Indische Penkrassen. Depot. ALKMAARSCHE COURANT. Nederland. Stadsberichten. A dv ertentièn. Leger des XXeils. Kommandant RAILTÖN, yan Frankrijk. r VOORLOOPIGr BERICHT van de Bijzon dere Samenkomstdie gehouden zal worden op I )onderda<r 38 Mei, in de Zaal „Waakt en Bidt", aan de Laat, geleid door No. 60. Honderd en Vierde Jaargang. 1903. Woensdag 80 Mei 1903. Tweede blad. Een levende kaart. Op de aanstaande tentoonstelling te St.-Iiouls in 1904 zal eene stevende kaart" van Amerika te zien zijn, 2 hectaren en 83 aren groot, waar de grenzen van eiken Staat znllen worden aangeduid door lijnen van levend gewas. In eiken Staat zullen staaltjes geplant worden van zijn eigen Flora. Aan deze kaart zullen honderd man achttien maanden werk hebben. Een voorwereldlijk dier. In Noord-Amerika heeft men bij opgravingen het volledig geraamte gevonden van een Dinosaurus. Vroeger had men reeds verschillende andere deelen van het skelet van dezen voorwereldlijken bewoner gevonden, die er reeds op wezen dat men hier met een buitengewoon groote diersoort te doen heeft. De lengte van het geraamte is 38 voet. Het dier, waarvan de bouw en de verhouding tusschen voor- en achterpooten aantoonen, dat het zich door springen voortbewoog, ongeveer op gelijke wijze als de kangoeroe, moet geleefd hebben nog veel vóór den tijd van den mammoeth. De huid was bedekt met schubben. De reus moet geleefd hebben van plantenvoedsel, hetgeen men afleidt uit den vorm en de hoedanigheid der tanden, waarvan men er in den snavelvormigen bek meer dan 2000 telde. Prins Hendrik te Haarlem. Den 16 's morgens tegen 10 uur kwam Prins Hen drik te Haarlem aan, op het perron begroet door den Commissaris der Koningin, mr. G. van Tienhoven en den Burgemeester jhr. Boreel. Een talrijke menigte had zich op het Stationsplein verzameld en juichte den Prins hartelijk toe. Door de met vlaggen getooide straten reed de Prins eerst naar de inrichting van de firma Enschedé en vervolgens naar de Koninkl. Rjjtuigfabriek der firma J. J. Bejjnes. Na dit bezoek dejeuneerde de Prins ten huize van den Commissaris der Koningin, en begaf zich daarna naar het gebouw van de »Hollandsche Maatschappij van Weten schappen" tot het by wonen van de jaarvergadering. Na afloop der vergadering bezichtigde de Prins de Tuinbouwinrichting van de firma Krelage. Een diner in het hotel Funckler had daarna plaats en 's avonds te half tien vertrok de Prins. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft eenige dagen te Brussel vertoefd onder den naam barones Van Breda". H. M. bevindt zich nu te Soestdjjk. Hen ongeluk. Den 16 had op het stoomschip «Helsingfors", lig gende te Zaandam, het volgende ongeluk plaats. Dit stoomschip, geladen met hout, wordt gelost in schepBn en bakken met kleine partijen. Terwijl zulk een partij uit het stoomschip boven den lichter was, ging door onbekende oorzaak de strop los, de balken vielen en troffen een der twee werklieden zoo ernstig aan het hoofd, dat men voor zijn leven vreest. De getroffene, Gerrit Bakker geheeten, is gehuwd en vader van 5 kinderen. Een andere werkman kwam met een paar lichte schram men vrij. Hen stoomketel gesprongen. Te Heer (Oost-Westfriesland) is den 16 in de papierfabriek van de firma Halbach de stoomketel gespron gen. De stoker Johan Behrends werd gedood de stoker Friedricht Koster kreeg brandwonden waardoor hij levens gevaarlijk werd gewond. