Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 24 M E I. Plaatselijke belastingen. Buitenland. Laatste Berichten. Stadsberichten. HQ. 61. Eerste blad ALKIHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- ra Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers t 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentiën t Per regel f 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het suppletoir kohier der Straatbelasting, dienst 1902 en het primitief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1903, door den Gemeenteraad vastgesteld den 6 Mei 1.1. en door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd den 20 Mei d. a. v., heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering zijn uitgereikt en gedurende vijf maanden op de Secretarie in afschrift voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag knnnen op ongezegeld pa pier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslag biljetten. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, J. DE WIT Dz., 1° Voorzitter. 22 Mei 1903. C. D. DONATHSecretaris. DCITSCHKANB. Den 18 is in het nieuwe Paleis bij Potsdam brand uitgebroken. De vlammen werden ont dekt in de slaapkamer van den kroonprins waar een vrij groote verwoesting werd aangericht. Men slaagde er in de brand spoedig te blnsschen. ENGEIiAND. In het Lagerhuis is don 20 eene beraadslaging gevoerd over het beweerde wanbeheer in den Oongo-Staat en na goedkeuring der Regeering eene resolutie aangenomen, waarbij het oefenen van zeker toe zicht in deze door de mogendheden in het vooruitzicht wordt gesteld. FRANKRIJK. Het debat in de Pransche Kamer naar aanleiding der interpellaties over de staatkunde der Resreering tegenover de geestelijke Congregaties is den 20 geëindigd met het aannemen eener motie van vertrouwen in het tegenwoordig en verder beleid der Regeering. Dat besluit werd genomen met omstreeks 75 stemmen meer derheid. Minister Oombes, de verschillende sprekers beantwoor dende, zeide, dat zjjn kerkelijke politiek het concordaat tot grondslag heeft en dat, zoo de kerk dit niet eerbiedigt, deze verantwoordelijk zal zijn voor de verbreking van het concordaat. In antwoord op het verwijt van willekeurig te handelen, zegt hij, dat de Regeering zich gedraagt naar de beslissingen van de Kamer. Het concordaat laat geen plaats open voor geestelijke orden; alleen de erken de priesters hebben het recht te prediken. De woorden van het concordaat hierover zijn uitdrukkelijk. De leden der geestelijke orden hebben recht op secularisatie, maar deze moet regelmatig en werkelijk zijn. De minister verwijt aan de congreganisten hun hoogen toon en betreurt de rustverstoring bij godsdienstoefeningen. (De rechterzijde valt hem hierbij met rumoer in de rede.) Het ministerie heeft uitdrukkelijk bevel gegeven om wanordelijkheden in de kerken te verhinderen en een onderzoek gelaBt over de gebeurtenissen te Anbervilliers, waarvan de verantwoordelijkheid rust op den pastoor, die de hartstochten opzweepte, door den preekstoel af te staan en den congreganist bezielde met een geest van verzet. De heer Combes zegt verder, dat zijn politiek een voortzetting is van die zjjner voorgangers en dat de Regeering besloten heeft voor de rechtbanken te dagen allen, die in strijd met het concordaat voort zullen gaan te prediken. Hij legt den nadruk op de verantwoordelijk heid der bisschoppen wegens den tegenwoordigen staat van zaken. De staat is voldoende gewapend tegenover de gees telijkheid. De publieke opinie wordt daardoor verontrust en spr. gelooft, dat scheiding van Kerk en Staat het eenig ge neesmiddel is. De minister eindigt met de