i HE i- Laatste Berichten. Ingezonden stnkken. Stadsberichten. V Veiling van vaste goederen. J De heer v. K. is er echter evenmin zonder kleerscheuren afgekomen, daar hij een zijner handen ernstig heeft verzwikt. De heer v. K. is gearresteerd. Den 6 zag te Arnhem de inspecteur van politie Venhuizen, die op burengerucht in de Roodenburgstraat afkwam, zich genoodzaakt tot zelfverdediging zijn revol ver te trekken. Hij werd aangevallen door zeven personen, kreeg een bloedende hoofdwond, sloeg zijn stok stuk en schoot toen de schoten af. welke nog op zijn revolver zaten. Zekere H. werd aan den hals gewond. Ten slotte moest hij in een slagerswinkel vluchten. H. en K. zijn later aangehouden. lie onlusten In Algiers. BENI OUNIF, 8 Juni. Het bombardement van de Ksours te Figig daurde van halfzes tot halftiende troepen bezetten bij verrassing de passen van Jondija en Moudjadin. De verliezen van de Ksonriers zijn, naar men meent, aanzienlijk. De troepen zijn nog niet te Figig binnengerukt. De Franschen leden geen verliezen. Ben inlandsch rniter werd gedood toen hij den last overbracht om de vrouwen en kinderen uit Figig te verwijderen. Bemeenteklesrecht In Transvaal. PRETORIA, 8 Juni. Als gevolg van de oppositie tegen de toekenning van het gemeentelijk kiesrecht aan de kleurlingen, zal de Regeering een amendement indienen op het ontwerp-gemeentelijko wetgeving, waarbjj het stemrecht wordt beperkt tot de blanke Engelsche onder danen, en dns behalve de kleurlingen ook alle vreemde lingen vau het kiesrecht worden uitgesloten. Geachte Redactie! Erkentelijk voor de hoogst welwillende wijze, waarop door den heer Dr. Wicherink gewezen is op een onnauwkeurigheid in het raadsverslag van Woensdag j.l., waardoor zijns inziens vooral aan de woorden van den heer Kraakman een minder jniste beteekenis zon worden gegeven, zij het mij vergund, een enkele opmer king te maken. Vooraf mag ik, geloof ik, aannemen, dat, waar het die woorden betreft, het verslag met onjnist wordt geacht. Wat evenwel aanleiding gaf, om aan die woorden ook nog een andere beteekenis te hechten dan die, welke de heer W. daaraan geeft, was eerstens de in de door mij ge maakte verkorte aanteekening opgenomen zinsnede d a t h ij, (de heer K.), zich niet liet leiden door de meening van anderen. Deze woorden, waarop bijna onmiddellijk de opmerking aan het adres van den mé- diens in den raad volgde, worden door den heerW. blijk baar over het hoofd gezien, terwijl zij juist oorzaak zijn van het verschil van opvatting. In de tweede plaats leidde daartoe naar mjjne meening, en ik geloof, dat ik hierin niet geheel alleen sta, het feit, dat de heer K. zich jnist tot den medicus richtte. Waarom hij dat deed, is den heer W. niet duidelijk, doch is het niet te verklarc-n, dat Uw verslaggever van de veronderstelling uitging, dat de heer K. dat deed, omdat de heer W. van de vier onderteekenaars de eenige niet-deskundige was In verband hiermede, beschouwden wij de woorden van den heer W., die na den heer K. het woord vroeg, als een verdediging van zijn houding en al heeft, hy niet bepaald gezegd, dat hij' zich niet heeft laton leiden of meesleepen door de meening van anderen, toch achtte hij het blijkbaar noodig, duidelijk te doen uitkomen, hoe hij reeds vroeger dacht over het voorstel der commissie van bijstand, als om den beer K. er van te overtuigen, dat hij geheel zelfstandig handelde in deze zaak. Ziedaar, mijnheer de redacteur, hoe uw verslaggever er toe kwam, om in het kort de bedoeling van dit ge deelte der discussie weer te geven, als hij deed. Gaarne wil hij aannemen dat hij heeft gefaald, maar en geen tegenstand. Dit wist Bernhard slechts al te goed. Hij had niet alles opgebiecht, hij liet zich ook kalm be spotten en uitlachen over ziin vlucht voor s-Zijn Hoog- EdelGestrenge", voor oom Hohenfels. 