Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Nederland. Stadsberichten. B U- R G E B L IJ K E 8 T A N b. bij de herstemmingen. Zij betoogen dat er gevallen zijn, waarin de soc.-democraat, als zijnde een minder groot kwaad de voorkeur boven den reactionair verdient. Ter wille van de burgerlijke vrijheden en van de han delsverdragen, welke zij bij de conservatieven in slechte handen achten, sporen de »Vossische Zeitung", het Ber liner Tageblatt" en de »National-Zeitung'' de liberale kiezers aan, om waar zij geen eigen candidaat hebben veeleer op den socialist dan op den conservatief te stemmen. Uit Oostenrijk, Hongarije, België, Zwitserland en de Yereenigde Staten heeft de Dnitsche soc.-democratie tele grammen van gelnkwensching met haar overwinning ont vangen. EAGILIiAWD. Er dreigt gevaar dat de bij het Lagerhuis ingediende Iersche Landwet niet tot stand zal komen. Deze wet, die beoogdt de pachters zelf bezitters van den grond te maken, vond eerst bij de Ieren groote toejuiching, maar al spoedig bleek dat de prijzen, die door de pachters betaald zouden moeten worden, te hoog waren. De Iersche afgevaardigde Redmond trachtte door een amendement hierin verbetering te brengen. Hij wilde het aankoopen door de pachters vergemakkelijken en daarom den in de wet bepaalden minimumprijs doen ver vallen of althans sterk verlagen. De Regeering, bjj monde van den heer Wyndham, ver zette zieh hier echter ten sterkste tegen. Met 176 tegen 217 stemmen viel Redmond's voorstel, volgens de liberale bladen een voorspel van den val der wet zelve. SERVIE. Peter Karageorgewitsj wordt te Genève afgehaald door eene commissie bestaande uit 4 senatoren en 20 leden der SkoepschtiDa en een groot aantal officieren. Zondag of Maandag zal 's Konings plechtige intocht in Belgrado plaats hebben. Peter I komt al dadelijk voor groote moeielijkheden te staan. Wel mocht hij, zoowel van den Keizer van Oostenrijk als van den Czaar eene erkenning en verwel koming als Koning van Servië ontvangen, maar beide vorsten verlangen onderzoek naar en straf voor de aan- leggers en uitvoerders van den Koningsmoord. Door deze eiscben komt Peter I nog vóór zijne troons bestijging in zeer moeielijken toestand. De machtige bond- genooten weerstaan is zoo goed als onmogelijk, maar in zjjne proclamatie verklaarde de Koning nitdukkelijk zich te buigen voor het besluit van de Skoepschtina, die de moordenaars geluk wenschte met hun daad van vader landsliefde en rechtvaardigheid en voegde daarbij»te zul len vergeten alle persoonlijke teiten, die onder buitenge wone omstandigheden in de laatste veertig jaren zijn voorgekomen." Een oplossing te vinden, die hem et on trouw doet worden aan het volk, dat hem tot Koning uitriep en tevens voldoet aan de verlangens van de machtige naburenis voorzeker een zware taak voor Servie's nieuwen Vorst. Vorst Nicolaas van Montenegro, schoonvader van Koning Peter, over wiens benoeming hij zich zeer ver heugt, heeft te Cettinje daarover een toespraak tot zijn volk gehouden, waarin hij echter wel den lof der voor vaderen van den nieuwen Koning zong, maar toch tevens streng veroordeelend sprak over de wijze waarop Koning Alexander den dood vond. Het is inmiddels gebleken, dat Koniüg Alexander van Servië, wetende dat er eene samenzwering tegen hem bestond van zijn kant óók een komplot smeedde. Hij had een ljjst opgemaakt van officieren en civiele personen, die ter dood gebracht moesten worden bij een door hem beraamden nieuwen Staatsgreep. Na zijn dood is deze lijst, die vele namen telde, onder zijn papieren gevonden. Fngcland en Servië. LONDEN19 Juni. In het Hoogerhuis verklaarde lord Landsdowne, dat de Britsche gezant te Belgrado last kreeg niets te doen, dat den indruk kon geven een officieele erkenning te zijn van de voorloopige regsering. De Britsche regeering acht het ongewenscht, dat de ge zant te Belgrado is, als de nieuwe regeering wordt in gehuldigd. Hij kreeg daarom last Belgrado voor dien tijd te verlaten. Frankrijk, Duitschland en Italië volgen een soortge lijke gedragslijn. 