Indische Penkrassen. Anarchie. Nederland. No. 70. Tweede wad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 14 JUNI. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h.|HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Zijn het de personen, de krachtige, zichzelf bewuste, vooruitziende personen, die de massa's leiden, of worden daarentegen de personen meegesleept door de in bewe ging zijnde massa's, zoodat wie leider wil bljjven ver plicht is te volgen? Met betrekking tot de jongste spoorwegstaking en de afkondiging der algemeene werkstaking is het laatste nagenoeg eenstemmig erkend in het congres der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij. Aan die stakingen wilde niemand persoonlijk schuld hebben. Niemand had haar in het leven geroepen, vooral niet de S. D. A. partij maar die partij mocht en kou zich niet onthoudenzij moest met den stroom mee, al waren haar leiders over tuigd, dat de stakingen niet konden slagen. Had zij zich ternggetrokken en zich tegen de algemeene werkstaking verklaard dan zou het fiasco, dat geleden werd en ge leden moest worden zoo sprak de voorzitter van anachistische zijde ons, ons alleen zijn verweten. Als er niets gedaan was tot steun van de staking, meende de heer Hermans, had de S. D. A, partij te Rotterdam »tegen de vlakte gelegen". Als wij niet hadden meege daan zouden de arbeiders gezegd hebbenhet is hun om Kamerzetels te doenverklaarde de heer Troelstra onthouding ware tegenwerking geweestde S. D. A. partij »kon er niet onder heen en moest er aan meedoen," de anarchisten, die de stakingen doordreven, konden niet buiten het Comité van Verweer worden gehouden Domela Nieuwenhnis was de schuldige en het uitgangs punt der geheele beweging was overigens niets anders geweest dan het manifest van Petter en Oudegeest, waarin zij met staking dreigden. Neen, antwoordde de heer Oudegeest, op onze procla matie hebben de artikelen van Het Volk invloed gehad, waarvan gij, Troelstra, redacteur zjjt; die hebben de spoorwegarbeiders geprikkeld Het Volk maakte hen over moedig en ook de burgerlijke pers heeft hen getart. Men bracht, tot verschooning van de handelingen van het partijbestuur, in herinnering, dat de zaak was be handeld in een vergadering, waarin de aanwezigen ver moeid, de discussiën en de motiën verward waren. Men vergete niet, merkte een spreker op, »den geest der ver gadering. De werkstaking moest er komen, dat was een fait accompli". De vakvereenigingen hadden te beslissen zeide de voorzitterde S. D. A. partij is een politieke vereeniging en kon daarom moeiljjk tegen stemmen. »De stakers wisten niet wat ze deden", besloot de heer Vliegen, »ze zjjn teleurgesteld, hun illusiën waren te schoon." Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XIV. Ziezoode Hassan-Hoessinfeesten zitten er al wéér op en nu ga ik eens probeeren om u 'n denkbeeld te geven van de wijze, waarop onze Maleiertjes pret maken. De HassanHoessinfeesten zjjn feitelijk van Perzischen oorsprong en werden door landverhuizers uit Britsch-lndië hier op Sumatra ingevoerd. Laat mij u echter eerst in 't kort de geschiedenis van de gebroeders Hassan en Hoessin vertellen. Toen in het jaar 632 n. Chr. Mohamed de Profeet van den Mam overleed, zonder eerst een opvolger te hebben benoemd gaf dit natuurlijk aanleiding tot allerlei twist en geharrewar. Mohamed toch had geen zoon en van zijn beide dochters was Aisjah, de oudste, gehuwd met zijn boezemvriend Aboe Bakar en Fatima met een nog jeug digen neef, zijn lieveling AU. De laatste, een bloedverwant dus van Mohamedwerd niet tot het khali/aat of opperste geestelijk en wereldlijk gezag verkozen, want jde oudsten en stamhoofden te Medina gaven nu eenmaal aan Aboe Bakar de voorkeu. Er vorm den zich echter dadelijk twee partjjen, die zeer vijandig tegenover elkaar stonden. De oude Aboe Bakar stierf in- tusschen en nu werden achtereenvolgens de heeren Oemar en Othman tot het khalifaat verheven, om spoedig daarna door vrienden van Ali te worden vermoord. Eindelijk kwam deze laatste zelf aan de beurt en werd hij khaliej, doch ook toen weer wisten zijn vijanden hem op de zoo gebruikelijke wijze op te ruimen. Zij schaarden zich daarna om Moawiah, den stadhouder van Syrië. Ali nu liet bij zijn dood twee zonen na Hassan en Hoessin, waarvan de eerste, een losbol, niets voor 't baantje van papa gevoelde en voor ;een flink jaargeld zjjn aanspraken aan Moawiah verkocht. Hij werd echter spoedig daarop te Medina vergiftigd. Dat kwam dien Er werd in de vergadering een motie voorgesteld, waarin het Congres zou verklaren, dat het de algemeene werkstaking goedkeurde en de partij krachtens haar be ginsel verplicht was die