Runenschrift. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 7JUNI. FEUILLETON. Nederland. II ermina. NO. 67. Eerste blad. ALKMAARSCRE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,96franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 6,Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoon nu «<a»er 3. Prys der gewone advertentlën t Per regel f 0,13. Groo telletters" naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Het is een vaste gewoonte, dat de jaarljjksche alge meens vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door den voorzitter van het hoofdbestuur met een toespraak wordt geopend, waarin, meermalen naar aanleiding van de gebeurtenissen van den dag, een of ander onderwerp van algsmeen maatschappelijk belang, waarvoor een maatschappij, die zich noemt »tot Nut van 't Algemeen", niet onverschillig mag zijn. in het licht gesteld en onder de aandacht der leden gebracht wordt. Ditmaal had die openingsrede een zeer eigenaardig karakter. Daar sprak een fabrikant, een bekend fabrikant, die in Nederland een goeden naam heeft, de heer D. W. Stork, die zich verplicht achtte, vooral naar aanleiding van de gebeurtenissen der laatste maanden, iets te zeggen over de verhouding tusschen werkgevers en werklieden, meer in 't bijzonder over het standpunt dat de werk gevers daarbij innemen. Als fabrikant, zeide de spreker, had hij den naam van goed werkgever te zijn. Hij voor zich meende daarop geen aanspraak te mogen maken boven vele andere fabrikanten. Al deed hij de zaken anders dan zij, daar mee was nog niet uitgemaakt, dat hij het beter deed. Juist de groote moeieljjkheden, waarmee een fabrikant te worstelen heeft, gevoegd bij de verschillende eischen. van zoo velerlei bedrijven en het groote verschil, dat de meer of mindere voorspoed in een bedrijf toelaat voor de werklieden te doen, maakten hem voorzichtig en weerhielden hem van een oordeel uit te spreken, dat onbillijk zou kunnen zijn. Over hot algemeen, meende tij. is men geneigd de werkgevers te hard te beoordeelen en meer van hen te eiscbeu, dan zij in staat waren te volbrengen. Die scherpe critiek werkt ontmoedigend en houdt niet zelden jongelieden terug van zich aan de indus trie te wijden. Niet zij worden daardoor afgeschrikt, die zich om die critiek niet bekreunen ea alleen door eigenbelang worden gedreven en op geldwinning bedacht zijn, maar juist zij, die een hooge roeping gevoelen en een diep besef hebben van de verplichtingen van don werkgever jegens zijn werklieden. Tegenover de vela en ver strekkende eischen, die den fabribant door een tot oordeelen weinig bevoegde openbare meening gesteld worden, aarzelen zjj een zoo groote verantwoordelijkheid te aanvaarden en kiezen zij een anderen werkkring. Tot het vestigen van een openbare meening, die aan de fabri kanten niet zelden onmogelijke eischen stelt, werken een niet gering aantal mode, die zich, zonder voldoende IJ. WKU1VKH. Vertaling VAN 42) »Ja, ik heb met vollen stoom laten varen," zeide Sas senburg, die haar gevolgd was. .Anders landen we te midden van de drukte, die zoo'n toeristentroep maakt. Nu leggen we een uur vroeger bij de kaap aan en zijn daar boven alleen, zooals ik hoop, daar er geen ander schip in den omtrek is." »Ja wel, dat kleine zeilschip daar vóór ons 1" merkte Sylvia aan. »'t Zet ook koers naar het noorden." »Dat zal een walvischvaarder zjjn, die op reis is naar de poolzee." »Wel neen I Dat zjjn logge, zware bootenwe zijn er dikwijls genoeg tegengekomen. En zie nu eens dat ranke schip met zjjn witte zeilen! 't Vliegt letterlijk voor den wind uit 1" De prins bracht onverschillig den verrekijker aan de oogen. »Wat dnnkt je, Thorvik," vroeg hij. »Is 't een walvischvaarder »Neen, Hoogheid," was het besliste antwoord van den stuurman. »'tls de »Frey." van Edsviken." Hy zeide dit tot den prins, maar heek tevens diens verloofde aan en zag nu weer, wat hij al eens in een ander aangezicht gezien had dat plotseling trillen, dat verbleaken, die zonderlinge flikkering in strak opéén punt gevestigde oogen. Harald Thorvik was geen mees'er in dj waarneming en ontleding van zielsgesteldheden en hield zich daarmee ook niet op, maar destjjds, in de kerk te Raansdafj had het instinct der Ijverzucht hem scherpziend studie en voorbereiding, zonder kennis van het bedrijf, zonder levenservaring, in staat achten te oordeelen, en over wier verwatenheid de spreker zich niet minder meende