't Was wel iets geheel anders, waarvoor hij vluchtte en dat hij nu weer moest trotseeren »Daar komen ze zeide Koen, naar den anderen kant van het plateau wpzende, waar het verwacht gezelschap juist zichtbaar werd. »Wy zullen hen wel moeten te gengaan." >En het jonge paar gelukwenschen viel Bernhard in. »De vorloving is nu publiek. Ik zal het voorrecht heb ben een doorluchtige nicht te bezitten. »Spot daarmee toch niet altijd 1" knorde KoeD. »Wat hebt ge eigenlijk tegen Sassenburg Hij is altoos de vriendelijkheid zelf jegens je geweest en als hij nn maar naar Sylvia's smaak is »Ja, de vorstelijke kroon en de pracht en praal van de aanstaande prinses deze zijn naar haar smaak, maar niet Alfred Sassenburg I Wat heeft zoon man als hij nog om te geven Daar is geen greintje kracht, geen vnnr, geen leven meer in hem te bekennen niets dan uit gebrande asch.'' »Wie weetHy zon niet de eerste zijn, die door een liefde op later leeftijd nog eensj in vour en vlam e- raakte, en Sylvia is volmaakt geschikt om die aan te wakkeren met haar »geestenoogen", zooals gij die gelieft te noemen. Dat zijn oogen, die een man dol kunnen maken, als niet toevallig een andere band hem daarvoor behoedt. Nn, gij zijt gelukkig buiten gevaar gij, brui gom op 't tipje 1" Bernhard antwoordde niets, maar hield den blik onaf gebroken op de naderenden gevestigd. Sylvia's ranke ge stalte in haar donkerblauw met bont omzoomd reistoilet, een bonten mutsje op het donkere haar, kwam als een silhouet op den lichten achtergrond nit. Zij liep tnsschen haar verloofde en den kapitein, terwyl een knecht hen met de mantels volgde en nn, toen de beide jongelieden al nit de verte groetten, boog ze het hoofd met die eigenaardige beval ligheid, die ze in al haar bewegingen ten toon spreidde. hij meent toch, dat voor zijne opvatting van do zaak wel eenige grond heelt bestaan. Wat ten slotte de laatste woorden betreft, door den heer W. gesproken en door hem aangehaald, gaarne geef ik toe, dat daar mijn geheugen mij een oogenblik in den steek heeft gelaten, om de jniste beteekenis van een korte aanteekening terug te vinden. Maar 't komt my voor, dat, waar hij begon met te zeggen, dat bij bet woord vroeg, alleen om den heer K. te antwoorden, het niet heel dnidelyk was, dat de laatste zin niet sloeg op het geen deze had gezegd. U dankend voor de opname, mijnheer de redacteur, teeken ik met de meeste hoogachting, Uw dienstw., De Verslaggever. Concert Bultensocietelt. Door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den heer J. M. Otto zal op Woensdag, den 10, des avonds ten 8 uur een concert worden gegeven in den Stadshontwaarvan het programma reeds vermeld is in ons nummer van Woensdag 3 Juni. Het Witte Kruis. In de week van 2 tot 6 Juni zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen25 kuipbaden52 regenbaden le klasse en 91 regenbaden 2e klassete zamen 168 baden. Lawntennls Hatch. L. T. C. Pythos (Haarlem) L. T. C. Always Ready (Alkmaar). Begnnstigd door goed weder had Zondag den 7 deze match plaats op het conrt van laatstgenoemde clnb. Spelers bij de mixed waren, van Haarlem Mej. M. van den Heuvel Rijnders met partner de heer K. Hengeveld en mej. G. van Doorn met partner de heer H. Garrer. Van Alkmaar: Mej. J. ter Spill met partner de heer M. P. de Lange en mej. Th. Verdam met partner de heer P. ter Spill. Uitslag mixed 14 voor Alkmaar. Uitslag heereu double (de heeren Garrer en Hengeveld contra de heeren de Lange en ter Spill), was 21 voor Haarlem. Hij kstelefoniste. Bij het onlangs gebonden vergelijkend examen voor leerling- rijk6telephoniste slaagde o. a. Hej. M. H. U. van Beek alhier. Heeting van Juni op 't Boelenveld. De Arb. Geh. Onth. Propaganda-Clnb had Zondag 1.1. eene of.enb. vergadering gepubliceerd, waarbij door samenloop van omstandigheden als mooi weer, muziek in den Hout en concours te Bergen helaas maar weinig toehoorders waren. Mej. Roosje Vos had tot onderwerp»Waarom moet ue vrouw Geheelonthoudster zijn Met den gloed der overtuiging bewees zij het noodzakelijke daarvan en grondde dit onder meer op deze drie argnmenten. Voor eerst heeft de vrouw het vaak nog meer dan de man noodig, tot behoud voor eigen lichaam en geest. Zij toch is gewoonlijk zwakker dan de man en de voort brengster van het volgend menscheD geslacht, waarvoor zij, zoowel wat de toestand van lichaam als geest betreft voor een groot deel verantwoordelijk is. Bovendien heeft ze vaak nog de zorgen voor de huishouding, die ter goede bestiering