Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 10 J U NI. Toelating van vee en vleescli nit Nederland herkomstig en in den vreemde geweigerd. Wedstrijd Harmonie- en Fanfarekorpsen. ITO 68s Tweede blad. AM IA Deze Courant wordt W 9 m s d a g-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,80 j franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f 0,0®. Afzonderlijke nummers 3 ets. PrJJs der gewone advertentlën Por regol ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h.^HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR vestigt bij deze de aandacht van belanghebbenden op de in de Noderlandsche Staatscourant van 22 Mei 1.1, no. 119 geplaatste, door de Ministers van Financiën en van Waterstaat, Handel en Nijverheid genomen gemeenschap pelijke beschikking, bij welke de voorwaarden zijn vast gesteld waarop in de gevallen, waarin de vreemde autori teiten, op grond van de daar te lande geldende veeartse- njjkundige voorschrilten de toelating van uit Nederland ten invoer aangeboden vee en vleesch mochten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 5 Juni 1903. J. DE WIT Dz., 1°. Burg. Zondag don 7 werd te Bergen het 16e Concours gehouden van den Provincialen Noord-Hollandschen Bond van Harmonie- en fanfarecorpsen, waaraan 22 vereeni gingen hebben deelgenomen. De schoone weersgesteldheid had duizenden menschen ter bijwoning uitgelokt, zoodat er op straat en feestter rein eene levendigheid beerschte,» die de drukte op de dageu der wedrennen overtrof. 's Morgens te elf uren had in de zaal van 't Café Hil- brand de officieele begroeting plaats met aanbieding van den eerewjju, waarna alle deelnemende Corpsen zich in optocht met ontrolde banieren naar het feestterrein be gaven, waar zij gezamenlijk „Le Volontair" van Colint ten gehoore brachten. Hoewel de muziek ook daarbuiten zeer goed kon worden gehoord, verzamelde zich toch eene aanzienlijke menigte op het terrein. Daarna werd tot het Concours overgegaan, waarvoor in elke afdeeling een verplicht stuk en een naar eigen keuze moest worden uitgevoerd en dat door sommige corpsen op zoo uitstekende wijze werd gedaan, dat men waarlijk van dilettanten niet meer mag vernachten. De Jnry, bestaande uit de Heoren David Koning Jr. van Amsterdam, F. J. Schweinsberg van Nijmegen, en J, Koning van Helder, kon dan ook vele prijzen toekennen. Voor oerste prijzen werden uitgereikt verguld zilveren medailles; voor tweede prijzen zilveren, en voor derde pry zen bronzen medailles. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: 3e afdeeling Fanfare met verplicht stok »Ohristofïel Columbus" ouverture, le pr. «Excelsior" te Zaandam met 68 punten en «Euterpe" te Velsen met 67 panton 2e pr. Winnubst" te Helder met 50 punten en «West- Frisia" te Twisk met 49 punten en »W-ilhelmina" te Velsen (Jan Gjjzenvaart) 48 punten. 3e pr. »Kunst naar Kracht te Amsterdam met 41 punten en »Borgens Fan farecorps" te Bergen met 39 punten en «Waterlands Fanfarecorps" te Buiksloot en Nieuwendam met 39 punten. 3e afdeeling Harmonie met verplicht nummer »Lust- spiel" ouverture van Kelar Béla. le pr. »Harmoniekapel der Koninklijke Papierfabriek »de Eendracht" to Velsen met 72 punten. 2e pr. »Laurens Jansz. Coster" te Haar lem met 43 punten. 2o afdeeling Fanfare met »La veille des Noces" ouver ture. 2e pr. »Eeudracht" te Wormer met 58 punten en Harmonie" te Assendelft met 54 punten. 2e afdeeling Harmonie met «Sous la Tonella" le pr. en eei volle vermelding »Harmonie" te Haarlem met 75 punten. 