No. 66. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang, 1903. VRIJDAG 5 JUNI. Zitting van den Gemeenteraad op Woensdag 3 Jnni 1903 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Olnsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het ge'heele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote jjletters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. VAST AliHfflAAR, 's namiddags 1 uur. Voorzitter de heer J. de Wit Dz., 1°. Burgemeester. Secretaris: de heer C. D. Donath. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Bosman, Moens en de Sonnaville. 1 Vacature. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Mededeellngen en Ingekomen 9tukken. De Voorzitter deelt medele dat verschenen is het verslag van den toestand der gemeente over 1902 dat bereids aan de leden van den raad is toegezonden. 2e. Dat zijn Ingekomen: a. Berichtdat aan den Burgemeester voor den tijd van 4 weken een buitenlandsch verlof is verleend. Voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van J. Ris, stadskorendrager om verhoo ging van loon. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. c. Brief van dankbetuiging van den heer C. B. Krnik, voor zijn benoeming tot onderwijzer aan de Burgerschool. d. Idem van mej. Boelens voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Meisjesschool. e. Alsvoren van de stadswerklieden Brun3 en Klugt voor de verhooging van hun weekloon. c—e voor kennisgeving aangenomen. Brief van Ged. Staten ten geleide van het goedge keurde primitief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1903 en het snppletoire kohier der straatbelasting, dienst 1902. Alsvoren. g. Verzoek van J. C. Theissling c.s., bewoners van het oostelijk gedeelte der Langestraat, om de kleine kaas- en eierenmarkt op Zaterdag te verplaatsen. De Voorzitter Btelt voor dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om bericht en raad. De heer Kraakman zon het beter vinden het in handen van het college te stellen ter afdoening. Dat de plaats voor die markt uitgebreid wordt is noodig, pn mogelijk is het zeer wel, dat het gedeelte van de Lan gestraat, daarvoor gebraikt, naar het Westen wordt ver lengd. Als B. en W. dat doen, acht hij de verbetering reeds voldoende en znlks zon reeds aanstaanden Zaterdag kunnen geschieden; daarom zon hij gaarne de zaak geheel aan B. en W. willen overlaten, tenzij zij andere plannen hebben. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W., althans wat de eierenmarkt betreft, het denkbeeld koesteren, die markt te verplaatsen. Een dergelijk voorstel is naar de Kamer van Koophandel gezonden om advies. De heer Kraakman meent, dat deze mededeeling de zaak wel wat verandert. Reeds vroeger heeft hjj er op gewezen, dat de eierenhandel zich hier ter stede uit breidt, gaarne zal hij de nadere voorstallen van B. en W afwachten. Daarna wordt overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten. h. Verzoek van den heer L. M. de Fonw en andere belanghebbenden bjj de scheepvaart in zake het tarief voor de bruggelden. Adressanten vragen den raad terug te willen komen op het genomen besluit en de heffing van bruggelden geheel af te schaöen c.q. het bestaande tarief niet te verhoogen. De Voorzitter stelt voor, om te berichten, dat nu de heffing van bruggelden pas is vastgesteld, aan het verzoek niet kan worden voldaan. De heer Cohen Stuart herinnert er aan dat in de vorige zitting, waarin de zaak behandeld werd, na uitvoerige discussie een voorstel van den heer Bosman tot verlaging van het tarief werd verworpen. Ook hij heett daartegen gestemd, uit overweging, dat hij met den heer Boelmans ter Spill van oordeel was, dat tot een verlaging eerst na rjjpelijke overweging en overleg met den havenmeester zou kunnen worden overgegaan. Na aan adressanten