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. X. We bleven dien 17den Maart den geheelen dag in het Kanaal van Suez, steeds genietende van het afwisselende kijkje op de oevers. Vooral de yorang bahroede nieuwelingen, die voor het eerst met het zoo typische Oosten kennis maakten, waren opgetogen over al hetgeen zij te zien kregen. Nu eens aan bak-, dan weör aan stuurboordzijde trok een of ander schilderachtig punt of een aardig groepje der be volking de algemeene aandacht- Vooral de zoo lief gelegen dorpjes met hun witte platte huisjes, half verborgen in het gioen, zoo heerlijk afstekende tegen het helwitte woestijnzand, wekten aller belangstelling. De bevolking is bepaald rijk aan mooie donkere typen. We zagen aliersnoeperigste kinderen en tal van flink ge bouwde mannen en jongens met zeer regelmatige sym pathieke gelaatstrekken. De vrouwen verbergen haar gezicht, zoolang zjj onge huwd zjjn, zeer zedig achter een sluier. Wat zal menig een daar, na zijn trouwen, bedrogen uitkomen. Kameelen en schapen schijnen er de meest geliefde huisdieren te zijn. Zoo nu en dan zien we een brokje karavaan. Om 1 uur 40 n. m. passeerden we aan stuurboord het by toeristen zoo gunstig bekende l$mailia aan het Timsah-Meer. m Het Kanaal loopt er dwars door. Aangezien een Fransche mailboot van do andere zijde, van Suez, verwacht werd, lagen er in genoemd meer het Engelsche Transportschip No 5 *Assey Greenocken een Duitsche vrachtboot voor anker en ook wjj moesten dat voorbeeld nu volgen. Het Transportschipdat we 's nachts te Port Said reeds gezien hadden en blijkbaar eerder dan wij van daar vertrokken, was tjopvol met Tommies, die in bun practische nette khaki-uniform werkelijk een goed figuur maakten. Onze koloniaaltjes stonden natuurlijk op den bak, vol nieuwsgierigheid naar den Engelschen «erfvijand" te kij- Yeehandel la Friesland. De laatste veemarkten vóór 12 Mei onderscheiden zich altijd door groote aanvoeren van rundvee, en of schoon de toestand, met hst oog op de vele regens en daardoor drassige weiden, thans zeer van het normale afwijkt wat den aanvoer betreft, bleef men in het ge wone doen. De handel in melk- en kalfkoeien was behoorlijk goed nu het althans een paar dagen iets droger geweest is, begint men hoop te krjjgen, dat de crisis voorbij is. In rundvee kalmer handel. Menig weider, die gekocht had op levering 12 Mei, moest uitstel vragen, wijl hij de dieren onmogelijk in de weiden kon laten. Deze omstandigheid drukte natuurlijk den handel in deze soort van vee niet een klein beetje. Voor het buitenland werd behoorlijk gekocht, vooral Belgie kocht melk- en kalfvee on stieren voor de slachtbank. Vette kalveren waren goed gevraagdnuchtere kal- "veren wel zoo stijf in prijs. In wolvee was meer handel. Lammeren waren duur der de voorraad moet aardig ingekrompen zjjn door het koude, natte weder in April. Raslammeren eerste soort werden met f 13 a f 14 betaald. Middenprijs f 9 af 9.50. Vette varkens behoorlijk gevraagd, met kalme prijzen. Magore varkens tamelijkjonge biggen wel zoo goed gevraagd. De aanvoer was500 vette koeien 2500 melk- en kalfkoeieD, —0 pinken, 200 stieren, 400 vette kalveren, 800 nuchtere kalveren, 4000 schapen en lammeren, 150 vette varkens, 600 vette biggen, 0 magere varkens, 900 jonge biggen. De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 28—31 ct., 2e kwal. 2527 ct., 3e kwal. 21 —24 ct., vette kal veren 26—36 ct. stieren voor de slachtbankct., vette schapen 2326 ct., vette varkens 19$20$ ct., Londensche biggen 18—18$ ct., per kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f275f0 pinken f55 —f70, nuchtere kalveren f 7, 11 a 12, weideschapen f20 f23, molkeschapen f 18—f 21f 23, lammeren 17 f 12 magere varkens f 34—f 48, jonge biggen f 1.20 f 1.40 per week. (N. v. d, D.) Vanwege het Nederlandech Paardenstamboek zullen op 15 Juni te Schagen, op 16 te Beverwijk en op 17 en 18 te Hoofddorp stamboek- en premiekeuringen plaats hebben voor ljarige hengsten, 1 tot 7jarige merries en oudere merries met veulens. