No. 76. derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 28 J N I. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALKNAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©franco door bet geheeie rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr|js der gewone advertentlën t Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan da N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. XIII. De besprekingen deze week gevoerd in de kiesver- eenigingen naar aanleiding van het stellen van candl- daten voor den gemeenteraad getuigden van zulk een inhoudsledigheid dat men er zich slechts over kan bedroeven. Daar werd nu geen enkel punt van de groote belangen die Amsterdam na aan het hart liggen behandeldhst was als bet ware hier alles boter tot den boomterwijl toch van voldoende bekendheid is dat de toestand laDg niet is als hij kon zijn indien er wat beter samenwerking bestond tusschen het Rijk en de hoofdstad, niet alleen in de financieele verhouding maar ook in commercieele zaken b. v. hafe Noordzee kanaal. Maar niemand heeft het noodig geacht met een enkel woord over dat alles te spreken. Ik geloof dat het oen twintig jaar terug niet aldus zou gegaan ziju toen was er leiding leiding van mannen van gezag en invloed van mannen met ruimen blik die wisten waar ze heen wilden. Nu ontbreekt die centralisatie. De kieswet met haar verdeeling der grootere gemeenten heeft daaraan ten deele schuld. Er zijn omstandigheden die voor zoodanige verdeeling pleiten, maar de nadeelen zijn even min te onderschatten. Het gevoel dat men een onderdeel is van een groote eenheid is verzwaktde behoefte aan één krachtige hand bestaat schijnbaar niet zoo meer althans het blijkt nietdat men zich daarvan bewast is; tweedehands krachten hebben de oude plaatsen ingenomen. De politieke gemeenteljjke leiding berust niet meer daar, waar men dat in de eerste plaats zou verwacht hebben, ik bedoel de leiding der partij van orde zoo wij deze ter onderscheiding van de socialistische en rovolutionnaire groepen aldns mogen noemen. De geslachten die vroeger in de gemeente den toon aangaven hebben zich aan dio taak onttrokken par- tienlaristen hebben hun plaatsen ingenomen. Men verdenke mij niet van averechtsche behoudzucht; het is mij er volstrekt niet om begonnen zekere families op hun regentenzetels te handhaven verre van dien maar ik betreur bet verschijnseldat de hoofden van tal van invloedrijke Amsterdamsche geslachten die in den tegenwoordigen tjjd vooral als bestuurders van groote handelshuizen stoombootondernomingen eu bankzaken een levenstaak vervallen en door de breedheid hunner innctie een open oog hebben voor wat in de eerste plaats voor Amsterdam noodig iszich aan het stadsbestuur zijn gaan onttrekken met het gevolgdat hun plaatsen zijn ingenomen door anderen die wel brave mensehen zijn maar veelal niet anders dan vertegenwoordigers van allerlei politieke groepenwaaraan niet in de eerste plaats behoefte is. Men zou dan ook van de vijf en veertig leden van onzen Raad er gevoeglijk vijf en twintig non- actief kunnen stellen zonder dat de gemeente door het gemis van hunne adviezen er in het minst onder zoude lijden. Er zijn zoowel onder de liberalen als katholieken en anti-revolutionnairen hier ettelijke raadsledenwier afvaardiging een failure was waartoe men echter ge noopt werd om nog niet grooter fout te begaan. Dat zal zoo blijven, zoo lang er aan een gemeenteraad zaken ter behandeling worden gegeven waarvan men een politiek gerecht heeft gemaakt. Indien b. v. bet onderwijs rijkszaak werd zoude er reeds heel wat ge wonnen zijn. Maar laten wij de politiek laten rusten want ieder krijgt in eigen gemeente daarvan dezer dagen een vol doende dosis en betreden wij het gebied der kunst. De Wagner-Vereenlglng gaf, zooals n bekend is, deze week hare beide uitvoeringen. In het gansche land hebben deze de laatste jaren door hare uitnemendheid een zekere vermaardheid gekregen. Uit alle provinciën komen de Wagnervereerders meestal in de maand Mei naar Amster dam om onder Viotta's voorname leiding te luisteren in aandachtige stilte naar de vertolking van een der werken van den grooten meester. Dit jaar vielen de uitvoeringen eerst in het einde van Jnni omdat men eerst moeilijkheid gehad heeft met het vinden van oen goed solisten-ensemble en daarna de afwezigheid van het Concertgebouw orkest, dat in Londen triomphen behaalde, vertraging gaf. Gegeven werd ditmaal de »Meistersinger von Nürnberg", de in de laatste jaren door de nog al gebrekkige uitvoering van de Ned. Opera van den heer van der Linden velen wat gemeenzamer geworden. De »Meister8inger" is