te berichten, dat men niet op het besluit kan terugkomen, gaat hem te ver. Ook van andere zijden heeft spreker grieven gehoord. Hij acht het daarom beter, dat een onderzoek naar de juistheid daarvan wordt ingesteld; de mogelijkheid van een wijziging in het tarief mag niet worden uitgesloten. De heer Glinderman acht het wenschelijk dit adres in handen te stellen van de Kamer van Koophan del en gelooft ook dat het tarief wel wat hoog is. De heer Boelmans ter Spill (weth.) vindt het niet gewenscht, thans weer terug te komen op de discussie van den vorigen keer en op het toen genomen besluit. De verordening is nog niet eens in werking, laat men afwachten of later mogelijkheid en wenschelijkheid be staat om aan geuite grieven tegemoet te komen. Hij ondersteunt het voorste) van den Voorzitter. De heer Glinderman zegt, dat het niet zijn be doeling is thans op het genomen besluit terug te komen doch het adres om advies te zenden naar de Kamer van Koophandel. De heer Cohen Stuart is het met den heer Boel mans ter Spill eens, dat het thans niet wenschelijk; is op het genomen besluit terug te komen, en in 't algemeen is zulks niet wenschelijk, maar waar zich voordoen nieuwe beschouwingen, nieuwe argumenten, dan kan die wensche lijkheid, wel daar zijn. Met een enkel woord herinnert spr. er aan, dat ook de heer Boelmans ter Spill in zoo'n geval, ook al was een besluit met bijna algeene stemmen genomen, wel een terugkomen daarop niet zoo dwaas vond. Hier vraagt hij nn niet dat te doen, maar te ant woorden, dat men bereid is na te gaan in hoeverre mogelijk is aan het verzoek te voldoen. De Voorzitter herinnert er aan, dat het tarief is vastgesteld in vergelijking met dat van andere gemeenten en dan is dat van Alkmaar van de laagste. B. en W. willen echter gaarne in de toepassing zien, of het wer kelijk nog te hoog is en zullen dan zeker bij herziening het verzoek in aanmerking nemen. De heer Kraakman heeft in de vorige zitting gestemd tegen het amendement Bosman, uit overweging dat daardoor een verlaging tot 2Vs ct. ontstond. Dat was das beneden het bestaande cyfer. Hejn ontbrak ver der de noodige voorlichting omtrent de tonnemaat der schepen, die onze grachten binnenvaren. Nu hij echter weet, dat die schepen allicht 45, 60 tot 75 ton inhouden, acht hij daarvoor een bruggegeld van 15 ct. wel wat be zwarend. Daarom zou ook spreker het adres niet terzijde willen leggen en zou hij er zeer goed in mee kannen gaan, dat het gesteld werd in handen van de Kamer van Koophandel. Op een vraag van den Voorzitter of de heer Kraakman dat voorstel zon willen doen, antwoordt deze dat hjj meent, dat een der andere leden daartoe zeker is bereid. De heer Glinderman doet daarna bet voorstel, dat ondersteund wordt door den heer de Groot en over eenkomstig hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt beslotenhot adres zal dus gezonden worden naar de Kamer van Koophandel. Brief vad Ged. Staten ter goedkeuring van de ver ordening tot wijziging der verordening regelende het lager onderwijs. Idem ter goedkeuring van 't raadsbesluit d.d.6Mei toe" onderhandsehe verhuring van gemeente-eigendommen. k. Idem ter goedkeuring van de jaarwedde van den heer van der Hof, leeraar aan de Burgeravondschool. i—k voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter wil thans aan de orde stellen punt 2 der agenda, doch vooraf vraagt de heer Kraakman, die gezien heeft in de Alkmaarsche Courant, dat gevolg is gegeven aan het raadsbesluit in betrekking tot den heer Hoek, of daarvan geen mededeeling dient te worden gedaan. De Voorzitter antwoordt, dat hij het voornemen had dit te doen aan het eind der vergadering, waarmede de heer Kraakman genoegen neemt. Men gaat daarna over tot behandeling van 2. Voorstel van een 4-tal raadsleden, In