2o pr. »Concordia" te IJmniden met 51 punten. le afdeeling Fanfare met »La Couronne d'Or'?, ouver ture. le pr. «Onderling Genoegen" te Krommenie met 69 punten en ^Stedelijk Muziekkorps" te Purmerend met 64 punten. le afdeeling Harmonie met «La Princesse enchantée" le pr. Apollo" te 's Gravenhage met 72 punten en Zaan- lands Kapel te Koog aan de Zaan met 69 punten. 2e pr. Harmonie kapel te Beverwijk met 61 punten. betrekkingen bekleedt. Gaarne aanvaardt hij het eere- lidmaatschap. De secretaris brengt alsnu verslag uit over den toe stand der Vereeniging. De Vereeniging wil de veefokkerij steunen door het bevorderen van de opriehting van fokvereenigingen, het houden van stieren enz. Dit zal alleen mogelijk zijn, indien door de regeering de aangevraagde subsidie wordt verleend. Het ledental bedraagt 2118, het getal in de stamboe ken in 1902 ingeschreven dieren bedraagt 1019 stuks; in de meeste provinciën zoogoed als uitsluitend stieren, lu het Kalverboek werden opgenomen 560 stuks. De rekening over 1902, bedragende in uitgaven f 64.9808 en in ontvangsten f 8062.94, wordt goedgekeurd. t Naar aanleiding van de plannen der Vereeniging en in verband met de begrooting voor 1903 vraagt o.n. de afgevaardigde voor Noordholland wat de uitvoering van die plannen kan kosten. De voorzitter antwoordt, dat de uitgaven verband zul len moeten honden met de grootte der eventueel te krjjgen Rijkssubsidie. Alsnu wordt de begrooting in ontvangst en uitgaaf van f 70l4.20_ goedgekeurd, met machtiging tot het sehor- sen van bet inwerkingtreden der nieuwe bepalingen na Januari 1903, indien er alsdan geen uitzicht is op geldeljjken steun van de Regeering. Indien de afdeeling Limburg de volgende algem. ver gadering, hoewel daartoe aan de beurt, niet wonscht te ontvangen, zal het bestuur eene plaats aanwijzen. Bij de rondvraag vraagt de afgevaardigde van Noord- Holland of de inschrjjvingskosten voor vee van fokver eenigingen niet tot een minimum kunnen worden terug gebracht. De Voorzitter wijst er op, dat door de uitvoering van de nieuwe statuten van zelf de aandacht op dit feit ge vestigd zal zijn. Alles hangt ten dezen af van het al of niet verkrijgen van subsidie. De afgevaardigde van Noord-Holland licht nader toe, dat zijne vraag juist betrekking heeft op het geval dat de subsidie niet verleend wordt De Voorzitter zegt, dat ook in dit geval het bestuur zal trachten zooveel mogelijk aan het bezwaar van Noord- Holland tegemoet te komen. De afgevaardigdo nit Zeeland vraagt, of het Hoofd- bestuur genegen is het tot stand komen der wet op de tuberculose te bevorden. De heer Bultman lid der commissie, door de Re geering benoemd om die wet voor te bereiden zegt, dat die commissie de Regeering heeft geadviseerd aan de regeeringen van andere landen duidelijk te maken, dat de gezondstoestand van onzen veestapel de vergelijking met dien van andere landen best kan doorstaan, en hun daardoor den stok te ontnemen, dien zij gebruiken om den bond te slaan, liet vraagstuk geniet, zegt spreker de warme belangstelling van onzen Directeur-generaal van landbouw en hij raadt de vergadering aan een af wachtende houding aan te nemen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering, nadat de heer baron Qollot d'Escury, voor zitter der afdeeling Zeeland, den voorzitter gedankt heeft voor de waardeerende woorden ten opzichte van deze afdeeling geuit. De aanwezigen maakten na de gemeenschappelijke lunch een rijtoer naar de Wilhelminapolder, beide aan geboden door de afdeeliDg Zeeland, Na afloop der werkzaamheden werd den heeren jury leden döor den Bond een diner aangeboden in 't Café «Duinvsraaak" en ten slotte in den tuin van het Hotel 'de Rustende Jager", a giorno verlicht, een conceit ge geven onder leiding van den heer J. M. Otto te Alkmaar. Concours en avondfeest zijn uitnemend geslaagd