Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. BKLGIlü. Den 23 zijn in de Kamer geëindigd de discussiën over de groote stjjging der vleeschprijzen en de daarmee samenhangende kwestie der opening van do grenzen, ook voor vee-invoer nit Nederland. Tot een resnltaat is men echter niet gkomen. Verschillende sprekers eischten de openstelling der Nederlandeche grenzen, terwijl de aanhangers der regee ring verklaarden, dat deze het Belgische vee had willen beschermen tegen de epidemiën van het bnitenlandsch vee. Ten slotte werd met 73 tegen 32 stemmen (die der liberalen en socialisten) goedgevonden, ten aanzien van deze zaak, eenvondig over te gaan tot de orde van den dag. Op den spoorweg BrusselParjjs heeft men nn reeds binnenkort de achtste poging ontdekt om den trein te laten ontsporen. De laatste aanslag gebeurde kort voorbij het station Peignies (Pransche douane) tegen den exprestrein, die van Brussel om 12 u. 10 's nachts en om 5 u. 42 in Parijs aankomt. Niettegenstaande de lijn 's nachts zorgvuldig bewaakt wordt, hadden eenige booswichten twee spoorstaven los geschroefd en naast het spoor verborgen. Een kwartier vóór de aankomst van den sneltrein bemerkte een baan wachter den aanslag. Hij had nog juist den tijd om vier seinbommon op het spoor te leggen die ontploften bij het voorbijrijden van den trein en den machinist ver wittigden, dat er iets niet in den haak was; 150 meters van de gevaarlijke plaats kon de trein stilhouden. De trein, die daar met eene snelheid van 80 KM. per uur rijdt, zou van een hoogte van 15 M. zijn gevallen, als de baanwachter het opzet niet had bemerkt. Er is een streng onderzoek ingesteld, maar men heeft nog niets kunnen ontdekken. Men vreest dat den een of andere keer op de lijn een ramp zal gebeuren. Voortaan zullen dus gewapende agenten van de spoorwegmaatschappij 's nachts de geheele lijn bewaken. ENGEIiANB. Krachtiger wordt de oppositie tegen Chamberlain's politiek der beschermende rechten. Op de jaarljjksche bjjeenkomst der mjjnwerkers van Yorkshire, waaraan 100.000 arbeiders deelnamen, is een besluit genomen, waarin Chamberlain's plannen worden af gekeurd. In Britsch-Indië schijnen de Engelsche soldaten zich herhaaldelijk schuldig te maken aan aanvallen en mishandelingen van inboorlingen. Lord Kitchener althans heeft reden gehad een legerorder uit te vaardigen, waarin de officieren er op gewezen worden hun soldaten voor dergelijke handelingen te waarschuwen en deze waarschu wing eens per maand te herhalen. FRANKRIJK. In een zeer heftige Kamerzitting is met overgroote meerderheid goedgekeurd het regeerings- ontwerp betreffende de secularisatie of verwereldlijking der vroegere congregaties. Er is nu bepaald, dat eene op bevel der overheid ge sloten congreganistische instelling binnen drie jaren niet mag worden heropend, noch ter plaatse noch door dezelfde personen in eene aangrenzende gemeente. Andere Con gregaties, die hiermede de hand zonden willen lichteD, zullen van overheidswege kunnen worden ontbonden. De leden der rechterzijde er) van centrum, die de zaal gedurende de zitting hadden verlaten, maakten een protest op, waarin wordt gezegd: »Daar de ministrieele meerder heid stelselmatig geweigerd heeft den spreker der minder heid die een door hem ingediend amendement wilde toelichten, aan te hooren, heeft de geheele oppositie zich teruggetrokken als protest tegen de tyrannie der meer derheid en baar tegenover het vaderland, de verant woordelijkheid latende van hare gewelddaden en aan slagen op de vrijheid." SERVIE. Uit Belgrado werd den 24 geseindDe Koning is hedenmorgen aangekomen. Hjj werd aan het Station ontvangen door de ministers, het gemeentebestuur en de generaals. Een compagnie infanterie vormde de eerewacht. Volgens berichten uit Servië en ook in de Servische bladen zou de eerste daad van Koning Peter zijn de afkondiging van een algemeens amnestie voor politieke misdrijven. Het »Neue Wiener Journal" deelt een brief mede van Koningin Draga, welke den 9 Jnni (den dag vóór den moord) door haar aan eene vriendin te Weenen werd geschreven »Ik heb Sasc'na (Alexander) innig lief", schrijft de Koningin daarin vmaar ik zou niet aarzelen, mijzelve op te offeren en van hem te scheiden want ik weet, dat men mij