Ingezonden stukken. Amsterdamsche Brieven. Stadsberichten. Nr. 4559 f 1000Ns. 326, 635, 3385, 6796 en 12360 f 400; Nr. 18381 f 200; Ns. 1007, 2081, 3355, 3467, 5594, 5634, 7073, 8722, 11137, 11457, 15892, 18394 eu 18515 f 100. 5e klasse, 10e lijst, 26 Mei. Nr. 8771 f 50.000; Nr. 12630 f 10.000; Ns. 93, 3663, 4601, 10406, 10556 en 18218 f 1000; Ns. 7338, 10914, 11545 en 17285 f 400 Ns. 2874, 11858,13004, 17590 en 19811 f 200; Ns. 1616, 3023, 5044, 5142, 6269, 9481, 9660 en 14986 f 100. U KttiS Kifi 8 T A iN 1). Blerentrouw. In de vorige week verkocht een landbouwer onder de gemeente Schiedam een koppel stieren aan een land bouwer in het land van Dordt. Den volgenden morgen zijn woningdeur openende, zag hy een der stieren voor zich staan. Het beest was des nachts over de Maas ge zwommen en had een afstand van vier uur geloopen om weer thms te zijn bij zyn vorigen meester. Deze was daardoor zóó getroffen, dat bjj bet dier niet meer wilde missen. De Kethelpolder. Het water is nog niet veel dalende. De polder levert een eigenaardigen aanblik op. Alleen de toppen der boomen zijn zichtbaarhier en daar komt een stukje weiland droog, of ziet men een smal paadje, gaande tns- schen die massa's water. Door eene commissie te Kethel en Spaland is eene oproeping gericht tot hare landgenooten om hulp en steun voor de zoozeer geteisterde bevolking. Uit Schiedam meldt men: Een nog grootore ramp dreigt de bewoners van den Kethel en Spaland. De Verspeekpomp, die langs eene hevelleiding water uit de Poldervaart in bovengenoemde gemeenten bracht en andere vaarten en wateringen welke goed water verschaften leveren thans slecht water, geheel ongeschikt om te drinken. Die slechte hoedanigheid van het water is ontstaan door het verrotten van eene groote hoeveelheid visch welke door de overstrooming zich aldaar heeft opgehoopt en is verstikt. Koken van dat water baat nietwordt het in een kokenden toestand gebrachtdan wordt het door eene groote massa schuim bedekt. Indien dit gebruikt werd zou eene hoogst noodlottige epidemie kunnen ont staan. Ernstige maatregelen zijn genomen om het gevaar te weren door goed drinkwater van naburige gemeenten te doen aanvoeren. De burgemeester van Kethel heeft dienaangaande ge raadpleegd met Dr. Ruysch, Inspecteur der Volksge zondheid. De commissie bestaat uit de heerenL. Mazel, bur gemeester C. Bregman, wethouderW. C. Koevoets, pastoor; dr. J. P. de Bie, predikant; G. Saner, arts, die gaarne bjjdragen in ontvangst nemen. Bergen. Benoemd tot onderwijzeres van Assendelft mej. A. W. van Hoorn. Deze betrekking is door haar aangenomen, terwijl ze voor die te Anna Panlowna heeft bedankt. Schermerhorn. In de algemeene vergadering van leden der Coöperatieve Boerenleenbank alhier, is de rekening over 1902 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 14225,98®uit deze rekening blijkt, dat ontvangen zijn aan spaargelden f 7783,69, aan terugbetalende voor schotten f 1350, dat is uitgegeven aan voorschotten f 4540,51® en aan terugbetaalde spaargelden f 2998,75. Als men nagaat, dat deze vereeniging in Juni 1902 is opgericht, blijkt hieruit, dat zij in eene ware behoefte voor deze gemeente voorziet. Heerhngowaard. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan school No. 2 hebben zich 20 sol licitanten aangemeld. Te Haarlem is door ingezetenen eene som van f 4000 bijeengebracht, om verdeeld te worden onder het spoorwegpersoneel, dat in April j.l. niet gestaakt heeft. Benoemingen. Tot voorzitter der Vereeniging van den Noorder IJ- en Zeedijk* is in de plaats van den heer E. J. Pont te Edam benoemd de heer J. Kwantes van Assendetft. Benoemd tot heemraad van den polder Waard Nieuwland de heer J. Bosker te Wieringen. Geheel-onthouders. Vanwege de afd. Langedijk van den Algem. Ned. Geheel-Onthondersbond zal den 19 Juli a.s. eene open- lnchtmeeting worden gehouden op het weiland van den heer C. Slotemaker te Aoordscharwoude, welk stak land daartoe welwillend door genoemden heer zal worden afgestaan. IVederlandsch Paardenstamboek. Vergadering van de Atdeeling Noord-Holland der Vereeniging »Het Nederlandsch Paarden-Stamboek", op Donderdag 11 Juni e.k., bij den Heer J. Vader te Schagen. Op de punten van beschrijving komen o.a. voor: reke ning en verantwoording over 1902; rekening provinciaal subsidie; verkiezing van drie leden van het bestuur. De heeren H. F. Bultman, G. C. Hulst en P. Olij treden af, doch zijn herkiesbaar. Verkiezing van drie afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering der Vereeniging te Rotterdam; voorstel van het Bestuur, om een bedrag van hoogstens f 200.be schikbaar te stellen, ter tegemoetkoming in de kosten van eventnëffe inzendingen nit de provincie op de Nationale Paardententoonstelling te 's-Hage; op te geven voorstel len ter opname onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Vergadering. Het bestuur maakt bekend, dat de keuringen van Mer riën en van één-jarige Hengsten zullen worden gehonden, telkens des voormiddags 9 ure precies, te Schagen op Maandag 15 Juni e.k., te Beverwijk op Dinsdag 16 Juni e.k., te Hoofddorp op Woensdag 17 Juni e.k., te Hoofddorp op Donderdag 18 Juni e.k. Beschikbaar zijn: Voor achtjarige en ondere merriën met veulen 14 premiën van f 40, voor vijf-, zes- en zeven jarige merriën 14 premiën van f 100, voor drie- en vier jarige merriën 14 premiën van f 75, voor tweejarige mer riën 36 premiën van t 40, voor éénjarige merriën 20 premiën van t 10, voor éénjarige hengsten 6 premiën van f 100, bovendien zijn beschikbaar vier premiën van f 50 elk, voor volgens het oordeel der Keurings-eommissie uitstekende fokmerriën, aangevende het gewenschte type om nit te fokken. Deze premiën kunnen slechts eenmaal aan dezelfde merrie, die daardoor preferent is verklaard, worden toegewezen; ze worden alleen bjj drachtigheid uitgekeerd, ook al heeft deze niet in 1904, doch in volgende jaren plaats. De premiën, toegekend aan tweejarige merriën, worden in 1904 uitbetaald, na overlegging der sprongbewijzen. Te Schagen en te Beverwijk zal vóór de premiekenringen gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek; te Hoofddorp op 17 Juni, den 18en bestaat daarvoor geen gelegenheid. Volgorde der Keuringen Te Schagen en te Beverwijk van 9 tot 12 ure merriën van 3, 4, van 5, 6, 7 jaar en van 8-jarige en ondere merriën met venlen. Na één ure, 2-jarige en 1-jarige merriëD, daarna 1-jarige hengsten. Te Hoofddorp op Woensdag 17 Jnni, na afloop der Stamboekkeuring, merriën van 3 en 4 jaar. Te één ure 8-jarige en oudere merriën met veulens. Donderdag 18 Jnni van 9—10 nre, merriën van 5, 6 en 7 jaar; van 10 12 nre, 2-jarige merriën; te 1 ure, 1-jarige merriën en daarna 1-jarige hengsten. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet minstens veertien dagen vóór de Kenrings- dagen schriftelijk geschieden bij den Secretaris W. Teengs te Alkmaar, op kosteloos bij hem te verkrijgen formulieren. Belanghebbenden worden herinnerd aan het bepaalde bij art. 9 van het reglement »De eigenaar van eene merrie, in het genot van eene aanhondingspremie gssteld, mag deze gedurende één jaar niet buiten de provincie verkoopen en is verplicht baar te doen dekken door een door de Rijkscommissie in het najaar van 1902 of in het voorjaar van 1903 goedge- kenrden Stamboekhengst. Hy moet daarvan het bewijs vertoonen en de merrie voorbrengen op da keuring, in Jnni van het volgende jaar te honden." 372ste Staatsloterij. 5e klasse, 9e lijst, 25 Mei. Het Manifest der afdeellng Alkmaar van den Slgarenmakersbond. In het verspreide manifest wordt de hardheid der patroons, die weigeren de gestaakt hebbenden weder in dienst te nemen, scherp veroordeeld en het pnbliek uit- genoodigd, de getroffenen te steunen in hun rechtvaardig genoemden strijd. 't Is niet genoeg dien rechtvaardig te noemen, hy dient ook rechtvaardig te zjjn, en dan laat wat al dadelijk in het^ manifest gezegd wordt, gegronden twyfel. „Niet tegen de Patroons, maar tegen de Dwangwetten" was de staking gericht. Draagt de regeering eene wet voor, dan staan hun, die daartegen bezwaar hebben, verschil lende wegen open. Wij genieten in ons Land vrijheid van drukpers, van vereeniging, van petitionnement, zoodat men in woord en schrift het ontworpene pnbliek kan bespreken en veroordeelen, en bij adres aan de Kamers of bij bespreking met Kamerleden pogingen aanwenden om de voordracht te doen verwerpen of wijzigen. De sigarenmakers hebben intnsschen nog eene andero poging beproefd, een hoogst ondoelmatige. Zij hadden het niet tegen de patroons, maar tegen de wetten, en niet temin brachten zij door staking de zaken hunner patroons in de war en hun schade toeen zij deden zulks als gedweeë slaven op een van elders bekomen bevel. Zij wendden zich met hnn tweesnijdend wapen aan het ver keerde adres 't stond niet in de macht der patroons de wetten te weërhouden. Zij bedreven hiermede eene on rechtvaardige daad, die de oorzaak der volgende diende is geweest. Op hen, niet op de patroons, drnkt daarvan de sohnld. Haddon de stakers nn eerlyk erkend wij zjjn mis leid, opgeruid, wij hebben onnadenkend en meenonde goed te doen het gegeven bevel opgevolgd, wij begrijpen, dat de gevers daarvan ons verkeerd geraden hebben, dan zonden de patroons allicht toeschietelijker zyn geweest om de berouw hebbende weggeloopenen weder in hnnnen dienst te nemen, in het vertrouwen, dat dezen in het vervolg niet opnieuw op een bondsbevel het werk zonden neerleggen. De door de stakers ingeslagen weg om tot hervatting van den arbeid te geraken, is al zser ver keerd zij meenen door posten en andere middelen hun doel te bereiken, dus de patroons te dwingen. Dat deze beoogen het loon tot f 6 en f 7 's weeks te doen dalen is een onbewezen aantijging, die by het publiek niet ge makkelijk geloof zal vinden. Een onpartijdige. XI. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Het is ruim twee jaar geleden sedert het Koninklijk Echtpaar de hoofdstad bezocht kort na hnn huwelijk. In den tijd van onzen laatsten Koning placht het jaar lijksche bezoek steevast einde April gebracht te worden, nn is die regel iets minder streng geworden door droeve omstandigheden kwam een vorig jaar zelfs van het ge- heele bezoek niets. Dat was een groote teleurstelling voor menig Amsterdammerwij zijn hier in 't algemeen zeer aan tradities gehecht, met name waar 't het Oranje huis betreft. Dit jaar is de begroeting van het Koninklijk Echtpaar, in de eerste plaats van de Koningin, zeer hartelijk ge weest. Daartoe werkte allerlei omstandigheden mede, het herstel na zware