en zeker komt de eer daarvan voor een groot deel toe aan de yverige feestcommissie, die alles met zorg had geregeld. Nederlandsch Bundvee-Stamboek. Te Goes is de vorige week de algemeeno vergade ring gehouden der Vereeniging Het Nederlandsch Rund vee-Stamboek." Zij was niet bijzonder druk bezocht natuurlijk is hierop van invloed, dat Goe3 niet in of bjj het centrnm des lands ligt. De Voorzitter, de heer P. J. J. Repelaer, opende de vergadering. Hij herinnerde er aan, dat hier in 1894 ook een algemeene vergadering gehouden is en wees er op, dat er sinds dien tijd door de afdeeling Zeeland ont zettend veel is verricht. Op voorstel van den voorzitter werd de heer Breebaart benoemd tot eerelid. Deze motiveert zjjn ontslag als voorzitter door de mededeeling, dat bij nog zoovele andere Hollandsehe kaas In Frankrijk. De Parysche correspondent van »N. v.d.D." meldt in zjjn laatsten brief het volgende Meermalen heb^ ik er mij over mogen verhengen, dat wij, Hollanders, hier een goeden naam hebben, welke in de laatste jaren, en in het bijzonder na de reis van Presi dent Kroger per »Gelderland" er nog op verbeterd is. Enkelen onzer nationale producten, voor zoover die hier bjj belangrijke hoeveelheden ingevoerd worden, doelen dien goeden naam; en hét zal niemand in het vaderland verwonderen, dat van die producten de Hollandsehe jenever en de Hollandsehe kaas de voornaamste zijn. Nu loopt echter die reputatie gevaar van een geduchten smet te worden aangewreven. Voor korten tijd is ia een der belangrijke Fransehe bezettingsplaatsen bij garnizoensorder den militairen auto riteiten er op gewezen, dat het gebruik, dóar, van Hol landsehe kaas moest wordon tegengegaan, omdat de kwali teit van dat voedingsmiddel zóó slecht was, dat er schade voor de gezondheid der troepen uit volgde. Het is mij op dit oogenblik niet mogelijk nadere bijzon derheden omtrent dit feit, dat zeker voor tal mijner' lezers van belang moet zijn, mee te deelenmaar het feit zelve verwondert mij niet. Uit hetgeen ik wel weet volgt de waarschijnlijkheid, dat in bet bedoelde garnizoen slech'e Hollandsehe kaas aan de soldaten is verkocht, en die kaas kan evengoed vau Hollandsehe afkomst als van Fransehe fabricatie zjjn. Toch, het staat vast, dat niet alles wat hier door épiciers en marchands de primeurs, zelfs door commissionnairs, als Hollandsehe kaas wordt aan geboden en er uitwendig volkomen zoo uitziet, van over de Noordergrenzen naar Frankrijk wordt ingevoerd. Er wordt in dit land Hollandsehe kaas gemaakt en zoo is mij in de baart vau Bordeaux een groote fabriek bekond, die op bestelling zooveel boules rouges levert als men er maar vragen wil. Dit is echter een geval van namaak zooals die in alle landen voorkomt; ik waag de onderstelling, dat veel I'ransche wijn, door Hollandsehe wijnhandelaren verkocht, in het minst geen familieverwantschap bazit met druiven uit Bourgondië, de Gironde streek of waar hier ook wfn wordt gebrouwen. Iets anders, veel ernstiger voor don goeden naam der Hollandsehe kaas, is de uitvoer van slechte waar van Holland nit naar hier. Niemand minder dan de heer Van Lier, Nederlandsch consul-generaal te Parijs, verzekerde mij dat de meer malen door hem ontvangen klachten over de sleebte hoedanigheid van geïmporteerde Hollandsehe kaas vol komen gegrond waren. Ik mag er hier op gezag van deze bevoegde autoriteit. Hollandseben exporteurs een verwijt van maken dat zij een nationaal product, welke reputatio historisch is, in discrediet brengen. Dat mag nietDaar moet een einde aan komen in het belang van den goeden naam van den Hollandschen uitvoerhandel In het alge meen want wanneer, door de schuld van Hol landsehe