Buitenland. Ns. 15901 en 16349 f 1000; Nr. 3706 f 1000 met de premie van f 30.000; Ns. 11188 en 17728 f 400; Ns. 4448, 5330, 12522. 15169, 15696 cn 17513 f 200; Ns. 4760, 4970, 8494, 8765, 10436, 11225, 13350, 15351, 15716, 16345, 16892, 18728 en 18992 f 100. galden das 'slechts een vijftiende gedeelte van de som, waarop het verlies geschat wordt. Waarlijk, indien offervaardige menschen zich wilden overtaigen van den allertreorigsten toestand, waarin de polder verkeert, zij zonden alsdan ongetwijfeld hnnne beurzen weder openen ten bate van de vele slachtoffers dezer overstrooming. Vanwege de gemeente Schiedam wordt »Kethel en Spaland" van drinkwater voorzien. Door het Rijk zal kwijtschelding van grondlasten wor den verleend voor alle gronden in den Noord-Kethelpol- der, die onder water hebben gestaan. Te Zaandam is bij een der Hindoes aan boord van het stoomschip »Lockta Y" komende van Akjab een geval van pokken geconstateerd. De lijder is in de barak opgenomen, en alle maatregelen zijn genomen om besmetting te voorkomen. Aan het scheepsvolk is ver boden de boot te verlaten. Fiets-ongeluk. De sigarenfabrikant J. Jongeneelen, te Nispen, is op den weg naar Esschen nabij de grens tegen een paal aangereden. Hij vloog over zijn rijwiel op een ijzeren stang en kwam met het hoofd in de yzeren pinnen terecht. De ongelukkige werd voor dood opgenomen. Plnksterdrukte. Het vervoer op de verschillende spoorweglijnen naar Haarlem was zeer groot; het wordt den eersten dag geschat op 12000, den tweeden dag op 15000. (Verleden jaar was dit aantal de beide dagen te zamen 8 a 10.000.) Met de paardentram werden de beide dagen 17.000 passagiers vervoerd tegen 13.000 in het vorige jaar. Volgens een door de directie der Electrische Tram te Haarlem verstrekte opgaaf vervoerde deze tram op de lijn Haarlem—Zandvoort v. v. op Zondag 10.614 en op Maandag 14.165 personen op de tram Haarlem— Bloemeudaal v.v. 5180 en 6427 personen. De stoomtram van Den Haag naar Scheveningen van de Hollandsche Spoor vervoerde op den len Pinksterdag 29.200, op den 2en Pinksterdag 39.426 personen totaal 68.626 personen, terwijl Zaterdag het vervoer reeds bijna 11.000 beliep. Er reden niet minder dan 456 trams. Op het Wandelhoofd waren op den eersten dag 16.648 en op den tweeden dag 24.401 bezoekers totaal 41.049 betalende bezoekers de abonnementen niet meegerekend. Het aantal bezoekers van Zandvoort gednrendo de twee Pinksterdagen wordt geschat tasschen 75 a 80.000. De stoomtram HaarlemAlkmaar vervoerde op de beide Pinksterdagen ruim 15000 passagiers. Benoemd tot president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Oudcarspel de heer Jn. Butter Oz. aldaar. Frsem. Den 4 had hier een droevige gebeurtenis plaats. Een ingezetene der gemeente, G. L., werd ver dronken gevonden in de ringvaart, onmiddellijk bij zijn woning. Men kan slechts gissen naar de oorzaak van het ongeluk. De overledene, die "van een goed gedrag was, laat een weduwe met drie, nog betrekkelijk jeugdige kin deren na. Te 's Gravenasande geraakte een vijftienjarige jongen bij het zwemmen in een trekgat en riep in doods angst om hulp. Twee ervaren zwemmers, H. van den Berg en J. Noordam, op een der steenen hoofden ge zeten, ontdeden zich onmiddellijk van de bovenkleeren en begaven zich in zee. Toen zij den drenkeling gegrepen hadden en het zeehoofd trachtten te naderen, bleek hun dit door den hevigen stroom onmogelijk Twee toeschou wers, die deze worsteling aanschouwden, bonden nu twee kleedingslukken aan elkaar, wierpen den zwemmers het eene einde toe, zoodat deze zich uit het trekgat werkten. De jongen was reeds bewusteloos, doch werd weer bij gebracht. mishandeling. Don 2 hebben drie jonge mannen, de gebroeders Van Blaaderen, de een varensgezel, de ander smid, en Wiebe Kljjnsma, den stalhouder J. Timmer en diens 24- jarigen zoon te Watergraafsmeer deerlijk mishandeld. Toen de stalhouder weigerde hen te ryden met een rij tuig, waarin zij reeds waren gaan zitten, werden zij kwaad, forceerden de deur van den stal, en binnendrin gende gingen zij vader en zoon met stokken te lijf. Bei den werden