te moeten verbazen dan over hun gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef. De spreker zelf was overtnigd dat alleen de weg der coöperatie in de meest uitgebreide beteekenis in de toe komst kan leiden tot verhooging van het stoffelijk en zedelijk levensheil van den arbeider. In samenwerking en medewerking ligt de oplossing, in het belang hebban bij de fiaauciëale uitkomsten van het bedrijf, in da toe kenning van een deel in de winst later in medezeggen schap in het bedrijf, stem in het kapittel. Naar zijn oordeel zijn echter werkgevers en werklieden nog niet rijp voor dezen hoogeren vorm van het bedrijfsleven. In afwachting daarvan zal de werkgever, als een goed rent meester zich bawnst van zijn boogere plichten al het mogelijke behooren te doen om de samenwerking van al de in zjjn bedrijf werkzame personen te bevorderen. Wetten als de Ongevallenwet, ziekte- en pensioen verze kering vinden bij den gpreker bijval maar de vrijheid van het bedry f bljjve onaangetast en men make zich geen verkeerde voorstellingen van den toestand van den werkgever en de eischen van zija bedrijf. Naar den niterljjken schjjn zijn velen geneigd in den indnstriëelzoo al niet een uitzuiger, althans iemand te zien, die gemakkelijk veel geld verdient ten koste van zijn arbeiders; de werkelijkheid is echter anders. Da bui tenstaander heeft in den regel geen besef van de zorgen van den fabrikant om zija bedrijf staande te houlen noch van het gewicht der verantwoordelijkheid die drukt op het hoofd eener groote onderneming. Er moet dikwijls veel geld verdiend worden ten behoeve van het bedrijf zelfom to voorkomeu dat dii up den eenen of anderen dag, als het door niet altijd to vermijden tegenspoed wordt getroffen ineenstort. Men gevoelt de waarheid van 's sprekers woorden dat in de eerste plaats noodig is een bloeiende, krachtige industrie. De fabrikant, die het zijn plicht acht de loonen zijner werklieden zooveel mogelijk op te voeren, heeft in de eerste plaats te zorgen, dat hij niet verder gaat dan hij op den duur zon kunnen volhouden. Doze opmrrking van den spreker verdient inderdaad alle aandacht. Er mogen voor het bedrijf, voor de onderneming voorspoe dige en ongunstige jaren bestaan, ruime winsten mogen afgewisseld worden door verlies, de werkman kan die afwisseling niet lijden. Men moge hopen, dat het een maal ziover zal komen, maar zeker is het, dat daaraan vooralsnog niet te denken is. Verlaging van loon, als gemaakt, en thans vertoonde zich een schimpende uitdruk king op zijn gelaat, terwijl bij dacht: »Zij ook!" Sassenburg hield zich met den kyker bezig en had niets gemerkt, maar zijn belangstelling was gaande gemaakt ea hij zeide opgewekt»Dat kan wal zjju 1 Da »Freya" is ons naar het noorden vooruitgegaan, 't Heeft mjj al verwonderd, dat wij het jacht nergens ontmoet hebben." »'t Is a! een paar malen in onze nabjjheid geweest," hernam Thorvik. »Maar altjjd, als 't den »Zeearend" in het gezicht kreeg, veranderde 't van richting en zette koers naar het ruime sop. 't Heeft ons misschien niet willen ontmoeten." »Dat's net iets van dien Bomhard I" dus wendde de prins zich tot zijn verloofde. »Hoe vriendelijk men hem ook behandelt, hij blijft altijd even haatdragend. Ge hoort 't, hij heeft ons altijd ontweken, als hij gevaar liep ons tegen te komen, maar nu hebben we hem! 't Is wezen lijk de »Freya", ik zie 't nu ook. We zullen jacht op hem maken Hij had Engelsch gesproken, om door den stuurman niet verstaan te warden, en Sylvia antwoordde in dezelfde taal, maar haar stem klonk weifelend en bedrukt »Neen, Alfred, dat mogen we niet vergen van papa, we zouden hem daarmee heel uit zijn humeur brengen, en Bernhard heeft 't zeker ook niet vergeten, dat hij hem toen bij die ontmoeting te Raansdal zoo'n pijnlyke rol liet spelen. Daarom heeft hij ons nu ontw.'ken 'tis beter, dat we hem ook maar uit deu weg gaan." Alfred zag haar vragend aan. Ze had zich aan niemand en niets gestoord, toen ze die samenkomst en later dat bezoek in de pastorie doordreef. Maar hjj was te zeer gewend aan de luimen van ziju aanstaande om zich over deze tegenspraak te verbazen, Hy haalde Blechts de schon ders op. Vermijden knnnen we hem ditmaal niet, daarvoor zijn we te dicht bij elkaar. Ze weten 't zeker al op de „Freyu", dat wij hen gezien hebben en aan de kaap inhalen. Stelt ge al geen belang meer in je »beerachtigen" neef? Ik heb hem toch tweemaal op je uitdrukkelijk