Telegrafische Berichten. Laatste Berichten. Stadsberichten. Premiekeuringen te Schagen op 15 Jnni. A. Drie- en vierjarige merrièn. Beschikbaar 4 premiëu elk van f 75, Aangeboden 22 dieren. Volgorde van plaatsing: 1. J. L. T. Groneman Wieringerwaard Nedda. 2. J. 0. Blaanboer, Anna Panlowna, Emma. 3. P. J. Vis- scherWieringerwaardEmma. 4. J. Breebaart Kz., Winkel, Agnes. 5. A. Schenk, Barsingerhorn. 6. S. Ligt- hart, Warmenhuizen. 7. J. Wit, Zijpe, Greta. 8. Jb. Stam mes Anna Panlowna Nelly. 9. D. O, Rezelman Anna Panlowna, Wilhelmina. B. Vijf-, zesen zevenjarige merriën. Beschikbaar 4 premiën elk van f 100, Aangeboden 20 dieren. Volgorde van plaatsing: 1. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, Nelly. 2. J. C. Blaanboer Anna Panlowna Marie. 3. D. C. Rezelman, Anna Panlowna Nora. 4. J. L. T. Groneman Wierin gerwaard, Elsa. 5. J. Scbrieke, Anna Panlowna. 6. J. C. Blaanboer, Anna Panlowna, Marie. 7. dezelfde, idem, Flora, 8. dezelfde, idem, Anna. 9. P. Loopnit, Schiedam, Cato. 10. Kruiaveld Koegras. 11. Wed. A. C. Bakker, Wie ringerwaard, Marie. 12. J. Breebaart Kz., Winkel, Tina. 13. P. Loopnit, Schiedam, Marie. 14. P. Nienwland Az., Warmenhuizen, Nelly. 15. J. Breebaart Kz. Co., Winkel, Louise. 16. dezelfde, idem, Mina. C. Achtjarige en oudere merriën met veulen. Beschikbaar 4 premiën elk van f 40. Aangeboden 10 dieren. Volgorde van plaatsing 1. H. Waiboer Az., Winkel, Ottoline. 2. J. Blaanboer Cz., Anna Panlowna, Cora. 3. N. D. Kaan en anderen, Wie ringerwaard de Witvoet4. P. Schaap WinkelNelly. 5. J. Waiboer Rz., Anna Panlowna. 6. J, Breebaart Kz., Winkel, Donker. 7. dezelfde, idem, Jans. D. Tweejarige merriën. Beschikbaar 10 premiën elk van f 40, Aangeboden 22 dieren. Volgorde van plaatsing: 1. H. Waiboer Az., Winkel Witvoet. 2. Z. Bakker, Venhuizen. 3. P. RaapHarencarspsl. 4. J. L. T. Groneman Wieringerwaard Christina. 5. P. Schaap Winkel, Marionet. 6. P. Blom, Koegras, Anna. 7. C. D. WaiboerAnna PanlownaNella. 8. J. Kaan Kz., Wieringerwaard Nelly. 9. M. de JongHoorn Roza. 10. J. J. de Wit Sr,, Zijpe, Sultane. 11. N. D. Kaan en anderen Wieringerwaard Jans. 12. W. Jimmink ZjjpeSnip. 13. K. de Beurs SchagerbrngRita. 14. D. O. Rezelman Anna PanlownaAda. 15. J. Waiboer Rz., Anna Panlowna Monica. E. Eenjarige merriën. Beschikbaar 20 premiën elk van f 10, Aangeboden 9 dieren. Volgorde van plaatsing 1. J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, Sylvia. 2. H, Waiboer WinkelBrunette. 3. J. C. BlanboerAnna PanlownaLeida. 4. A. v. d. HorstSchagen Dina. F. Eenjarige hengsten. Beschikbaar 2 premiën elk van f 150, Aangeboden 15 dieren. Volgorde van plaatsing 1. N. D. Kaan en anderen Wieringerwaard, Extract. 2. dezelfde idem Wouter. 3. Z. Bakker Venhuizen. 4. J. M. Koelman Schagen De Bles. Er werden voor het Stamboek 10 merriën aangeboden ter inschrjjving. Ondanks het ongunstige weder waren er toch nog heel wat belangstellenden bij de keuring tegenwoordig. Schagen. Den 15 had alhier de algemeene ver gadering plaats van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, onder leiding van den schoolopziener, den heer mr. R. van Goens te Alkmaar. Na een kort openingswoord leidde de heer M. J. Korving te Helder het punt in »Opmerkingen aangaande de Kollewijnsche spelling." Spreker bleek het op enkele pun ten met deze spelling lang niet eens te zjjn. Van de gelegenheid tot debat werd door een paar heeren gebruik gemaakt de laatste