ziekte, de beroeringen der laatste maanden men wilde aan zijn Koningin eens toonen met groote hartelijkheid dat in den boezem der natie nog een warm hart voor het Vorstenhuis klopt, ik zou durven beweren bij velen, die op volksvergaderingen wel eens door anti-monatchistische bacillen besmet schijnen. Dit jaar heeft men gebroken met de gewoonte om een groote reeks instellingen te bezoeken, oude mannen- en vrouwengestichtenweeshuizen e. a. Ik heb het altijd een geweldig eorvée gevonden voor ons Koninginnetje van vroeger om van het eene weldadigheidsgestieht naar het, andere te worden gejaagd en vind een middag op »de Hoop" met een water-bloemencorso vrij wat be geerlijker uitgang. De Zaterdagmiddag aan »de Hoop" was zeker een zeld zaam geslaagd feest; het weer verrukkelijk, een briesje over het water, heerlijke voorzomerzon en op de Amstel overal de kostbaar getooide bootjes. Het Vorstelijk Echt paar en gevolg had op het eigenljjke Clubgebouw onder een baldakijn plaats genomen, de genoodigden en leden zaten en stonden op een reeks gedecoreerde zolderschuiten. Eenig mooi waren de wherry's met bloemen getooid, langs den waterrand, op de plecht, bij den stuurstoel, die meestal door een Oosterschen troonshemel overwelfd was. Jonge dames in het wit met monstering in de klen- ren der bloemen van haar vaartuig stuurden, de heeren de hoeden met linten in gelijke kleuren deden de bootjes langzaam voortdrijven. Er waren vaartuigen met seringen versiering, met gouden regen, met lelies, met vergeet- menietjes, met rozen. En op den achtergrond, aan de zijde van den Amsteldijk lagen de jachten, stoom-en zeil jachten, vroolijke gepavoiseerd met de reeksen seinvlaggen, hoog in de lucht de nationale vlag. Het wil mij voor komen, dat van dit feest door het Koninklijk Echtpaar de aangenaamste herinnering is meegenomen. Overigens heeft het ieder, die wat meer van nabjj H. M. kon gadeslaan getroffen, hoe over het gelaat der Koningin een trek van weemoed is gekomen, vaak gemaskeerd door het lachje, waarmede H. M. ieder, die met haar in aan raking komt, weet te betooveren, maar telkens toch weder voor den dag tredend. De bljjde, jeugdige opgewektheid van vroeger schijnt verdwenen. Niet zonder groote ont roering heeft men dit hier opgemerkt, vooral den avond van het schouwburgbezoek. Kon bjj vorige gala-voor stellingen de Koningin geheel met de spelende medeleven en applaudisseerde zij herhaaldelijk, nu staarde H. M. stil, weemoedig voor zich heen en was het alsof er een floers over hare oogen lag. Als plichtmatig werden nn en dan woorden gewisseld met den Prins der Nederlanden en met den burgemeester der Hoofdstad, maar het scheen alsof de gedachten der Hooge Vrouw elders waren, verre van het geflikker van diamanten en het geschitter van uniformen. Dat de trekken van H. M. magerder zijn geworden, veel magerder, bij de gezonde ronding der kin b.v. van vroeger, men kan het op rekening stellen van de zware ziekte door H. M. doorstaan en waarvan weer opbloei mogelijk is, maar dat de jonge blijheid dezer drie-en-twintig jarige jonge Vrouw niet meer is die van vroeger, dat wekt bij wie voor onze Koningin warm gevoelenveel zorgen en ongerustheid. Zoo gaarne hadden zij Haar nu weer gezien, te midden Harer onderdanen in de hoofdstad, als in 1898 b.v. toen van dit jonge leven een magische be koring van levenslast en levenskracht uitging. In den stadsschouwburg werd Zaterdagavond ter eere van de Hooge Gasten een geweldige draak ten tooneele gebracht: de Amsterdamsche