vrij ernstig en tot bloedens gewond. Er kwamen ten slotte op het hulpgeroep meer menschen bij, en er ontstond een wilde jacht. Een der beide Van Blaa- deren's liep van het publiek een geducht pak slaag op cn werd door de politie meegenomen. Ook zijn broeder werd aangehouden, door de Amsterdamsche politie, en ook Klijnsma zal men nog wel vinden. De beide gewonden zyn zwaar aan het hoofd gekwetst, de vader bovendien aan de rechterhand. Verdronken. Den 1 waren te Nieuwpoort in Vlaanderen twee broeders M. een bad gaan nemen in de Oude Venrne- vaart. De oudste der broeders was een goed zwemmer, de jongste eohter niet. Om te beletten dat hem een on geluk zou overkomen, had J. zijn broeder met een koord aan zich gebonden en waren beiden te water gegaaD. Wat er verder gebeurd is, weet men niet, doch het schijnt dat J. zijn broeder niet heeft kunnen bovenhou den en dat de derde hen bijgesprongen is, om hen te helpen. Zoo doende zijn alle drie in het touw verward geraakt en verdronken. Tegen den middag begon de moeder wat ongerust te worden, daar hare zoons zoolang wegbleven. Zjj ging naar de vaart -en vond de kleeren in het gras liggen. Verschrikt ging zij hulp halen. Dadelijk begon men te dreggen en bij den eersten trek werden de drie lijken boven gebracht. De broeders waren 29 en 25 jaar, de .oudste was pas 4 dagen getrouwd. De jongste was ongetrouwd. De derde U., de zoon van een landbouwer, was 17 jaar. De droefheid der ouders en der jonge weduwe is onbeschrijflijk. Het maandblad tegen de vervalschingen, no. 11, bevat: een schadelijk vervalschingsmiddel zoogen. tarwestof'«magere" kaas; onderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen, gedaan aan het laborato rium voor chemisch en microscopiech onderzoek dr. van Hamel Roos en Harmens, Keizersgracht 291, Amster dam contróle-onderzoekingen: azjjn, banketbakkerswerk, beschuitzoet, bier, boter, cacao (Tro- pon), cognac, email, jenever, levensmiddelen (verduur zaamde), wijnen, opheffing eener controle; vervalschiug van wijnen en spiritualiën vervalsching van terpentijn olie conserveermiddelen in Amerikaverslag van den scheikundige dr. A. Lam bij den keuringsdienst van voe dingsmiddelen over Oct., Nov. en Dec. 1902loodchro- maat-houdende potloodenwatergehalte van boter le vensduur der typhusbacillen tegen wespen en vliegen schoolinkt en zijn gevaren gemengde berich ten: correspondentie, feuilleton: iets over lijkenbalseming. De Russische Hofjager. De gemeente Zoelen, op wier kosten de Russische hofjager Chodachowitz in het Ziekenhuis te Tiel, en diens boer aan het Klaphek te Zoelen werd verpleegd, heeft te kennen gegeven, dat zij zich met 1 Juni van die zorgen ontslagen rekent, wijl C. thans zoo goed als hersteld is, ook al zal hjj, tengevolge van de indertjjd van een paar Zoelensche inwoners ondergane mishandeling, zyn leven lang verminkt blijven. Gesneuvelden en gewonden In Afjeh enDjambl. Blijkens nit Indie ontvangen telegrafische berich ten, zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de «Nederlandsche Staatscourant" bij de krijgsver richtingen a. in Atjeh en Onderhoorigheden verdronken, de ziekenverpleger H. van de We tering aan bekomen wonden overleden de kapitein der infanterie A. B. B. Jansen gewond, de sergeanten 0. Baekelmans en Chr. Knoop en de fuselier J. A. Brilleman. onbeduidend gewond, de 2de luit. der infan terie N. A. van Loenen b. in Djambi gesneuveld, de fuselier J. J. v an Asperen a a n bekomen wonden overleden, de fuseliers L. J. van der Aa en B. Nelius. gewond, de sergeant K. A. Jepkens en de fuseliers L. Sijtama, J. de Kruyf, J. Mnyzer, P. C. Müller en J. F. de Beer; licht gewond de fuselier P. E. Serrien. KbbGlE. In d9 Kamerzitting van den 2 heeft de Minister van Landbouw, op eene vraag van den afge vaardigde Maenhout over de openstelling der grenzen voor Hollandsch vee geantwoord: «dat het stelsel thans in werking, goede resultaten oplevert, en dus niet zal worden gewijzigd, zoodat de grenzen gesloten zullen blyven voor Hollandsch vee." Ook de formaliteiten bij den invoer van Hollandsche varkens in België, zijn volgens den minister