INSCHRIJVING Herleving. Leerl i ng.V roedvrou w. No. 63. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 29 MEI. Buitenland. Laatste Berichten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt D1 n s d a g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©g franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr Us der gewone advertentlön Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij vlh. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. A Ia 8 In NOORDHOLLAND of UTRECHT wonende perso nen, die wenschen te worden ingeschreven als leerling vroedvrouw, worden uitgenoodigd zich op 3 Juni a.s. in persoon aan te melden bij den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Dr. Ch. H. ALI COHEN te UtrechtWesterstraat 2, onder overlegging van 1. het bewijs, dat zij den leeftijd van 18 jaar hebben be reikt 2. een getuigschrift van het hoofd der School waar de leerjaren of althans de laatste leerjaren zijn doorge bracht dat zij alle klassen van de lagere school hebben doorloopen en geacht kunnen worden behoorlijk lager onderwijs met vrucht te hebben genoten 3. een verklaring van een geneeskundige woordelijk lui dende »dat zij niet lijden aan eene of ander voor de uitoefening van het beroep als vroedvrouw hinderljjk lichaamsgebrek en in het algemeen eene goede gezond heid genieten"; 4. het bewijs dat zij zijn van onbesproken zedelijk gedrag, ten blijke waarvan een bewijs moet worden overgelegd, afgegeven door den Burgemeester harer woonplaats binnen eene maand vóór den dag der overlegging. Het bewijs van inschrijving als leerling-vroedvrouw is noodig om toegelaten te worden tot het afleggen van het examen om als leerling op eender Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te worden geplaatst. Dit examen kan evenwel alleen worden afgelegd door haar, die niet jonger dan 21 en niet onder dan 25 jaar ign. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor Noordholland en Utrecht ALI COHEN. De afwisseling der jaargetijden behoort zonder twijfel tot de meest dichterlijke, meest aangrijpende verschijnselen der gematigde luchtstreken, 't In den herfst weer onder gaande leven roert ons tot in het diepst onzer ziel. De herfst, als de zon haar laatste glansen spreidt en een on zichtbare hand reeds het slotwoord nederschreef, staat in bloemengeur en bloemenpracht stellig bij zijn voorgangers achter, maar is hij ook al niet schooner, méér dan deze lokt hy tot mjjmeren uit en aan zjjn ernstige, zinnebeel dige taal onttrekt zich niet éen hart. Spreekt niet de winter ons van doodsche rnst in de natuur, doch tevens van huiselijk samenleven, van inspannenden arbeid, van studie, van genietingen, van lijden en van barmhartigheid beoefenen? Wat is schooner, na weken van storm en regen en guur voorjaarsweder, dan de lente! Zij is de vervulling van de belofte des levens, die sliep in knoppen en kiemen. Hoe werd in stille majesteit de groote ver andering gewrocht, welke immer met bewondering ver vult 1 In de sprookjes der Germaansche volken leeft die bewondering over het elk jaar met vernieuwde pracht terugkeerend natuurverschijnsel van het ontwaken der aarde. »De schoone slaapster in het bosch," waarvan nu de vertelling spreekt, was den voorgeslachten de natuur zelve, opnieuw zich tooiend. Wij aanschouwen dit wonder. Geen sombre, triestige dagen meer, noch kale akkers, noch ontbladerde boomen en naakte velden. De vogelen keerden terug, 't Zaaisel ontspruit. De knoppen der boo men zwellen en doen het groen aanschouwen. De nachte gaal deed den wildzang hooien. Menige vruchtboom gaat een ruiker schijnen, 't Bosch is vol muziek. Er is in het groot gebied der schepping geen ontbinding, maar vervulling zonder eind. 