Jongen, met Schoonhoven als »verrajer" met een satonischen rooden baard. Het schijnt moeielijk een goed stuk te vinden, geschikt voor eene opvoering als deze; een voordeel was er ten minste nnde docoraties waren schitterend, terwijl er in de enlractes muziek was. Zeldzaam onwellevend was weer het gedrag van het pnbliek, dat bijna uitsluitend tot de élite behoorde; brutaal werden de tooneelkijkers naar de Koninklijke loge gericht en het Vorstelijk Echtpaar aan houdend aangegaapt. Toilet was er niet veel gemaakt; keurige japonnetjes, zeker, maar toch gaen gala; meestal toiletjes, waarmede men naar een chique (buitenpartij gaat. Gedecolleteerd waren alleen de oudere dames. Zondag de gewone kerkgang en het Artis-bezoek, waar bij de leden zeer terecht, tydelijkin omheiningen, evenals de andere dieren, worden opgesloten, omdat zij zich an ders onhebbelijker gedragen dan een losgebroken leenw. Nn ging alles vrij correct en gelukte het de meesten hnn menschelijke neigingen tijdelijk non actief te stellen. De kerkgang droeg ditmaal het karakter van buitengewone hartelijkheid namens de kerkeraad werd door ds. Van der Dassen voor den aanvang van den dienst een woord van welkom uitgesproken, dat blijkbaar diepen indruk op H. M. maakteook de eigenlijke preak van ds. Lam- merink was zeer indrukwekkend, nu aan moeilijk door gestane dagen in verheven taal herymerd kon worden. En thans, Maandag, wemelt het in de stad van mili tairen en civiele autoriteiten. De heele provincie heeft haar hoorn des overvloeds vanburgemee3ters in ambtscos- tuum en dito wethouders over ons uitgestort. In de cafó's, waar anders op Maandag de Zaansche heeren beurs honden wemelde het hedenmiddag van ambtsdragers met degens uitgerust, die de overige 364 dagen in rus tige rust zijn weggeborgen. Zoo'n audiëntie is voor H. M. een bezoeking, en nu krijgen wij nog twee dagen. De etiquette eischt nu een maal deze instelling en vele ambtsdragers kunnen moeilijk haar verzuimen; gevraagd mag anders worden, wat deze formaliteit te beteekenen heeft, waarbij men het Konink lijk Echtpaar buigend passeert, terwijl een naam wel werd afgeroepen, maar natuurlijk onmiddelijk weer vergeten wordt. Woensdagavond is er Hofbal; door vriendeljjke bemid deling gewerd my eene uitnoodiging; ik hoop u daarvan weldra een indrukje te geven. Het Witte Kruis. In de week van 18 tot 23 Mei zijn in het badhuis van het Witte Krnis genomen44 kuipbaden88 regenbaden le klasse en 156 regenbaden 2e klasse te zamen 288 baden. Examen. De heer li. C. Koster slaagde den 22 te Am sterdam voor zijn examen in de Engelsche Handelscor respondentie. De heer A. Schuit alhier slaagde den 23 te Haarlem voor het akte-examen L. O. Benoemingen. Benoemd tot rechter in de Arrondissements Recht bank alhier, de heer Mr. A. W. van Woudenberg Hamstra, snbst.-griffier der Rechtbank te Amsterdam. Mej. Annechlen Noorman te Assen is benoemd tot gevangen bewaarster alhier. GEBOREN. 23 Mei. Johannes, z. van Jan Peperkamp en Gnurtje Witsen. 24 Hendrika, d. van Brngt Bonnes en Hendrika Huisman, wonende te Hattem. 25 Vrouwtje, d. van Nicolaas Abraham Godjjn en Maria Anna Zomerdijk. Maria EDgelina, d. van Adrianns Groot en Agatha Maria Johanna van den Berg. Johan Amelins, z. van Hen drik Bruin en Antje Wiebes van Turwisga. 26 Cornelia, d. van Nicolaas Johannes Dnjjneveld en Hendrica van den Burg. OVERLEDEN. 24 Maria Cornelia Johanna, d. van Johannes Wil- helmns Genke en Cornelia Kamp, bjjna 17 mt

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3