til Biirpr- en meisi Runenschrift. Gemeenteraads Verkiezing. Nederland. FEUILLETON. Stadsberichten. H e r m i u a. X 'i 1903. mascus letters, met de geliefkoosde spreak«Nil morte beatias beata". A T "K" W A A fflTTT? 4 YT I Eon monnment °P het Sraf zef?t »Het Centrum" i3LljJAiTAil-iA.JLV04jJtl.JCJ vvfUXliiA.1™ A. zou mm(Jer in den geest zijn van den ontslapene, die meermalen zijne vooringenomenheid daarentegen te ken nen gaf. den kunstenaar. Het N. v. d. D. meldt het volgende Een niet alledaaesche artist vertoeft thans te Am sterdam in het Hötel Polak, Hoogstraatde Heer J Sofer, >artiste en minature micrographique", anders ge zegd: kleinechrijver. De heer Sofer, van geboorte Rumeniër, heeft een verwonderlijk talent voor fijnschrift, jarenlang met het bloote oog, eerst in lateren tijd met behnlp van een bril. Met een veeren pen, door hem uit een kop van oen gans gohaald, toovert hij goodgelijkende portretten van staats- hoofden en andere bekende personen geheel en al uit let ters, met een vergrootglas goed leesbare letters, in welke taal men verlangt. Hij beeft een album met hoogst interessante eigenhan dige brieven van beroemde mannen, hem dank en hulde brengende voor zijn microscopisch werk. Daartoe behoort ook het schrijven op een graankorrel. Zoo'n enkel kor reltje bevat o.a. dit »H. M. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden, geb. 31 Angnstus 1880, ingehuldigd 6 September 1898, gehuwd 7 Februari 1901. »Z. K, H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, enz. enz. Harer Majesteits Gemaal, geb. 19 April 1876. »H. M. Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Prinses van Waldeck-Pyrmont, Koningin-Moeder, geb. 2 Augus tus 1858. ►Wilhelmina Fredorika Anna Elisabeth Maria, Dochter van wijlen Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, Gemalin van Z, D. II. Prins van Wied, geb. 5 Juli 1841." Dit zijn 430 letters. Misschien is dit nog niet eens het sterkste. Op den rand van zijn eigen visitekaartje heeft hij geschreven, en veel ook. Men moet al goed kijken, voordat men met het bloode oog bespeurt, dat er geschreven is, maar met een sterk vergrootglas ziet men dat aan het schrift niets mankeert. Eenige van zijn penteekeningen zijn in lichtdruk op briefkaarten overgebracht. De kunstenaar is door de Franscho Regeering tot Officier d'Academie benoemd. De Russische Ozaar schonk hem een kostbaren sigarettenkoker. No. 76. Honderd en Vijfde Jaargang. Zondag 88 Juni 1903. Berde blad. De BURGEMEESTER vau Alkmaar, brengt ter alge- meene kennis, dat de VERHIE2BINE van leden van den EBMEENTERAAO Voor het Ie district, in de plaats van den heer Mr. H. lloclmans ter Splllwegens periodieke aftreding, He in vervanging van de heeren E. de Eroot Jz., uithoofde van perio dieke aftreding en C. Janssen Cz., door vertrek uit de gemeente, Ille in de plaats van de heeren Mr. J. P. Kraakman en UT. Elln- derrnan, wegens periodieke aftre ding, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Juni a.s., van des voor middags 9 tot des namiddags 4 ure, en dat de tot invulling bestemde formulieren voor de opgave van candidaten ter secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar zijn gesteld van 16 Juni e.k. tot en met den dag" der verkiezing, op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 ure. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 23 Juni 1903. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burger school of de Meisjesschool wenschen te laten bezoe ken daarvan aangifte moeten doen vóór of op 15 Juli e.k., bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- of inentingsbewijs van het botrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maan den na het tijdstip der toelating, voor de Burgerschool op den Dinsdag, volgende op den 3den Maandag in Augustus en voor de Meisjesschool op den Dinsdag vol gende op den 4den Maandag in Augustus, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen wor den toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool, van welke school het onderwijs gegeven wor tiende In de 7e klasse aansluit aan dat van de Rijks Hoogere Burgerschool, bestaat aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oudegracht, op Maandag en Donderdag van half één tot hall twee ure en voor de Burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillensteegeveneens op Maandag en Donderdag van half één tot half twee ure. Zjj noodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 25 Juni 1903. O. D. DONATH, Secretaris. Schacpman hulde. Uit Rome wordt aan »Het Centrum" gemeld, dat men daarin opdracht van het Nederlandsche hoofd comité, reeds begonnen is aan de uitvoering van het grafmonument voor wijlen Mgr. Dr. Schaepman, dat op Campo Santo (kerkhof) zal worden opgericht. Het gedenkteeben bestaat uit een monumentale graf plaat van wit marmer en passende omlijsting. Op de plaat, die tegen den muur boven het graf wordt aange bracht, komt boven aan het borstbeeld van Dr. Schaep man in bronzen bas-relief, daaronder zijn gebruikelijk Christus-monogram en het uitvoerige grafschrift in Da- Den 20 's avonds vond mej. wed. S. Mus, te Edam, bij hare thuiskomst in den gang een brief van den vol genden inhoud: Brandbrief 17. Mejuffrouw, Door middel van een mijner spionnen, is uw woning en die van uwe families gevonden. Gjj zijt nog jong; jong genoeg, om nu al te sterven. Gij zult echter al uwe fami lieleden zien sterven, en ook gij zult door een kogel van mij of van een mijner 7 spionnen sterven. Dit offer kunt gij afkoopen voor 200 gulden, die gij zult verbergen op de plaats, door mjjn spion gekozen. Over de brug, die naar de Parmer gaat, is een hoop steenen. De steen, die aan den achterkant, het dichtst bij de brug zich bevindt, is geteekend met dit teeken x. Zoo gij dezen steen weg haalt, zult gij een doosje vinden, waarin gij de f 200 zult verbergen. Zoo gij de politie met de zaak in kennis stelt, dan sterft gij. Een uur na ontvangst van dezen brief moet het geld aanwezig zijn. Zoo niet, dan zult gij wel zien. Denk dus er over na, de f 200 te misschen wat heel weinig is, of al awe familiegenooten te zien sterven. Wij, nog ik, nog mijn spionnen, zijn te vangen, daar wij iederen dag van masker verwisselen. 3 spionnen zijn in de buurt van Edam verborgen, evenals ik. Zorg dus voor 't geld binuen een uur. De steen, met blauw kruis gemerkt, werd inderdaad door de politie gevonden. De Bujgemeester stelde zich met een paar agenten verdekt opeene buurvrouw van de wed. M. legde iets onder den steen, doch er kwam E. WERNER. niemand. Aan den lettervorm kan men zien, dat de schrijver voel met de pen omgaat. Van den brief zijn een groot aantal facsimilies verspreid. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van rundvee was niet groot, en de qualiteit der aangevoerde melke- en kalfkoeien over het geheel niet puik. Wel waren er goede exemplaren onder, maar het meerendeel was 2e en 3e soort. Nu er gras genoeg is, houdt de boer zijn beste melk koeien vast. Het is weer de tijd om veel te melken, en de hoeveelheid melk, welke tegenwoordig door de boeren aan de fabrieken wordt afgeleverd, is groot. De handel in dit vee was stadigin vet vee ging meer om. Ook daarvan was de aanvoor niet groot, zoodat door goede vraag de reeds hooge prijzen nog stijver werden. Stieren voor de slachtbank waren gezocht voor Holland ook voor België werd gekocht. De handel in vette kalveren was opgewektde prijzen waren steviger. Ook naar nuchtere kalveren bestond goede vraag. Wijl de aanvoer niet groot meer is, liep de prijs op. De handel in wolvee was stiller. Weinig