Runenschrift. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG JUNI. Buitenland. Nederland. I I e r m i n a. NO. 68. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Telefoonnummer 3. BFIiCilF. Te Brussel heeft een bijeenkomst plaats gehad van industrieelen, ter bespreking van de in Enge land gevoerd wordende campagne tegen den Oongo-staat. Zij besloten een bond te stichten ter verdediging van de Belgische belangen en rechten in den Oongo-staat. Aan alle Kamers van Koophandel en industrieels vereeni- gingen in het land is eene circulaire gezonden, waarin het volgende wordt gezegd: »In verband met de agres sieve plannen, die sinds eanigen tijd in het buitenland zijn gevormd tegen den Oongo-staat, hebben wij gemeend, gezien het groote belang dat men sinds 1886 steeds neeft gesteld in een werk, dat zonder twijfel in de ge schiedenis zal worden geboekstaafd als een der grootste overwinningen van België, deze pogingen niet te kunnen iaten voorbijgaan zonder een ernstig protest". MACMDOAIM. De vier Bulgaren, die betrokken waren bij de dynamiet-aanslagen op de Ottomaansche Bank zijn ter dood veroordeeld. MAROKKO. De bestraffing van Frankrijk na den verraderlijken aanval op den gouverneur van Algerie is den 8 aangevangen. Onder bevel van generaal O'Connor en den brigade generaal Oauccenez zijn een vier duizendtal manschappen te Beni-Oenif verzameld. Het plan is de stad Figuig op 800 meter te beschieten, waartoe het Fransche geschut juist ter plaatse zal worden opgesteld, waar de gouver neur Jonnart zich bevond, toen uit de stad op hem werd gesehoten. Er zal eerst gesommeerd worden opdat de bewoners, vrouwen en kinderen, zich kunnen verwijderen. ZUIO-AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld: Louis Botha publiceert een aankondiging, uitnoodigende de bur gers tot bijwoning eener meeting te Heidelberg op 20 Juni ter bespreking van belangrijke vragen. »De Volkstem" zegt hierover, dat hoewel de leiders der Boeren niet het politieke platform willen bestijgen, de jongste gebeurtenissen daidelijk toonen, dat de regee ring driDgend noodig heeft bekend te worden met de ge voelens der bevolking. Het blad voegt er bij, dat zoo noodig meer meetings van gelpe strekking zullen worden gehouden in andere districten. De Wetgevende Raad heeft eenstemmig de Bloem- fonteinsche douane-conventio goedgekeurd. Scheepsramp. Het stoomschip Insulaire", van de Compagnie Fraissinet", is den 7 bjj het eiland Malre in aanva ring gekomen met het stoomschip »Libau" van dezelfde maatschappij. Het aantal slachtoffers bedraagt over den honderd. Met juistheid kan natuurlijk in de eerste dagen nog niets gezegd worden. De »Libau'' verliet Zondagmorgen tegen twaalf uur de Marseillaansche haven, koers zettende naar Livorno. De .Insulaire" kwam van Nice. Da eerste hulp is verleend door de »Bléchamp", een stoomboot in dienst van het loodswezen. Da .Liban" zonk binnen tien minuten na de aanvaring, en verd ween onder de golven. Uit de passagierslijst is gebleken, dat er 250 passagiers aan boord waren. Van de bemanning zijn 17 matrozen gered. 28 ljjken zijn reeds opgevischt en naar Marseille ver voerd. Pestbesmetting. Ee° 25-Ü'"20 Weensche arts, dr. Milan Sachs, is te Berlijn aan pestbesmetting overleden. In het bacte riologisch instituut te Berlijn besmette hij zich door niet te letten op een ontvelling boven aan de hand. Hij zeide er niemand iets van maar weldra zag hij zich genood zaakt om naar het gasthuis te Charlottenburg te gaan. JJaar herkende men terstond den aard der besmetting en liet den lyder naar Berljjn overbrengen, waar hij in een barak werd opgenomen. Geen zorg baatte echter meer. Zaterdagavond bezweek hij. De overledene was bekend op het gebied van de studie der pestziekte en ging een veelbelovende toekomst tegemoet. