Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. Wegens den Hemel vaartsdag1 zal de Conran t Donderdagavond niet verschijnen. KNGEUANH. In het, in ons vorig nummer ver melde, onderhond tusschen minister Balfonr en de depu tatie, die de handhaving der graanrechten kwam bepleiten, verklaarde de minister met nadruk dat de graanrechten eene zuivere oorlogsheffing waren geweest. Hij meent dat in de toekomst in Engeland een algemeen vrijhandel stelsel zal heerschen, al acht hij 't ook niet onmogelijk dat omstandigheden kunnen voorkomen waarin protec tionisme, ook voor Engeland tijdelijk de meest gewenschte handelspolitiek zal blijken te zjjn. Chamberlain hield dienzelfden dag eene redevoering te Birmingham, waarin hij zich een voorstander der be schermende rechten toonde, vooral waar het geldt de koloniën, en waarin hij ten sterkste aikeurde de zijns inziens bekrompen opvatting van een vrijhandelsidee, die onmogelijk zou maken de koloniën te begunstigen en onderscheid te maken tusschen landen, die Engeland goed en landen die Engeland slecht behandelen. Hij merkte op, dat Engeland niet behoorde gebonden te zijn door zulk een technische definitie, althans niet tegenover zijn mede-onderdanen en niet moet aarzelen zijn toevlucht te nemen tot extra-belasting, zoodra de belangen van de koloniën en het land zelf dit eischen. De minister drong er op aan, dat het vraagstuk van de handelsbetrekkingen met de koloniën zou gemaakt worden tot een leuze voor de eerstvolgende algemeene verkiezing. FRANKRIJK. Den 17 hebben in vele Pirpsche kerken en elders heftige tooneelen plaats gehad tusschen clericalen en vrijdenkers, naar aanleiding van de op dien dag aangekondigde kloostervervolgings-gebeden. In enkele kerken hadden tormeele vechtpartijen plaats, waartoe de priesters aanmoedigden en zelfs een handje mede hielpen. Enkele personen werden gewond en een krachtig optreden der politie was vaak noodig om de orde te herstellen. Te Tonlon is Zondagochtend door 3000 menscben, leden van socialistische vereeniginger, eene manifestatie gehou den voor scheiding van Kerk en Staat. Na eene bijeen komst trokken zjj, eene roode vlag aan 't boofd, de voor naamste straten door, er ontstond een oploop, waarbij een advocaat en een schilder, clericalen, werden gekwetst. Te Marseille heeft eene dergelijke demonstratie plaats gehad, waar de voormalige socialistische burgemeester Flaissières en vjjf leden van den Departementalen Raad bij den optocht voorop gingen. Men overhandigde den prefect eene motie van gelukwensching aan 't ministerie en ook aandringende op scheiding van Kerk en Staat. nAROKHO. Uit Tanger wordt van den 16 gemeld: Versterkingen voor de troepen van den Sultan zjju per Britsch stoomschip te Tetnan aangekomen. Zij kwamen de stad ongehinderd binnen. TIJRHIJF. De Keizerlijke troepeü zijn den 15 Ipek binnengerukt, het brandpunt van den Albaneeschen opstand. Bij den opmarsch echter stieten de Turksche troepen op Albancesche verschansingen. De Albaneezen vielen de Turken aan. Aan beide zijden vielen vele dooden on gewonden. De inwoners van Ipek hebben zich onder worpen, maar talrijke Albaneezen houden het gebergte Volgens officieele mededeelingen heeft Hilmi-pacha, inspecteur-generaal der Macedonische vilajets besloten alle gevangenen in twee categoriën te verdoelende schuldigen en de verdachten. De eersten zullen volgens de