Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. EMKELAID. De gezondheidstoestand van Koning Edward is de laatste dagen minder gnnatig en de moge lgkheid schijnt niet uitgesloten, dat hij zich aan eene tweede operatie zal moeten onderwerpen, daar de eerste nooit volkomen schijnt gelnkt te zijn. Den 23 heeft te Londen in het Hydepark eene groote socialistisch-liberale manifestatie tegen de ont worpen reactionaire Londensche schoolwet plaats gehad. 250,000 personen namen er aan deel en op 12 spreek gestoelten voerden een honderdtal sprekers het woord. Eene resolutie tot strenge veroordeeling der voor' dracht werd goedgekeurd. De orde werd geen oogenblik verstoord. Een z°er ernstig feit van onvergeeflijke zorgeloos' heid van het Britsche legerbestuur is aan het licht ge komen. Op het Britsche opleidings- en verbeteringschip »Corn- wall" hebben 11 jongens typhus gekregen. Eerst schreef men dit toe aan het drinkwater aan boord, maar later kwam aan het licht, dat de oorzaak gezocht moeBt worden in de dekens. Deze waren afkom stig van de typhus-hospitalen in Zuid-Afrika, waar ze dan vanwege het ministerie van Oorlog verkocht zijn in plaats van vernietigd. Duizenden van deze dekens zijn n u. in beslag genomen maar het terugvinden van den geheelen voorraad die die over het geheele land is verspreid, is natunrlijk ondoenlijk. FBANKRUK. Te Parijs hebben den 24 na een vergadering van Christen-democraten hevige vechtpar tijen plaats gehad tnsschen socialisten en Katholieken. Er werd met revolvers geschoten; eenige agenten van politie werden mishandeld tal van rustverstoorders zijn in hechtenis genomen. Vijf personen zijn gewond. Bij den antomobielwedstrijd ParijsMadrid, die den 24 werd gehouden, hadden verschillende incidenten plaats, waarbij vier personen gedood en een twaalftal gewond werden. TURKIJE. Uit Ueskjoeb wordt van den 23 aan de »Times" gemeld, dat naar het schijnt de Albaneezen zeer ernstige verliezen hebben geleden in het jongste gevecht in de nabjjheid van Jakova. Door de Turken werden onge veer 200 dooden op het slagveld gevonden en nog veel meer zijn er weggedragen door hun vrienden. De Tnrksche maatregelen waren, naar officieele berichten, als gewoonlijk zeer goed genomen slechts veertien man werden aan hunne zijde gedood en twee officieren gewond. He Koningin-Hoeder In België. Aan het »Handelsblad van Antwerpen" is het vol gende ontleend »De Koningin-Moeder van Holland heeft zich bij haar bezoek aan de puinen van Villers bijzonder vermaakt met een vroolijken herbergier, die haar zijne speelkar aanbood, om een toerke door de streek te doen. »Zij nam naast hem plaats op de voorbank, zij lachte vroolijk om zijne kwinkslagen en zijne vriendelijkheden tegenover het .brave moederke'', zooals hjj haar noemde. »Toen de adjudant der Koningin de rekening betaalde, stond by verstomd over de gulheid dier goede menschen welke niets terug wilden van het bankbiljet, waarmede zij betaalden. >Hij voerde de Koningin en haar gezelschap ten slotte, uit eigen beweging naar de statie van Ottignies, waar hij van hen met een gooden handdruk afscheid nam. »Den dag nadien vernam hij uit de gazetten, wie zijne gasten waren geweest." Kaapsche Rebellen. Men seint nit Dordrecht aan de »N. R. Ct." Ik verneem zoo even van betrouwbare zijde, dat gene raal Louis Botha naar Holland zou hebben gesiend, ven is. Gij zijt den zelfden weg gegaan wacht je voor zijn uiteinde Hy verwijderde zich zonder vaarwel, zonder nog een blik achterom te werpen. Buiten voor het kerkhof stond Rolf en geleidde hem den zelfden weg terug naar het wachtende rijtuig. De korte aanwezigheid van den minister te Raans- dal was inderdaad door niemand bemerkt. Bernhard bleef alleen achter, en thans, du hij zijn niterljjk niet meer in bedwang hield, zag men welk een storm in zijn binnenste woedde. Dê,t had zijn kapitein van hem verwacht! Die oude man met zjjn barsch voorkomen en schrander oordeel deze had hem zulk een toekomst voorspeld En hy had die verworpen 1 Dit Raansdal had hem als jongen een paradjjs van vrijheid toegeschenen met zijn bergen en zijn zee, waar men onbelemmerd rond zwierf, jubelend van