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen, zoodat verspreiding van de ziekte tot de onmogelijkheden mag worden gerekend. Springprocessie. De bekende springprocessie te Echternach in Luxemburg, op Dinsdag na Pinksteren, heeft ook dit jaar plaats gehad. Er namen 16,605 menschen aan deel, onder wie 39 vaandeldragers, 121 geestelpen, 3273 zangers en 12 165 springers. Het aantal toeschouwers, die uit alle oorden waren samengestroomd, was wel 25,000. Rond van Staatspenslonneerlng. Bovengenoemde bond telde op 1 Mei 1902, 52 afdee lingen met 3020 leden. Ijverige propaganda vermeerderde dit aantal met 40 afdeelingen en meer dan 4000 leden, zoodat de bond op 1 Mei 1903, 92 afdeelingen met 7583 leden telde. In meer dan 250 gemeenten van ons land, wordt het blad »De Ned. Pensioenpartij" gelezen. Arrondlssementvergaderlng' Schagen. R0Q zal f0 Schagen de algemeeee vergadering plaats hebben der onderwijzers en onderwperessen in het arrondissement Helder. Behalve de gewone ponten staan op de agenda drie voordrachten.Opmerkingen aangaande de Kollewijnsche spelling" door M. J. Korving te Helder; >Van Fontainebleau naar Parjjs" door M. Visser te Behagen en eene voordracht te honden door mevr. Maria IJpes Speet van Amsterdam. Wlerlngerwaard. We heben hier iets nieuws gehad op onze kermis. Zondagavond waren eenige Belgen, die als andere jaren in Anna Panlowna en naastliggende polders komen wieden, mede druk aan 't kermisvieren, en wel op hunne manier. Rnzie was niet uitgesloten en toen een ingezetene van hier ze op 't ongepaste wees, trok een hunner onmiddellp een mes en gaf er al zwaai ende iemand, die wat dicht bij hem stond en niets kwaads vermoedde, eene snede mee over 't voorhoofd. Meerderen hunner schenen toen de messen gereed te hebben. Een massa volk kwam er bij en gelukkig ook de politie, die de ongewenschte buitenlandsche kermisvierders met de blanke sabel tot over de grenzen der gemeente dreef. Zulke nieuwigheden mogen ze gerust in andere streken honden. Haringcarspel. Da levering van 60000 straat steeten voor de vernieuwing van straatwegen in de banne xiaringcarspel, is opgedragen aan de firma W. F. Stoel A r£oon, te Alkmaar voor f 18.95 per 1000. LSch?Sen' k®er R°^'ng, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is als zoodanig benoemd te Arnhem. Aereeniging van Burgemeesters en Secretarissen In Aoord-Holland. Te Amsterdam vergaderden den 8 de leden der Vereeniging ongeveer 50 leden waren tegenwoordig. De vergadering werd geleid door den vice-voorzitter den heer H. J. Oalkoen te Edam. Als nieuwe leden traden toe de heeren D. Kooiman secretaris van AndijkW. Molenaar, id. van Beemster en J. bpaans, burgemeester van Barsingerhorn. AJS..pl?fts, der in Jali te bonden zomervergadering werd Muiderberg aangewezen. Nadat verschillende gewichtige administratieve onder werpen, naar keuze der leden, besproken waren, werd de samenkomst vervolgens gesloten. De Haagsche Pro-Boer-Vereeniging ontving een aanzienlijke gift uit Kopenhagen, opbrengst van een 'nschrjjving, gehouden door bemoeiingen van den heer W. Baerentzen. In den Boerenoorlog