door hen bedreven misdrijven worden gestraftde laatsten zullen naar Klein-Azië worden overgebracht, of zullen in Macedonië kunnen blijven onder toezicht der politie. Onschuldigen schijnen dns in 't oog van Hilmi-Pacha niet te bestaan. ZUID-AFRIK ANaar men uit Pretoria meldt heeft de Synode der Hollandsche Hervormde Kerk in een adres aan den luitenant-gouverneur van Transvaal er op aangedrongen, dat de regeeringsscholen gesteld wor den onder gekozen schoolraden en meer tijd voor 't onderwjjs in 't Hollandsch op die scholen worde bestemd. willen we ons over niets van hier bekommeren en weer even vroolijke jongens zijn als op onze Vineta"Hoezee 1" Koen lachte, en zijn voorhoofd, dat dien ganschen dsg bewolkt was geweest, verhelderde zich. »Gij zijt ten minste weer geheel de onde! Ik zie je voor de eerste maal zóo, sedert ik hier ben. En ge hebt ge lijk 1 Wij behooren op zee 1 D&ar zjjn we thuis Zij wendden zich naar den uitgang, maar nu bleef Bern- hard eensklaps staan en zeide op wat ernstiger toon vGa maar vooruit, Koen 1 Ik wil maar even naar het graf van mijn vader. Ik volg je dadelijk." Koen knikte toestemmend en liep door, terwijl zijn vriend den weg naar den grafheuvel insloeg. Met ver wondering zag hij hier ierrand staan, die juist achter het kruis te voorschijn was gekomen, maar reeds het volgend oogenblik herkende hij den vreemde en riep verrast: >Oom Bernhard I Gij hier »Bij het graf van mijn broer dat's toch niet meer dan natuurlijk," was het kalme antwoord. »Zijt gij nog te Raansdaal Ge zoudt gisteren immers al vertrokken zijn? Dat heeft Koen mij ten minste gezegd, toen hjj op Alfheim was om afscheid te nemn.' »Wij hebben op gunstigen wind gewacht. Die is er nu. Over een paar uren zeilen we uit." Een korte pauze volgde. Die onverwachte ontmoeting scheen beiden even onaangenaam te zijn; de minister zou dien dag stellig niet te Raansdal zijn gekomen, als hij geweten had, dat het vertrek van de »Freya" was uitge steld. Maar zijn aangezicht was even strak en gesloten als altijd, toen hij opnieuw bet woord nam: »Wij willen ook een uitstapje met den »Zeearend'' maken, maar zullen elkaar wel niet tegenkomen. Alfred is er op gesteld ons het noorden te laten zien." »Alfred Bedoelt ge prins Sassenbnrg Hjj schijnt zeer vertrouwelijk met n om te gaan." Ja, ik beschouw hem nu als mijn zoon, want sedert acht dagen is hij met Sylvia verloofd. Verwondert je dat zoo? De blik van den minister bleef bevreemd op het gelaat van zijn neef rusten. Hij kon zich de plotselinge trilling daarvan niet verklaren, maar het antwoord klonk ijskoud Een en ander is geweigerd op grond, dat zoodanige school raden onderwijzers van onvoldoende bekwaamheid zonden benoemen, en dat de tijd, voor 't onderwijs in 't Hol landsch verlangd, te veel zoude zijn. De Synode zal nu overwegen hoe het doeltreffendst particuliere scholen knnnen worden gesticht. De veldtocht In Somallland. LONDEN 18 Mei. Minister Brodrick deelde in het Lagerhuisin antwoord op een vraag betreffende toe komstige operatieplannen in Somaliland mededat de Regeering generaal Manning heeft opgedragen zijn strijd krachten te Bohotle te ooncentreeren en van daar nit zijn operaties te hervatten. Bohotle zal waarschijnlijk de meest gunstige basis zijn voor samenwerking met de Abyssinische troependie naar het gerucht wil uit het zuiden optrekken en de voorposten van de Mullah