verklaring geen enkele concessie te zullen doen. De Kamer zal niet capitn- leeren voor de eischen van de geestelijkheid. De instructie in de zaak der Humberts is afgeloopen Frédéric Humbert, Thérèse Daurignac zijne echtgenoote en hare broeders Romain en Emile zijn wegens valsch- heid in geschrift, gebruikmaking van valsche stukken, oplichterjj en medeplichtigheid naar den rechter verwezen. Eva Humbert, Maria en Louis Daurignac, en een vijftal anderen zjjn van rechtsvervolging onslagen. BUSIiAWIF. Omtrent de Joden-vervolging te Kisjinef wordt gemeld dat de Czaar het hoofd van het gouverne ment Bessarabië, den lnitement-gouverneur Von Raaben heeft ontslagen, omdat zooals reeds dadelijk werd be weerd de overheid hier blijkbaar opzettelijk niet had willen ingrijpen en toegestaan had dat politie en troepen meeplunderden. De toestand op het Balkan-Schiereiland. SALONIKI, 22 Mei. Onlangs trokken meer dan hon derd Bnlgaarsche officieren aan het hoofd van benden opstandelingen, ongeveer 2600 man in getal, de grens over om te opereeren in verschillende streken van Macedonië. .Nieuwe aardappelen. De eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door den heer Kloosterboer van St. Panoras zijn aangekocht door li. Janssen, Kooltuin 12, fruithandel. Arle Booij van St. Pancras bracht den 23 dezer de eerste nieuwe aardappelen ter markt. Examen li. O. De heer J. de Wit alhier, is den 19 te Haarlem voor het akte-examen L. O. en vrije- en orde oefeningen. Benoeming. Tot tweede-geneesheer aan het krankzinnigengesticht »Het groote Graffel te Warnsveld is benoemd onze vroe gere stadsgenoot de heer M. U. Kluitman arts te Amsterdam. Ambachtsschool. Omtrent den toestand van de vereeniging »de Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstreken'1 over het dienst jaar 1902, wordt het volgende ontleend het aantal leden dezer vereeniging over dat jaar bedroeg 95. Het Rijks subsidie over 1902 werd met f 670 verhoogd, waardoor het bestuur in staat werd gesteld het personeel aan de school verbonden tegen invaliditeit en ongelukken te ver zekeren. Ten aanzien van het onderwijs wordt medege deeld dat in 1902 de school werd bezocht door 192 leer lingen. Aan 19 timmerlieden, 15 smeden, 1 meubelmaker en 5 schilders werd het diploma uitgereikt. Door 51 jongens werd met vrucht het toelatings-examen afgelegd, terwijl 5 moesten worden afgewezen. Het gewoon lager onderwijs in den Zaterdagmiddag-cursus werd aan 76 buitenjongens op de gewone wijze gegeven, terwijl 62 jongens tevens de Burgeravondschool bezochten. De re sultaten van het onderwijs worden medegedeeld in een paar bijlagen, waarin aangaande ond-leerlingen, die in 1903 en 19J2 hst diploma verwierven, mededeelingen worden gevonden. Den 20 had op de algemeene begraafplaats alhier do teraardebestelling plaats van dan heer G. Krijt, bijna 20 jaren deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank. De tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellen den bewees, hoezeer de overledene aan wiens karakter en persoon door ds. Vinke een woord van warme waar deering werd gewijd veler vriendschap en achting genoot. Een lid der familie zeide namens deze dank voor de eer den overledene bewezen. Onder de kransendie de kist dekten was er eene van de Orde van advocaten alhier. „Rein leven." In de groote zaal van »Harmonie" werd op Hemel vaartsdag de door bovengenoemde vereeniging aangekon digde meeting gehouden, die ten doel had om hier ter stede een nieuwe groep te vormen, nu de vorige, na het vertrek van den heer de Oock Buning, was uiteengegaan. Als sprekers traden op de heeren Edo Fimmen van Am sterdam en Lod van Minrop van