strikt noodzakelijk, en kunnen dus niet worden opgeheven. Den 2 is te Brussel een congres van mijnwerkers gehouden, waarbij de Oostenrijksche, Fransche en Bel gische gedelegeerden verklaarden, dat de mijnwerkers bij Kamerverkiezingen eigen caudidaten moesten stellen en subsidair die van de socialisten steunen. Het congres nam eenparig eene motie aan, waarbij de mijnwerkers worden aangespoord aan politieke bewe gingen en verkiezingen deel te nemen ook de Eugelsche gedelegeerden sloten zich daarbij aan. DUITSCHI/AWD. Keizer Wilhelm heeft met de Keizerin een zangwedstrijd te Frankfort bijgewoond. Bij de ontvangst op het raadhuis hield de Keizer een toe spraak, voornamelijk om er op te wijzen, hoe Frankfort tot bloei en welvaart is gekomen onder Pruisisch bestuur. Tot slot zijner rede, kondigde de Keizer aan dat het te Frankfort in garnizoen zijnde regiment voortaan den naam Frankfort zal dragen. KHüGFlKAllfD. Chamberlain's plannen voor bescher mende rechten vinden van verschillen zijden zeer veel bestrijding. De leiders der arbeiderspartijen vooral ver zetten zich hardnekkig tegen Chamberlain,s voorstel; maar zij niet alleen. Men verwacht een splitsing in de Unionistische party, waardoor een aantal leden der Regee- ringsmeerderheid naar de liberale partij overgaan. En men noemt reeds vier leden van het kabinet-Balfour, die zich openlijk tegen Chamberlain's politiek hebben ver klaard een hunner is de hertog van Devonshire. Lord Hugh Cecil en Winston Churchill zijn voornemens een conservatieve oppositie te organiseeren tegen Chamber lain's plannen. De Iersche afgevaardigde in het Lagerhuis O'Donneli heeft in de »Review" of Reviews" een artikel geschreven over den Ierschen landaard waarin hij zegt, dat men tegenwoordig volijverig is om het nationale gevoel in Ierland levendig te houden. Naast de politieke inrich ting, die strijdt voor het stoffelijk welzijn des volks, be staat de Iersche Bond, die zich ten doel stelt het be houd van taal, gewoonten en overlevering, de herleving van de nationale muziek en van alle volkseigenaardigheden. Die Bond werd opgericht in 1893 en telt thans reeds, volgens de laatste verslagen, 412 afdeelingen met een jaarlijksch inkomen van 5000 pond. De uitgaven en ver slagen geschieden alle in de Iersche taal. Over het geheele land worden concerten gegeven, waar geen woord Engelsch wordt gesproken of gezongen en slechts Iersche muziek wordt ten gelroore gebracht. In de berken wordt in het Iersch gepredikt, en overal in de steden en op het platte land worden vergaderingen gehouden, waar de Iersche taal wordt gesproken. ZUID-AFRIKA. De «Standard" verneemt uit Johan nesburg, dat de Hollandsche partij besloot een werkzaam deel te nemen in Transvaalsche politiek, en dat binnen korten tijd meetings daarvoor zullen worden beiegd. Uit Pretoria wordt van den 4 gemeld De luitenant-gouverneur gaf aan de meerderheid der ex-burgers wegens militaire vergrijpen veroordqeld, kwijt schelding van den verderen straftijd. De berichten omtrent de overstroomingen in Kansas blijven zeer ernstig luiden terwijl de beschrijvingen van verwoestingen van woningen, bruggen en andere bouw werken eindeloos zijn, spreken de berichten over het getal omgekomenen van 500 verdronkenen. Vijf tn zeventig redders zijn met Btoomsloepen naar Topeka gegaan, om de noodlijdenden door de overstroo mingen en branden te helpen, Zjj hebben 200 schooljongens en meisjes gered, die vijf dagen op hulp wachtten. Een neger, dien men op plun deren betrapte, werd onmiddellijk ter dood gebracht. In Koprulu, van waar uit de dynamiet-aanslag in Salonika was voorbereid, ia een nieuwe dynamiet-berg- plaats ontdekt; Bene laaghartige daad. Tasschen Brussel en Luik is Zondag een fietswed- strijd, waaraan 90 personen zouden deelnemen, op laag hartige wijze door kwaadwilligen onmogelijk gemaakt. Op de hoogte van Tervueren had men den weg rij kelijk met behangersspijkertjes bestrooid, en zoodra de deelnemers daarover heengingen sprong wielband op wielband en vielen sommige rijders derwijze, dat zij zich ernstig bezeerden. Daar de meeste rijders in volle