hebben aangevallen. Zendlngsfeest. Op het negende provinciaal Noord-Hollandseh Zen- dingsfeest, te honden Woensdag 10 Juni a.s. te Heiloo, zullen als sprekers optreden de heeren Ph. F. Faber, pred. te Buiksloot; G. P. Fruijt Jr., agent van de Ned. Zondagssch. Ver. te Amsterdam G. Hulsman, pred. te ZandvoortO. J. Lammerink, pred. te Amsterdam; A. J. Montijn pred. te Haarlem J. J. van Noort, pred. te Amsterdam C. J. van Paassen, pred. te Haarlem H. E. Vinke, pred. te AlkmaarJ. Visser, pred. te Enk- huizen J. Zalman, zendeling onder Israël te Rotterdam. De moord te Kuitaart. Het laatste slachtoffer, de oude vrouw Koole, is thans ook overleden. Bij bevelschrift der Rechtbank te Middelburg van 18 Mei is tegen den zoon Salomon Koole, 34 jaar. landbouwer te Ku'taart, gemeente Houte- nisse, gedetineerd te Middelburg, rechtsingang met ge vangenhouding en instructie verleend. F acantle- kolonies. Vanwege den Protestantenbond zullen dit jaar, evenals de vorige jaren, eenige kinder-vacantie-kolonies gedurende de zomermaanden haren intrek nemen op het landgoed Het Waliën te Winterswijk. De eerste groep kinderen zal direct na Pinksteren komen. De watersnood ln Friesland. De toestand blijft hoogst ongunstig. Duizenden hec taren hooiland staan onder water en de polders zijn niet droog te krijgen, constateert de heer R. Nieuwveen in het »Frieach Weekblad. Deze schrijver bepleit tegenover deze groote plaag groote middelen. Reeds in 1877 en '78, zegt hij, is er gesproken over stoomgemalen om Friesland's boezem op een behoorlijk peil te houden. Hij zou willen, dat die beweging zich hernieuwde en dat het dan tot de oprich ting van stoomgemalen mocht komen. Wel constateert hij, dat er in de afstrooming eenige verbetering is gekomen, maar daartegenover staat, dat bp de toenemende inpoldering en vorming van water schappen de hoeveelheid water, die uitgemalen on in de vaarien geloosd woidt, steeds toeneemt, terwijl de in poldering tevens den boezem kleiner maakt, zoodat het peil daar dus spoediger stijgt. Daarom moet z. i. de boezem zelf door maalinrichtingen van het overtollige water ontdaan worden. De Provinciale Vereeniging van Hooiden van Scholen in Noord-holland houdt Donderdag 21 Mei hare eerste Algemeene Vergadering in Café »Neuf" te Haarlem. Op de agenda komt voor »Causerie over Land en Ingezetenen van N.-Indië door jhr. G. Graafland, gepens. luit.-kolonel van het Ned.- lndische leger." Bergen. Te Anna-Paulowna-polder is tot onder wijzeres benoemd mej. A. W. van Hoorn, alhier. militaire bezetting. Men meldt aan de N. R. Ct. De militaire bezetting aan de spoorlijn Amsterdam Helder is gtëindigd op alle tusschenstations, behalve te Zaandam en Koog-Zaandijk. Het schijnt het plan te zijn de militairen aldaar tot 1 Juni in dienst te houden. Diefstal. Volgens het N. v. N. heeft vermoedelijk een belang rijke diefstal plaats gehad bij de cacaofabrikanten Bensdorp 4- Co. te Amsterdam. In een verkooplokaal in de Raam straat aldaar zijn n.l. tweehonderd bassen chocolade ver kocht tegen den prijs van vjjftig cents per stuk, niettegen staande de inkoopsprijs hiervan f 0,75 bedraagt. Deze bussen chocolade bleken af komstig te zijn nit de fabriek van de firma Bensdorp, doch natuurlijk niet door haar »Neen, Koen vertelde al bij zijn komst, dat men 't in uw kringen verwachtte. Mag ik u verzoeken, het ver loofde paar voor mij geluk te