't Is alles beweging. We leven weer," spreken plant en struik en boom. We leven nog spreekt heel het zangerenkoor, zijn vroolijk loflied aan heffend. 't Is feest in de natnur! De blijde jeugd dartelt en de oude van dagen wil de stramme ledematen in do koeste rende zonnestralen verkwikkenhij zoekt de warme plekjes op, laat het oog gaan over de verjongde en verjongende natunr en ziet beelden der jeugd verrijzen voor den geest. Lente en Zomer deelen hun gaven uit zonder aanzien des persoons. Zij vragen niet naar arm en rjjk, naar boozen en goeden. Welkom is hij ons altijd die scheppingshoogtjjd 1 Een vriendelijke stem ruischt ons van veld en akker tegen en houdt niet op ons vaak zoo koud gemoed met de teederste aandoeningen en weldadigste indrukken te bezielen. Arm wie gevoelloos blijft voortgaan als liep hij in een tred molen. Te midden der eentoonigheid ons loven dikwerf eigen, mag geen enkele verheffende indruk vruchteloos ons voorbijgaan. Aan gezond, versterkend voedsel hebben wij de grootste behoefte. Wij vragen niet van waar het komt: kruimpjes zijn ook brood. Daarom begroeten wij ieder jaar de herleefde natuur. Spreek ons nu wederom van verjongende levenskracht en van levenslust. Moge vernieuwde ijver, tot arbeiden, kam pen en toewijden door u in ons ontwakenDan genieten wij ten volle, want liefde en geestdrift zijn de bronnen van nieuw leven, óok op het gebied des geestes. Gij gewaagt van licht na duisternis en vervult d' aloude profetie tdaar zij licht!'' En het wordt licht. Hierin ligt veel bezielends en opwekkends. Het is zoo dikwijls winter in ons, in ons huis, in de maatschappij. Doch hooren wjj der lente-taal, dan worden wij bemoedigd: na donkerheid weer lichtstralen! Hoop en vertrouwen keeren terug en zonder deze, leven wjj niet. Voedt de hoop 1 Nieuw leven om ons! Is daarmee ons innerlijk in over eenstemming Aan licht ontbreekt het niet in onze eeuw. Is er ook warmte genoeg? Er zjjn die aan een kale rots, aan een dorren heigrond herinneren. Er zijn er die niet jong, maar mat zijner zijn klagers, prattelaars, tobbers, zwaarmoedigen, killen, harteloozen te over. Er zijn méér jeugdigen wier jeugd te loor ging dan vergrijsden die haar behielden. Maar een mensch zonder moed en veer kracht en idealen is geen mensch. Zij er in ons bloem en knop, lied en lach en poëzie 1 Zij het lente in ons! Dan gaan we zelf met opgerichte hoofde en zijn an deren ten staf. Natuur roept ons toe: »het oude ging voorbij, mensch herzie u zelve ook 1" Levensvernieuwing hebben we van noode. 't Tegenovergestelde kan slechts meenen wie zielloos en geesteloos zijn of slachtoffers werden van hoogmoed of zichzelven nooit leerden onderzoeken en dus niet kennen. Velen blijven immers kinderen. Wij moeten durven komen tot en dan nadenken over ons zelf, niet vreezend voor beschamende ontdekkingen. Dan peilen wij den tweestrijd daar buiten alles nieuw, in ons zooveel ouds. Een stem ming van kleinheid vervulle ons, maar ze leide tot een zich aangrijpen en het veroveren van heerlijke schatten. Wil maar en geloof in u zelve! De geschiedenis leert ons hoever een mensch het bren gen kan. Elk edel streven is een stap naar boven. De lente is erNeem, mensch, een bad in de natunr 1 Wat al grieven, vooroordeelen, kleinzieligheden hebben in ons post gevat 1 Dié heeft dit en dié heeft dat ons gezegd en misdaan Al ingewikkelder wordt de historie. Al breeder alles uitgemeten. Naar buiten met onze ge voeligheden, onze gekrenkte ijdelheid 1 't Enge kringetje van het eigene den rug toegekeerd. Een frisschen lucht stroom kome over u. Open oogen en hart en luister Er is nu zooveel