baat. Dat er geen troonsopvolger is, ver meerdert nog het dreigend gevaar. »Wanneer de Koning zich aansluit bij de staatkunde der uiterste Radicalen, dan is het moge)jjk, dat de tweede Koningin van Serviëevenals de eerstein balling schap gaat. »Ik heb angstige voorgevoelens en dikwijls zie ik 's nachts het vreeselijk tooneel van Vorst Michael, die in zijn doodstrijd de bloedige handen uitstrekt naar zijne moordenaars en roept>»Hondt op, broederB Het is genoeg 1"" »Maar Sascha is opgeruimd en heeft een onwankelbaar vertrouwen op de gelukster van het Huis Obrenowitch" In Dresden is aan een aantal werklieden een. aardig buitenkansje ten deel gevallen. De onlangs over leden fabrikant Bruno Naumann heeft 250,000 mark vermaakt, om onder de werklieden te worden verdeeld, naarmate van hun diensttijd. Zoodoende ontvingen de oudsten elk 500 mark. Bovendien heeft de heer Naumann gezorgd dat een pensioenkas in het leven treedt, waarvoor hij ook 25,000 mark heeft bestemd en waarin jaarlijks 1 pOt. van de zuivere winst der fabriek wordt gestort, zonder eenige bijdrage van de werklieden. Op 65 jarigen leeftijd en na 30-jarigen dienst ontvangt de werkman daaruit 600 mark 'sjaars aan pensioen. Wie na 10-jarigen diensttijd ongeschikt wordt om te werken, krijgt jaarlijks 300 mark. Ook bij ziekte wordt uit dit fonds een nit- keering verstrekt. Ken nattige verzameling. Het Ministerie van Landbouw der Vereenigde Staten heeft sinds vjjftien jaren magen van allerlei vogels verzameld en een catalogus samengesteld van die ver- verzameliDg, welke ruim 15,000 vogelmagen bevat. Daardoor kunnen land- en tuinbouwers en andere belangstellenden nauwkeurig te weten komen, welke vogels schadelijk zijn en welke men als vrienden moet ontzien, ook al hebben zjj den schijn tegen zich. Want aan hunne magen kan men hen serst in hun waren aard kennen. Nederland en Servië. Hr. Ms. minister-resident, te Belgrado heeft van de Regeering instructie ontvangen de Servische hoofdstad te verlaten, zoodat deze diplomatieke vertegenwoordiger al daar bij de Kroningsfeesten niet aanwezig zal zijn. Korlntjl. De correspondent van de N. R. C. te Batavia seinde den 23 De Depati Batoe Hampar, bet hoofd der opstandelin gen in Korintji, heeft zich onvoorwaardelijk onderworpen Vele wapens werden overgegeven. De colonne ging den 17den naar Seleman Lempoer. Depati is de naam van het hoofd van een mendapo (district) in Korintji. De depati's erkennen een hunner, den Depati Batoe Hampar, als den eersten. Onder diens leiding vormen de gezamenlijke depati's het hoofdbestuur van Korintji. Engeland en Servië. WEENEN, 24 Juni. Het Neue Wiener Abendblatte bevat een intervieuw met den Servischen gezant te Lon den, waarin deze ontkent, dat de Engelsche gezant te Belgrado is teruggeroepen. De diplomatieke betrekkingen zijn niet afgebroken, maar geschorst. Engeland zal den Koning erkennen maar zal tot de instelling van een enquête en bestraffing der schuldigen adviseeren. Honing Peter te Belgrado. BELGRADO, 24 Juni. De Koning is hedenmorgen te 10 uur aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door de ministers, het gemeentebestuur en de generaals. Een compagnie infanterie vormde de eerewacht. De Koning droeg generaalsuniform zonder decoraties. De voorzitter van den ministerraad heette hem welkom. De Koning antwoordde geroerd. Daarop stelde de heer Avakoumovitsj de ministers, de minister van oorlog de generaals voor. De gezanten van Oostenrijk en Rusland waren aanwe zig en werden aan den koning voorgesteld. BELGRADO, 24 Juni. Uit naam van de nationale vergadering, die geheel bijeen was, werd Koning Peter in het paleis door Velimirovitsj begroet en hartelijk welkom geheeten. De Koning antwoordde, dat hij zou regeeren in overeenstemming met het Parlement en dat hij zijn koninklijk woord zou houden. De Koning drukte allen senatoren en afgevaardigden de hand. In antwoord op een rede van het gemeenteraadslid Saulovitsj beloofde de Koning te zullen trachten van Belgrado te maken oen centrum, het Servische ras waardig. De Koning maakte, zonder escorte, een rit door de stad, waarbij hij warm werd toegejuicht. Provinciale Staten. Noor d-H o 11 a n d. De Staten komen bjjeen Dinsdag 7 Juli a.s., 's mid dags 12 uur. Op Dinsdag 14 Juli 'snam. 1 uur zullen worden be handeld de rapporten betreffende den bouw van het krank zinnigengesticht »Duin en Bosch" te Gastricum, en die betreffende het nieuwe Algemeen Reglement op de Water schappen". Dan zal ook een buitengewoon lid van Ged. Stat»n worden benoemd. Op Dinsdag 21 Juli voorm. 