mol. A. A. v. d. Berg. J. W. Schnyl. dezelfde. Joh. v. d. Bergh. Mijn ingezonden stuk in de Alk. Courant van Zater dag 9 Mei liep over drie dingen, zooals u zich herinneren zult, le over het verblijdende, 2e over het openbaar maken van het onrechtvaardige, 3e over de hardheid, die in de bewuste advertentie waren gelegen. In uwe opmerkingen, die u op mijn ingezonden stnk maakt in uw schrijven van 18 Mei, maakt u geen opmer king aangaande het verblijdende in die advertentie. Ik kan dus daar gevoegelijk over zwijgen. Over wat ik noemde, »het openbaar maken van een onrechtvaardige daad, schrijft u heel kortweg niets. Of moet uw korte slotzin »ik herhaal het, niet dan na rijpelijk nadenken en advies van gewaardeerde zijde, is het besluit genomen en wijken de fabrikanten hiervan niet *af" daarop betrekking hebben Maar u zult mij toestemmen dat noch door er niet over te schrijven, noch door de laatste argumentatie wordt weerlegd, wat ik onrecht vaardig noemde. En ik herhaal het nog eens onrecht vaardig is het werklieden niet meer in do gelegenheid te stellen, den arbeid te hervatten, »nu de patroons hebben ingezien, dat de oorzaak waarom mede vele werklieden den arbeid niet konden hervatten, rechtvaardig is geweest." Zeer lang wijdt n evenwel nit over wat ik noemde »hardheid". Nu verheug ik mij hierover, dat u met mij hierin overeenstemt, dat de uitsluiting hard is. U noemt bet een hardhandige maatregel, ik een hardheid, maar dat komt toch op hetzelfde neer. Die hardheid, die velen met mjj afkeuren, wilt n verdedigen. Dat is uw recht 1 Voor uwe verdediging geeft gij nu op 4 argumenten. le. De patroons zijn tot die hardhandige maatregel niet overgegaan dan na rjjpe en ernstige overweging. 2e. De patroons kunnen de ontslagenen niet weer in dienst nemen, willen zij alle zelfrespect niet verliezen. 3e. De patroons verkrijgen zoo de zekerheid rustig hun bedrjjf voort te zetten. 4e. De wederiudienstneming zou van de zjjde der werk lieden beschouwd worden als een blijk van zwakheid. De verzekering, die u in nw eerste argument geeft, dat de patroons niet dan na rijpe en ernstige overweging tot de uitsluiting zijn overgegaan, wil ik gaarne aannemen. Geen wraakzucht, geen heethoofdigheid, geen toorn, niets en er is meer dat rjjpe en ernstige over weging onmogelijk maakt, heeft hen tot dat ontslag ge bracht. Trouwens het zou droevig zjjn, indien bet anders was. Er waren eens tijden, waarin vorsten speelden met het leven hunner onderdanen, die tijden zijn voorbij. Er waren tijden dat patroons speelden met het brood hun ner arbeiders, die tijden zijn nu ook voorbij. Schande over eiken patroon, die zonder ernstige overweging en zonder rijp beraad een werkman broodeloos maakt. Voor uw tweede argument gevoel ik veel. Neen, doe niets, wat u alle zelfrespect doet verliezen 1 Ons zelf respectonze zelfeerbiediging is iets hoogs. Wie zijn zelfachting verliestverliest zóóveeldat zelfs indien de geheele wereld hem hulde en achting bewijst, die achting hem met te meer afkeer voor zich zelf vervult. Waardoor een mensch nu zijn zelfrespect verliest Wanneer hij iets doet of nalaat of denkt wat zijn zelf, zijn ik beleedigt. Wat nu ons ik beleedigt, is in een paar woorden gezegd. Dat is alles wat onheilig onrein is. Maar nu vraag ik u in ernst en die vraag leg rk n voor tot ernstige en rijpeljjke _overwegiug zou nu het weder in dienst nemen van al de 27 ontslagenen iets onheiligs en onreins zijn Dat ontken ik beslist. En dit durf ik u te zeggen, dat de patroons zoodoende, in plaats van alle zelfrespect te verliezen, zullen winnen wat door n en door mij zoo hoog gewaardeerd wordt, ul. de zelfachting, het zelfrespect. De patroons kunnen, zoo