Wagner's eenige opera van komischen inhoud hier en daar de muziek is uiterst ingewikkeld en voor den leek volstrekt onbegrijpelijk zoodat deze dan ook niet bevredigd wordt. Maar bij de opvoeringen der Wagner-Vereeniging komen weinigleeken, het zijn allen volbloed Wagnerianen, in elk geval muziek kenners, op eenige uitzonderingen na, die hier heen gaan, omdat het ton is. Alleen bij deze voorstellingen steekt slechts een overgroot deel van het publiek zich ia avond toilet zelf als de Koningin den Schouwburg bezoekt wordt er minder werk gemaakt van het costunm dan bij Wagnerslechts ziet men dan wat meer gala-nniformen en ridderkruisen. Van de zenuwen wordt zoo'n avond heel wat gevorderd, minder bij de »Meistei singer" echter dan bij den Ring die uiterst afmattend werkt. Verleden jaar bij de »Götter- dammerung'' waren er enkelen, die zich genoopt gevoelden de zaal te verlaten zoover is het dit jaar Diet gekomen. De gansche vertooning was schier zonder uitzondering ditmaal vlekkeloos de regie, waarop veel aankomt, was onder leiding van een regisseur uit Darmstadt uitnemend. Toch stelt de »Meistersinger" aan de tooneeltechniek niet die hooge eischen als b.v. de evengenoemde »Götter- dammerung'', waar men in de slotacte een brandstapel ten tooneele ziet waarop een vronw op een wit ros gezeten die in het knetterende vuur moet wegzinken men begrijpt dat om dit goed te doen slagen er ont zettend veel van machineriën eu leiding gevergd wordt. De »Meistersinger" is eenvoudiger in scenischen opzet de requisiten wijken niet veel af van de onde Italiaansche en Franse he opera's. Het is merkwaardig dat een man als Mr. Viotta natuurlijk van originge een dilettantdoor ziju groot volhardingsvermogen het zoover heeft weten te brengen, dat deze uitvoeringen niet behoeven achter te staan, voor zoover dit mogelijk is, bij die in Bayreuth. Eerst na vele jaren van langzaam vooruitgaan is het zoover gekomen. Toch ondanks de buitengewoon hooge prijzen een kaart niet eens de beste plaats kost vijftien gulden komt er elk jaar nog een flink bnrgermacs fortuin te kort, hetwelk door enkele Maecenassen wordt bijgepast; verleden jaar sprak men van f 60.000. Enfin, die dat geven, zullen het vermoedelijk wel kannen missen. HUITSCHU 1MO. De uit-lag der den 25 gehouden herstemmingen voor den Rijksdag was den 26, 's avonds te zeven nar bekend van 178 herstemmingen, van 2 dis tricten is de uitslag nog niet bekend. Gekozen zijn na Bij de herstemming Nationaal-liberalen 44 Sociaal-democraten 25 Centrum 12 Conservatieven 20 Vrijzinnige volkspartjj 20 Vrijzinnige vereeniging 9 Polen 2 Rijkspartij 13 Duitsche Volkspartjj 6 Antisemieten 8 Landwirte en Boerenbond 3 Welfen 5 Elzassers 3 Denen Christen-socialisten 1 Nationaal-socialist 1 Wilden 6 178 Groothertog Frederik Willem van Meckelenbnrg- Strelitz, den 28en Jani 1843 met Prinses Augusta Caro lina van Hannover in het huwelijk getredeD, viert dezer dagen zijn diamanten bruiloft. Bij die gelegenheid wor den groote feesten in het hertogdom gegeven, waarvan een der aardigste nummers is, dat de vorst al zjjn onder danen een feestmaal aanbiedt, bestaande uit het volgende menuwijnsoep, varkens- of kalfsgebraad, gestoofde groenten, dessert en een halve flesch wijn per hoofd. Het Amerikaansch eskader dat Duitscbland en Keizer Wilhelm komt begroeten is te Kiel aangekomen. De Admiraal bracht een bezoek aan Admiraal Prins Heinrich iu diens paleis aan den wal, 't welk de Prins beantwoordde met een bezoek aan het Amiraalschip, de »Kearsarge''. Den 25 is de Keizer met de »Hohenzollern" naar Kiel gekomen en heeft de »Kearsarge" begroet onder hevig gejuich der beide bemanningen. De Keizerin komt ook met een paar Prinsen. MNGlSIiAMD. Hot Lagerhuis heeft den 24 de be grooting over het loopende jaar goedgekeurd. Bij de behandeling der Iersche Landwet heeft Minister Wyndham eene concessie gedaan waardoor wordt tegemoet gekomen aan vele bezwaren der Nationalisten. Hij heeft nameljjk nu zoodanige wijziging van de be palingen toegelaten, dat na Iersche pachters en landeige naren den koop sluiten zooals zij willen, mits de Landcom missie de voorwaarden goedkeurt. De Regeering, die tot nn toe zoo hardnekkig vasthield aan den »minimumprjjs", heeft dezen eisch laten vallen, vermoedelijk op raad der landheeren. De Koningin in Oldenburg. OLDENBURG, 26 Jnni. Koningin Wilhelmina dor Nederlanden en Prins Hendrik zijn hedenmiddag met groot gevolg hier aangekomen ter bijwoning van den morgen plaats hebbenden doop van de jongste dochter van het groot hertogelijk paar. De stad is feestelijk versierd. De bevolking bereidde den Nederlandschen vorsten die