Blaricum. De heer Fimmen, voorop stellende, dat het moeilijk is, om, waar tot nog toe algemeen gezwegen wordt over alles wat het geslachtsleven betreft, uit naar zijn oordeel mis plaatste kiescbheid, kon zjjn gehoor niet de verzekering geven, dat hij, waar hij ging zeggen, wat hij zeggen moest, niemand aanstoot zou geven. Noodig is het om ook hier in een kleine stad in hot openbaar te spreken over de zonden op sexueel gebied, om ook hier de menschen te overtuigen, dat werkelijk een Augiasstal te reinigen valt. De vereeniging heeft haar ontstaan te danken aan de kreten van hen, die zeide hij, tot ons zijn gekomen om hen te redden uit de ellende. Die ellende wil zij aan het licht brengen, daarbij gedachtig aan het bjjbelwoord»den reine is alles rein." Erger dan de alcohol, noemde spr. de onreinheid, de ontncht, deze is de kanker der maatschappij en gevaarlijker, daar zij in het duister werkt. Twee hoofdvormen, waarin de onreinheid zich voordoet, werden door den spreker nader aangestipt n.l. prostitutie en onanie. De prostitutie is het valt niet te ontkennen eeH gevolg van misstanden in onze samenleving. Broodsgebrek is vaak voor vrouwen en meisjes de drijfveer waarom velen, die men tracht uit die bordeelen weg te halen, aanstonds komen met de vraag, waarvan zal ik dan leven Toch is verbetering dier samenleving niet het middel, de oorzaak zit dieper in het eigen ik is egoïsme. Om het kwaad aan te tasten in den wortel, moet men dos tot den mensch zelf spreken en vragen hoe staat gij tegenover dit alles, hoe zjjt gg zelf? Zijt gij zelf rein? Als een der groote oorzaken noemde spreker ook het schandelijk standpunt, dat vele medici nog innemen, die de onreinheid zelfs aanbevelen. Gelukkig zjjn er ook anderen aan te wijzen, als b.v. Dr. Nicolai en anderen. Die schan delijke uitspraak van doctoren influenceert op de publieke opinie, en vandaar het treurig verschijnsel, dat spr. haalde er een voorbeeld van aan ouders en opvoeders niet alleen laksch blijven, maar de ontucht zelfs bij hun kinderen bevorderen. Onthouding is ook hier zeker mogelijk en dus plicht. Den tweeden vorm besprekende, toonde spreker aan hoe deze onreinheid in hare gevolgen verschrikkelijk is, het lichaam sloopt, den geeBt versuft. Niet als de prostitutie wordt zij in het publiek bedreven, maar zij woekert voort in het geheim, zoo zelfs dat doctoren niet weten, hoe talloos velen de slachtoffers er van zijn. Ook hier deed spr. enkele grepen uit zijn ervaring ten opzichte van jonge lieden. Ten slotte de vraag stellende, hoe die toestanden bestre den moeten worden, antwoordde hij daarop, dat allereerst ouders en opvoeders meer openljjk met hunne kinderen dienen te spreken over wat thans nog te dikwijls voor hen wordt verzwegen. Nog te weinigen zijn er, die dat doen, en dat het mogelijk is, danken wij aan het uitstekende werkje met betrekkina tot dit onderwerp van mevr. Nellie Van Kol. Spreker eindigde met allen op te wekken met hen te strijden voor »rein leven", arm zoowel als rijk, want in alle klassen heerscht het kwaad, maar voor alles, zei hg, steek de hand in eigen boezem. Na een kleine pauze werd het woord gegeven aan den heer Van Mlerop, die tot onderwerp had gekozen >rein leven'" als eisch voor een nienwe samenleving. In een met de kracht der overtuiging uitgesproken rede, wees spr. eerst op het leelijke van onze samenleving, lee- lijk gemaakt door de menschen zelf, door onreinheid eu onbroederlijkheid. Hebt ge er niet genoeg van vroeg spr. Zeg niet »wat baat het mij, ik kan er toch niet uit komen." De samenleving toch wordt, wat de menschen er van maken. Broederlijk, rein zal ze worden als de menschen