I Laatste Berichten. Ingezonden stukken. Stadsberichten. Stremming van verkeer. Nationale Militie. Toelating van vee en vleeseh nit Nederland herkomstig en in den vreemde geweigerd. B li' H(i ÜK L IJ K E 6 i' A A if. ONDERTROUWD. Nut van 't algemeen. Den 8 en den 4 werd te Amsterdam de 117 alge- meenen vergadering gehouden van bovengenoemde maat schappij, onder voorzitterschap van den heer D. W. Stork, die eene zeer belangwekkende rede hield over de verhou ding van werkgevers en arbeiders. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend Het ledental bedroeg op 1 April 1903, 12742, tegen 12805 in April 1902. Geen nieuwe departementen werden gewonnen, doch die van Berkhout en Marum ontbonden. Van het schoolfonds bedroeg het saldo op 31 Dec. 1902 f 23,093 tegen f 22,959 op 30 Dec. van 1901. Van de facultatieve districts-vorming konden geen hooge verwachtingen worden gekoesterd en de voorspelling is niet gewaagd, dat bij de herziening der wet in 1904 deze niet verplichtend zal gesteld worden. Mevr. Pouw-Schoono- veldt legateerde f 15000 aan de Mjj. De begrooting over dit jaar is in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 35,144. De lichting 1002. Met zekerheid verneemt het N. v. d. D. dat het grootste gedeelte der lichting 1902 de volgende week met groot verlof zal worden gezonden. Hdan Op de voordracht van Dijkgraaf van het Waterschap »de Purmer'' zijn geplaatst de heeren 1. H. Beets Pz., te Ilpendam 2. J. Hejjnis, te Purmerend 3. D. Uitentuis Sr., te Edam. De heer T. Heijnis in «De Purmer'' is onder deze ge meente gekozen tot hoofdingeland van den Noorder IJ- en Zeedijk. Gen familiedrama. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een man uit Kerkrade, die op zijn beide zoons had geschoten en een van hen zoodanig heeft verwond, dat er gevaar voor diens leven bestaat. Westgrafdijk. De Christelijke jongelingsvereeni- ging is, wegens het te gering aantal leden, opgeheven. Daarvoor in de plaats is nu opgericht een mannenver- eeniging, die in de wintermaanden om de 14 dagen, bij eenkomsten zullen houden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk alhier. Mej. A. G. Keizer alhier komt voor op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzeres te Burgerbrug, gemeente Zijpe. St. Pankras. Donderdagavond 1.1. werd alhier op uitnoodiging van »eenige werklieden'' een vergadering gehouden van bouwers en arbeiders om te komen tot een kortoren werkdag. De vergadering, die druk bezocht was. werd rumoerig, toen persoonlijkheden werden te berde gebracht, tengevolge waarvan geen resultaat werd bereikt. De heer A. de Does, bakker alhier en bekend om zijn biscuitine-besehnit, is ais minste inschrjjver leverancier geworden van 1084000 beschuiten f4.10 per 1000 voor bet Burgerlijk Armbestuur van Amsterdam. Wnderwjjs. Den arrondissoments-schoolopzieners is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een opgaaf gevraagd van het aantal sollicitanten voor onderwijzersbetrekkingen met vermelding hoeveel der sollicitanten buiten betrek king zijn. Broek op Uangedijk. De veiling van nieuwe aardappelen op de groentemarkt alhier zal weder aanvan gen op Maandag 8 JuDi a.s. des avonds te 6 nnr. Stellagen. Den 3 maakten 42 leerlingen der open bare en 8 van de Parochiale school van gemeentewege als belooning voor getrouw schoolbezoek een uitstapje naar Amsterdam. Een bezoek werd gebracht aan een Soez-boot, aan het Tolhuis over bet IJ, aan het Koninklijk paleis en aan A r t i s. Wegens gebrek aan tijd kon het ook voorgenomen bezoek aan de Nieuwe Kerk niet plaats vinden. Een ander deel der schoolgaande jengd zal den Helder en Huisduinen bezoeken en het jongste deel wacht een uitgaansdag op de Schager Kermis. Den 14 geeft onze Harmoniekapei haar eerste zomer- concert in den tuin van den heer Broersma. Bergen. Aan