zegt gij in nw derde argument, alleen door de uitsluiting de zekerheid verkrijgen dat hun bedrijf rustig wordt voortgezet. Maar werd dan voor gij die 27 ontsloegt, uw bedrijf onrustig voortgezet En er is hiermeen ikmaar één werkstaking op een sigarenfabriek geweestZijn dan al die 27 werklieden zulke gevaarlijae elementendat gij ze dwingen wilt de stad te verlaten. En er zijn onder de ontslagenendie jaren lang hun patroons eerlijk en trouw hebben gediend Ik ontzeg een ieder het recht om een mensen om één verkeerde daad, een geheel bedorven mensch te noemen en zoo ook verschillende werkliedendie jaren lang bij hun patroons eerlijke arbeiders zijn geweest, om die ééne daad van staking als protest tegen een wet, niet tegen hun patroons te noemen gevaarlijke elementen, daartoe ontzeg ik mede een ieder hei recht. En hen daarom de stad te trachten uit te bannen, blijf ik hardheid noemen. Uw vierde argument is, dat het weder in dienst nemen der ontslagenen door da werklieden als blijk van zwak heid zou worden beschouwd. Ik kan mij voorstellen, dat er werklieden zijn, die dat werkelijk znllen doen. Maar kunt gij u ook voorsteilen, dat er andere werklieden zijn, die de wederindienslneming anders zullen beschou wen Kunt gij u ook voorstellen, dat er vrouwen en kindeien en lamilieleden ziju, die bet met een anderen naam dan zwakheid willen noemen Kunt gij u ook voorstellen, dat vele, vele van Alkmaai's ingezetenen daar niet van zwakheid znllen spreken Ik weet niet, wat uw geloof is. Maar ik geloof in de kracht der zwakheid dier zwakheid die in de oogen van menschen dwaasheid is, maar die toch is hoogste wijsheiddie naar veler meening blijk is van weinig moed, maar die toch is be wijs van allerhoogsten moeddie naar veler denken weinig karakter verraadt, maar die vereischt heel veel karakter, meer dan velen bezitten die geen zwakheid is, maar die is kracht. En wie uit die zwakheid handelt, weet dat hjj sterk is, en wat bekommert het hem hoe menschen hem oordeelen Ik zou n naar aanleiding van uw schrijven nog meer dingen willen zeggentijd verbiedt mij echter mijn schrijven langer te maken. Toch heb ik een verzoek tot n. Stelt gij nu eens aan nw medefabrikanten bet vol gende voor Van de 27 ontslagenen worden onmiddellijk weeraan het werk gezet die allen, die bij de eerste uit' sluiting nog niet ontslagen waren. Over de eerstontslagenen zal eon arbitrage-commissie uitspraak doen, met betrekking tot de wettigheid van hun ontslag. Indien gij dit voorstelt en uwe medefabrikanten weet over te halen aldus te doen, ik zal mij daarover zeer verheagen. Hoogachtend TJw dienstw G. V. D. M. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U oen weinig plaatruimte ten einde met enkele woorden terog te komen op het inge zonden stnk van den heer P. v. d. Horst in Uw nummer van 13 Mei. Het is namelijk o.i. zeer noodig de aandacht van het Alkmaarsch publiek op enkele zeer belangrijke uitingen daarin te wijzen, daar deze duidelijker, wij zouden bijna zeggen brutaler, dan ooit het karakter van de handelingen der patroons tegenover de arbeiders kenschetsen. »Wij achten het beter dat elementen, welke gevaarlijk zijnen voor patroons én voor goedgezind personeel gedwon gen worden de stad te verlaten, waardoor wij zekerheid verkrijgen in het vervolg rustig ons bedrijf te kunnen voort zettenZoo schrjjft deze patroon. Hij wil »rnstig" zijn bedrijf voortzetten," en daarom met den hongerzweep zij die hem dat zouden willen beletten, de stad uitdrijven. Zjjn wij, zoo vragen wij, nu geheel naar de Middeneeuwen teruggebracht Honger, verbanning zijn tzij weder als straffen ingevoerd, terwijl de straffen kunnen worden ge geven door elk