was deze heer officier bij het Scandinavische corps, dat bij Magersfontein bijna geheel vernietigd werd, en waar hij zeer zwaar gewond, gevan gen genomen werd. n ~T Ursef1 is. in de Ringvaart verdronken zekere O. li. De ongelakkige laat een vronw met drie jonge kinderen achter. Ie Utrecht heeft den 5 de effecten-handelaar v. A. getracht een concurrent, den heer F., geld af te persen en dezen daartoe onder een voorwendsel genoodigd bij hem te komen. Wat tusschen beiden is voorgevallen, is nog niet met zekerheid te zeggen maar het is een feit dat de heer h. eenige oogenblikken later geheel ontdaan naar buiten kwam met bebloed hoofd. In het diaconessenhuis opgenomen, bleek de wond ge lukkig met ernstig en kon de heer F. na enkele dagen weder ontslagen worden. Het onderzoek, door den officier van Justitie ten hnize van v. K. gedaan, heeft aangetoond, dat een worsteling moet hebben plaats gehad. Dit bewijst trouwens de om standigheid, dat de heer F. een wonde op het hoofd had die waarschynlijk met een zwaar voorwerp is toegebracht.' E. WEKNKU. Vertaling VAN 43) Ondertusscben vierde Christiaan een vroolijk weerzien met de bemanning van den .Zeearend." Op de reis, die verscheidene weken duurde, had hij zijn landslni, met wie hij in den laatsten tijd te Raansdal bijna dagelijks in aan raking was gekomen, droevig gemist. Met zijn beide Noorweegsche kameraden van de .Freya" kon hy niet veel aanvangen; de een noch de ander hield veel van praten. Die schade haalde de jonge Holsteiner nu terdege in; hij praatte zich bijna schor met de matrozen, terwjjl zij gezamenlijk op hun meesters wachtten. In de eerste plaats vernam hij het groote nieuws, dat prins Sassenbnrg met. freule Hohenfels verloofd was, en voorts de verdere bestemming van den .Zeearend." Voors hands keerde deze naar Raansdal terug, daar de familie nog eenige weken op Alfbeim wilde doorbrengen. In het begin van het najaar zon hij Noorwegen verlaten en naar Duitschland teruggaan, met een bruidspaar aan boord een vroolijke brnidsreis over de noordzee .Ja, dan gaat ge naar huis!" zeide Christiaan met een geweldig diepen zncht. .Gij hebt 't maar goed, gy gaat naar hnis, en ik blijf hier, bij de rotsen en visschen. De eenen zijn al even stom als de anderen, en als de luite nant weer vertrokken is, wordt er ook op Edsviken ge.n Duitsch meer gesproken. Men verleert zijn beetje moeder taal nog geheel en wordt eindelijk brommig en suf er al bij- Ik wilde dat ik maar mee kon 1" Statig en donker verhief zich de hooge, rotsige spits van de Noordkaap en teekende zich in scherpe omtrekken af tegen den helderen, noordelijken hemel, die nog het volle daglicht vertoonde, hoewel 't kort voor middernacht was. Daarboven op do hoogte stonden Bernhard Hohenfels en Koen Fernstein. Zjj wisten natuurljjk, dat de .Zee arend hen onmiddellijk volgde en terstond té, hen zou lauden, en men kon 't Bernhard aanzien, hoezeer die toe komstige onvermijdelijke ontmoeting hem ontstemde. Hij lette nauwelijks op het uitzicht, maar staarde met bewolkt voorhoofd en knorrigen blik zeewaarts, terwijl Koen hem allerlei verwijtingen deed. .Daar hebt ge 't nu Wat heeft 't ons geholpen, dat wij tot tweemaal toe hals over kop zijn uitgeweken en het ruime sop ingingen, zoodra de .Zeearend" zich maar van verre liet zien De derde maal heeft hij ons toch gesnapt en moeten we oom Hohenfels eerbiedig en on derdanig onze opwachting maken. Ik begrijp niet, waarom gij eigenlijk zoo woedend daarover zjjt. 