vraag was er naar melkschapen, de prijs was lager, terwijl ook lammeren tegen goedkoopere prijzen te krijgen waren. De handel in vette varkens was niet druk, ofschoon de aanvoer niet groot was. De prijs was iets lager. Ook Londensche biggen waren lager geprijsd. Jonge biggen met veel aanvoer matige handel. De aanvoer was100 vette koeien 600 melk- en kalfkoeien, 0 pinken, 150 stieren, 500 vette kalveren, 250 nuchtere kalveren, 1400 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 450 vette biggen, 200 magere varkens, 900 jonge biggen, De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 29—32 ct., 2e kwal. 25—28 ct., 3e kwal. 21—24 ct., vette kal veren 25—366 ct. stierenct., vette schapen 22 245 ct., vette varkens 17119 ct., Londensche biggen 17 18 ct., per i kilo. Melk- en kalfkoeien f 125f260, pinken f50f78, nuchtere kalveren f 6 a f 95, weideschapen f 19f 22, melkschapen f 16—f 23, lammeren f 9f 12—f magere varkens f 48—f 69, jonge biggen f 1.00f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Sijbekarspel. De heer R. Winkellid van den gemeenteraad en wethouders dezer gemeente, heeft zijn ontslag ingediend. De heer J. Zwartagent van politie te Hoorn is be noemd lot gemeente-veldwachter en bode alhier. Zjjn voorganger is slechts drie maanden in functie geweest. Vertaling VAN 50) »Komt gij mij daarmee ook aan het hoofd malen barstte Harald driftig uit. »Wat kan 't je schelen Dat's mijn zaak!" «Die ge zult moeten verantwoordenGe kent immers het zeerecht, en als de kapitein het voorgevallene meldt - «Hij zal wel oppassen viel Thorvik in. «Hij is veel te benauwd om zjjn prins iets onaangenaams te vertellen. Op zijn schip kunnen moord en doodslag plaats hebben, als «Zijn Hoogheid" daarvan maar geen last heeft." »'t Schijnt ook bijna zoo ver te zijn gekomen," hernam Bernhard verwijtend. «Gjj schijnt de bootslui schandelijk getergd te hebben, en toen zjjn zij je eindelijk aangevallen." »0 ja!" Harald lachte schamper. »Als een troep losge laten jachthonden op het wild. Gemakkelijk heb ik 't hen niet gemaakt, mij ten onder te krijgen. Maar waarom praat ge er nu nog over? 't Is nu immers voorbij." »Nog niet voor jou, of ik moest je niet kennen. Gjj kunt onmogelijk op den «Zeearend" blijven na wat er nu gebeurd is, en ge zult er ook niet blijven." «Wel, waarom niet?" vroeg Thorvik spottend, hoewel met een dreigenden blik op den ander. «Ik ben immers stuurman en moet hier diensten bewijzen en ik zé.1 't doen ook, daar kunt op aan 1" «Ge ligt nu voor de stad," merkte Bernhard aan, «en misschien zon hier een ander te krijgen zijn. Als gij iemand in je plaats stelt en zelf gaan wilt de kapitein zal je niet weerhouden." «Dat wil ik wel gelooven!" Opnieuw vertoonde de bittere lach zich om Harald's lippen. «Die is nooit op mijn hand geweest en koos altijd partjj voor zijn scheeps volk. En wat hij mij gisteren zeide, toen ik weer op de been was, ten aanhooren van de heele bemanning, dal zal ik nooit vergeten 1" Bernhard zag hem een paar seconden zwijgend aan toen vroog hij eensklaps «Wat voert ge in je schild «Ik Dat's een wonderlijke vraag 1 Ik breng den «Zee arend" naar Raansdal dat voer ik in mijn schild. «Goed. Geef mij dan de hand daarop 1" Hij stak de hand nit, maar Harald trok de zijne terug «Onzin Waarvoor zon dat dienen Denkt ge, dat ik den weg niet ken «Dat gij den weg kent, weet ik Waarom wilt gjj mij niet de hand geven «Omdat ik die dwaasheden niet kan uitstaan 1" morde Thorvik, zich eensklaps omwendende en naar het venster gaande. «En dus blijft ge op het schip vroeg Bernhard na eon korte poos. «Natuurlijk blijf ik. Wanneer zeilt ge nit «Over een uur." «Zoo Goede reis!" «Die wensch ik je ook, en nog iets, Harald! Weesop je hoede voor mij en voor jezelf 1" Hij sprak deze laatste woorden langzaam en