levenslust en levensmoed! Zóo had 't in zijn herinnering bestaan Nu kwam hij terug als man en vond de werkelijkheideen uithoekje van de wereld en menschen, wier belangstelling zich uitsluitend tot hun eigen kleinen kring bepaalde. Geen ademtocht van hel groote krachtige leven, dat daar buiten woelde en gistte, en waarvan slechts zelden iets tot ben overwoei. Bernhard wist reeds lang wat hy gedaan hadde lange avonden, de eindelooze, slapelooze winternachten hadden 't hem doen inzien, en toen het voorjaar aanbrak, had hij Hildur tot vrouw gevraagd, omdat hij 't niet alleen op zyn Edsviken kon uithouden, omdat hij behoefte had aan iemand, die hem dat leven hielp doorkomen de liefde was bij dit aanzoek buiten spel gebleven. De vurige vrij heidsgezinde had zichzelf een keten om de armen geslagen en hij voelde nu al den druk, nog eer deze vastgesmeed was. »Wees mijn zoon Waarom weerklonk dat woord toch altijd opnieuw in zijn binnenste? Er was nu immers iemand, die de rechten van een zoon bezat, Sylvia's aan staande echtgenoot. Maar als een ander vroeger was ge komen, destijds, toen men hem verwachtte, als hij had gezien, wat hij te laat zag neen, neen, dat was onzin dat voerde denzelfden weg op, dien zyn vader gegaan was Lang stond Bernhard Hohenfels in somber gepeins ver zonken. Maar daarop richtte hij zich eensklaps op met al zijn vroegere geestkracht. En luid en norsch zeide hij .Enfin 1 Ik heb 't gewild nu zal ik ook de gevolgen daarvan dragen Wordt vervolgd. dat volledige amnestie is verleend aan alle Kaapsche rebellen en degenen die in Holland vertoeven dus veilig kunnen terugkeeren. Bjambl. De correspondent van »N. R. Ct. seint uit Batavia, onder dagteekening van 23 Mei »De toestand van Djambi is slechter. De bevelhebber heeft om versterking gevraagd. Twee compagniën van het 9e bataljon staan gereed." ATJKH. De correspondent te Batavia van de »N. R. O.' seinde den 25 Majooor Van der Maaten heeft in Tange de moeder, de tweede vrouw en den zoon van Polim gevangen ge nomen. He toestand op het Balkanschiereiland. SOFIA, 25 Mei. Het kabinet Petroiï belastte zifn diplomatieke agenten te Petersburg, Weenen en Parijs den betrokken regeeringen te vragen haar weiwillenden steun te verleenen bjj een vredelievend optreden. De vor stelijke regeering wenscht samenwerkende met Turkije verbetering te brengen in het lot der Macedoniërs. Marokko. PARIJS, 25 Mei. Telegraphische berichten uit Benion- nis melden, dat verscheidene eonvooien in handen van roovers vielen. De telegraafdraden werden doorgesneden Drie compagnieën van het vreemdelingen-legioen met 4 kanonnen zijn naar de Marokkaansche grenzen gezonden. Koninklijk Bezoek te Amsterdam. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad wordt dit jaar begunstigd door prachtig zomerweer. Een groote menigte beweegt zich bij voortduring langs Amsterdam's straten, en hartelijk en geestdriftig zijn de begroetingen, die de Koningin en Prins Hendrik allerwege tegenklinken Behalve de gebruikelijke bezoeken aan Artis en de Stads-Schouwburg, woonden bet Vorstelijk echtpaar den 23 de wedstrijden bij de Roei- en Zeilvereeniging »de Hoop". (Voor bizonderheden van deze feestelijkheden verwijzen wij naar den Amsterdamschen Brief). Den 23 waren aan den koninklijken disch genoodigd de gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Den 25 had de militaire audiëntie plaats voor de burgerlijke autoriteiten en verschillende colleges. He Koningin-Hoeder. H. M. de Koningin-moeder werd hedenmiddag te Amsterdam verwacht, om aldaar te vertoeven tot a.s. Donderdag. Ursem. In plaats van den heer P. Kaijperon langs overleden, is tot wethonder dezer gemeente benoemd de heer J. Commandenr. Treinongeluk le Amsterdam. Den 25 heeft aan het Centraal-Station een botsing plaats gehad tnsschen den stilstaanden trein, die naar den Helder en den rangeerenden trein, die naar Haarlem Uitgeest moeBt vertrekken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Wel werd materiëele schade aangericht. Broevig ongeluk. Kort voor schooltijd, den 25, heeft te Wouw bij Rozendaal een ernstig ongeluk plaats gehad. Het paard van den heer P. Daverveldt