ToBlatiag Bitot- n MébM. Indische Penkrassen. No. 73, Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 21 JUNI. Gemeenteraads Verkiezing. Wekelijksche Veemarkten. LEEEAAE N e derlaad. T ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsda g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O, SOfranco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte-! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER van Alkmaar, brengt ter algo- meene kennis, dat de VEIRHLIElïISrG van leden van den GE1ME1E1NTE1RAAD Voor het Ie district, in de plaats van den hear Mr. II. Boelmans ter Splllwegens periodieke aftreding, lie in vervanging van de heeren 6. de Oroot Jta., uithoofde van perio dieke aftreding en C. Janssen Cx., door vertrek uit de gemeente, Ille in de plaats van de heeren Mr. JT. P. Kraakman en Hf. 611n- derman, wegens periodieke aftre ding, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Juni a.s,, van des voor middags 9 tot des namiddags 4 nre, en dat de tot invulling bestemde formulieren voor de opgave van candidaten ter secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar zijn gesteld van 16 Juni e.k. tot en met den dag der verkiezing, op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 ure. De Burgemeester voornoemd, J. DE WIT Dz., 1°. Burgemeester. Alkmaar, 13 Juni 1903. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burger school of de Meisjesschool wenschen te laten bezoe ken daarvan aangifte moeten doen vóór of op 15 Juli e.k., bij de hoofden dezer Bcholen, onder overlegging van het geboorte- of inentingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maan den na het tydstip der toelating, voor de Burgerschool op den Dinsdag, volgende op den 3den Maandag in Angnstns en voor de Meisjesschool op den Dinsdag vol gende op den 4den Maandag in Angnstns, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool, van welke school het onderwijs gegeven wor - dende tn de 7e klasse aansluit aan dat van de Rijks Hoogere Burgerschool, bestaat aan de woning van het hoofd dier school, aan de Ondegracht, op Maandag en Donderdag van half één tot half twee ure en voor de Burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillensteegeveneens op Maandag en Donderdag van half één tot half twee ure. Zij noodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. DE WIT Dz., Voorzitter. 14 Juni 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XV. In mijn vorige Penkras beloofde ik n e9n en ander van het feest bij mijn vriend Ankoe Dja Endar Moeda te vertellen. De lezers zullen zich immers uit Penkras XIII nog wel herinnerendat zijn dochter Alimatoes Saadiah in het huwelijk trad met den jongbenoemden doktei--djawa of Inlandschen arts Haroen Al Rasid 2 April 's morgens vroeg nu kwam Dja Endar Moeda mij in het Atjehhotel opzoeken en kreeg ik als corres pondent van het Pers-Syndicaat eene doorloopende uit- noodiging. Ik nam die natuurlijk gretig aan, het alleen betreurendedat de Hassan-Hoessinfeesten me zouden noodzaken mijn tijd te verdeelen. Die veertien daagjes te Padang zijn vermoeiend geweestdat verzeker ik u. Ik had bijna geen oogenblik vrij om te slapen en te eten Dja Endar Moeda is een der meest bekende en meest invloedrijke Inlanders op Sumatra's Westkust en wel als Redacteur van het Maleische nieuwsblad »Pertja-Barat", het maandschrift Insulinde" en het Bataksche tijdschrift >Tapian na Oeli". Thans 42 jaar oud, zag hij te Padang Sidempoean het levenslicht en is hij een Batakker van geboorfe. Die lezerswelke op school wel eens van Batakkers hebben gehoordzullen nu zeker dadeljjk denken aan menschenetersbloeddorstige wilden en wat dies meer zij. Laat ik daarom al dadelijk meédeelen, dat de Batak kers over 't algemeen menschen zijn van zeer veel aanleg en meestal met veel meer energie bezield dan menig Ma- leier. Zeker, in de diepste binnenlanden van Samatra worden nog wel kannibalenstammen aangetroffen, doch mag men daarom de overgroote meerderheid der tegen woordige Batakkers hiervan een verwijt maken Ik heb tal van familieleden van Dja Endar Moeda en van dok ter Haxoen Al Rasid gesproken, Ze kwamen uit verschil- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar- brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de buiten gewone keuring van vee van heden af weder 's Maandags zal plaats hebben. Zij berinneren er aan, dat het aan aanvoerders en koop lieden nadrukkelijk verboden blijft om op deu toegangs weg handel te drijven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, J. DE WIT Dz., Voorzitter, 1. B. 18 Juni 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Aan de Burgeravondschool te ALKMAAR wordt 6E3VBAA6D een tot het geven van onderwijs in de Xederlandsche taalop eene belooning van f 250 's jaars. Sollicitantenin 't bezit der akte art. 74 Pa, of art. 76, K VII (M. O.), of der akte van hoofdonderwijzer art). 