broeder lijk, rein zijn. Wij hebben het in onze hand die samen leving te veranderen. Dan wijst hij er op, dat de mensch, geschapen naar het beeld Gods, in zich heeft den drang naar hooger, naar reiner leven, dat zijn bestemming zoo heerlijk is. Dit be- stemmingsideaal zal ons leiden in opwaartsche richting en daarom is het doel van »rein leven", den mensch, dat ideaal voor oogen te houden, als een heerljjk licht. Ieder mensch heeft in zich iets van dat goede, dat mooie, en kan, als hij daarop het oog vestigt, hooger stijgen en komen tot hooger, reiner leven. De mensch zelf kan stukken maken van zijn eigen leven en dat van anderen. Talrijke jongeren zijn er, die iets van dat ideaal hebben, behouden of teruggekregen, en wanneer zjj getuigen onder de mensehen van dit goede, dan zullen zjj daardoor aan de nieuwe samenleving medewerken. Dat doet men bjjv. door de geheelonthouding, niet min der door de onthouding van ontacht. Ook spr. wijst hier op het verkeerde inzicht van doctoren, blijkens tal van uitspraken. Als de jongeren in onze samenleving in aanraking komen met de reinere sfeerdan zullen zij weer iets krachtiger gaan gevoelen, zich meer mensch gaan gevoelen en genoeg hebben van al het onreine in onze tegenwoor dige maatschappij. In aansluiting met wat de heer Edo Fimmen daarover had gezegd, legt ook hij den nadruk op de gevolgen der onanie. Op de jongeren is de hoop gevestigd om deze samenleving te doen plaats maken voor een nienwe, zijn noodig gave menschen, die recht vaardig, waar en trouw zijn. Met betrekking tot die nieuwe samenleving, doet zich bjj andere ook de groote vraag voor, omtrent de ver houding van den man tot de vrouw. Nog steeds wordt de vrouw zelfs door hen die zeggen te strijden voor haar rochten, genegeerd, achter gesteld. Die achterstelling is gevolg hiervan dat de menschen niet weten wat broederlijk, wat rein leven is. De meeste huweljjken zijn onrein en hoe is daardoor onze samenleving! In het nieuwe leven zal dat alles heel anders worden, zal het sexaeele leven gansch en al veranderen, dan zal het huwelijk veel meer dan thans worden een samenleven van man en vrouw, zal naar het huwelijk worden uitge zien, als iets heerlijks, iets heilig3, en zal het die reine beteekenis krijgen, die het moet hebben, 't Zal leiden tot het volle vertrouwen tnsschen man en vrouw, en later in de opvoeding der kinderen zullen waarheid, liefde en vertrouwen den boventoon hebben. Ziedaar, zei spr., de sleutel van het geheim. Dan zullen onze kinderen met t volle vertrouwen vragen, wat hnn onbekend is, en wij opvoeders, zullen hen daardoor des te beter knnnen waar schuwen voor de sexueele uitspattingen. Ten slotte deed spr. een beroep op allen, doch vooral op de vrouwen, die thans nog al te vaak buiten gevecht zijn gesteld, om mede te werken, om de onreine sfeer te verdringen, om daardoor te brongen de nieuwe samen leving, het gelnk der menschheid, terwijl hij eindigde met den wensch, dat hot honden van deze vergadering mocht leiden tot stichting van een nieuwe groep. Gaarne zon men ieder die zich wilde aansluiten alle mogelijke inlichtingen verschaffen. Daar niemand den sprekers iets te vragen had, werd de vergadering, die slechts zeer matig was bezocht, gesloten. Cadettenschool Den 21 dezer had op het aehterterrein der Cadet tenschool een wedstryd plaats tnsschen da Cadettenvoet balcub en »Swift" uit Amstorddam. Het cadettenmuziek- corps deed zich hierbij hooren. Da cadetten behielden het veld met 5 —1. Aan den sergeant Fh. Gehrelsis door den minister van oorlog, den graad van sergeant-majoor titulair toegekend.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1