10,/2 uur, komen de overige rapporten aan de orde. Men schrijft uit Hel De kersenverkoopingen in de Betuwe zijn weder ge ëindigd en hebben het voor velen treurige resultaat op geleverd, dat de kersen bijna niets hebben opgebracht, hetgeen trouwens te verwachten was door het kleine be schot. 't Kwaadste van alles is echter, dat wat nog over is, grootendeels zal verarmoeden duor de koude. Zondag nacht heeft het, den tijd van het jaar in aanmerking ge nomen, sterk gevroren, en een buitengewoon verschijnsel, dat men in een der kersenboomgaarden kon aanschouwen, is, dat in de hut voor de plukkers de kachel lustig stond te branden. Prins Hendrik schonk f 100 aan het comité tot steun van miliciens, die werkloos werden door het opkomen onder de wapens tijdens de jongste staking. Een mooie gift. De Vereeniging Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland te Hellendoorn ontving een gift van f800 uit Utrecht, met den wensch dat dit bedrag voor een vrij bed zal worden besteed. Overreden. Den 21 is nabij Xioosdulnen, een persoon nit het Westland door de stoomtram overreden en onmiddellijk gedood. De man wilde, naar men mededeelt, zijn afge waaide pet grijpen, sprong in de verkeerde richting en viel nagenoeg iu de lengte op de rails. De ongelukkige was vreeselijk verminkt. Te Scheveningen is de huisschilder S. van zijn ladder gevallen voor een in aanbouw zijnd huis. De man greep nog een stuk muur van den gevel, maar dit trok hij mede hij viel op zijn hoofd en was terstond dood. De ongelukkige was vader van een gezin. Te Helden etond een schildersknecht op de 38ste sport van een ladder. Door een rukwind viel de ladder om doch tjjdens den val sprong de knecht er af en had het geluk geheel ongedeerd op den grond te komen. Brand. In den nacht van den 21 is een zware brand uit gebroken op de werf van de firma Boelen Prot, te Bolnes. De steenen werkplaats, waarin verschillende machi nerieën waren, waaronder zaagmachines, werd nagenoeg geheel verwoest. De scheepswerf zelf bleef gespaard, even als drie schepen, die op de dwaishelling ter reparatie lagen en eenige nieuwe, die in de fabriekshaven lagen. Den geheelen nacht bleven de spuiten in werking en te 7 nur was men den brand meester, evenwel werd nog den geheelen Zondag water gegeven. Een drijvende stoom spuit, die uit Rotterdam was aangerukt, behoefde geen water te geven. De schade wordt door assurantie op Rot- terdamsche beurspolis gedekt. Den 24 werd te Slat-Haarten de aangekondigde buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Landbouw- en Handelsvereeniging Langedijk en Om streken". Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Na opening der vergadering door den voorzitter, de heer A. Nobel, en lezing der notulen, volgden nog enkele mededeelingen, nl. dat bericht was ingekomen van het bestuur van den polder Geestmer-Ambacht, dat het aan het verzoek der vereeniging om de rattenverdelging voor zijne rekening te nemen, niet kon voldoen en dat er in het bemestingsplan van prof. Ritzema Bos een wijziging was gebracht. Daarna werd in behandeling genomen het voorstel van de vereeniging »de Koophandel" om »al de te veilen pro ducten, aangevoerd op de afslagmarkten te Broek op Langedijk en Noordscharwoude te koopen tegen dadelijke betaling met l°/o korting". Door de afd. Sint-Maarten werd inlichtingen gevraagd omtrent de commissie van toezicht, waarvan het hoofd bestuur in zijn preadvies spreekt. De heer S. Zeeman (hoofdbestuurslid) licht dit toe en zegt, dat deze commissie, bestaande uit 3 leden van de landbouwvereeniging en 3 leden van de vereeniging >de Koophandel", waaraan door deze 6 leden nog een 7de lid zal worden toegevoegd, toezicht moet houden op de rich- tige uitvoering van het te nemen besluit en dan een waarborg is zoowel voor de bouwers als voor de koop lieden. De afd. Zuidscharwoude stelt bij amendement voor de korting te bepalen op J/2 °/0 en geen betaalmeester aan te stellen, maar te betalen