te zien en te hooren. Wat al zorgen Telt ze niet op 1 De lijst wordt zoo lang. Brood- geld- ouderzorgen en zooveel meerderen. Ieder de zijne. Zij benevelen d' oogen en sluiten den mond. Een mensch kan er van sterven, heel langzaam en dót is juist zoo pijnlijk. Maar niemand is weerloos. Een mensch heeft zjjn denkvermogen, zijn wilskracht, zijn verbeeldings- give en deze moeten hem wapenen. Hebt gjj te lang op een punt gestaard gaat naar buiten Dan ont vangt ge nieuwe gedachten, nieuwe indrukken, ge krijgt een anderen kijk op menschen en op de dingen van uw eigen leven. Luistert naar de stemmen die door het nieuwe loof der boomen fluisteren van de wijsheid welke er ligt in het spelend opnemen van dezelfde dingen die gij tot heden zwaar optildet, zwaartillende die ge zijt. En dan onze bezorgdheid, ons twijfelen aan de toekomst! Een omkeering staat voor de deur, welke de beschaving zal doen voorwaarts gaan. O, er worden droeve dingen gezegd, verdedigd, gedaan. Er is halve wetenschap die geraas maakt. Bekommerde zielen naar buiten Hier is geen Bprake van ondergang. In de natnur geen bankroet. Kracht zegeviert over zwakheid. Vertrouwen over wantrouwen. Wanhoopt niet want niets is sterker dan de waarheid, werking stil en langzaam maar gestadig. De wet, die heerscht in de natnur, regeert .ook in het geestelijke. Treurenden! En waar zijn dezen niet? Aanziet het wonder der natuur Daar is geen ijdel gerucht van men schen. Hier is schoonheid, verrukking. Haar regendrop- pelen mogen uw voorhoofd verkoelen, haar liefeljjkheden ontlading geven aan uw smart. Dwalenden! Naar buiten! Afgeworpen leeljjke gedach ten en onreine stemmingen. De natuur doet u weer lief krijgen het schoone, doet u uitbannen het slechte in u en zij doet uw hart uitgaan naar een reiner denken, streven en handelen. O, mocht de nieuwe levensgloed, Die d' aard doordringt, Ook ons gemoed doorloutren en bezielen J. F. T. A. DUITSCHIiANO. De krggsraad te Kiel heeft den marine-vaandrig Hiissener, die den artillerie-recrunt Hartmann te Essen doodstak, omdat bij hem niet vol gens voorschrift groette, veroordeeld tot 4 jaar gevange nisstraf en degradatie. De eisch was geweest zes jaar tuchthuis en verwijdering uit de marine. De even twintigjarige beklaagde toonde zich gedu rende de rechtzitting niet verslagen. Hij verklaarde den wil om te dooden niet gehad te hebben hij had Hart mand willen verwonden, opdat deze merken zonde, dat zijn meerdere in rang het ernstig meende en gehoor zaamd moest worden. »Naar mijn gevoelen (bekende hy was het mjjn plicht hem zoodanig te wonden dat hij niet verder kon wegloopen." ENGEUANI». De geneeskundige dienst van het Brit8che leger is er nu in geslaagd, 60,000 vermoedelijk besmette dekens op te sporen en te vernietigen. Tienduizenden van zulke dekens zijn echter nog niet teruggevonden, en de correspondent van de .Expres" te Kaapstad seint, dat 200,000 stuks aldaar verkocht zijn legen 2,[1 stuiver; 180,000 daarvan zouden heimelijk naar Londen verscheept zijn, zonder dat eenige sanitaire voorzorgsmaatregel daarbij in acht genomen is. De treurige afloop van den automobielen-wedstrijd tas- schen Parijs en Madrid, terecht een moordrit genoemd (niet minder dan 8 dooden en 16 gewonden werden officieel opgegeven) heeft tengevolge gehad, dat de Regee ringen van Frankrijk en Spanje een verdere wedstrijd verboden hebben, maar nu staat de Engelsche regeering voor de vraag of zij een dergelijke wedstrijd in Ierland te houden, zal laten doorgaan. De Londensche automo bielen-club beweert dat er geen gevaar is. Dj lengte van den weg is slechts 93 mjjlen en niet 800, als tuBSchen Parijs en Madrid, de weg is