wenschen Hohenfels boog vluchtig het hoofd. »Dankje 1 Als wjj te Berlijn terug zijn, wordt de verloving pas publiek. Jou vertel ik 't nu maar. Gjj hebt mij indertijd zoon for- meele aankondiging van je eigen trouwplannen gestuurd." Waarop ik nooit antwooid heb gekregen." vMijn zwijgen was ook een antwoord. Of moest ik je soms met die verbindtenis gelnkwenschen »Dat verwachtte ik zeker niet, want in uwe oogen is 't natuurljjk een vernedering, als de laatste afstammeling der Hohenfelsen de dochter van den predikant te Raans dal trouwt." »Neen zeide de minister bedaard. »Niet je keus ver- wjjt ik je, maar het offer, dat ge haar brengt: ons oud, overgeërfd familiegoed, dat sedert eeuwen aan de Hohen felsen behoort. Het gansche verieden van ons geslacht is in Guntersberg geworteld, dit is éen geworden met zijn wel en wee, en dit moest je heilig zijn, al voeldjt gij je daaraan dan al niet gehecht. Ge laat 't onverschillig aan vreemden over, ge gooit 't weg ter wille van een meisje »Dat meisje is mijn aanstaande vrouwbarstte de jonge man driftig uit. »Neem niet kwalijk, oom, maar op dit gebied zjjt ge toch een vreemdeling. Ge staat hoog genoeg in de wereld en zijt ook eens getrouwd geweest, maar als er kwestie is van gevoelens, dan kont ge toeh eigenlijk niet meepraten." Wordt vervolgd. in het verkooplokaal ten verkoop aangeboden zoo ver beneden den inkoopsprjjs. Men denkt, dat twee ontslagen werklieden dier firma zich successievelijk deze bussen hebben toegeëigend en ze door de directie van dat ver kooplokaal van de hand hebben laten doen. De politie is met een en ander in kennis gesteld en zal de zaak nader onderzoeken. Konijnen bij de ooren opnemen. Velen hebben de gewoonte, de konijnen bij de ooren op te nemen, wat af te kenren is, omdat men daardoor den dieren pijn doet. Het meeste lijden daaronder de dieren der rassen met lange en lichtbewegelijke ooren, zooals de ramkonijnen. Het gevoel van pijn doet het dier met de pooten trappelen en door die beweging worden de oorwortels en oorschelpen nog meer getrokken en wordt de pjjn erger. Als een konjjn zonder zich te verzetten zich bij de ooren laat opnemen, is dat een bewijs, dat door de veroorzaakte pijn het dier reeds eenigszins ver doofd is. En wie gewoon is, zjjn konijnen dikwijls bij de ooren op te tillen, zal opmerken, dat, zoo vaak hij in het hok of loopplaats komt, de dieren schuw worden en in een hoek kruipenze zijn bang voor de gevolgen der ruwe behandeling, die ze gewend zijn te ondergaan. Zelden zal een aldus behandeld dier zich laten lief koozen en streelen. Is het bepaald noodzakelyk een konijn op te vangen, dan doe men dit door beide haDden onder zijn lijf te brengen. Bij konjjnen, die goed behandeld zijn, zal dit in de meeste gevallen gelukken. (Veldpost.) Schermerhorn. De kerkvoogdij mocht van den heer Ferflid der Tweede Kamervernemendat Z.Ed. voor zich en zijn gezelschap ter bijwoning van het concert van Jacob Kwast" alhier op Hemelvaartsdag zes kaarten wenscht te ontvangen. Barslngerhorn. Den 16 werd de nieuwbenoemde burgemeesterden heer J. Spaans Dz., geïnstalleerd. Het raadhuis was voor deze gelegenheid feestelijk ver sierd. De nieuwbenoemde werd van woge eene commissie, samengesteld uit de burgerij, van zijne woning afgehaald, waarna hem in eene zitting van den raad op het raad huis het voorzitterschap van dien raad werd overgedragen door