meestal wel een helderen geest vereischen. Ook zal de vrouw hare kinderen, wier toekomst haar wel 't naast aan 't hart ligt, tot geheelonthouding aansporen. Tot staving van dit argument diende spr. de getuigenis van verschillende doctoren, welke bewijst dat de krank zinnigengestichten, verbeterhuizen en gevangenissen voor 't meerendeel gevuld worden door drinkers of hnnne nakomelingen die door overerving helaas maar al te vaak met dit kwaad of de treurige gevolgen er van behept zijn. Nog wees spr. op 't groote nnt van 't goede voorbeeld door de vrouw gegeven en den onberekenbaar grooten invloed, dien zijn daardoor op hare omgeving kan uitoefe nen. Zij bewees met heldere voorbeelden, hoe de vrouw den man moet en kan steunen en leiden, en raadde t en sterkste aan reeds als meisje en verloofde zich tot plicht te stellen, zich zelve niet te geven en de toe- Men ontmoette en begroette elkaar halverweg en wis selde de gewone vragen en informaties. Sassenburg nam de gelukwenschen op zijne gewone kalme, maar beleefde manier in ontvangst; Sylvia glimlachte even. Vervolgens keerde men gezamenlijk naar het fraaie uitzicht terug. >Daar beneden hebben wij kennis gemaakt met uw »Freya"," zeide de prins. »Een prachtig zeilscheepje! 't Heeft ons de loef afgestoken met landen." »Ja, Bernhard, ge zijt wezenlyk voor ons uitgevlogen," viel Sylvia in. »'t Had iets van een sprookje, zooals dat schip met zijn witte zeilen op en neer danste op de gol ven en telkens onderdook, net als een zeemonster in zijn element. Dat zal een heerljjke vaart zijn geweest »Nu hoort ge 't eens 1 De »Zaearend'' is al in onge nade gevallen by mijn aanstaande," merkte Sassenburg schertsend aan. Zij hadden onderfusschen het voorste plateau bereikt, en 't was een grootsch tafereel, dat zich hier voor hunne oogen uitstrekte. De zee, die zich noordwaarts onafzien baar ver in het eindeloos verschiet verloor, de hooge, helderblauwe lucht daarboven, en ginds in het westen de gloeiende zonneschijf, die vlak boven het water scheen te zweven. De wind had zich tegen den avond gelegd, maar de oceaan was nog sterk in beweging en hier boven op de hoogte was 't gedacht kond. De prins wenkte den knecht, liet zich een van de mantels geven eu trad daarmee op zijn aanstaande toe, die hem ongeduldig van zich af weerde »Dankje wel, Alfred Ik heb 't volstrekt niet kond." »Maar ge znlt kou vatten, als we langer hier boven blijven. Doe iets om, Sylvia 1" Zij baalde de schouders op en liet 't toe, dat hij haar den mantel omwierp en zich daarop hniverend in den zijnen wikkelde, maar haar blik dwaalde onwillekeurig af naar haar neef, die slechts zijn matrozenpak aan had, evenals altijd als hij op zijn »Freya" was. Wordt vervolgd. komst voor haar en hare kinderen niet in de waag schaal te stellen maar tot heil van zich en de maat schappij zich alleen te verbinden aan een man, die geheel onthouder is. Met een dringend verzoek om steun en aansluiting besloot spr. hare rede. Na haar kreeg de heer T. Luitjes het woord voor het onderwerp: »De Arbeiders en de Geheelonthouding." Spr. vindt het, evenals zjjn voorgangster jammer, dat er zoo weinig bezoekers zijn. Gaarne had hij het geheels plein bezet gezien, want de geheelonthouding moet popu lair worden maar dat zal niet licht geschieden, omdat er nog zijn, die 't gebruik prettig vinden, anderen, die 't minder schadelijk noemen en dan de velen, die 't leven zoo dut vinden, (soms met recht) maar daarvoor een prik kel zoeken en' dat is jnist het verkeerde. Die prikkel wordt hun vaak de baas, heel spoedig kan men er zich niet meer aan onttrekken en is wil en geest aan dien prikkel onderworpen. Dan helpt niets meer, ook niet de tegenwoordige propaganda voor de Geheel onthouding. Hierop wil spr. nog even de aandacht ves tigen, omdat ze gebaseerd is op 't principe om 't schan delijke en schadelijke van het misbruik aan te wijzen en dit behoeft z.i. niet. Men deed beter enkel de voordeelen aan te töonen van Geheelonthouding en daarover in 't vervolg alom geschriften te verspreiden, 't Oude middel helpt helaas niet genoeg en waarom niet Men behoeft hier niet te overtuigen, want de schuldigen zijn voor