veelbetee- kenend, ze bevatten onmiskenbaar een bedreiging, maar het antwoord klonk zoo stug mogelijk «Laat mij met rust 1 Ik begrijp niet wat ge meent 1 Bernhard wierp nog éen blik op den stuurman, die blijk baar een eind aan het gesprek wilde maken. «Vaarwel! zeide hjj daarop kortaf en ging heen. Op de «Freya" stond Koen hem al ongeduldig te wachten. Hij dacht aan niets dan aan Drontheim. «Zijt ge daar eindelijk 1 Laten we nu geen tijd meer verliezen! De wind kan niet beter zijn Vooruit dus «We moeten nog éen of twee uur wachten," verklaarde Bernhard beslist. «Ook is er een verandering in de plan Aan den heer P. Messelaar, alhier, is door de banne St. Maarten de levering opgedragen van 150 M3 grint, voor f 2.95 per M3 de levering van 40000 straatsteenen voor de gemeente Schagen voor f 18,50 per duizend de levering van 225 Ms grint voor den polder en banne Barslngerhorn de levering van 427 M3 grint voor den polder en banne Schagen. Aanbesteding. Bij de op den 24 j.l. alhier gehouden aanbesteding van de werken aan den WestfrieseheD Omringdijk van Geestmer-Ambacht voor het jaar 1903, was de uitslag als volgt Perceel 1 (Huigen- en Zuider Rekerdijk). Het gewoon jaarlijksch onderhoud van het rijpad, benevens de glooiing en bermen van den Huigendjjk, lang 152 M., met de leverantie van 4 M3 grint, alsmede van den Zuider Reker dijk, lang 1520 M., mot de leverantie van 25 M3 grint, waaronder begrepen het onderhond der klnft, loopende vanaf de brug van den Heerhugowaard en aansluitende aan den Huigendijk, aangenomen door J. Oldenburg te Bergen voor f 145, De werkzaamheden te verrichten aan den Omloopdjjk (perceel 2) zijn opgehouden. Perceel 3 (Noorder Rekerdijk). Het gewoon jaarlijksch onderhond der dijkskrnin, lang 10945 M., benevens de aan dezen dijk gelegen kluften en afritten, met de lever- nen gekomen, Koen 1 Gij moet alleen met de «Freya" naar Drontheim gaan. Ik blijf hier." «Blijft gij hier?" vroeg de jonge officier verbaasd. «Aan Land «Neen op den «Zeearend 1" Koen zag hem ongeloovig aan. «Bernhard, is dit gekheid of »'t Is volle ernst, maar hier boven kan ik 't je niet uitleggen kom mee naar beneden." Bijna een half uur zaten de twee jonge mannen in de kajuit, en men kon hen aanzien, dat zij ernstige zaken behandelden. Bernhard vertelde uitvoerig en Koen luis terde opmerkzaam, maar schndde ongeloovig het hoofd. «Ge ziet dat veel te zwaar in," zeide hij. »'t Is zeker een ellendige zaak, maar eigenlijk is 't toch den taak van den Kapitein om orde op zijn schip te houden. En bovendien, 't is nu voorbij. Wat vreest ge dan eigenlijk «Dat weet ik niet," antwoordde Bernhard opgewonden. «Ik weet alleen, dat Harald zich zulk een vernedering niet goedsmoeds laat welgevallen. Ze hebben hem over meesterd en mishandeld. Al ligt de schnld ook tienmaal aan hemzelf dé,t zullen ze moeten boeten. En het schip is immers aan hem overgelaten f' «Het schip riep de jonge officier. «Acht ge hem dan in staat tot een schurkenstreek?" «Als hij zijn verstand gebruikt, d&n niet 1 Maar dit doet hij nu niet meer. Herinnert gij je, wat ik gezegd heb, toen gjj hem voor de eerste maal zaagt Daar brandt vuur onder dat ijs. Als hij zich opwindt, ontziet hjj vriend noch vijand en vernietigt blindelings wat hem in den weg staat. Ik vrees, dat 't nu zoover met hem is gekomen ik ken dat uiterlijk en dien blik." «Dan hadt ge den kapiten moeten waarschuwen. Hebt ge hem niets gezegd «Neen!" antwoordde Bernhard somber. «Mag men dan, op een losse verdenking afgaande, een vroegeren speelkameraad prijs geven. En waarvoor zou ik eigenlijk moeten waarschuwen Ze zonden hem overal nagaan of hem op beleedigende wijs ter verantwoording roepen, en dit zon hem eerst recht dol maken. Er blijft maar éen

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9