uit Rozendaal, stond voor het hotel »De Zwaan''. Opeens rukt het paard zich los en rent in woeste vaart de speelplaats voor de school op, met het noodlottig gevolg, dat het eenig zoontje van den wethonder Laurijssen op de plaats gedood werd en drie andere knapen levensgevaarlijk gewond zijn. Het geheele dorp verkeert onder den indruk van het ongeluk. Houden Jubileum van het „Nederlandsch Jongelingsverbond." - Den 20 Mei hield het Ned. Jong. Verbond te Am sterdam zijn 50ste Jaar), alg. vergadering in het Paleis van Volksvlijt. Te ruim half twee opende de voorz. der feestcommissie Ds. J. J. v. Noort de vergadering en heette allen har telijk welkom. Spr. dankte voor de vele medewerking, die de Comm. heeft ondervonden, en deelde mede, dat de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Water staat bet Eere-voorzitterschap dezer feestvergaderingen hadden aanvaard. Telegrammen werden verzonden aan H. M. de Ko ningin, aan Z. K. H. den Prins, die het beschermheer schap over den Bond heeft aanvaard, en aan de Eere voorzitters. Ontvangen werd een telegram van bet Zweedsch Jon gelingsverbond en een schrijven van den heer v. Hasselt, zendeling op N. Guinea. De verslagen van Secr. en Penningm. werden goedge keurd. Da plaats van samenkomst voor het volgend jaar zal door het Hoofdbestuur in overleg met de afdeelingen nader worden vastgesteld. Het voorstel N. Pekela (splitsing van den Bond in prov. afd.) werd in handen eener commissie gesteld. Het voorstel van Workum om in den zomer te ver gaderen werd op advies van het Hoofdbestuur verworpen. De heeren B. J. Gerritson Jr., Ds. J. J. v. Noort, E. Sillem, J. Ph. Marmelstein en R. Meere werden allen herkozen en in de vacature ontstaan door het uittreden n den heer A. J. Hoogenbirk werd gekozen de heer Jhr. Mr. W. C. Qaarles van Ufford. 's Avonds kwam men andermaal samen, tot bijwoning van den lsten feestavond. Eerst werden door eenige muziekcorpsen van den Bond verscheidene nummers uitgevoerd, daarna kwamen de gymnastieknitvoeringeu, (ook allen door bondsleden uit gevoerd), die allen zeer goed slaagden, waarna Ds. v. Noort eene rede hield: »Waar het ons om te doen is" en aantoonde dat het Verbond zonder het aangeven van politieke richtingen, kerkeljjke beljjdenis, overeenkomstig den eisch van Gods Woord wil vormen tot kloeke bur gers en daartoe wil arbeiden aan hunne geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Telegrammen werden ontvangen van H. M. de Ko ningin en Z. K. H, den Prins. Ook werd den Bond door eene daartoe gevormde comm. een vaandel aangeboden. Ds. v. Noort sloot de vergadering, die door ongeveer 4500 personen was bijgewoond. Den 21 had een samenkomst plaats in de Nieuwe Kerk. Een schare van ruim 3500 personen vulde het schoone kerkgebouw. Dr. J. Th. de Visser sprak naar aanleiding van 't woord »Weest geestdriftig," Ds. G. Postma van Voor burg over Pp. 119 9. 't Concertgebouw was 's middags flink bezet zoo door leden als gasten. Aanwezig was ook de Eere-voorzitter Z. Exc. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, de heer Mr. J. C. de Marez Oyens. De voorz. opende de vergadering en| heette de ver schillende gasten, afgevaardigden van Bonden en afd. welkom, niet 't minst Z. Exc. Spr. wijst er op dat het Ned. Jong. Verbond is gegroeid van 7 afd. tot plm. 325 afd., met ruim 8000 leden. Dr. P. J. Mtiller voerde het woord tot de bnitenland- sche afgevaardigden. 't Woord werd alsnu aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat gegeven, die de laatste woorden uit het voor bericht van den Feestgids overnemend, zegt: Moge dit Jubileum tot bigde verwachtingen stemmen, goede dien sten bewijzen, schoone herinneringen opwekken. Daarna werd het woord gevoerd door de vertegen woordigers van de buitenlandscbe bonden, en door den heer Grelinger, de eenige nog levende oprichter van den Bond. Na het zingen van Gez. 245 2 werd de verga dering besloten met dankgebed door Prof. Muller. 