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noordei kwartier heeft 'besloten een onderzoek in te stellen naar den stand der veeverlos- kunde in de provincie Noordholland. Het moet nl. ge bleken zijn, dat in enkele str.ken dringende behoefte aan deskundigen bestaat. Hollands Noorderkwartier zal in Juni een maai- wedstrijd honden te Hoorn en Bovenkarspel, waarvoor prijzen van f 50, f 30 en f 20 beschikbaar zijn gesteld. Aangiften moeten geschieden voor 25 dezer, bij den heer W. Teengs, te Alkmaar. Heerhugowaard. Voor de vacante betrekking van Penningmeester van het Geestmer-Ambacht, in de plaats van wijlen den heer C. van de Vijzel hebben zich 8 sollicitanten aangemeld, waarvan op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. Akkerman, te Heerhugowaard, O. Bjjpost, te Haringcarspel, en M. J. Kroon, te Oud- carspel. Haringcarspel. In twee weken tijds is voor ruim 500 ratten premie betaald. Wel een bewijs, dat deze dieren weer in grooten getale in onze gemeente worden aangetroffen. Dit cijfer werd trouwens in vorige jaren zelfs niet in zez weken bereikt. Stellagen. Den 18 hield de vereeniging tot bevor- dening der bouwkunst voor Schagen en omstreken, hare jaarlijksehe vergadering en tentoonstelling van teekeningen gedurende den afgeloopen cursus door de leerlingen der teekenschool vervaardigd. Prijzen werden toegekend voor handteekenen le leerjaar, D. Dam te Schagen, koolmes, G. Rezelman, N. Scharwoude, teekendoos 2e leerjaar, ken. En ziet, toen gebeurde er iets onverwachts, iets spontaans 1 De soldaten van Koning Edward zagen hun Nederlandsche wapenbroeders en begonnen plotseling met hun helmen en mutsen te zwaaien en te wuiven, dat het een lust wasonze militairen, een oogenblik over bluft, vergaten toen op eens ook alle wrok en rassenhaat, zagen eensklaps in die tkhakies" kameraden, vakgenooten enwuifden hartelijk terug 11 Toen nu de Engelsche officieren 't voorbeeld hunner «jongens" volgden, zagen ook wij passagiers in die men- schen niet langer vijandenen werd hun groet joviaal beantwoord. Hoerah's werden echter niet aangeheven, dat kon, dat mocht niet, doch die mannen van het Trans portschip verantwoordelijk stellen voor hun Regeering, voor hun Chamberlain en daarom hnn vriendelijkheid on beschoft negeeren, dat mocht nog minder. Van ons oponthoud maakten Arabieren, in drie vlugge zeilscheepjes, gebruik om zich aan onze boot met touwen en haken vast te klemmen en een handel met equipage en soldaten te beginnen in struisvogeleieren, Turksche pijpen, muilen en mutsjes, ansichtskaarten van het Kanaal en omstreken, bloedkoralen, schelpen, struisveeren enz., enz. Daar onze kolonialen zoo goed als platzak zijn, roepen de Oosterlingen voortdurend: Tinkie voor tinkie waar schijnlijk eene verbastering van dingetje voor dingetje", aldus een voorslag tot ruilhandel, waarbij onze manne kens natuurlijk leelyk afgezet worden. Toen om 6 uur de Fransche boot eindelijk voorbjj stoomdewerd er weder hartelijk gegroet, doch nu hoorde men wel degelijk over en weer de noodige hoerah's! Wjj hadden een mail aan boord en kregen dus den voorrang. Toen we onder stoom gingen, salueerde de Eu- gelschman het eerst met zjjn vlag, iets wat een Brit niet gauw zal doen en natuurlijk werd door ons met hoeden en zakdoeken de Tommies een goede reis en een behouden aankomst in het schoone Engelsch-Indië toe gewuifd. Ook zij lieten zich weer niet onbetuigd. Dat oogenblik in het Timsah-Meer was voor mjj als 't ware een symbool der zoo gewenschte internationale verbroedering. Om 5 uur kwamen we in het schoono Groot-Bittermeer met haar schilderachtige oevers. Het werd met 't kwartier warmer en we merkten duidelijk, dat de Roode Zee reeds dichterbij kwam. De vaart door het Groot-Bittermeer duurt ongeveer vjjltig minuten, daarna vernauwt het zich tot het z.g. Klein- S. v. d. Werf, Schagerbrug, letteralbum, H. Roggeveen, Schagen, duimstokmeergevorderden, D. de Waard, Schagen, album met handleiding voor bouwkun dig teekenenle leerjaar, J. Blad, Petten, teekenhaak, N. Geel, Schagen, trekpen, A. Kalf, Eenigenburg, duim stok 2e leerjaar, N. de Waard, Schagenbrug, sponning staf, G. Koning, Schagen, trekpen3e leerjaar, D. Over toom, Schagen, waterpas. Het eerste kwartaal waren er 36 leerlingen het tweede 27. Ontvangen was er f 480.80, en uitgeven f 370.635. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren O. Visser en W. Vader. Het ledental der ver eeniging was van 11 tot 26 geklommen. Den onderwijzers F. Gillen en J. Roggeveen werd dank gebracht voor hunne toewijding en hun onderwijs. Oudkarspel. De door heeren Dijkgraaf en Heem raden van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer Ambacht, opgemaakte voordracht voor de be noeming van een penningmeester van genoemd waterschap bestaat alphab. uit de heeren J. Akkerman te Heer hugowaard, O. Bijpost te Harenkarspel en M. J. Kroon Mz. te Oudkarspel. In de gemeenten Oudkarspel en Xoordschar- wuude is eene Liberale Kiesvereeniging opgericht. Badhuis Witte Hruls. In de week van 11 tot 16 Mei zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen39 kuipbaden, 74 regenbaden le kl. en 115 regenbaden 2e kl., tezamen 228 baden. Stedelijk museum. Het stedelijk museum zal kosteloos te bezichtigen zjjn op Zondag, 24 Mei a.s., s' nam. van 1 tot 3 uur op vertoon van een bewijs van toegang, aan te vragen ten Etadhuize op Vrijdag 22 dezer, 's nam. van 2 tot 3 uur. Benoeming. In de plaats van den heer W. Korff en echtgenoote te Bodegraven, die voor de benoeming hebben bedankt, zijn benoemd tot Vader en Moeder in de Diaconie Oude Mannen en Vrouwenhuis der Ned. Herv. Gemeente al hier, de heer N. van Sassenberg en echtgenoote, thans vader en moeder in het Burgerweeshuis te Sommelsdjjk. HCHTSCHHIDINH. Bjj vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, d.d. 8 Januari 1903is tusschen PETRUS GOUDS BLOEM, stoker le klasse Kon. Ned. Marine te H e 1 d e r, en MAAIKE VAN WIJK, verblijthoudende te Z e v e n- bergen, uitgesproken echtscheiding en zulks ten ver zoeke van den man. De procureur des eisohers, COHEN STUART. Voor den verkoop van een artikel van DAGELIJKSCH GEBRUIK worden Uepöthoudsters gevraagd tegen hooge provisie. Franco brieven onder letter H 271 aan het bureau v/d blad. Bittermeer en toen werd het langzamerhand donker. Er was vooruit een electrisch zoeklicht der Kanaal- Maatschappij aangebracht, dat, eenmaal ontstoken, een heerlijk effect gaf. Nu en dan passeeren we reusachtige baggermachines door ons fantastisch verlicht. Het was de derde maal, dat ik bij donker een deel van het Kanaal doorstoomde en nog steeds vond ik het prachtig mooi Zonder vast te raken, wat nog al eens gebeurt, zonder op andere vastzittende schepen te stuiten bereikten we om 9 uur 40 's avonds Port Tewfik, vlak bij Suez aan stuurboord. 't Is wel jammer, dat we nu niets zien dan lichtjes. Ik herinner mij nog van vroeger het heerlijk panorama van uit de Golf. Da boot stopt en van den wal komen verschillende stoombootjes. De agent der Maatschappij Nederland te Suez, moet den commandant spreken. Brieven worden hier nog ver zonden, o. a. ook mjjn Penkras IX en de noodige kiek jes voor yBintangen Prins." De Kanaalloods gaat van boord en de electrische machine van het zoeklicht met de twee electriciens uit Port Said eveneens. De agent bracht goed nieuws uit Europa. De passagiers werden hier n.l. verrast door een telegram uit Amsterdam lui dende Alles rustig, wetten na Paschen Dat was al weer een pak van ons hart. Ik haastte mjj het heugljjk bericht ook naar voren, naar de equipage en de militairen over te brengen. Ook dóór waren allen zeer big, dat de zaken nu toch nog een kalm verloop kregen, dat beide partjjen er nog eenige nachtjes over zouden kunnen slapen, alvorens iets te beslissen. We haalden om 10 uur 21 het anker weer op, stoom den de Golf in en gingen naar kooi, want we hadden werkelijk een zeer vermoeiende 24 uur achter den rug. Met volle kracht doorploegen we nu de klassieke zee, door Koning Salomo's schepen reeds bevaren en aan welks oevers men de heiligste plaatsen der Joden en Mu zelmannen aanwjjzen kan. Een volgende maal meer bijzonderheden over onzen tocht door de Roode Zee. 19 Maart 1903. Lt. Clockenek Brousson, b. d. a/b S. S. Koning Willem II.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5