het 16e Concours te honden door den Provincialen Noord-Hollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, uitsluitend bestaande uit Dilettanten, op Zondag den 7en Jnni 1903, te Bergen, zal worden deelgenomen door de corpsen uitBergen, Twisk, Buik sloot,1 Warder, Amsterdam, Den Helder, Zaandam, Wijk aan Zee, Uetarpe, Jan Gijzenvaert, Soest, Amstelveen, Assendelft, Wormer, Ilpendan Purmerend, Krommenie, Haarlem, (Fanfarecorps), Velsen, Haarlem, (Harmonie), IJmuiden, Den Haag, Beverwijk, Koog aan de Zaan. Benoeming. Bjj Koninkl. besluit is de heer J. van Beenen, her benoemd tot Burgemeester der gemeente Bergen. Uit Frankrijk. PARIJS, 5 Juni. In de uiteenzetting, die voorafgaat aan de 81 ontwerpen der vergnnningsaanvragen van con gregaties van onderwijs door vronweD, wordt geconcludeerd tot verwerping dier aanvragen. Opening Haapsche Parlement. KAAPSTAD, 5 Juni. De gouverneur opende het Kaapsche parlement met een redevoering, waarin bjj zijn ingenomenheid uitsprak over het succes, dat de politiek van vrede en verzoening had gevonden. De berichten nit alle deelen der kolonie wezen er op, dat alle rassen zich naar hnn vroegere levenswijzen weder vestigden. Hij hoopte daarom, dat hy binnenkort in staat zon zijn, voor te stellen een opheffing der beperkende bepalingen op de vrijheid, die nog van kracht waren. De reis van Cham berlain droeg daadwerkelijk bij tot de tegenwoordige verbetering. Verwijzende naar de folconventie. van Bloemfontein, seide de gouvernenr, dat welke de verschillen ook waren, die bestonden, hjj vertrouwde, dat de groote voordeeion op de in- en uitgaande rechten van de Unie zouden op wegen tegen welke bijzondere bezwaren ook, on dat het parle ment de conventie zon goedkeuren. Hij eindigde met alle rassen op te wekken, te zamen te arbeiden in een dracht, teneinde de Kaapkolonie tot den voornaamsten Staat van Zuid-Afrika te maken. 3 78sfe Staats-lolertj. 5e klasse, 17e lijst, 6 Juni. Nr. 2012 premie van f 3000; Nr. 5208 f400; Nr. 9265 f 100 Mijnheer de Redacteur! Vergun mjjmet een enkel woord den beer Kraakman te verdedigen tegen de meening, welke vele lezers van uw blad na kennisname van het in bet nummer van 5 Juni IJ. voorkomende raadsverslag misschien zonden zijn toegedaan als badde de heer K. in de gemeenteraads zitting van 3 Jani gezegd lo. dat ik mij door de overige aanvragers der spoedeischende raadsvergadering had laten meeslepen2o. dat mijn handelwijze door het medeonder- teekenen der aanvrage niet correct geweest was. Wie nwer lezers deze twee gevolgtrekkingen na lezing van genoemd raadsverslag maken mocht, zon aan den heer K. geheel ten onreehte het debiteeren van onheb belijkheden toedichten. Mijn indruk van de woorden des heeren K. althans was een geheel andere. Als ik 't goed begrepen heb, stelde de heer K. zich, na er op gewezen te hebben, dat de vier aanvragers den raad wilden laten beslissen over een z. i. niet voldoende omschreven en niet in onderdeelon uitgewerkt voorstel, de vraag, of de medicus mede-onderteekenaar (dat was ik) zich, vóór hij zijne hand- teekening zette, daarvan wel voldoende rekenschap gege ven had. Wat den heer K. bewoog jaist den medicus uit te pikken, is mij niet geheel duidelijk. In ieder geval gaven zijn woorden mjj echter geen oogenblik den indruk, als ware er z. i. van meegesleept worden mijnerzijds sprake geweest. Reden, waarom ik dan ook in mijn kort antwoord op een betichting van meegesleept worden, hoe genaamd niet gereageerd heb. Wat het 2e punt betreft: de beer K. heeft bij mijn weten de woorden correct of incorrect in 't geheel niet gebruikt. Het was de heer Cohen Stuartdie tijdens de disonssies opmerktedat het de vraag wasof de handelwijze der 4 gezamenlijke raadsledendienadat in vorige vergaderingen van den raad lang en breed over de