Runenschrift. No. 72. .Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 19 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. II e r- iu i a a. ALKMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dlns dag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8Ofranco door geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,ö®. Afzonderlijke nummers 3 ets. het Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.} Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. DUITSCHEAAB. Den 16 hadden de verkiezingen voor den Rijksdag plaats. Voor de 397 zetels waren ongeveer 1400 candidatureu opgesteld. Den 17 was de uitslag bekend van 300 verkiezingen, daarvan moet in 148 districten herstemming plaats heb- j ben. Gekozen zijn 55 centrumsleden en 52 sociaal-demo craten, 16 conservatieven, 7 Polen, 6 Elzasaers, 5 nationaal- liberalen, 4 leden der Rijkspartij, 3 wilden, een Dean, een lid van den Bund der Landwirte, een Antisemiet, een lid van den Boerenbond. Herstemming moet plaats hebben tusschen 105 sociaal democraten, 52 natiouaal-liberalen, 30 conservatieven, 28 eentrumsleden, 21 leden der vrijzinnige volksparty, 11 der vrijzinnige vereeniging, 10 der Rijkspartij, 8 der Dnitsche Volkspartij, 8 wilden, 7 Antisemieten, 5 Welfen, 4 leden van den Band der Landwirte, 4 Polen, 3 El- zassers. Prins Wilhelm von Wied, tweede zoon van Prinses Maria der Nederlanden, en luitenant bij het regiment van de garde te Berlijn, heeft op de manoeuvres een ongeluk gehad. Zijn paard ging op hol en rende dwars door een laag pijnbosch. De ruiter werd door de takken gegrepen en uit het zadel gerukt. Hij bleef met een voet in de stijgbeugel hangen en werd een heel eind meege- slenrd, vóór het paard tot staan kou worden gebracht. Uit verscheidene wonden bloedend en met een verrekt linkerbeen werd de Prins naar zijn woning gebracht. ESl©EIiASfD. Chamberlain's plannen in zake de tarieven-quaestie zijn in het Hoogerhuis ter sprake ge komen. In de zitting van den 15 heeft lord Goschen openbaarmaking verzocht der op die kwestie betrekking hebbende documenten. Namens de Regeering antwoordende, beloofden de ministers lord Lansdowne en de hertog van Devonshire een onpartijdig degelijk onderzoek, dat door de regeering zelve gewenscht, ook door de regeering zelve zal worden ingesteld. Waar Chamberlain deze kwestie heeft geopend is het ook zijn taak de noodzakelijkheid in deze door feiten en argumenten aan te toonen. De discussie eindigde hiermee. De berichten, dat de Mullah van Somaliland zich opnieuw ten strijde toerust en zijn plannen voor den nieuwen veldtocht uitwerkt, werden reeds bevestigd door een telegram uit Aden aan de Daily Telegraph", mel dende, dat een Engelsch convooi door den Mullah is over vallen tusschen Darero en Bohotle, dat is het punt waarop de Mullah zijn strijdmacht concentreerde. De bijzonder heden ontbreken nog, maar berichten door inlanders aan gebracht, doen vreezen, dat de meergenoemde kolonel Cabbe alweer een gevoeligen slag heeft ontvangen en bij Galaki zelfs geheel door den vijand omsingeld zou zijn en het ergste is, dat generaal Manning in de onmogelijk heid verkeert hem te hulp te komen. E. WEB ar ER. V ERTALING VAN 47) »Nu, gij behoeft je niet te schamen 't Is geen schande als bij de herinneringen aan het vaderland de oogen je overloopen. Dat kan ook mannen overkomen. Luitenant Fernstein zal zijn kameraden wel opzoeken en dan zult gij zeker ook wel verlof brijgen om je broer te zien. Goedendag, myn jongenHij knikte hem vriendelijk toe en ging verder, terwijl Christiaan in éene verrukking achterbleef. »Een