tot Maandag zullen blijven een zeer har- teljjke ontvangst. Uit de Fransche Kamer. PARIJS26 Mei. De Kamor hervatte de beraad slaging over autorisatie aanvragen van 81 vrouwen congregaties. Minister-president Combes verklaarde, dat niet in de school maar in de kerk godsdienstige denk beelden moesten worden ontwikkeld. Dat is een eisch van eiken vooruitgang. Ik kan niet toelaten de bewering, dat het ontwerp een aanslag is op de vrijheid van geweten. De Staat heeft het recht toezicht te oefenen op de vereenigingen en de vorming te beletten van genoot schappen even machtig als de Staat zelf. Alle congregatiën vinden haar oorsprong in sociale behoeften waai in do Staat niet kon voorzien. Noodig is om te weten of de vrouwelijke onde-wijs-congregatiën aan deze behoefte beantwoorden. De republiek oordeelt van neen zij organiseerde in alle dorpen het openbaar onderwijs. Wat de lasteringen tegen het personeel hiervan betreft, wij hebben het recht ons daarop te verhoovaardigen. De Republiek heeft eindelijk begrepen dat zij niet mocht medewerken aan de onbeperkte toeneming der kloosters. Indien gij over de 80 vroawen-congregaties hebt beslist, resten er nog nog 314 autorisatie-aanvragen, terwijl nog 597 onderwijs-cougregatios van vrouwen bestaan. De Regeericg weigert dat aantal te doen verhoogen en maakt van de weigering een qnaestievan vertrouwen. De algemeene beraadslagingen zjjn gesloten. Lockroy stelde voor stemming over de vraag of tot de discussie der artikelen zon worden overgegaan, waar tegen regeering en commissie zich verklaarden. Met 16 stemmen meerderheid (285 tegen 269 stemmen werd da beraadslaging over de artikelen verworpen. liet Amerikaansche eskader te Kiel. KIEL 26 Juni. De Keizer woonde heden een door den Amerikaanschsn gezant Tower gegeven feestmaa, bij. Aanwezig waren ook prins Heinrich graaf Biilowl admiraal Tirpitz en de Amerikaansche admiraal Oollon met de officieren van het Amerikaansche eskader. Wielerwedstrijd. U. Meyers—Major Taylor. Den 25 hadden op de Buffalo wielerbaan te Parijs belangrijke wedstrijden plaats,waarvan de hoofdschotel was, de nitdagingvan den neger major Taylor tegen den winner van den .Grand Prix Cycliste", den Hollander H. Meyers. De wedstrijd in twee afaeelingen respectief over 1 kilometer en 1.609 meter (IE. M.) werd door onzen Hollandscben kampioen Meyers gemakkelijk gewonnen, zoodat de beslissingswedstrijd eventueel over 1200 meter achterwege kon blijven. ■Engelsche banknoten in Zuid Afrika. Blijkens mededeeling van den consni-generaal der Nederlanden te Kaapstad, ondervinden immigranten in Zuid-Afrika groote moeilijkheden bij het inwisselen van Engelsche banknoten, die vroeger mat een kleine korting door de Banken werden aangenomen, thans echter van aldaar onbekende personen overal geweigerd worden. Belanghebbenden worden dus ter vermjjding van moei lijkheden gewaarschuwd zich niet van Engelsche banknoten te voorzien, maar van een zichtwissel of chèque op Kaapstad. (>St.-Ct.'') Hongersnood ln China. Volgens een bericht nit Hongkong bevestigt een officieel Chineeseh Regeeriugsrapport, dat in de provincie Kwang Si 6en balf millioen menschen hongersnood lijden. Al do gevangenen, die niet wegens zware misdrijven werden gestraft, zoo wordt verder bericht, zijn vrijgelaten, opdat men hen niet meer zou behoeven te voeden en omtrent de overige gevangen misdadigers wordt kalmweg medegedeeld, dat zij ter dood gebracht worden om den hongerlijdenden tot voedsel te verstrekken. Hofberichten. H. M. de Koningin vertrok den 26 naar Oldenburg, den 29 wordt H. M. weer op het Loo verwacht. Den 25 heeft H. M. de Koningin-moeder te Haar lem een bezoek gebracht aan de inrichting der Cüriste- lijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Tevens werd door H. M. ook bezichtigd de tentoon stelling van Kantwerken op het paviljoen en de typogra- sche tentoonstelling bij de firma Joh. Enschede Zonen. Naar de »N. L. K." verneemt zal Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden waarschijnlijk in den loop der volgende week een bezoek brengen aan de mijn Oranje- Nassau te Heerlen. Het bezoek zal streng incognito zijn. Ook zal Prins Hendrik dan de bijna voltooide mijn Laura Vereeniging te Eygelshoven bezoeken. De Koning der Belgen, die met zijn jacht in de Noordzee aan 't kruisen is, zal de Zeeuwsche eilanden gaan bezoeken. Moord te Huitaart. De officier van justitie te Middelburg looft f 100 uit aan dangene, die zoodanige inlichtingen aan de jnstitie verschaft, dat tengevolge daarvan dader of daders van den driedubbelen moord te Kuitaart worden veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1