te steunen. Daarnaast stond een andere motie, waarin het Congres zou afkeuren, dat het partijbestuur zich niet van het begin af krachtig en onomwonden tegen de algemeene werkstaking had ver zet, althans zich niet zjjn houding had voorbehouden of niet in het openbaar van zijn afkeuring had doen blijken. De houding van het bestuur werd zoowel van den eenen als van den anderen kant veroordeeldhet had zich te weifelend getoond, in het partijblad Het Volk het bedenkelijke van de werkstaking in het licht gesteld en tegen mislukking gewaarschuwd en niettemin niet al het mogelijke gedaan om de werkstaking te voor voorkomen, maar integendeel daartoe medegewerkt. De eerste motie werd ingetrokken en de tweede werd niet voldoende ondersteund. Een ea ander gebeurde, nadat, in het hevigste van den strijd de heer Troelstra den heer Gorter, die hem zijn weifelende, dubbelzinnige houding had verweten, eensklaps had uitgenoodigd tot hem te komen en hem openlijk de hand te drukken en de heer Gorter onmiddellijk aan die nitnoodiging had voldaan. Was dat een komedie-vertooning Dat gelooven wij volstrekt niet. Wij begrijpen de aandoening waarmee dit toonesl in de vergadering werd aanschouwd en toe gejuicht. De eendracht was het dierbaar kleinood, dat vóór alles behouden moest blijven. Al kon de algemeene werkstaking zelve niet worden verdedigd, toch moest goedgekeurd worden, dat de Sociaal-Democratisehe Arbei derspartij haar had gesteund. In een motie die behoudens ééne uitzondering, met algemeene stemmen werd aange nomen, werd verklaard, dat de arbeiders wegens gemis aan eensgezind klasseninzicht en gebrek aan organisatie nog niet in staat zjjn zulke grooto zaken als een alge meene werkstaking te ondernemen, doch tevens goedge keurd, dat het partjjbestuur zich met de arbeiders soli dair had getoond en hun daardoor het bewijs had ge leverd dat zij ook in de hacheljjkste oogenblikken op de partij kunnen rekenen. Met deze motie stemden ook in, die den steun aan de werkstaking met den meesten na druk hadden afgekeurd, en die de algemeene werkstaking, niet alleen wegens gemis aan onvoldoend inzicht en organisatie, maar om de nadeelige gevolgen, die zij altijd in de eerste plaats moet hebben voor de arbeiders zei ven, hadden veroordeeld, niet alleen nu, maar evenzeer in de toekomst. Het is door deze handelingen erkend, dat de menigte, de massa, die illusiën heeft, al te mooi om te worden verwezenljjkt, die niet weet wat zjj doet, bedwelmd en Syrischen stadhouder zeker goedkooper uit, dan de uit- keering van een jaarljjksch pensioen Hoessin daarentegen was een flink en ridderlijk persoon. Hjj beproefde daarom weldra een opstand tegen den val- schen khalief, maar werd helaasdoor een ellendeling, een Judas onder zjjn volk, verraden. De dappere kerel wilde niet vluchten, hield met een klein troepje getrouwen moedig stand in de vlakte van Karbélah (in Perzië) en stierf met de zijnen een roemrijken heldendood. De afstammelingen nu van Ali werden van af dien tijd als martelaren en heiligen vereerd en wel door de bekende Mohamedaansche secte der Sjiieten, die vooral in Perzië en Britsch Indië vele aanhangers telt. Van bovenvermelde historische feiten, die een scheu ring in de Mahomedaansche kerk veroorzaakten en nu nog aanleiding geven tot een jaarljjksche herdenking der gebroeders Hassan en Hoessin (in de maand Moharam is, hier te Padang althans, maar een bitter beetje tot de massa doorgedrongen. Zelfs zeer ontwikkelde Maleiers wisten mjj er weinig of niets van te vertellen, 't Is trou wens een feest van de z.g. Cipaijers, inboorlingen uit Britsch-lndië, die hier in grooten getale gevestigd zijn. De Maleiers doen er maar aan mee van wege de pret, zooals b v. ook bjj ons in het Zuiden niet-Katholieken het carnaval meevieren. En nu een en ander over de feesten zelf. Ze duurden tien lange dagen en tien dagen lang was het anders zoo stille plaatsje Padang in rep en roer. De pret hield meest al tot laat in den nacht aan. Katafalken, taboets genaamd, werkelijk rijk en schilder achtig versierd met veelkleurig papier in verschillende figuren uitgesneden, werden langs de straten rondgedra gen. Bij elke taboet behoorde een kastje, pandjar genaamd, waarin zilveren handjes geheel overdekt met bloemen. Deze stellen volgens de geloovigen de vingers en handen voor van Hoessin, die men later te midden van lijken op het slagveld van Karbëla terugvond' Overal hoorde men den oorlogsmarsch slaan met twee dunne rottinkjes op een soort van pauk, tassa genaamd, begeieid door het gebons op een groote trom en somber klinkend fluitspel. Daar- weggesleept in vergaderingenwaar kalm overleg niet mogelijk is, de beweging