verband met het onderhanden ztjudc publieke werk aan het Verdronkenoord en de Kraan buurt. Voorlezing wordt gedaan van 2 adressen van bewoners van omliggende perceelen, dezer dagen ingekomen in ver band met de uitbreiding van het werk, tengevolge van den toestand van de fondeering van den walmuur. In het eerste adres, onderteekend door bjjna alle om wonenden, wordt gevraagd de kleine Steenenbrng voort te zetten wat het middendeel aangaat in de richting van de Kraanbuurt, met een bocht naar de groote Steenenbrng, vorksgewijs aansluitende op beide pijpen van deze of op den Westelijken pijp alleen. De groentemarkt zou daardoor ter plaatse vervallen, wat naar do meening der adressanten een voordeel zon zijn. Deze markt zou geschikt kunnen worden verplaatst naar het Kanaal, nabij de bergplaatsen van den heer Visser. De voorgestelde overbrugging zou een marktplein doen ontstaan, geschikt voor do kleine kaas- en eierenmarkt, terwijl door een fontein of monumentale pomp of andere middelen ter versiering, dit stadsgedeelte zeker aan schoon heid zon winnen, als ook eenmaal de vischmarkt daar kon verdwijnen. In een tweede adres, onderteekend door den heer Kluit man en 3 anderen, die zeggen te spreken in overeen stemming met de onderteekenaars van het eorste, wordt verzocht, indien de geheele overbrugging een te omvang rijk werk mocht worden geacht, den walmuur zoodanig te maken, dat de gewenschte overkapping later neg kon worden aangebracht. Verder is naar aanleiding van deze zaak gevraagd een spoedeischende vergadering te beloggen door 4 leden van den raad nl. de heeren Vonk, Uiten- bosch, Kool en Wicherink. De Voorzitter geeft thans allereerst het woord aan den heer Vonk. Deze zegt ongeveer het volgende. Toen de commissie van bijstand op 25 Mei om advies werd. gevraagd of de walmnur tot zoover die was afge broken, kon blijven staan, was zij eenparig er van over tuigd dat dit onmogelijk was. Naar aanleiding hiervan meende de commissie, ook in verband met de ingekomen requesten, dat er aanleiding kon zijn om de verureeding door haar vroeger voorgesteld, nog eens nader te overwegen Vandaar het verzoek der 4 leden om een spoedeischende vergadering. Technische bezwaren tegen de verbreeding van den walkant bestaan er niet en wat de bewering betreft, dat die verbreeding niet noodzakelijk is daar het Verdron kenoord toch later weer smal wordt, men verliest hierbij uit het oog dat bij de kleine Steenenbrng verschillende wegen samenkomen, waarom het dus niet noodig is, dat het verdere gedeelte even breed is. De quaestie der waterverversching acht spr. ook van weinig belang. Het is gebleken dat alleen de middelste boog bij beide Steenenbruggen daarvoor de noodige diepte heeftde andere bogen zijn verzand en kunnen niet op diepte worden gehouden, 't Zal dus niet schaden als een pijp wordt dichtgemaakt. Er blijven das in hoofdzaak over de aesthetische bezwaren die naar spr. meentwel wat te breed zijn uitgemeten. Aangenomendat het door de commissie voorgestelde plan da omgeving niet mooier zou maken dan doet dat naar hij meent weinig tot de zaak af. Wie 't voor zich niet mooi vindt, ga dan om wat fraais te zien een anderen kant uit. Waar de omwonenden van den bestaanden toestand niets dan ongerief ondervinden, daar moet men vau de aesthetische bezwaren maar wat opofferen. Deze overwegingen zijn het die de commissie er toe hebben geleid om alsnog haar primitief voorstel; verbreeding, zoodat éen pijp der kleine Steenenbrng vervaltin overweging te geven. De heer Glinderman vraagt, of bekend is wat de financieele gevolgen van een en ander zijn. De Voorzitter deelt daarop mede, naar aanleiding van een desbotreffend rapport van den gemeente-architect, dat thans het werk, zooals het gemaakt moet worden, met vernieuwing van den