's Gravenhage 20 Juni. Onze Gezant te Belgrado werd gemachtigd zich aan te sluiten bij de andere mogendheden inzake de niet erkenning der nieuwe Servische Regeering. Van een Troonverwisseling kreeg onze Regeering nog geen bericht. »Wat wilt ge toch eigenlijk riep hij driftig. «Ge behoeft mij toch niet eerst in het lange en breede te vertellen, dat ge tevreden zijt met je betrekking en 't prettig vindt bij mij." »Ja, maar ik kan 't niet larger uithouden 1" brak de jongen eensklaps in wanhoop los. »Ik houd 't waarachtig niet langer uit, dat goede leventje Liever wil ik mij laten plagen en mishandelen, maar ik moet ik moet terug Nu ging Bernhard een licht op. »Waarheen?" vroeg hij kortaf. »Naar Kiel?" »Naar de marine!" barstte Christiaan uit. «Dan kan 't mij niet schelen of ik te Kiel ben of ergens anders, onder onze vlag zijn wij altijd in ons eigen land, zegt de luitenant, w&ar we ook varen. Ik heb 't niet willen zeggcc, ik heb 't altijd weer geprobeerd, maar ik kan mij nu eens niet schikken ondor die vreemde lui, waar ik geen enkel Dnitscb woord te hooren krijg. Verleden winter, toen wij op Edsviken ingesneeuwd waren, dacht ik, dat ik 't besterven zou Ik had wel ik weet niet waarheen willen wegloopen. Dat zou ik niet nog eens kunnen uithouden. Als luitenant Fernstein weg is en de «Zeearend" met mijn landslui weer vertrekt, dan moeten ze mij maar tegelijk te Raansdal begraven ja, zóóver is 't met mij gekomen Een paar minuten verliepen, maar nu zeide Bernhard, schijnbaar bedaard »Ge wilt dus weg van mij Wel, ge zijt vi jjwillig meegekomen en hebt volle vrijheid om te gaan als ge wilt. Ik weerhoud je niet!" Wordt vervolgd. Aan Engeland werd door het Ministerie van Buiten- landsche Zaken geantwoord, dat de klacht inzake het incident op zee tusschen de «Zeehond" en een Britschen Trawler wordt onderzocht, wat eenigen tijd zal vorderen. Horlntjl. De correspondent te Batavia van de N. R. O. seinde den 18: Een mobiele colonne, naar Korintji gezonden, bereikte den lOden Rawang, via Sikoenkoeng. Zij ondervond geen tegenstand. De bentigs werden verwoest. Den 12 trok de colonne naar Hiang en Kota Baroe, hetwelk na een kort maar hevig gevecht genomen werd. De vijand liet 50 dooden achter. Aan onze zijde wer den 3 minderen gewond en kreeg luitenant Van den Bergh een schampschot. Een droevig ongeluk. Na het herstellen van eene brug in de Friesche gemeente Achtkarspelenwaren op het terrein nog eenige palen en planken blijven liggen. Eenige kinderen bouwden daarvan een primitief woonhnisje. Toen het ge reed was, begaf het dochtertje van J. E. zich het eerst in die woning; doch nauwelijks was zy binnengetreden, of een der palen viel neer en verpletterde haar het boofd, zoodat zy op de plaats doodbleef. De moord te Huitaart. Had het zeer nauwgezet onderzoek rondom de hof stede door de marechaussees niets bijzonders opgeleverd, thans, na de ontzegeling, heeft men, verborgen in een kast, f 700 gevonden. Als pachter voor de hofstede hebben zich bij den rent meester er van de eigenaar is een Belg of Fransch- man ruim 60 liefhebbers aangemeld; definitief is nog niemand aangewezen. Omtrent den verdachte verneemt mendat hij zeer moedeloos en neerslachtig wordtzijne gezondheid ver mindert en hij krijgt last van dikke beenen. Nu en dan worden nog personen gehoord. Hangedijk. Op den beschrijvingsbrief voor de buitengewone algemeeno vergadering der landbouw- cn handelsvereenlgfng „Hangendijk en Omstre ken", te houden te Sint-Maarten, op Woensdag 24 Juni a.s., komen de volgende voorstellen voor A. Van de „Vereeniging van Schippers en Kooplieden in groenten"«Al de te veilen producten, aange voerd op de afslagmarkten te Broek op Langendijk en te Noordscharwoude, worden, te beginnen met dit seizoen, gekocht tegen dadelijke betaling, met 1 pCt. korting B. Van de afd. S i n t-M aarten en Zuidschar- woude: «De Vereeniging verzoeke aan de be trokken besturen gelegenheid tot veilen van groenten den geheelen winter en het voorjaar door open te stellen." C. Van de afd. Zuidscharwoude: «Het veilen van doorgeschoten kool worde verplichtend gesteld." D. Van het Hoofdbestuur: «De regeering te ver zoeken het zoeken naar kievitseieren met 15 April te doen eindigen." Het hoofdbestuur acht in zijn preadvies het eerste voor stel aanneembaar, mits voor de uitvoering wordt gezorgd door een gemengde comm'ssie van toezicht. De voorstellen B, C en D acht het Hoofdbestuur zeer gewenscht. Sint-Pankras. De gemeenteraad benoemde als leden van het stembureau, voor de aanstaande gemeente raadsverkiezing, de heeren S. Duif, J. Schuit en Jb. Ruijs. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Jb. Wage naar en D. Kloosterboer, terwijl tegelijkertijd moet wor den voorzien in de vacature, ontstaan door het overigden van den heer Van de Vijzel. Herhaaldelijk werd door ingezetenen uit deze gemeente aan de directie der H. IJ. S. M. verzocht trein 581. welke aan alle stations en halten tusschen Haarlem en Hoorn stopt, ook hier te doen stilhouden. Op een onlangs opnieuw ingezonden adres te dezer zake, werd nu weder een weigerend antwoord ontvangen. Zuid-Scharwoude. Zooals bekend is, nam de gemeenteraad alhier in zijn vergadering van 26 Maart het besluit om den toren der Herv. kerk af te breken en een nieuw raadhuis te bouwen met een toren. Van de zijde van bet Kerkbestuur werden pogingen in het werk gesteld om de uitvoering van dit besluit te verijdelen. Volgens het kerkbestuur zou n.l. de gemeenteraad niet het recht hebben om den toren af te breken. Zonder een besluit van een booger college af te wachten en zonder daarmede ongelijk te erkennen, h"eft echter de gemeente raad nu het besluit van 26 Maart ingetrokken. Brand te Botterdam. In den nacht van den 18 woedde een hevige brand in de voormalige suikerraffinaderij aan den Westzeedijk. Deze panden zijn indertjjd door de gemeente aangekocht en het terrein werd tot nu toe gebruikt voor opslagplaats van hout enz. Omstreeks half één 's nachts werd door een waker der gemeente G. van Santen brand ontdekt aan de westelijke zijde van het hoofdgebouw en in minder dan geen tijd stond het 5 verdiepingen hooge gebouw aan die zijde in lichte laaie vlam. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, die spoedig in aanzienlijken getale ter plaatse kwam, doch weldra zag men in, dat aan het redden van het hoofd- of middengebouw niet te denken viel, waarom men zich aanvankelijk er toe bepaalde de zijgebouwen te beschermen. Drie rijdende en vijf drjjvende stoomspuiten, benevens 10 handbrandspuiten verleenden hnnne dionsten, doch al hun pogen scheen eerst niet van den minsten in vloed op den vuurpoel. Het hout van de firma Van der Lugt Zn., welke firma een groot deel van het gebouw in huur had, ver toonde weldra een vuurzee en op alle verdiepingen woedde het vuur met ontzaglijke woede voort. Te 2 uren stortte dan cok reeds een groot gedeelte van den westelijken muur in en alle pogingen om de oosteljike zijde van het hoofdgebouw te sparen bleken vruohteloos. De paarden stallen der gemeente waren in tijds ontruimd. Doordat de noordoostenwind de vlammen in de richting van de Schiehaven dreef, geraakte ook het daarliggend stoomschip Soembing nog in brand, doch dit werd in tijds ontdekt en het vuur daar spoedif gebluscht. De brandweer slaagde er ook in het gevaar voor de electrische koffiebranderij en de Roode Pelikaan af te wenden, zoodat ten slotte de brand beperkt bleef tot het hoofd- of middengebouw, dat totaal uitgebrand is. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De totale brandschade wordt geschat op ruim 4 ton, waaronder ongeveer. 1 ton aan bont van de firma van der Lugt, 2 ton opstallen der gemeente, benevens f 20,000 aan hout van de gemeente. Behagen. Onze kermis belooft ook dit jaar voor burgers en buitenlui vol aantrekkelijkheden te zullen wezen. In de eerste plaats is er de stoomdraaimolen van Benner weer, dan eene zeer groote tent van Hommerson, de sprekende biograafverder een kunstkabinet, een zoölogisch museum, een panorama, een schiettent, een inrichting van een illusionist, Wijlacker 's schouwburg, een danstent en meer kleinere tenten en tentjes. Meer dan 30 kramen staan op de gedempte gracht, terwijl in onderscheidene café 's bals worden gegeven, tooneelvoor