den wethouder Hoekstra. Na afloop daarvan werd de burgemeester vergezeld van zijne echtgenoote door de burgerij begroetterwijl o. a. door ds. Kooijman, als voorzitter der feestcommissieeene feestrede werd uit gesproken. Hierna werd een optocht gehouden door de feestelijk getooide gemeentewaarbij drie karweizaad- krossen nit de polder Waard van zitplaatsen voorzien en met vlaggen en groen versierdbespannen met 4 paardenaangewezen waren voor de muziekkorpsen terwijl een 40-tal rijtuigen en een 20-tal ruiters te paard het overige vormden. In iedere school werden de kinderen onthaald en 's avonds werd in alle drie de dorpen feest gevierd en heerschte er tot laat in den nacht een opgewekte feest vreugde. Kunstveiling. De heeren C. F. Roos Co. zullen op Dinsdag den 26 in de »de Brakke grond" te Amsterdam eene belang rijke kunstveiling houden van moderne schilderijen en geëncadreerde aquarellen, uit de nalatenschappen van wijlen Dr. Bljjenstein en Mevrouw de Wed. Smalenburg. Behalve vele schilderijen van beroemde meesters, zal ook worden verkocht het diorama-doek »Een huwelijk in de Sahara" door Aug. Ie Gras en eenige artistieke meubelen van Hoijtema en Klinkhamer. De heeren Roos Co zenden op aanvrage als altijd ook van deze verkooping eene zeer mooi geïllustreerde prijscourant tegen den luttelen prijs van f 1.—. Ongevallenwet. Bjj koninkljjk besluit van 15 Mei 1903 is benoemd tot voorzitter van de plaatselijke commissie alhier de heer mr. J. P. Kraakman lid der Provinciale Staten tot plaatsvervangend voorzitter de heer R. M. F. A Kempers oud-kapitein-kwartiermeester van het O.-I leger. Ueger des Hells. Ter gelegenheid van het 16e jaarfeest zal onze stad bezocht worden door den kommandant Railton die naast generaal Booth de oudste officier van het Leger des Heils is. De heer Railton vroeger predikantwgdt reeds ge durende 38 jaren zijne krachten aan het Leger des Heils, opende 16 jaren geleden het Leger des Heils hier te lande streedt in Amerika Dnitschland Frankrijk enz. Ter gelegenheid van het onverwacht bezoek aan Alk maar zal kommandant Railton een belangrijke samen komst leiden in het gebouw Waakt eu Bidt", aan de Laat. Schoolfeest. Aan het slot van ons berichtje over het schoolfeest werd het volgende niet opgenomen De burgemeester gaf verlof de voor het schoolfeest benoodigde gelden in te zamelen. Aan Alkmaar s bur gerij het verzoekteeken mild op de lijsten die u binnenkort voor dit doel zullen worden aangeboden. Voetbal. Zondag 1.1. besloot de Noord-Hollandsche Voetbal bond haar seizoen met een wedstrijd tnsschon de Zaan- damsche en Alkmaartche veenigingen te Zaandam, waar onze stadgenooten met 2—1 de overwinning behaalden en daarmee het kampioenschap van den Bond. Deze Bond in 1902 opgericht, bestaat nu reeds uit 4 vereenigingen, welk aantal zich naar wjj hopen het volgend seizoen nog zal uitbreiden. De vereeniging Ajax II uit Amsterdam, die gedurende het speelseizoen toetrad, speelde haar deel van het program niet af, daar een deel harer leden onder de wapenen werd geroepen. Een woord van lof en aanmoediging aan onze stedeljjke vereeniging, die hoewel zij over het algemeen de jongste spelers in het veld bracht, toch de medaille mocht be halen, door 4 wedstrijden te winnen, 1 gelijk te spelen en 1 te verliezen. Alcmaria Victrix blijf uw naam ge trouw

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2