achtte het maar het best zich aan te sluiten bij de uitspraak van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap, dat zich onveranderd voor de nieuwe spelling had verklaard. Wegens eene ongesteldheid van mevr Maria IJpes—Speet trad welwillend als tweede spreker op niet minder dan de heer Dr. Ritter, hoofdredacteur van het Nieuws. Op hoogst boeiende wijze besprak deze. een paar bekende werken van den beroemden Ibsen, daaibij helder uitzettende wat volgens 's Bprekers meening de beteekenis van deze werken was. Onder luid applaus dankte de heer Van Goens Dr. Ritter voor diens welwillendheid en voor zijne schoone rede. Als tijd en plaats voor de vergadering in 1904 werd de maand Juni en Schagen opgegeven. De voorzitter deelde mee, dat weer f 75 beschikbaar was gesteld voor de arr.-bibliotheek, dat het ongeoorloofd schoolverzuim over de afgeloopen 3 maanden slechts 0,7°'o had bedragen en dat door hem aan de gemeentebesturen eene ontwerp verordening op de mazelen zou worden gezonden en aan bevolen. De heer Raap werd hij acclamatie herkozen als bestuurslid. Omdat de heer Ritter met den middagtrein moest vertrekken, werd de voordracht van den heer M. Visser te Schagen, «Van Fontainebleau naar Parjjs" als laatste punt van het programma behandeld. Op boeiende wjjze vertelde spreker, aan de hand van Thiers het ver trek van Napoleon I nit Fontainebleau, diens lovon op Elba en zijn terugtocht naar Parijs. De vergadering werd bijgewoond door 107 onderwijzers en onderwijzeressen, door den heer districts-schoolopziener Van Rijssons en door de burgemeesters van Petten en Barsingerhorn. Schagen. Mr. H. K. Roeasingb, griffiier aan het kantorgerecht alhier is als kantonrechter benoemd te Meppel. gchermerhorn. In eene vergadering, gehouden door do afdeeling »Schermerhorn" van den Bond van Staatspensionneering is tot voorzitter benoemd de heer J. Smittot penningmeester de heer J. v. d. Cappelle. Woensdag a.s. zullen 13 leden van de Tuinbouw- vereeniging »Schermerhorn en Omstreken", bij gunstig weer een reisje naar het Westland maken om aldaar verschillende tuinen te bezien. Tentoonstelling te Kroningen. De gioote Np verheidstentoonstelling te Groningen is den 15 geopend door Minister de Marez Ovens. Oen Haag. Den 25 dezer zal alhier ten over staan van notaris Bodaan in het openbaar worden ver kocht het meubilair, bestemd geweest voor het Hoogge rechtshof te Pretoria, doch dat, tengevolge van den oor log, niet daarheen is gezonden. Verdronken. Een treurig lot trof den 13 de jeugdige Scheve- ningsche visschersvrouw Pronk. Voor een drietal weken pas gehuwd zijnde, bracht zij haar man weg, die op den logger liggende in de haven te Vlaardingen ter haring- visscherij zou vertrekken. Aan boord van den logger maakte zij de reis mede door den Nieuwen Waterweg. Ter hoogte van den Hoek van Holland zou zij in het roeibootje stappen waarin nog eenige mannen zaten, om haar aan wal te zetten toen het bootje kanteldeof zij een misstap maakte in de Maas viel en onder de oogen van haar man verdronk. Door den feilen stroom weggevoerd faalden de pogin gen tot redding nog in het werk gesteld. Een tragisch ongeluk had te Vlaardingen plaats. Er viel een kind van den stoker der Vlaardingsche Wa terleiding-Maatschappij in een waterbassin bij den water toren. De vader sprong te water en mocht het genoegen smaken het kind te redden doch daar hij niet zwemmen kon en het talud