Uitloting. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 31 MEI. Buiten de grenzen. HOOFD Gemeenteraad van Alkmaar IQ Buitenland, Ter Gemeente-Secretarie te Alk maar is tegen betaling van twee gulden verkrijgbaar een af druk van het door Burgemeester en Wethou ders aan den gemeenteraad uit gebrachte verslag omtrent den toe stand der gemeente over 1902. J5[q§ 64. Eerste blad ALKMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f 0,86franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f 0,66. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam 0 9. Telefoonnummer 3. Het is geen aangenaam en opwekkend schouwspel, dat het wereldtooneel ons aanbiedt. Blijven wij binnen Europa, dan zien we reeds veel dat niet alleen droevig stemt, maar weerzin inboezemt en afschuw wekt. Wat is dat toch voor een Christendom in Rusland, dat het Paaschfeest viert met een Jodenmoord, waarvan de bijzon derheden te afgrijselijk zijn om te beschrijven? Welk een maatschappij, waarin zulke dingen mogelijk zijn en welk een regeering die ze niet weet te voorkomen of te betengelenDie zich niet geheel laat ontmoedigen en de hoop op een betere toekomst zich niet wil laten ont nemen weet niets beters te doen dan eenige eenwen terng te gaan en er op te wjjzen, dat dergeljjke zaken konden voorvallen in streken van Europa, waar men er zich nn over verontwaardigt. Het is nu eenmaal een historisch feit, dat de Joden in vroeger eenwen onder de Christenen veel ellende te verduren hadden. De verheffing van het Christendom tot godsdienst van staat onder Keizer Konstantijn heeft hnn geen heil gebracht. Onder de Mohammedanen hadden zij een beter lot, zoowel onder de Kalieten van Bagdad als in Egypte en onder de Mooren in Noord Afrika en Spanje. Na de verdrijving der Mooren vingen hun ver volgingen in Spanje en Portugal aan, totdat ze eindelijk deels uitgemoord, deels verdreven werden. Ia Frankrijk en Duitschland ging het hnn niet veel beter. Waar zij het draagljjk hadden, moesten zjj het met zware belas tingen en allerlei afpersingen dunr betalen. Het meest hadden zij te lijden van de uitbarstingen dor volks woede, die zich herhaaldelijk, nu hier, dan daar, voor deden, inzonderheid in slechte tijden van oorlog, besmet telijke ziekten of mislukte oogsten. Dan moesten de Joden het ontgelden en de algemeene rampen op hen gewroken worden. Gedurende de jaren toen de vreeselijke ziekte die onder den naam van »de Zwarte Dood" bekend staat, Europa bezocht, werden er duizenden vermoord of ver brand of stortten zich zei ven in de brandende synagogen. De regeeringen schenen ook destijds niet bijzonder ge lukkig in het voorkomen ot onderdrukken van derge lijke volksopstanden. En juist zooals tegenwoordig nog in Rnsland en de oostelijke provinciën van Duitschland of Oostenrjjk-Hongarjje, werden als rechtvaardiging of althans verklaring van deze schandelijke vervolgingen reeds in de elfde eeuw verhalen in omloop gebracht van doorboorde hostiënvermoorde Christen-Kinderen, ver giftigde bronnen enz. Ook nog in later eeuwen was, met name in Duitschland, hnn lot treurig. Terwijl zij in Nederland in vrijheid leefden, alleen uitgesloten van de regeering en de openbare ambten, moesten zij zich tot in de 18de eeuw in Duitschland aan allerlei krenkende bepalingen onderwerpen waren zij van het grondbezit en zelfs van sommige takken van handel uitgesloten en in den regel alleen toegelaten tot geld- en kleinhandel. Overdrijven wjj wanneer we in menig opzicht de beschaving en de maatschappelijke toestanden in sommige streken van het reusachtige Rusland gelijk stellen met die van midden- en westelgk Europa van een vijftal eeuwen geleden Zulk een vergelijking kan ons eenig licht geven, wanneer wij ons afvragen, hoe gruwelen, als thans weer in Rusland hebben plaats gehad, in d e z e n tijd mogelijk zijn en zij geeft ons ook eenige hoop voor de toekomst. Als wij spreken van dezen tijd of den tegenwoordigen tijd, dan denken wij aan eigen land en eigen omgeving. Maar deze tijd is in een groot deel van Rusland heel andera dan in ons eigen land. Van de regeering, de hooge ambtenaren en de ont wikkelden onder het Russische volk zou echter met recht meer gevorderd kuunen worden, dan iu leidende en be schavende kracht van hen schijnt