flinke jongen zeide de minister, terwijl zij doorliepen. Hij heeft hart en mond op de rechte plaats en schijnt byzonder gehecht aan zijn k a p i t e i n." Dit woord werd met dezelfde fijne ironie geuit als straks. Bernhard had 't met verkropten toorn verdragen, maar nu was 't met zjju geduld gedaan. Weer rees er een onweersbui op tusschen hem en zijn oom en 't rom melde duidelijk genoeg in zijn stem, toen hij antwoordde »Ik zal 't dien jongen wel voor goed afleeren mij zoo te noemen. Ik heb 't hem al zoo dikwijls verboden, maar hij wil dat »kapitein" maar niet uit zijn stomme hersens zetten 1" »Waarom, Bernhard Gij hebt daarop immers alle recht als eigenaar en bestuurder van je »Freya." Ik dacht alleen maar, hoeveel men moet leeren, weten en ondervinden, eer men 't bij onze marine zoover brengt. Koen zal om en bij de.twintig jaar daarvoor noodig hebben, gij hebt 't je gemakkelijker gemaakt, maar ook je toekomst daaraan opgeofferd en dat's niet ieders zaak." FH WKHI.IIi. Te Alais (Fr. dep. Gard) is een dynamietaanslag gepleegd op het »Oafé de Lyou", waarbij dat koffiehuis voor het grootste gedeelte werd vernield en de eigenares met hare dochter alsook de pleger van den aanslag, een 43-jarig werkman om het leven kwamen. Wat de beweegreden was tot die daad van geweld, is nog onbekend. 8EKVIE. Antwoordende op het telegram van de volksvertegenwoordiging, zond koning Peter een telegram aan den president van den Senaat, waarin hij verklaarde, dat de volksvertegenwoordiging zijn eeuwige erkentelijkheid had verworven. De koning zeide toe altijd de eerste ver dediger te zullen zijn van de vrijheid voor de meest trouwe natie, de verdediger van de grondwet en de rechten der volksvertegenwoordiging. De Czaar zond een telegram aan koning Peter luidende Vernemende, dat de Senaat en de Skoepschtina U met algemeene stemmen hebben uitgeroepen tot Koning, wil ik aan Uwe Majesteit zeggen, dat ik de beste wen- sehen koester voor Uw welzijn en de welvaart van Uw land. Dat God U steune in al wat gij zult ondernemen voor het geluk van Uw volk. ZUID-AITR1ILA. In het Kaapsche parlement stelde Sir-Gordon Sprigg de Bloemfonteinsche tolconventie voor er bij voegende, dat de conventie in haar geheel en onver anderd moet worden aangenomen of verworpen. Door den bekenden Afrikaander afgevaardigde Merri- man is dit voorstel met den meesten nadruk bestreden. Hy noemde het eene beleediging voor de Kolonie, dat aan hare Vertegenwoordigers een dus gereedgemaakt plan werd voorgezet, waarbij ten nadeele der bevolking aan den Britsehen handel voordeelen werden verzekerd, welke deze niet eens noodig had. Dat was een prijsgeven door de Kolonie van zjjn eerst-geboorte-reeht, en dat kan on- mogeljjk zoo blijven. Duidelijk viel hier weder de hand te bespeuren der Magnaten van den Rand, die eenvoudig alles in Zuid-Afrika aan zich wilden onderwerpen. Brand. Te Greenock, in Schotland, is een hevige brand uitgebroken in een groote distilleerderij. Een magazijn met een millioen gallons whisky werd geheel vernield. De brandende alcohol stroomde de stad in en veroor zaakte een ontploffing, waarbij verscheidene menschen werden gewond. Ook geraakten verscheidene huizen door den vuurstroom in brand. Twee knapen kwamen om het leven; zes menschen werden gewond en eenige anderen werden vermist. Volgens later bericht zijn er 4 dooden, 1 vermist en 12 gewonden. Men schat de schade op f 720,000. Uoudcn bruiloften. In de Belgische gemeente Flobecq heeft men feest gevierd ter eere van twaalf echtparen, die daar dit jaar hun gouden bruiloft vierden of zullen