veranderingen van de groentemarkt en omgeving ge sproken was thansalleen op grond van 't feitdat de onde walmnnr dien men gedeeltelijk had meenen te kunnen behouden geheel bouwvallig bleek te zijn en vervangen moest worden, een spoedeischende vergadering vroegen om ter elfder ure nog een beslissing in door hen gewenschten zin te kunnen uitlokkenof men deze handelwijze wel geheel correct zon mogen noemen. Het was naar aanleiding van deze woorden aan het adres van de vier aanvragers te zamen dat ik gezegd heb»Men moge het aanvragen dezer spoedeischende vergadering minder correct achten, ik voor mjj heb er, gehoord de discussies ran hedenmiddag geen oogenblik spijt van er toe te hebben meegewerkt (zij 't ook als vierde onderteekenaar), dat ze heeft plaats gehad." Het is natuurlijk volstrekt mjjn bedoeling niet, M. de R., uw verslaggever hard te vallen. Integendeelik breng hem gaarne hulde voor de duidelijke en juiste verslagendie hij gewoonlijk levert. Waar hij echter veelal ellenlange redevoeringen tot enkele regels drnks moet terugbrengen waar hij als schrijver met enkele woorden den indrnk moet weergeven dien een redevoe ring van etteljjke minnten op hem gemaakt heeftdaar kan t niet anders, of zijn verslag moet wel eens dingen bevatten die niet door alle raadsleden als geheel juist weergegeven worden beschouwd. Dat hjj 't echter in de moeilijke kunst van verslaggeven vèr gebracht heeft bewijzen wel de belangstellingwaarmede zjjn verslagen gelezen worden en de opmerkingen waartoe ze aan leiding geven. Geloof mijM. de R., Met verschuldigde hoogachting Uw dienstw., Dr. J. W. WICHERINK. Alkmaar6 Juni 1903. De heer fi. P. J. Halenlnk, alhier, wordt door B. en W. te Hilverenm aanbevolen voor de betrekking van directeur der op 1 Sept. a.s. te openen Burgeravond school aldaar. Bij Koninkljjk besluit is aan deu heer J. H. Ous- hoorn, muziekdirecteur alhier, ?erlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken, zijnde de ver sierselen van Officier d' Académie, hem door den Mi nister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransche Republiek geschonken. Benoeming. De heer D. A. van Piemen is benoemd tot agent der Rjjksverzekeringsbank (standplaats Alkmaar). Diefstal. In den namiddag van den Tweeden Pinksterdag is nit de woning van een caféhouder, aan het Ritsevooit alhier, ontvreemd een zilveren heeren-remontoir-horloge met nickel ketting. De politie doet onderzoek. Verbetering. In het raadsverslag (zie ons Dammer van Donder dag j.l.) is een zinstorende font geslopen. Er staat op de 2e pagina van bet eerste blad le kolom regel 30 van onderen »een voorstander", dit moet zijn »g e e n voorstander. Groentenmarkt. Naar aanleiding van de tijdelijke verplaatsing van de groentenmarkt naar de Limmerboek, spoort de bandels- en tuinbonwvoreeniging Algemeen Belang" in een in dit nummer voorkomende advertentie belanghebbenden aan, door hun dageljjksch bezoek, onze groentenmarkt tot meerderen bloei te brengen. Een zeer prjjzenswaardige poging voorwaar. Nieuwe zaken. Heden avond zal de heer C. Kieft, Zevenhuizen bij de Bergerpoort een nienw magazijn van gasornamenten en bijbehoorende artikelen openen. Met bet oog op den goeden stand, door den heer Kieft uitgezocht, en het betrekkeljjk geringe aantal zaken op dit gebied, durven we den beer Kieft gerust succes voorspellen. De heer Sombroek vermeerderde het aantal melkin richtingen door opening van zijne net ingerichte zaak aan de Korte Nieuwealoot. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van 30 Mei tot en met 5 Juni zjjn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 491 baden door heeren 390, door dames 43, door onvermogenden 58. Drukste dag den 30 Mei met 115 baden. P. U. BAHHGK. f Donderdag 1.1. had de begrafenis plaats van een mandieal werkte hij meer in stilte toch der ge meente zijn beste krachten heeft gewjjd. 