uit te gaan. Als wij zien wat de Russische politiek in Finland zich veroorlooft, dan worden wij herinnerd aan hetgeen in andere landen voorviel, niet altijd nog zoovele eeuwen geleden, toen de eenheid van sommige rijken werd ge grondvest op de alleenheerschappij van den vorst. Aan zijn hoogere ruimere, op de grootheid, de macht en de uitbreiding vaD zijn rijk gevestigde denkbeelden haddeD steden en provinciën zich te onderwerpen, goedschiks of kwaadschiks en om bijzondere instellingen, handvesten of vrijheden, die de unificatie van het rijk in den weg stondenkon do nlleenheerscher zich niet bekreunen. Hem, die zich thans in Finland aan die hoogere inzichten niet wil onderwerpen en aan de bevordering van d eenheid en de macht van het groote Rusland niet wil meewerken, treft gevangenisstraf, ontzetting uit zijn ambt of verbanning. Men stelle zich eens voor, wat er zou gebeuren, indien het Finsche volk, in plaats van zich to bepalen tot ljjdelijk verzet, eens het wanhopig besluit had genomen zich met de wapenen te kanten tegen de russificeering van zijn land. Dan zouden zich ongetwij feld de tooneelen van de Poolsche opstanden en hun onderdrukking in Finland herhalen. Met de wapenen zijn de onderdanen van den Sultan in Macedonië en Albanië in verzet gekomen de eerste omdat zij van Turksche hervormingen geeu heil ver wachten de tweede omdat zij van geen hervormingen willen weten. Van de Albaneezen is het verzet zelfs ernstiger geweest dan zij hadden verwachtmaar dat het weldra bedwongen zal zijn, sc'njjnt niet twijfelachtig. Wij weten, dat de hooiden den Sultan reeds om ver giffenis hebben gevraagd. De opstandelingen in Macedonië trachten nog altijd het land in beroering te brengen en het onverschillig Europa wakker te schudden, maar ook daar zal de opstand zich wel niet kunnen handhaven Uitzicht op buitenlandsche hulp bestaat niet en de be volking zal er dus spoedig toe komeu, af te wachten wat de hervormingen van dan Sultan, onder den invloed van Rusland en Oostenrijk Hongarije, door andere mogend heden gesteund, zullen opleveren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de betrekking van der 2e GEMEENTESOHOOL, aldaar vakken a—k. De jaarwedde bedraagtbenevens het genot van vrije wo ning f 1 2 0 0,—, welke na 10 en 20 dienstjaren in de gemeente telkens met f 100,— kan worden verhoogd. Het onderwijs in de hoogste klasse zal aan den be noemden worden opgedragen. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór of op 15 Juni a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. DE WIT Dz., 1°. Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de heden gehouden uitlotlng van obligaties in de geldleenin- gen ten laste dier gemeente, aangegaan krachtens raads besluit van 1. 29 Juli 1893, No. 1, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholiand bij besluit van 3 Augustus d.a.v. No. 14, zijn getrokken de Ns. 6, 31, 39, 53, 65 en 73 (3'ƒ2 pet. leening) 2.18 Januari 1893, No. 2, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 25 Januari d.a.v. No. 14, zijn getrokken de Ns. 13, 35, 40. 53 73, 116, 139, 149, 156, 165, 171 en 175 (372 pot. leening.) 9 October 1895, No. 27, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 16 October d.a.v., No. 45, zijn getrokken de Ns. 4, 19, 37 en 53 (8 pet. leening); 4. 1 Maart 1899, No. 3, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 22 Maart d.a.v. No. 56, zijn getrokken de Ns. 8 en 56 (31/ pet. leening) 5. 30 Mei I960, No. 4, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 6 Juni 1900 No. 33, zijn getrokken de Ns. ÏO en 34. 6.16 April 1903, No. 4, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 7 Mei d.a.v No. 15, zijn getrokken de Ns. 33, 56 en 69. Welke obligaties, waarvan die van de leeningen sub 1, 2, 4 en 6 ieder groot duizend gulden, en die van de leeningen sub 3 eu 5, iedor groot vijf honderd gulden, met de onverscbenen coupons ten kantore van den Ge meente-ontvanger te Allernaar of de Kasvereeniging te Am sterdam ter betaling aangeboden kunnen worden, die van de leeningen sub. 1 en 2 genoemd, op of na 1 October 1903, die van de leeningen sub 36 genoemd, op of na 1 November 1903, van welke dagen zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Alkmaar, J. DE WIT Dz., Voorzitter. 