's Avonds was de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt weder geheel gevuld met eene schare van bijna 5000 personen. De voorz. opende dezen 2den feestavond met gebed nadat gezongen was Gez. 264 1 en 2, waarna verschillende nummers uitgevoerd werdenj De heer Heinze zelf dirigeerde deze uitvoering van zijne compositie op 't Bondslied. Hem werd spontane en har telijke hulde bewezen. Voor de pauze werd de Feestcantate uitgevoerd van den heer L. Adr. v. Tetterode, woorden van Ds. J. J. van Noort. De cantate wordt met muziek (volledige be geleiding) opgenomen in het Gedenkboek. Als sprekers traden op de heeren Ds. J. J. v. Noort, Ds. J. H. Feringa en Ds. P. Groote. Ds. v. Noort bracht nog dank aan verschillende per sonen en commissies, en met het zingen van Ps. 103 11 werd dit welgeslaagde feest besloten door Ds. P. Groote met dankgebed. Schoorl. De kiesvereeniging alhier besloot in haar vergadering op 25 dezer, de candidatuur H. Feisser, voor de Prov. Staten, (district Schagen) bij de verkiezing op 27 dezer te steunen. Veehandel ln Friesland. In melk- en kalfkoeien, waarvan de aanvoer flink was, ging de handel tamelijk. De fcooge waterstand en het aanhoudend natte weder waren hoofdoorzaken van den stilleren handel. Daarenboven waren er eenige koop lieden, die dit vee kochtende aanwezige Brabanders deden het meest aankoopen in vette koeien en stieren voor de slachtbank. Vette kalveren waren wel zoo gewild als verleden week de prijzen waren evenwel niet veel hooger. Schapen en lammerenmet grooten aanvoer, waren niet bijzonder gewild. Toch ging de handel daarin nog al met prijzen welke weinig verschilden van die van verleden week. De handel in varkens was vlugger dan de vorige weektoch maakten de prijzen zeer weinig avans en bleek, dat menig opkooper te hoog bij den boer ingekocht had. Vooral op tweede kwaliteit moest verloren worden. De aanvoer van kleine biggen was verbazend groot en de handel daarin ging behoorlijk vlug. De aanvoer was200 vette koeien 2000 melk- en kalfkoeien, 150 pinken, 0stieren, 400 vette kalveren, 600 nuchtere kalveren, 7000 schapen en lammeren, 140 vette varkens, 0 vette biggen, 0 magere varkens, 1200 jonge biggen. De prijzen zjjnvette koeien, le kwal. 29—31 ct., 2e kwal. 25—28 ct., 3e kwal. 21—23 ct., vette kal veren 25—36 ct. stieren voor de slachtbankct., vette schapen 2325 ct., vette varkens 1921 ct., Londensche biggen 18)20J ct., per kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f260f 0 pinken f55 f80, nuchtere kalveren f 7, a 11,50, weideschapen f 19 f23, melkeschapen fff lammeren f7 12, magere varkens f 45—f 65, jonge biggen f 1.15 f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Provinciale Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen ln Noord-Holland. Het 16e jaarl. concours van bovengenoemden Bond is bepaald op Zondag 8 Juni e.k. en zal gehouden wor den te Bergen bij Alkmaar. Aan den wedstrijd zullen deelnemen 17 fanfare- en 7 harmonie-gezelschappen. De le prijzen bestaan uit verg. zilveren-, de 2e uit zilveren en de 3e uit bronzen-medailles, terwijl aan elke prijs winnende corporatie bovendien een keurig diploma wordt uitgereikt. Als jury-leden zullen optreden de heeren T. J Schweins- berg te Nijmegen, J. Koning te Den Helder en D. Koning te Amsterdam. Nederlanders naar St. Petersbnrg. De heeren jhr. mr. O. A. Elias, burgemeester en P. Latenstein, oudste wethouder vau Zaandam, zijn door het gemeentebestuur van St. Petersburg nitgenoodigd te komen deelnemen aan de feesten ter eere van het tweede eeuwbestaan dezer hoofdstad,. De nitnoodiging is een hnide voor de gemeente Zaan dam, waar Peter de Groote, de stichter van de stad aan de Newa, als scheepstimmerman werkte. Op Texel wordt veel propaganda gemaakt voor den Bond van Staatspensionneering. Nu weer is te De Cocksdorp een afdeeüng opgericht, met aanvankelijk 40 leden. Ds. Krevelen, uit AnnaPaulownapolder, zal dezer dagen spreken te Den Hoorn, met het doel ook daar een afdeeling te vestigen. Op het geheele eiland zijn nu reeds meer dan 400 personen tot het lidmaatschap toe getreden. Voordracht. Op de voordracht voor onderwijzer 2e kl. aan de Eerste Burgerschool te Haarlem voor jongens en meisjes komen voor: 1. A. van Asselt te Velsen, 2. K.Tlnholt en 3. A. H. van Vreenlngen, beiden te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2