vieren. De oudjes werden, volgens gebruik, door het gemeente bestuur ontvangen en gecomplimenteerd op het stadhuis, waar hun de eerewyn en voorts ieder een leuningstoel als geschenk der gemeente werd aangeboden. Juist, dat's m ij n zaak alleen viel Barnhard nu in éene woede nit. Op eens verstomde hij. Het toornig rood op zijn gelaat verbleekte, en zijn oogen, die zoo even nog zoo haat dragend opflikkerden, vestigden zich nu met een geheel andere uitdrukking op éen punt. Verwonderd volgde Hohenfels dien blik daar kwam zijn dochter aan. Sylvia had hen beiden niet nit het oog verloren, terwijl zij met de anderen sprak. Ze kende het uiterlijk van haar vader, als hij met zijn koele, vernietigende bedaard heid iemand, die 't niet met hem eens was, op zijn plaats zette, en ze zag ook, hoe de blauwe aderen aan Bernhard's slapen steeds dreigender opzwollen. Het on weer zou losbarsten als zij niet schielijk tnsschenbeiden kwam. »Bernhard 1" Er lag een vermaning, een verwijt in dit éene woord, en 't had een ongedachte uitwerking. Bern hard dwong zich met geweld tot kalmte, 't viel hem moeilijk genoeg, zooals men kon zien, maar toen hij zich weer tot zijn oom wendde, had hij zijn stem volkomen in zijn macht: »Neem mij niet kwalijk, oom, als de oude ontembaar heid zich nu en dan nog eens bij mij openbaart. »Sylvia heeft gelijk ten minste bij ons kort samenzijn moest ik zorgen dat ze niet de overhand kreeg.'' De minister kon zijn ooren niet geloovennog nooit had hjj zjjn neef zoo meegaand gezien. Dikwijls genoeg hadden zij vijandig tegenover elkander gestaan, en als 't dan al niet tot een uitbarsting kwam, placht Bernhard zich steeds achter een norsch zwijgen te verschansen. En nn verwaardigde hij zich geregeld excuus te vragen wonderlijk Thans kwamen ook Sassenburg en Koen naderby en nam het gesprek een andere wending. Lang duurde 't echter niet meer, daar 't bijna drie uur in den ochtend stond was en men eindelijk moest gaan rusten. Da beide jonge mannen namen afscheid en de prins deed hen met zijn gewone beleefdheid tot aan de scheepstrap uitgeleide. Nauwelijks waren zij buiten het gehoor, toen Hohenfels halfluid vroeg Ta Alew-ïork is in 't eind dar vorige maand het 259-jarig bestaan der stad herdacht. Waar nu 3'l2 millioen mensehen elkaar verdringen, woonden in 1653 slechts 1000 menschen. Een eeuw daarna waren er nog pas 10,000, in 1853 echter al 500,000. Daar er thans jaarlijks ongeveer 100,000 bij komen, ten deele wegens landverhuizing, berekent men nu al dat in 1953 er 10 millioen zullen zijn Sport In Amerika. Uit Colorado U. S. schrijft onze correspondent het volgende De Amerikanen zijn groote liefhebbers van kegelen. Tot zelfs in de kleinste plaats vindt men een »bowling alley". Maar er is een karakteristiek verschil in de wijze waarop zij deze sport beoefenen, en het spel zooals het in Holland gespeeld wordt. Bij ons is een kegelavond hoogstens eens in de week, een uitgangetje voor de heeren. De baan behoort meestal bij het een of ander café in een dikwijls lage en slecht ingerichte ruimte. Komt men daar midden in den avond binnen, dan kan men den rook snijden. 