28 Mei 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Op Woeasdag, 3 Juni 1903, des namidiags te één uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken 2. Voorstel van een 4tal raadsleden in verband met het onderhanden publieke werk aan het Verdron kenoord en de Kraan buurt. 3. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot overschrijding van Hoofdstuk III afd. III art (volgnr. 104) der gemeente-begrooting voor 1903 (Bijlage No. 52). 4. Alsvoren tot het aangaan van een tijdelijke geld- leening. (Bijlage No. 53). 5. Benoeming van een regent van het stads-ziekenhuis, (Bijlage Mo. 54). 6. Benoeming van een lid der PI. Commissie van toe zicht- op het lager onderwijs. (Bijlage No. 56). 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der bezoldiging van brugwachter?. (Bijlage No. 55). 8. Financieele voorstellen van B. en W. tot sluiting van den dienst 1902. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar; Overwegende dat wegens het vernieuwen van den walmuur aan de groentemarktde gewone dage- HJksehe groentenmarkttijdelijk moet worden ver plaatst Brengen ter algemeene kennis, dat door hen tot nadere aankondiging de Iilmmerhoek is aangewezen tot het houden der groentenmarkt en zulks met uitsluiting van elke andere plaats. Tevens wordt de aandacht van belanghebbenden in het bijzonder gevestigd op het bepaalde bij art. 26 der Algemeene politieverordening van 3 April 1889 (Gemeen teblad No. 15), waarbjj verboden wordt koopwaren waarvoor een bepaalde marktplaats is bestemdelders op de openbare straat of den openbaren weg ten verkoop aan te bieden of uit te stallen. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geld boete van ten hoogste zes gulden. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. DE WIT Dz., Voorzitter. 28 Mei 1903. C. D. DONATH, Secretaris. De Secretaris van Alkmaar, Alkmaar, 30 Mei 1903. C. D. DONATH. Engeland. In het Lagerhuis is den 28 ter sprake gekomen, het vraagstnk der preferentiëele rechten. Minister Balfour verwees naar de motie omtrent preferentiëele rechten aan genomen op de koloniale conferentie. De Minister wees er in Zijne rede op, dat met uitzondering van Engeland geen enkele beschaafde natie vrijen handel heeft, zoodat het eene wijze staatkunde zal blijken te zijn, te overwegen het heffen van invoerrechten voor anderen doeleinden dan tot dekking van des land's uitgaven. De Minister ziet de moeilijkheden van een dergelijk staatkunde niet voorbij, maar is het zeker, dat de werk mansstand zich tegen dit denkbeeld zal verzetten, vraagt de Minister verder. Dat kan ik niet weten, totdat is be sproken, hoe wij tot een beslissing kunnen komen in deze aangelegenheid. Ik geef toe, dat het traditioneel verzet van het volk tegen een belasting op voedingsmiddelen en de geneigdheid der koloniën tot beschermende maatregelen, moeilijkheden kunnen opleveren. Wanneer deze moeilijk heden niet te boven zijn gekomen, kunnen wij het aange geven stelsel niet doorvoeren. Ik ben er ook niet heel zeker van of dit stelsel wel uitvoerbaar is, maar tenzij het uitvoerbaar is of indien het Britsche Rjjk blijft een reeks van afzonderlijke economische eenheden, behoeven wij niet de hoop te voeden, dat onze tak van het Angel saksische ras voorbestemd is om een even zegenrijke eco nomische ontwikkeling door te maken als ongetwijfeld op den weg der Vereenigde Staten ligt. Minister Chamberlain, verklaarde allereerst volkomen in te stemmen met de inzichten van minister Balfour en vervolgde: »Er wordt niet voorgesteld onze geheele fiscale politiek omver te werpen, maar er zijn enkele afwijkin gen van het vrijhandelstelsel die de onmiddellijke aan dacht van Engeland vereischen. De Regeering zal een nieuw mandaat moeten hebben als mijn onderhandelingen zullen worden ten eit.de gebracht. Ik zal alles doen wat ik kan om deze zaak aan het oordeel van het volk te onderwerpen. Er kan nog geen plan voor een nieuwe fiscale regeling worden voorgelegd op dit oogenblik, wij stellen thans de zaak in beginsel, wijzende op het feit, dat de eenhe d van Duitschland grootendeels werd bewerkt door de Zoliverein herhaalde de heer Chamberlain, dat bet vraagstuk gelegd moet worden voor het volk, dat zijn

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1