potentaat, die misbruik wil maken van zijn macht? Het lijkt wel zoo, maar wij hopen dat elk weldenkend mensch met ons zal trachten deze wandaad te keeren, deze onmenschelijke handelwijze af te weren van ons ar beiders door ons te steunen in den strijd tegen dergelijke willekeur. Daarbij dient deze vraag overwogen Belet de afdee- ling van den Int. Sig. en Tab. bew. Bond den patroons bun bedrijf rustig uit te oefenen Ons inziens geenszins. Wij weten, dat, zoodra de uit oefening van het bedrijf ophield, ook ons werk gedaan zon zijn, dat ons bestaan afhangt, juist van de voortzet ting van het bedrijf. Zoo dom zijn wij nog niet om ons zelf den nek af te snijden. Maar wat wij wel willen beletten is dit, dat het bedrijf wordt uitgeoefend ten koste van ons, ten koste van ons leven, onze lovensvreng den van die van onze gezinnen. Wij trachtten grove misstanden, onrechtvaardige handelingen bij die uitoefening uit den weg te ruimen. Als onze Bond er niet was geweest, zou bjjv. de heer Van Znijdam »rustig" zijn bedrijf zijn blijven uitoefenen met lage loonsbetaling met onrechtvaardig ontslag en dergelijke, waaromtrent een arbitrage-commissie met algemeene stemmen afkeuring uitsprak door hem in het ongelijk te stellen. Ware onze Bond er niet, dan zouden nu de sigaren makers wellicht op geen enkele fabriek de loonen hebben, die zij nu verdienen, zou er voor hen niet een gelegenheid bestaan om verkeerde toestanden verbeterd te krijgen. Men bedenke eens en het is zonder grootspraak, dat wij het kunnen zeggen welk een moreelen invloed ten goede ods vereenigingsleven heeft, bijv. op het drankge bruik, waar een vereeniging als de geheelonthouders pro- pagandaclub bijna geheel uit onze leden bestaat. Men vrage of er één feit van ongeregeldheid is aan te halen uit de geschiedenis van het optreden onzer afdeeling, of de patroons eene andere aanmerking op ons optreden hebben dan dit, dat het hun onmogelijk maakt met de loons- bepaling en de werk bedeeling juist te doen wat hun goed dunkt. Maar om dit laatste noemt men ons gevaarlijke demen ten," wil men ons uit de stad drijven Is het werkelijk bekrompen inzicht te meenen dat het nadenkend publiek een dergelijke handelwijze als onrechtvaardig zal aan merken De bedoeling der heeren is duideljjk deze onze vakver- eeniging te vernietigen, het koste wat het kost, om dan hun slag te slaan. Wij roepen, waar het recht tot het verdedigen zijner belangen door middel der vereeniging aan eiken Nederlander grondwettig wordt gegeven, de Alkmaarsche burgery op ons te steunen bij het afslaan van dien aanval door de patroons-vereeniging, met opzet diarvoor opgericht. Namens het Bestuur der Afd. Alkmaar. Van den Ned. Int .Sig. en Tab. bew. Bond. J. MEIJER, Voorzitter. C. L. O. DE BOER, Penuingm. I). BERGMAN, Secretaris. Zitting van 15 Mei 1903. W. de G. Jz., J. de G. Jz., Egmond aan Zee, Jacht- wetovertrediug, de le f 1 boete of 2 dagen hecht, de 2e f 1.50 boete of 2 dagen hecht. K. Z. Rz., A. G. Jz., A. W. PhzEgmond aan Zee, strooperij, de Ie f 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e f 2.50 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 3 boete of 3 dagen hecht. J. S. Kz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening f 1 boete of 1 dag hecht. P. P., zonder bekende woonplaats, A. de B., Alkmaar, W. v. d. L., Antwerpen, dronkenschap, de le 3 weken hecht., de 2e t 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht. P. B., Schagen, J. v. d. H., N. W., M. P., S. B., Alkmaar, overtreding politie verordening, de le, 2e, 4e, 5e, 6e, ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e f 0.50 boete of 1 dag hecht.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6