't Was de onder wijzer P. C. Bakker, sedert een 40 tal jaren onder- wjjzer aan de 3e Gemeenteschool. Met lust en ijver deed hjj immer zijn werk, dat een tal van leerlingen ten goede is gekomen. Bij zijn graf zongen de leerlingen der hoog ste klas een lieddat niet naliet bij de omstanders een diepen indrnk te weeg fe brengen. Gezegend zij zijne nagedachtenis Muziekuitvoering. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op Zondag, den 7 Juni a.s., des namiddags ten 2 ure, in den Stads- houtde navolgende stuk', en worden uitgevoerd 1. »Soldatenleben", Militaire Marsch v. Martin Schmeling 2. »Kriegersfest'', concert-ouverture v. H. Kling. 3. a. «Intermezzo", bus der suite «L'Arlésiönne"George Bizet. b. «Franenlist", Gavotte a.d.Komi- schen Oper »Der Glticksritter" A. Czibulka. 4. Fantaisie sur des motifs de l'opéra »Lakmé", Léo Delibes. 5. »Le Oonqnérant", ouverture de concoursGovaert. 6. Fantaisie sur des motifs de l'opéra »Czar nnd Zimmerinann" A. Lortzing. 7. Grande Valse «Adelaide" A. Lamotte. 8. «Anf der Wanderschaft", potpourri A. Reckling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR vestigt bjj deze de aandacht van belanghebbenden op de in de Nederlandsche Staatscourant van 22 Mei 1.1. no. 119 geplaatste, door de Ministers van Financiën en van Waterstaat, Handel en Nijverheid genomen gemeenschap pelijke beschikking, bij welke de voorwaarden zjjn vast gesteld waarop in de gevallen, waarin de vreemde autori teiten, op grond van de daar te lande geldende veeartse- nijkundige voorschrilten de toelating van nit Nederland ten invoer aangeboden vee en vleeseh mochten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 5 Juni 1903. J. DE WIT Dz., 1°. Burg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de brug over hec Vcrdronkenoord, tegenover It. Annastraat en Zoutsteeg, van Maandag 8 Juni a.s. af tot en met Zaterdag, 13 Juni a.s., voor het verkeer zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, J. DE WIT Dz., Voorzitter. 5 Juni 1903. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR ge last krachtens bekomen aanschrijving de onderstaande, hier wonende verlofgangersom zich ter bijwoning der herhallngs-oefeulngen 's namiddags vóór 4 nre, bij hun korps te vervoegen ais volgt Torpedisten, lichting 1901, garnizoen B r i e 1 e. 10 Juni 1903. WILLEM HERMANUS BRINKMAN, HENDRIKUS WILLEBRORDUS GROENLAND en JAN HEKKET. 2e Regiment Huzaren, lichting 1900, garnizoen V e n 1 o. 17 Juni 1903. NICOLAAS VELTKAMP en JOHAN NES DUIJN. 3e Regiment Hnzarenlichting 1900garnizoen 's Graven hag e. 17 Juni 1903. CORNELIS DE WAARD en JACOB VERHAGEN. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hou korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, 5 Juni 1903. De Burgemeester van Alkmaar, J. DE WIT Dz,, 1°. Burgemeester. 3 Juni. Jacob de Boer, alhier, en Aaltje Röben, te Ur- sem, onl. alhier. 4 Hendrik Pieter Kluitman, alhier, en Jacoba Gjjsberta Teljer, te Amsterdam. GEBOREN. 3 Jnni. Cornelis, z. van Cornelis Laas en Johanna Ma ria de Jager. 4 Johanna, d. van Theodorus Johannes Slenters en Aafje Margaritha Veen. 5 Pierre Henri Anthonie Johannes, z. van Hen drik Tussenbroek en Johanna Amelia Rijckborst. OVERLEDEN. 28 Mei. Gesina, d. van Aarjen Henkes en Geijsje Dnin- maijer, 15 j. (Verzuimd in een vorig No. sop te nemen). Hensbroek. van 131 Mei. Ondertrouwd en Getrouwd. Nicolaas van Leijen en Grietje Leurs. Cornelis de Vries en Aaltje van Legen. Getrouwd. Maarten Schoenmaker en Antje Groot. Hendrik Leegwater en Dieuwertje Blokker, wed. Dirk Boot. Geboren. Alida, d. van Pieter Komen en Aaltje Rood. Theo dorus, z. van Pieter van Baar en Petronella Balvers. O verleden. Pieter Schipper Pz., 31 j.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2