565 L.O.), gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden vóór 6 Juli a.s. aan het Gemeentebestuur. Hofberichten. De Koningin stelt zich voor, Dinsdag 23 Juni naar het Loo terug te keeren en zich van 26 tot 29 Juni a.s te begeven naar Oldenburg tot bet bijwonen van de doop plechtigheid van do jongste dochter van den groothertog en de groothertogin van Oldenburg. De prins der Ne derlanden, die peetoom is, zal daartoe ook naar Olden burg begeven. Sijbekarspel. Da heer A. Jager, cand. te Pra- neker heeft voor het beroep naar hier bedankt en dat naar Berkenrode (Z.-H.) aanvaard. Te Broek op I-angedijk zal don 22 het oefe- ningsgebonw voor schiet- en gymnastiekverenigingen gesticht door don heer Dr. H. G. Hamaker, arts aldaar geopend worden met een openbare vergadering van de afdeeling Broek op Langendjjk van «Volksweerbaar heid". Kapitein E. von Bose zal dan eene rede houden over: «Volksleger eu Volkskracht." Veehandel in Friesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was niet groot In vette koeien was behoorlijke handel met prijzen vrij wel gelijk aan die der vorige week. Kalfkoeien waren williger; vooral de eerste qualiteit werd tegen hoogere prijzen verhandeld. Over het geheel was de handel in vette koeien minder druk dan de vorige week. Belgische kooplieden kochten dit veeook stieren voor de slachtbank werden door buitsnlandscho kooplieden aangekocht. De prijs van eerste qualiteit vet rundvee was niet zoo hoog daarentegen waren mindere soorten eer lager dan hooger genoteerd. Vette kalveren waren heel goed gevraagd; ook in nnchtere kalveren was goede handel op te merken. lende streken der z.g. Bataklanden en het deed die goede menschen werkelijk leed te moeten hooren, dat zij nog steeds in de Hollandsche schoolboeken worden af geschilderd als een vuil, dom en dierlijk ras van men scheneters. Dit aan het adres van de schrijvers dier boeken Dja Endar Moeda was vroeger Inlandsch onderwijzer. Hjj spreekt onze taal vrij goed en is een warm vereerder van het Oranjehuis. Met de Kroning van Hare Majes teit zond hij aan de Koningin een prachtige geweven doek, ter waarde van driehonderd gulden, een doek, die alleen door vorsten gedragen mag worden Ik ben gedurende de feestdagan herhaalde malen in den familiekring ontvangen en mocht met genoegen op merken, hoe gunstig de kennis onzer taal op het Iulandsch gezin, de Inlandsche woning enz. inwerkt. De jonge dokter spreekt bet Nederlandsch vloeiend, eveneens zijn schoonbroeder Ibrahim galar Soetan Goeroe en ook zijn vrouwtje heeft de Hollandsche School be zocht en is eene Europeesch denkende jonge dame ge worden, terwijl nog tal van Bataksche familieleden en Maleische huisvrienden het Nederlandsch zeer goed mach tig bleken te zijn. De gesprekken in dien kring gevoerd waren voor mij zeer belangwekkend en ik werd er door versterkt in mijn] heilige overtuiging, dat het Algemeen Nederlandsch Verbond niet krachtig genoeg kan arbeiden aan de verspreiding onzer taal in de Koloniën. Helaas zijn er hier in IndiS nog steeds Droogstoppels te over die in hun domme minachting voor al wat In lander is, maar niet kunnen dulden, dat de bruine broe der Hollandsch spreekt. Ik kreeg er wéér bedroevende staaltjes van te hooren Als correspondent van vele Hollandsche bladen, werd ik te Padang overstelpt met gegevens voor mijne Pen- krassen en het kostte mij moeite om de verschillende luitjes te overtuigen, dat mijn bezoek aan Padang alleen de feesten gold, dat Java eerst op 't programma stond en dat ik later gaarne van hanne inlichtingen gebruik zou maken. Dja Endar Bongso, de jongere broer van den Padangschen journalist, was zoo welwillend mij zijn In wolvee ging flink wat om, de prjjzen van alle soorten blijven vast en hoog. Vette schapen vrijwel in een doeu. De handel in vette varkens was behoorlijk, de prjjs varieerde weinig met dien van de vorige weekLon- densehe biggen waren iets vaster gestemd en ietwat hoo ger in prijs. De aanvoer was150 vette koeien 800 melk- en kalfkoeien, 0 pinken, 200 stieren, 500 vette kalveren, 400 nuchtere kalveren, 2000 schapen en lammeren, 160 vette varkens, 600 