bevel moeten dagvaarden. Nu trelt 't toevallig." de toestand van het bedrijf het onvermijdelijk maakt, is een ramp voor den werkman, die, zoo immer mogelijk, moet worden vermedeD. Op bestendigevoortdurende, zij het langzame stijging van loonen moet het streven gericht zijn. Daarom is groote voorzichtigheid plicht ook bij den wetgever in het stellen van ziju eischen en hel geven van voorschriften aan de industrie. Gouden eieren zijn voortreffelijk, maar de kip, die ze legt, moet blijven leven niet alleen, maar met eieren leggen kan nen voortgaan. Het wa3 goed, dat deza woorden ejns gehoord werden en de belangrijke zaak ook van deze zijde werd bezien. Het ligt voor de hand, dat van de werkgevers, bij alle voorzichtigheid en nauwlettende zorg om niet verder te gaan dan hot bedrijf op den duur kan dragen, aan den anderen kant gevorderd mag worden, zich althans in de gewenschte richting te bewegen en te doen wat mogelijk is zonder gevaar voor teruggang of uitputting. Evenzeer ligt voor de hand, dat de aanbevolen voorzichtigheid een voorwendsel kan werden om zich te ontbonden van hetgeen hier als de plicht van den werkgever wordt voor gesteld streven naar verbetering van de levensomstan digheden zjjaer werklieden. Die verdenking kan evenwel den spreker niet treffen. Wat hem persoonlijk aangaat, hebban zyn daden als werkgever zijn woorden als Nats- redenaar reads bjj voorbaat bevestigd. Hij kon zoo spreken maar daarom juist mag naar zyn woord worden geinig, terd. Zyn taal was gericht tegen een stelsel van ver dachtmaking en wantrouwen, dat tegenwoordig van de daken wordt gepredikt. Zullen er betere toe standen geboren worden, dan zijn overleg en samen werking noodig en die zjjn onmogeljjk zonder zekere mate van wederkeerig vertrouwen. Daardoor zal worden voorkomen wsderkeerige verbittering, die zou eindigen in een onverzoenlijken strijd tusschen werkgevers en werkliedenwaarin de eersten zich zonden vereenigen tot maatregelen tegen de werklieden en hun vereenigingen, terwijl de laatsten zonden ijveren om do patroons door wetten en werkstakingen te dwingen tot alles wat zij, het oog alleen op eigen tijdelijk voordeel gericht, in hnn belang wenschelijk zouden oordeelen, zonder zich in te laten met de vraag, of onder die voorwaarden de indus trie zich zou kunnen blijven ontwikkelen. Amsterdam. Den 3 werd de Nieuwe Bears op het Damrak in gebruik genomen. De opening geschiedde zonder eenige plechtigheid. Sylvia antwoordde niet, maar hield de oogen nog altijd op het ranke vaartuig gevestigd, dat me. volle zeilen voor hen uitvoer. Nu trad de kapitein op hen toe met het bericht, dat de kaap in het gezicht kwam. Wilden de prins en de freule z cb niet liever naar het bovenste ver dek begeven, waar het uitzicht geheel vrij was? »Ja zeker Mag ik ja verzoeken?" zeide Sassenburg met een handgebaar naar de trap, die naar boven voorde. Toon Sylvia echter toevallig hut hoofd omwendde, zag zij weer de doordringonde, grijze oogen van den staurman, die haar letterlijk schenen te bewaken. Ook zij voelde thans, dat die blik nog iets anders aanduidde dan enkel nien -sgierigheid. Harald zag hon na en een dreigende wolk vertoonde zich op zijn voorhoofd, terwijl hij mopperde: Wat moet dat geven En wat zal Bildur daarvan wel zeggen Die Bernhard hooft heel andere dingen aan het hoofd dan zij denkt. Ik zal haar eens op de hoogte brengen als we thuiskomen De »Freya" bleek een fl.nk zeilschip te zijn. 't Was wel een heel eind vooruit, maar 't hield 't toch vol tegen den »Zeearead", die met vollen stoom voer en 't niette min eerst bjj de kaap inhaaldu. 't Lag al voor anker in de kleine baai, toen het jacht van den prins aankwam, dat om zjjn diepgang verder buiten moest blijven. De,, minister mocht zich niet aan bijjondere vermoeienissen, zooals dit uitstapje, blootstellen; hjj bleef das aanboord en groette van het verdek nog de boot, waarin Sassenburg met zjjn verloofde en den kapitein aan land voeren. Hier ontmoetten zjj Garistiaan Knnz, die op de groene helling heen en weer liep en zoo recht als een kaars ging staan om het doorluchtig gezelschap eerbiedig te begroeten. Van hem hoorden zij, dat zjjn meester en luitenant Fern- stein terstond het schip verlaten hadden en al op weg naar de kaap waren. Ook de prins en zjjn geleidj onder namen onmiddellijk de vrij moeiljjke bestjjging, die meer dan een nnr duurde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1