te glad was om er tegen op te klaute ren zonk hij in de diepte weg en verdronk. Zijn vrouw had hem nog een stok toegestoken maar hij had geen kracht meer om dien te grijpen. Hilversum. De vrouw van W. de Gooijer al hier, trok terwjjl zjj te bed lag, de tafel, waarop een brandend petroleum-kooktoestel stond, naar zich toe. Het toestel viel om en het bed geraakte in brand. De vrouw, half lam, tengevolge van eene beroerte, kon zich niet redden en werd hevig gebrand. Op haar hulp geroep schoten de overige huisgenooten en buren toe, wien het gelukte den brand te blnsschen. De toestand der vrouw is zorgwekkend. By den heer E. B. aan den 's-Gravenlandschen Weg is een logée bij het openen van een raam der bovenste verdieping naar beneden gevallen. Zij kwam met het hoofd terecht op de rollaag van een keldergat, waardoor zij zeer ernstig verwond word. De ongelukkige werd naar het Diaconessenhuis gebrachtalwaar zij eenige uren later is overleden. Benoemingen. Benoemd tot heemraad van het waterschap de Schermer, J. Koning, te Zuid- en Noordschermerin het bestuur van den polder Westzaan, tot dijkgraaf, C. Kuyt Dz., te Westzaan, en tot heemraad, P. Kluyver Jr., te Zaandam; tot dijkgraaf van het waterschap de Water graafsmeer, H. A. Matthes, te Amsterdam. Tot hoofdingeland voor het bestuur der 'banne Blokker is gekozen de heer C. Schoutsen, te Blokker. Bet Tehuis voor Trouwen te Middelburg is met Mei verplaatst naar de St. Pieterstraat F 51 Di rectrice Mej. H. H. Dormaar. Geheel opnieuw ingericht en uitgebreid, is er nu aangename gelegenheid tot logies voor fatsoenlijke vrouwen en meisjes uit alle standen. Amsterdam. Het Gerechtshof veroordeelde Bie- seman den grutter die zijn echtgenoote doodschoot tot 8 jaar gevangenisstraf. Bosehbrand. Tnsschen Apeldoorn en Arnhem, heeft een groots bosehbrand geduchte schade veroorzaakt. Door de droogte en den feilen wind viel aan blnsschen niet te denken. Het afgebrande terrein wordt geschat op 4 500 H.A_ Be ramp In den Hethel-polder. Door het comité voor de noodlijdenden in den Noord-Kethel-polder is aan de burgemeesters in Zuid- Holland een uitnoodiging gezonden om in hunne gemeen ten hunne medewerking te verleenen tot het bijeenbrengen van gelden ten behoeve dier noodlijdenden. Te IVInschoten geraakte eenige dagen geleden, na afloop van de paardenmarkt, een wagen op hol, bespannen met twee paarden. De wagen kwam door een afzonderlijken toegangsweg op het stationsemplacement terecht, juist toen de treinen van Groningen en Nieuwe Schans binnen- stoomden. Gelukkig dat de beide treinen door vlaggen en andere seinen nog juist bijtijds kouden stilhouden. De wagen ging intnsschen over rails en alles heen en verbrak alle langs deu grond aangebrachte telegraafdraden. De be stuurder, zekere Sanders, uit Roswinkel, viel uit deu wagen en kreeg oen ernstige hoofdwonde. De wagen werd geheel verbrijzeld. Sijbecarspel. De heer Jager, eaudidaat te Fra- neker, is beroepen "tot predikant bij de N. Herv. ge meente te dezer plaatse. In het naburige Nibbikswond komen in den laatsten tijd nog al gevallen van mazelen voor, waarvan een paar met doodelijken afloop. Westgraftdijk. Mej. M. Messchaert alhier is benoemd tot onderwijzeres te Krommenie. Slijp. Wegens periodieke aftreding van de heeren Dr. J. van der Vliet en P. Dil zal den 30 Juni e.k. de verkiezing plaats hebben van twee leden van den gemeen teraad. Harlngcarspel. Den 15 dezer