geheelen walmuur f 980 meer zal kosten, dan de oorspronkelijke aannemingssom. Bij wijziging van het plan in overeenstemming met het voor stel der raadsleden, zal het volgens opgaaf van den aannemer f 2223,90 meer kosten, volgens den architect f 1923, ter wijl, indien de nieuwe walmuur later moet dienen als pijler voor de overbrugging, die 1 M. dieper gebracht moet worden, volgens den heer Looman en dan nog f 1000 meer zal vorderen. De aannemer heeft verklaard voor f 3000 meer de verandering van het werk op den bepaalden tijd tot stand te brengen. De heer B o e 1 m a n ter S p i 11, een en ander samen vattende, meent dus, dat de vraag gaat over 3 cijfers. In de le plaats f 980, een bedrag dat meer noodig is, ten gevolge van het geheel wegbreken van den walmnur, 2e f 3000 meer bii verplaatsing van den muur volgens het voorstel der 4 heeren en f 4000 meer als de nieuwe muur moet dienen als pijler. De Voorzitter voegt er nog bij dat naar het oor deel van den architect, de overbrugging f 5000 meer zou kosten dan demping. De heer Van den Bosch merkt op, dat bij dem ping het water in de Mient en het Verdronkenoord dood zon loopen, wat hem minder wenschelijk voorkomt. De heer U i t e n b o s c h is het niet eens met den archi tect, dat het noodig is den walmnnr als pijler een meter dieper te maken. Ook meent hij dat het verschil van f 3000 door den aannemer opgegeven wel wat hoog is. De Voorzitter is dat met den vorigen spreker eens. Het is ook de aandacht van B. en W. niet ont snapt, dat volgens berekening met de rioleering van de Huigbrouwersteeg, die noodig is gebleken, het werk zou komen op f 6139, terwijl de aannemer noemt f 7000. Die f 800 meer kan men niet vinden. De heer de Groot zegt steeds hoog te hebben ge- loopen met het voorstel der commissie van bijstand, dat volgens hem thans nog meer raison heeft in verband met het^ adres der omwonenden en de verandering, die de uitvoering van het werk thans eischt. In overeenstem ming met hetgeen de heer Vonk heeft gezegd, acht hij de beide uiterste pijpen van de steenenbrng voor door vaart geheel ongeschikt, ook al werden ze aitgediept. Ze zijn door de fondeering van da brug beneden te nauw. Wat de rekening betreft, heeft hij tegen het nieuwe bedrag van f 7000 geen bezwaar, daar men een verbete ring van den toestand verkrijgt, die zeker voor de toe komst van groot belang zal zijn. Alszooals hij zich voorstelt, later daar meer zal gebeuren, dan zal men daar een ruimte krijgen, die in verband met het marktwezen noodig zal blijken. Op andere plaatsen geeft men soms duizenden uit om een huis te onteigenen, hier krijgt men de rnimte goedkooper. Aannemende, dat het door de commissie voorgestelde een beginsel is van verdere plannen, acht hij de berekening van den architect wel juist, de muren moeten dan dieper worden gelegd. Wat de niet te vinden gelden, het bedoelde bedrag van f 800, betreft, als aannemer weet hij, dat men niet geheel zon der oenige vergoeding een wijziging kan laten brengen in het aangenomen werk. De heer Glinderman er op wijzende, dat het ver zoek der bewoneis tweeledig is en ook omvat verplaatsing der groentenmarkt, vraagt hoe B. en W. over de zaak denken. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. geen bepaalde meening in dat opzicht zijn toegedaan. De heer Kraakman vraagt, of het mogelijk zou zijn, dat het heele werk volgens het nieuwe plan vóór 1 Juli ook klaar zou kunnen. Hij doet die vraag met het oog op het gevaar voor do gezondheid, indien langen tijd een zoo groote oppervlakte met allerlei vnil, ontdaan van het water, blijft liggen. Indien de medici bem niet uitdrukkelijk verklaren dat dat geen gevaar oplevert, dan moet hij daartegen bezwaar maken. Verder zon hij van

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1