vaart waren is het haast een wonder te achten, dat er geen ernstiger ongelukken gebeurden. Nu mislukte de wedstrijd en waren een aantal fietsen bedorven. Het is te hopen, dat men de daders op het spoor komt. Onweder. Naar men uit Koningswinter meldt heeft op 2 Juni in het Zevengebergte een onweer gewoed, zooals niemand zich herinnert er ooit een te hebben bijgewoond. De schade, aangericht in het gebied aldaar en in het Rijngebied, van de Friedrich-Wilhelmhtitte tot Honnef' en van Bonn tot Remagen, bedraagt honderd duizenden. Te Godesberg zijn in aanbouw zynde huizen ingestort. De kapel op de ruïne Godesberg, is door den bliksem getroffen en het dak gedeeltelijk vernield. In Köningswinter is ook veel schade aangericht. De wateren, van het Zevengebergte komende, stroomden daar als bruisende rivieren vol vuil en slijk door de straten. In ongeloofljjk korten tijd stonden het stazion en de doorgangstunnel van den spoorweg geheel onder water. Het dal van Honnef tot Oberkassei, twee tot drie kilo meters wijd, evenzoo. Aan het station te Königswinter waren juist twee scholen aangekomen tot een uitstapje in het Zevengebergte zij moeten in allerijl in de wachtkamer vluchten. Weldra stond ook het kerkhof geheel onder water. Op sommige plaatsen was do stroom zoo hevig, dat kleine huizen meegerukt werden en de menschen zich met moeite kon den redden. Het gezin van een koopman Martel uit Bronswijk is in den Harz, by Harzburg, door den bliksem getroffen. Martel was op den slag dood, zijn vrouw verlamd, zijn zoon licht gekwetst. Naar uit Bozen gemeld wordt heeft een zwaar onweer groote schade aangericht. De oogst is vernield. Een aantal menschen werdeD gedood of gekwetst. Ook in het Moezeldal heeft op Tweeden Pinksterdag een geweldig onweer gewoed. De torenwachter op de Prinsenhöhe bij Alf werd door den bliksem gedood, op 't oogenblik dat bij de vlag wilde inhalen. Te Rittersdorf zijn vier personen door den bliksem gewond. Ook België is niet verschoond gebleven. Het ergst woedde het onweer in Luxemburg. Koffie-uitvoer, Het syndicaat van handelaars in koloniale waren in België heeft zich tot de parlementaire Commissie van Nijverheid gewend om te blagen over den invoer van dut geworden, bedorven en vervalschte koffie, voornamelijk uit Nederland. Het wenscht den invoer verboden te zien van beschadigde koffie, alsmede van gebrande koffie, welke gekleurd en verglansd is. De Commisa'e verklaarde zich in beginsel vóór het voorstel, doch besloot eerst het antwoord af te wachten op de vragen, welke zij aan de Regeering verzonden heeft. Helloo. Ondertrouwd. 1 Mei. Johannes Persoon en Maria van Dijk, beide te Haarlemmermeer, laatstgon. onlangs alhier. Pieter Frans, alhier, en Maartje Slot, te Broek op Langeudijk. Johannes Zoon, alhier, en Natje Liefting, te Egmondbinnen. 7 Herman Eppo Deekens, alhier, en Frederika Gesina Margaretha Lutjeharms, te Alkmaar. 8 Hendrik Dirk de Vries, alhier, en Alida Bos, te Heemstede. 29 Petrus Cornelia Overtoom en Maria Christina Rozing. Petrus Leonardus Groot, wed. van Catharina Josephina Vlaar, te Westwoud, en Alida Catharina Rozing, alhier. Ondertrouwd en Getrouwd. 7 en 21 Mei. Ernst Sigismund Keiler, te Amsterdam, en Antje Purmer, alhier. Gorbrand CoBtant Groet, te Bergen, en Aatje Schip- Der, alhier, laatstelijk te Alkmaar. 8 en 26 Krijn Jonker, te Warmenhuizen, en Maartje Admiraal, alhier. 7 en 27 Nicolaas Sebastianus, te Zijpe, en Catha rina de Waard, alhier. Getrouwd. 7 Mei. Johannes Jacobus Bergen en Cornelia Schut. Clemens van Straten en Sieuwtje Pepprng. 12 Jan Pater, te Bergen, en Anna Catharina Sen- gers, alhier. Geboren. 10 Mei. Johannes, z. van Nicolaas Mulder en Cornelia Leering. 20 Willebrordus, z. van Jan Kraakman en Maria Cornelia Kraakman. 28 Rembertus, z. van Cornelis Mulder en Agatha Stam. 30 Agatha d. van Pieter Kaandorp en Maartje Stoop. Overleden. 11 Mei. Gerardus Johannes Grootowillink, 26 jaar en ruim 2 maanden, 25 Agatha, d. van Pieter Kaandorp en Maartje Stoop, 1 j. en ruim 1 m. 373ste Staatsloterij. 5e klasse, 16e lijst, 5 Juni.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6