vette biggen, 200 magere varkens, 600 jonge biggen, De prijzen zijn vette koeien, le kwal. 3032 ct., 2e kwal. 26—28 et., 3e kwal. 21—24 ct., vette kal veren 25—36 ct. stieren 2428 ct., vette schapen j23 255 et., vette varkens 1819s ct., Londensche biggen 175 185 ct., per J kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f270, pinken f55f72, nuchtere kalveren f 6 a f 105, weideschapen f 20f 23, melkschapen f 20—f 26 lammeren f 9f 14—f 16, magere varkens f 50—f 75, jonge biggen f 1.25f 1.30 per week. (N. v. d. D.) EJnquëte Spoorwegpersoneel. Naar men verneemt, denkt de euquete-commissie omtrent het spoorwegpersoneel reeds 29 Juni a.s. een aan vang te maken met het verhoor van deskundigen en ge tuigen. De verhooren zullen te 's-Gravenhage worden ge houden. Aan talrjjke en uitvoerige schriftelijke inlichtingen heeft het der commissie niet ontbroken. Zeer vele ver- eenigingen uit het spoorwegpersoneel en afdeelingen daarvan hebben voldaan aan de tot haar gerichte uitnoo- digingen tot het verstrekken van zoodanige inlichtingen. Ook aan de algemeene oproeping tot het geven van zake lijke inlichtingen omtrent spoorwegtoestanden is door velen die tot het spoorwegpersoneel behooren of behoord hebben, gevolg gegeven. Aan de commissie is een zoo groot aantal getuigen opgegeven, dat het haar niet mogelijk zal zijn hen ailen te hooren. Voorts ontving de commissie een aantal verzoeken van persoonlijken aard, strekkende tot het nemen van maat regelen in het belang der verzoekers tot hunne weder- indienststelling, tot het doen uitbetalen van hetgeen zij vermeenea dat hun ten onrechte is onthouden, enz. Op dergelijke verzoeken kan uit den aard der, zaak door de commissie geen acht geslagen worden, als vallende buiten haar taak. Prijsvraag. De Noord-Hollandsche Vereeniging «Het Witte Kruis" verlangt een populair geschrift, ongeveer ter grootte van de bekende vlugschriften, vanwege de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" uitgegeven, en handelende over de belangrijke beteekenis van koemelk als volks- voedsel, met uiteenzetting van de groote gevaren, aan het gebruik van onbetrouwbare melk verbondenmet aanwijzing van de middelen om die, zoo mogelijk te voor komen, zoowel ten opzichte van de zorg voor het vee als met betrekking tot bet opvangen, bewaren en vervoeren van het product, bestemd voor het gebruik iu de steden geleide door de Bataklanden aan te bieden. »U moet zelf maar eens komen kijken, ja? En mijnheer moet dan zóó in die krant schrijven, dat de Hollanders ons niet meer voor menscheneters uitschelden, wilt U Ik heb beloofd mijn landgenooten beter in te lichten. En nu gauw over de feesten zelf begonnen, want ik merk tot mijn schrik, dat ik nog maar weinig plaats heb Ze begonnen 1 April en dunrden tot en met den 13den. 't Is een typische, doch zeer goede gewoonte der meer gegoede Inlanders en Ghineezen om ook «de kleine luiden" gratis van hun hoogtijden te doen genieten. Naast het huis van Dja Endar Moeda was daartoe een tooneel opgeslagen en nu konden bijna iedoren avond honderden Maleiers en vreemde Oosterlingen uit de volks klasse van een openluchtsvoorstelling profiteeren. De Maleische komedie is voor Europeanen wel minder begrijpeljjk, doch daarom volstrekt nog niet ongenietbaar. Een kiekje van de acteurs zond ik naar *de Prins", waarin ook het portret van Dja Endar Moeda en een feestmaaltijd zullen worden opgenomen. Het waren stuk ken uit de Duizend en Een nacht, die werden opgevoerd, vreeselyke stukken vol van moord en van liefde. Er werd bepaald met veel toewijding gespeeld en het publiek was één en al gehoor, vooral als een paar komieken het dramatische spel een oogenblik kwamen opvroolijken met 'de gewone clownsgrappen. Dan steeg er telkens eenu luid gejuich eu gelach uit de menigte op en dan blonk ook steeds het gezicht van Dja Eadar Moedagelukkig als hij was, dat het volk zieh zoo amuseerde. Een maleisch stuk bestaat uit wel 80 snel op elkaar volgende bedrijven. Een vóórscherm ontbreekt en het wisselen wordt daarom alleen kenbaar door bet laten zakken van een nieuw decor, dat nu eens een boseh, dan weer een kasteel, tuin, gevangenis, grot of zoo iets voorstelt. Evenals bij ons in eene operette wordt hot gesproken woord nu en dan nader door een lied toegelicht, een lied meestal op een echte Maleische lagoe (wjjs) gezongen, alhoewel men er, jammer genoeg ook nu en dan een Hollandsche straatmop doorheenmengt, wat natuurlijk

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5