vergaderde de Raad dezer gemeente. Overeenkomstig de wensehen van HH. Ged. Staten werd besloten het raadsbesluit van 20 April jl. tot het aasgaan eener geldleening van f 1600 in zooverre te wijzigen, dat daarvan jaarlijks f 100 zal worden afgelost. Een verzoek van den Veldwachter om hem op 65jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren, werd, nadat in beginsel besloten werd eene verzekering aan te gaan, tot nader onderzoek naar de kosten en de wijze van verzekering aangebonden. Tot leden van de stembureaux voor de a.s. raadsverkiezing werden be noemd voor district I nevens den Voorzitter de heeren Schoorl en Boekei en als 4e lid Bypost benevens Dam, als plaatsverv. en voor distr. II de heeren Keesom, voorz., de Jongh en Groot en als 4e lid J. Krabmaa en Plaatsman als plaatsvervanger. Tot leden der commissie voor het nazien der gem.-rekening over 1902 werden benoemd de heeren C. Groot en W. Keesom. Voorts besloot de ver gadering aan den secretaris f 50 vergooding te geven voor het opmaken der tienjaarlijksehe tafels. De rekening van de alg. armen over 1902, hierna aan de orde gesteld, W6rd vastgesteld in ontvangst op f 2918.98 en uitgaaf f 1979.53, batig saldo f 939.45. Bij de rondvraag nam de heer de JoDgb wegens zijn aanstaand vertrek nit de gemeente afscheid van zijn medeleden en den secretaris en dankte hun voor de vriendschap die hij steeds heeft mogen ondervinden, waarop de voorz. den heer de Jongh wederkeerig dank betnigt voor 't geen deze als lid van den Raad voor de gemeente heeft gedaan. De leverantie van 370 M3 grint voor de wegen in de banne Haringcarspel is opgedragen aan P. de Boer te Koedijk voor 2.60 de M3. Bennlngbroek. De heer A. Collée Jr. alhier is benoemd tot onderwijzer intern aan het instituut voor blinden te Amsterdam. Warmenhuizen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. J. ter Plegt, slaagde dezer dagen te's Gravenhage bij het examen als Landmeter. Ben nieuw voedsel. De Nederlandsche Delicatessen-handel gebr. Daamen te Rotterdam importeert uit Amerika de «Shredded Whole Wheat (volle tarwe), onder de namen Biscuit en Triscuit. De Biscuit heelt in verschillende plaatsen van ons land reeds burgerrecht verkregen; de »Triscuit" is hetzelfde produkt in een anderen vorm, die velen wel kom zal zijn. Ze kan gemakkelijk medegenomen worden op wandel- en fietstochten, en is uitnemend geschikt voor scheepsgebruik. (Ze is niet zooals scheepsbeschuit aan bederi onderhevig en kruimelt minder dan deze). Het broodje »Biseuit" daarentegen is minder vast en meer geschikt om met warme melk, bjj wijze van haver- mouth gebruikt te worden. Beide zijn, zooals het wetenschappelijk onderzoek van dr. Basenau te Amsterdam uitwijst, een buitengewoon goed voedingsmiddel. Het «Algemeen Handelsblad" van Zaterdag 20 Dec. 1902 en «de Hollandsehe Revue", Jannari-aflevering van 1903 wijden o.a. groote artikelen aan dit voedingsmiddel. De groote William Stead, bespreekt het in de «Rivieuw of Rivieuws" in een lang opstel en noemt het generaal Booth's ideal-voedsel. De importeurs waren zoo beleefd ons van elk der produkten een pak aan te bieden. Wij kunnen iedereen aanraden eens een proef met dit veel opgang makende voedsel te nemen. 