geheel afgezet, de wagens zouden niet tegeljjk, maar één voor één, met tusschenpoozen van twee minuten, vertrekken, en er zijn niet over de 100 maar slechts 12 deelnemers. De weg zal bewaakt worden door 7000 politiebeambten en club-personecl. Een verbod van den wedstrjjd, heet het, zou .bijna een ramp voor Ierland" wezen. Al de hotels en logementen in de buurt van den weg, dien de deelnemers aan den wedstrijd moeten volgen, zijn door toeristen in beslag genomen en een groot schip is ge charterd om deelnemers van Havre naar Dublin te ver voeren. Als de wedstrijd uitgesteld werd, zonden vele feesten in Ierland eveneens niet kunnen doorgaan en dit zou van 20 tot 50 duizend pd. st. schade kunnen ver oorzaken! Intusschen heeft in Groot-Brittannië den 23 het rijden met motorfietsen en automobielen zes menschen het leven gekost. Te Bristol zijn bij een wedstrijd met motorfietsen twee vau deze tegen elkaar gebotst en onder de toeschouwers geslingerd, zoodat de twee berijders dood bleven en acht andere personen gekwetst werden, twee zoo erg, dat ook zjj spoedig bezweken. Te Kew bij Londen is voorts een man en te Edinburg eene vrouw door automobielen overreden. FRANKRIJK. In de Kamer stelde de afgevaar digde Berry voor, gedurende den .tyd van 1 Juni tot 15 Juli de invoerrechten van 7 op 5 francs te vermin deren. Hij vroeg dringendverklaring voor dit voorstel. Onmiddellijke discussie werd bevolen. De afgevaardigde Debassy bestreed het voorstel uit naam van de begroo- tingscommissie. De Kamer besloot ten slotte met 422 tegen 121 stemmen niet tot artikelsgewyze over te gaan. MACEDONIË. Het vechten in Macedonië duurt voort en ofschoon met weinig gunstigen uitslag, strijden de Bulgaarsche vrijkorpsen met wanhopige doodsverach ting. Verleden Donderdag werd het dorp Smerdes aan het meer Prespa door Turksche troepen omsingeld. Dertig uren boden de verdedigers weerstand. Verscheidene gra naten sprongen in de huizen en staken ze in brand. Een harde wind verspreidde het vuur en het geheele dorp ging in vlammen op. Bij het opruimen van de puinhoopen von den de Turken 150 lijken. Geen man der verdedigers had er het leven afgebracht. Een aanvaring. Het Engelsche stoomschip .Huddersfield", kapitein Beals, vertrok den 26 van Antwerpen naar Krimsbey doch werd bij Saeftingen aangevaren door het Noorsche stoomschip »Uto", komende van Rotterdam. De .Huddersfleld" zonk de equipage werd gered. Van de passagiers zijn 22 personen, allen Oostenrijksche en Italiaansche emigranten verdronken. Brand. Te Atrecht [is in den nacht vau den 26 brand uitgebroken in de bureaux van den Generalen Staf ge durende een baldat gegeven werd ter gelegenheid van het huwelijk vau de dochter van een officier. Er zijn 3 dooden en 27 geworiden, van wie 8 ernstig. Huisjes voor ouden van dagen. Om de kiesche wijze te gemoet te komen aan de bezwarendie zoovele werkzame liedendie op hun ouden dag behoeftig en armlastig worden, veelal hebben tegen .huizen" en gestichten, heeft het Conservatieve Engelsche Parlementslid John Hutton voorgesteld om voortaan aan de autoriteiten de bevoegdheid te geven huisjes in te richten voor arme oude lieden van minstens 65 jaar oud, die een werkzaam en fatsoenlijk leven heb ben geleid. De Graafschapsraad betaalt 3 vierden van de onder houdskosten der huisjes en stelt de armbesturen in staat de huisjes in te richten. De bewoners dier huisjes worden dan niet beschouwd als armlastigen. Lord Milner. LONDEN, 27 Mei. In het Lagerhuis deelde Chamber lain mede, dat Lord Milner heeft verzocht een kort ver lof te mogen nemengedurende dezen zomer, buiten Zuid-Afrika.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1