zich zelf reeds genoegzaam overtnigd, maar willen dit eenvoudig niet erkennen. Er zijn drie soorten van menschen, die z.i. tegen wil en beter weten in, zich niet laten overtuigen en dat, om bij hen geldige of als zoodanig genoemde redenen. Die drie soorten zijnZij, die zich vetmesten van 't zweet en 't bloed der arbeiders, depublieke vrouwen en de erkende dronkaards. Praat daar maar niet tegen, zegt spr., want 't is toch moeite te vergeefs. Alleen met de laatsten heeft hij medelijden. Hij be schouwt hun toestand als een ziekte van hnn zelf, of door overerving verkregen en daarom wil hij, evenals bij 't socialisme, ook in dezen zelf naar zijn vermogen meewerken en anderen er toe aansporen om bier zooveel mogelijk redding te brengen en dus weder mede te wer ken tot heil dor menschheid. Spr. beschouwt nog de vele oorzaken, voortspruitende nit den slechten toestand der maatschappij, die vaak aanleiding geven, dat men troost zoekt bij den drankmaar toont ook tevens aan, dat men daarmede nimmer den toestand verbetert, maar dien steeds erger maakt. Hij raadt allen aan nimmer zjjn toevlucht te zoeken in de kroeg, maar steeds wijs heid en leven te putten nit de vrije en nooit genoeg ge waardeerde natuur. Een verblijdend verschijnsel noemt spr., dat in ons land te gelijk met het socialisme en de vakbeweging ook da Geheelonthouding znlke vorderingen maakt. Hij bewijst het nauw verband tnsschen al deze zaken en het nood zakelijke, dat zij elkander steunen, om te zamen te ge raken tot een beteren, zooveel mogelijk volmaakten toe stand voor den arbeider. Met voorbeelden van 't tegen deel weet spr. zijne bewering krachtig te staven en ten slotte verzocht hij alle aanwezige mannen, door aanslui ting te bewijzen, dat zij het met hem eens zijn en door hun voorbeeld willen meewerken tot heil der toekomst. Met een woord van dank aan spreekster en spreker en tot aanbeveling bij de bezoekers werd de vergadering gesloten. Loop der bevolking en gezondheidstoestand te Alkmaar, over Mei 1903. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Juni 9314 mannen en 9840 vrouwen, te zamen 19154 personen. Geboren werden: 13 jongens en 16 meisjes,samen 29 kinderen, dat is 18.1 per 1000 per jaar. Als levenloos aangegeven werd ingeschreven 1 kind van het vrouwelijk geslacht. In deze maand overleden 8 mannen en 16 vrouwen, samen 24 personen, dat is 14.5 per 1000 per jaar. Aan besmettelijke ziekten bij de wet aangegeven over leden geene 1 geval van febris typhoïdea deed zich voor. Het sterftecijfer, dat voor Alkmaar 14.5 was, bedroeg voor Rotterdam 14,7, 's-Gravenhage 17.4, Amsterdam 15,9, Utrecht 16.4, Groningen 17.8, Antwerpen 14 9, Parijs 20.7, Londen 16.1, Weenen 21.3, München 21.8, Hamburg 17.3, Keulen 18.7, Bern onbek., Christiania 14.1, Moskon 28.4, Brussel 15.8, Berlijn 15.8, Petersburg 27.0, Dublin 24.5 en Edinburg 17.2. UITSLA» VEILUVU, gehouden door den Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE op Maandag 8 Jnni 1903 in de herberg van A. PE PERKAMP, a/d Breadstraat te Alkmaar, van de volgende perceelen te Alkmaar 1. Weiland in den polder Overdie genaamd >de Voor- weid", groot 1.69.00 H.A. Str. S. Bregman f 4210, 2. Weiland aldaar, genaamd »de Nataats", achter perceel 1, groot 1.05.80 H.A. Str. Jb. Lind f 2025, 3. Huiserf met loodsengenaamd «het Schelvischje", aan het Zeglis, groot 0.11.05 H.A. Str. J. J. de Mik f 7105, 4. Winkelhuis en erf, bovenwoning, a/d noord zijde van de Laat, groot 1 are 17 centiaren. Str. F. H. Ringers f 4710, 5a. Bouwterrein a/d Prins Hendrikstraat groot 1 are 32 centiaren. Str. H. Wolzak Gz. f 695, 56. Bouwterrein ten zniden van perceel 5a, groot 1 are 32 centiaren. Str. denzeifde f 700, 6. Bargerwoonhuis en erf, a/d Scheteldoeks- haven groot 1 are 70 centiaren. Str. L. A. Meijne f 1940, 7. Weiland in den polder Overdieachter pereeelen 1 en 2, groot 1.93.90 H.A. Str. Jb. Lind f 2610, 8. Woonhuis met erf, a/h Ritsevoort, hoek Tonwslagerssteeg, groot 84 centiaren. Str. A. Asjes Ez. f 4305, Da afslag en combinatie zal plaats hebben ter plaatse hierboven vermeld op Maandag 15 Jnni's avonds te 6 nnr.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2