stellingen zullen plaatst hebben of café-chantant wordt gehouden. Bij gelegenheid van het 300 jarig bestaan der paardenmarkt, Maandag van kermis worden de burgers door de vereeniging Algemeen Belang uitgenoodigd te vlaggen. Den 18 had alhier de laatste openbare zitting plaats van het kantongerecht, die door den heer Roessingh benoemd kantonrechter te Meppel als griffier werd bijgewoond. De kantonrechter wenschte hem geluk met zijne benoeming en sprak hem verder op hartelijke wijze toe. Schagen. Alhier zijn aangekomen de heeren Ver maak, uit de Kaapkolonie. Onder geleide van de heeren C. Nobel, te Schagen en P. Sehenb, te Wieringerwaard, bezochten de heeren verschillende boerderijen in de ge meenten Wieringerwaard, Zijpe, Barsingerborn, Winkel, Warmenhnizen, Harenkarspel en Schagen, waar stieren in oogenschouw werden genomen. Een enkele werd aan gekocht. Later zullen meer inkoopen geschieden, die dan moeten dienen tot verbetering van den veestapel in de Kaapkolonie. De jaarlijksche paardenmarkt te Schagen, welke dit jaar op Maandag 22 Juni a.s. zal worden ge houden zal alsdan 300 jaar hebben bestaan. Deze markt, met vergunning van de Staten van Holland drie eeuwen geleden opgericht, wordt nog steeds zeer druk bezocht. Aardappel trein. De directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij heeft wederom den gewonen aardappeltrein ingelegd ten behoeve der afslagmarkten in den omtrek van Hoorn. Tram Egmond aan ZeeAlkmaar—Bergen. In de zitting van de Tweede Kamer van den 19 werd het wetsontwerp onteigening ten behoeve van den Spoorweg van Egmond aan Zee over Alkmaar naar Bergen goedgekeurd. Bemonstrantsche Gemeente. Zondag, den 21, des morgens 10 uur, zal de dienst in bovengenoemde gemeente vervuld worden door den heer ds. A. C. de Begten niet door den heer ds. Glasz, zooals op het Predikbeurtenlijstje vermeld staat. Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting. In de week van 13 tot en met 19 Juni zyn in de Bad- en Zweminrichting alhier genomen 215 baden door heeren 150, door dames 29, door onvermogenden 36. Drukste dag den 13 Juni met 113 baden. Hoogste tem peratuur van het water 62° F., laagste 59° F. Jubileum. Den 1 Joli a.s. herdenkt de Agent van Politie le klasse, F. Vierkant, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst dezer gemeente kwam. AlleD, die den ijverigen beambte gedurende dien tijd gekend hebben, zullen in hem steeds waardeeren den kalm optredenden en toch flinken politieagent, die altijd zjjn plicht vervulde op eene wijze, die ieders goedkeuring mocht wegdragen. Vierkant heeft in die 25 jaren bewezen, dat men te gelijkertijd zoowel een goed politieagent als een vriend van zijne medeingezetenen kan zijn. muziekuitvoering. Door het Stedelijk Muziekkorps zullen op Zondag, den 21 Juni a.s., des avonds ten 7 ure, in den Stads- houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1.Marche militaire sur des motifs de l'opéra «Les cloches de Corneville v. Rob. Planquette. 2. Ouverture de l'opera «Les Dragons de Villars"A. Maillart. 3. «Ein Walzer ist mein Leben", Walzer. Rob. Vollstedt. 4. Fantaisie sur des motifs du Ballet «Coppélia"Léo Délibes. 0 5. «Victor Emanuel", ouverture mi litaire H. Kling. 6. Fantaisie concertante sur des airs russes«F. Blumentritt. 7. a. «Ave Verum Oorpus", Kirchen- hymneW. A. Mozart. b. «Anbade printanière"Paul Lacombe. 8. «Eine Ooncertreise", Potpourri A. Reckling. lloiui enten toonstelling. Op de Internationale Hondentèntoonstelling te Utrecht, behaalde «Hansa" (dashond) eigenaar de heer Jb. Biands Ez. den eersten prijs. ONDERTROUWD. 18 Jnni. Pieter Hopman, wednr. van Marijtje Mienis, en Elisabeth Molenaar, wed. van Pieter Blokker. Gerhardus Frederik Karei Römmel, te Haar lem, onl. alhier, en Elizabeth van den Tooren, alhier. Cornelis Sman en Petronella Catha- rina Lobach. 19 Johan Nieuwenkamp, alhier en Tryntjo Leeg water te Avenhorn. OVERLEDEN. 19 Jnni. Jan van der Wissel, 78 j. 20 Aldert Nobel Kossen, 68 jaar. Debora Sybonts, wed. van Pieter Bruinvis de Lange, bjjna 82j.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2