't Is waar, hij heeft je intertijd te Raansdal nu juist niet erg voorko mend ontvangen, maar gy waart ook niet op je bemin nelijkst, toen gij hem op eens met ja aanvraag om ont slag overvialt, en een half nnr audiëntie bij Zjju Hoog- EdelGestrenge zal toch wel uit te houden zijn. Den prins en Sylvia zullen we zeker nog hier boven aantreffen." Ja, die zullen ons wel volgen, zeide Barnhard, ter wijl hij de oogen langzaam liet afdwalen naar de plek, waar men over het rotsige pad den top bereikte. »Nu, doe mij dan het plezier en trek een ander ge zicht. Ge zijfc de heele reis over in een miserabele stem ming geweest." .Waart gij soms opgewekter?" vroeg Bernhard, de schouders ophalend. .Mij dunkt, in dat opzicht hebben wij elkaar niets te verwijten." »Ik? Nu ja, zoo iets werkt altijd aanstelijk, ik kwam langzamerhand ook in een vervelende stemming. Gij en ik hadden ons beiden verheugd op dit tochtje 1 We wil den alle andere dingen over boord werpen en weer de zelfde vroolijke jongens zijn als op onze .Vineta." In plaats daarvan zijn wij een paar ellendige kniezers ge worden, en dat te midden van al die noorsche heerlijk- heid Ik geloof, dat een van je nixeu of zeemeerminnen ons behekst en de heele reis bedorven heeft." »Ik geloof veeleer, dat 't die Raansdaler geschiedenis is, dm je hindert en die gij nog niet nit het hoofd knnt zetten. En als 't dan een nix is, die je behekst heeft, heet die zeker Inga, niet waar .Onzin Dat's voorbjj kwam Koen driftig hiertegen op. »lk heb je dat geval wel moeten opbiechten, daar ge dien zondag iets gemerkt hadt. Maar ge weet ook dat alles voor goed uit is." .Ik weet alleen, dat ge sinds dien tijd oen geheel an der meusch zijt. Wat we op reis ook deden of onder namen ge waart er altijd maar met ja halve ziel bij en zoudt het liefst je eigen weg zjjn gegaan naar Drontheim. .Hoe komt 't je in de gedachte barstte Koen uit. .Deukt ge, dat ik mij nog oens op diezelfde manier wil laten afwijzen Ge hadt haar eens moeten zien Ge moest eens weten, hoe ik door dat kwelduiveltje behan deld ben .En hoe hebt g ij haar behandeld vroeg Bernhard ernstig. .Die kleine Inga heeft veel meer trots en zelf gevoel dan gij en ik onderstelden. Neen, gij bedoeldet niets kwaads met dat overmoedige spel, maar een teer gevoelig meisje moest 't toch onaangenaam aandoen." »Gij hebt goed preoken I" riep Koen driftig. .Jouw Hildur is een modelmeisje, die je aanzoek en verloving zeker niet moeiljjk heeft gemaakt. Maar ik ben beland bij een roosje met doornen, dat zich verweert en steekt, trouwens, ik heb er nu genoeg van en zet mjj die ge- heele zaak nit het hoofd. Als ik maar weer op mijn .Vi neta" ben, is alles begraven en vergeten. Geen woord meer hierover 1" De jonge Hohenfels zweeg, al scheen hij deze bewering van zijn vriend nog niet gaaf aan te nemen. Hij kende hem veel te goed om niet te weten, dat diens uiterlijke onverschilligheid voorgewend was en dat hij zich op deze wijs slechts tegen een krachfig gevoel poogde te ver- zetten. Maar tegen zulk een gevoel baatte geen verzet Deze Courant wordt Blnsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOj franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers t O,OU. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentiën Per regel f 0,13. Grootejletters" naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordara O 9.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1