't Gezelschap bestaat meestal uitsluitend uit mannen, 't Kegelen is vaak meer een aanleiding voor een gezellige bijeenkomst, dan wel doel, en de aandacht aan 't spel geschonken is dikwijls gering. Hier is dat alles anders. De banen zijn gelegen in hooge, breede en ruime lokalen. In New-York zag ik er een op de vijfde verdieping van een huis. Afscheidingen zijn onbekend. Vier, aeht, soms zestien banen liggen naast elkaar in hetzelfde vertrek en 't publiek heeft vrijen toegang. Er zijn altijd menschen, die hier een gedeelte van hun avond komen doorbrengen. Wij kennen hetzelfde in de biljartzalen van onze cafés. De banen zijn vijf-, zesmaal breeder dan bij ons, samengesteld uit op hun kant staande planken, helder en spiegelglad gepolitoerd. De kegels zijn tien in getal en staan in rijen van een, twee, drie en viervormen dus een driehoek, waarvan de top naar den speler is gekeerd. Men doet hoogstens drie worpen. Zijn met den eerste niet alle kegels omge gooid, dan worden ze niet opnieuw opgezet, maar de jongen neemt do omgevallene weg en de speler gooit door tot ook de nog staande zijn gevallen. Op onze banen komt de bal met veel gestommel door een wrakke goot terug waggelen. De Amerikanen hebben dit verbeterd. De houten rails waarlangs de bal loopt, dalen aan het einde plotseling steil naar beneden, loopen dan parallel met den vloer en rijzen daarna plotseling. De bal krijgt zijn vaart, loopt snel en geluidloos door, duikt dan plotseling op, waardoor zjjn vaart gebroken en het klotren tegen de andere ballen voorkomen wordt, en is onder de hand van den speler. Men hoort dan ook slechts het doffe rollen van den bal over de baan en den scherpen, helderen klank van de vallende kegels. De bal wordt meestal met groote scherpte en kracht gegooid. Alle tien in éóa worp kan men dikwijls zien. Er is iets gezonds en opwekkends in het spel, zooals men het hier kan zien. De lokalen zijn ruim en helder en de traditioneele Hollandsehe netheid" wordt hier, zoo mogelijk, overtroffen. Met grooten ernst en aandacht wordt gespeeld, zoowel door vrouwen als mannen. Want ook »Wat was dat met Bernhard Sylvia volgde de heengaanden met de oogen. »Wat bedoelt u papa tik bedoel je waarschuwing, toen hij weer even driftig als altijd wilde uitvallen. Zijt ge zoo familiaar Ik dacht, dat ge elkaar nog maar als vreemden besehonwdet." Zijn toon had iets dreigends, iets vorschends. Lang zaam en verwijtend hief Sylvia de oogen tot hem op. »Papa, waarom hebt ge mij niet verteld, hoe oom Joa chim is gestorven vroeg zij tot eenig antwoord. De minister zag verwonderd op. »Weet ge dat »Ja sedert een nur." »En door Bernhard? Hij duldt niet dat dit onderwerp wordt aangeroerd heeft hijzelf 't j o u toevertrouwd »Niet uit eigen beweging, maar er was iets gezegd, dat mij de waarheid liet vermoeden, en toen moest hij mij daarvan opheldering geven." »Hij had moeten zwijgen," zeide Hohenfels verstoord. »Gij hadt niets mogen weten van dat treurspel in onze familie. Met opzet heb ik 't altijd voor je verzwegen." »En hém hebt gij 't verteld, toen hij nog zoo jong was Toen hij met zijn warm, bedroefd hart van zijns vaders graf kwam, hebt gij hem gezegd,J dat die een zelfmoordenaar was Dat hadt ge niet mogen doen, papa Waarom zijt ge zoo wreed geweest Omdat hij op geen andere wijs in bedwang was te houden," antwoordde de minister, uiterlijk ongeroerd. In het eerst was hij alleen verwonderd geweest, maar bij dit opgewonden partij trekken van zijn dochter rees een angstig vermoeden in zyn binnenste op, dat hij echter weer even schielijk van zich afzette. »Stil, daar komt Alfred mompelde hij. Weet hij 't »Neen. Maar ik geloof wel dat hij iets vermoedt." »Verzwjjg 't voorloopig maar voor hem Dit verbod was overbodig. Sylvia zon 't niet verteld hebben. »Die Bernhard is toch nooit vermoeid zeide Alfred, naderbij komend. »Nu wil hij met de boot uitvaren om zeevogels te schieten. Zelfs luitenant Fernstein is dit te kras, die wil eindelijk wel eens slapen, en mij dunkt,

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1