onmiddellijk bij de lossing der goederen. Hierover wordt eene lange discussie gevoerd. De heer J. Dirkmaat (handelaar) geelt belangrijke inlichtingen aan de vergadering, voor de wijze, waarop »de Koophandel" de zaak denkt uit te voeren. De betaalmeester zal nl. een waarborg stellen en dan zullen betaalkantoren worden gevestigd te Broek op Lange dijk en te Noordscharwoude, terwijl voor de markt te Sint- Pankras door den betaalmeester te Broek op Langedijk zal worden gezorgd. Na eene langdurige bespreking trekt ten slotte Zuid scharwoude zijn voorstel in en wordt het voorstel der kooplieden, met de commissie van toezicht, (volgens het preadvies van 't hoofdbestuur) met algemeene stemmen aangenomen. Daarna wordt behandeld het volgende voorstel van de afdeelingen Sint-Maarten en Zuidscharwoude >De vereeni ging verzoeke aan de betrokken besturen de gelegenheid tot veilen van groenten den geheelen winter en het voor jaar open te stellen." Na toelichting door den heer Kuiper (afd. Sint-Maarten) wordt dit voorstel bij acclamatie aangenomen. Het derde voorstel is van de afd. Zuidscharwoude en luidt »Het veilen van doorgeschoten kool worde verplichtend gesteld". Over dit voorstel had ook eene uitvoerige discussie plaats. De heer J. Slot (afd. Harencarspel) vindt de verplich ting wat kras, waarna het hoofdbestuur onder goedkeu ring van de afd. Zuidscharwoude het voorstel aldus wijzigt: »de leden verplichten zich zooveel mogelijk de doorgeschoten kool te veilen". Dit voorste) wordt aan genomen. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur »De regeering te verzoeken het zoeken naar kievits eieren met 15 April te doen eindigen." Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van 3 leden in de commissie van toezicht, bedoeld in het eerste voor stel. Als zoodanig worden benoemd de heeren E. Vlug, te Zuidscharwoude, O. Slotemaker, te Noordscharwoude en S. Zeeman te Zuidscharwoude. Bij de rondvraag vestigt de afd. Sint Maarten de aan dacht op de slechte uitvoering van bet op de vergadering van 1902 genomen besluit om te veld staande kool slechts publiek te verkoopen en stelt voor dit besluit in te trekken. De voorzitter merkt op, dat dit punt op deze verga dering niet kan worden behandeld maar dat Sint Maar ten voor dit voorstel dan op de agenda voor de eerst volgende vergadering eene plaats moet vra en. Hierna wordt de vtrgadering gesloten. Sint Pankras. Op eene vergadering der afd. St. Pankras van de Landbouw- en Handelsvereeniging »Langedijk en omstreken" op Maandagavond 1.1. werden door den heer J. ten Hoeve inlichtingen verstrekt omtrent de Raflfeisenbanken waarna besloten weid een honderdtal exemplaren aan te schaffen van een werkje, dat over dit onderwerp handeltopdat de leden zich een oordeel vor men over de mogelijkheid en wenscheljjkheid van de op richting van een dergelijke bank alhier. Slecht van de reis. Tnsschen Odoorn en Ees aan den straatweg staat eenzaam in het veld de woning van den arbeider Arends, die daar ook koffie en bier verkoopt. Dmsdag vervoegde zich aan die woning, terwijl de vrouw alleen thuis was, een onbekend porsoon, die daar, zooals al spoedig bleek, met minder goede bedoelingen ten opzichte van de vrouw kwam. Hij gaf eerst voor, brigadier der maréchaussées te zijn, later was hij weer een ander. Arends zelf was een eindje van huis werkzaam en aangezien het hem voorkwam, dat de vreemde wat lang vertoefde, ging hij ongemerkt kijken. Eindelijk moest de vreemdeling Arends' vruchten eens zien en toen men nu over de deel (dorschvloer) kwam, viel deze de vrouw aan en ontstond eene worsteling. Dit alles werd een oogenblik door Arends waargenomen maar toen de vrouw eene zucht slaakte»Oeh, was ra'n man toch thuis", sprong deze ook onmiddellijk voor den dag met de woorden »Hier is hjj al In minder dan geen tijd had hij nu ook den schuimer bij de keel gegrepen en duchtig afgeianseld, waarop hij hem de deur uitwierp. Terwijl men daar zoo staat, de uitgeworpene natuurlijk bedremmeld, windt Arends zich in zijn drift nog meer op, vliegt naar 't schot en grijpt van daar een geladen geweer, maar nu ook kiest de vreemde in wilde vaart het hazenpad door de hei, met achterlating van fiets

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2