kooplieden hier geen vertrouwen meer mag worden gesteld in dit bij uitstek als Hollandsch bekend staand product, dan kon liet vertrouwen in alle andere producten van onzen bodem en onze industrie geschokt worden. Nog een opmerking moet ik hieraan toevoegen. De garnizoens-circnlaire, waarop ik zooeven duidde, is reeds kort geloden door een onzer collega's onder de aandacht zijner lezers gebracht. Een der gevolgen daarvan is geweest, dat den heer Van Lier van een paar zijden in Holland is gevraagd of het ook nuttig en voordeelig zou kunnen zijn, hier en zoo noodig in eeu paar an dere groote steden van Frankrijk depóts van Hol landsehe kaas, waarvan de echtheid en goede qualiteit gewaarborgd zou zijn, op te richten. Voor zoover dit Parijs betreft, ben ik gemachtigd hun, die dergelijke plannen mochten overwegen, de uitvoering daarvan ten stelligste te ontraden. Er bestaan hier in Parijs dergelijke depóts, zij zijn bekend bij ailan, die goede Hollandsehe kaas verlangen, en een vermeerdering van zulxe depóts is noch voor de bestaande noch voor do eventueel toekomstige van belang. Waar het voor den Nederlandscheu kaashandel alleen on uitsluitend op aankomt, is te zorgen dat wat naar hier wordt uitgevoerd volkomen voldoet aan den goeden naam, die lang hier gevestigd was en nu door minder scrupuleuze exporteurs in gevaar wordt gebracht. Is allo kaas, die uit Holland komt, goed, dan eerst heeft men het recht den Franschman, die hier Hollandsehe kaas afkeurt, toe te voegen, dat die kaas product van zijn eigen bodem is. Veehandel Ia Friesland. De aanvoer van melk- en kalflroeien was grooter dan verleden week. De handel was beter, omdat zoowel voor Holland als België flinke aankoopen gedaan wer den, vooral in melkvee. In stieren was de handel ook beter ook voor dit veo bestond goede vraag voor het buitenland. Vette koeien met kleinen aanvoer vast in prijs met goeden handel. Vette kalveren waren stugger; men weet dit aan de warmte van de laatste dagen, die zoo plotseling kwam en do risico van export-verzending vergrootte. In schapen eu lammeren ging de handel vlug tegen flinke prijzende beste soort raslammeren word duur betaald. Ook in melkscaapeu goede handel met hooge prijzen. Vette schapen vrij wel in één doen. De drukkende weersgesteldheid werkte vooral op dou haadel in export biggen, Londen kwam met vrij wat lagere prijzen afwat natuurlijk ook op de vetto var- kons van invloed was. De aanvoer was150 vette koeien 1400 melk- eu kalfkoeien, —0 pinken, —0 stieren, 400 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 6000 schapen en lammeren, 200 vette varkens, 800 vette biggon, 250 magere varkens, 900 jonge biggen. De prijzen zgn vette koeien, le kwal. 29—31 ct., 2e kwal. 24—27 ct., 3e kwal. 21 -23 ct., vette kal veren 25—34 ct. stiereu 2327 ct., vette schapen ct., vette varkens 1720 ct., Londensche biggen 16 173 ct., per i kilo. Melk- en kalfkoeien f 125—f260, pinken f60—f80, nuchtere kalveren f 7 a f ll5, weideschapen f 19—f22, melkschapen f 20—f 24, magere varkens f 44—f 68* jonge biggon f 1.15—f 1.50 per week. (N. v. d. D.) Honden-trouw. Een bizonder sterk voorbeeld van hondentrouw en schranderheid is voorzeker het volgende Iemand uit Haarlem had een hond gekocht te Mus- selkanaal|(Gr.) Het dier werd per spoortrein naar Haar lem gebracht, doch wa3 reeds twee dagen later bij zjjn ondenmeester terug eene wandeling alzoo van Haarlom tot bijna aan de Daitscho grenzen. Bescherming van dieren. Door de afdeeling »Gooi- en Eemiand'' van de Ned. Vereeng. tot Bescherming van Dieren zal van Ged, Sta ten van Noordholland een request worden gezonden

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5