aangeeft, terwijl de Sociaal- Democratische partij niet anders kan doen dan zich daarbij aan te sluiten, ook al geldt het een onderneming, die in de eerste plaats voor de arbeiders noodlottig moet wezen omdat zjj anders het vertrouwen der arbeiders zou verliezen. Voor de staking zelve wil niemand de aansprakeljjkhoid dragen, Oudegeest niethet partjjbe stuur niet de redacteur van Het Volk niet. Domela Nieuwenhnis, de anarchisten de burgerlijke pers die de arbeiders prikkelde, de regeering, die ze met straf wetten bedreigde, zij zijn de ware schuldigende stakers wisten niet wat ze dedende sociaal-democratische leiders, die van den aanvang af begrepen, dat de zaak mislukken zoukonden niet anders dan meegaan en volgen. Maar dat is inderdaad de meest volkomen, de meest hopelooze anarchie. Vacantlekaar ten. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op eene in dit nummer voorkomende advertentie in zake door verschillende Maatschappjjcu van af 1 Juli a.s. af te geven Vacantiekaarten. Regeering en ontslagen spoorwegpersoneel. Het antwoord op het adres, waarbjj de tussehen- komst der Koningin voor het ontslagen spoorwegper soneel werd verzocht, luidt woordeljjk aldus: »De minister van waterstaat, handel en nijverheid, .gezien een vanwege Hare Majesteit de Koningin aan zijn departement gerenvoieerd adres vandaarbjj da tusschenkomst van Hare Majesteit inroepende om ont slagen personeel weer bij den spoorwegdienst werkzaam te stellen .geeft aan adressant te kennen, dat de regeering zich nopens de mogelijkheid van weder in dienstneming van personen, die aan de spoorwegstaking hebben deelge nomen, met de directies der spoorwegmaatschappjjen in betrekking heeft gesteld, doch dat de beslissing te dezen aanzien ligt buiten het bereik van hare bevoegdheid en derhalve door haar geheel aan de betrokken spoorweg directie moet worden overgelaten. (Het Volk). Verdronken. Den 10 waren drie jongelieden een jongmensch en twee meisjes aan het spelevaren op den Rjjn tus- schen Leiden en Leiderdorp, toen het bootje werd aange varen door een stoomboot. Het sloeg onmiddelljjk om en allen gingen de diepte in. De jonge man had nog de tegen woordigheid van geest de boot aan te grijpen, terwjjl een der meisjes hem vasthield. Het andere meisje verdween ineens in de diepte. Toen de stoomboot had gestopt, sprong een heer onmiddellijk te water en door zijn toedoen wist men den jongen man en het eene meisje nog levend aan boord te brengen. Het andere meisje is opgedregd. Zjj """•r-'T"!-- ^iTnTV^miniri-'n'«TFwin>T^Ttm^,TnTm^ omheen sprongen en dansten mannen en knapen in carna- valscostuum. Evenals bij ons in Brabant en Limburg vinden velen er hier bljjkbaar een genoegen in, om zich te verkleeden en te vermommen. We zagen o,a. Inlanders in een clowns pak, anderen weer liepen parmantig als officier van land- of zeemacht opgetuigd, sommigen waren meer bescheiden en droegen de eenvoudigen uitmonstering van een marine matroos, of wel waren als europeesche dames opgedirkt. Velen hadden ook hun gezicht beschilderd of droegen een mombakkes, terwjjl men vooral ook door valsohe knevels en blauwe brillen onherkenbaar trachtte te worden. De anders zoo kalme, iets of wat saai aangelegde Inlanders, ontpopten zich in echte pretmakers. Ze haal den allerlei rare capriolen uit en nu en dan sprongen ze als dollen rond onder het gebrul van *Hassan Hoes sin Hassan Hoessin Overal ontmoette ik gedurende die feestdagen dergeljjke optochten, die van uit de verte reeds kenbaar waren aan het vreeseljjk lawaai en ge schreeuw. De Maleiers vertelden mjj, dat volstrekt niet iedereen maar zoo'n taboet mag maken. Alleen zjj, wier voorouders dit recht reeds hadden, ontvangen het ook als een heilige poesaka (erfenis). Wanneer men eigenmachtig in dezen handelde, zou men allerlei ellende en ongeluk over zjjn gezin brengen en zelf zeer spoedig kunnen sterven. Hier op Padang zijn slechts elf personen, die er toe bevoegd zijn en hun werd bjj den gezamenljjken optocht, nu en dan 's avonds gehouden, een bepaald volgnummer aangewezen. Op den eersten feestdag moeten de eigenaars der ver schillende taboets gaan ambil tanah (grond of aarde halen), in den avond van den vierden dag ambil batang pisang (pisangstammen halen.) Natuurlijk geschiedt een en ander begeleid door de onmisbare lawaal-makende Inlandsche muziek. De aarde moet hier op Padang van het zeestrand worden gehaald en dan naar de woning van den eigenaar der taboet ge bracht. Men bewaart ze daar op het erf in een aarden pot, welke overdekt is met een stuk wit doek en geplaatst binnen een kleine omheinde ruimte. De geheele zaak wordt

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5