's Gravenhage 16 Juni. Tweede Hamer. Op de interpellatie V3n den heer Heemskerk over de erfgooiers-qnaestie en het doodschieten van een erfgooier te Blaricum, beloofde de minister van justitie overweging van maatregelen, wanneer langs den gewonen weg geen rechtszekerheid omtrent eigendom en bestuur der gemeeue heiden en weiden in Gooiland mogelijk is. Minister Kuy- por erkende de bevoegdheid van den burgemeester van Blaricum tot het teqnireeren van troepen, maar keurde af, dat zulks voor deze zaak was geschied; op de critiek van den heer Troelstra over de handelwijze van den burgemeester, verklaarde minister Kuyper nader, dat de beslissing over deze handelwijze van den burgemeester wacht op het resultaat van het in te stellen justitieel onderzoek. Be nieuwe Honing van Servië. GENEVE, 15 Juni. In een interview verklaarde Kara- georgewitsj dat hij de kroon van Servië aanvaardde onder den naam Peter I. Hjj richtte een proclamatie aan het Servische volk, waarin bij zegt de traditiën der voor vaderen te zullen volgen en te zullen vergeten alles wat gebeurd is in de laatste veertig jaren. Geen rancune zal overblijven en de rechten der ambtenaren zullen wor den geëerbiedigd, terwijl dezen worden uitgenoodigd de striktste legaliteit te bewaren. Waarschijnlijk zal de Koning hedenavond vertrekken. GENEVE, 15 Juni. De koning van Servië gat mede- deeling van zijn verkiezing aan den Gzaar, den koning van Italië en don vorst van Montenegro. Hij deed geen andere ofEcieele mededeelingen. BELGRADO, 15 Juni. Iu antwoord op een telegram van minister Avakoumowitsj, ham zijn verkiezing mede- deeleude, seinde de nieuwe Koning, dat de schitterende bewjjzen van toewijding, hem gegeven door zijn bemind volk, zijn tronw leger en vaderlandslievende regeering hem tot in het diepst der ziel hadden getroffen. «Ik dank de Voorzienigheid die mij den troon mjjner voor vaderen deed bestijgen." Twee scliepen verongelukt. MARSEILLE, 15 Jnni. Een dépêche aan de compagnie Fraissinet meldt, dat de Engelsche stoomboot »A»sa'' beproefde de stoomboot «Antoine Fraissinet", die bij Caiav- voe schipbreuk leed, vlot te maken. De «Senegal" ver ongelukte op dezelfde plaats. Het is wel zeker, dat beide schepen geheel verloren zijn. Bad- en Zweminrichting. De heer li. P. M. Coops, badmeester aan de Alkmaarsche Bad- en Zweminrichtingheeft zich om gezondheidsredenen genoodzaakt gezien eervol ontslag uit zjjne betrekking aan te vragen. Het bestuur ver leende dit ontslag op de meest eervolle wijze. Motor-flets ongeluk. De heer J. Meijer, zieh den 14 dezer met een paar vrienden per moter-fiets naar Woestduin willende bege ven, had het ongeluk op den Westerweg, bet bestuur over zjjn rijwiel te verlieven en daardoor in den meest woesten vaart tegen een boom te rjjden, waardoor hij viel en in bewnsteloozen toestand werd opgenomen en in de woning van den heer Berger werd gebracht. Spoedig- verscheen gelukkig geueeskundige hulp. De toestand van den heer Meijer moot, hoewel nog zorgwekkend, niet hopeloos zijn. De fiiets is zwaar gehavend en onbruikbaar geworden. Ook de boom is zeer beschadigd. Onvoldoende kennis van bet bestuur van zijn motor-rijwiel is zeker oorzaak van dit groote ongeluk. Met genoegen vernemen wij dat de toestand hedenmorgen geruststellend was. Verkiezing Gemeenteraad. Door B. on W. is bepaald dat de stemming en herstemming ter verkiezing van leden van den Gemeente raad, ter vervulling van de plaatsen die in dat college door periodieke aftreding zullen openvallen, zoo noodig, zullen geschieden op Dinsdagen 14 en 28 Juli a.s.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2